Goede voorlichting over de nieuwe verkeersregels Clubmatch Kynologen Club Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen maakten kennis met stoffen V oorlichtingsavond over de militaire dienst De heer Petter sprak voor Drie Holtenaren naar de wereldkampioenschappen in Oslo bejaarden verkouden DAMPO Holten 1-G.F.C. 2 3-1 Naar Haarle In selectie-elftal Krenten- wegge aangeboden Het nette stadje Onderling Veefonds moest twee procent heffen Bestuursverkiezing HOLTENS NIEUWSBLAD Zaterdag 28 januari 1967 Voor de verkeersavond uitgeschreven door de M.A.C. „De Holterberg'' in haar clublokaal, café Vruggink, bestond maandagavond een vrij behoorlijke be langstelling. Het werd een geanimeerde bijeenkomst, waarin adjudant Kruit van de Rijkspolitie, na zijn inleiding, heel wat vragen te beantwoorden kreeg. De heer Kruit begon zijn causerie met er op te wijzen, dat de bestaande Wegen verkeerswet praktisch niet veranderd is, maar dat uit het Wegenverkeersregle ment de gedragsregels voor het verkeer en de verkeerstekens zijn uitgelicht en in een afzonderlijk reglement zijn on dergebracht. Vooral deze gedragsregels en de verkeerstekens zijn voor de weg gebruikers van bijzonder belang. Alle technische dingen blijven gere geld in het oude reglement. De artikelen over het verkeersgedrag staan nu apart, terwijl er een hoofdstuk is, dat de ver keersborden behandeld. Met de rode beschermingsdriehoek, die iedere automobilist in zijn wagen zou moeten meevoeren is er iets mis ge daan. Door de uiteenzettingen voor ra dio, televisie en in de kranten hebben velen zo'n driehoek aangeschaft, die niet de rijksgoedkeuring bezit en daar door niet geldig is. Blijkens een bekend making in het Algemeen Politieblad is deze beschermingsdriehoek pas op 1 ja nuari 1969 verplicht. Door deze voortij dige reclame heeft de regering de bur gers centjes uit de zak geklopt, omdat deze nog niet de Rijksgoedkeuring kon den bezitten. De bekende dikke gele of witte streep al dan niet onderbroken bij kruisin gen zal pas 1 juli 1967 in werking treden d.w.z. dat dan sancties kunnen worden toegepast. Met betrekking tot de bevoegdheid tot het geven van verkeerstekens, verklaar de spreker dat deze niet alleen berust bij de geüniformeerde politie maar dat ook o.a. de mensen van de Rijkswater staat deze bevoegdheid bezitten b.v. bij wegopbrekingen, het kappen van bomen enz. Ten aanzien van het optreden van de politie bij verkeersschade beneden dui zend gulden bestaat nog al wat misver- stand. De politie heeft niets met de ver zekering te maken. In vele gevallen, met name als ernstige overtredingen zijn be gaan, komt de politie wel. Ook wel bij minder schade, verklaarde adjudant Kruit. Een belangrijke bepaling noemde hij het voorschrift, dat afbuigend verkeer rekening moet houden met voetgangers. Hij noemde met name de kruising Sta- tionsstraat-Larenseweg met de Dorps straat, waar aan alle kanten voetgan gersoversteekplaatsen aanwezig zijn. Öij het openen van portieren waar door ongelukken worden veroorzaakt, was bij de oude bepaling alleen de be stuurder aansprakelijk. Thans zijn ook de inzittenden aansprakelijk wanneer er iets gebeurd, hoewel dit aan de trottoir kant niet zo licht zal geschieden. Bij de bespreking van de verschillende De inschrijving voor de clubmatch op .zaterdag 28 januari (morgen) van de Kynologenclub „Deventer" is een groot succes geworden. Niet minder dan 156 rashonden