■f Hf OVERIJSSELRIT 1967 Slechts tien rijders bleven zonder strafpunten Geslaagde avonden Muziekexamens LENTE O.LM.-afdeling herdacht haar secretaris de heer E. Rietberg Op de ouderavond HOLBEWONERS 6 LIJ MET NIEUWE SCHOOL MAAK HEN GELUKKIG Belangrijke lezing over „De schoonheid van stad en land" ?5 maart 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD De Overijsselrit 1967, die dit jaar was gecombineerd met de voörjaarsrit van de K.N.M.V., heeft niet de regen van gouden plakken opgeleverd, die men er van wege de vrij goede gesteldheid van de zand- en boswegen van verwachtte. De zware regen- en hagelbuien van zaterdag gooiden nog net wat roet in het eten van de deelnemers, die zo'n gouden plak met hartstocht begeren. Toch kwamen er van de 92 deelnemers, die 's morgens om 9 uur bij hotel „De Haarlerberg" van start gingen, nog tien zonder strafpunten door de finish toen zij 's avonds om plm. 6 uur de tweemaal 129 km er op hadden zitten. 1 Voor Dick Muller uit Holten, die met Jan Bak uit Rijssen, met een zijspancom- binatie aan dit jaarlijks motorsporteve- ment deelnam, werd deze rit een grote te leurstelling. Omdat hij in Rijssen met zijn zijspan niet door de enorm diepe zandaf- graving in het Hollands Schwartzwald ging, hetgeen een route-afwijking bete kende, kreeg hij 100 strafpunten. Op de Holterberg behoefden de zijspanrijders de diepe grintkuilen niet te passeren, maar de mensen aan de controle in Rijssen dachten daar anders over. Gijsbertsen uit Doorn was hier 's middags nadat men de toegang wat vergraven had wel met zijn combinatie gepasseerd. Muller meen de, dat hier dezelfde regels golden als in Holten en ging er niet door. Hij heeft zondag in St. Antonius schriftelijk protest aangetekend bij de Sportcommissie van de K.N.M.V. De verrichtingen van de rijders in deze diepe zandkuilen op de Holterberg en de Rijssenseberg trokken de grote belang stelling van het publiek. Zij vergden gro te physieke inspanning van de deelne mers. Ook het parcours door de Beuse- berg te Holten waarvoor men zelfs een z.g. vrije tijdspeling had toegestaan stelde hoge eisen aan mensen en materi aal. Door de enorme hagel- en regenbuien waren de zand- en boswegen o.a. van Nijverdal naar Haarle bijzonder glibberig en kwamen de rijders 's middags, vaak onherkenbaar door de modder, door de finish. Hoewel deze betrouwbaarheidsrit niet al te zwaar genoemd kan worden, kwamen er 's middags voor de tweede ronde dertig deelnemers minder aan de start dan 's morgens. Dat waren er 62. Tweeënvijftig van hen hebben de rit uit gereden. Kabelbreuk en machinepech wa ren vooral de hoofdoorzaken van het uit vallen. Van de individuele rijders valt niet zo heel veel te vertellen. Dries Wil- lems, uit Holten, die er op gebrand was het deze keer eens tot een goed einde te brengen, moest kort voor het einde door machinepech uitvallen. Twee rijders wer den gediskwalificeerd. Rudi Boom uit Amsterdam en Willy van Ommeren uit Amby waren o.m. niet opgekomen en zo misten wij bij de inschrijving o.a. tal van oude bekenden, waardoor het gehele as pect van deze betrouwbaarheidsrit een zichtbare verjonging had ondergaan. De K.N.M.V. was vertegenwoordigd door de heren A. Pelikaan, de algemeen secretaris van Egdom en Ben Majoor, de afdeling Overijssel door de heren D. Bos winkel en B. W. Winkel te Vriezenveen. De rekenkamer was bezet door mevrouw Majoor, mej. Ans Voskamp te Almelo en de heer Dollekamp uit Markelo. Zij heb ben met de motorclubs van Hellendoorn, Holten, Markelo en Rijssen, weer uitste kend werk gedaan. De clubs o.a. door het krijten van de route, wat lang geen sine cure is. Het Nijverdalse Roode Kruis zorg de voor een drietal E.H.B.O.