VBOWVC-dames in degradatie-gevaar De nieuwe verkeersregels Trekking verloting Z.V.V. „Blauw-Wit '66" Plattelandsjongeren hadden goede forumavond „De Pioniers" bovenaan IVOROL de ranglijst Veefonds had goed jaar „lozen lit de woestijn" De heer Kers belast met waarneming administratie Overijsselse Heuvelrug Houd uw snelheid in toom Voetbal Volleybal in Nijverdal Het nette stadje Zaterdag 21 januari 1967 I10LTENS NIEUWSBLAD Ook voor het langzame verkeer en zelfs voor voetgangers zijn een aantal nieuwe bepalingen van kracht geworden. De be langrijkste zijn: FIETSERS EN BROMFIETSERS ACHTER ELKAAR De bepalingen omtrent hun gebruik van de rijwielpaden zijn hetzelfde gebleven. Bromfietsers mogen nooit met tweeën naast elkaar rijden; niet op het fietspad en niet op de rijweg. Hetzelfde geldt in beginsel ook voor fietsers. Zij mogen ech ter wel met tweeën naast elkaar rijden indien zij daardoor het andere verkeer niet hinderen. Fietsers en bromfietsers mogen slechts signalen geven met een bel. Een fietser beneden 18 jaar mag zo als ook voorheen niet iemand mede voeren die ouder is dan hijzelf. Of het zelfde ook voor de bromfietser gold was voorheen niet duidelijk. Uit de redaktie omtrent de bepalingen voor bromfietsers kan thans duidelijk worden afgeleid dat bromfietsers beneden 18 jaar wél iemand mogen medevoeren die ouder is dan zij zelf. MOTORFIETSEN Op motorfietsen, scooters en driewie- lige motorvoertuigen is nu ook, evenals voor bromfietsers, de amazone-zit verbo den. Ook mogen zich op deze voertuigen geen personen vóór de bestuurder bevin den (dus b.v. niet op de benzinetank). TEKENS OP WEGDEK WITTE EN GELE LIJNEN Wettelijk is thans de zogenaamde fiets strook. Dat is een door een witte lijn van de rijbaan gescheiden strook met de afbeelding van een witte fiets. Fietsers en bromfietsers zijn verplicht van die strook gebruik te maken. Andere wegge bruikers mogen dat niet als de afschei ding is aangebracht door een doorgetrok ken streep. Wanneer het een onderbroken streep is mogen andere weggebruikers daar slechts gebruik van maken voor zo ver zij daar geen fietsers of bromfietsers hinderen. Men kent thans ook door witte strepen gemarkeerde stroken met in het wit het woord „bus" er in. Daarvan mogen uit sluitend autobussen gebruik maken. Ten blijke dat daaar niet mag worden geparkeerd, kunnen thans ook gele door lopende strepen langs de rijbaankant wor den getrokken. Als enige uitzondering op het inwer king treden van de nieuwe bepalingen per 1 januari gaan die omtrent het be lijnen met witte strepen op 1 juli 1967 in werking. In dit verband geven wij U toch even de betekenis van deze strepen omdat men die toch reeds vaak aantreft en ter wille van de verkeersveiligheid in acht dient te nemen. Wanneer een rijbaan door een doorge trokken witte streep in rijstroken is ver- In café „De Poppe" had maandagavond de trekking plaats van de verloting ten bate van de Zaterdagmiddag-voetbalclub „Blauw Wit '66". De prijzen vielen op de nummers-: 276 - 346 - 1180 - 788 - 238 - 913 - 157 - 140 - 498 - 1465 - 469 - 1354 125 1136 646 788 468 833 192 221 - draagbare radio - wekker - kip - kip - braadhaantje - braadhaantje - braadhaantje - braadhaantje - set sierglazen - bonbonnière - lederen tas - filmrol - ruitenwisser - wapenlepeltje - sigaren - kip - sigaren - sigaren - sigaretten - sigaretten De prijzen kunnen op vertoon van het prijsbepalende lot worden afgehaald bij de heer A. Landeweerd, Molenbelterw. 