Grotere moeilijkheden èn mogelijkheden Het moderne huwelijk Huwelijkskeus object van onderzoek door dr. J. Holthausen Uranium en Goud in Tibet? Het dak der wereld is arm en onontwikkeld. Bijna 20% van de bevolking in klooster De geest in de slaapkamer Het zware beroep „Zonder beroep" HET HEETSTE BAARTJE VAR BE WERELD Zaterdag 25 februari 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD Men klaagt er over, dat zoveel huwe lijken in onze tijd stranden. Er is re den genoeg om daar niet licht over heen te gaan. De statistieken van echt scheidingen en de spreekkamers van geestelijke en medische adviseurs ver schaffen hierover ondubbelzinnige ge gevens. Toch is er geen reden om over het moderne huwelijk zich zo somber, uit te laten als sommigen plegen te doen. Men kan de situatie alleen maar be oordelen, wanneer men haar ziet tegen de achtergrond van de culturele ont wikkeling, waarin wij ons bevinden. De mens van vandaag is anders dan die van een eeuw geleden en dus moet ook zijn huwelijk wel anders zijn. Men zou kunnen zeggen dat er voor het goede huwelijk thans grotere moei lijkheden èn mogelijkheden zijn. Amoureuze aantrekkingskracht heeft vele achtergronden Het moderne huwelijk is door verschil lende oorzaken kwetsbaarder geworden. Er is minder beschermende traditie rond om, er zijn minder zakelijke banden die twee mensen kunnen samenbinden. Het huwelijk is óók moeilijker geworden, om dat de mensen aan een gelukkig huwelijk thans hogere eisen stellen. Vooral de po sitie van de vrouw heeft zich sterk ge wijzigd. Het huwelijk kan men niet langer be schouwen als een levenswijze, waarin de vrouw zich zonder meer heeft te onder werpen aan de man. Onder een gelukkig huwelijk kan men alleen nog maar ver staan een werkelijke gemeenschap, een samengaan van gelijkwaardige partners, die in onderling overleg hun leven re gelen. Natuurlijk is zo'n samenleving van twee partners, die zich beiden persoon voelen, moeilijker dan die waarin de na druk eenzijdig valt op de plicht van de vrouw om haar man naar de ogen te zien. Men kan dit vergelijken met de staat kundige ontwikkeling van de laatste eeu wen. Het is gemakkelijker te regeren als een autocratisch vorst, die geen verzet duldt, dan volgens de democratische be ginselen. Het ontleedmes Maar tegelijkertijd zijn er thans grotere mogelijkheden voor een goed huwelijk omdat nu overal de gedachte leeft, dat een huwelijk alleen gelukkig is, wanneer beiden gelukkig zijn. De huwelijksproblemen liggen ten dele besloten in de partnerkeuze. Door welke psychologische factoren laat een jongen of meisje zich bij de keuze van zijn partner leiden Terecht hebben psycho logen, psychiaters en sociologen de laat ste jaren voor dit onderwerp grote be langstelling aan de dag gelegd. Verschillende geleerden hebben het ont leedmes gezet in de amoureuze aantrek kingskracht, een terrein dat eeuwenlang gereserveerd is gebleven voor de lyrische ontboezemingen van troubadours en min- streels en de gestamelde tederheden van de schuchtere liefdesparen aller tijden. Deze interesse voor een gecompliceerd probleem als de huwelijkskeuze is niet voor niets in onze tijd' ontstaan. Het moderne huwelijk is anders en daardoor zijn ook de motieven, op grond waarvan men zich een partner kiest, veranderd. Aanvulling Doordat het huwelijk nu uitdrukkelijk wordt gezien als een samen leving tus sen twee gelijkwaardige partners, zullen die partners ook een sterkere behoefte gevoelen om de eigen persoonlijkheid aan te vullen tot een geschiktheid voor de gemeenschappelijke taak van het huwe lijk. Juist dit aanvullende element is zo be langrijk geworden. Het was Prof. Robert Winch, socioloog van de Amerikaanse Northwestern University, die de theorie van de complementaire (aanvullende) liefde opstelde. „Men kiest datgene, wat men zelf mist", meent Winch. „De meeste mensen kiezen een partner die datgene vertegenwoordigt wat zijzelf wilden zijn. Een schuw, frêle meisje zal een fikse, ambitieuze man kiezen; een