-ers. De orga- nisatie was weer uitstekend verzorgd. De heer Winkel maakte in hotel „De Haar- lerberg" van de heer Lubbers, de voor lopige uitslag bekend, onder protest, zoals wij in de aanvang reeds meldden van Maandagavond werd voor de vierde maal de HMV-film over Holten gedraaid in Amicitia. De opkomst was weer zo groot, dat er banken bijgeplaatst moesten worden. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van de Holtense Muziek Vereniging, de heer A. Westei'ik, zijn vreugde over de grote belangstelling die de bevolking getoond heeft voor deze HMV-avonden en dankte de heren R. M. Beukema en B. H. Brouwer voor hun aandeel. Eerstgenoemde voor zijn bereid willigheid om viermaal een avond op te offeren en met zijn filmapparaat belange loos naar Holten te komen, laatstgenoem de voor het genomen initiatief, de voor bereidingen en verzorging der voorstel lingen, eveneens pro Deo, waardoor HMV een belangrijk bedrag kreeg voor haar instrumentenfonds. De muziekvereniging is hiervoor zeer erkentelijk, aldus de hr. Westerik. ,Dat de opnamen over Holten gewaar deerd werden door de bevolking, bleek al uit het feit, dat sommigen tweemaal de film gingen zien. Er kon een bedrag van f 1.445,10 aan het Instrumentenfonds van HMV worden afgedragen. Het is vast een eerste bijdra ge in het bedrag van f 25.000,dat men ongeveer nodig denkt te hebben, om het hele korps van nieuwe instrumenten te voorzien. Op initiatief van de Holtense Muziek vereniging „H.M.V." zullen op vrijdag avond 31 maart en zatervoormiddag 1 apr. in Dorpshotel „Holterman" door een ju rylid van de Kon. Ned. Federatie van Har monie en Fanfaregezelschappen muziek examens worden afgenomen. Van deze door de KNF geboden gelegenheid zullen totaal 30 muzikanten (w.o. 16 HMV-ers) gebruik maken. De andere muzikanten komen uit Deventer, Twello, Bathmen en Laren (Gld.). Dick Muller. Deze luidt als volgt: Klasse F, junioren, brommers 24 km: G. J. Westenberg, Hellendoorn, DKW, 0 strafp.; H. Poorte, Wierden, Zündapp, 53 strafp. Klasse G, junioren, motor t.m. 50 cc, 34 km: J. Wermink, Hellendoorn, DKW, 0 strafp.; F. R. Grobbink, Hellendoorn, DKW, 0 strafp.; T. Schuiterd, Rijssen, Zündapp, 1 strafp.; G. D. Westenberg, Nij- verdal, DKW, 2 straf.; G. Mul, Wieringer- waard, Zündapp, 3 strafp.; K. Redder, Staphorst, Rondo Sachs, 6 strafp. en H. B. M. Jacobs, Hellendoorn, Kreidler, 24 strafp. Klasse H, junioren, motor t.m. 100 cc: W. Witvoet, Appelscha, Hercules, 0 straf punten en R. Wielinga, Borger, Hercules, 15 strafpunten. Klasse I, junioren, motor t.m. 175 cc: W. v. d. Meulen, Appelscha, Maico, 2 strafp.; N. P. Verlaat, De Weere, Maico, 6 strafp.: Th. Hartong, Naarden, Maico, 11 s'trafp.; J. Morel, Arnhem, Maico, 14 strafp.; L. L. v. d. Wiel, Beesd (Gld.), Maico, 16 strafp.; B. v. d. Plaat, Nieuw Lekkerland, CZ, 17 strafp. en J. v. d. Berg, Nieuw Lekkei'land, Maico, 18 straf punten. Klasse J, junioren, motor boven 175 cc: J. G. Roosink, Rijssen, Husqvai-na, 0 straf punten; J. v. Dijk, Dodewaard, Maico, 0 strafp.; J. P. Jansen, Usquert, Husqvar- na, 1 strafp.; J. Grisnigt, Den; Bui'g (Te xel), Greeves, 2 strafp.; O. J. J. Groene- veld, Zwijndrecht, Maico, 4 strafp.; D. J. Pai'dijs, Vorden, Jawa, 6 strafp.; R. Bos, Amstei'dam, Greeves, 9 strafp.; A. J. M. Claasen, Den Bosch, BMW, 12 sti'afp.; C. van Beek, Sprang-Capelle, Maico, 12 strafp.; G. J. Lenselink, Voi'den, Maico, 16 strafp.; P. A. de Graaf, Julianadoi-p, Greeves, 29 strafp. en R. Remmerswaal, Den Haag, Jawa, 52 