2. Prijzen, die vóór 1 maart 1967 niet zijn afgehaald, vervallen aan de vereniging. deeld, mag een bestuurder die lijn niet overschrijden, ook niet om naar links af te -slaan. Alleen wanneer een streep on derbroken is mag deze worden overschre den. Indien een rijbaan in stroken is ver deeld door twee naast elkaar liggende doorgetrokken strepen is het overschrij den daarvan in beide richtingen verbo den. Slechts waar één der ilijnen van deze twee onderbroken is mag de bestuurder, die de onderbroken lijn aan zijn linker zijde heeft, de gecombineerde lijn over schrijden. De logica hiervan zal u duide lijk worden als u nota neemt van de toe passing hiervan in wegkrommingen en op hellingen. Wie zich aan deze regel houdt behoeft niet in botsing te komen met een tegenligger. VOORSORTEREN NAAR EEN INRIT Hoewel in de praktijk reeds gebruike lijk, is het naar links voorsorteren naar een in- of uitrit nu pas wettelijk gere geld. Het is trouwens nu verplicht. Al leen buiten de bebouwde kom is het naar links voorsorteren voor het inrijden van een inrit niet verplicht; wel toegestaan. Natuurlijk moet hierbij ook richting wor den aangegeven. DE GEVAREN-DRIEHOEK Heeft U zich deze driehoek al aange schaft? Denkt U er wel aan dat u ver plicht bent deze buiten de 'bebouwde kom in uw motorvoertuig op meer dan twee wielen mede te voeren! (Wordt vervolgd). van ovDW—mor NUUW xrógys Autowegen mogen per 1 januari 1967 alleen worden bereden d voertuig en, die sneller mogen en kunnen rijden dan AO km per uur De aanduiding van autowegen met gescheiden rijbanen en ongelijk vloerse kruisingen geschiedt per 1 januari 1967 door een rechthoekig ere autowegen wórden aangeduid blauw bord (rechts ondei door een vierkant biauw Het ronde blauwe bord lijk verdwijnen. bord (II -n id den s onder ven) zal r i 1967 geleide. De P.J.G.O.-afdelingen „Plattelands meisjes" en „Jong Holten" hielden woensdagavond in hotel Holterman een gecombineerde ledenvergadering, in wel ke bijeenkomst een forum werd gevormd bestaande uit de dames Mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, zuster M. ter Borg en de heren Sijtsema, G. J. Langen- barg, A. Schellevis, A. J. Harkink, di recteur der lagere landbouwschool te Markelo en de heer C. Broersma, die als voorzitter van het forum fungeerde. Voordat het forum optrad werden on der leiding van de voorzitter van „Jong Holten", de heer J. A. Podt, de zakelijke aangelegenheden afgehandeld. In zijn openingswoord sprak deze er zijn vreug de over uit, dat de zaal zo goed bezet was en tot in de hoeken gevuld. Enkele mededelingen werdén gedaan o.a. dat op 4 en 11 maart de jaarlijkse ontspanningsavonden worden gehouden in de feestzaal van 't Bonte Paard. Door de Jonger en-Veeteeltcommissie wordt een cursus gehouden op het ge bied van de praktische Veebeoordeling M.R.IJ. en F.H. Opgave moet geschieden voor 1 februari 1967. Er is een winter bijeenkomst in de „Leeren Lampe" te Raalte, op woensdag 25 januari, aan vang 10 uur 's morgens 'waar enkele practische veefokkers een inleiding zul len houden met daarna een discussie. Hierna was het woord aan het forum. Voorzitter Podt verklaarde zeer ver heugd te zijn, dat de dames en heren zich deze avond hadden vrijgemaakt om de vragen die bij de Plattelandsjongeren leven zo goed mogelijk te beantwoorden. Als eerste vraag had de voorzitter ge kozen: „Heeft 't leven in donker Amster dam ook nog problemen?" Het forum zag dit als een sociale func tie, maar ook als een noodzakelijk kwaad. Verder werd de oorlog in Vietnam door het forum van verschillende zijden be keken; zowel politiek als geestelijk. Men