zijn voor deze show ingeschre ven, waarvan 26 met kampioenschappen. Hét bastuur heeft dan ook bijzondere maatregelen moeten nemen voor een vlot verloop. De aanvang van de keuring is twee uren vervroegd; deze begint dus om 11 uur in het gebouw „Help U Zeiven". Voor de veterinaire controle is de zaal om 10 uur geopend. Er wordt in 2 ringen gekeurd. Keurmeesters zijn: Dr. A. J. v. Doorn te Deventer, S. Franzen te Brummen, mevr. L. van Herwaarden te Houten, mej. F. H. Keyzer te Hengelo, H. J. M. v. ü- Molen te Tongeren, notaris J. M. H. van Reeuwijk te Wormerveer en mevr. M. Schoor-Oskam te Arnhem. Ter gelegenheid van deze hondenshow wordt in de Openbare Leeszaal aan de Brink een tentoonstelling van Honden boeken gehouden van 21 januari tot 4 februari a.s. De toegang tot de leeszaal is vrij. gedragsregels wees adjudant Kruit er nog op, dat bromfietsers niet naast el kaar mogen rijden. Hetzelfde geldt in beginsel ook voor fietsers. Zij mogen echter wel met tweeën naast elkaar rij den, indien zij daardoor het andere ver keer niet hinderen. Vooral door de nau we verkeersader door het dorp is het beter, dat het niet geschiedt. Een andere bepaling is o.a., dat men met zijn voertuig niet het trottoir mag oversteken, wanneer het geen inrit is. Na de pauze werden heel wat vragen gesteld en door de adjudant uitvoerig beantwoord. Voorzitter Goorman, die de aanwezi gen aan het begin van de avond welkom had geheten, bracht hem daarvoor dank. Voor de verkeerscompetitie van de K.N.M.V., die woensdagavond in hotel Holterman zou worden gehouden, meld den zich onvoldoende deelnemers, zodat deze niet kon doorgaan. Waar wij de kennis van de verkeers regels voor alle weggebruikers van het grootst belang achten hebben wij ons, op verzoek van de motorclub, bereid ver klaard de vragenlijst van de K.N.M.V.- verkeerscompetitie in ons blad op te ne men. Men zie elders in dit blad. De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield dinsdagavond in de zaal van 't Bonte Paard een goed bezochte ledenvergade ring, waarin als spreekster optrad Mej. Bergman uit Wijhe met als onderwerp „Nieuws over moderne stoffen". Na een kort welkomstwoord van de presidente mevr. J. Reilink-Reijlink, vertelde mej. Bergman over verschillende groepen van de stoffen en besprak zij de voor- en nadelen daarvan. Ook wees zij op de handelsmerken en etikettering met was- voorschrifien, die men tegenwoordig wel bij kledingsstukken en soms bij stoffen aantreft. Om teleurstelling te voorkomen moet men zich ook werkelijk aan die voorschriften houden. In de pauze werden veel staaltjes van stoffen doorgegeven. Na de pauze ver toonde zij aardige en praktische voor werpen, die op cadeaucursussen ge maakt worden, zoals plastic dieren, ba byschoentjes, corsages, schoenzakken, kralenwerk enz. Dit werk sloeg zo in, dat men meteen tot een aanvraag voor een cursus in sep tember kon overgaan. Daarna gaf mej. Bergman nog een geanimeerde demon stratie van allerlei ondergoed, dat later ook aan de dames doorgegeven werd. De presidente dankte de inleidster voor de ze leerzame avond en deelde mede, dat in februari de jaarvergadering de vol gende bijeenkomst zal zijn. Voor de jongemannen, die dit jaar voor de dienstplicht zullen worden in geschreven wordt van de zijde van het garnizoenscommando te Deventer een voorlichtingsavond gegeven. Dat zijn zij, die in het jaar 1949 geboren zijn. De avond is echter ook toegankelijk