strafp. Klasse L, senioren t.m. 50 cc: D. de Vos, Hellendooi-n, DKW, 0 strafp.; H. Th. Jansen, Hellendoorn, Rondo Sachs, 0 strafp.; J. Beukhof, Bennekom, Rondo Sachs, 0 strafp.; W. van Holland, Benne kom, Rondo Sachs, 1 strafp.; G. W. Elbert, Hengelo (O.), DKW, 2 strafp.; H. de Ja- gei', Heerenveen, Batavus, 3 strafp. en W. J. G. Muller, Reuver (L.), Zündapp, vijf strafp. Klasse M, senioren t.m. 100 cc: S. v. d. Mei, Gorredijk, Batavus, 0 sti'afp.; W. v. d. Meulen, Appelscha, Batavus, 0 strafp. en H. Bonke, Haarlem, Sachs, 8 strafp. Klasse N, senioren tjn. 175 cc: J. Sikke- ma, Deventer, Motoguzzi, 2 strafp.; E. J. Grobbink, Hellendoorn, Maico, 2 strafp.; J. Schenk, Westzaan, Husqvarna, 5 strafp. en A. v. d. Top, Bennekom, Rondo Sachs, 6 strafp.; W. J. Verzijl, Nieuw Lekkerland, Maico, 8 strafp.; K. Posthumus, Hooge- veen, Bultaco, 11 strafp.; P. H. Baelde, Naarden, Maico, 21 strafp. Klasse D, senioren boven 175 cc: F. J. Jansen, Zutphen, Jawa, 7 strafp.; E. J. Hendriks, Hellendoorn, Maico, 56 strafp. Klasse P II, zijspannen: D. Gijsbertsen, Doorn, BMW, 59 strafp.; D. Muller, Hol ten, BMW, 100 strafp. (onder protest). In de maandagavond in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman gehouden jaarvergadering van de afde ling Holten van de Overijsselse Land bouw Maatschappij heeft de voorzitter, de heer H. Stegeman, het heengaan her dacht van de secretaris der afdeling, de heer E. Rietberg, die op 2 maart plotse ling is overleden. De overledene was iemand, aldus de heer Stegeman in zijn herdenkingswoord, die in de eerste plaats naast zijn gezin ook zijn verant woordelijkheid had voor zijn bedrijf. Toch wist hij nog tijd vrij te maken voor kerk en maatschappij. Zo heeft hij de afdeling mogen dienen op een wijze waarvoor wij hem veel dank verschul digd zijn. Spreker wilde zijn vrouw en kinderen de kracht toewensen, die niet door mensen gegeven kan worden. Met eerbied en dankbaarheid zal aan de ge storvene steeds teruggedacht worden. Na deze woorden nam de vergadering staande een minuut stilte in acht. In een terugblik op het jaar 1966 wees de heer Stegeman er op, dat dit jaar geen mijlpaal is in onze economie. Het is slechts een tijdsbepaling. Doelmatig heid noemde spreker het middel om zich mee te wapenen en zodoende de gevol gen van de snelle ontwikkeling de baas te blijven. In dat verband haalde hij enkele cij fers aan uit een inleiding van de heer H. J. Roerink te Enschede, hoofdbe stuurslid van de O.L.M. Vanaf 1950 nam de rundveestapel toe met 45%, waarvan de melkkoeien met 23%. In 1951 werden er plm. 5000 kal veren gemest, in 1963 was dit aantal plm. 78.000. In 1950 had men op 85% van alle gemengde bedrijven minder dan 10 melkkoeien. In 1964 was dit per centage reeds gedaald tot 58%. De varkensstapel nam na 1950 met 85% toe. In 1959 waren er op ruim 2% van de bedrijven meer dan 20 fokzeu- gen. In 1964 was dit het geval op plm. 7% van de bedrijven. DE VOEDSELVOORZIENING In 1950 zorgde één werker in de land bouw- voor voedsel voor 16 consumenten. In 1960 was dit voor 22 en in 1964 reeds voor 28 consumenten het geval. De voorzitter wilde met deze cijfers aantonen, dat de toekomstige ontwikke ling geheel staat in het teken van de doelmatigheid van arbeid, grond en ka pitaal. Hij toonde met tal van cijfers aan, dat de Nederlandse landbouw een Europese aangelegenheid is geworden. Spreker twijfelt er niet aan, dat er voor de Nederlandse boer nog een goede toe komst is weggelegd. ZIEKTEKOSTENVERZEKERING de mededelingen wees de heer die herstellende is van een operatie, slechts mededelen, dat momenteel