SeiOLEIBOW El oe werkloosheid Streekschool voor kinderen met beperkt gezichtsvermogen in Twente? GROTE BELANGSTELLING VOOR OUDERAVOND 0.L BOEKSCHOOL B0IH BERMSRENTE ZESKLASSIGE OPENBARE LAGERE SCHOOL Of BE KOL VOOR uw/^T-TT DRUKWERK Grafische Industrie „lijverdal" n.v. AgentJAN WIGGERS Keiweg 14 - Telef. 1356 BOUW PERMANEI OPENBARE LAGERE Courant Schakel tassen winkel ©n klant Toeslag onroerende goederen Borkeld zonder stroom Geslaagd Zaterdag 11 Maart 1967 Op vrijdag, 3 maart j.l., werd de ouder avond van de Dorpsschool alhier gehou den in Irene. Om half acht opende de voorzitter der oudercommissie, de heer II. YV. Veneklaas, de bijeenkomst met een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uitte over de zeer grote belangstelling en lichtte het programma, waar nodig, toe. Er was dan ook geen zitplaats onbezet. De galerij was afgeladen vol en voor 100 kin deren, die mee zouden spelen in diverse stukjes moesten aparte zitplaatsen worden gecreëerd. Leerlingen treden op Het programma voor de pauze werd ge heel door de leerlingen gevuld met zang, spel, dans en toneel. De volwassenen ge noten zeer van het onbevangen optreden der kleinen. De Oudere leerlingen leefden zich ook uitstekend uit in hetgeen ze moesten vertolken. Het toneel had de aanblik van een enorm televisietoestel. Zodoende kwamen alle groepjes in het beeld van deze avond. Ans Aaftink fungeerde als omroepster en kondigde de stukjes aan. Eerst bracht ze echter nog het laatste nieuws. Een kleurig uitgedost kinderkoor zong enthousiast een paar feestliederen onder leiding van Jan Wegstapel, die als Wol ter Notenbalk uitkwam. In jaquet, met pruik en baard was hij een indrukwek kende verschijning. In „O, die Piet", moest Piet (Jan Pief- fers) naar de juffrouw (Willie Kappert) om te zeggen, dat vader (Gerard Koet sier) geen grauwe erwten meer had. On derweg kwam hij Karei (Henk Stoeven- belt) tegen, die stekeltjes en kikkers ging vangen. Hij vroeg dan aan de juffrouw of ze wel stekeltjes lustte. Vader moest wel naar haar om alles weer voor elkaar te maken. Een groot succes, werd ook „De ver jaardag van Klaasje Klaassen" (Dinant van Beek). Jan Klaassen (Theo Maats) had het geld verloren om de bestelde 100 ijsjes te betalen. De ijsman (Gerard Wil- lems) komt om zijn geld, maar Jan stopt hem in een grote kist. De politie-agent (Jan Ulfman) komt er aan te pas. Ka- trijntje (Marijke van de Weerthof) ver schijnt natuurlijk ook. Het geld wordt gevonden en Klaasje krijgt nog een fijn cadeau voor zijn verjaardag. Verschillende leerlingen van de eerste klas zongen leuke versjes als Pietje Peu ter, Jan Spreeuw en Mientje de Mus, Keesje speelt verkeersagent in Kabou- terland. De nummers werden uitgebeeld. Kabouters met zagen, spaden, bijlen en vorken kwamen dansend in het beeld. Fiets, step en spiegelei ontbraken ook niet. Daarna kwamen tien luchtig geklede meisjes binnen, dansend op de maat van de muziek, vol afwisseling. Jan Bolink, Bennie Arfman en Nannie van der Stouw vervulden de hoofdrollen in „De drie schuintamboers" met solozang, koortje en muziek. Veertien kinderen van de lagere klas sen declameerden „Pluis en Poezeltje", n verhaal over twee beertjes, die samen op stap gingen en allerlei beleefden. Hoofdpersonen in Flip en Flop waren Jan Aanstoot, Minie Aaftink. Gert Kooi,- man, Anneke Oostenburg, Mieke Vincent en Wolter Wierbos. Flip en Flop krijgen ruzie. De politie komt er aan te pas. Er wordt een misverstand ontdekt, waarna In zaal „Amicitia" had woensdag