Jaarvergadering C. B.T. B. J SIMCA 000 Geslaagde leestavnitd C.J.V. 99Pe VpieMdeiiferlssg55 Toneelclub bracht aardig stuk voor het voetlicht prpnchileffen Water schap Salland Pausen Pausen Gero-cassettes Gebr. Wansfnk HOOVER Wasautomaten METALU HOLTEN m TT Schuppert PEDICURE Heus de beste keus is een adver tentie in dit Mad! Handelsdrukkerij nv Grafische Industrie Nijverdai Agent Jan Wiggers Kolweg 14 - Tel. 1351» Landbouwschap moet blijven voortbestaan LAND- EN TUINBOUW Compost als diergeneesmiddel Zaterdag 4 februari 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD De leden van de afdeling Holten van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) kwamen vrijdagavond 27 jan. in gebouw „Rehoboth" in jaarvergade ring bijeen. Voorzitter Hm. Landeweerd las bij de aanvang Matth. 6 1934 en ging hierna voor in gebed. Na een woord van welkom sprak hij een openingswoord, waarbij hij herin nerde aan de minder gunstige werrsom- standigheden in de zomer van 1966, om standigheden die voor een aantal land bouwers en veehouders resulteerden in matige bedrijfsresultaten. Gelukig volgde op de zeer wisselvalli ge zomer een uitzonderlijk mooie herfst met weken achtereen zonnig weer, zodat het vee tot en met de eerste week van novembr buiten kon blijven. De prijzen van de verschillende land bouwproducten bewogen zich nog een tikkeltje in de opwaartse lijn en de afzet verliep vrij bevredigend. De vakens gin gen over het algemeen vlot van de hand en er werden goede exportprijzen ge maakt. Het was echter niet allemael goud wat er blonk, want zo links en rechts waren er de kostenstijgingen. De pluimveesector is nog steeds een zorgenkind, alhoewel t.z.t. bij een vol ledig doorwerken van de EEG verwacht wordt dat een goed geleid p'luimveebedrijf zeker bestaanszekerheid zal vinden. Zo langzamerhand groeien we aan op samenbinding in EEG-verband. Dit jaar is nog een eigen melkprijs mogelijk, het komende jaar een EEG-melkprijs. Bij dit alles rijst de vraag: Hoe zal het in de toekomst gaan met onze boeren bedrijven en met onze economie? Werkloosheid, grote tekorten op de be groting, inflatiegevaar etc. etc. Zorgen? Ongetwijfeld. Problemen? Vele en grote. Wat heerlijk bij al deze moeilijkheden te mogen geloven dat God, onze Hemel se Vader, ons wil helpen. Hij zegt het zo duidelijk in Zijn Woordrj „Wees als christenen niet zo als de heidenen, die alleen oog hebben voor het aardse, maar gelooft dat uw Hemelse Vader voor u zorgt, leg alles in zijn hand". Wij moeten ons leven en lot in Gods hand stellen. Dat geeft rust, dat geeft veiligheid. Ook in onze organisatie en in ons dagelijks werk zullen wij Hem moeten dienen en steeds weer moeten wij vra gen: „Here, wat wilt Gij dat we doen zul len", zo besloot voorzitter Landeweerd zijn openingswoord. JAARVERSLAGEN Uit het door de secretaris, de heer J. W. Hulsman, gelezen jaarverslag bleek o.m. dat het ledental hetzelfde was geble ven, n.l. op 1 december j.l. 66. In het jaarverslag werd verder aan dacht geschonken aan verschillende ver enigingsactiviteiten) en geattendeerd op de prettige en vruchtdragende samen werking met de plaatselijke afdeling van de Overijsselse Landbouw Maatschappij (OLM) en de Bedrijfsvereniging Hol- ten/Dijkerhoek. Uit het door de penningmeester, de heer D. J. Bronsvoort, uitgebrachte fi nancieel verslag over 1966 bleek, dat de inkomsten en uitgaven resp. bedrogen f31889.09 en f3073.62, zodat er een batig saldo was van f 115.47. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren A. Lubberdink en J. Meijer, had boeken en bescheiden in orde bevonden. Als leden van de controlecommissie 1967 werden ■benoemd de heren J. Meijer en J. H. Jansen. Als bestuursleden werden met bijna al gemene stemmen herkozen de heren D. J. Bronsvoort en Hm. Landeweerd. LANDBOUWSCHAP Na de pauze waarin koffie met koek werd gepresenteerd werd zeer uitvoe rig aandacht geschonken aan een lijst met een aantal vragen van het bestuur van de Overijsslse C.B.T.B. naar aanlei ding van het rapport „Taak en organisa tie van het Landbouwschap". Vraag 1 van deze lijst luidde: „Acht u het Landbouwschap op wettige wijze tot stand gekomen?" Vraag 3 van de lijst „Bent u het er mee eens, dat het Landbouwschap in de afge lopen tien jaar veel voor de boeren en tuinders verdiend heeft?" gaf aanleiding tot een pittige discussie, waarbij het grote belang van het schap voor de nederland- se boer niet werd ontkend, doch de wijze van werken had mogelijk wel eens iets doelmatiger gekund. Het antwoord op vraag vier (Bentu er voor dat het Landbouwschap 'blijft voortbestaaan?was een duidelijk: ja. Minder positief was het antwoord op de laatste vraag: „Hebt u als .plaatselijke afdeling van de CBTB voldoende gedaan om het Landbouwschap te verdedigen?" Helaas praat men ook in de kring van de georganiseerden makkelijker over de hef fingsaanslag dan over de voordelen die men heeft door het werk van het Land bouwschap. Van bepaalde zijde wordt steeds maar weer gezegd dat het Landbouwschap een uitvinding is van de bezetter. Men praat in die kringen tegen beter weten in. In de dertiger jaren, de z.g. crisisjaren, was er reeds samenwerking tussen de stands organisaties en de overheid en in deze jaren zijn toen de landbouwcrisis wetten tot stand gekomen, waarmee de boeren enigszins geholpen werden. De maatrege len, die toen genomen werden, waren veelal anders dan de boeren en tuinders hadden gehoopt. Om hierin wijziging te brengen moest iets tot stand worden ge bracht. De organisaties hebben zich daar voor toen ingezet en eerst de Stichting voor de Landbouw en later het Land bouwschap ingesteld. De door de bezetter gedurende de oor log opgerichte Nederlands Landstand, die een nationaal-socialistisch getinte gelijk schakeling van de organisatie beoogde, mislukte, doordat de organisaties hetzij door bestuur en leden in groten getale werden verlaten, hetzij door de bezetter werden opgeheven. Dit betekende echter tvens het voorlopige einde van het offi ciële overleg, maar illegaal werd het ge sprek voortgezet. Men sprak over de or ganisatie van de samenwerking na de oorlog en over de uitbreiding van het overleg tot het samendoen. Zo werd di rect na de bevrijding door de drie cen trale landbouworganisaties (CBTB, AB TB en KNLC) en de drie landarbeiders bonden de Stichting voor de Landbouw in het leven geroepen. Namens deze zes organisaties diende in 1951 de Stichting van de Landbouw bij de inmiddels in het leven geroepen Sociaaal-Economische Raad (S.E.R.) een verzoek in tot instel ling van een Bedrijfschap voor de Neder landse Landbouw. Intensief overleg tus sen regering, S.E.R. en het landbouwbe drijfsleven in al zijn schakeringen volgde en tenslotte werd in ht Staatsblad 54 van 1954 de Algemene Maatregel van Bestuur afgekondigd, waarbij het Landbouwschap werd ingesteld. Bij de gehouden rondvraag deed voor zitter Landeweerd nog een dringend be roep op de leden om lid te worden van de Vereniging Bedrijfsverzorging Holten- Bathmen-Colmschate. Ook werd medede ling gedaan van 'een onderhoud met het bestuur van het Waterschap „De Schip beek", dat mede omdat geen mankracht te krijgen is, meer werk met machines moet uitvoeren. Deze werkzaamheden verlopen thans minder vlot doordat men om van het ene perceel in het andere te komen eerst een heel eind met de machine moet omrijden. Dit kost in de eerste plaats veel tijd en in de tweede plaats heeft, dit extra schade aan het grasgewas of de zode tot gevolg. De vrij goed bezochte jaarvergadering werd door de heer Hk. Landeweerd met dankgebed gesloten. De C.J.V. „De Vriendenschaar" uit de Beuseberg vierde zaterdagavond met haar meisjesclub „Erica" en de jongens club „Jonge Kracht", onder grote be langstelling in het gebouw Irene haar jaarfeest. Hoofdschotel van het uit gebreide programma van deze avond vormde de uitvoering van het toneelspel in drie bedrijven van Rosita Peters „Gro te Kinderen", dat op uitstekende wijze werd vertolkt en waaraan de vele bezoe kers groot plezier beleefd hebben. Alvorens de toneelclub voor het voet licht kwam kregen eerst de jongere clubs een beurt. Zoals dat bij de C.J.V.