in studie zijn de wegen en waterlopen. Na mens de vergadering werd hem een spoedig herstel toegewenst. In verband met plannen tot doortrek king van-de Raalterweg, werd door en kele leden opgemerkt, dat meer in spraak bij de voorbereiding van plan nen betreffende nieuwe wegen enz. bij de provinciale watèrstaat, in een vroe ger stadium, dringend gewenst is. De voorzitter zegde toe hieromtrent overleg te plegen met de afdeling van de C.B.T.B. want het is een klacht, die reeds herhaaldelijk is geuit. De agrari sche bevolking die de grootste belang hebbende is wegens de doorsnijding van haar landbouwgronden heeft er naar het oordeel van de betrokken leden recht op zo spoedig mogelijk te worden ingelicht. Ten aanzien van de ruilverkaveling advisee de de voorzitter zich vooral wel goed te bedenken voordat men tegen stemt, 'want hij acht deze van het aller grootste belang voor de landbouw. JAARVERSLAGEN Door de 2e secretaris, de heer A. Rei- link, werd het jaarverslag uitgebracht waaraan wij ontlenen, dat het ledental op het einde van het boekjaar 233 be droeg. Er werden twee ledenvergaderin- gën en 13 bestuursvergaderingen gehou den. Op 15 september had een uitwisse ling plaats met Annerveen en op 17 no vember werd het 75-jarig bestaan der afdeling herdacht. Ook de heer Reilink bracht een posthume hulde aan de overleden secretaris. Blijkens het verslag van de penning meester, de heer J. Rensen, boekte de afdeling een nadelig saldo van 504,16, dat voornamelijk verband hield met de kosten der genoemde herdenking. TEGENBEZOEK Omtrent het tegenbezoek aan Anner veen zullen de leden nog een circulaire ontvangen, terwijl het bestuur gemach tigd werd weer een uitstapje te organi seren. Aan de heer E. Voordes werd bij in schrijving de inning van de contributie opgedragen. Aan het slot van de vergadering deed de voorziter nog een beroep op de leden om nog een aantal donateurs te werven voor de bedrijfsverzorging. Men heeft in verband met de samenwerking van Bathmen, Diepenveen en Holten, de plaatselijke donatie van 20,op io,per jaar gebracht, onder voor waarde, dat het aantal donateurs van 50 op 100 zou komen, om toch dezelfde bijdrage te kunnen leveren. Men moet deze bedrijfsverzorging zien als een al gemeen belang, aldus de heer Stegeman, die hiermede de vergadering sloot. Bij Stegeman er op, dat van het hoofdbe stuur der O.L.M. mededeling is ontvan gen, dat inwonende gezinnen niet in de ziektekostenverzekering kunnen worden opgenomen, wanneer de man geen lid is van de O.L.M. Voor dergelijke leden be draagt de contributie slechts f 6,per jaar. Door afdelings- en fondsbestuur zal hier de nodige aandacht aan moeten worden geschonken. RUILVERKAVELING Betreffende de ruilverkaveling kon de heer Stegeman op gezag van het be stuurslid, de heer J. H. Veneklaas Slots, Er heerste een bijzonder opgewekte stemming op de ouderavond van de Kol- school, die liet afgelopen weekend in de zaal van Hotel Vosman gehouden werd en druk bezocht was, in verband met de prachtige nieuwe school, die in het Kol- complex gebouwd zal worden en waar voor de nodige geldmiddelen nu beschik baar zullen komen. De voorzitter van de oudercommissie, de heer G. J. Kamperman, wees er in zijn openingswoord op, dat men een maquette van de nieuwe school reeds in de krant afgebeeld heeft kunnen vinden, hetgeen voor het hoofd der school, de heer H. Wilpsliaar, wel een kleine teleurstelling betekende, omdat hij nu niet op deze ouderavond, dit als een verrassing aan de ouders heeft kunnen meededelen. De heer Kamperman bracht het onder wijzend personeel dank voor