ZESTIG JAAR EEN „SCHOOL MET OE BIJBEL" TE HOLTEN Bronchi letten Mr. M. VROLIJK SPREEKT OP 18 JANUARI Het nette stadje RECEPTIE EN FEESTAVONDEN DANK ZIJ OUDPAPIER ELECTRONISCH ORGEL P.v.d.A.-verkiezingscaravaan doet Holten aan Ook in gewest Deventer nog stijgende werkloosheid Voor 'A* Baby Zaterdag 14 januari 1967 1IOLTENS NIElWSUEAU Vorige weck vrijdagmiddag werd tijdens een druk bezochte receptie in de hal van de „School met de Bijbel" aan de Bosch- kampsstraat het feit herdacht, dat 60 jaar geleden om precies te zijn: het was op 28 december 1906 de 2-klassige school aan de Stationsstraat (bouwkosten 6785) officieel werd geopend. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. W. Rietman, hield tijdens deze re ceptie een korte toespraak en herinnerde aan de vele en grote moeilijkheden, die door de werkers van het eerste uur over wonnen moesten worden voordat op dracht tot het bouwen van een school kon worden gegeven. Er werd geofferd, gebeden en gestreden door mannen en vrouwen, die om der wille van het geloof zich inzetten voor een „School met de Bij bel". We zijn Gode dankbaar, dat er ook toendertijd vele Holtenaren zijn geweest, die hebben gestreden voor een vrije Chris telijke school, een school van de ouders. Daarom ging het en daarom gaat het thans nog. Deze school een gave van God heeft ook thans nog wel degelijk zin. Naast het gezin is dit de plaats waar de kinderen tot Jezus geleid worden, waar zij God leren dienen, niet alleen met hun verstand, maar met hun hart. Geloof en gebed dat zijn de krachten van ons chris- telijk -onderwijs en als deze met ware liefde gepaard gaan, dan kan het onder wijs waarachtig bloeien. LANGE RIJ VAN SPREKERS De rij van sprekers werd geopend door burgemeester mr. W. H. Enklaar, die na mens het gemeentebestuur het schoolbe stuur hartelijk gelukwenste met deze heugelijke dag. Mr. Enklaar herinnerde aan de moei lijke beginperiode, toen alles nog uit eigen zak betaald moest worden en met eerbied en bewondering denken wij op een dag als deze terug aan die mensen, die uit principe offers wilden brengen; principes, waarmee helaas in deze tijd nog wel eens de hand wordt gelicht. Ge lukkig. is ér heel veel ten goede veran derd' en. we mogen blij zijn dat iedereen dat onderwijs aan zijn kinderen kan ge ven', dat verlangd wordt. Aan het slot van zijn toespraak wees burgemeester Enklaar op de prettige samenwerking tus sen het bestuur der school en het hoofd, de beer J. Kroon, en het gemeentebestuur. Men heeft steeds getoond ten aanzien van de gemeentelijke financiën verantwoorde lijkheid te bezitten. Ds. ,C. C. Addink, sprekend namens de Hervormde kerkeraad, verklaarde bij het terugzien dankbaar te zijn gestemd. Op een dag als deze moeten wij ook vooruit kijken. Hij wenste de school voor de toe komst Gods zegen bij het vormen van christenen in de maatschappij, waarin wij leven. Ds. Addink deed zijn gelukwens vergezeld gaan van een geschenk onder copvert, welks inhoud moge dienen om plannen te verwezenlijken. Vervolgens was het woord'aan Ds. R. A. Hbcgkamp, Geref. predikant, die namens zijn kerkeraad en gemeente de schoolver eniging hartelijk gelukwenste met het diamanten jubileum. Ds. Hoogkamp wees in zijn toespraak op vele veranderingen, die plaats hadden en hebben. Bij alle ver anderingen en vernieuwingen is de Bijbel hetzelfde gebleven en nog steeds het eer ste' boek in de school. De kerkeraad hoopt van harte, dat dit zo zal