LOTHAR MALSKAT Heus de beste kews is eem adver tentie in dit blad! KEMKILS' meisje weer de huishoyding „Jong Holten" besprak agrarische en maatschappelijke problemen II GROTE LEUGEN TEN BRINK ADVERTENTIEBUREAU Zaterdag 11 februari 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD GEVRAAGD: voor halve dagen. Mevr. Albersen - „De Reehoek" - Holterberg 13 liUilllllUllllllllllllUllllllll MEESTER IN DE VELVALSINGSKUNST Professor Ernst Fey, kunstschilder te Berlijn, kreeg in 1938 opdracht de uit de 13de eeuw daterende gotische wand schilderingen in de Dom van Sleeswij k te restaureren. De hoogleraar wist wel een geschikt „mannetje" voor dit kar wei: de restaurateur Lothar Malskat. Malskat ging aan het werk en kwam al spoedig tot de ontdekking, dat er van het oude schilderwerk in feite bitter weinig meer over was. Bovendien had hij er weinig zin in, zijn tijd te verdoen met het oplappen en bijwerken van de dikwijls uiterst vage overblijfselen van de middeleeuwse kunstwerken. Niet min der dan 26 figuren kwam voor restau ratie in aanmerking. Welnu, de borst beelden welke nog behoorlijk zichtbaar waren, werden door Malskat inderdaad zo goed mogelijk hersteld. Maar voor de rest. Waarom zou hij zich vermoeien met het restaureren van iets, dat er in feite nauwelijks meer was? Lothar Malskat had zich zozeer in het gotische schilderwerk ingeleefd, dat het hem als het ware vlees en bloed was geworden. Hij kreeg een onweerstaan bare neiging, zelf scheppend werk te leveren. Dat kostte hem minder moeite dan het minutieuze restauratie-gepeu- ter. En wie zag hem hierboven in de ge welven van de oude Dom? Kalkoense hanen Lothar Malskat ging zelf zijn figuren ontwerpen. Hij schilderde en schilderde en deed het met zulk een meesterhand, dat prof. Stange uit Berlijn een boek uitgaf met reproducties van de „geres taureerde" schilderstukken en daarin de werken toeschreef aan een „kunste naar, die in de duisternis der vergetel heid heeft gewerkt, maar wiens kunst werken onsterfelijk zijn." En niemand had er erg in, dat de gelaatstrekken van de ene geschilderde figuur wel veel de den denken aan die van Malskats vader, terwijl andere beelden herinnerden aan een vriend van de schilder, aan een be kende filmster en andere toentertijd le vende mensen. En het grootste probleem, waar de kunstkenners zich voor geplaatst zagen, was wel, hoe de middeleeuwse schilder al kalkoense hahen in zijn kunstge wrochten had kunnen verwerken. Deze dieren waren immers afkomstig uit Amerika en konden dus moeilijk vóór Columbus' ontdekking van dat wereld deel in Duitsland zijn aanschouwd! Maar het was de bloeitijd van het nazi dom en dus kwam een illustere partij- figuur al spoedig met de oplossing van het probleem. Had men niet reeds lang vermoed, dat niet Columbus, maar een rasechte „Ariër" de eigenlijke ontdekker van Amerika was geweest? Er versche nen lange artikelen in allerlei bladen en het kostbare kunstwerk van de „middel eeuwse" meester werd dienstbaar ge maakt aan de verheerlijking van partij en ras. En Lothar Malskat lachte in zijn vuistje. Oorlog en weerzien In 1939 brak de oorlog uit. Ook Lothar Malskat moest zijn dorpje bij Konings bergen, waar hij rustig met vrouw en kinderen woonde, verlaten en diende als korporaal in een van Hitiers legers. Zes jaren duurde de bittere krijg en toen kwamen de capitulatie en de chaos. "De wapens moesten worden ingeleverd en ook Lothar