voor andere groepen jongeren, waaronder de vrouwelijke jeugd, vanaf 17 jaar. Zij wordt gehouden op donderdag, 2 febru ari des avonds 8 uur in het filmlokaal van de Scholengemeenschap aan de Haarstraat. De eerstgenoemdetoe komstige dienstplichtigen hebben van de burgemeester een persoonlijke uitnodiging ontvangen. Men stelt zich voor, dat de jonge men sen wel eens iets willen weten en vragen zouden willen stellen als „Waarom mili taire dienst"? De „dienstplicht" en de „vrijheid". Waarom moet ik in dienst? Hoe gaat het op de keuring? Wat ge beurt er met mij in dienst? en dergelijke. Er bestaat binnen het raam van de hiervoren genoemde onderwerpen of datgene, dat er mee verband houd gelegenheid vrijelijk van gedachten te wisselen tussen de gespreksleider en de overige aanwezigen, Uit het feit, dat deze voorlichtingsavond in het filmlo kaal wordt gehouden van de school, valt af te leiden, dat er ook één of meer films vertoond zullen worden. In de dinsdagmiddag in gebouw „Irene" gehouden bijeenkomst van de Bejaarden- sociëteit heeft de heer R. Petter, oud groepscommandant der Rijkspolitie een interessante en tevens leerzame causerie gehouden over het onderwerp „Rechten en plichten van de voetganger, wielrijder en bromfietser in het verkeer". De heer Petter toonde zich bij het be handelen van de verschillende verkeers- keersregels niet alleen deskundig maar wist tevens de bejaarden zeer te boeien daarbij gebruik makend van een groot tekenbord. Na de pauze waarin koffie met koek werd gepresenteerd werd een ver- keersquiz gehouden en tijdens deze quiz vertelde de heer Petter op veelal humo ristisch wijze van zijn belevenissen bij de politie gedurende een lange reeks van jaren. Voor deze quiz waren enkele leuke prijsjes beschikbaar gesteld die door de presidente van de „soos" mevr. C. P. K. Ênklaar-van Andel aan de winnaars wer den uitgereikt. Mevr. Enklaar sprak tevens een harte lijk woord van dank tot de heer Petter voor zijn zeer gewaardeerde bijdrage aan het welslagen van de januari-bijeenkomst van» de Bejaax'densociëteit, woorden die zij vergezeld deed gaan van een kleine at tentie. ic ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Drie Holtense ingezetenen gaan van 10—13 februari a.s. een bezoek brengen aan de wereldkampioenschappen hard rijden op de schaats in het Bislet-stadion te Oslo. Het zijn de heer L. Meinsma, chef-kaasmaker van de Coöp. Zuivelfa briek „De Vrijheid" en twee meisjes van 19 jaar Truus Haan en Janny Slot, wo nende resp. in de Weversstraat en in de Stationsstraat. Op zich zelf is dat geen bijzonders, want er zullen zeker enkele duizenden Nederlanders de wereldkam pioenschappen in Oslo gaan bezoeken. Wel bijzonder en erg prettig is deze trip voor Truus Haan omdat dit bezoek aan Oslo een compensatie vormt voor haar ziek zijn vanaf september 1966 toen zij haar training als lid van de K.N.S.B. door een aanval van geelzucht moest op geven, welke training zij nu de laatste weken op advies van haar dokter weer lichtelijk heeft mogen hervatten. Holten 1 speelde zondag een oefenwed strijd tegen G.F.C. 2 uit Goor, dat in de reserve-elftallen afdeling van de le klasse der T.V.B. uitkomt. De Holtenaren hadden enkele invallers o.a. wegens ziekte van Hommes, de afwezigheid van Rini den Heijer en blessures van Meinsma. De Go- renaren gaven aanvankelijk goed tegen spel en vormden vaak een betere eenheid dan de Holtenaren, maar zij