blijven en dat dit oude boek elke morgen weer open zal gaan. De heer G. de Vos, te Almelo, inspec teur CNS, sprekend namens de Hoofd commissie Chr. Nationaal Schoolonder wijs noemde de school een verlengstuk van het gezin. De School met de Bijbel heeft in Holten in de 60 jaar van haar bestaan zegenrijk werk kunnen verrich ten en haar taak zal, wat de toekomst ook moge brengen, dezelfde blijven. Wanneer de persoonlijkheid van het kind tot zijn recht zal komen moet het geleid worden door de ouders en onder wijzers. Zij zullen bereid moeten zijn tot het dragen van verantwoordelijkheid ook ten opzichte van God. De heer M. Jansen enkele maan den geleden de heer Dubel opgevolgd als inspecteur L.O. in het district De venter was in de archieven „gedo- Hoestdrank in tabletvorm. 95ct ken" en had geconstateerd dat de jubi lerende school goed staat aangeschre ven en hij kwam dan ook graag deze middag naar Holten om z'n gelukwensen aan te bieden. VOORTBOUWEN OP PRINCIPES De heer A. J. Harkink, hoofd van de Lagere Landbouwschool te Markelo me de sprekend namens het personeel van de Lagere Landbouwschool te Bathmen en de Landbouwhuishoudschool te Hol ten wees op de prettige en vruchtdra gende samenwerking tussen deze scho len en het hoofd van de School met de Bijbel de heer Kroon. Bij het verlaten van de lagere school moet een keuze worden gemaakt en voor verschillende ouders komen dan de vragen o.a. de vraag naar welke school van geestelijk karakter. Op de drie genoemde scholen komen regelmatig leerlingen van de School met de Bijbel en op al deze scholen wordt niet alleen het principieel geleerde ge respecteerd maar er wordt ook op voort gebouwd. 'T GELEERDE NALEVEN Namens de afd. Holten van Volkson derwijs sprak het hoofd van de o.l. Dorpsschool de heer B. H. Brouwer die zich zeer verheugd toonde over de goede gang van zaken bij het onderwijs in Hol ten en over de prettige samenwerking en de goede verstandhouding tussen het personeel van de verschillende onder wijsinstellingen. De heer Brouwer wees er verder op hoe moeilijk het is om de kinderen de grondbeginselen uit de bij bel bij te brengen, om hun duidelijk te laten zien wat echt het christendom be tekent. Wat geleerd wordt moet ook worden nageleefd. Bij zelfonderzoek blijkt nog zo vaak dat hieraan nog wel eens het een en ander mankeert. De heer Brouwer bood namens Volksonder wijs de filmstrip „Levende lente" aan en offreerde namens de o.l. Dorpsschool de filmstrip „Het lelijke eendje" van An dersen. De heer Js. Beldman sprekend namens de Chr. Oranjevereniging „Vreest God eert de koning" wees op de prettige sa menwerking (reeds 44 jaar) tussen het bestuur van deze vereniging en het per soneel van de jubilerende school. De Oranjevereniging heeft door de jaren heen steeds belangrijke financiële steun verleend bij het houden van schoolfees ten etc. en zal dit, daartoe in de gele genheid gesteld door haar leden, ook in de toekomst graag blijven doen. Namens de Oranjevereniging bood de heer Beld man een scherm aan voor het vertonen van films. Namens de Coöp. Raiffeisenbank „Holten" werd het woord gevoerd door de voorzitter de heer J. H. Sprokkereef. Hij wees op de reeds jaren bestaande prettige relatie tussen school en bank en roemde de spaarzin van de kinderen van deze school. Hij bood namens de bank een enveloppe met inhoud aan en wenste tenslotte het christelijk onder wijs onder Gods zegen een goede toe komst. De heer G. Landeweerd