Malskat kreeg zijn ont slag. Hij bevond zich in de Russische zone. Waar zijn vrouw en kinderen wa ren, wist hij niet. Bezigheden had hij niet en brood was schaars, eigenlijk al leen op de zwarte markt te krijgen. Daar liep de voormalige korporaal Lothar Malskat met zijn versleten uniform en een hongerig gevoel in de maag te slen teren door de straten van Lübeck. Tot hij op een goede dag een vreemde ontmoeting had. Hij herkende de fijn- geklede heer, die plotseling voor hem stond, als Dietrich Fey, zoon van de pro fessor, die hem voor de oorlog belastte met de restauratie van de schilderstuk ken uit de Sleeswijkse Dom. Fey is de oorlog goed doorgekomen. In een ook tegen bommen bestande schuilkelder heeft hij tal van kunstwerken kunnen behouden en dat kwam hem nu goed van pas, want de verkoop daarvan le verde hem brood, sigaretten en kleren op. Lucratieve samenwerking Wat de heren Fey en Malskat precies met elkaar hebben besproken, zal wel verborgen blijven, maar zeker is, dat Fey junior zich op het juiste moment heeft herinnerd, dat Lothar Malskat een geniaal schilder was en dat Lothar zijn gaven graag productief wilde maken om aan geld, althans aan brood te komen. Na enige tijd vinden we Lothar Mals kat op een eilandje ergens in het veen in de omgeving van Lübeck. Zijn woon- en verblijfplaats is slechts per roeiboot be reikbaar en hier in de afzondering be studeert hij de boeken met reproducties van tekeningen der oude en moderne meesters. Voor Malskat met zijn geniale en na tuurlijke aanleg is het niet moeilijk, naar de reproducties weer „originelen" te vervaardigen. Hij werkt van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat en zijn kunstzinnige produktie is enorm. Maar groter dan de productie is in het na oorlogse Duitsland de vraag naar kunst werken en dus vindt Dietrich Fey, de tussenman en handelaar, voor het werk van zijn compagnon een rijk afzetge bied.. De vervalsingen zijn fantastisch goed en niemand vraagt naar de herkomst er van. Fey verkoopt en ruilt en verdient schatten. Maar in 1948 wanneer de geld- zuivering in Duitsland wordt doorge voerd, komt de klad in de „zaken", want dan wordt de vraag naar kunstwerken veel minder. De o.w.'ers hebben er nu immers geen belang meer bij om hun papieren marken te beleggen in waar devol vast goed. De Marienkirche Spoedig komt er voor de heren Fey en Malskat nieuw emplooi. Verscheidene kerken uit de binnenstad van Lübeck waren tijdens een nachtelijk bombarde ment in 1942 geheel of gedeeltelijk ver woest. Zo ook de Marienkirche, die door een hevige brand werd getroffen. In 1948 gaat men echter denken aan her stel. Er zijn overblijfselen ontdekt van wandschilderingen van vermoedelijk middeleeuwse oorsprong. Dietrich Fey krijgt de opdracht tot restauratie van de kerk en ook van het gedeeltelijk bloot gelegde schilderwerk. Uiteraad schakelt Dietrich onmiddel lijk zijn vriend .Lothar in. De beide res taurateurs beklimmen de voor hen op gerichte hoge stellage en constateren, dat er van de oude wandschilderingen maar bijzonder weinig is overgebleven, terwijl bovendien de toestand van het materiaal zodanig is, dat het bij de ge ringste aanraking al loslaat en met kalk en al naar beneden valt. Intussen wordt er niet alleen in Duitsland, maar ook daarbuiten, een grote actie ontketend, om de kostbare „gotische" meesterwerken van de Ma rienkirche te helpen redden. Het geld stroomt binnen. De