AGENDA Suvmplyhê C.J.V.-DÖRP BRACHT BOEIEND TONEELSTOK Meer enthousiasme voor het vreugdevuur gevraagd Voor de rheumabestrijding Veel belangstelling voer de vogelbescherming Weidevogels kunnen nu rustig broeden Plattegrond dorp Holten De Prinselijke geboorte en de winkelsluiting Toeslag lichte gronden voor oogst 1967 f 90,- per ha voergranen Negen K.I.-stieren naar Zutphen Artiestenpalet Postzegelverzamelaars opgelet KERKDIENSTEN Zaterdag 8 april 1967 No. 14 Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f2,50 per kwartaal Betaling via de Ooöp. Raiffeisenbank Holten, giro nr. 875587 Uitgave van de Stichting fielt ens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05Jf88 - 128 Adv.-prijs 1-15 mm. a contant8,Iedere mm. meer 0,12 Met een keurige vertolking van het to neelstuk „Sil de strandjutter", naar het gelijknamige boek van Cor Bruijn, hield de C.J.Y. „Dorp" vrijdag- en zaterdag avond in het gebouw Irene het jaarfeest voor haar donateurs. Het begin van het stuk speelt omstreeks 1880 op het eiland Terschelling. Het tweede ien derde bedrijf plm. 14 jaar later. Het boek heeft een ta melijk vrije toneelbewerking ondergaan. Het stuk doet, door de tijd en het milieu waarin het speelt, soms wat ruw aan, maar heeft een religieuze inslag, die in verschillende fasen van het spel naar vo ren komt. Vooral het tweede ien derde be drijf werd door de dillettanten vlot voor het voetlicht gebracht ien bevatten vaak bijzonder boeiende spelmomenten. Alles draaide om Lobke, de aangenomen doch ter van Sil en zijn vrouw Jaakje, keurig gespeeld door Gerry Megelink. De strand jutter, heeft haar als kind ien als enige overlevende, van een gestrand schip ge red. Als jonge vrouw heeft zij de volle aandacht van Jelle en Wietse, de beide zoons van Sil. Jelle komt bij een red dingspoging om het leven. Wietse krijgt haar aan het slot als zijn bruid. Maar daartussen spelen zich zoveel to nelen af, dat ondoenlijk is dit spel in een kort bestek „weer te geven. Kleding en toneel waren geheel aangepast aan de tijd waarin het stuk speelt. De vertolking van de verschillende rol len, verdient alle lof. Sil de strandjutter en boer, werd verdienstelijk gespeeld door de heer H. Paalman. Zijn vrouw Jaakje door mevrouw A. Paalman. Gert de vriend van Sil en Nien, de vrouw van Gert, waren resp. de heer W. Aaltink en Diny Paalman. Maam, de dochter van Gert en Nien, was Miny Nieuwenhuis. De rollen van Jelle en Wietse, werden bijzonder leuk gespeeld door de heren B. J. Oolbekkink en Joh. Stukker. De heer B. Aanstoot was de dominee en ver der werden de rollen van Gonne, de buurvrouw en Ane, een buurman, resp. vertolkt door Dinie Oolbekkink en Henk Podt. De spelers oogstten na ieder be drijf een hartelijk applaus. De avond werd geopend door de voor zitter van de C.J.V., de heer H. Paalman, die een uiteenzetting gaf, waarom men deze keer wat iaat was met het jaarfeest en uitvoerig stilstond bij de betekenis van Pasen. Hij las een bijbelgedeelte uit de brief van Paulus aan de Colossenzen hoofdstuk 3 12-17 en ging na het zingen van gezang 149 vers 1 voor in gebed. Uit het jaarverslag van de secretaresse mej. M. Meuleman, opgenomen in de uit gave „Contact" bleek, dat de vereniging tien leden verloren heeft en dat er slechts één nieuw lid bijgekomen-is. Het leden tal draagt momenteel 21. Men zal echter trachten de club weer met jonge mensen aan te vullen. Er was grote activiteit in Er begint nu wat schot te komen in de bouw van het vreugdevuur op de Kol te ontsteken bij de geboorte van de ver wachte telg van het