Uit het plaatselijk parlement Jaarvergadering WV „Holtens Belang" VOETBAL Zaterdag 19 maart 1967 HOLTENS NIEUWSBLAl RAAD HOLTEN AKKOORD MET BOUW PERMANENTE O.L. KOLSCHOOL BARON VAN DER BORCH-MONUMENT WORDT VERPLAATST De heer J. Rijkeboer te Amstelveen werd met algemene stemmen benoemd tot leraar wiskunde aan de Openbare Scholengemeenschap. BENOEMING LEKAAR WISKUNDE OPENBARE SCHOLENGEMEENSCHAP De gemeenteraad heeft in zijn vrij dagavond, 10 maart, gehouden vergade ring, waarin de heer Wansink (Gemeen tebelangen) wegens ziekte en de heer ten Berge (Gemeentebelangen) wegens verblijf achter het IJzeren Gordijn (op de Leipziger Messe) afwezig waren, de 9 punten tellende agenda vlot afgewerkt. KOLSCHOOL De raad besloot zonder hoofdelijke stemming een aanvullend krediet, be schikbaar te stellen voor de bouw van een permanente 6-klassige openbare la gere Kolschool. Nog in de vorige raadsvergadering werd een aanvullend krediet beschik baar gesteld om in plaats van een 3- klassige, een 5-klassige houten nood- school te bouwen. Nu openen zich ech ter perspectieven om een 6-klassige per manente school te bouwen. Maar goed dat de centrale financie ring de bouw van de noodschool heeft vertraagd, aldus de voorzitter. Het onderwijzend personeel heeft zich er gaarne bij neergelegd, dat door de bouw van een permanente school, zij iets langer met de leerlingen in de loca- liteiten aan de Dorpsstraat moeten blij ven zitten. De permanente school zal worden ge bouwd op de daarvoor in het bestem mingsplan aangewezen grond. Dit is het terrein waarop thans de noodkleuter- school staat. De hieruit voortvloeiende verplaatsing van de kleuterschool naar de plaats waar eerst de nood-Kolschool zou wor den gebouwd, gaf de heer Westerik (CHU) aanleiding tot het maken van enige bedenkingen. Om practische overwegingen achtte spreker het namelijk beter dat de kleu terschool dicht bij de Kolschool zou blijven staan. De voorzitter deelde hierop mede, dat hij deze practische bezwaren niet zo zag. De scholen komen namelijk vrij dicht bij elkaar te staan. Bovendien is het niet aan te bevelen de scholen naast elkaar te bouwen, aangezien zij verschillende aanvangstijden hebben. Burgemeester en wethouders gaven er de voorkeur aan op het overblijvende terreingedeelte te zijner tijd een gym nastieklokaal te bouwen, te gebruiken door de Kolschool en de Landbouwhuis- houdschool. Hierna werd het aanvullend krediet ad ƒ220.000,— beschikbaar gesteld. To tale kosten van de school ƒ545.480,98. WERKLOOSHEID Bij de behandeling van de ingekomen stukken werd door de heer Westerik (CHU) ingehaakt op de brief van de fractie van de Partij van de Arbeid. De ontevredenheid van de fractie van de PvdA over het uitblijven van gelden voor de gemeente Holten, kon spreker wel onderschrijven, maar voor het ove rige zag hij het nut van de brief niet in. De in de brief genoemde wensen leven wel bij burgemeester en wethouders en bij de raad en aan de bouw van een Kolschool wordt door burgemeester en wethouders alle aandacht besteed. Hoe wel de brief wel goed bedoeld zal zijn, was zij toch overbodig. De heer Brands (PvdA) verklaarde, dat zijn fractie is geschrokken van de krantenpublikaties inzake de verdeling van de gelden voor werkverruimings objecten. De gemeente Holten zit te springen om een Kolschool en de ge meente krijgt geen cent. De brief is dan ook niet bedoeld om aanmerkingen te maken op het beleid van burgemeester en wethouders, maar is gericht tegen de verdelingsregeling van de centrale over heid. De voorzitter deelde mede, dat van de 13 millioen gulden, die voor Overijsselse werkverr