grote vervalsing Van restaureren is geen sprake, maar toch gaat Malskat aan het werk. Hij heeft een aantal foto's uit de tijd vlak na het bombardement en bezit zo voor beelden voor de schilderingen, die de Marienkirche süraks zullen sieren. De autoriteiten zullen hun „gotische" mees terwerken toch krijgen! Lothar Malskat schildert en schildert en tovert „oude" kunst te voorschijn uit het niet. Bordjes met „Verboden toegang', „Gevaar Voor instorting" enz. moeten nieuwsgierigen weren. En intussen reist Fey met een aantal kopieën van reeds door Malskat vervaardigd v/erk stad en land af, om geld te verzamelen. Daar slaagt hij uitermate goed in. Een congres in Lübeck annex excursie van leden van de Westduitse vereniging voor monumentenzorg naar de „goti sche" schilderingen, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de Ma rienkirche, dreigt roet in het eten te gooien. Maar alles loopt goed af en zelfs stelt het congres 150.000 mark beschik baar ten bate van het herstel der „nieuw ontdekte" kunstwerken. Wel staan sommige bij uitstek des kundige congressisten als de professoren Scheper en Deckert en de landsconser- vator dr. Hirschfeld enigszins wan trouwend tegenover heel de „restaura- tie"-affaire, maar toch is het. niet door hun toedoen, dat de zaak aan het rol len komt. Op zekere dag beschuldigt Malskat zijn opdrachtgever van bedrog. Hij wordt ontslagen, wendt zich met zijn onthullingen tot de autoriteiten maar wordt niet geloofd. Pas een ingezonden stuk van Lothar Malskat zelf leidt tot een proces. Vervalser als hij is, blijft deze man toch een groot kunstenaar. Maar de heren kunstkenners, die Mals kats „middeleeuwse" werk zo hemel hoog hebben geprezen, zijn opnieuw in een niet nader aan te' duiden kleding stuk komen te staan. NIEUWE AANWINSTEN PLATTELANDSBIBLIOTHEEK HOLTEN Romans: Asscher-Pinkhof - De danseres zonder benen; levensroman van een Joodse vrouw Bates Het ene ogenblik; een jong meisje beleeft de oorlog Beekman - Hemelrijk zonder heiligen; huwelijksmoeilijkheden van een vrouw in oorlogstijd Bernlef - Paspoort in duplio; een jeugd liefde Braithwaite - Ben jij daar Jack? Een 18- jarige jongen wordt met het rassen vraagstuk geconfronteerd Davis - De verworpene; een jonge vrouw, veroordeeld, door de wereld en door zichzelf Deighton - Begrafenis in Berlijn;^spiona geroman Dellart - De mistgrens; huwelijksromah Eberhart - De enige getuige; romantische thriller Fabricius - Weet je nog, Yoshi? Een lief de in Japan Gaskin - Een winter vol gevaren; roman tische thriller Gheorghiu - De onsterfelijken van Aga- pia; drama in een Roemens bergdorp Graham - Het doek gaat op; huwelijks roman Haar-Kruize - De roep der woestijn; een liefde in het Nabije Oosten Huntley - Race om het leven; belevenis sen op een paardenstoeterij in Amerika Kaeser - Filiaal in Parijs; huwelijks roman Maclean - De ondergang om middernacht; avonturenroman Moeschlin - De romance van Axel von Fersen en Marie Antoinette Niemeyer - Eiland op stelten - humoristi sche roman Palmer - Een advokaat en kwade zaken; detectiveroman Pope - Luitenant Ramage; avonturen van een 18e eeuwse zee-officier Quentin - Echtgenote gezocht; detective roman Ramati - De bergen der vrijheid; avontu renroman; 2e wereldoorlog Risseeuw - De glazen stad; familieroman Sabatini - Omnibus; historische avontu renromans Smith - In de schaduw van het licht; een liefde bloeit op in gevaar en vernieti