GRIEKENLAND Koopt bij de adverteerders in dit blad MET DE SLAAPTODRINGCAR OP VAKANTIE De slaande bruiloft Steunt haar extra-verloting Bato heeft financiële zorgen lOI/fEVS XIEUWSBLAD Zaterdag 1 april 1967 bakermat van onze cultuur Griekenland is de laatste jaren als vakantieland in trek. Om meer dan één reden. In de eerste plaats is er natuurlijk de magische kracht, die het voor velen bezit als de bakermat van onze westerse cultuur. Daarnaast zijn factoren van be tekenis de 348 zonnige dagen per jaar die Athene garandeert, en de lage prijzen, die het verblijf er voor de vreemdeling in niet geringe mate veraange namen. Wie kersvers uit het steeds duurder wordende Nederland is gekomen, kijkt er echt wel even van op als hij op een zonnig terrasje slechts twee en een halve drachme (pl.m. 37 cent) behoeft neer te tellen voor het glaasje ouzo (de Griekse borrel met sterke anijssmaak), waarbij hij, behalve met onafscheidelijke glas heerlijk koud water, een schotel met hartige hapjes heeft gekregen. Die hartigheidjes, die altijd bij de (lage) prijs zijn inbegrepen, zijn: een stukje toast met geitekaas, een paar olijven, één of twee dolmades (vleesballetjes in druivenblad gewikkeld) een groot garnaal, die uit zijn opgelegde dode ogen ligt te staren en die men dus eerst moet pellen alvorens de smaak er van te kunnen genieten. Voor wat er na die pellerij op het schoteltje achterblijft, zijn de vliegen intens dankbaar Ideale vakantie. Toch zouden noch die genoemde magie van Hellas' grote verleden, noch acht maanden zomer en goedkoopte Griekenland hebben kun nen maken tot het vakantieland, dat het nu zo langzamerhand wel is geworden, als er niet allerwegen de grote reisbureaus waren ge weest. Zij hebben het mogelijk gemaakt, dat een reis naar Griekenland binnen het bereik is gekomen van velen, die daar een jaar of tien geleden nog niet van zouden hebben durven dromen. Het merendeel van de door deze reisbureaus georganiseerde reizen zeker van ons land uit zijn vijftténdaagse vliegreizen. De sprong van Schiphol naar Hellenikon, het vliegveld van Athene (pl.m. 2500 km wordt gemaakt in de tijd van drie tot vijf uur (dit is afhankelijk van het type vliegtuig, waarmee wordt gevlogen), zodat men dus maar weinig tijdverlies heeft door het reizen. Men komt gewoonlijk vroeg in de middag van de eerste dag in Athene aan en vertrekt pas in de namiddag op de laatste dag voor de terugreis. Er blijft dus een periode van twee volle weken over om het een en ander van Griekenland te zien. Maar hoe Nu staan we echter voor een moeilijke vraag: hoe moeten we die twee weken besteden? Er zijn reisbureaus, die kant-en-klaar-reizzen organiseren en u in korte tijd zeer veel, ja zowat alles laten zien wat u zien moet: Athene met zijn bezienswaardigheden, het heiligdom van Delphi (en en passant het mooiste zonsondergang ter wereld, Korinthe, klooster van St. Lucas, kaap Sounion met de Mykene, Nauplion, Epidauros en Olympia en tenslotte één of meer eilanden, op zijn minst Hydra. Dat is mooi, maar men moet van zo'n reis onder geleide houden. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan meer vrijheid en daarom zou ik iedereen, die En gels en/of Frans spreekt, het Griekse alfabet kent en kan „lopen op een plattegrond"', willen aanraden een geheel vrije reis te kiezen, zoals b.v. Fit in Eindhoven biedt. Men kan reisbureau, b.v. voor het deelnemen aan een dan gberuik maken van de diensten van het excursie naar een plaats, waar men anders niet zo gemakkelijk zou komen, doch be hoeft dat niet. Men kan zijn dagen indelen zoals men zelf wil. Maar dat moet dan wel met overleg gebeuren Een dergelijke voorbereiding in de maan den, die aan de vakantie voorafgaan, is nodig. Lees het een en ander over Griekenland, bijvoorbeeld het zeer handige boekje van Ph. C. la Chapelle jr. Aan de hand daar van kan men zelf een basisprogramma samen stellen, waarbij men. als men naar Delphi of Korinthe wil, er rekening mee moet houden, Winkelend in Athene dat men dat beter niet