waren op den duur niet tegen de thuisclub opgewassen. Deze voerde de score op tot 3-0 met en kele fraaie doelpunten. In het laatste kwartier wist G.F.C. de eer te redden door keeper Beltman te passeren, zodat met 3-1 de eindstand kwam. Het was goed dat de rood-zwarten weer eens in het veld kwa men om hun uithoudingsvermogen wat op te voeren. Er zal aan het elftal, zoals het nu in het veld kwam, nog wel wat gedok- J,erd moeten worden want enkele spelers vormden een vertragend element. Maar een oefenwedstrijd is nooit een solide graadmeter. Holten 1 speelt zondag een vriendschap pelijke ontmoeting tegen Haarlese Boys 1 te Haarle. De wedstrijd begint om 12 uur. Men reist niet per bus maar „per eigen gelegenheid", dat wil zeggen, dat er wel voldoende auto's zullen zijn om in Haarle te komen. De speler van Holten 1, Johan Vene klaas, is aangewezen is een van de twee selectie-elftallen van de afdeling Twente van de K.N.V.B., die zondagmiddag om 2.30 uur een wedstrijd spelen op het ter rein van de V.V. „Hector" te Goor. Vorige week don derdagavond bood de ponyclub van de L.R.V. „De St. Steffenruiters" uit Laren 't echt paar H. J. Bos- schers-Ebrecht in de Beuseberg een gr. krentenbrood aan. Hier ziét men het gelukkig echt paar m. hun doch tertje, de „kren- tenwegge" en de bestuursleden v. d. ponyclub. FEUILLETON Grè de Boer 42) Af en toe maakte Herman haar op merkzaam op iets, wat de moeite waard was. De vrouw keek dan even en knikte kort, antwoordde met één-lettcrgrepige woorden. Het was duidelijk, dat haar gedachten verwijlden bij haar man en ze daarom geen oog had voor natuur schoon of de pittoresque plaatjes, die ze passeerden. Zodat Herman het tenslotte maar opgaf. In een wegrestaurant dineerden ze. Hoewel ze niets zei, bemerkte Herman wel dat zijn schoonmoeder onrustig werd tijdens dit oponthoud, zodat ze weer vrij spoedig verder reden over de lange, bre- autobaan. Toen ze. dicht bij Bazel, de douanecontrole door waren, zei Herman: „Nu zijn we in Zwitserland. Als we zo door kunnen rijden zijn we met een paar uurtjes op de plaats van bestemming." Om half zeven reden ze Bern binnen. Omdat Herman ook onbekend was in deze stad, moest hij enkele malen de weg vragen, doch de mensen waren vriendelijk en gaven geduldig de gewen ste inlichtingen. Na enig zoeken kwam men in de buitenwijk Neuhausen en de straat, waar het pension was, waarin Huib Hartog verblijf hield. Bij een lantaarnpaal stopte Herman en opende het portier. „Hier is het, moeder. Ik zal even aanbellen en het woord voe ren. Gaat u dan verder alleen, dat lijkt me beter. Ik wacht hier wel in de wa gen." De vrouw stapte eveneens uit en knik te. Herman belde aan. Een man deed open en keek het tweetal vragend aan. Herman legde het doel van zijn komst uit. „Ja. Herr Hartok ist ins Haus. Nach oben. Dritte Tür rechts." Herman vertaalde het aan zijn schoonmoeder, die het evenwel al be grepen had. Ze keek haar schoonzoon vragend aan. „Mag ik nu naar hem toe De pensionhouder boog en knikte hef tig. „Aber ja, selbstverstandlich, Fr au Hartok. Bitte sei vorsicht; es ist ein wenig dunkel." Doch de vrouw begon al de trap te beklimmen. Herman keek haar na, dankte de pensionhouder en wilde teruggaan naar zijn wagen, doch daartegen protesteerde de man. Hij moest binnenkomen en een kop koffie drinken. Stel je voor Helemaal van Holland gekomen met de auto, en nog wel in één dag Komt u gerust bin nen Met kloppend