was van oordeel, dat de communisten de overhand niet moeten krijgen, maar om ze met zoveel geweld te verdrijven werd in het midden gelaten. De vraag of het ook moeilijk is om de echtgenote van een burgemeester te zijn, werd o.a. als volgt beantwoord: Men stelt wel hogere eisen, maar de echtgenoten van onderwijzer of dominee kunnen even goed moeilijkheden hebben, wanneer de mannen zitten met problemen over hun werk. Ook de slechte zandwegen, water- HET BEHOUD VfiH UW TftNDEN schapslasten en wegenbelasting kwamen aan de orde. De nadelen van water en modder waren bij de meeste forumleden wel bekend. Ook was men het er over eens, dat er behoefte is aan b.v. de E 8 en andere verharde wegen. Maar men moet toch ook de aantx-ekkelijkheid van de zandwegen niet uit het oog verliezen, vooral wat het toerisme betreft. Veel vragen waren er over de water vervuiling en luchtverontreiniging, het bevolkingsvraagstuk en voorbehoedsmid delen, die op een goede en duidelijke wijze door het forum werden toegelicht en uit eengezet. De tijd vloog voorbij en daardoor wer den vele vragen niet behandeld. Maar als laatste vraag werd het forum gevraagd: Als er maar twee partijen waren in ons land, n.l. Provo's en Boerenpartij, met welke partij zou men dan in zee gaan? Al deze vragen werden door de voor zitter steeds op een prettige wijze gesteld en weer samengevat. De presidente van de Plattelandsmeis jes, mej. Hannie Pasop, dankte de forum leden voor de antwoorden, die zij op de vragen hadden gegeven en bood hen een kleine attentie aan. De presidente deelde ook nog mee, dat degenen die meedoen aan de provinciale handwerkwedstrijd, het werk vóór 1 maart kunnen inleveren bij de secreta resse, mej. G. Reijlink, D 92. Bij de rondvraag werd door een van de forumleden voldoening uitgesproken over het feit, dat de Plattelands jongeren met zoveel vragen komen. Deze hoopte dan ook, dat de vragen, die deze avond niet waren beantwoord, toch nog eens op een volgende bijeenkomst een beurt zullen krijgen. Onbetwist de beste tandpasta De schaakclub „De Pioniers" speelde voor de 3e klasse A van de competitie van de Twentse Schaakbond een wedstrijd tegen de schaakvereniging „Harden- berg" aldaar en won deze ontmoeting met 4—6. De uitslag aan de borden was: T. de BoerH. D. Grobben 01 A. ReitsmaF. J. Hol 01 W. van 't HofJ. Broere 10 L. van EttingerF. Groenewoudt 10 H. VogelsangH. J. Hol-Groothoff VzVs A. J. v. DeldenC. v. Geerestein 01 J. H. de VriesP. H. van Doorn 10 P. v. d. VinneA. Stukker 01 IT. E. NaardingB. van Beek V2—V2 „De Pioniers" staan hiermede boven aan de ranglijst van hun afdeling. Het Veefonds „Ons Belang" hield dins dagmiddag zijn jaarvergadering in hotel Holterman onder voorzitterschap van de heer E. Prins. De matig bezochte verga dering werd door de voorzitter met een kort welkomstwoord geopend, waarna deze het woord gaf aan de boekhouder, de heer E. Voordes, voor het uitbrengen van de jaarverslagen. Hieruit bleek o.m., dat de vereniging ultimo december 127 leden telde met 913 ingeschreven runderen en een verzeker de waarde van f 52.175,Er hadden 12 onteigeningen plaats voor een totaal be drag van f 7150,waar tegenover een opbrengst stond van f 2878,80. Om de kos ten te dekken werd 1 premie geheven van het verzekerde bedrag. De inkomsten bedroegen inclusief het batig saldo f 16.820,26 en de uit gaven f 8459,04, zodat het batig saldo over 1966 bedroeg f8361,22. De kascontrolecommissie, bestaande uit de heren G. H. Bronsvoort, Borkeld en G. Manenschijn, Beuseberg, verklaarde de boekhouding keurig in orde te hebben be vonden. Besloten werd, dat zij ook de administratie over 1967 zal controleren. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Volkerink en Joh. Wolters met bijna algemene stemmen herkozen, ter wijl in de plaats van de heer G. Manen schijn werd gekozen de heer J. W. Vuk- kink. De voorzitter heeft de heer Manenschijn dank gebracht voor zijn arbeid als be stuurslid van het fonds. Besloten werd het verzekerd bedrag per rund te verhogen van f700,tot maximaal f750, Cas Brugman en P. ter Laag, respec tievelijk regisseur en camaraman voor A.V.R-O.-televisie, trokken veertien da gen door Israël. Begeleid door S. G. En gelsman Jr. en C. L. de Vries, respectie velijk voorzitter en direkteur van het Joods Nationaal Fonds Nederland, be zochten zij een groot aantal ontgin ningspro jekten van het J.N.F. Tot de stichting van de staat Israël had het J.N.F. tot doel grond in het toenmalige Palestina te kopen en te ontginnen. Thans is het J.N.F. belast met de ont- stening en ontginning van Israël's bo dem, de herbebossing en bevloering van het land. De gelden voor dit alles worden bij eengebracht door vrienden van Israël overal ter wereld. Dinsdag 24 januari a.s. (om 8.20 uur op het eerste net) wijdt de A.V.R.O.-te- levisie een reportage aan dit werk van het J.F.N. In de donderdagavond gehouden be stuursvergadering van de Stichting „Overijsselse Heuvelrug" is aan de heer B. J. Stulen op zijn verzoek eervol ont slag verleend als directeur van de streek- V-V.V. „De Overijsselse Heuvelrug". In verband met de plannen om te komen tot een' grotere concentraties van V.V.V.'s in Salland en omgeving is de heer G. H. Kers, administrateur van de V.V.V. te Holten in afwachting van de even tuele benoeming van een directeur met een volledige dagtaak voorlopig be last met de waarneming van de admini stratie van de streek-V.V.V. „Overijsselse Heuvelrug". Voor de veiligheid en de vlotte door stroming van het steeds drukker wor dende verkeer is het noodzakelijk, dat automobilisten, afhankelijk van de om standigheden, de snelheid van hun voertuig opvoeren dan wel matigen. Zo bepaalt artikel 50 lid 20 van het nieuwe Reglement. Verkeersregels en Verkeerstekens (RVV): „Hij (de bestuurder, red.) mag de nor male gang van andere voertuigen niet belemmeren door zonder noodzaak uit zonderlijk langzaam te rijden in verhou ding tot het overige gelijksoortig ver keer ter plaatse". Het zonder noodzaak te langzaam rij den leidt tot: filevorming, waardoor het gevaar van kettingbotsingen wordt bevor derd. irritaties, waardoor een onrustig en paniekerig verkeersbeeld ontstaat. gevaarlijke inhaalmanoeuvres, die fatale frontale botsingen tot gevolg kunnen hebben. Het is daarom onjuist de stelregel te hanteren, dat tè langzaam rijden, veili ger rijden zou zijn. Vaak zijn zij de indivi duele niet in de ongevallenstatistiek genoemde veroorzakers gebleken van catastrofale ongelukken. Veilige rijders zijn automobilisten, die met het. nodige verkeersinzicht hun snelheid aanpassen aan de steeds wis selende omstandigheden en aan de si tuatie van het moment. Daarom: Houd uw snelheid in toom! Holten I 'speelt zondag om 2.30 uur in het Sportdal een vriendschappelijke wed strijd tegen een G.F.C.