cïflaart |f Lentemaand m mm P.v.dA-fractie stelt vragen over de werkloosheid en de behoefte aan scholen Leate maand Holtens Nieuwsblad Pe zaak die adverteert ligt altijd stukken voor Feestavond Opening dameskapsalon E.E.G.-Landbouwenquête aan de gang Structuurgegevens van 47.000 Nederl. bedrijven VOOR BABY'S HUIDJE Vergadering Plattelandsmeisjes Paardenstapel loopt terug, kwaliteit wordt beter Verbetering verkeerssituatie voor het Dorpsplein Problemen van de dienstplicht Boekenweek 25 februari t.m. 4 maart '67 Toneel- en ontspanningsavonden P.J.G.O. N.V.V.-Bestuurdersfeond was druk bezoekt overijssei.se jeugd hield De Pioniers zijn candidaat voor het kampioenschap Zaterdag 25 februari 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD Volgende week is het maart Het voorjaar komt dichterbij. Voorjaar luidt een nieuw seizoen in. Voorjaarsaanbiedingen vol fleur en kleur. ZIE GEREGELD DE GOEDE AANBIEDINGEN IN HET BLAD, DAT U LOUTER VOORDEEL BIEDT De toenemende werkloosheid' in deze gemeente en het feit, dat in het Kolplan een noodschool voor het openbaar ge woon lager onderwijs in de fundamen ten staat, die, wegens het ontbreken van het nodige kapitaal, niet afgebouwd kan worden, is voor de raadsleden van de Partij van de Arbeid, de heren A. Jan sen, G. Brands en H. Meerman, aanlei ding geweest burgemeester en wethou ders de volgende vragen te stellen: 1. Heeft Uw College kennis genomen van de publikaties in de regionale dagbladen waarin een opsomming wordt gegeven van de objecten, waar voor in dè provincie Overijssel aan een groot aantal gemeenten belang rijke bedragen beschikbaar worden gesteld uit 's Rijks kas voor de be strijding der werkloosheid? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is het Uw College dan niet opgevallen, dat tot deze objecten een groot aantal scholen behoort? 3. Is het Uw College bekend, dat ook in de gemeente Holten de werkloos heid belangrijk is toegenomen en dat het bij het gewestelijk arbeidsbureau te Deventer ingeschreven aantal in deze gemeente beschikbare mannelij ke loontrekkende arbeidskrach ten per ultimo januari 39 bedroeg (4,6 van de mannelijke beroepsbe volking. Red.) tegen 12 op het over eenkomstig tijdstip in 1965? 4. Is Uw College niet met ondergeteken den van mening, dat gezien de toe nemende werkloosheid in deze ge meente en de situatie ten aanzien van de behoefte aan schoolruimte ten noorden van de grote en gevaar lijke verkeersader door het dorp, het wenselijk zou zijn in het Kolplan een definitieve lagere school en kleuter school te stichten, danwel de momen teel in haar fundamenten staande noodschool, aldaar, zo spoedig mo gelijk af te bouwen? 5. Is Uw College bereid aan de raad Voor de verdere ontwikkeling van het gemeenschappelij ke landbouwbeleid dient de E.E.G. over objectieve en ver gelijkbare gegevens van de structurele situatie van de landbouwbedrijven in de zes lidstaten te beschikken. De benodig de gegevens worden uit een steekproef- enquête verkregen. Ingevolge de betreffende E.E.G.-ver- ordening, (die door de E.E.G.-minister- raad het vorige jaar werd vastgesteld), worden in ons land tot 31 maart a.s. ge gevens over de structuur van ongeveer 47.000 land- en tuinbouwbedrijven inge zameld. De betreffende bedrijven zijn hiertoe door het Centraal Bureau voor de Statistiek per toevalstrekking aan gewezen. De enquête zal volgens voor het gehele E.E.G.-gebied uniforme methoden en definities worden uitgevoerd. Naast de normale gegevens, die telkenjare voor de nationale meitellingen benodigd zijn. als bedrijfsoppervlakte, bodemgebruik en veestapel, zal voor deze E.E.G.