Huis van Oi'anje. Na de oproep van de burgemeestei', Mr. W. H. Enklaai', zijn de voox-zitters van de bei de Ox-anjevei'enigingen, de heren B. H. Brouwer en J. Kroon, met een geluidswa gen de gemeente door geweest, om diens oproep te ondersteunen. Er was toen nog weinig animo onder de mensen en er wa ren er zelfs die spx-aken van een april grap. Er beginnen zich nu echter verschil lende initiatieven te ontwikkelen, nadat de gemeente, met. wat vrachten brandbaar matei'iaal, de basis heeft gelegd voor het vreugdevuur. Het bestuur van de School met de Bijbel heeft drie vrachten laten aanvoeren en ook leden van de ouder commissie van de openbare lagei'e Dorps school zijn niet achtergebleven en hopen nog meer hout aan te voeren. Ondertus sen hebbeix ook de paasvuurbouwers uit de Beuseberg, van „Hai'wich" en van de Kol de koppen bij elkaar gestoken om hun kx-achten te ontplooien. De leex'lingen van de lagere scholen zullen een oproep van de Oi'anjevex-enigingen meekrijgen, waarin alle ingezetehen worden opgewekt de zaterdag productief te maken. De bux'g'emeester heeft besloten de ge- meentex-aad des avonds zeven uur bijeen te roepen, want het is de bedoeling, dat het vreugdevuur, indien de geboorte vóór 's avonds zes uur bekend wordt gemaakt, nog diezelfde avond woi-dt ontstoken, ook al is de nationale feestdag de volgexxde dag. Daarbij mag óok de Raad niet ont breken. De muziekvereniging „H.M.V." zal bij de geboörte van het Prinsenkind niet ach- tei-blijven en haar medewerking verlenen. Op welke wijze dit geschiedt zal nog na der wox-den bekend gemaakt. Verder zul len de Bergruiters rondgaan met de ge bruikelijke oox-konde. Als alles meeloopt zou het nog wel eens een hele optocht kunnen worden. De dezer dagen gehouden collecte ten behoeve van de rheumabestrijding heeft 1:1059,82 opgebracht. de vorm van discussie-avonden, sport, droppings, handenarbeid, toneel, enz. De penningmeesteresse, mej. M. Nieu wenhuis, kon haar boeken afsluiten met een batig saldo van f 131,28. Vooi'dat het toneelspel voor het voet licht werd gebracht, voerden drie leden W. Aaltink, Joh. Stukker en B. J. Oolbek kink een leuke schets op „De duivenken- ner" en hield de heer Stukker een quiz, die door de drie heren van drie dames gewonnen wex-d. Aan het slot van de avond bracht de heer Paalman de spelers dank en in het bijzonder Jan Brouwer, die als regisseur optx-ad en de heer Di-ent, die voor een goede grimmering van de spelers zorgde. De legsels van de weidevogels in het Holterbroek zijn nu veilig, nu er geen eierzoekers door het broedterrein dwa len. Het is net of de vogels het weten, zeggen Henk Arfman en Bets Veheklaas, de beide initiatièfnemers van het met 16 borden afgebakende weidegebied. Ze zijn veel rustiger gewoi-den. Het léuke is, dat hun „naobers" ook aangestoken zijn door hun idee en dat het terrein in plaats van de oorspronkelijke 50 bunder nu reeds 135 ha omvat en zich zelfs over de Larenseweg uitstrek,t. Zij hebben er geen bordjes „Verboden toegang" om heen gezet, maar aardig geschilderde planken en plankjes „Broedterrein, ver boden eieren te rapen". Daar gaat een veel grotere wérking vanuit, zeggen ze. De kievitten en grutto's bi-oêden al eexi week tot veertien dagen en er zijn al een veertig nesten doormiddel van een af geschild stokje aangegeven. De boeren weten dan precies waar de nesten zitten als zij werkzaamhederx, zoals het slepen van mesi exi dergelijke, moeten verrich ten en zij sparen die nesten met liefde. Er zijn wel meer nesten vértelde de heer Arfman, maar deze veertig heeft