op eigen gelegenheid kan doen. De hoofdstad Athene ademt direct de sfeer van het nabije Oosten. Alles krioelt er dooreen en het is er een herrie van jewelste. Autobestuurders en vooral de honderden taxichauffeurs claxo neren dat het een lieve lust is en de koop lieden roepen en redekavelen er met elkaar een heel apart en fascinerend wereldje. Men wordt er zo door gegrepen, dat men alsof zij de hoogste ruzie hebben. Het is er er telkens weer naar toe trekt en er al heel spoedig smaak van beet zal hebben om een Een der Iionische zuilen op de binnengalerij van de Propylaeeën. maaltijd uit te kiezen in één van de vele goedkope eetgelegenheden, waar schape- en lamsvlees aan het spit wordt gebraden. Het eten is over het algemeen voortreffelijk klaar gemaakt, maar met olijfolie. Niet onmo gelijk is het, dat men daarvan enige hinder ondervindt. En daarom is het wel verstandig een kokertje Entero Vioform (in apotheek of drogisterij verkrijgbaar) uit Nederland mee te nemen. Van Athene uit worden dagexcursies naar die plaatsen georganiseerd; ze zijn niet be paald goedkoop (naar Delphi zo'n veertig gulden per persoon), maar ze worden ge maakt in luxe toerwagens en zijn voortreffe lijk verzorgd, meestal met een warme lunch in een eerste klas restaurant. En denk niet, dat er in de bus zal worden gevraagd de chauffeur en de gids met een fooi te ge denken. Van zulk gebedel blijkt de gastvrije en behulpzame Griek niet te zijn gediend. Uitrusten. Wie rust wenst, kan in één week de be langrijkste dingen zien en de tweede week uitrusten in de niet ver van de hoofdstad gelegen luxe badplaats Glyfada of op een der romantische eilanden, zoals Poros, dat door slechts een nauwe zeestraat van het vasteland, de Peloponnesos, is gescheiden. Voor één drachme (goed twaalf cent) vaart men naar de overkant en daar heeft men lijnbus diensten naar beroemde plaatsen als Nauplion en Argos, terwijl men ook gemakkelijk Epidau ros en Mykene kan bereiken. Maar heeft men geen zin er in de doorgaans nogal volle (en dus warme) autobussen te zitten of te staan, dan kan men er heerlijke wandelingen maken temidden van de uitgestrekte citroenplantages, waar het zo heerlijk ruikt, en de niet minder grote olijvengaarden. Tot slot nog twee welgemeende adviezen, namelijk deze: 1). maak de reis in het voorjaar; eind april of begin mei. In Griekenland is het dan echt zomer, zonder dat het er al te warm is, en de sinaasappelen en citroenen hangen er rijp aan de bomen; 2.) schaf, voordat men vertrekt, het boekje Grieks op reis aan (van Goor en Zn) aan. Men zal er veel gemak van hebben. Voor Babyl POEDER- CREME - OLIE-ZEEP Touringcarreizen in nieuwe stijl. Als U denkt dat er op het gebied van reiscomfort niets meer te veranderen en te verbete ren valt, vergist U zich. Knappe koppen met een uitgesproken technische knobbel hebben zich over dit probleem gebogen en het resultaat is niet mis: de slaap-touringcar, d.w.z. de touringcar met couchettes. Op slag verouderd zijn de touringcars met zgn. vliegtuigstoelen, waarin je, dank zy een verstelbare rugleuning, zo goed en zo kwaad als het gaat een dutje doet. Na 40 jaar weer raven in ons land Het Tijdschrift voor Vogelstudie en Vogelbescherming ,,Het Vogeljaar", het officieel orgaan van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels maakte in haar juli-nummer van vorig jaar n.a.v. een krantenbericht gewag van plan nen tot uitzetting van twee jonge raven in een grote, door de directie Fauna beheer van het ministerie gebouwde, vliegruimte op de Veluwe. Ze zijn afkomstig uit Sleeswyk-Holstein en gevangen door dr. Heinz Briill, die belast is met de bescherming van de raaf in Noord-Duitsland. Het ligt in de bedoeling de raaf als standvogel terug te winnen. Door afschot en gebrek aan gunstige levensvoorwaarden verdween de raaf pl.m. veertig jaar geleden uit ons land. Slaagt dit experiment en die kans is o.i. niet gering, dan kan er weer een nieuw soort aan onze Nederlandse fauna worden toegevoegd. Sommigen laten n.a.v. de