die de rij van sprekers afsloot voerde mede het woord namens de oud-bestuursleden J. Aaltink, J. W. Rietberg, D. J. Schuppert en M. Teeselink. De jaren (voor de meesten was dit een lange reeks), dat men zitting had in het schoolbestuur, waren jaren v/aarop nog steeds met dankbaarheid wordt terug gezien. Vele moeilijkheden hebben zich voorgedaan, maar gedrongen door de liefde voor het christelijk onderwijs en met Gods hulp zijn ze overwonnen. De heer Landeweerd wenste namens de oud-bestuursleden het schoolbestuur en het personeel van harte geluk en hij deed zijn gelukwens vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. W. Rietman, heeft hierna met enkele woorden dank gezegd voor de gelukwensen, geschenken en bloemen en tevens de onderwijzer, de heer C. Knijff, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, een voorspoedig herstel toegewenst. GEZELLIGE FEESTAVONDEN De herdenking van het diamanten jubi leum van de School met de Bijbel is door Bovenstaande foto geeft slechts een gedeeltelijk beeld van de School met de Bijbel op de Boschkamp, welke de zer dagen haar diamanten jubileum herdacht. Aan de rechterzijde bevindt zich de andere vleugel. liet nieuwe schoolgebouw werd op 28 februari 1956 officieel in gebruik genomen. de leden, oud-leerlingen en verdere be langstellenden op bijzonder prettige wijze gevierd met een tweetal gezellige feest avonden in gebouw „Irene". Vrijdagavond was het gebouw ei-vol en zaterdagavond was het aantal bezoekers niet zo groot. Er werd door de kinderen een bont pro gramma uitgevoerd, dat van begin tot einde interessant was alleen al om de wijze waarop de jongelui de voordracht les, schetsjes, zang- en muzieknummers presenteerden. Onbevangen en spontaan, zich van niemand ook maar iets aan trekkend, vele malen elegant buigend voor het hartelijke applaus, dat meer dan verdiend was. Het rijk gevarieerde programma open de met zang door een koortje, gevormd uit meisjes uit de hoogste klassen. Het koortje zong onder leiding van het hoofd der school de heer J. Kroon achtereen volgens „In den beginne" (Scheppings lied), „Mozes en Mirjam", „Jona in de grote vis" en „Zacheus". Ria Bolink en Tonnie Hulsman zongen in enkele liede ren op keurige wijze de solopartijtjes. Na dit vocale openingsnummer presen teerden zich „De Eskimo's", „Het Kabou terklasje", accox'deonist Gerard Vene man, goochelaar Pieter Baan Muller, Annemie Schuppert en;Jan Tromop aan het nieuwe electronischë orgel, het blok- fluitduo Aartje Muller en Margriet O ver- beek,; de Schoolklas van meester Penne- wip (Harm Rozendom) met bezoek van de schoolopziener (Jopie Heusinkvcld), die o.a. Kareltje Mirakel (Gerard Aan stoot) aan de tand voelde. Zelfs Jan Klaassen en Katrijn wilden deze feest avonden niet missen en zij droegen op de bekende manier hun steentje bij aan het welslagen. GESCHENK VAN DE LEDEN Tussen de bedrijven door werd namens de leden het woord gevoerd door de heer A. Pekkeriet. Hij bood een bedrag aan van f 660,en dankte het damescomité, dat op zeer korte termijn onder slechte weersomstandigheden en ditowogen voor de inzameling zorgde. Ook voorzitter Rietman sprak een woord van dank tot de dames en hij dankte tevens de gevers. Het schoolbe stuur is blij met dit geld. Uit de spontaniteit van het geven blijkt duidelijk de liefde voor de school. ELECTRONISCH ORGEL Een glanzend (muzikaal) moment was tijdens de beide feestavonden de „onthul ling" van een