-gebrui kelijk is, opende de voorzitter de heer E. Rietberg, de avond met het zingen van de verzen 1 en 3 van gez. 300, een kort gebed en Schriftlezing. Hij bracht een ere-saluut aan de vele medewerkers, dankte de donateurs voor hun financiële steun en heette in bijzonder welkom de afgevaardigden van de Ring Holten der C.J.V. en dominee en mevr. Addink, als ere-gasten. De secretaris, de heer T. Deijk, gaf de bezoekers middels een uitgebreid jaar verslag een indruk van de vele activitei ten dei" diverse clubs. De senioren-afde ling telt 30 leden t.w. 19 heren en 11 da mes, „Jonge Kracht" 16 jongens en Erica 13 meisjes. Het bestuur zal na dit jaar feest bestaan uit J. Markvoort, voorzit ter, G. Jansen, secretaris, F. Groteboer, penningmeester, H. Schooien, Dini Lug- genhorst en Dini Stevens, leden. De klucht van de meisjesclubs was heilgymnastiek via de radio door Snip en nSap, maar het bleek kookles te zijn. Mini Paalman en Ali Koopman traden met een tweetal liedjes op als „De zingende zus jes" (o.a. Fernando, Alfredo en José) en de jongens voerden een vermakelijke pan- tomime op Gortier „De scheerbaas". Heel leuk was ook de aankondiging van de pauze door vijf dansende boerinnetjes. In de pauze werd alle bezoekers koffie met koek aangeboden. Daarna kwam het mooiste van de avond door de uitstekende vertolking .van het toneelspel van Rosita Peters, die met haar „Grote kinderen" twee proble men van deze tijd duidelijk maakt n.l. de opvolging in het bedrijf voor vele ouders en het feit, dat de jeugd zich geen le venspartner en ook geen baantje laat aanpraten. Deze problemen deden zich levensgroot voor in het gezin van Jacob Pijnakker, de temperamentvolle smid. die zijn bedrijf flink in de hoogte gewerkt had uitstekend vertolkt door Jan Markvoort en Dina, zijn vrouw, keurig gespeeld door Toosje Stevens, wier zoon Marten (Gerrit Jansen) noch in de zaak wilde, noch met hun aangenomen doch ter (Dini Stevens), wilde trouwen. Al- bert,, de zoon van gemeentesecretaris Hendrik van Stralen (resp. gespeeld door Teun Deijk en Wim Brinks), verliefd op Tini Brands (Dini Stevens), de genoemde lieftallige aangenomn dochter van de Pijnakkers, leek 'n losbol, maar bracht het tot ingenieur en werd, na heel veel verwikkelingen, de compagnon en schoon zoon van Jacob Pijnakker. Hij nam daar mede de plaats in die vader Pijnakker zich gedacht had voor zijn zeer zelfver zekerde zoon, Marten, die het inmiddels zonder financiële steun van zijn ouders, tot dokter had weten te brengen en tot levensgezellin koos Geertje (Dini Klein Teeselink). de dochter van bakker Jan van der Sanden (Herman Schooien), de vriend van smid Pijnakker. De talrijke conflictsituaties in het stuk brachten veel spanning en dikwijls grote vrolijkheid, vooral door het uitstekende spel van Jan Markvoort als smid Pijn akker. Het spel van Gerrit Jansen als Marten, van Teun Deijk als Albert, maar ook van de andere dames en heren was mooi en verantwoord. Dineke Rietberg had nog een kleine rol als „buurvrouw Lenders". Deze, al wat gevorderde, di lettante, weten elk jaar een goed stuk op de planken te brengen. Zij spelen vrij en gemakkelijk, waardoor het ge- bodene behoudens wel eens een klein regie-foutje goed tot zijn recht komt. Zij oogstten met dit stuk dan ook weer na ieder bedrijf een spontaan applaus. De regie en de grimmering waren bij de heren Joh. Jansen en Wander Drent Jr. in goede handen. Beiden kregen na af loop dan ook een pluim van voorzitter Rietberg, toen hij het gezelschap bedank te voor zijn goede spel. Hij dankte ook de familie Wolters voor de vele hulp bij het gebruik van de zaal. Ds. Addink sloot de avond met dankgebed. 'ioostdrank m fabletvorm. 