-i i jfe Gunstige budgefairs ontwikkeling De heer Melkers op Si-jarige leeftijd overleden Quvgeplijke AGENDA KERKDIENSTEN Holten heeft een sluitende begroting voor 1967 Stijgende leeshonger Bevorderingen bij P.T.T. Uitslagen Bridgeclub „Holten" Kienavond Schaakuitslagen Handen en Li ppen ruw?l- Rectificatie Zaterdag 14 januari 1967 No. 2 Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,50 per kwartaal Betaling via de Coöp. Raiffeisenbank Holten, giro nr. 875587 Uitgave van de Stichting ,fHoltens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05^83 - 1231f Adv.-prijs 1-15 mm. (d contant) f3,Iedere mm. meer f 0.12 In Den Haag is het huwelijk voltrokken tusssen PRINSES MARGRIET en Mr. PIETER VAN VOLLENHOVEN. In het Oude Haagse stadhuis aan de Javastraat ondertekent de PRINSES de akte terwijl PIETER haar nauw lettend gadeslaat. ENKELE SUBSIDIES KUNNEN WORDEN VERHOOGD De ontwikkeling van de financiële po sitie der gemeente Holten lijkt niet on gunstig. Burgemeester en Wethouders hebben de raad een sluitende gemeente begroting voor het jaar 1967 kunnen aan bieden. Er is zelfs een belangrijk hoger bedrag op de post voor „Onvoorzien" be schikbaar dan in vooraande jaren. Indien nu ook maar de financieringsmiddelen (geldleningen) beschikbaar waren, zou den in het thans begonnen jaar reeds de meest noodzakelijke investeringen (kapi taalsuitgaven) kunnen worden gedaan, maar daar lijkt het op het ogenblik nog niet naar. Twee zeer noodzakelijke objec ten zijn echter in de kapitaalsdicnst van deze begroting opgenomen n.l. de bouw van de 5-klassige Kolschool plus inrich ting (f 333.537,25) ien de aankoop van een brandspuitauto met pomp (f 30.000, In een uitvoerige aanbiedingsbrief, waarin b. en w. de raadsleden een exposé geven van de verschillende wetten, die met financiële- en begrotingspositie der gemeenten ten nauwste samenhangen, zeggen zij dat ook dit jaar de tendens van stijging over de gehele linie zich weder om heeft voortgezet. Aan de uitgaven kant is deze stijging voor een groot ge deelte het gevolg van de steeds toenemen de kosten van lonen, salarissesn en prij zen. Daarnaast is de uitbreiding van het personeel der openbare scholengemeen schap van invloed geweest. In vergelijking met 1966 is het totaal van de gewone dienst toegenomen met rond f 1.292.600.—. Zonder dat in vergelijking met voor gaande jaren een beroep moest worden gedaan op 1/30 gedeelte van de saldire- serve en de bestemmingsreserve, resteert voor dit jaar op de post voor „onvoor ziene uitgaven" een bedrag van f 62.485,65. Hierin is begrepen een bedrag van f 10.050,berekend naar f 1,50 per inwo ner, welk minimumbedrag dient te wor den uitgetrokken voor dekking van de normale schommelingen in de gewone uitgaven en inkomsten. Voor nieuwe investeringen, welke even als voorgaande jaren niet in de begroting zijn opgenomen, is derhalve een bedrag aan rente en aflossing van f 52.435,- beschikbaar. Hoewel landelijk bezien niet kan wer den gesproken van een financiële vooruit gang der gemeenten, hebben enkele fac toren ertoe meegewerkt, dat de gemeente Holten budgetair, in vergelijking met voorgaande jaren, ruimer is komen te zit ten. Deze verruiming moet uiteraard in eerste instantie worden gezocht, in de uh- kering uit het