-combinatie uit Goor. NIJVERDAL. Het is VBOWVC niet gelukt om koploopster Achilles '12 in de overgangsklasse dames ook maar één setje af te snoepen. On danks het goede spel der Nijverdal- se dames, waarbij mej. Broekmate in een uitstekende vorm stak, moest VBOWVC. nog zonder aanvoerster Martha de Jonge, met een 3-0 ne derlaag genoegen nemen. Doordat in deze klasse de staart- ploeg Boemerang onverwacht van Zwaluwen won, zijn de VBOWVC- dames plotseling in groot degrada tiegevaar komen te verkeren, sa men met Zwaluwen, Lavolé en RAC. De eerste set hadden de Nijverdal- se dames voor het grijpen, toen ze maar liefst tot 8-2 uitliepen. Een „time out" redde de I-Iengeloërs en inspireeerde hen tot grotere daden. Achilles kwam terug tot 9-9 en ging ondanks „time out" voor VBOWVC door tot 11-14. Even dwong VBOWVC de Hengeloërs nog weer een „time out" af bij 13-14, doch het laatste puntje kwam toch voor AchillesT2. De tweede set leek in het begin weer een Nijverdalse aangelegen heid, 5-0 voor VBOWVC, toen echter sloegen de Hengeloërs weer hard terug, kwamen met 6-6 naast de Nij verdalse dames en sloegen door tot 15-6. Ook in de derde set bleek VBOW VC niet sterk genoeg om een gro te voorsprong te behouden. De Nij verdalse dames kwamen van 0-3 op een 9-4 voorsprong en zagen hun over winningskans door een sterk aan vallend Achilles te niet gedaan. Men kreeg een enkel puntje meer op het scorebord en verloor met 9-15. De rest van de wedstrijd in de Ne- V0B0 afdeling Nijverdal bestonden uit 2e-klasse ontmoetingen. Bij de dames moest SVVN 2 de tiende ne derlaag in successie incasseren, dit maal van VBOWVC 2, dat hierdoor weer twee puntjes dichter bij kop loopster Bato I komt. Holyoke uit Enter dat nog steeds de lijst bij de heren aanvoert won twee keer in Nijverdal van resp VBOWVC 3 en Rexalco. Levo 2 dat bij Bato in Holten op bezoek was won daar drie wedstrijden en blijft hierdoor Holyoke gevaarlijk dicht volgen. De mannen van Hoogland hebben evenveel vei'liespunten als leider Holyoke. Bato I kwam door eigen verlies en winst van OKK I naast laatstgenoemde met evenveel punten. Het derde heren-team van VBOWVC behaalde wel setwinst, doch won geen wedstrijden en blijft hier door onderaan bungelen met Bato 2 en Bato 3, die ook beiden verloren van Levo 2. Rexalco verloor en blijft de enigste middenmoter in deze klasse. FEUILLETON Gré de Boer 41) Hij is buitenlander, meneer Hartog, vreemdeling dus. Dit voorjaar heeft de Zwitserse regering nogal drastische maatregelen genomen ten aanzien van de werkvergunningen voor buitenlan ders. Mijn zegsman vertelde, dat uw va der sinds enige tijd geen werkvergun ning meer heeft." „En dat meisje? Die juffrouw Bijl?" „Daar is alleen van gezegd, dat ze in ieder geval niet meer bij hem is. Mis schien is juffrouw Bijl teruggekeerd naar Nederland?" „Mij niets van bekend. In onze stad is ze in ieder geval niet meer gezien sinds sinds die bewuste dag- Dan was ik daarvan wel op de hoogte ge steld. Wat moeten we nu doen?" „Wacht u een paar dagen, meneer Hartog. Zodra ik de brief met meer ge gevens heb, bel ik u op. Dat lijkt me wel het beste. Tot zolang kan ik toch niets doen, omdat ik nog niet het juiste adres heb." „In ieder geval eh dank u wel, meneer Klomp." „Geen dank, meneer Hartog. Het geeft mij voldoening, dat we er in ge slaagd zijn uw vader op te sporen." In de zaal teruggekomen, wenkte hij Herman en op de gang vertelde Jaap hem, wat hij zo" juist te weten was ge komen. „Wat doen we nu?" vroeg Herman. ,,lk dacht: Laten we het onder ons houden tot we meer weten. Lijkt jou dat ook niet het beste? En vooral van avond niets zeggen. Dat zou maar con sternatie teweeg brengen." Herman dacht na en knikte tenslotte- „Ja, dat zou sneu zijn voor Henk en Ti- nie, hè? Het lijkt me verstandig om ook moeder niets te zeggen. Die paar dagen