Het nette stadje wwm Zangavond Ring Twente in de Nederlands Hervormde Kerk te Holten Groot aantal paasvuren Schaakuitslagen Iware truc reed tüiii si Si Ouderavond openbare kleuterschool Tuinstraat Aanpassing aan de Mammoetwet Het MEAO te Holten krijgt vijf studierichtingen Het gehandicapte kind „DE SiMERGOM Znlprchg 25 maart 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD zingen verrijkt ret leien Uitgaande van het bestuur van de Ring Twente van de Kon. Bond van Chr. Zang en Oratoriumverenigingen werd zaterdag avond in de ned. herv. kerk. te Holten een zangavond gehouden, waaraan door tien gemengde en één mannenkoor werd mee gewerkt. De avond, waarvoor een zeer grote be langstelling bestond, werd met gebed ge opend door de voorzitter van de ring, de heer H. Goorhuis te Hengelo, nadat met orgelbegeleiding van de heer Anton Koopman was gezongen het eerste' vers van psalm 150: Looft God, looft Zijn Naam alom". Voorz. Goorhuis wees in zijn openings woord op het grote voorrecht te mogen en te kunnen zingen. Zingen maakt het leven niet alleen rijker, maar is tevens een prachtig middel om het evangelie te verkondigen. Zingende mensen zijn rijke mensen. Mensen, die het leven en de vreugden des levens zien als een wonder Gods, als geschenken uit Zijn volheid van genade, worden steeds weer gedrongen om te zingen. Nadat de heer Goorhuis een woord van dank had gesproken tot de kerkvoogdij voor het beschikbaar stellen van het kerk gebouw en tevens de regelingscommissie uit de plaatselijke Chr. Gem. Zangvereni ging ..Soli Deo Gloria" had dank gebracht voor de goede organisatie, kregen de k( ren gelegenheid om hun nummers te zingen. De vocale prestaties werden door muziekleraar Kaspersma als volgt beoor deeld: „Ons lied looft den Heer", Vroomshoop, o.l.v. H. Slettenhaar. „Heilig" van Bort- nianski kreeg een wat aarzelend begin. De tenoren - zijn in het koor nogal zwak bezet. Het Agnus Dei" van Hassler klonk veel beter, alhoewel de dames de glans op Ie stemmen ontbrak. •.Excelsior", Nijverdal, o.l.v. H. Sletten haar. De frisse jonge stemmen zongen met eenvoudige voordracht „Weide mich und mach mich sath" van Bach met een steunende pianopartij van Jo Plomp. De uitspraak van het engels in „Rejoice in the Lord" was zeer acceptabel, zodat dit goed bezette koof een uitstekende indruk maakte. ..Zang en Vriendschap", Tubbergen, o.l.v. A. Baanstra. Psalm 126 van Palmêr werd beschaafd en goed op toon gezon gen. „Du Hirte Israels" van Bortnianski :n een nederlandse vertaling kreeg voor al in de pianissimo gedeelten een indrin gende tekstverklanking. •Looft den Iteer", Oldenzaal, o.l.v. F. van 't Rood. „Cantate Domini" van Hass les was kennelijk nog te moeilijk voor. het goed bezette koor. De sopranen had den moeite met 't intoneren van de hoge noten Psalm 150 in een bewerking van Pkail kreeg mede door een vlotte piano begeleiding een frisse aanpak, zodat de totaal indruk uitstekend was te noemen. „Looft den Heer", Notter, o.l.v. J. Slont. Het bekende lied „Whispering Hope" van Brome, waardoor de tengevolge van een vliegtuigongeval omgekomen zanger Jim Reeves zo'n grote bekendheid verkreeg, was aardig voor gemengd koor gearran geerd. Het koor had soms moeite met de zuiverheid, hetgeen in het toepasselijk paaslied ,.De heuvel Golgotha" van Knight p'et meer opviel. De bromstemmen klon ken zeer indringend en wijdingsvol. Chr. Mannenkoor, Vroomshoop. o.l.v. Roodbergen. Het enige mannenkoor van de zangavond vormde