-steek- proef op de bedrijven o.m. worden ge ïnformeerd naar het gebruik van land bouwmachines en trekkers en het aan tal arbeidskrachten; er zullen gegevens worden ingezameld over de verwerking van eigen produkten op het bedrijf, het lidmaatschap van coöperaties en de con tractuele bindingen voor de afzet van de produkten van het bedrijf. Teneinde de overlast voor de tel- plichtigen tot het uiterste minimum te beperken, zullen zij door enquêteurs op het bedrijf worden bezocht. In afwijking van de gang van zaken bij de nationale landbouwtellingen worden er derhalve geen zitdagen gehouden. Iedere aange wezen land- of tuinbouwer is krachtens een beschikking van de minister van landbouw en visserij verplicht, aan de uitvoering van deze E.E.G.landbouw- structuurenquête mede te werken. Op maandag 20 febr. jl. hielden de plattelandsmeisjes een ledenvergadering in café Kalsterman. De presidente mej. Hanny Pasop deelde in haar openings woord mee, dat de werkstukken voor de handwerkwedstrijd voor 25 febr. in het bezit van de secretaresse moeten zijn. Haar voorstel, om de contributie te verhogen werd met algemene stemmen aangenomen. Na het voorlezen van de notulen door de secretaresse mej. Gerrie Reilink werd de avond verder verzorgd door de dames Janny Podt en Mientje Stegeman. Zij hadden een quizz en verder verschil lende spelletjes bedacht. Hierdoor is het haar gelukt van een bijeenkomst zonder programma toch een waardevolle avond te maken. Dit bleek uit de reactie van de leden die ondanks het slechte weer toch op deze vergadering aanwezig waren. mede te delen, welke stappen het heeft ondernomen om uit de door het Rijk beschikbaar gestelde dertien miljoen gulden een bijdrage te ver krijgen voor de opgemelde doelen, danwel te verklaren, welke stappen Uw College denkt te ondernemen, om, voor gebouwen ten dienste van het lager- en kleuteronderwijs in het Kolplan, alsnog een bijdrage uit 's Rijks kas te verkrijgen, voor een zo goed mogelijke bestrijding van de werkloosheid in deze gemeente? In de jaarvergadering van de Onder linge Paardenverzekering „Holten en om streken", die maandagavond onder voor zit terschap van de heer J. Aaltink in café Jansen gehouden werd, verklaarde de voorzitter in zijn openingswoord, dat de paardenstapel de laatste jaren steeds terugloopt, maar dat die kwaliteit nog steeds omhoog gaat. Om deze woorden van de voorzitter te adstrueren gaf de secretaris, de heer J. H. Sprokkereef, in zijn jaaroverzicht ver gelijkende cijfers over 1946 en 1966. In 1946 telde de vereniging 434 lederi met 600 verzekerde paarden. In 1966 waren deze cijfers 251 eigenaren met 302 ver zekerde dieren. In 1946 moesten 24 paar den worden overgenomen tegen 6 in '66. Ook de premieheffing paste zich aan hij de gewijzigde omstandigheden. Moest men in 1946 nog 4 pet. premie heffen om de onkosten te kunnen betalen, de laatste jaren is dit steeds 1 procent geweest. Over 1966 is deze 1 pet. heffing echter niet voldoende geweest, want het boekjaar eindigde, blijkens het verslag van de ad ministrateur, de heer H. Vosman, met een nadelig saldo van f 669,38, maar dit bedrag kan uit de reserves gedekt wor den. De inkomsten bedroegen f 5165,17 en de uitgaven f 5834,55. Van de 6 paarden, die werden uitbe taald, waren er 4 gestorven en 2 afge keurd. De uitgaven hiervoor beliepen f 4725,Er stond een ontvangst tegen over van f 1520,60. De kascontrolecommissie, bestaande uit de heren A. Bronsvoort en J. Oolbek- kink, had de bescheiden keurig in orde bevonden, weshalve de administrateur onder dankzegging voor zijn arbeid werd gedéchargeerd. In de plaats van de heer Bronvoort werd tot nieuw lid van de kascommissie aangewezen de heer Joh. Bekkernens. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werden de aftredende bestuursleden, de heren H. Bronsvoort, J. Lubbersen en J. H. Sprokkereef, en de aftredende ad ministrateur, de heer D. Veneklaas, met algemene stemmen herkozen. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan allen, die op enigerlei wijze betrokken waren geweest bij het werk der verzeke ring, sloot hij de vergadering. De verkeerssituatie in de Dorpsstraat heeft het noodzakelijk gemaakt om de bushalte van de O.A.D. voor het dorps plein ,.de Smidsbelt" buiten de Rijkstra verse te plaatsen. Het stoppen van de bussen in de richting Rijssen en Hengelo ter hoogte van hotel Holterman veroor zaakte steeds meer verkeersopstoppin gen, zodat men nu een insteek gemaakt heeft aan de westelijke zijde ongeveer voor de winkel van de heer Van der Maat. De Rijkswaterstaat heeft hier een tegeltableautje aangelegd, waar het pu bliek kan wachten en de gemeente heeft hier reeds de elementen voor een bank geplaatst, waarvan de leggers nog vóór de Paasdagen zullen worden aange bracht. Op dit tegelpleintje zal een pu blieke telefooncel verrijzen, waarvoor de toezegging van de P.T.T. reeds is ont vangen, maar waarvan nog niet bekend is, wanneer zij zal worden geplaatst. In verband met de afbraak van het oude z.g. Heerboershuis aan de achter zijde van het plein, is nu de mogelijkheid geopend om hier ook enige verkeersver- beteringen aan te brengen. Men wil de ontstane open plek voorlopig bestemmen voor parkeerterrein. Op den duur zal hier de situatie echter geheel verande ren, wanneer begonnen kan worden met de sanering van de Dorpskern, waarvan de plannen echter nog steeds niet aan de gemeenteraad voor openbare behan deling zijn voorgelegd. Men schrijft ons: Ook in 1967 zullen vele Holtense jonge mannen een oproep ontvangen om ge keurd te worden voor de militaire dienst. Anderen, die reeds goedgekeurd, zijn, zul len dit jaar voor het eerste onder de wa penen geroepen worden. Onlangs zijn deze Holtense jongelui van overheidswege in gelicht over allerlei problemen, de mili taire dienst betreffend. Ongetwijfeld zullen er talrijke jonge mensen zijn, die de andere zijde van de dienstplicht, nl. de dienstweigering, eens belicht zouden willen zien. Binenkort zal nl. hier in Holten een avond belegd worden, waar iedereen die met deze problematiek worstelt, van har te welkom is: zowel de jonge dienstplich tigen als de ouders. Nadere aankondiging volgt binnenkort in dit blad. De 32ste Nederlandse Boekenweek wordt op vrijdag 24 febr. 1967 geopend door Ha re Excellentie Mej. Dr. M. A. M. Klompé om 20.00 uur in het Internationaal Con grescentrum - RAI te Amsterdam. Daarna presenteert Jan Vrijman Thea- terproduktie de Grote feestavond van de boekengeneratie. Eerste deel: „Er werd nog nooit zoveel ge Een kapitale show in talrijke tafere len. met o.a. de Boeken Top Tien, waarin optreden: Harry Boting, Kees Brusse, Anny Delorie, Bert van Dongen, Rinus Ferdinandusse, Boudewijn de Groot, Frans Halsema, Her- bert Joeks, Henriëtte Klautz, Albert Mol, Frans van Schaik. Het gratis Boekenweekboek Iedereen die tijdens de Boekenweek in de boekhandel voor een bedrag van mini maal f 7.50 boeken koopt, krijgt gratis 't nieuwe boek van Jan de Hartog „Herin- nerigen van een bramzijgertje". Dit boek heeft een winkelwaarde van f 4.90. De oplage is 206.000 exemplaren. Omvang 160 pagina's. Ontwerp omslag en typogra fie van Mart Kempers GKf. De illustra ties zijn eveneens van Mart Kampers. In „Herinneringen van een bramzij gertje" beschrijft Jan de Hartog het le ven van een Zuiderzeedorp je vlak voor 't gereedkomen van de Afsluitdijk en hij heeft zijn herinneringen vastgelegd over de tijd dat hij als tienjarig jongetje (het bramzijgertje) met 'n vissersboot over de Zuiderzee zwerft. Jan de Hartog" Geboren 22 april 1914, tweede zoon van Prof. Dr. A. H. de Hartog, hoogleraar theologie en apologie van het Christen dom aan de Universiteit van Amsterdam en Utrecht en mevrouw J. L. G. de Har tog - Meyjes, schrijfster van boeken van religieuze aard en specialiste op 't gebied van de middeleeuwse mystiek. Liep van huis weg op tienjarige leeftijd, voer achtereenvolgens als „bramzijgertje (zeuntje) bij de Zuiderzee-visserij, licht matroos op het hospitaal-kerkschip „De Hoop" en halfmatroos bij de Stoomvaart maatschappij „Oostzee". Bezocht, na het slagen voor het examen MULO-B de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam, waaruit hij na drie maanden werd ontslagen naar