gemeentefonds, waarom trent b. en w. in hun brief een gespecifi ceerd overzicht geven, maar ook in andere factoren. In een globale vergelijking met de begroting over 1966 geven b. en w. een overzicht welke inkomsten en uitga ven een verhoging resp. een verlaging hebben ondergaan, waarop wij in dit kort bestek niet nader kunnen ingaan. In deze opsomming zeggen zij is begre pen een uitbreiding van het aantal arbei ders bij gemeentewerken t.w. drie vooor hel onderhoud van wegen en rijwielpa den, en één arbeider voor het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. SUBSIDIE VOORSTELLEN De subsidie voor de muziekvereniging „H.M.V." werd verhoogd met f 250,tot f 1.250,per jaar, terwijl voorts de sub sidie voor de Stichting „Muziekschool v. Rijssen en omstreken" werd gewijzigd van f 250,— per jaar in een bedrag van f 10,- per leerling en voor 60 leerlingen ge raamd op f 600,Het maatschappelijk werk voor zwakzinnnigen wordt dit jaar voor het eerst gesubsidieerd met een be drag van f 0,17 per inwoner ien de subsi die voor voor het Econ. Techn. Instituut Overijssel (E.T.I.O.) wordt gebracht van f 205,op f 410,per jaar. Na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van de financiële gevolgen van de inwerkingtreding van de Algemene Bij standswet, zeggen b. en w. nog, dat de sterke uitbreiding der werkzaamheden wel zal moeten leiden tot een verdere uitbouw van het ambtelijk apparaat, dat met de uitvoering is belast. Voor deze uit gaven vinden de gemeenten uit hoofde van het „Financiële-verhoudingsbesluit 1960" generlei compensatie. Het zou, vol gens het college, geen" overbodige luxe zijn, indien hieraan eens de nodige aan dacht zou worden geschonken. BEDRIJVEN Ook de financiële positie van de bedrij ven noemen b. en w. in hun aanbiedings brief over het algemeen gezond: Electriciteitsbedrijf: De marge tussen stroomverkoop en stroominkoop is t.o.v. 1966 met plm, f.24,000,toegenomen. De reserves bedragen f 626.743,—. In aan merking genomen, dat de electriciteitsta- rieven sinds 1 juli 1962 niet meer zijn ver hoogd en de reserves sinds 1962 met f 265.000,zijn toegenomen, kan gespro ken worden van een gezond bedrijf. Gasbedrijf: De gasinkoop nam in 1966 t.o.v. 1965 toe met plm. 75%. Raming 1967 1.750.000 m3 (v.j. 1.394.034 m3). De uitke ring aan de gemeente, wegens batig saldo, is van f 5.000,gebracht op f 10.000, Openbaar slachthuis: De begroting van dit nog in een aanloopperiode verkerend bedrijf, laat een wat minder gunstig beeld zien. Er is een klein nadelig saldo geraamd, omdat de begroting 1967 in zijn financieel resultaat het kenmerk draagt van de onderbezetting van de hallen. Ge dacht wordt aan de totstandkoming van een keuringskring in samenwerking met omliggende gemeenten. Overigens leent het bedrijf zich voor een regelmatige en efficiënte wijze van werken. Woningbedrijf. Per 1 januari 1967 wa ren 286 woningen in exploitatie, waarvan 5 bejaardenwoningen en 3 ingericht als duplexwoningen. De baten worden ver kregen door de huur der woningen en de rijks- en gemeentelijke bijdragen. De vooroorlogse complexen veroorzaken een nadelig saldo van plm. f 400,per jaar. Grondbedrijf: Naar het zich laat aan zien zal in .1967,- wegens het ontbreken van financieringsmiddelen, nog niet bouwrijpmaken van het