men voorlopig al kunnen opzoeken. Alleen eksters vorxnen nog een bedreiging voor de bx'oedsels. Men heeft de betrokken jachtopzichter dan ook gevraagd om hieraan wat te doen. Hopelijk zal daar voor spoedig gelegenheid zijn. Wij troffen het woensdagmiddag bij zonder. Bert Garthof van de VARA had van een luisteraar een krantenknipsel toegezonden gekregen waardoor onlangs dit lofwaax-dig initiatief meer bekend heid heeft gekregen. Hij kwam met zijn vrouw nadat hij eerst het klootschie ten onder Oldenzaal had opgenomen om met de beide initiatiefnemers een babbeltje te maken, dat o.m. zondagmor gen tussen 8.18 en 9.45 uur in het beken de programma ,,Weer of geen weer" door Hilversum I wordt uitgezonden, Daarbij moesten natuurlijk ook een aantal nesten worden bekeken. Enkele daarvan die goed zichtbaar op het drassige bouwland waren gelegen hadden wij ook wel kunnen vinden. Ze ker niet het nest van de grutto, dat keu rig verstopt in een graspol was gemaakt. De legsels van de kievitten waren alle maal vol, dat wil zeggen er lagen alle maal vier eiererx in met. de punt naar elkaar toe. Dé meesten heel donker ge vlekt, maar er waren ook veel lichtere broedsels bij. De scholeksters en tureluurs zijn er al wel, maar zij broeden nog niet. Van de kievitten exi grutto's komen er rxog steeds nestexi bij van vogels, die el ders blijkbaar verstoord zijn. De beide Holterbroekbewoners rekenexi er op, dat hun initiatief dit jaar zeker een winst vaxi 10 aaxi meer weidevogels zal op- levex'en. Joop Arfmarx, die op de Holtense scho lengemeenschap gaat. heeft de nesten op de 50 ha in kaart gebracht. Hij krijgt nu assisteixtie van verkenners van de Waardenbox-chgroep, die van hun hop man opdracht hebben gekregen om de overige buxiders in kaart te brengen. Zo krijgt de jeugd ook plezier in deze vogel- beschex'ming. Als een supplement op de bekende wan- delkaart van Holterx, waarop o.m. de na men der bewoners van praktisch alle boerderijerx voorkomen, heeft de V.V.V. „Holtens Belang" thans het licht doen zien' een plattegroxxd van het dorp Hol ten en naaste omgeving. Het is een een voudig kaartje op kunstdruk papier, waarop o.m. de openbare gebouwen en de naxxien vaxi de straten staan aange- gevexi het in voorbereiding zijnde be stemmingsplan „De Haar" exi de plaats van het toekomstige sportterrein, waar- naar de jeugd van Holten zo reikhal zend uitziet. Het is gedrukt op schaal 1 5000 en een handig formaat om in de zak te steken, n.l. 9x17 cm. De voorzijde van het vouwblad is verlucht met een plaatje van het V.V.V.-bureau en ver meldt het huidige aantal inwoners der gemeente en haar oppervlakte, alsmede het informatie-materiaal, dat bij de V.V.V. verki-ijgbaar is. Daarvan noemen we. de in de aanhef genoemde wandel- kaart, de V.V.V.-kaart Overijssel, wan deltochten (mapje) in de omgeving van Holten, autoroute over de Heuvelrug, fietskaart Salland exi Westelijk Twente, fiets- en autokaart Twente (met toeris tische gegevens), Kompaskaart Over ijssel, Kompaskaart Holland Oost, voet spoor Staatsbosbeheer, alle A.N.W.B.