hart had Nel Hartog de trap beklommen, zocht in het halfduis ter naar de derde deur rechts en klopte aan. „Erein!" klonk een stem. Ze draaide met bevende hand de deurknop om en betrad het vertrek. In de spaarzaam verlichte kamer zat Huib Hartog, met zijn rug schuin naar de deur, zodat hij de bezoekster niet ter stond zag. Terwijl Nel de deur achter zich sloot, draaide hij zijn hoofd om en keek haar aan. Ze zag, dat hij schrok. Ze zag ook, dat hij haar naam prevelde. Rustig ging ze naar hem toe, legde be schermend haar hand op zijn schouder en zei: „Ik kom je halen, Huib. We gaan naar huis." Hij keek omhoog naar de vrouw, ter wijl een hoogrode kleur van schaamte op zijn wangen begon te gloeien. „Hoe Wie heeft je verteld, dat ik hier ben?" Ze streek hem over zijn haar, zoals ze vroeger zo vaak gedaan had. „Wat Truus is n.l. een heel sportief meisje, dat nu al twee jaar kampioene van Hol ten op de schaats is van de dames. In het seizoen 1964-1965 onttroonde zij Ak- ke Meinsma op de banen van de ijsclub ,.De Noordpool" in Holten en in het sei zoen 1965-1966 wist zij haar titel te pro longeren. Sedertdien heeft zij eerst ge traind in Almelo en nu trainde zij al twee jaar op de kunstijsbaan te Deven ter en zou zeker voor haar 2e graad ge slaagd zijn als die geelzucht er niet tus sen gekomen was. Truus nam ook deel aan de droogtrai- ning van de K.N.S.B. te Apeldoorn en nam regelmatig deel aan de training van ae Holtense voetballers onder leiding van Leo Halle. Met haar vriendin Janny Slot, die niet zo'r. sterke rijdster is, kocht zij aan de ingang van de ijsbaan te Deventer een voorlopig reisbiljet van een Reisbureau te Ede, die de schaatsliefhebbers voor een heel redelijk bedrag met verwarmde touringcars naar Oslo vervoert waar lo gies en de toegang tot het Bislet-stadion inbegrepen zijn. Eerst vertrouwde men de zaak nog niet al te best, maar bij in formatie is gebleken, dat het hier toch wel een bonafide firma betreft. Truus heeft door haar geelzucht geen vakantie gehad en haar ouders meenden, dat haar deze trip dan ook echt wel toekwam. De beide meisjes willen het bij hun bezoek aan Oslo eens echt versieren. Zij hebben in Enter een paar prachtige wit te klompen met hoge punten gekocht, die ze rood-wit-en-blauw gaan schilde ren en waarop straks de namen zullen prijken van Ard en Keesie. De zwarte schaatspet krijgt een oranje pluim en in een broek met wollen trui willen zij eens echt reclame maken voor Nederland en onze hardrijders. Truus, die zeer goed rijdt, hoopt nog eens de opvolgster te worden van Stien Kaiser. Nu, we wensen haar en haar reisgenoten straks een voorspoedige tocht naar Oslo in de hoop, dat hun aanmoedigingen onze jongens tot top prestaties zal brengen. De leden van het Onderling Veefonds „Holten" kwamen donderdagmiddag in jaarvergadering bijeen in café Maats on der voorzitterschap van de heer J. A. Wechstapel die zich in zijn woord van welkom in 't bijzonder richtte tot de oud voorzitter de heer H. J. Bolink en tot het ere-lid de heer J. Aaftink. Na lezing der notulen bracht de secre taris-penningmeester de heer G. J. Aaf tink het financieel verslag uit. De inkom sten en uitgaven bedroegen respectievelijk f 13.922,77 en f 9.502,05, zodat er over 1966 een voordelig saldo is van f 4.420,72 (in clusief saldi voorg. boekjaar a f 2.088,26). Aan premie werd over 1966 ontvangen f 8.237,65. Er werd over het afgelopen jaar 2% premie