zelfbewuste man een onzeker meisje, wier schuchterheid hem in zijn zelfbewustheid versterkt. Huwelijkspart ners voltooien vaak eikaars onvolkomen heden. Niet blind Een huwelijkskeuze gebeurt bepaald niet willekeurig (liefde is niet zo blind), maai de moeilijkheid is dat partnrs, die el kaar om bepaalde redenen gekozen heb ben, vaak voor elkaar vervreemden, door dat zij worden teleurgesteld in datgene wat zij bij elkaar hoopten te vinden. Wat hoopten zij te vinden Dat kunnen zij niet uitleggen. Omdat zij zich bij de keuze hebben laten leiden door sterke motieven, waarvan zij zich zelf niet ge noeg bewust waren." Hier ligt het probleem. De ménsen ken nen vaak hun eigen motieven niet. Tot op zekere hoogte heeft ieder mens dat, maar er zijn mensen die door allerlei in vloeden, die vaak tot de vroege jeugd teruggaan, gedwarsboomd worden door onbewuste wensen en drif ten, die op hun handelen een dwang leggen. Zij worden in een richting gedreven, die zij eigenlijk zelf niet willen. De befaamde psycho loog Künkel sprak van „dressaten", voor oordelen, gekleurde brillen, waarmee men om zich heen ziet, zonder dat men zich cr van bewust is. Slinkse wegen Bij de huwelijkskeuze, zo hebben psychi aters en psychologen kunnen vaststellen, kan dit element soms een grote rol spe len. Vaak een schadelijke rol ook. De theologen hebben de mensen altijd voor egoïsme gewaarschuwd. Belangeloze lief de zou de basis van het huwelijk moeten zijn. De psychologie toonde aan dat de wegen van dit egoïsme veel slinkser en verraderlijker zijn dan de brave theoloog kon vermoeden. Eenvoudige voorbeelden Een man kiest zijn vrouw, omdat hij behoefte heeft aan bewondering en zij zijn ijdelheid streelt. Een vrouw trouwt een jongere of zwakke man, omdat zij geen gezag boven zich duldt. Een meisje wordt verliefd, op een ongunstig bekend staande man, omdat het haar bevredigt geeft de publieke opinie te schokken. Meneer X trouwt met mejuffrouw IJ om (zonder dat hij dit scherp bewust is) wraak te nemen op Inkoopster is een beroep, evenals kok kin, naaister, bedrijfsleider, verpleeg ster, kinderverzorgster en administra trice. Worden al deze beroepen echter, deels afwisselend, deels tegelijk, door één en de zelfde persoon vervuld, dan is die persoon, met name „de huis vrouw", plotseling iemand „zonder be roep". De veelzijdigheid, die van een huis vrouw verlangd wordt, kan in het be drijfsleven aan geen enkele employé ge steld worden. Maar van een huis vrouw wordt eenvoudig verwacht, dat zij van alle bovengenoemde beroepen voldoende afweet, dat zij bovendien nog een beetje technisch is enook als „minister van financiën" kan op treden. Daarbij moet zij als pedagoog haar kinderen opvoeden en bezighou den en, heel, belangrijk, een goede vrouw voor haar echtgenoot zijn. Ongeschoold En dan te weten, dat de meeste jonge meisjes, volkomen onvoorbereid of on voldoende voorbereid op deze taak, in het huwelijk treden. Een klein deel van deze meisjes leerde de theorie van huis houden op een Nijverheidsschool, de meesten echter oefenden vóór haar trou wen een beroep uit, dat niet veel, of maar voor een gedeelte, iets met huis houden te maken had en zijn daardoor „ongeschoold". Geen wonder dus, dat er in het begin van het huwelijk wel wat „leergeld" moet worden betaald. Een voorwaarde voor goed huishouden is er voor te zorgen, dat er evenwicht is tussen het inkomen en de uitgaven. Is dat evenwicht er niet, dan rust alles, ook het gezinsgeluk, op losse schroeven. Ontevredenheid, verbittering, wantrouwen en meer van zulke negatieve gevoelens krijgen bij financiële moeilijkheden im mers maar al te snel voet aan de grond. Overleg In het belang van het hele gezin moet deze storende factor dus zo spoedig mo gelijk worden aangepakt. Met klagen wordt de toestand niet beter. Wat geeft het of we zeggen: „Je merkt niet hóe vlug het geld op is, 't vliegt je zak uit Daar komen we niet verder mee. De huisvrouw, die toch de meeste touw tjes in handen heeft, moet zich afvragen in overleg