voormiddag onder grote belangstelling ten overstaan van notaris B. H. Plui- mers te Markelo de toeslag plaats van het erve „Meutgeert" op de Borkeld ten verzoeke van de familie Achterkamp- Kappert te Holten en van enige perce len grond ten verzoeke van de erven Johan Aaftink eveneens te Holten. De percelen van het boerenerve werd als volgt gemijnd: Perceel 1: huis met kookhuis en erf groot ca. 0.48.00 ha. door de heer R. Strijbis te Garderen voor 18.G00. (inzet 17.900, Perceel 2: bouw en weiland nabij het huis groot ca. 1.15.00 ha. door de heer G. J. Boks te Holten voor ƒ10.000,— (inzet ƒ8.000, Perceel 3: bouwland nabij het huis groot ca. 85 are door de heer G J. Boks te Holten voor 8.300,— inzet 6.400,—) Perceel 4: weiland ten zuiden van per ceel 3 groot 2.42.00 ha. en perceel 5 weiland en akkehout, westelijk van percelen 1 en 4, groot ca. 1.84.90 ha. door de heer J. Huzen te Holten voor 27.000,(inzet 24 60Ó, Perceel 6: bos tegenover perceel 5 groot 1.82.30 ha. door de heer G. Breukink te Holten voor ƒ11.100,— (inzet 8.400,—) Perceel 7: weiland ter grote van 0.56.90 ha. door de heer W. Müller te Holten voor ƒ6.400,(inzet ƒ4.300, Perceel 8: weiland aan de Dorperdijk, groot 0.60.80 ha. door de heer H. Bronsvoort te Markelo voor ƒ7.100,— (inzet 6.200. Perceel 9: bos aan de Borkeldweg te Markelo, groot 0.56.60 ha. aan de heer G. J. Breukink te Holten voor 4.000,— (inz. ƒ3.800, Perceel 10: de onverdeelde helft in veen grond in het Elsenerveen te Markelo geheel groot 0.73.30 ha. door de heer G. J. Breukink te Holten voor 1.200,— (inzet 1.000, Onroerende goederen van de familie Aaftink te Holten: Perceel 1: tuingrond aan de Oranje straat groot ca. 0.08.90 ha. en perceel 2 bouwland gelegen achter perceel 1 groot 0.36.59 ha. door de heer D. Aaf tink te Holten voor ƒ10.100,(inzet ƒ4.300,— ze vrede sluiten en chocolademelk gaan drinken. In een T.V.-uitzending „De partij van de verdrukte scholieren' traden Gerard Lonink, Hennie Vukkink en Harrie ten Wolthuis op. In de uitzending pleiten ze voor één school, een mooiere school, min der vakken, langere vakanties, geen re kenen en taal. Dit wordt de schoolrege- ring te bar. Het programma wordt weg gedraaid. Tot slot traden „Eurovision blues" op met trompetten (Bert Podt, Martin Hols), trombone (Henk Warrink), clarinet (Dick Kevelam), slagwerk (Henk Broekmaat), bas (Willie Veneklaas), tuba (Paul Post) en gitaar (Henk Vincent). Anton van Beek dirigeerde het koortje. Verder speel de Wim Ruiterkamp als dominee. Diana Mol als waf el vrouwtje, Hanneke Lam- mers als toverheks, Bertus Wechstapel als kastelein. Ankie ter Doest als barones en Alie Schippers als zangeres. Bij het num mer „Buttermarket" verzorgden Jan Boode en Jan Schooien de „STORING". De muzikanten e.a. vertolkten de gram mofoonplaat zo goed, dat menigeen aan vankelijk dacht ze „echte muziek en zang" produceerden. Het dankwoord en de applausjes die de leerlingen ontvingen waren beslist ver diend. Bij de aanvang van de pauze gin gen ze naar huis. Zakelijk gedeelte In de pauze werd koffie aangeboden door de oudercommissie, die tegelijk een verlotinkje hield. Deze bracht bruto f 445,85 op. Een versteviging van de ouderkas. Na de pauze las de secretaris, de heer G. J. Aaftink de notulen, waar voor hij dank ontving. De penningmees ter, de heer J. A. Aanstoot, bracht kas- j verslag uit. Jhr. F. W. W. H. van Coevor- den deelde namens de kaseommissie mee een en ander in orde te hebben bevonden. De penningmeester werd gedechargeerd