geheyen. Tot leden van de controlecommissie '67 werden benoemd de heren J. Ulfman en H? Bolink. De commissie voor kascontrole die be stond uit de heren G. J. Aaftink Gerh.zn. en J. Ulfman had boeken en bescheiden in orde bevonden en onder dank voor de verrichte werkzaamheden werd.de pen ningmeester decharge verleend. In het afgelopen jaar bedankten een tweetal leden wegens bedrijfsbeëindiging. Er waren op 31 december 1966 93 leden, die in totaal verzekerd hadden 801 stuks vee voor een bedrag van f 440.520,(op 31 dec. 1965 hadden 95 leden verzekerd 763 stuks voor f 417.025, Voor de in 1966 overgenomen runderen (16 stuks, waarvan 4 dood) werd ontvan gen f 3.500,en uitbetaald f 8.800, Het maximum te verzekeren bedrag werd voor 1967 onveranderd vastgesteld op f 650,per rund. De vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel om bij overname de gehele opbrengst aan de le den uit te betalen ook wanneer deze op brengst hoger is dan het verzekerde be drag. Als leden van het bestuur (tevens com missaris) werden met bijna algemene stemmen herkozen de heren D. J. Vide link, Balhmen; D. Aaftink, S. de Vries, M. Schoneveld, H. W. Meilink, H. J. Stege- man en G. J. Aaftink. doet dat er toe, Huib, ik heb je gevon den, dat is het belangrijkste." Hij keek haar opnieuw aan, zijn hoofd schuddend. „Waarom doe je dit, Nel? Waarom laat je me niet aan m'n lot over? Ik heb toch niet beter verdiend? Het is allemaal m'n eigen schuld. Laat me ik kan toch niet meer thuisko men? Ik schaam me voor jou. voor de kinderen voor iedereen." Ze keek rond naar een tweede stoel. Ze nam hem en plaatste hem eveneens bij de tafel, terwijl ze ging zitten. Ze nam de handen van Huib in de hare. Op vaste toon antwoordde ze: „Jouw plaats is niet hier, maar thuis. Bij ons. Die plaats is altijd open gebleven, Huib. We zijn hier met de auto." Hij keek haar verschrikt aan. „Wie zijn er dan nog meer?" „Herman en ik, anders niet. Om te beginnen moet ik je hartelijk groeten van Nelie. Ze vraagt, of je zo gauw mo gelijk thuis wilt komen. Verder van Jaap en zijn vrouw. En natuurlijk is ook Hil da blij, dat we je gevonden hebben. Ze zei: Zodra vader thuis is, wip ik even over. Iedereen is gezond, bij ons, in Zwolle, overal. En onze Henk is deze week getrouwd en woont in Maarssen. Hij doet hetzelfde werk als jij deed. Ti- nie, zijn vrouw, is een lief ding. Ze zei gisteren nog door de telefoon: ik hoop mijn schoonvader spoedig te kunnen begroeten." Hij keek haar ongelovig aan. „Maar. ze weten toch, wat ik gedaan heb? Dat ik je in de steek gelaten heb, om om „Ssst. Huib, daar praten we niet meer over. Natuurlijk weten de kinderen het. Maar ik heb ze altijd voorgehouden, dat jij hun vader bent en blijft. Het past ons niet om te oordelen en zeker niet de kinderen. Daar zijn we het allemaal over eens. We zullen ons allen verheugen over je thuiskomst." Hij keek haar enige tijd aan in het bekende, vertrouwde gezicht. Nel's ogen waren vriendelijk en zacht. Hij zag, dat de rustige liefde, die hij zo goed bij haar kende, uit haar ogen straalde. Van het schuchtere, blozende bruidje, dat hij op de avond van zijn trouwdag in de armen had genomen en waarop hij dol verliefd was geweest, was in de loop der jaren een beheerste liefhebbende vrouw ge vormd, die hem bij voorbaat al vergeven had, hetgeen hij op die decemberavond in zijn onbezonnenheid misdeed. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2