- routes o.a. de Salland en Twente route en verschillende boekwerken t.w. het reisboek voor Overijssel, een hoteladres boek en een campingboek van Neder land. De plattegrond is niet alleen voor het toerisme van betekenis, maar voorziet ook in de behoefte van vertegenwoordi gers en vooral ook van de ingezetene, die gaarne de namen van de straten in de bestemmingsplannen willen weten. Zo kan men nu ook zien waar in de nieuwe uitbreiding van het Kolplan in oostelijke richting de SchoutenstTaat, Schepen straat, Boerrichterstraat en het Hol- tinckspad gelegen zijn. De uitgave is tot stand gekomen met medewerking van de gemeente Holten. De prijs bedraagt 50 cent. Het bestuur van de Holtense Handels vereniging adviseert alle zakenlieden bij de geboorte van het Prinsenkind, indien dit in de vroege voormiddag geboren wordt, hun zaken de gehele dag te slui ten. Heeft de geboorte in de namiddag plaats dan geeft het in overweging de andere dag de winkels te sluiten. De secretaris der H.H.V., de heer A. Slotman, kan hierover nadere inlichtin gen geven. Voor de ambtenaren en de scholen is in de dagbladen reeds een regeling gepu bliceerd. Door de ontwikkeling van het gemeen schappelijke landbouwbeleid in de Euro pese Economische Gemeenschap zal de graantoeslag voor de lichte gronden ge leidelijk moeten worden afgebroken. Overeenkomstig een destijds genomen beslissing, waarover met het Landbouw schap overeenstemming was bereikt, zal deze toeslag voor het komende jaar we derom met ƒ25,per ha worden ver minderd. Bij Beschikking van de Minis ter van Landbouw en Visserij is de toe slag voor de oogst 1967 thans vastgesteld op ƒ90,per ha. voedergranen op de zand- en veenkoloniale gronden. De uitvoeringsregeling blijft gelijk aan die van vorige jaren. Degenen wier be drijf in het toeslaggebied is gelegen en op 20 april e.k. nog geen aanvraagfor mulier toegezonden hebben gekregen, dienen, willen zij voor toeslag in aan merking komen, zich voor 1 mei a.s. te wenden tot hun districtsbureauhouder ter verkrijging van een dergelijk formu lier. Voor aanvragen die na 1 met wor den ingediend, zal als regel geen toeslag meer worden verleend. Naar aanleiding van de onlangs ge houden voor j aars-stierenkeuring heeft de Coöp. K.I.-vereniging „Zuid West Overijssel" te Dijkerhoek, thans bericht ontvangen, .dat negen van haar rood bonte stieren zijn aangewezen voor de Centrale Stierenkeuring te Zutphen, welke op woensdag 19 april a.s. gehou den zal worden. Het zijn Sjaak, Hanni bal, Donar, Gerhard, Baron, Sjoerd. Rob, Bouke en Elly's Christiaan 5. Deze keu ring betreft de roodbonte stieren uit Gelderland en Overijssel. Met deze voorjaarskeuring werden vier stieren van de K.I.-vereniging hoger gewaardeerd t.w. Rob van b plus 81 pun ten op b plus 83 punten, Sjoerd van b 77 punten op b plus 83 punten, Bouke van b 77 punten op b plus 80 punten en Prins van b 73 punten op b 76 pun ten. Artiestenpalet vei'zorgt sinds januari 1963 belangeloos en zonder subsidie ont spanningsprogramma's voor bejaai'den, zieken en gedetineerden, momenteel in ruim 170 tehuizen en inrichtingen. Belangeloze medewerking geven meer dan 325 geselecteerde solisten en ensem bles (totaal ruim 850 personen), van wie de meesten al voor de radio zijn geweest. Reiskosten wox-den door de instellingen vergoed. In 1966 zijn 227 programma's gebi-acht. Ai-tiesten in onze omgeving, die belang stelling hebben, kunnen contact opnemen met: Artiestenpalet, Dillenburgstraat 13 in Utrecht. Telef. 030-10267, liefst in de middaguren. Dit is tevens het contact adres voor directies van tehuizen. Men verzocht ons opname van het vol gende: Zoals u misschien al wel gehoox-d of gelezen zult hebben, komt er op 8 mei een bijzondere serie postzegels uit ter ere van de grote postzegeltentoonstelling Amphilex. Deze zegels zijn slechts aan enkele postkantoren verkrijgbaar. Aange zien deze zegels nogal kostbaar zijn (serie f 1,20 -f f2,50 toegangsbewijs), gaan wij ze alleen bestellen en verzorgen op bestel ling. Wie dus zelf niet naar de tentoon stelling