en beide heren kregen een dankwoord voor de verrichte werkzaamheden van de heer Brouwer, die als schoolhoofd de lei ding van de vergadering inmiddels was overgedragen. De heren Dollekamp en Ruiterkamp namen nu, op verzoek, zit ting in de kaseommissie. De heren G. J. Aaftink, E. Reilink, D. Smit en H. W. Tulier, die niet meer terug zullen keren in de nieuwe oudercommissie, omdat ze geen kinderen meer op de Dorpsschool hebben, werd hartelijk dank gebracht voor hetgeen ze als oudercommissielid voor de school betekenden in de afgelo pen jaren. Hun werd een ingelijste kleu renfoto van de school aangeboden als blijk van waardering voor het verrichte werk. Nadat het hoofd der school nog enige mededelingen had gedaan en de rondvraag aan de orde was gesteld, sloot hij deze zeer geslaagde avond. Drie landelijke instituten voor onder wijs aan visueel gehandicapte kinderen onderzoeken de mogelijkheid om tot stichting van een STREEKSCHOOL voor kinderen met BEPERKT GEZICHTS VERMOGEN te komen. Het zijn: „De Wijnberg" (r.k.) te Grave. Tele foon (08860) 28 41. „Bartiméus" (prot.) Utrechtseweg 84 te Zeist. Telefoon (03400) 1 63 41. „Henricus" .(r.k.) Nijmeegsebaan 61 te Nijmegen. Telefoon (08800) 2 83 06. Aan elk van deze instituten wordt la ger, voortgezet en beroepsonderwijs ge geven op reeds jarenlang beslaande.af- zonderlijke scholen voor braille-leerlin- gen, zowel als voor slechtziende kindë- ren. Het gaat bij de plannen voor een streekschool om de laatstgenoemde ca tegorie: Kinderen met een verminderd gezichtsvermogen. De praktijk leert dat deze handicap nog maar al te veel wordt onderschat, waardoor het deze kinderen onmogelijk wordt hun wèl aanwezige capaciteiten volledig tot ontwikkeling te laten komen. De School voor kinderen met beperkt gezichtsvermogen kent hun moeilijkhe- gebouwd volgens een vereenvoudigde bouwmethode, die als zodanig de goed keuring heeft verkregen van de Minister van Onderwijs en Wetenschappen, zodat de tijdrovende procedure, welke anders voor scholenbouw nodig is, kan worden vermeden. De bouw van deze school, duurt, om dat deze in systeembouw wordt uitge voerd, 7 maanden. De bouw van een definitieve school heeft in onze ogen de navolgende voor delen: 1. Onderwijskundig. Het blijft in een houten noodgebouw een zich behelpen. De klassen zijn gehorig en de outil lage is onder de maat. 2. Financieel, De onderhoudskosten zijn van een houten gebouw hoog. De afschrijvingskosten zijn hoog, om dat de afschrijving over korter ter mijn dient te geschieden, terwijl de bouwkosten in verhouding hoog zijn. den zowel als hun mogelijkheden. Door de individuele èn de sociale aanpak, de speciale methodiek, de kleine groepen (klassen), d.w.z. 12 leerlingen per groep, het aangepaste tempo, hergeeft zij deze kinderen de kans om met zichzelf en de maatschappij in het reine te komen. Deze tijd vergt veel. Als we letten op de toegenomen en nog steeds voortgaan de specialisatie op welhaast elk gebied, dan is het duidelijk dat aan de oplei ding van ieder kind maximale eisen gesteld moeten worden. Maar ook is het duidelijk dat een gehandicapt kind, in de strijd voor zijn carrière, zich des te gereder, berustend omdat het blijkbaar toch niet anders kan, op dood spoor rangeert. De STREEKSCHOOL in Twen te voor slechtziende kinderen zal deze kinderen leden dat de handicap geheel of ten dele overwonnen kan worden en tonen, dat er voor hen een eigen plaats in deze maatschappij is. Een plaats, die beantwoordt aan zijn of haar