met haar echtgenoot na tuurlijk of alle wensen wel zo drin gend nodig zijn, of zij zich niet te snel laten verblinden door fantastische aan biedingen en of ze wel kritisch genoeg zijn. Moeilijkheden zijn er om overwon nen te worden. Is dat eenmaal gebeurd, dan is het verder niet meer zó'n kunst om goed te kunnen huishouden. Door overleg en ervaring weten we spoe dig genoeg wat voor ons gezin de beste keus is bij het maken van een overzicht van de gezinsuitgaven, daarbij rekening houdend met de dingen, die voor óns gezin het leven aangenaam en prettig ma ken. We kunnen ons deze dingen dan veroorloven omdat we goed kunnen fi nancieren. De lichtlijnen Het komt er op neer, dat we uit de grote verscheidenheid van mogelij kheden om het inkomen uit te geven de, in het bij zonder voor ons belangrijke uitgaven, weten te onderkennen. De één zal vóór alles zijn kinderen een dure opleiding willen geven, een ander legt de nadruk weer op geheel andere zaken. En elk be langrijk doel zal een offer waard zijn. Voor elk gezin is dat doel weer anders en daarom zijn er geen vaste regels te geven, wel richtlijnen. Goed financieren betekent de uitgaven in overeenstemming te bréngen met de inkomsten. Dat betekent, dat wij van te voren een begroting voor een bepaalde periode moeten maken, om dan verder een kasboek bij te houden, zodat de be groting en.cle werkelijke uitgaven later vergeleken kunnen worden. Wie een weekloon heeft, maakt wekelijks een be groting, iemand met een maandinkomen maakt de begroting per maand. Vooruitzien In beide gevallen dient het aanbeveling voor het eind van het jaar een begroting te maken waarop de voorgenomen uitga ven voor het volgend jaar (inclusief het een andere vrouw, zo van: „Zie je dat je mij ongelukkig hebt gemaakt door mij te dwingen tot een keus die mij ongeluk kig maakt". Ouderbinding Van grote invloed kan de verhouding zijn, die de trouwenden hadden tot hun ou ders. Bij een sterke binding aan de moe der is de jongeman er op uit in zijn bruid het beeld van zijn geïdealiseerde moeder terug te vinden. Een meisje, dat niet met haar vader kan opschieten, kan soms een „sul" kiezen omdat zij bang is wéér door een man overheerst te wor den. Zij kan zich evengoed door een bruut laten overhalen, omdat de ge dachte „Mannen zijn tirannen" zo diep zit dat zij, uit een onbewuste behoefte dit tebewijzen, juist een ongelukkige keuze doet. Psychologen spreken hier van „infantiele fixaties",, het gebonden zijn aan allerlei trieste jeugdervaringen. Het is juist dat de wetenschap de mensen niet wil laten in de idealistische, maar irreële romantiek der eerste liefde. Een keuze dient bewust te geschieden. Door dit te beklemtonen heeft de wetenschap de strijd aangebonden tegen een verkeer de huwelijkskeuze en daardoor tegen het afschuwelijke feit van een ongelukkig huwelijk. (Nadruk verboden) beschikbare bedrag voor evt. reparaties en vernieuwingen aan het meubilair en b.v. vakantie) worden vastgelegd. „Rege ren is vooruit zien", dat geldt ook voor het voeren van een huishouden. En wie zich niet aan de regel houdt dat de uit gaven geregeld moeten worden naar het inkomen, zal schulden maken. Om goed te kunnen huishouden hoeft het inkomen niet altijd groot te zijn. Het komt immers alleen aan op een zorgvul dig overwogen verdeling van ons inko men Onvoorziene gebeurtenissen als ziekte en ongeluk werpen de plannen wel eens le lijk omver, maar dat kan bij ieder van ons gebeuren. Iets achter de hand heb ben is dus een belangrijke zaak. Een spaarpotje, waar ook maandelijks of we kelijks rekening mee werd gehouden zal een uitkomst blijken om onvoorziene uit gaven geheel of gedeeltelijk te kunnen opvangen. Betty Teeling. (Nadruk verboden) Voor de balie: „Maar stel u nu eens even in mijn plaats, achtbare", zei de bonkige reus met de zeebenen voor het hekje. „Neen, dank u", antwoordde de rechter beleefd doch beslist, „laat elk maar aan zijn eigen kant van de groene tafel blij ven." De omvangrijke verdachte zuchtte. Het