een welkome afwisseling. Het grote koor zong met orgelbegeleiding „Vaste Rots van mijn behoud" in de bekende harmonisatie van Jan van der Waart. De nobele bassen in koor domineren, alhoewel de tenoren ook uitstekende zangers bleken in het van stal geli aaide paradepaardje „Herders Zondagslied" van Kreutzer. Grote con trastwerking werd toegepast, die een hoogtepunt bereikte in het derde nummer Land of Hope and Glory" in een bewer king van H. W. de Wolff. De tenorsolist uit het koor zong met fraaie natuurstem het couplet, waarna het koor repliceerde. Een enkele noot in de solo was er naast, maar nietlemin werd een climax bereikt, die de luisteraars een hartelijk applaus ontlokte. „Hoop op zegen", Wierden, o.l.v. F. Blaak. Dit koor telde heel wat absenten, waardoor het bekende koraal uit de Mattheus-Passion van Bach „O hoofd be dekt met wonden" met onzuiverheid kreeg te kampen, te wijten aan detonerende tonen. Het ..Pelgrimskoor" van Verdi, waarin spontane koorzang viel te beluis teren. maakte alles goed. Het koor zong dit nummer met pianobegeleiding van de. dirigent. „God is mijn lied", Sibculo, o.l.v. C. Schildkamp. Het paaslied „Christus ver rees" in een bewerking met wijde ligging kreeg hoge noten van de sopranen en lage noten van de bassen. Het koor sloeg zich er goed door heen, terwijl het lied „Wiegelied der Hirten" van Reiman een mooie voordracht kreeg, waarin de bas sen met sonore toon zongen. „De Lofstem", Glanerbrug, o.l.v. F. Groenland. „Groot Gloria" werd onzeker ingezet, maar in het verder verloop werd het evenwicht hersteld. Het traditionele Paaslied van Grunholzer kreeg een ge wijde vertolking met goede voordracht. „Hervormd Zangkoor", Nijverdal, o.l.v. Jo Plomp. Dit koor (80 leden) kwam goed voor de dag met „Agnus Dei" van Han del, met stijlvolle pianobegeleiding van Henny Slettenhaar. „Qui tollis peccata mundi" (Die de zonden der wereld weg neemt) werd met grote zeggingskracht gezongen. Het fugatisch gedeelte in h'et •Hallelujah", eveneens van Handel, kreeg parate inzetten van de sopranen. Een uitstekende prestatie van het spontaan zingende koor. „Soli Deo Gloria", Holten, o.l.v. Jo Plomp. Blijf bij mij. Heer" in de bewer king van Piet Kiel liet een sopraansolo van Riek Bolirk-Landeweerd horen, met fraa'e natuurstem gezongen. Het koor be- e'k'e een hoogtepunt in -Komm, holder T en~" (uil ..Die Jahreszeiten") van Jos. Haydn, met spirituele begeleiding aan de piano. Jo Plomp en Henny Slettenhaar wéten van wanten wat betreft dirigeren en begeleiden. Hun samenwerking komt de koren ten goede. Het apart optredende vrouwen- en mannenkoor sloeg zich in ..Komm, holder Lenz" goed door de mo dulaties heen, zodat dit slotnummer zeer succesvol werd uitgevoerd, met fraaie glans op de stemmen in een bewegelijk ritme, met juist accent op woord en toon. Gezamenlijk zongen de koren o.l.v. Jo Plomp twee goed gekozen koorwerken, goed in het gehoor liggend en geschikt voor massale uitvoering. Hartverwarmend was „Wee mijn Leidsman, trouwe Heer", terwijl het met overgave gezongen „Mijn Herder is de Here God" een passende af sluiting betekende van deze prachtig ge slaagde zangavond. De koorzang beleefde in Twente een hoogtepunt, met opvallend veel jeugdige koorleden, die met groot enthousiasme zich wijden aan de edele zangkunst. Het repertoire is goed aangepast aan de eisen van deze tijd, zodat verwacht mag wor den, dat nog meer van dergelijke waarde volle avonden in de toekomst zullen wor den