prachtig electronisch orgel, dat betaald kon worden met de opbrengst van het door de leden beschikbaar ge stelde oud papier. De „onthulling" had plaats, nadat een groep leerlingen het „Oud papier lied" had gezongen, waarvan het refrein (uit volle borst door de zaal meegezongen) luidde: Elke maandag om de week Is de school dan weer van streek. Want 't is papier, papier, papier. Sjouwen doet dan iedereen Met een pak zo zwaar als steen, Papier, papier, papier, papier. Op woensdag, 18 januari zal de ver kiezingskaravaan van de Partij van de Arbeid Holten aandoen, 's Avonds zal de oud-minister van Recreatie, Cultuur en Maatschappelijk Werk, Mr. Maarten Vrolijk, in een openbare vergadering in hotel Holterman het verkiezingspro gram van zijn partij bespreken en toe lichten. Een en ander werd medegedeeld in de dinsdagavond in genoemd hotel gehouden ledenvergadering van de Par tij van de Arbeid door de nieuwe voor zitter van de afdeling de heer J. H. van der Harst. Deze zei in zijn openings woord, dat 1966 geen prettig jaar is ge weest voor de partij. De staten- en raads verkiezingen zijn niet zo best verlopen, maar na de nacht van Schmelzer is er een grote opleving ontstaan en is dui delijk komen vast te staan, dat het par tijwezen in Nederland zich zelf overleefd heeft. De kleine splinterpartijen wijzen dui delijk op onbehagen onder de kiezers. Misschien, dat invoering van het distric tenstelsel een oplossing kan betekenen. Intussen is uit de enquête, gepubliceerd in een van de geïllustreerde weekbladen gebleken, dat 58 van de Nederlandse kiezers politiek en godsdienst los van elkaar wil zien. Bij de confessionele partijen ontbreekt het aan duidelijkheid in hun programma's. Bij de P.v.d.A. en de V.V.D. is dat niet het geval. Uit de programma's van deze partijen blijkt duidelijk het vooruitstrevend karakter van de eerste en behoudzucht bij de laatste, volgens de heer van der Harst. Hij hoopt in elk geval, dat door hetgeen zich in de periode na de val van het kabinet-Cals afgespeeld heeft, bij de kiezers politieke belangstelling zal zijn gewekt en dat zij bij de komende ver kiezingen een duidelijke uitspraak zul len doen. Nadat bekend gemaakt werd, dat de verkiezingskaravaan 18 januari om plm. 10.15 uurzal arriveren, geluidswagens door Holten zullen rijden en Mr. Vrolijk 's avonds om 8 uur in een openbare ver gadering zal spreken, bracht de heer G. BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND Beide feestavonden stonden onder lei ding van de voorzitter van de schoolver eniging de heer G. W. Rietman, die een hartelijk woord van dank sprak tot allen, die hun medewerking gaven aan het wel slagen van deze avonden. Hij richtte zich in 't bijzonder tot het personeel van de school, dat met veel inspanning heeft weten te bereiken, dat van deze feest avonden gezegd kan worden: ZEER GESLAAGD! FEUILLETON door Gré de Boer 40) Neem nu Elsje, leunend met haar el lebogen op de tafel, luisterend naar een uiteenzetting van Herman, Elsje, die haar eersteling verwachtte en dol ge lukkig was met het vooruitzicht binnen kort moeder te zullen zijn. En Siem Bremer, de vrolijke vrijer van haar kleinste. Stiekum elkander onder tafel plagend. „Waar denk je aan, moeder?" Nel Hartog kwam tot zichzelf en draaide zich lachend tot haar oudste dochter. „Dat ik het altijd prettig vind, als jullie allemaal thuis zijn." Hilda knikte. „Het is jammer, dat wij zó ver zitten, moeder, anders kwamen