villaterrein „Look" kunnen worden begonnen. De aankoop van gronden in het toekomstige bestemmingsplan „De Haar" wordt voort gezet. Het ontwerp voor een bestemmings plan in dit gebied zal de Raad binnenkort ter vaststelling worden aangeboden. De taxateur is inmidddels opdracht gegeven de in dit plan gelegen eigendommen te taxeren. De meeste in het Kolplan nog braak liggende bouwterreinen zijn reeds ver kocht, doch de bouw van woningen op deze gronden is uitgesteld, wegens het ontbreken van voldoende belangstelling om thans woningen te kopen, aldus be sluiten b. en w. hun aanbiedingsbrief. Nijverdal. Zondagavond is op 91- jarige leeftijd overleden de heer J. Vol kers. Met hem is een persoon heenge gaan, die een enorme taak heeft verricht op maatschappelijk en kerkelijk terrein, maar waarvan tevens met nadruk ge zegd kan worden, dat hij steeds dezelfde eenvoudige, maar niettemin op de dorps gemeenschap grote invloed uitoefenen de figuur is gebleven. Zijn jeugdwens was om te kunnen stu deren, maar toen zijn vader overleed, was Jan Volkers 10 jaar oud. De mid delen ontbraken zodoende om deze wens in vervulling te doen gaan. Niettemin heeft hij door zelfstudie een prachtige ontwikkeling opgedaan, die hem latei- in het verenigingswerk spoedig op de voorgrond plaatste. En dan dikwijls als secretaris, want de overledene had een aangeboren gevoel voor het gebruik van de Nederlandse taal. In zijn jeugdjaren was hij lange tijd secretaris van de'jon gelingsvereniging. In de sociale proble men leefde hij zich tientallen jaren uit in „Unitas", waarvan hij ruim twintig- jaren secretaris was. Een groot aantal jaren is hij ook ouderling geweest van de Gereformeerde Kerk, waarvan ver schillende jaren scriba. De heer Volkers had een voorliefde voor het werk onder de jeugd en het is dan ook geen wonder, dat hij werd aan gezocht als zondagsschoolleider. In dit werk is hij 50 jaren werkzaam geweest; speciaal in de buurtschap Heihuizen heeft hij zich met heel zijn persoon in gezet. Zijn verdiensten op velerlei terrein bleven niet onopgemerkt. In 1934 ont ving hij de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau; in 1952 kreeg hij die erebewijs in goud uitgereikt. Wijlen de heer Volkers werd reeds in 1933 afgekeurd voor zijn werkzaamhe den bij de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-ten Cate al sgevolg van een hem overkomen ongeval. De band met het bedrijf bleef echter ook nadien be waard en zo leverde hij veel bijdragen voor het personeelsorgaan „De Schakel". Wij zijn er van overtuigd, hier niet volledig te zijn in het noemen van de activiteiten van de overledene. Wij den ken b.v. nog aan zijn actieve werkzaam heden voor de Gereformeerde School vereniging, voor de A.R. Kiesvereniging, zijn werk voor het Prot. Chr. onderwijs Tot in hoge ouderdom heeft wijlen de heer Volkers met helderheid van geest geijverd op velerlei terrein. Vele zieken heeft hij bezocht en contacten onder houden. Na een rouwdienst in gebouw „Reho- both" heeft donderdagmiddag onder grote belangstelling op de Algemene Be graafplaats te Hellendoorn de teraarde bestelling plaats gehad. Het aantal boeken, lezers en uitlenin gen van de Plattelandsbibliotheek in de Schoolstraat is het afgelopen jaar weer belangrijk toegenomen. Het aantal