in Amsterdam kan gaan en toch graag de zegels hebben wil, kan ze via onze vereniging bestellen, echter alleen door opgave en vooruitbetaling op maan dagavond tijdens onze ruilavond in café „De Waag". Willen de leden van onze vereniging er aan denken, dat zij zich ook opgeven voor deze speciale uitgifte, aangezien zij an- ders de zegels niet ontvangen. Verzuimt u dus niet maandagavond te komen. Tot ziens. Bestuur H.P.C. Zaterdag, 8 april, 's avonds 8 uur: To neelavond in gebouw „Rehoboth" (zie adv.). Zaterdag, 8 april 2.30 uur: Toneeluitvoe ring voor bejaarden door O.C.H. in Amicitia (zie adv. en ber.). Zaterdag, 8 april, 20.00 uur: Toneeluit voering van O.C.H. in Amicitia (zie adv. en ber.). Zaterdag, 8 april, 19.30 uur: Gezamen lijke ontspanningsavond H.M.V. en D.A.T. in 't Bonte Paard te Dijkerhoek (zie adv.). Maandag, 10 april, 's avonds 8 uur in café Kalfsterman: vergadering com missie „motocross 1967". Maandag, 10 april, *s avonds 7.30 uur in café „De Waag": ruilavond H.P.C. Maandag 10 t/m zaterdag 15 april: col lecte ten bate van Sanatorium Hellen- doorn. Dinsdag, 11 april: dameskapsalon M. Aaftink de gehele dag gesloten (zie adv.). Woensdag, 12 april: Bakkerij en winkel „De Halm" de gehele dag gesloten (zie adv.). Woensdag, 12 april, 20.00 uur: Vergade ring gezamenlijke kruideniers in hotel Holterman ter bespreking vakantie sluiting 1967 (zie adv.). Vrijdag, 14 april: Tuincentrum Haneveld vanaf 13.30 uur geopend en vervolgens elke vrijdag. Donderdag, 20 april, 20.00 uur: Vergade ring afd. Holten Ned. Bond Platte-» landsvrouwen in hotel Holterman. Vrijdag, 21 april en zaterdag, 22 april: Jaarfeest C.J.V.-clubs Espelo in „Het Trefpunt", aldaar. Zaterdag, 22 april: Lompeninzameling t.b.v. Instrumentenfonds „H.M.V." in dorp en naaste omgeving. Dinsdag, 25 april, 20.00 uur: Ledenver gadering P.J.G.-afdeling „Jong Hol ten" in café Jansen. Dinsdag, 2 mei, 20.00 uur: Algemene le denvergadering Holtense Handelsvere niging in nader aan te geven lokali teit. Zondag 9 april 1967 Holten Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10.15 uur dhr. Kleinrensink, hulppr. te Den Ham. Extra collecte voor het kerkkoor. 10.15 uur Jongerendienst in het ge bouw Irene. Dijkerhoek: Bethanië 10.00 uur dhr. Schellevis. Extra collecte voor het kerkkoor. Geref. Kerk: 9.30 en 15.00 uur ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten is het ene offer voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: 8.45 uur: H. Mis in het gebouw Irene. Zondagsdienst Dierenartsen: Zaterdag 8 exi zondag 9 april de heer Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, tel 15 15. Gevonden: 1 regenjas plastic; 1 paar wollen crepe dameshandschoenen; 1 zwarte motor handschoen; 1 grote voetbal; 1 kinder- portemonnaie; 1 paar llerenhandsehoe- nën plastic Verloren: 1 bruin lederen portemonnaie met ritssluiting met inhoud; verzekeringsbe- wijs bromfiets NLH 615; verzekeringsbe wijs bromfiets HQT 078; 1 wollen das met rode ballen. Weggelopen: Zwarte herder, luistert naar de naam Cheffie. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau te Holten van 8.0022.00 uur, doch niét tussen 13.0014.00 uur. Geboi-en: Gerrit Jan, z.v. H. D. Klaas- ses en G. H. A. Boo.de, Espelo 46a. Hendrik Dinant, z.v. D. Schuiterd en J. Traanman, Heideweg 25. Gehuwd: J. Goossen, 19 jr., Wierden exi H. M. Paalman, 19 jr., Beuseberg 60. BEVOLKING: Vertrokken: T. de Groot van Hoffes- straat 22 naar Het Bildt. H. M. Goos- sen-Paalman van Beuseberg 60 naar Wierden.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 1