we wel vaker. Herman heeft zijn bedrijf nog in opbouw. U hebt geen idee, hoe veel geld er in gaat zitten. Maar het loopt goed gelukkig. We zijn tevreden en dankbaar." „Het is een zegen, kind." Hilda knikte. „En u krijgt er steeds meer kinderen bij, hè?" Ze keek naar Siem, die in het gesprek betrokken was en naar wiens uiteenzetting men luister den. „Ja. Dat is ook een reden om dank baar te zijn, Hilda, dat mijn kinderen allemaal zulke goede wederhelften ge troffen hebben. Vind je Tinie geen schat?" „Zeker, moeder. Die twee zullen wel goed met elkaar overweg kunnen. Veel beter als indertijd met die Nettie van het kasteel." „Och, dat waren jeugdbevliegingen." Hoe denkt u dan over Nelie en Siem?" „Dat moeten we maar afwachten, kind. Siem is een nette jongen. Nelie is dol op hem, enfin, dat zie je zelf. Kijk nou Siem was uitgepraat en gaf Nelie, die hem al die tijd in zijn knie geknepen had een tik op haar hand. Maar meteen keken ze elkander lachend aan." „Zo begint het doorgaans," zei Nel Hartog zacht tegen haar dóchter. „Deden wij dat vroeger ook? Ik her inner me er niets van." „Och, Herman is heel anders. Ernsti ger. Alle mensen zijn niet eender." Het huwelijksfeestje, ter ere van Henk en zijn lieftallig vrouwtje, was er één vol verrassingen. In verband met het ontbreken van de vader, had men be sloten geen officiële bruiloft te houden tot diep in de nacht. Er zou een gezelli ge middag gevierd worden, waarna er een soort receptie werd gehouden. Ver volgens een gezamenlijk diner, en gedu rende de maaltijd kon iedereen een vriendelijk woord spreken tot het jonge paar. Tenslotte nog een samenzijn, want Henk wilde die avond beslist naar zijn eigen huisje, dat men de week te voren had ingericht. En dat was toch nog een kleine anderhalf uur rijden. Hetgeen iedereen kon billijken. Het diner duurde lang, maar niemand vond het erg; Af en toe stond er iemand op en hield een speech, beloond met een daverend applaus en het opheffen van de wijnglazen. Aan het hoofd van de tafel zat het bruidspaar, gelukkig met elkaar en blij over zoveel belangstelling, liefde en har telijkheid. Terwijl buurman van Oor schot, die beleefdheidshalve met zijn vrouw uitgenodigd was, en tot Nel's ver bazing en blijdschap middels Greta had laten weten, dat ze van de partij zou den zijn, vriendelijke woorden sprak aan het adres van de „voortvarende jongste zoon met zijn verschrikkelijk knappe vrouw" alle Friezinnen zijn knap, kijk maar naar mijn vrouw; ze komt uit de Wouden, keek Nel naar de gezichten van de anderen. Nee, er wa ren er niet veel meer in de stad die haar kinderen negeerden. Zelfs slager van Veelen, de overbuurman was aan wezig, had als tafeldame haar schoon dochter Hennie, met wie hij zich uit stekend scheen te kunnen onderhouden. Terwijl Jaap een grapje maakte met Greet van Oorschot, die zich bijna tra nen lachte. De statige Herman, die ta- felpraeses was, onderhield zich met de inmiddels eveneens getrouwde Ria, de vroegere collega van Tinie. Dat was uit stekend gedirigeerd, vond de bruidegom. De ietwat teruggetrokken Ria en de kalme Herman. Twee die precies bij el kaar pasten op een feest als dit. Aan het eind van het diner, toen het dessert werd rondgediend, werd Jaap aan de telpfoon geroepen. Hij legde zijn sigaar neer, verontschuldigde zich bij Greta en liep naar de gang, waar het toestel hing. „Met Jaap Hartog!" „Met Klomp uit Amsterdam, meneer Hartog. Ik heb al naar uw huis gebeld, maar