gehouden, uiteraard onder 't motto: ..Soli Deo Gloria". Ter gemeentesecretarie zijn weer een groot aantal vergunningen aangevraagd om op de avond van de Eerste Paasdag een paasvuur te mogen branden. De „baokens" staan weer verspreid over de gehele gemeente en grote brandstapels zijn verrezen in de Noordenbarg (aan het begin van de Aalpolsweg) in de weide bij het erve „Harwig" in de Look, aan de Lageweg in het Kolplan, op de Schip beekkade, bij de Wippertsbrug en in Dij- kerhoek bij Brinkman erve „De Hidder". Het is echter niet uitgesloten dat ook elders samengebrachte paasvuren tot gro te brandstapels zullen uitgroeien. De commissie, die de „baoken" welke meedingen om de flinke geldprijzen (le prijs vijftig gulden!) zal keuren bestaat uit de heren W. Beijers, G. J. Langenbarg, P. B. Müller en J. Wiggers. Zij zullen zaterdagmiddag na 4 uur met deze keu ring aanvangen. Opgave voor deelname aan de keuring kan tot zaterdagmiddag 14.00 uur plaatshebben bij de heer J. Wig gers, Kolweg 14, tel. 1356. Leden van de schaakclub „De Pioniers" speelden donderdagavond in hun clublo kaal, hotel Holterman, enkele partijen voor de onderlinge clubcompetitie. De uit slag aan de borden was: F. J. Hol-H. D. Grobben 10, B. van Beek-H. J. Hol- Groothoff 10, P. H. van Doorn-G. J. Hoeve 01. Een 15-tons truck met oplegger van de Algemene Transport en Expeditie Onder neming van Van Gend Loos te Almelo, bestuurd door L. B. uit Vriezenveen, is dinsdagnacht, even over drie uur, in de Dorpsstraat tegenover de Holtense Boek handel, in de tuin van de familie Weijl gereden en heeft daar grote averij aange richt. Een stenen hek met ijzeren buizen werd over een afstand van meer dan tien meter totaal vernield terwijl de trekker zich in de grond boorde. De slechts gedeeltelijk beladen vracht auto kwam uit de richting Deventer en schoot, even nadat de spoorwegviaduct ge passeerd was naar de linkerkant van de straat, waar eerst een lichtmacht werd ge ramd, die afkapte en ene verkeersbord en passant werd meegenomen, voordat de wagen, over het trottoir en door de ste nen afscheiding, in de tuin terecht kwam. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De trekker was flink beschadigd. Het lin ker wiel was er totaal onder weg. De 'heer en mevrouw Weijl en tal van om wonenden werden met schrik gewekt door het enorm lawaai waarmede het ongeluk gepaax-d ging. Om plm. zeven uur had men het gevaarte weer uit de tuin ver wijderd. Het is niet helemaal duidelijk wat dé oorzaak van het ongeluk is ge weest. De chauffeur verklaarde, dat de combinatie was gaan trillen en dat hij zo doende het stuur niet heeft kunnen hou den. Er waren echter helemaal geen rem sporen op de weg, zodat het meer voor de hand ligt, dat de bestuurder in slaap gevallen is. Spelen is groeien: al spelende leert het kind. Het spel heeft grote zin voor het kind. Het is daarom van groot belang, dat ouders zorgvuldig overwegen wat zij voor speelgoed voor hun kinderen kopen, op dat de kinderen ook in hun spel de beste kansen krijgen zich naar de volwassenheid toe te ontwikkelen. Aldus bouwde mevr. M. Schutler-Soesbeek uit Goor haar tij dens de ouderavond van de openb. kleu terschool, die dinsdagavond in een bijzon der prettige sfeer in het schoolgebouwtje gehouden werd. Met grote belangstelling luisterden de talrijke ouders naar de adviezen van deze lerares kinderverzorging en -opvoeding verbenden aan de huishoudschool te Hol ten. SPEELGOED Aan de hand van de vele