aanleiding van aan tekeningen die hij maakte en die door de officieren als „voorbereiding voor chan tage" werden uitgelegd. Aan de hand van deze aantekeningen schreef hij in 1936 „Ave Caesar". Voer, na een periode van praktijk in de zeevaart en later de zee sleepvaart, gedurende een jaar als stoker bij de Amsterdamse Havenpolitie, waarbij hij het avond-gymnasium bezocht. Begon gedurende de nachtwachten op het IJ zijn literaire carrière met het schrijven van korte verhalen (De Geheimen van het IJ) later door het Algemeen Handelsblad te Amsterdam als feuilleton geplaatst. Zijn eerste bijdrage (Het Zwijgen van Boeda) werd in 1931 door Elzeviers Maandschrift gepubliceerd. „Hollands Glorie" geschreven in de ja ren 1938 1940, verscheen in oktober 1940 en werd in febr. 1942 door de bezettende macht verboden, aangezien de schrijver zich niet had gemeld voor de Kultuurka mer. In 1943 ontslapte Jan de Hartog uit Nederland en bereikte na een avontuur lijke tocht van zes maanden tenslotte En geland, waar hij tot het einde van de oor log verbonden was aan de Regerings Voorlichtingsdienst. In 1943 werd Jan de Hartog door Ko ningin Wilhelmina onderscheiden met Het Kruis van Verdienste; in 1952 werd zijn toneelstuk „The Fourposter" (Het Hemel bed) bekroond met het „Antoinette Per- rij Memorial Award" als het beste toneel stuk op Broadway van dat jaar; in 1953 werd- hij door de Franse regering benoemd tot „Officier de 1' Académie". De speciale Boekenweekuitgave In opdracht van de Commissie CPNB hebben Hans Keiler en Daniël de Lange de speciale boekenweekuitg. „Theater in de tijd" samengesteld. In april 1966 kwam de KRO met een televie-uitzending over „politiek theater". De televie-uitzending is de aanleiding geworden voor de samen stelling van een „historische catalogus van geëngageerd theater door de eeuwen heen". Dit uitvoerig geïllustreerde boek in ob long formaat met een typografie van Pie- ter Brattinga heeft een omvang van 96 pagina's. Prijs f 1.90. Oplage 44.000 exem plaren. De P.J.G.O.-afdelingen „De Plattelands meisjes" en „Jong Holten" houden op za terdag 4 en 11 maart in de zaal van „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek ontspannings avonden. De eerste avond is hoofdzake lijk bestemd voor genodigden, de tweede avond is tegen entree toegankelijk. De to neelclub uit deze plattenlandsjongeren- verenigingen zal een blijspel opvoeren in vier bedrijven van Hans Deininger, naar een vertaling van Bep de Beer, en geti teld „De ezels van Gacka". Het stuk speelt ergens in hef Bulgarije van voor de oorlog. Het leven op het platteland is er naar onze begrippen gerekend nogal primitief. De bronnen van bestaan in de bergachtige streek zijn schapen en wijnbouw, met als vervoermiddel de ezel. In het stuk gaat het om de liefde, de wijn en de ezels. Wie zijn de grootste ezels? De grauwe viervoeters met hun lange oren, of de tweevoetige wezens, die van liefde bezeten achter het zwakke geslacht aan draven? Het stuk zal het uitwijzen voor degenen, die deze avonden bezoeken. Verwezen wordt naar de aan kondiging in dit nummer. De NVV-bestuurdersbond organiseerde zaterdagavond in Amicitia een feestelijke bijeenkomst voor de leden, en hun echt genoten of verloofden, van de bij deze vak centrale aangesloten verbondsafdelingen. Er bestond voor deze feestavond grote be langstelling, zodat de zaal geheel bezet was. In zijn openingswoord deelde de voor zitter de heer H. Koopman o.m. mede, dat het aantal leden, dat bij de diverse vakbonden is aangesloten in Holten tot 350 is aangegroeid. Aan de heren G. Wit tenberg en G. M. Traanman, die momen teel in Deventer in een ziekenhuis vertoe ven en die deze bijeenkomst dus niet kon den bijwonen is, met de beste wensen voor hun gezondheid, een fruitbak gezonden. Voor de. verloting welke deze avond ter bestrijding van de onkosten werd geor ganiseerd waren mooie prijzen ontvangen van de Holtense zakenlieden. De Rederijkerskamer „Eensgezindheid" uit Hengelo bracht vervolgens voor het voetlicht het blijspel in 3 bedrijven van de Engelse auteur Ronald Jeans, naar de Ne derlandse bewerking van Mary Dressel- huys, dat prachtig vertolkt werd en waar van de bezoekers zeer hebben genoten. He1" was een luchtig spel met veel humor, dat na elk bedrijf een spontaan applaus oogstte. Het gaat over twee gezinnen, die in één huis wonen en waarin zich allerlei gecompliceerde verwisselingen en verwikkelingen voordoen, waarvan de zaal echt heeft genoten. Vooral het spel van Anne Volkers als Sabina Pennant, werd aan het slot van de voorstelling door voorzitter Koopman in het bijzonder ge noemd, zonder dat hijaan het prachtige spel van de andere dilettanten iets te kort wilde doen. Hij bood de damesspeel sters onder applaus van de zaal een boe ketje bloemen aan. Nadat eerst de trekking van de verlo ting plaats vond, die plm. tweehonderd gulden opbracht, werd er nog een tijdje gezellig gedanst. JAARVERGADERING IN OMMEN Uit vrijwel alle plaatsen in Overijssel waren zaterdagmiddag leden van Gerefor meerde Jeugdverenigingen naar Ommen gekomen, waar in „De Olde Wheeme" de provinciale jaarvergadering werd gehou den onder leiding van de voorzitter, Ds. J. A. A. de Boer uit Ommen. De gebruikelijke jaarverslagen wei den in het kort doorgenomen. Bovendien werden de leden ingelicht over de diverse activiteiten rond het eigen provinciale jeugdcentrum „De Olde Vechte", dat be gin juni, geheel gerestaureerd, in gebruik zal worden genomen. Ds. Broek uit Enschede sprak hierna over het onderwerp: „Heb ik nog iets te zeggen tegen mijn buitenkerkelijke leef tijdsgenoten?" De moderne mens, die achter zijn nihi listisch uiterlijk soms vreselijk bijgelovig is, werd besproken; de mens, die mondig is geworden en zich heeft onttrokken aan het gezag der kerk. Intellectuele proble men interesseren hem niet meer, zijn aandacht is gericht op dc sociale proble matiek van onze samenleving. Hij ligt geen nacht wakker over: hoe kan ik wor den verzoend met God, maar wel ligt hij 'wakker om zijn verhouding tot de mede mens, zijn baas op het werk/zijn collega. De conclusie van de groepsdiscussie en de bespreking was, dat moet worden ge zocht naar de wijze waarop de buiten- De heer H. Stegeman uit Laren, zal op woensdag 1 maart, des namidags 2 uur in het pand Larenseweg 31, een nieuwe dameskapsalon openen, die de naam zal krijgen van kapsalon „Elegant". Aan deze dameskapsalon is tevens een afdeling „Parfumerie- en Toiletartikelen" verbon den. De officiële opening zal geschieden door de burgemeester mr. W. H. Enklaar. De heer Stegeman is gediplomeerd vak man, die zich van de nieuwste systemen permanenten, watergolven, enz. bedient. Verwezen wordt naar de aankondiging in dit nummer. De schaakclub „De Pioniers" speelde donderdagavond in hotel Holterman een competitiewedstrijd voor de 3e klasse A van de Twentsche Schaakbond tegen ENO uit Nijverdal, welke wedstrijd de Holte naren wonnen met 64. De kansen van „De Pioniers" om kampioen te worden van haar afdeling zijn daardoor sterk ge stegen, omdat zij nog één wedstrijd moe ten spelen tegen Den Ham, dat door ENO met 91 verslagen wei'd. Winnen zij deze ontmoeting, dan kan ENO geen kampioen meer worden en staat Holten bovenaan. De uitslagen aan de torden was: H. D. Grobben—J. Langkamp 1—0 F. J. Hol—C. Kapteyn Vz J. BroereH. Zwiers 10 F. GroenewoudtH. D. de Vries 01 G. J. HoeveJ. Horstink 01 C. van GeeresteinG. Hemmink VzVz P. H. v. Doorn—G. v. d. Berg 1—0 A. StukkerP. Pieltjes 10 B. van BeekJ. H. Willems 10 H. H. J. Stukker—O. de Boer 0—1 kerkelijke jeugd de hand kan worden toe gestoken om contact met hem te krijgen. Het accent viel op het universele van het evangelie, ook voor gereformeerde jonge ren: de boodschap van God is voor alle tijden en alle plaatsen, aan ons de taak deze boodschap verstaanbaar te maken voor allen.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4