95ct Het is zeer te betreuren dat nog zoveel stads- en huisvuil zonder meer wordt vernietigd, terwijl er allerwege grote be hoefte bestaat om hiervan een uitste kende meststof te maken. Deze mest stof, compost, houdt immers de bodem vruchtbaarheid op peil. De nieuwste ontwikkeling in het com- postgebruik is de toepassing van com post als diergeneesmiddel. In de praktijk hebben varkenshouders steeds meer kihchten over bloedarmoede bij biggen. Dit wordt veroorzaakt door een tekort aan ijzer in de moedermelk. In de na tuur voorzien de biggen in de ijzerbe hoefte door het wroeten in het land. Omdat de biggen steeds meer „binnen" worden opgefokt moet naar andere mid delen worden gezocht. Uit wetenschappelijk onderzoek is ge bleken dat VA.M.-compost rijk is aan ijzer en andere voor de big belangrijke bestanddelen. Vergelijkende proeven hebben uitgewezen dat VA.M.-compost meestal betere resultaten geeft dan ijzerpreparaten die als pasta worden toegediend of worden ingespoten. Bo vendien is de behandeling met compost veel goedkoper. Reeds vanaf de eerse dag kan com post worden verstrekt. De biggen zijn er verzot op en nemen het ijzer al etende op. Alleen de fijnste soort compost is hiervoor geschikt. Deze V.A.M.-biggen- compost wordt geleverd in plastic-zak ken en hoewel met de produktie pas een begin is gemaakt is de belangstelling van de zijde van de varkenshouders, voorlichtingsdienst en veevoederfabri kanten, zowel in het binnenland als in het buitenland, groot. Ook hier geldt: „Voorkomen is beter dan genezen". BUS SUPPORTERSVERENIGING NAAR DELDEN In verband met de uitwedstrijd van Holten tegen Delden vertrekt er een extra bus vanaf Smidsbelt. De bus ver trekt half twee precies, de leden van de supportersbeweging genieten op ver toon van lidmaatschapskaart reduktie. Het verdient aanbeveling zich op te ge ven bij cafetaria Paalman om zich van een plaats te verzekeren. DROPPING A.s. vrijdagavond 9 februari organi seert de supportersvereniging van H.V.C. HOLTEN voor haar leden en de voet ballende leden van H.V.C. Holten een dropping. Vertrek 19.30 uur vanaf cafe taria „de Molenbelt.". Voor deelneming kan men zich uiterlijk tot woensdag op geven (ook telefonisch) bij Cafetaria de Molenbelt", tel. 19 42 of bij Foto ten Velde, tel. 18 50. Er zijn aan de dropping- enkele prijzen en attracties verbonden. OLST Het dagelijks bestuur van het waterschap Salland maakt betkend, dat een door Gedeputeerde Staten van Overijssel ontworpen wijziging van het bijzon der reglement voor het waterschap Salland bene vens genoemd bijzonder reglement vanaf 3 februari 1967 gedurende veertien dagen ter inzage voor be langhebbenden liggen ten waterschapshuize te Olst. Belanghebbenden kunnen tot en met de achtste dag na vermelde termijn hun eventuele bezwaren tegen het ontwerp indienen bij het dagelijks bestuur, het welk deze daarna met zijn beschouwingen daarom trent inzendt aan Gedepu teerde Staten. De strekking van de voorgestelde wijziging houdt in de opheffing van de diensten waterkerende werken en waterregelende werken. Olst, 2 februari 1967. Het dagelijks bestuur voornoemd, J. H. Schoot Uiterkamp, dijkgraaf. Mr. F. A. Vaillant, secretaris. Gevraagd voor zo spoedig mogelijk: hulp in de huishouding in gezin met kleine kinde ren. Leeftijd niet beneden 16 jaar. Mevr. M. Hij- weege, Voorsboerstraat 6, tel. 1758. ZONDAG A.S.: Feestzaal „Jachtlust", Loo, Bathmen. Muziek „THE JIGGS' Aanvang: half acht. Te koop: PIANO (merk Zimraermann) zwart. G. van den Bos, Molenbelterweg 22. ZATERDAG 4 FEBR. A.S. in „Het Bonte Paard". Met medewerking van „THE VAMPIRES" Aanvang 19.30 uur. in alle modellen uit voorraad leverbaar. ALLEENVERKOOP VOOR HOLTEN: Vele miljoenen huisvrouwen over de hele wereld beleven week in week uit genoegen aan hun HOOVER HBB Holtense huismoeders, ook voor U staat een HOOVER klaar Bezoekt WOENSDAG 15 FEBR. tussen 2 en 9 uur de DEMONSTRATIE bij KOLWEG 76 KOM GEHEEL VRIJBLIJVEND EENS KIJKEN B Maak een proefrit bij: GARAGE Oranjestraat 28-30 Tel. 05483-1363 C. B. J. Karmelk- van Geemen BERGMANSTRAAT 4 TELEF. 1748 «P Te koop ZWARE BIGGEN P. G. Cats, Beuseberg telef. 05731-221. Wij vervaardigen in deze afdeling alle voorkomende drukwerken, in kleine en massa-oplage, van het eenvoudige zwart wit werk tot meer kleuren drukken toe. ADVERTENTIEBUREAU

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 3