getoonde voor beelden gaf mevr. Schutler aan hoe het kind speelt, waarom het zo speelt en wat voor speelgoed het van baby tot 3-jarige kleuter graag heeft. Belangrijk is daarbij, dat men niet zegt: „Dat vind ik leuk of mooi", bij het kiezen van een stuk speel goed, maar dat men poogt te overwegen, wat bij deze bepaalde leeftijd van het kind past. Het oefenen van allerlei levens functies is voor het kind echt spel, dat met groje gretigheid gespeeld wordt, als de ouders daar de kans .toe geven. Stevig eenvoudig speelgoed, dat hel kind de kans geeft er verder naar hartelust mee te fantaseren, wordt uiteindelijk meer ge waardeerd. dan dure ingewikkelde en oogverblindende fabrikaten. Goed speel goed behoeft niet duur te zijn. Veel is ook zelf te maken, zonder dat daar grote technische vaardigheid aan te pas moet komen. Hel voorlichtingscentrum voor Kinderen eri Ouders (K. en O.), 's Gra vend ij kwal 60 te Rotterdam is er om Er is' een belangrijke verandering op komst ten aanzien van het Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs (M.E.A.O.) aan de Scholengemeenschap te Holten. Over enkele maanden met ingang van het cursusjaar 1967-1968 krijgt de Scholengemeenschap namelijk de mogelijkheid om in plaats van twee studierichtingen, vijf studierichtingen binnen het M.E.A.O. te creëren. Wanneer in 1968 de Mammoetwet in werking treedt, zal ook het M.E.A.O. zich aanpassen. Vooruitlopend op wat in 1968 regel zal zijn, heeft de gemeente Holten, met goedkeuring van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, besloten, reeds in 1967, een jaar vóór dat de Mam moetwet in werking treedt het M.E.A.O. De afdeling Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde dins dagavond in „Het Trefpunt", aldaar. Als gasten waren aanwezig leden van de af delingen Dijkerhoek en Schoonheeten. Als spreekster trad deze avond op zus ter Kamp, verpleegster-maatschappelijk werkster bij de Strevo (Stichting revali datie voor de provincie Overijssel). Op boeiende wijze vertelde zij van het werk voor het gehandicapte kind en van de vele mogelijkhedenv die er zijn om het gehan dicapte kind te kunnen helpen, zodat het later tochieen plaats in de maatschappij kan veroveren. De avond werd besloten met de verto ning van een filmpje over zwemonderricht aan het gehandicapte kind. ieder, die heir meer over wil weten door middel van adviezen, folders enz. voor te lichten. KLEUTER-SPEEL-GOED-LAND Namens de ouders dankte de hoofd leidster mej. Poel, mevr. Schutler voor haar interessant gebrachte reis door kleu- ter-speel-goed-land. Tijdens de pauze' was er gelegenheid werk van de kleuters te bekijken, waai de ouders druk gebruik van maakten. Na de gebruikelijke verloting, vertelde mej. Poel het een en ander van de gang van zaken op de school. Na een periode van steeds weer andere invallende leid sters kon eindelijk mej. van der Weerd aangesteld worden als kleuterleidster in vaste dienst. Hierdoor is de gehele school sfeer weer evenwichtiger geworden. Ver der verzocht mej. Poel de ouders de pauze-versnapering te beperken tot hoog stens een liga of een graag gemerkte en of geschilde vruchten liefst helemaal geen snoepgoed. Naast de schoolmelk moet dit voldoende zijn om het tot de middagpauze mee te doen. Namens de oudercommissie sprak de voorzitter, de heer P. H. Cammeraat een woord van dank tot de heer H. Jansen, die de oudercommissie, na heel wat jaren va neen toch wel echt persoonlijke in breng, ging verlaten. Voor