Wat niet weet, niet deert." „Alsjeblieft. ,t Mens zou geen nacht meer slapen, als ze wist, dat vader in ellendige omstandigheden leeft. Wat toch een stommeling, hè? Om zo je le ven te vergooien." Herman spreidde zijn handen. „Wat weten wij van de menselijke hartstoch ten en driften? Hoe zullen wij op die leeftijd zijn? Laten we zacht in ons oor deel blijven. Wie weet, waar we zelf nog voor komen te staan." Jaap fronste zijn wenkbrauwen. „Denk jij soms, dat ik ooit zo gek zal zijn?" „Ssst. Ken jij jezelf zo goed? Laten we blij en dankbaar zijn, dat vader nog leeft." Daar kon Jaap Hartog niets tegen in brengen. HOOFDSTUK 16 Vier dagen na de bruiloft reed een kleine Renault in snelle vaart over de autobaan naar het zuiden, achter het stuur Herman Kedde; naast hem zijn schoonmoeder: Nel Hartog. De derde dag was er een telefoontje gekomen uit Amsterdam. De brief uit Zwitserland was binnen. Konden de he ren misschien naar Amsterdam komen om te overleggen, wat er nu verder ge daan moest worden? Jaap beloofde in de middag aanwezig te zijn, belde zijn zwager in Zeeland op en sprak met hem af, dal ze elkaar om half drie in Amster dam zouden ontmoeten. Daar vernamen ze de nodige bijzon derheden. In december, nu ongeveer an derhalf jaar geleden, waren de heer Hartog met het meisje in Bern gear riveerd. Ze hadden hun intrek genomen in een pension. Beiden hadden vrij spoedig werk gevonden: de man in een garage, het meisje in een fabriek. Dat is goed gegaan tot begin van dit jaar, toen de nieuwe maatregel ten opzichte van buitenlandse arbeidskrachten in werking trad. Zowel de man als het meisje moesten worden ontslagen. Het blijkt, dat ze de laatste maanden nogal eens ruzie met elkaar hadden. Vooral het meisje ging dan hevig te keer. Eind ja nuari is ze er plotseling vandoor gegaan. Blijkens inlichtingen van de vreemde lingendienst, is ze getrouwd met een Zwitserse jongeman en vertrokken naar Olten, dat is een stadje op zestig kilo meter van Bern. De man heeft, sinds hij geen werk meer heeft, verschillende losse karweitjes opgeknapt, maar is nu ongeveer zonder middelen van bestaan. Omdat hij in zijn pension altijd op tijd betaald heeft en men nooit reden had aanmerkingen op hem te maken, heeft men hem tot nog toe gehouden. De vreemdelingen politie heeft vorige week evenwel een ultimatum gesteld: als hij geen middelen van bestaan heeft, moet hij binnen dertig dagen Zwitser land verlaten. In overleg met de- detective besloot men hem op te halen. Beiden, Herman en Jaap, reden naar het ouderlijk huis, waar ze moeder Nel voorzichtig op de hoogte stelden van de feiten. Nel had zwijgend het verhaal aangehoord en toen Herman uitgesproken was, zei ze op besliste toon: „Ik ga vader halen. Hoe kom ik in Bern? Kun je daar met de trein heen?" Ja, dat kon. Maar Herman had een beter plan. „Ik bel Hilda op en zeg, hoe de vork in de steel zit. Morgenvroeg rij den we weg. Met. een beetje geluk zijn we morgenavond bijtijds in Bern. Een meevaller dat het niet vriest en er geen sneeuw ligt. Wat denkt moeder ervan?" Nel had geknikt. Hoe eerder ze bij haar Huib was, hoe liever. En tenslotte was het haar taak hem op te zoeken en terug te brengen naar huis. „Oké," had Herman geantwoord, "dan gaan we vanavond bijtijds naar bed. Ik wou om een uur of zes wegrijden. En zeg nog maar niets tegen de anderen." Gedurende de lange reis dwars door Duitsland werd er niet veel gesproken. Nel Hartog zat met haar handen ge vouwen voor zich uit te kijken. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2