ging Vervoort - Mijn oom Adelbert; familie roman; 2e wereldoorlog Studieboeken Balkan, De Beauvoir - Herinneringen van een welop gevoed meisje; autobiografie Bladergroen - Lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van het kind Borner - Welke steen is dat? Borstlap - Met de Alk de wereld rond; de zeiltocht van 't Nederlandse jacht Alk over drie oceanen, 1946-1948 Brown - Mijn Harlem; ellende.en verwil dering in de New-Yorkse negerwijk Carlier - De kleine reder; belevenissen van een Scheldeloods en zijn gezin Christie - Jane zoekt een baan; detective verhalen Delf gauw - Wat is existentialisme? Deutschkron - Kinderen in Auschwitz; verklaringen van ooggetuigen Dierenwereld, De, van Noord-Amerika Dierenwereld, De, van Zuid-Amerika Dinaux - Weerklank; Noordnederlandse honneurs aan Zuidnederlandse auteurs Falk - Naar het land van de Jordaan; reisverslag van Constantinopel naar Jeruzalem Gee.len - Auteurs van de 20e eeuw Plabe - Mijne heren, leden van de jury; in de doolhof van de misdaad Izaak - Kaddisj; een bundel Joodse ver halen Jelles - Het grote hand werkboek Jong - Moderne Amerikaanse verhalen Koolhaas - De hond in het lege huis; ge waarwordingen van een man die zijn vrouw verliest Loeser - Mozart Maarseveen - Draf- en rensport Min - Voor wie ik lief heb wil ik heten Mulisch - Bericht aan de rattenkoning; sarcastische belichting van de gebeurte nissen in Amsterdam in 1965 en 1966 Oostveen - Liefde als wapen; herinnerin gen aan Mgr. W. M. Bekkers De leden van de vereniging „Jong Hol ten", afdeling van de P..G.O., hebben in hun jaarvergadering, die donderdagavond onder leiding van de heer J. A.( Podt ge houden werd in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, uitvoerig van gedachten gewisseld over actuele, vraagstukken op maatschappelijk en agrarisch gebied. Deze discussie werd geleid door de heer J. A. Stegeman. Men sprak o.m. over de bestrijding van de werkloosheid door bevordering van de werkgelegenheid, over mammoethbedrijven of gezinsbedrij ven in de landbouw en over de ruilver kaveling, die in Holten op handen is. Men was het er, wat dit laatste probleem be treft) over eens, dat er eerst nog al wat bezwaren komen tegen ruilverkaveling, maar dat men toch na de verkaveling niet gaarne naar de oude situatie terug wil. Voordat men tot deze uitgebreide dis cussie kwam, bracht de penningmeester, de heer D. J. Jansen, het financieel ver slag uit over 1966, waaruit bleek, dat er een klein batig saldo was. De kascommissie, bestaande uit de heren J. A. Elbersen en A. D. Jansen, had de boekhouding keurig in orde bevonden, zo- dat de penningmeester décharge werd verleend. Deze droeg het financieel be heer meteenover aan zijn opvolger, de heer E. Struik. Aan de heer. Jansen werd dank gebracht voor zijn correct beheer over de twee jaar, dat hij penningmeester was. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden aangewezen de heren A. D. Jan sen en. J. A. Stegeman. Bij de rondvraag werd dé vraag gesteld of er samenwerking bestaat tussen de af deling van.de O.L.M. en „Jong Holten". Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat deze samenwerking tof nu toe zeer bescheiden was. In de Arbo-serie van de Arbeidspers is verschenen: „DeGrote Leugen" van Dick Dreux. Een boek over de oorlog, een boek over soldaten, een boek over oorlog- en oor- logwinstmakers. Een boek vooral over de miljoenen slachtoffers, die deze gru welijkste van menselijke furies door alle eeuwen heen maakte. Dit boek is in vele opzichten een fel strijdschrift tégen de oorlog, een aan klacht tegen de mythe van de achteraf of bij voorbaat gerechtvaardigde oorlog in de eerste plaats! Het boek is fel van toon en geladen van verontwaardiging. Dreux heeft zijn van sociale bewogen heid doortrokken betoog gegoten in de vorm van een schokkend verslag van de meeste grote oorlogen uit de geschiede nis. (Dick Dreux heeft een veelbewogen le ven, vol reizen en avontuur achter zich. Dick Dreux eerste en in zijn boeken nog geregeld terugkerende liefde is de zee, die hij als jongmaatje op de wilde vaart bevoer. In Amerika maakte hij grote omzwervingen. In 1951 verscheen zijn eerste boek bij de Arbeiderspers. Dreux stortte zich op de historie. Zijn aandacht ging van stondafaan vooral uit naar de zoge naamde onbelangrijke, kleine, weinig spectaculaire gebeurtenissen in de ge schiedenis, die in wezen zo ontzaglijke invloed hadden, revoluties veroorzaakten en het gezicht van ónze tijd bepaalden. Dreux zoekt altijd de mens achter de dingen, het concrete, datgene waar het om gaat. Dreux is er op uit dat stuk maatschappelijke en sociale geschiede nis te verbeelden, dat nooit of héél schaars verbeeld of verteld wordt. Naast zijn romans en jeugdboeken, met hun meestal zo boeiende histori sche achtergronden, ging Dreux zich meer en meer toeleggen op het schrijven en samenstellen van boeken over kern problemen uit de geschiedenis. De prijs van dit boek, bedraagt 15,80, voor abonnees op de serie ƒ7,90. De- fraaie band is van Georg Salden, het stofomslag van Jaques Teljeur. VERKOOPLOKAAL KERKSTRAAT 123 TEL. 05470-2670 PROFITEER ER VAN....! Mooi 3-zits bankstel (kuïpmodel) 100, Compleet mahonie bankstel met binmenvering-kussens en salontafel slechts 140, Mahonie eethoek, 4 moderne stoelen {wollen bekleding) met uittrektafel, compleet 175, Eiken slaapkamer: 2-pers. ledikant met spiraalmatras, 2 nachtkastjes, 2 stoelen, tafel, in keurige staat, compleet 150, Verstelbare ligfauteuil m. binnenveringkussens ƒ40,en 35, 4-delig modern fauteuilstel, compleet 160, 4-delig eiken fauteuilstel, nieuw bekleed, compleet 200, Eiken kloostertafel 40, 4 als nieuwe eethoekstoelen met skai en wollen bekleding, 100,— en 75,— 4 stoelen en 2 fauteuils, nieuw bekleed 150, 4 kamerstoelen, wol moquette bekleding 80, Geheel verende prima divan met verstelbare kop 25, Compleet keurig slaapbankstel 250, Gothisch eiken dressoir, met luifel (180 lang) 90,— en f 60,— Gothisch eiken dressoir (150 lang) 75, Eiken Gothische uittrektafel 60, Diverse eiken uittrektafels 50,en 40, Ronde eethoektafels 35, 2-pers. 3-delig kapokstel 15, 2-pers. 2-delig binnenveringstel 40, 2-persoons stalen ledikant met voetbord 40, Als nieuw 2-pers. kantelbed - - 40, Mooi eiken theemeubel 40, Als nieuwe hoge herenfauteuil 108,75 Als nieuwe Clarus petroleumvergasser 30, 2-zits eiken bankstel met 3 fauteuils, nieuw bekleed, compleet 250, Kijken kost niets en is geheel vrijblijvend. Dagelijks geopend van 8^18 uur. Zondags - maandagochtend gesloten. Vrijdag koopavond tot 9 uur. iPrettige betalingsregeling is mogelijk. LOOK HOLTEN HOLTERBERG 13 TELEFOON 1234 •k Verzorgt gaarne uw advertenties in alle moge lijke bladen. Uitgebreide documentatie beschikbaar. Adviezen en informaties op allerlei gebied. ADRES: ZIE PIJL

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5