hem in de plaats werd gekozen de heer J. Aaftink, Dorpsstraat 41. De commissie bestaat nu uit de dames Lammers-Smale, W. A. Re- deker-Radstake, A. Wierbos-Koopman, D. Wissink-Lammerts en de heren P. H. Cammeraat, Wesseldijk en Aaftink. af te stemmen op de nieuwe structuur. Voor een goed inzicht in de belangrijke veranderingen, die zich gaan voltrekken is het goed even naar het jaar 1961 terug te gaan. In dat jaar begon aan de Scho lengemeenschap te Holten het experiment met het Middelbaar Economisch en Ad ministratief Onderwijs. In 1965 kwam de officiële toestemming van het departement te experimenteren op kosten van het Rijk. Het M.E.A.O. werd tezelfder tijd van een tweejarige een driejarige opleiding. Het kende in klas 2 en 3 twee richtingen n.l. een comptabele richting, waar aan de handelsvakken een flink deel van de les- ren werd besteed en een taalkundige richting, waar de nadruk viel op de talen, steno en typen. Voor het eerst zal er dit jaar een eind examen zijn onder Rijkstoezicht en zal aan de geslaagden een Rijks erkend di ploma worden uitgereikt. Door de in de aanhef genoemde veran deringen zal zoals gezegd een belang rijke uitbreiding worden gegeven aan de studierichtingen binnen het M.E.A.O. Het eerste leerjaar, dat toegankelijk is voor leerlingen met drie jaar Ulo, is een gemeenschappelijk leerjaar. De leerlingen volgen alle hetzelfde vakkenpakket. In het tweede leerjaar, waar leerlingen in het bezit van een Ulo-diploma van de normale vierjarige cursus kunnen worden toegelaten, kunnen de leerlingen kiezen uit vijf richtingen, die elk bepaald worden door het vakkenpakket, dat wordt gekozen. Deze vijf richtingen zijn: 1. De administratieve richting, voor die leerlingen, die straks in de boekhouding een betrekking willen zoeken; 2. De commerciële richting, voor hen die later op een afdeling in- of verkoop van een bedrijf gaan werken; 3. De secretariële richting, waar jonge lui een opleiding krijgen om later in het bedrijfsleven correspondentie te kunnen voeren; 4. De bestuurlijke richting, voor hen die later in overheids- of semi-overheids- dienst zullen treden; 5. De algemene richting, zonder een bepaald accent, zoals in de vier voorgaan de. Het M.E.A.O., dat zich thans reeds in de belangstelling mag verheugen van vele leerlingen buiten Holten, o.a. ook uit De venter, Almelo, Hengelo, Enschede en zelfs uit Neede, Borculo en Lochem, krijgt er dus belangrijke mogelijkheden bij. Een team van bevoegde docenten werkt met enthousiasme aan de uitbouw van dit M.E.A.O. om de leerlingen, die, vroeger door avondstudie, zich trachteh te ont wikkelen, thans door dagstudie een bre dere vorming te geven. Men kan de gemeente Holten felicite ren dit belangrijk initiatief te hebben ge nomen. De aangifte van leerlingen voor het nieuwe schooljaar is geopend en het blijkt reeds, dat ook dit jaar de belang stelling voor dit onderwijs groeiende is. Het vorige jaar moesten zelfs enkele leerlingen met een ulo-diploma, die zich voor de tweede klas hadden opgegeven, worden teleurgesteld, doordat zij zich te laat hadden aangemeld. De leerlingen die zich nu reeds aan meldden en zij die dat nog zullen doen, worden in april of mei opgeroepen met hun ouders, om in gezamenlijk overleg met ouders en leraren te bepalen, welke rich ting zij zullen kiezen. FEUILLETON Gré de Boer 50) Na de kerkelijke inzegening was er gelegenheid tot felicitatie. Tot haar ver wondering zag ze ook Van Oorschot en zijn vrouw in de