capacitei ten. Voor Twente is Almelo voorlopig ge noemd als plaats van vestiging van de eventueel te stichten STREEKSCHOOL voor slechtziende kinderen. De leerlin gen gaan met een openbaar of particu lier vervoermiddel dadelijks van huis naar school en terug. Het spreekt van zelf dat er inzake de regeling van dit vervoer, nauw contact met de ouders zal zijn. Om tot een juist inzicht te komen van het aantal potentiële leerlingen voor de ze streekschool, is door middel van een gedocumeerd schrijven de medewerking ingeroepen van medici (huisartsen, schoolartsen en oogartsen); van de be sturen en hoofden van de daarvoor in aanmerking komende kleuter- en lagere scholen; van instellingen die zich be wegen op het gebied van onderwijs en opvoeding; van organisaties die werk zaam zijn op het terrein van de licha melijke en geestelijke gezondheidszorg. Voor de door ouders, artsen, hoofden van scholen en op andere wijze aange melde leerlingen volgt er, na overleg met ouders, eigen huisarts, eigen oog arts of andere specialist, een medisch - pedagogisch onderzoek, dat voorbereid wordt door de maatschappelijk werk- (st)ers der instituten. Men is volkomen vrij het uitgebrachte advies wel of niet i op te volgen. Voor de ouders zijn aan dit onderzoek geen andere kosten ver bonden dan het reisgeld. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere informaties wenden to één van de bovengenoemde instituten. HOLTENS NIEUWSBLAD WONINGRUIL ALKMAAR-HOLTEN Burgemeester en wethouders hebben op de onlangs door de fractie van de Par tij van de Arbeid aan hen gestelde vragen over de mogelijkheid een bijdrage te ont vangen uit 's Rijks kas in verband met de bouw van een permanente openbare la gere school en een openbai'e kleuterschool in het Kolcomplex mede in verband met de werkloosheid in deze gemeente, als volgt geantwoord: 1. De eerste vraag kan vanzelfsprekend bevestigend beantwoord worden. 2. Ook de tweede vraag kan met „ja" worden beantwoord. 3. Daar ons college de in de. derde vraag ter sprake gebrachte omstandigheden op de voet volgt, zijn ons de door U verstrekte gegevens natuurlijk bekend. 4. De urgentie van de onderwerpelijke scholenbouw' heeft o.i. met de huidige werkloosheid niets te doen. De huidige werkloosheid kan slechts middel zijn om de niet verantwoorde stagnering in de scholenbouw te door breken. De scholenbouw kan voorts een bijdra ge leveren tot leniging van de werk loosheid. Uw vierde vraag kan, na de informa ties, welke wij in het verleden aan de Raad dezer gemeente bij herhaling ga ven en na het ernstige misnoegen dat onzerzijds omtrent de huidige gang van zaken in dezen, herhaaldelijk in de Raad van Holten is geuit, worden ge kwalificeerd als een vragen naar de bekende weg. Juist immers omdat het toenmalig college van Burgemeester en Wethou ders de door U gesignaleerde gevaren onderkende, heeft het in 1965 de Raad voorgesteld op de Kol een school voor lager onderwijs te stichten en heeft 't voorts aldaar een openbare kleuter school gesticht. Het is voorts bekend, dat de centrale financiering, welke door de zorgelijke financiën van ons land in 1965 werd ingevoerd, de gemeentebesturen nood zaakte om na te laten wat het hoogst noodzakelijke achtte. Wij mogen U in dit vérband verwijzen naar datgene, wat onze voorzitter in zijn oudéjaars- rede 1966 daaromtrent opmerkte. De motivering, waarom thans nog steeds de onderwerpelijke school op de Kol niet is gebouwd gelieve U daarin aan te treffen. Gezien het geit, dat 'voor de bouw van de Kolschool, noch voor die van 4 lokalen voor de scho lengemeenschap financieringsmiddelen aanwezig zijn, terwijl in onze ogen ook tal van andere meer urgente bouw werken op uitvoering wachten, achten wij de bouw van de Kol kleuterschool niet opportuun. 