uitzetting van dit grote kraaien- soort geen erg optimistische geluiden horen. Maar het is, dunkt me, alleszins de moeite van het proberen waard. De daad is nu aan het jonge ravenpaar. De belevenissen van een reizend-redacteur Bij onze slaap-touringcar aangekomen, merk ten wjj, dat de wonderen toch werkelijk de wereld nog niet uit waren. Want een wonder was het, toen wy, na een hapje te hebben ge geten in een wegrestaurant, onze toch al zo geriefelijke zitplaatsen veranderd zagen in cou chettes, in twee rijen boven elkaar, elk voor twee personen. Ze waren bijna twee meter lang en meer dan een meter breed, voorzien van dekens en kus sens, zodat we comfortabel de nacht konden doorbrengen, languit liggend op een heerlijke schuimrubber matras.Boven onze hoofden lees lampjes, verstelbare luchtverversing en een waarschuwingslampje voor de stewardess. Achter in een toilet en een kleine bar voor een frisse dronk onderweg. 's Morgens na het ontbijt in een wegrestau rant en juist voor onze touringcar de auto bahn verliet om aan het laatste traject in de bergen te beginnen, waren de zitplaatsen weer terug. Net op tijd, want het is een opwindend gevoel tussen de bergen door te rijden waar je straks je vakantie wilt doorbrengen. Voor de lunch was iedereen op de plaats van bestem ming. De voordelen De vraag rijst natuurlijk of nachtbussen niet uit de tijd zijn ,maar als U zich realiseert dat deze, door dé Internationale Reisorganisatie De Sportvereniging „Bato", waarvan alleen al de gymnastiekafdeling meer dan driehonderd leden ien adspiranten telt, Hotelplan geïntroduceerde touringcar pas vrij dagavond zijn rit in Amsterdam begint (dus die dag kost geen vakantie), terwijl U al in de loop van de volgende morgen in uw vakantie oord aankomt, dan zal het U duidelijk zijn dat hier sprake is van een grote tijdwinst. U kunt nu werkelijk een volle week genieten van een vakantie in de bergen van Tirol voor slechts vijf vakantiedagen, want in de loop van de zondag bent U weer thuis, waar U ook woont in ons land. Deze manier van reizen is volkomen nieuw voor Nederland, doch in Engeland bezitten de organisatoren reeds een jaar ervaring en vol gens insiders een bijzondere gunstige. Wij kun nen het ons voorstellen. Het is een vrij luxu euze manier van reizen met winst aan vakan tiedagen, terwijl de kosten niet hoger zijn en men geen gevaar loopt „verreisd" te geraken. kampt met financiële zorgen. Omdat in 't gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Tuinstraat geen brug aanwezig was voor ongelijk turnen, heeft zij zelf een nieuwe brug met ongelijke leggers moeten aan schaffen. Met de houten leggers heeft men wat pech gehad, want daarvan is er tot tweemaal toe een gebroken, zodat men nu op glasfiber leggers is overgescha keld. Maar ook als dat niet gebeurd was, dan had men toch ook voor de nieuwe brug tweeduizend gulden op tafel moeten leg gen. Zoveel geld heeft de vereniging niet in kas, maar met de aanschaf van het nieuwe materiaal mocht men .niet langer wachten. Door middel van een extra-ver loting met duizend loten van één gulden hoopt men al vast wat geldmiddelen bij elkaar te krijgen. De volgende week zul len deze door de senior-leden huis aan huis bij de ingezetenen worden aangebo den in de hoop, dat iedereen met de hand over het hart strijkt en één of meer loten zal kopen. De le prijs is een electrische deken en verder zijn er nog tal van mooie en nuttige prijzen. De verloting is door b. en w. goedgekeurd. Een aanbeveling lijkt ons, gezien het bijzonder goede en nutti ge werk van deze vereniging, eigenlijk overbodig. Iedereen zal zeker willen hel pen. Voor de balie: Zeventien getuigen waren er gedagvaard omdat drie „geladen figuren" een hele bruiloftstoet de sdhuld kwamen geven van hun handtastelijk optreden en enikele overbodige beledigingen. Het werd zo'n kluwen „nietes" en „welles" roepende en de politierechter interrumperende ruzie zoekers, dat de deurwaarder assistentie moest inroepen om een deel van de be trokkenen