de toewij ding waarmede men de kinderen, ondanks de noodlokalen waarin de klassen gehuis vest zijn, heeft onderwezen en voor de aandacht, die aan de leerlingen is besteed bij het oversteken van de gevaarlijke ver keersweg door het dorp. Als de nieuwe school klaar is, zal dit tot het verleden behoren. Hij bracht in het bijzonder bur gemeester en wethouders en de gemeente raad dank voor hetgeen zij in dit ver band allemaal hebben willen doen. Een bijzonder woord van welkom gold mej. W. E. Wolters, die zich, als gepensioneerd onderwijzeres der o.l. dorpsschool, belan geloos, beschikbaar stelt, als er eens voor een kort moment een invalster nodig is. NIEUWE SCHOOL Het hoofd der school, de heer Wilps- haar, kon toch wel enkele belangrijke mededelingen doen over de nieuwe school, waarvoor hij in het bijzonder het gemeen tebestuur wel zeer dankbaar is. Het.wordt een zesklassige school met een mooi over blijflokaal, met daarin onder andere een toneel. Voorts komt daarin een perso- neelskamer van waaruit men het gehele schoolplein kan overzien. Deze speelplaats wordt belegd met tegels, die dienstbaar gemaakt kunnen worden aan het ver- keersonderwijs. In de tegels komen zelfs knikkerkuiltjes. Zo is aan alles gedacht. Voordat de heer Wilpshaar deze mede delingen deed belichtte hij nog de huidige moeilijke en gevaarlijke verkeerssituatie en werd hét schoolreisje besproken waar voor maandelijks f 1,per kind wordt ingelegd. Een probleem vormt momenteel de schooltandverzorging, omdat niet alle ouders hun kinderen daarvan gebruik la ten maken. De ouders zijn volkomen vrij om him kinderen al dan niet naar de tandarts te laten gaan, maar spreker ad viseerde alle ouders om hun kinderen wel aan de schooltandverzorging te laten deel nemen. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal er weer een nieuwe groep leerlingen tot de school moeten worden toegelaten. Vermoedelijk zal men hiervoor van een lokaliteit van hotel Vosman gebruik kun nen maken. De kinderen worden dan nog meer over verschillende plaatsen in het dorp verdeeld. Bij de verkiezing van een zesde lid van de oudercommissie werd als zodanig met meerderheid van stemmen gekozen mevr. Meijer, Waardenborchstraat 24. De penningmeester van de oudercom missie, de heer D. Smit bracht een finan cieel verslag uit, dat eindigde met een batig saldo. De kascommissie bestaande uit de heren T. Oosterdijk en G. H. Eg berts had de administratie keurig in orde bevonden. Men schrijft ons: Waaraan merkte U eigenlijk, dat het lente werd? Aan de vogels? Ja, daar merkten we het ook aan. Zij zongen al vroeg dit jaar. Een heerlijk gehoor! Nu gaan ze nestelen en volgend jaar zullen hun jongens ons de LENTE aankondigen. ALS ja, als UW KINDEREN dit jaar hun nesten NIET UITHALEN cn de eieren moedwillig vernielen. OUDERS, HELPT MEE. Leer UW KINDEREN het leven in de natuur te eerbiedigen! Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren „Geld maakt niet gelukkig" is een omstreden uitspraak. Niet omstreden is, dat U met geld wèl anderen gelukkig maken kunt. Anderen die daar een lichamelijke handicap en deel van hun geluk moeten missen. Onze gedachten gaan uit naar hen, die aan RHEUMA lijden. RHEUM Aeen volksziekte met grote economische, maar vooral menselijke problemen. Een ziekte die niet alleen ouderen treft, maar oojt kinderen en mensen in de kracht van hun leven. Niet minder dan vier procent van de Nederlandse bevolking, dat wil zeggen 500.000 Nederlanders, is voor RHEUMA ondèr behandeling van de huisarts of specialist. Hiervan lopen 125.000 grote kans om ernstig invalide te