5. Het zal U bekend zijn, dat de finan ciële injectie, welke van Rijkswege is gegeven, ter bestrijding van de werk loosheid, slechts ten goede komt aan gemeenten of een streek, waar het werkloosheidspercentage meer be draagt dan 59f van de mannelijke be roepsbevolking. Aangezien het werkloosheidspercenta ge in onze gemeente gelegen is bene den, het door de regering als limiet ge stelde cijfer, dat aangeeft, wanneer men in aanmerking kan komen voor een toedeling uit de door haar be schikbaar gestelde kapitaalmiddelen, heeft het ondernemen van stappen in de door U bedoelde riching, geen en kele zin. Informaties, welke door ons niettemin zijn getrokken, hebben ons bevestigd, dat deze hierboven weergegeven maat staven inderdaad stringent worden ge hanteerd. In dit verband willen wij wel reeds mededelen, dat wij sedert enige tijd doende zijn, om alsnog voor het lager onderwijs op de Kol tot een definitie ve oplossing te geraken, waardoor wel licht aan de, in het vorige jaar, voor genomen noodoplossing kan worden ontkomen. In de richting, waarin wij doende zijn, zal wellicht naar wij hopen, de vesti ging van een definitieve school voor openbaar lager onderwijs op de Kol kunnen worden bespoedigd. Zodra wij onze plannen hebben afge rond en wij overtuigd zijn van de mo gelijkheid van snelle realisering daar van zullen wij vanzelfsprekend op de gebruikelijke wijze, de Raad van Hol ten informeren en voorstellen voorleg gen. Wij merken voor zover nodig nog op, dat ons het scheppen van werkgelegen heid in onze gemeente vanzelfsprekend na aan het hart ligt en dat wij, zoals U van ons trouwens ook moogt verwach ten, geen mogelijkheden zullen verzui men, welke de plaatselijke werkgelegen heid kunnen bevorderen. In dit verband is het wellicht interes sant te vernemen, dat in de laatste maand voor 15 zomerhuisjes rijksgoedkeuring is verleend, terwijl de rijksgoedkeuring voor het kapitale winkelpand Jongeneel en Damming te verwachten is. Wij wensen er tenslotte nog eens met nadruk op te wijzen, dat onze inspanningen om te voor zien in de behoorlijke huisvesting van het lager onderwijs op de Kol, in de eerste plaats zijn ingegeven op de Kol mede door onze zorg voor het onderwijs. Indien de bouw van een school op de Kol mede kan strekken tot vermindering van de plaatselijke werkloosheid zullen onze inspanningen een tweeledig doel hebben gediend. Zaterdagavond is een bestelauto van de Wed. D. Nijland op de Postweg ge slipt en met de zijkant tegen een trans formatorhuisje gebotst waardoor deze kast van schokbeton plm. 15 cm werd ontzet en een schakelaar uitviel waar door de Borkeld zonder stroom kwam te zitten. Dit laatste euvel kon door per soneel van het G.E.B. weer spoedig wor den verholpen. Aan de Rijkskweekschool te Deventer zijn voor het praktijkexamen van de Lagere akte voor onderwijzer geslaagd de heren H. Hommes. J. H. Littink, H. Koopman en P. Poll-Jonker. Aangeboden: huurwoning te Alkmaar, ruime woning, zitkamer, 3 slaapkamers en garage. Gevraagd te Hol ten: iets dergelijks. Huur niet boven 125,p. mnd. Inlichtingen: telef. 