rij staan. Toen hij haar feliciteerde met haar huwelijk, pakte ze hem bij de hals en drukte een zoen op zijn wang. „Dank je, buurman, wat vind ik dit fijn, dat jullie gekomen bent. Dank je wel, voor je gelukwensen, buur man." Toen trok ze zijn hoofd nog eens dichterbij en fluisterde hem in 't oor: „Buurman, alsjeblieft wees een beet je aardig tegen vader Hij keek het meisje lachend aan. „Wie zou zo'n lief bruidje ook maar iets kun nen weigeren? Dat spreekt toch vanzelf, mevrouwtje." Hetgeen een blos van ge noegen op haar wangen toverde. Er was een intiem diner, met de naaste familie en de meisjes van het atelier, dat had Nelie zo beslist. „Ze zijn een deel van het bedrijf," concludeerde ze, en ze zijn me altijd tot steun, dus ze horen erbij." Daar het huwelijk op vrijdag gesloten was, bleef er een lang weekend over. Op aandringen van Huib en Nel was toch besloten een kort reisje te maken tot zondagavond. „Dan hebben jullie ten minste twee dagen voor jezelf. Huib en Nel zouden in de woning boven het ate lier blijven tot de jonggehuwden weer thuis waren. En een oogje in het zeil houden, zodat ze zonder enige zorg konden vertrekken. In de vallende avondschemering kuste Nel haar dochter vaarwel. „Dank je, mam, voor alles, wat je mij gegeven hebt En haar schoonzoon zei, haar op de wang kussendIk heb enkele maanden geleden een moeder verloren. Ze was vader en moeder tegelijk voor me. Maar vandaag heb ik weer een va der en moeder teruggekregen. Dank u wel, dat u ons gelukkig wilde maken. Tot zondagavond." De meisjes waren vertrokken en de laatste familieleden waren in hun auto's gestapt en weggereden. Nel keek naar de vele borden, schotels en schalen, die nog op de tafel in het atelier stonden. „Mor gen heb ik alle tijd om het af te wassen en op te ruimen," zei ze. Gearmd liepen ze naar boven, nadat Huib overal alle deuren en ramen ge controleerd had. Halverwege keken ze elkaar aan en glimlachten tegelijk. „Nu zijn al onze kinderen getrouwd, Huib. We gaan nu oud worden." Dat is niet erg, mam," antwoordde hij. „Hoofdzaak is. dat we weten, dat onze kinderen gelukkig zijn met hun echtgenoten. En dat ze allemaal een goed bestaan hebben. En dat ze weten, dat hot ouderlijk huis altijd voor ze blijft openstaan." Op de overloop draaiden ze zich, zon- oer dat ze er blijkbaar erg in hadden, naar elkaar toe. Huib nam zijn vrouw in de armen en drukte een lange zoen op haar lippen. „Nel, vrouw van me, ik heb alleen maar reden tot dankbaarheid. Schatten van kinderen en een vrouw, die zo'n geweldig groot hart heeft, dat daar in zelfs plaats is overgebleven voor een man, die haar lange tijd ontrouw was." Ze legde haar vinger op zijn lippen. „Ssst, Huib, dat wil ik nooit meer horen. Ons geluk is nu weer volkomen." Hij legde zijn arm om haar heen en trok de vrouw nog eens naar zich toe. Dank je, mijn schat, voor je grote, on baatzuchtige liefde." Met hun armen om elkaar heen lie pen ze de logeerkamer binnen. ONS NIEUWE FEUILLETON 11 Volgende week wordt de le aflevering van ons nieuwe feuilleton opgenomen, getiteld ,De Suikeroom" van de hand van Tom Lodewijk. Vorige verhalen van deze vlotte schrijver oogstten steeds grote bijval. De intrige van „De Suiker oom" zal de lezers ook zeker weten te boeien. Er loopt een spannende draad door dit verhaal dat de lezer van A. tot Z. met grote aandacht zal blijven volgen. Veel genoegen zal men er ongetwijfeld aan ontlenen.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2