de babysit zei, dat u hier was. Ik W. Knapen verslag uit van zijn bezoek aan het verkiezingscongres op 7 januari in Haarlem. Verschillende huishoudelijke zaken werden behandeld, terwijl een uitvoerig gesprek plaats vond met de raadsfrac tie over een aantal problemen. De stijging van de werkloosheid en de daling van de vraag naar arbeidskrachten is ook thans in de cijfers van ultimo de cember van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Deventer duidelijk af te lezen. Een vergelijking ten opzichte van de overeenkomstige cijfers van 1965 laat de veranderde situatie op de arbeidsmarkt duidelijk zien. Het is vooral de bouwnij verheid, die zeer sterk in aanbod is geste gen n.l. van 56 tot 166. Verdere stijging is in elke bedrijfsklasse, die seizoengevoe ligheid heeft, waar te nemen. Behalve de versterkte seizoenwerkloosheid, krijgt het geregistreerde aanbod thans een versterkt karakter, terwijl zelfs conjunctuurwerk loosheid is gaan optreden. VROUWEN Met betrekking tot de vraag naar vrou welijk personeel is thans een duidelijke vermindering te constateren. Ook het aan bod beweegt zich in stijgende lijn, hoewel hier de werkloosheid nog als wrijvings werkloosheid mag worden gekarakteri seerd. De verhouding „aanbod - vraag" ligt bij deze categorie nog wezenlijk an ders dan bij het mannelijk aanbod. De geregistreerde vraag arbeidsreserve en de vraag is in enige belangrijke be roepsgroepen voor het gewest Deventer als volgt: Aanbod: bouwvakarbeiders 165 (v.j. 43), metaalbewerkers 47 (14), textielarbeiders 22 (0), levens- en genotmiddelenbereiders 14 (0), kantoorpersoneel 13 (7), personeel in alg. dienst (incl. losse arbeiders) 60 (46), minder geschikten 181 (120). Vraag: bouwvakarbeiders 3 (v.j. 60), metaalbewerkers 73 (198), textielarbeiders 4 (62), levens- en genotmiddelenberei ders 34 (77), kantoorpersoneel 23 (19), personeel in alg. dienst (incl. losse arbei ders) 23 (33). Per gemeente bedroeg de geregistreer de arbeidsreserve aan mannen: Deventer 427 (v.j. 197), Bathmen 8 (3), Diepenveen 16 (10), Holten 27 (9), Olst. 18 (7), Raalte 119 (43). Hiervan waren 19 jaar en ouder resp. 409, 7, 15, 24, 18, 107. Per duizend mannelijke leden der af hankelijke beroepsbevolking (loontrek- kenden) waren deze cijfers: Deventer 28 (v.j. 13), Bathmen 20 (9), Diepenveen 10 (7), Holten 32 (11), Olst 10 (4), Raalte 48 (18), v. h. gewest 27 (12), provincie 41 (23), v. h. Kijk 28 (16), gewest Almelo 60 (28), gewest Hardenberg 108 (58) en ge west Oldenzaal 42 (18). heb nieuws omtrent uw vader." Jaap werd plotseling belangstellend. „Werkelijk?" „Ja. Het is niet zo mooi. Meneer Har tog verkeert min of meer in kommer volle omstandigheden. Hij vertoeft in Zwitserland." Even was het stil. De jongeman moest deze mededeling eerst verwerken en omdat hij bleef zwijgen, vroeg de stem aan de andere kant van de lijn: „Bent u er nog, meneer Hartog? Hallo?" „Ja, ja," antwoordde Jaap, „neem me niet kwalijk. Ik moest even tot mezelf komen. Weet u zijn adres?" „Eveneens. Uw vader woont in Bern, eigenlijk in Neuhausen, dat is een voor stadje zal ik maar zeggen. Ik heb een telefoontje gehad van mijn Zwitserse contactman. Een brief met verdere in lichtingen wordt vandaag verzonden. Morgen of overmorgen weet ik natuur lijk meer." „Hoe weet u, dat hij eh in kom mervolle omstandigheden verkeert?" (Wordt vervolgd.) POEDER - CREME - OLIE - ZEEP

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2