boe ken bedroeg 5635 (v.j. 4888), het aantal lezers 687 (v.j. 650) en het aantal uitle ningen 48.839 (v.j. 47.847). Men kan hier spreken van een toenemende gezonde leeshonger. Holten steekt hiermede aan zienlijk uit boven tal van plaatsen van gelijke grote, aldus blijkt uit de verge lijkende statistiek van de Centrale Platte landsbibliotheek voor Overijssel. De heren H. J. Aaftink, B. J. Meijer, J. Oosterkamp en A. Stukker, d-bestellers le klas der P.T.T., alhier, zijn te rekenen vanaf 1 januari jl. bevorderd tot c-bestel- ler le klas. Een prettige promotie, die weer enig financieel perspectief biedt. De uitslag van de vrijdag, 6 januari j.l. gehouden clubavond was als volgt: 1. De heer en mevrouw Eelveld 61,11%; 2-3 de heren Keestra en Boontstra 58,73%; 2-3 de heer en mevrouw Hulshof 58,73%; 4. de heren v. d. Houwen en Lantzendorf 48,41%; 5. de heren Hofsteenge en Hanen- burg 46,83%; 6. de heren Paule en Luk- kien 45,24%; 7. de heren Warrink en Dijk stra 41,27%; 8. de heren Gr. Obbink en Goorman 38,1%. Het bestuur van de voetbalvereniging „Holten" heeft besloten, dat de kienavond, die vrijdagavond 13 januari in hotel Hol- terman wordt gehouden toegankelijk is voor de senioren en a-junioren. Het is een gezellige en attractieve bijeenkomst, wel ke georganiseerd wordt door de scheids- rechtersgroep „Almelo" van de T.V.B. en die om kwart voor acht begint. Er zijn tientalllen mooie prijzen beschikbaar. De voorzitter van de T.V.B., de heer H. te Riet zal een korte inleiding houden over de spelregels. Leden van de schaakclub „De Pioniers" speelden donderdagavond in hun clublo kaal, hotel Holterman.een aantal partijen voor de onderlinge clubcompetitie. De uitslag aan de borden was als volgt: J. Steenbergen-A. Stukker 01, H. Westera- J. Broere 01, H. D. Grobben-F. J. Hol 01, B. van Beek-A. J. C. Brands 10, H. J. Hol-Groothoff - F. Groenewoudt 0—1. Geboren: Hermannus, z.v. J. Ulfman en H. E. Klein Twennaar, Beuseberg 67. Gerdina, d.v. G. Jansen en F. Klein Teeselink, Beuseberg 68a. Willem, z.v. H. Mooiweer en L. J. Mulder, Kozakken- straat 52. Monique, d.v. A. A. Eggink en M. G. ten Velde, Diessenplasstraat 1. Overleden: D. J. Schuppert, 67 jr., La- renseweg 9. Ondertrouwd: Geen. GehuwdGeen. BEVOLKING Ingekomen: W. Hijweege en gezin van Berkel ca naar Voorsboersstraat 6. Vertrokken: G. Scherphof en gezin van Haarstraat 2 naar Almelo. K. K. Tan van Holterberg 26 naar Wageningen. Gevonden: 1 sjaal; 1 rechter kinderwant; 1 rech ter herenhandschoen gebreid tussen de vingers; 1 damesbeursje; 1 bruin lederen aktentas met inhoud; 1 rechter kinder want. Verloren: 1 rode kinderhandschoen gebreid (wol); 1 dames polshorloge merk Lin coln met zwart lederen bandje; 1 rech ter dameshandschoen (soort suede); 1 rode damesportemonnee met inhoud; 1 bruin lederen herenportemonnee met druksluiting, met inhoud; 1 hond, collie, „Lassyhond", reu, naam „Roy". Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau te Holten van 8.0022.00 uur, doch niet tussen 13.00—14.00 uur. Vrijdag, 13 januari, 19.45 uur (precies): Kienavond voor de senioren van de Voetbalvereniging Holten in hotel Holterman (zie ber.). Zaterdag, 14 januari, 10.30 uur: Wer kersbijeenkomst van het NW in de Schouwburg te Deventer voor leden vakbondsafdelingen in Holten met hun dames. Zaterdagavond, 14 januari, om 8 uur: Filmavond in gebouw „Rehoboth", (zie adv.). Zaterdag, 14 januari, 19.30 uur: Grote dans- en showavond in Amicitia (zie adv.). Zaterdag, 14 t/m 31 januari: Aanmel ding voor donateursschap Stichting Bedrijfsverzorging p/a de heer G- J. Hulsman, Bessinkpasstraat 3. Maandag, 16 januari 19.00—20.00 uur: Verzilvering winkelweek-waardebon nen 1966 bij Coöp. Boerenleenbank (zie adv.). Maandagavond, 16 januari, 's avonds 8 uur: Trekking Verloting Z.V.V. „Blauw Wit '66 (zie adv.). Dinsdag, 17 januari: Begin Balans-op- ruiming van alle textiel- en meubel zaken in Holten (zie adv.). Woensdag, 18 januari, 20.00 uur: Gecom bineerde vergaderingen P.J.G.O.-afde- lingen in hotel Holterman. Woensdag, 18 januari, plm. 10.15 uur: P.v.d.A.-verkiezingskaravaan trekt door Holten. Woensdag, 18 januari, 20.00 uur: Open bare vergadering Partij van de Arbeid in hotel Holterman. Spreker Mr. M. Vrolijk, oud-minister R.C.M. (zie adv.). Donderdag, 19 januari, 's avonds kwart voor acht: Vergadering Chr. Platte landsvrouwen en -Meisjes in het be neden kantoor der Coöp. Aan- en Ver koopvereniging, Stationsstraat. Spre ker de weleerw. Heer ds R. Oosterhoff. Gasten hartelijk welkom. Zondag, 22 januari tot zondag, 5 febru ari: Grote jaarlijkse huis aan huis collecte Internationale Hulpverlening. Woensdag, 25 januari: Verkeerscompe- titie van de K.N.M.V. in hotel Holter man. Vrijdag, 27 januari, in feestzaal Vos man: Grote bazar Z.V.V. blauw wit '66". Zaterdag, 28 januari, in feestzaal Vos man: Grote bazar Z.V.V. „Blauw wit '66". Vrijdag, 3 februari en zaterdag, 4 febru ari, 20.00 uur: Uitvoering van de Es- pelose Toneelvereniging in „Het Tref punt" te Espelo met opvoering van het toneelspel „Waarom zweeg je zo lang". Dinsdag, 7 februari, 's avonds 8 uur: Openbare Verkiezingsbijeenkomst AR. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in Dorpshotel „Holterman". Vrijdag, *10 februari, 20.00 uur: Vrouwen wereldgebedsdag in nog nader aan te kondigen gebouw. Vrijdag, 17 februari, 19.30 uur: Feest avond N.V.V.-bestuurdersbond in Ami citia voor alle N.V.V.-leden, met blij spel „Bakerpraatjes". Zondag 15 januari 1967 Holten: Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds Israël (Vier. en dankz, H. Av.) en 19.00 uur ds Addink (Vier. en dankz. H. Av.). 10.00 uur Jongerendienst in het ge bouw Irene. Dijkerhoek: Bethanië 10.00 uur ds Addink (Vier. en dankz. H. Av.). Geref. Kerk: 10.00 en 15.00 uur ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten is het ene offer voor het Fonds Algemeen Kerkelijke Ar beid (FAKA). Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: 8.45 uur H. Mis in het gebouw Irene. Zondagsdienst Dierenartsen: Zaterdag 14 en zondag 15 januari: de heer J. Warrink, Noordenbergstraat 16, telefoon 18 03. Het zal de aandachtige lezer niet ont gaan zijn, dat het bericht in ons vorige nummer „Geachte Sportvrienden" niet als nieuwsbron in ons blad thuis hoorde. Door-dat de circulaire van de Voetbalver eniging „Holten" tussen de copy van de krant geraakte, is deze abusievelijk in haar geheel afgedrukt, hetgeen niet de be doeling was. Wij bieden hiervoor wel onze excuses aan. Redactie Holtens Nieuwsblad

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 1