leven was erg moeilijk geweest die avond. Dat was gebleken toen de getuige samen met zijn vrouw thuis kwam en een paar ongelooflijke grote schoenen op de over loop zag staan, voor de deur van hun slaapkamer. Ook de getuige had een gezellig avondje gehad. Hij behoefde echter geen scha in te halen, zoals de - zeeman. Daarom had hij het wat kalmer aan kunnen doen. In prettige stemming was hij huiswaarts gekeerd. Hij had in de woonkamer nog wat na zitten babbelen. Daarop ging hij samen met zijn vrouw de trap op. Doch op de overloop dreigde de genoeglijke stemming om te slaan. „Jij laat ook al tijd je spullen overal slingeren", zei me vrouw veiwijtend en met volslagen ge brek aan logica dat dergelijke opmerkin gen van het vrouwelijk geslacht kenmerkt. De getuige keek verbaasd naar de schoe nen. Onmiddellijk vielen hem de afme tingen op. Wat daar voor de slaapkamer stond, mocht de naam van schoenen niet meer dragen. Het waren haast vliegtuig moederschepen. Moedig doch beschroomd ging de getuige de reusachtige stappers bekijken. Hij sprong echter terug als een kat, die te hete pap te dicht is genaderd. Er was minstens één rund nodig geweest om het leer te leveren voor elk van die voetbe kleedsels en op 't moment dat hij die ge dachte wilde uitspreken, klonk er onver hoeds een geluid alsof de geest van beide runderen was opgestaan om achter .de slaapkamerdeur te loeien. De haastig opgebelde politie is gaan kij ken en vond een varensgast, die overda dig snurkte. De man lag op het matje voor de echtelijke sponde. Hij droomde schone dromen en was haast niet wakker te krijgen. Hij praatte luid in zijn slaap, maar de getuige weigerde te zeggen wat de zeeman had verteld. „Mijn vrouw kreeg er een kleur van", zei hij veelbe tekenend. De zeeman vond dat men er niet zo'n drama van had hoeven te makeii. Hij was op zoek geweest naar een hotel, zei hij. Dat had hij zo gauw niet kunnen vinden. Na wat gezoek meende hij dat hij er was. En toen was hij per abuis het verkeerde huis binnen gegaan. „Gaat u altijd via het keukenraam hotels binnen vroeg de officier. „Bij ons aan boord zijn de deuren óók niet zo breed", antwoordde de man on verstoorbaar. „Honderd gulden boete legde de rechter hem op. „Prima", zei de verdachte, ter wijl hij een flinke fles jenever voor de dag haalde. „Hier makker", riep hij naar cle getuige, „pak an - voor de schrik De vrouw kreeg er wéér een kleur van.. (Nadruk verboden) Willy 1-1, Heitlmg, Het Nederlandse volk heeft onlangs een formidabel bedrag bijeengebracht ter leniging van de nood van 30.000 Tibetaanse vluchtelingen, die onder zeer armoedige omstandigheden in India leven. Maar de Tibetanen, die in eigen land zijn gebleven, verkeren al evenmin in florissante materiële om standigheden. Tibet, dat met een oppervlakte van 1433.600 km2 45 maal zo groot is als Nederland, doch slechts om en nabij de 4Va miljoen inwoners telt, is een arm land. Chinese geologen hebben beweerd, dat dit land rijk zou zijn aan uranium, goud en zilver, maar het is zeer on waarschijnlijk dat om deze reden Mao tsje Toeng's rode legioenen dit reus achtige. gebied binnen de ongenaak bare reuzen van de Himalaja „contro leren". Niet sociaal vooruitstrevend Tibet is voor de westerling gehuld in een geheimzinnig waas: het land van myste ries en schijnbaar ongeloofwaardige za ken. Welke bovennatuurlijke vermogens schrijft men niet toe aan lama's, tove naars, magiërs en occultisten die leven in de onherbergzame hooglanden En hoe zijn niet de vreemdste legenden ge accepteerd als onbetwistbare waarhe den Het lijkt wel, of in dit land van de eeuwige flora, fauna en bewoners zich naar eigen believen kunnen onttrek ken aan de meest essentiële wetten van de fysica, biochemie en zelfs aan die van het gewone gezonde verstand „Het dak der wereld", zo noemen de Tibetanen hun land. Niet ten onrechte, want geen enkele staat op de wereld ligt zo hoog boven de zeespiegel. Het is een bar en verschrikkelijk gebied, met dorre rotshellingen en