uimingspro j ecten beschikbaar is gekomen om de werkloosheid in de bouwwereld enigszins te bestrijden, Hol ten geen cent krijgt. Het percentage werklozen was onder de 5 gebleven, de grens voor de verdeling van de gelden. De gemeente Raalte kwam zelfs boven het percentage van 5 uit en kreeg ook niets, aldus de voorzitter. Allemaal heel erg sneu, maar er is niets aan te doen. In probleemgebieden als bijv. de ge meente Hardenberg kan alles maar. Dat werkt discriminerend ten opzichte van andere gemeenten. Bovendien krijgt de gemeente Almelo geld voor de bouw van een sporthal, ter wijl veel noodzakelijker scholenbouw achterwege moet blijven. Burgemeester en wethouders zijn hierdoor zeer onaan genaam getroffen. Alhoewel een sport hal op zichzelf zeer nuttig is, is het toch belangrijker dat schoolkinderen een dak boven het hoofd krijgen. Hiermee worden bedoeld de leerlingen van de Kolschool, die het met allerlei noodlokalen moeten stellen. Per 1 sep tember komt daar ook nog een bijge bouw van hotel Vosman bij. Over de verdeling van het geld gaat nu de brief van de PvdA en het staat iedere fractie vrij vragen te richten tot burgemeester en wethouders. Burgemeester en wethouders hebben dan ook niet het gevoel gehad, dat de brief de bedoeling had aanmerkingen te maken op het beleid van burgemeester en wethouders, maar meer was gericht tegen de Rijksregeling van de verdeling van de gelden voor werkverruimingspro jecten. VERHUUR PAND KOLWEG De raadsvoorzitter, mr. W. H. Enklaar, deelde mede, dat in de vorige raadsver gadering in principe is besloten om het pand Kolweg 31 publiek te verkopen. Burgemeester en wethouders hadden de opdracht van de raad al een heel eind opgevolgd, totdat zij er bij werden bepaald, dat het pand afwijkt van het geldende bestemmingsplan. De rooilijnen zijn enkelè meters ver legd, waardoor het pand strijdt met de bestemmingsvoorschriften. Bij verkoop is er in de toekomst geen mogelijkheid meer het huis af te breken. De dorps sanering zou hierdoor in het gedrang komen. Bovendien zou de verkoop door de gemeente van een pand, dat strijdig is met de bestemmingsvoorschriften, een vreemde zaak zijn, aldus de raadsvoor zitter. Burgemeester en wethouders hebben deze zaak nader bekeken en zijn tot de conclusie gekomen de raad te moeten voorstellen zijn opdracht tot publieke verkoop terug te nemen. De vraag kwam toen wat er dan wel mèt het pand moest gebeuren en hier over verschilden burgemeester en wet houders van mening. De meerderheid van het college wil het pand voorlopig verhuren als gewone woning, waarin geen beroep öf bedrijf mag worden uitgeoefend. De minderheid wethouder H. Klein Velderman (Gemeentebelangen) wil de de situatie ter plaatse meteen aan de nieuwe rioollij nvoorschrif ten aan passen door het pand onmiddellijk af te breken. De voorzitter, mr. EnkJaar en wethouder Rietberg kwam het in ver band met de woningnood niet verant woord voor, dit pand nu al aan de wo ningvoorraad te onttrekken. Nadat beide standpunten nog uitvoe rig werden toegelicht, besloot de raad het uiteindelijk eens te zijn met de meer derheid van het college en machtigde burgemeester en wethouders het pand Kolweg 31 te gaan verhuren, onder voorwaarde dat er geen bedrijf in het pand mag worden gevestigd of uitge oefend. Op een verzoek van de heer B. J. Kruimelaar om op de grond bij het huis van zijn vader een bungalow te bouwen of een salonwagen te plaatsen, werd afwijzend beschikt. Deze kwestie is al eens eerder ter sprake geweest in de raad, maar, hoe wel burgemeester en wethouders Krui melaar wel zoveel mogelijk ter wille willen zijn en