tijdelijk buiten de deur te zet ten. Toen de schelle stem van een der om vangrijkste vrouwelijke getuigen was ge zuiverd van alle sonore en staccato bijge luiden en daardoor verstaanbaar werd, konden we eindelijk noteren dat haar de kroon van 't hoofd was gerukt, haar naam door 't slijk was gesleurd en haar dochter zou zijn onteerd. Een volgende interes sante figuur beklemtoonde, dat tenminste negen aanwezigen tot in 't diepst van hun ziel waren aange daan door de „onmoge lijke" handelingen van één onverlaat die hen zonder, enige aanleiding de deur had uitgeschopt. De verwarring kwam pas, toen bleek, dat de uitsmijter niet de brui gom, niet de vader van de bruid en niet de verloofde van het aangerande meisje was, want deze drie ontkenden het ten laste gelegde en de getuigen spraken van een zwart manspersoon. En de drie ver dachten waren blond of kaal, maar niet donker. Maar tot de getuigen behoorde een po litieman en alle hoop vestigde zich op deze functionaris, die onder de druk van zijn ambtseed zou moeten ophelderen wat alle anderen door elkaar haalden of tegenspraken. „Wie is nu precies beledigd" informeer de de rechter minzaam. „Ik denk allemaal, edelachtbare", ver klaarde deze getuige plechtig. „De ver dachten hebben de door mij genoteerde woorden duidelijk hoorbaar en in het bij zijn van alle aanwezigen ter plaatse geuit en ook klappen uitgedeeld en verscheide ne aanwezigen hardhandig naar buiten gewerkt. Deze namen dat niet en toen ontstond een handgemeen, waarbij...." „Jajaja, dat weten we" onderbrak de politierechter, „toen is er met stoelen ge slagen, met flessen gegooid en één getuige in de taart geduwd. Dus volgens u zijn er 17 personen beledigd. Kunt u ook zeggen waarom?" Dat kon hij niet. Voor het waarom moest weer een rij andere getuigen worden afgewerkt en toen kwamen wij te weten, dat een onbe kend individu de zuster van de 'bruid die avond snikkend had aangetroffen op een divan en met luide stemme had verkon digd dat de zielige schone maagd was aangerand, waarop een broer van de jon gedame alsmede een de jongens met wie zij verkering had gehad en diens ijlings te hulp geroepen vader de dader een lesje had willen geven temidden van de vrolij ke menigte op de bruiloftspartij. Terwijl de vrouwelijke gasten met over slaande stemmen en overbodige adviezen het slachtoffer trachtten te troosten, achtervolgden de drie verdachten enkele manlijke gasten, die zij er van verdachten deze euveldaad te hebben uitgevoerd. De vader van de bruid nam die herrie niet en deelde op zijn cbeurt meppen uit. Hij werd met enkele andere onschuldigen hardhandig de straat opgewerkt, liep ach terom weer naar binnen waar hem door een der uitsmijters een oog werd dichtge slagen. Met het andere oog had hij echter duidelijk waargenomen wie er beledigin gen uitkraamde. De gemoederen bedaarden pas, toen de bruid kon mededelen dat haar zusje al leen maar een zoen had gekregen van een aangeschoten jongeman die in een ver der verleden ook eens haar vrijer was ge weest, maar die zij nu hooghartig had af gewezen voor de polonaise. Misschien had de grote onbekende gemeend dat zij uit riep „aan mijn lijf geen polonaise", of woorden van dergelijke strekking zoals dat heet in ambtelijke taal. En misschien was die onbekende infiltrant alleen maar jaloers Zelf wilde zuslief zich niet verder over het herenbezoek aan haar zijkamer uit laten „omdat die persoon od trouwen staat" zoals zij het uitdrukte. Hetgeen opnieuw beroering in de familie bracht, daar men haar nu van ongeoorloofde verhoudingen ging verdenken. De politie rechter hamerde er flink op los. Omdat niet kon worden uitgemaakt wie nu precies wie had beledigd en wie wie had geslagen, geschopt of anderszins pijnlijk had aangedaan, achtte hij het wettig en overtuigend bewijs niet gele verd en stuurde alle 20 de zaal uit. „Je ziet er gauw genoeg een paar van terug" zei hij troostend tot de officier die bezwaren wilde maken. (nadruk verboden)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4