02200- 13607. Te koop: volbloed neurende vaars Trui 48 Moeder gaf als 414 j. in 286 melkdagen 5571 kg. m. 3,61°/o vet. G. J. Jan sen, Erve „Menum", Beu- seberg 122. Te koop: gecombineerde harkeerder en een hooihark. Beide in prima staat. T. Biele man, Helhuizenweg 18, tel. 05725-302. Voor hooi, stro, bierbostel (nat en droog), moutkiemen, voer aardappelen belt U: Gebr. Soepenberg Dronten, tel. 03210-2224; Reilink, D 90, Holten, tel. 05483-1704. ADVERTEERT IN DIT BLAD! NIJVERDAL TELEF. 2951 ADVERTENTIEBUREAU Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor over te gaan tot de bouw van een zesklassige z.g. school voor openbaar lager onderwijs in het Kolplan. Het College schrijft daar omtrent het volgende: Bij Uw besluit van 23 september 1965 is door U een krediet beschikbaar ge steld ad. ƒ227.750,voor de bouw en de inrichting van een 3-klassige houten noodschool op de Kol. Om U bekende redenen, welke ver band hielden met de voorschriften ten aanzien van de centrale financiering, konden de desbetreffende scholenbouw plannen niet worden gerealiseerd. Bij Uw besluit van 25 februari 1966 stelde U een aanvullend krediet ad. 105.406,75 ter beschikking, omdat in middels niet meer kon worden volstaan met een 3-klassige school, doch omdat op grond van nieuwe prognoses een 5- klassige school diende te worden ge bouwd. Sedert 1965 heeft de centrale finan ciering verhinderd, dat onze bouwplan nen werden geëffectueerd. Van de aanvang af hebben wij met tegenzin ons neergelegd bij de bouw van een houten noodschool. De omstandig heden lieten ons geen andere keuze, an derzijds had de bouw van de school in hout dit voordeel, dat de school jaarlijks met de schoolbevolking kon mede groei- Nu in verband met nieuw vast te stel len schoolgrenzen de school binnenkort haar verzadigingspunt zal naderen heb ben wij het als inopportuun gezien thans nog de bouw van een noodschool na te streven. Wij hebben daarom gezocht naar mo gelijkheden om alsnog een permanente school te kunnen bouwen. Wij zijn met onze pogingen in deze richting reeds een aantal maanden doende. Bij onze overwegingen was het duidelijk, dat in dit stadium traditionele bouw niet kon worden nagestreefd, omdat de voorbereiding daarvan zoveel tijd zou kosten, dat hiermede onaan vaardbare vertraging zou ontstaan. Het H.B.C.-type school, dat wij thans op dc Kol zouden willen bouwen, wordt 3. Stedebouwkundig. Thans zal het mogelijk zijn de school terstond op de daarvoor in het uit breidingsplan voorziene plaats te bouwen. Architectonisch is een houten gebouw vaak minder fraai. Het is in onze ogen duidelijk dat in de gegeven omstandigheden het aanvan kelijke voornemen verlaten dient te wor den en alsnog tot permanente bouw dient te worden besloten. Het ligt in ons voornemen de te bou wen school thans op de daarvoor in het uitbreidingsplan „de Kol" aangewezen plaats te bouwen, nabij de aldaar gele gen noodkleuterschool. Deze kleuterschool hebben wij gedacht op de plaats en op de fundamenten waar de nood-Kolschool zou worden ge bouwd. Wij stellen ons voor op hetzelfde ter rein, waar thans de Kolschool zal wor den gebouwd, eerlang een gymnastiek lokaal te bouwen, dat dienstbaar zal moeten worden- gemaakt aan het gym- nastiekonderwijs van de Kolschool en de landbouwhuishoudschool. Wij oriënteren ons bereids in hoeverre ook deze school in systeembouw ge bouwd zal kunnen worden. Wij mogen U verzoeken ons in onze voorstellen te willen volgen en ons een aanvullend krediet ter beschikking te willen stellen van rond ƒ222.000, Het voorstel komt hedenavond (vrij dag) in behandeling.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4