hem ook al eens een op lossing aan de hand hebben gedaan is hierop niet ingegaan. Hetgeen hij nu vraagt kan ten enenmale niet. Dit laat het bestemmingsplan niet toe, aldus de raadsvoorzitter. De wensen van de heer Kruimelaar houden burgemeester en wethouders echter wel in het oog. GARAGEBOXEN De huurprijs van de garageboxen in het Kolcomplex werd conform de voor lopige huurprijs definitief vastgesteld op ƒ25,per maand. Op een vraag van de heer Jansen (PvdA) deelde de voorzitter mede, dat 3 garages nog niet zijn verhuurd. VOETPAD Op een vraag van de heer Westerik (CHU) of de aanleg van een voetpad van de Waardenborchstraat naar de Oranjestraat ook mogelijk is, antwoord de de voorzitter dat 'dit niet kan, om dat de grond waarover een dergelijk pad zou moeten worden aangelegd, is verkocht. Op een vraag van de heer Jansen (PvdA) waarom die grond nog steeds niet is bebouwd, deelde de voorzitter mede, dat dit te wijten is aan de slech ter geworden omstandigheden op de woningmarkt. De kopers van de grond betalen echter trouw de rente over de koopsommen, zodat dit allemaal wel goed zit. GOLFPLATEN Naar aanleiding van het rapport van de directeur van gemeentewerken be treffende het gebruik van goedkope on- auline golfplaten vroeg de heer van Schooten (BP) of gebruik hiervfcn niet kan worden toegestaan De voorzitter deelde mede, dat burge meester en wethouders hiervoor niet voelen. Zij hebben hierbij uitvoerig stil gestaan en overwogen of een wijziging van de bouwverordening aanbeveling verdiende. Het onderzoek wees uit, dat de ondu- line golfplaten slechter zijn dan de ,as- bestcement golfplaten, zodat het ge bruik in het belang van de landbou wers niet moet worden toegestaan. De heer Bosschers (CHU), die vroeger ook al eens op het gebruik van goedko pere golfplaten had aangedrongen, ver klaarde nu dat hij zich helemaal achter het standpunt van burgemeester en wethouders kan stellen, omdat ook hem inmiddels is gebleken, dat de goedkope re golfplaten niet goed zijn. VERKOOP GROND ENZ. Besloten werd aan de heer G. Neurink te Neede een bouwterrein te verkopen gelegen in het Kolplan-Oost, ter.grootte van 630 m.2, voor de prijs van 10.000,—. De gemeentelijke wachtgeldverorde ning werd gewijzigd in verband met enige noodzakelijke aanpassingen aan de Algemene Burgerlijke Pensioenwet. De gemeenschappelijke regeling in zake de stichting van een regionaal woonwagenkamp in Zuid-West-Salland werd gewijzigd in verband met enige opmerkingen van gedeputeerde staten omtrent deze regeling. Op een vraag van de heer Bosschers (CHU) of deze zaak nog eens een keer uit het papierenstadium komt, ant woordde de raadsvoorzitter, dat voor het maken van een regionaal kamp inmid dels geld is aangetrokken. VERPLAATSING MONUMENT De raad besloot een krediet beschik baar te stellen voor het verplaatsen van de indertijd ter nagedachtenis aan bur gemeester baron van der Borch van Verwolde geplaatste monument aan de Molenbelterweg. Sinds de nieuwe toeristenweg over de Holterberg tot stand kwam, staat dit door de Holtense bevolking geschonken monument in een vergeten hoekje. Burgemeester en wethouders hebben nu als plaats gekozen het terrein tegen over het verzetsmonument aan de Mo lenbelterweg, waar het opnieuw zal worden opgemetseld. Voor de fontein tjes komen echter bloemen in de plaats. De heer Westerik (CHU) verklaarde, in het algemeen geen voorstander te zijn van het verplaatsen van monumen ten. Hij betreurde het voorts, dat het huidige monument in zo'n verwaarloos de staat van onderhoud verkeert. Met het voorstel tot verplaasing van dit mo nument kon spreker zich echter wel ver enigen. De raadsvoorzitter deelde nog mede, dat deze verplaatsing is besproken met mevrouw van der Borch van Verwolde en dat zij zich hiermede volledig kan verenigen. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming het krediet beschikbaar te stellen. NOODLOKALEN SCHOLENGEMEENSCHAP Voor de bouw van 4 nood-lokalen bij de openbare Scholengemeenschap werd een krediet beschikbaar gesteld van 155.490,90. De financiering van de bouw van deze noodlokalen zag de voorzitter, mr. En klaar. somber in. Voorts besloot de raad kredieten be schikbaar te stellen voor het aanbren gen van douce-installaties in de woning wetwoningen aan de H. J. Wansink- straat en de Kolweg en de aanleg van centrale verwarming in de woning Boschkampsstraat 23. RONDVRAAG De heer Bosschers (CHU) vroeg naar de stand van zaken omtrent de onder handelingen met de heer Meijerman over de aankoop van een stuk grond te genover de nieuwe algemene begraaf plaats. De aanblik ter plaatse is ver schrikkelijk. De raadsvoorzitter deelde mede, dat burgemeester en wethouders alles heb ben geprobeerd het terrein tegenover de begraafplaats aan te kopen, maar hierin niet zijn geslaagd, alhoewel zij tot het uiterste zijn gegaan. De heer Meijerman stelde echter veel te hoge eisen voor deze waardeloze grond. Het is een betreurenswaardige zaak, dat betrokkene het onderste uit de kan wil hebben. De heer Jansen (PvdA) vroeg, of er dan geen beplanting op gemeentegrond kan worden aangebracht, waardoor de rommelige aanblik aan het gezicht wordt onttrokken. De heer Westerik (CHU) vond dit een betreurenswaardige zaak. De raadsvoorzitter deelde nog mede, dat burgemeester en wethouders al met een prijs boven het normale zijn ge gaan. De gemeente kan dan ook niet meer verantwoordelijk voor deze toestand worden gesteld, maar komt voor reke ning van de heer Meijerman, aldus de voorzitter. De heer Jansen (PvdA) bracht naar voren, dat de gemeente aan de heer Meijerman indertijd voor een lage prijs een stuk grond heeft verkocht. Van Meijerman mocht dan ook verwacht worden, dat hij meer inschikkelijkheid had getoond. De heer van Schooten (BP) vroeg naar de mogelijkheid om voor de verga deringen een vaste avond aan te wijzen. De raadsvoorzitter deelde mede, dat dit toch wel op bezwaren- stuit. Met be paalde wensen zal indien mogelijk altijd wel zoveel mogelijk rekening wor den gehouden. De heer Wiggers (AR) wees er op, dat hij met genoegen heeft geconstateerd, dat de zandwegen zo goed onder handen zijn genomen, maar dat de Borkelds- weg niet alleen nog bijzonder slecht is, maar nog gevaarlijk ook. De heer Jansen (PvdA) kon de woor den van de heer Wiggers volkomen on derschrijven. Vooral ten opzichte van de kinderen, die per fiets van de Borkelds- weg gebruik maken, zijn ongelukken niet uitgesloten. Burgemeester en wethouders zullen nader bezien of provisorische maatre gelen voorlopig een oplossing kunnen geven, aldus de raadsvoorzitter. Het echtpaar G. Slotman-Post heropende de vorige week hun gemoderniseerde koek-banket en luxe broodwinkel, Oran jestraat 75. De zaak is niet groot, ma* het is een bijzonder lief en overzichtelij winkeltje geworden. Voorzitter mr. Enklaar: „VVV-werk is geen zaak meer, die enige goedwillend* burgers op een achtermiddag kunnen drijven". Streek-WV „De Overijselse Heuvelrug" te smal voor opbouw van goed apparaat Mr. W. H. Enklaar die als voorzitter van de WV „Holtens Belang" de op 14 maart 1966 gehouden jaarvergadering- besloot met de wens dat 1966 voor Holten een goed seizoen mocht worden heeft de toen geuite wens volledig in vervulling zien gaan. Dit bleek maandagavond overduidelijk uit het uitvoerige verslag dat de secre taris de heer J. Wiggers uitbracht tijdens de in Dorpshotel „Holterman" gehouden jaarvergadering die maar matig was be zocht. STADIUM VAN HET DILETTANTISME VOORBIJ Na een woord van welkom stond mr. Enklaar uitvoerig stil bij de snelle ont wikkeling van het VW-wezen dat reeds lang uit het stadium van het dilettan tisme is getreden en door vakmensen moet worden bemand. De WV „Holtens Belang" heeft dit tijdig ingezien en een stap in de goede richting gezet. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat men ook op het gebied van het VW-wezen naai- grotere eenhe den moet toegroeien. Het VW-werk kan beslist niet meer op een achtermiddag worden verricht door enige goed wil lende burgers. Het is noodzakelijk om de VW-taak met deskundigheid te verrichten, daar voor is het nodig dat de krachten wor den gebundeld en dat WV-organisaties in deze streek samen propagandistisch werk verrichten. De basis van onze streek-WV „De Overijsselse Heuvelrug" is op dit ogen blik te smal voor het opbouwen van een goed apparaat en het streven is er op gericht westelijk Salland in deze Streek- WV op te nemen. HEUVELRUG TROK 67 VAN DE BEZOEKERS De Overijsselse Heuvelrug Holten- Nijverdal-Rijssen-Ommen) trok in de laatste jaren 67 van hen die hun va kantie in Overijssel doorbrachten. De totale ontvangsten van het vreemdelin genverkeer in Overijssel bedroegen in 1965 meer dan 22 y, miljoen gulden van welk bedrag plm. 16 miljoen gulden op de Heuvelrug besteed werd. Wanneer men bedenkt dat in Holten van het aan tal zomergasten op de Heuvelrug een vierde deel verblijven, betekent zulks, dat het vreemdelingenverkeer voor Hol ten vier miljoen gulden opbracht. Afge zien van deze vier miljoen gulden vallen Holten nog de niet geringe baten toe van de zgn. dagrecreatie. TWEEDE PLAATS Onder de toeristenplaatsen van Over ijssel neemt Holten de tweede plaats in, wat betreft het totaal aantal gasen. 1966 1965 Aantal vakantiegasten 33.072 32.094 dagjesmensen 200.000 200.000 overnachtingen 236.760 223.870 buitenlanders 704 608 Kampeerders 8.810 8.200 Deze cijfers geven uiteindelijk de vol gende conclusies: Hotels 380 personen meer dan in 1965 Pensions 56 personen minder dan in 1965 Kamers m.g.v.k. 319 personen meer dan in 1965 Bungalows 1.096 personen meer dan in 1965 Kampeerboerderij en 14 personen minder dan in 1965 Campings 610 personen meer dan in 1965 Het museum Piet Bos trok in 1966: 61.000 bezoekers, tegen 59.550 in 1965. Het zwembad „Twenhaarsveld" werd bezocht door 95.000 zwemmers tegen 85.000 in 1965. De opbrengsten bedroegen 37.361,— tegen ƒ33.575,in 1965. TOEKOMST GUNSTIG Voor Holten als toeristenplaats ziet mr. Enklaar een groeiend perspectief doch men zal er voor moeten oppassen niet van alle wallen tegelijk te willen gaan eten. Verblijfsrecreatie, typisch de functie van Holten, gaat slecht samen met een te grote dagrecreatie. Wil men de beide vormen van toerisme tegelijk hebben, dan zal het ene onder het an dere gaan leiden. Het zal daarom nood zakelijk zijn een duidelijke keuze te maken, een keuze die zal moeten val1 len op de verblijfsrecreatie. Dat wil niet zeggen dat aan de dag recreatie geen aandacht zal moeten worden geschonken. Men diene er slechts voor te waken, dat men hierbij aan de verblijfsrecratie geen schade toebrengt. Het stichten van een dagcamping c de Holterberg, welke het Staatsbosbe heer voornemens is te stichten, z; heilzaam zijn voor alle partijen. Det camping zal een aantrekkingspunt zij voor hen, die er eens een dagje uit wij len. Zij zullen op de camping