hoogvlakten, bedekt met een karig plantenkleed. Wat heeft de Rode Draak er toe bewogen zich op het dak der wereld te nestelen? Strategie China heeft door de eeuwen heen steeds belangstelling voor Tibet gehad. Met de rode machthebbers is het niet anders. China's infiltratie komt stellig niet voort - uit het ideologisch motief om de com munistische leer hier te verbreiden. Veel eer is er sprake van de strategische be hoefte om deze bufferstaat onder controle te krijgen, omdat het land een toegangs weg èn een uitvalspoort kan zijn. Door Tibet voeren de paswegen naar het Himalajagebergte en wie de passen bezit, kan desgewenst van deze horst als een adelaar in de vruchtbare dalen van de Indus en Gangus neerstorten. Gelatenheid De daktuin is arm. Op de hoogvlakten groeit een hard soort gras en alleen in de dalen kan men gerst, aardappelen en peulvruchten bouwen. Net genoeg, om de inwoners van het land voor honger te behoeden. Bevaarbare rivieren noch spoorwegen Het zal geen gemakkelijke opgave zijn om ergens ter wereld een man tè vin den, die voor heter vuren heeft gestaan dan Haroun Tazieff, een roodharige Belg van Pools-Russische afkomst. Hij reist vrijwel de ganse aardbol af en re gelmatig ontvangt hij telegrammen waarin staat, dat zijn komst naar Chili, de Filippijnen of Indonesië dringend ge wenst is. Zijn beroep is vulcanoloog en hoewel er nog verscheidene anderen zijn, die dit „heetste baantje van de wereld" uitoefenen, is hij de enige, die zo ver in de diepten van vuurspuwende bergen durft door te dringen. Op die diepten heersen temperaturen van rond de vijfenzestig graden Celsius. Terwijl de grond siddert, stijgen uit de vulkaan angstaanjagende fluittonen, gebrul, ge krijs en giftige gassen omhoog. Rokend en brandend gesteente vliegt door de verzengde lucht. Dat Tazieff nog leeft is op zich zelf reeds een wonder, want nergens kan een mens de hel dichter naderen dan in de muil van een vul kaan. Eens, zo meldt een reportage in het februari-nummer van Het Beste, toen hij op een klein plateau stond van de vulkaan Stromboli, richtte hij zijn ca mera op het geraniumrode hart van de krater. Plotseling doorkruiste een zwarte schaduw zijn zoekerbeeld. Driekwart van zijn standplaats was afgebrokkeld en in de krater gestort, zodat hem nog slechts een klein plekje overbleef, dat juist groot genoeg was voor zijn voeten en dat ook op het punt stond de rest te volgen. Nog net op tijd slaagde hij erin naar een veiliger plaats te kruipen. ZIEK DIER Haroun Tazieff is tweeënvijftig jaal oud, waarvan hij er negentien heeft ge wijd aan het onderzoeken van vuur spuwende bergen en het vergaren van kennis, die van onschatbare betekenis is voor de mensen, die in de omgeving van de doorgaans vruchtbare vulkani sche gebergten wonen. „Een vulkaan", zo zegt hij, „is zo iets als een reusachtig ziek dier met als enige symptomen koorts en braken. Het is ook een krank zinnige, maar wij kunnen hem niet in een dwangbuis stoppen. Alles wat wij kunnen doen is naar zijn wilde hart slag luisteren en proberen te voorspel len wat zijn volgende stap zal zijn en zodoende tijd te winnen om de mensen levend uit zijn omgeving weg te krij gen," vindt men er. Wel hebben de Chinezen enkele goede autowegen aangelegd. De enige stad van betekenis is Lhasa, dat circa 55.000 inwoners telt. De Tibetanen ondergaan de Chinese over heersing met gelatenheid. Tenslotte is ex- voor de boeren en eenvoudige lieden nooit vrijheid geweest. Zij stonden altijd bloot aan de willekeur van tienduizenden Lama's. Onbeweeglijk Sociaal vooruitstrevend zijn de Tibeta nen bepaald niet. Zij hebben hun levens normen kant en klaar van hun ouders overgenomen met de opdracht ze gaaf en onveranderd te bewaren als het vuur der Vestaalse maagden. Zoals de dingen door het voorgeslacht zijn gedaan, zo doen zij het ook. Zo ademt het Tibetaanse landschap een eeuwenoude traagheid, simpelheid van ze den en onbeweeglijkheid. Volgens steeds het zelfde patroon zet zich hier het leven voort, als een