worden. RHEUMA kost daarnaast de Nederlandse samenleving aan ziekte- en invaliditeits- uitkei'ingen, verpleeg- en behandelkos- ten èn verlies aan arbeidsproduktiviteit ruim 300 miljoen gulden per jaar. Deze ontstellende cijfers bewijzen, dat RHEU MA met kracht moet worden aangepakt. Dat nu doet het Nationaal Rheuma- fonds door het wetenschappelijk speur werk naar de oorzaken en de bestrij dingswijzen van het rheuma in belang rijke mate financieel te steunen. Door meer opnamemogelijkheden in rheuma- ziekenhuizen en -klinieken te scheppen, zodat in de toekomst minder rheuma- patiënten wegens plaatsgebrek voor op name geweigerd hoeven te worden. Maar ook door de financiële zorgen van de rheumapatiënt te verlichten, huis vrouwen weer in staat te stellen zelf hun huishouden te doen, huisvaders te helpen de kost voor hun gezin weer te verdienen en voor kinderen de moge lijkheden te scheppen een zo normaal mogelijk leven te leiden. Het Nationaal Rheumafonds ver strekt bijdragen in kosten van verple ging en gezinshulp, aangepaste ver voermiddelen, aanpassingen in de wo ning, speciale hulpmiddelen en aange paste apparatuur in de huishouding of middelen waardoor patiënten zich weer zelf kunnen wassen en aankleden. Maar het Rheumafonds zorgt óók voor hoog nodige recreatie van rheumapatiënten; haalt hen eens uit hun dagelijkse sleur door een vakantiereis of een verblijf in het eigen rheumavakantiecentrum te Bussum. Dat doet het Nationaal Rheumafonds. En wat doet U? Op Goede Vrijdag krijgt U een zakje van het Nationaal Rheu mafonds toegestuurd. Wilt U hierin Uw gift doen? Het zal dan in de week na Pasen gehaald worden. Bovendien is het gironummer van het Nationaal Rheumafonds 32-4 in Den Haag. Geld alléén maakt niet gelukkig. Maak er daarom Uw gehandicapte landgeno ten gelukkig mee! Op uitnodiging van de afdeling Hol ten van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen zal de heer A. A. C. Maaskant, directeur van het Genootschap „Het Oversticht" en lid van de provinciale staten van Overijssel, op donderdag, 30 maart in Amicitia een lezing houden over „Verzorging van stad, dorp en landschap". De heer Maaskant houdt zich uit hoofde van zijn functie regel- zich uithoofde van zijn functie regel matig bezig met de bevordering en in standhouding van het landelijk en ste delijk schoon in onze provincie en is terzake zeer deskundig. Hij zal de be zoekers aan de hand van een uitgebrei de collectie dia's o.m. tonen op welke wijze men het esthetisch aanzien van dorp en landschap kan bederven en hoe men deze schoonheid kan bevorde ren. Het belooft een zeer leerzame avond te worden, die wij iedereen kun nen aanbevelen. Voor deze avond zijn ook uitgenodigd de leden van de afde lingen Dijkerhoek en Espelo van de Plattelandsvrouwen en van de afdeling der O.L.M. met hun echtgenoten en echlgenote's, terwijl introductie is toe gestaan. Bij de rondvraag bracht de heer H. J. Meijer, het onderwijzend personeel na mens de ouders dank voor het vele, dat zij in de korte periode nadat de af splitsing van deze school van de o.l. dorpsschool een feit is geworden voor het onderwijs hebben gedaan. Nadat de opbrengst van de door de he ren D. Smit en H. W. Tulier georganiseer de verloting was bekend gemaakt, hield de heer H. J. Hiddink, directeur van de Holtense Scholengemeenschap een inlei ding over de mogelijkheden bij het on derwijs aan deze school en gaf hij zijn indrukken weer van de studiereis, die hij onlangs naar Engeland heeft gemaakt om daar de onderwijsmethoden te bestuderen.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4