kunne vinden wat men begeert en anderzijd- zal deze hoe tegenstrijdig dit ooi lijkt de rust en de stilte van de Ho: terberg bevorderen. De ware natuurliefhebber zal buiter deze dagcamping ervaren, dat bijkar. de gehele Holterberg de rust adem welke hij zo zeer begeert, zo besloc mr. Enklaar. MEER GASTE! Blijkens het jaarverslag van de se cretaris de heer J. Wiggers trok Holte: in 1966 meer gasten dan in de zome van 1965. De administrateur de heer C Kers kwam aan de hand van de nachi registers tot een totaal van 33.776 gat ten d.i. 2.335 meer dan in 1965. Aantt overnachtingen in 1966 236.760 wat t.o.i het voorgaande seizoen een stijging be tekent van 13.340 overnachtingen. He aantal inlichtingen door het kantoo- verstrekt steeg met 1.200 en bedroeg to taal 19.700. Het aantal leden daalde ii 1966 met 8 en bedroeg op 31 decembe j.l. 311. FINANCIë!- Uit de „Staat van baten en lasten over 1966 bleek dat penningmeester V ten Berge de boeken moest afsluiten me een nadelig saldo van ƒ492,25. De in komsten en uitgaven bedroegen resp 9.494 95 en 9.987,20. Aan contributie; kwam binnen 8.416,70 d.i. 146,80 min der dan in 1965. Helaas moest wordei geconstateerd dat er nog enkele ledei zijn die menen hun eigen bijdrage tj kunnen vaststellen, waarbij dan eei bedrag wordt aangehouden dat bij lang na niet in overeenstemming is met di fiks stijgende omzet en winst, die voo een zeer belangrijk deel te danken zijl aan de activiteiten van de VW. In ééi geval heeft men de donatie geweigen en het betreffende lid/winkelier van ai lijst afgevoerd. Over de door het bestuui vastgestelde „aanslag" is ten allen tijde overleg mogelijk en mits behoorlijk ge motiveerd wordt de aanslag herzien. De commissie voor kascontrole die bestond uit de heren J. H. Baard er Joh. Dollekamp had boeken/bescheider in orde bevonden. Tot leden van di controlecommissie werden benoemd d< heren Joh. Dollekamp en E. D. Vincent. Als bestuursleden werden met bijnr algemene stemmen herkozen de herer H. J. Bouwhuis (tegencandidaat de heei H. Heusinkveld) en G. Weyl (tegencan didaat de heer J. H. Baard). Bij de „Rondvraag" werd o.a. gespro ken over het in het a.s. naseizoen weei aan bejaarden uit een der grote steder gratis beschikbaar stellen van bunga lows. Het vorige seizoen werden bunga lows beschikbaar gesteld door de be drijven De Haspel" (eig. de heer Oos tendorp) en „De Borkeld" (eig. de heei Bos). Zowel de heer Oostendorp als d( heer Bos verklaarden zich weer gaarne bereid tot medewerking en het bestuu: zal betreffende deze aangelegenheid contact opnemen met de Sociale Raad van Rotterdam. Het tweede elftal van Blauw Wit '66 heeft zaterdag thuis met forse cijfers verloren van kampioenskandidaat S.V V.N. 3 te Nijverdal. Aanvankelijk wogen de partijen nog aardig tegen elkaar op doch toen na plm. een half uur spelen doelman Schöppers binnen 10 minuten vier' keer naar het net moest was hel met Blauw Wit gebeurd. Eindstand 2-12. De pupillen verloren in Rijssen met 3—0 van „Excelsior" g. Bij rust was de stand nog 00. De Blauw Witjes schoten twee keer in eigen doel. PROGRAMMA Zaterdag speelt het eerste in Rijssen tegen Sportclub Rijssen I. De jongens van de club van Dr. Oosthoek hebben nog kans op de titel, doch om die te houden zullen ze moeten winnen. De thuiswedstrijd won Blauw Wit indertijd met 2—0. De wedstrijd te leiden door scheidsrechter Morsink begint om 2.30 uur. Blauw Wit 2 speelt om 4 uur thuis tegen Sportclub Rijssen 2. Als „voorgerecht" zal worden gespeeld Blauw Wit pupillen - H.V.C. pupillen. Deze wedstrijd begint om 3 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4