onafgebroken eentonig weefsel. Het is waar dat allerlei zorgen hen wel eens bezighouden, maar de be woners treden die met stoïcijnse onbe wogenheid tegemoet. Wat moeten zij met variatie, veranderingen waar andere men sen zo tuk op zijn Immers, elk voorval brengt oni-ust mee. Het eist activiteit, aandacht, beweging. En dat is geen grapje.... Theoretisch Dit is een land waar de godsdienst re geert. Van de circa 4V2 miljoen bewoners zijn er beslist 18 a 20% in een 'klooster Er zijn zowel monniken als vrouwelijke religieuzen, want het lamaïsme kent ook de vroufv die zich van de wereld afkeert en in de cel door meditatie het hogere leven zoekt. De positie van de Tibetaanse vrouw is in vergelijking met de omiïngende landen zeker goed te noemen. Verschillende vrouwen spelen zelfs een belangrijke rol in het openbare leven. In het algemeen is het lamaïsme verstard in zijn vormen. De kloosterlingen hebben gewoonlijk geen zware regels. Velen van hen zijn eerder in-het klooster gegaan om mate riële zekerheid te verwerven dan om op te gaan in het geestelijk leven.... De gebedsmolen. Het voortdurend bidden van het gebed „Om mani patme hum" („O edelsteen in de lotus") is een der wegen die.vol gens de Boeddhisten ten hemel voert. Om hieraan zoveel mogelijk te voldoen heeft men gebedsmolens vervaardigd. Op een strook papier heeft men zo klein en vaak mogelijk deze regel geschreven. De strook plaatst men in de gebedsmolen. Het molentje draait rond en bij elke draaiing heeft men dan het aantal gebe den „uitgesproken" dat op de strook staat. De Chinezen met hun moderne zakelijk heid staan wel lijnrecht tegenover deze levensbeschouwing, zodat er van een compromis nooit sprake kan zijn. (Nadruk verboden) Gelijk een arts neemt hij zijn instru mententas die diepte van aè vulkaan in. Hij draagt een helm op zijn hoofd, die stevig genoeg is om een steen van 25 kilogram te laten afketsen: Verder draagt hij een glasvezelpak, dat hem beschermt tegen de hitte en gloeiende stukken steen. Aan zijn gordel hangt een gasmasker, terwijl zijn voeten ge schoeid zijn met schoenen met profiel zolen om zich te kunnen schrapzetten. Zelden gaat zo'n paar schoenen langer dan vierentwintig uur mee. Zijn gereed schap bestaat uit een seismograaf, die de hevigheid van de trillingen vastlegt en een hellingmeter. Een op til zijnde eruptie zal lang genoeg van te voren de vulkaan doen uitzetten of hellen om als waarschuwing te kunnen dienen. Ta zieff draagt verder nog een golftas vol speciale glazen buizen bij zich, waar mee hij terstond de vulkanische gassen kan analyseren en een op een speer ge lijkend voorwerp, dat hij in de lava stoot om de temperatuur en de druk te meten. KRACHTBRON Van de ongeveer vijfhonderd aktieve vulkanen ter wereld heeft Tazieff er tweehonderd bezocht. Hij heeft gezien hoe zij uit zee oprezen en nieuwe eilan den crëeerden, hoe zij lege ruimten vul den en bergen vormden. Hij is ervan overtuigd, dat vulkanen geweldige eco nomische mogelijkheden bieden. De ont ploffing van de Krakatau in 1883 had vijfhonderdmaal de kracht van de grootste H-bom. Hier en daar is het al zover, dat men van de mogelijkheden, die vulkanische gebieden bezitten, ge bruikt maakt. Op IJsland worden hui zen verwarmd en koken en wassen de huisvrouwen met water, dat door vul kanisch magma wordt verhit. Bij Lar- darello in Italië leveren door vulkanen gevoede krachtstroominstallaties een derde van de elektriciteit, die de Itali aanse spoorwegen gebruiken. Nieuw- Zeeland en Japan hebben een begin ge maakt met de exploitatie van deze goed kope krachtbronnen, terwijl ook de Verenigde Staten beschikken over een geathermische stroomkrachtcentrale bij The Geysers in Californië. Zonder twij fel zal het onderzoek op dit gebied wor den voortgezet. Even zeker is het, dat Haroun Tazieff bij de eersten zal beho ren, die daarbij zijn onschatbare diens ten zal aanbieden om het binnenste van de aarde nog verder te doorvorsen.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5