PU ROL herhaling is de KOOI* IN ie nieuwe verkeersregels 't Meubelmakershoofd Het nette stadje Contributieverhoging „Bato" Goed voor de huid het gehele jaar door Stieren in 't Stamboek kracht der reklame Levensvsnekeringbedrijf vraagt aandacht voor betere pensioenvoorzieningen LANDBOUW EN VEETEELT VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN al uw waren tlasi kimt IJ wel geld besparen! Maatregelen tegen mond- en klauwzeer in Overijssel Preventief marktverbod voor varkens in het gehele land Zaterdag 7 januari 1967 HOLTENS NIEUWSBLAO Vanaf 1 januari 1967 gelden een aantal nieuwe verkeersregels, waarvan er één bindend voorschrijft, dat iedere bestuur der te allen tijde de kennis moet bezitten die voor een goed en veilig besturen van zijn voertuig nodig is. Dat geldt dus -niet alleen voor de automobilist, maar ook voor de fietser. Dat houdt in dat U bij voortduur op de hoogte moet zijn met de verkeersregels en dus „bij" moet blijven voor wat betreft eventuele wijzigingen, zoals welke wij hier in 'het kort onder Uw aandacht willen brengen. Om meer dan één reden zult U er ver standig aan doen met deze tips goed te lezen en te onthouden. U moet ze nu on derhand kennen om ze in het belang van de verkeersveiligheid juist; te kunnen toe passen. De belangrijkste wijzigingen zijn: GEEN KRUISPUNT BLOKKEREN (bij voorrang' geven) Hieromtrent is bepaald dat bestuurders van alle voertuigen niet een kruispunt mogen oprijden wanneer zij halverwege het kruispunt moeten stoppen óm b.v. voorrang te geven aan verkeer van rechts, terwijl ze daardoor het voor hen van links komende verkeer onnodig het door gaan verhinderen. Men mag slechts het kruispunt oprijden om over te steken of zich 'links of rechts in te voegen wanneer dat ononderbroken kan plaatshebben. Zolang men dus zelf moet wachten op verkeer van rechts mag men verkeer van links niet blokkeren. BE BELANGRIJK VERANDERDE VOORRANG Absolute voorrang (voorrang onder alle omstandigheden) hebben nu nog slechts motorvoertuigen van de politie, de brand weer, de ziekenauto, alsmede van do B.B. en andere aangewezen hulpverlenings diensten, indien zij een blauw zwaailicht en geluidssignalen voeren. De tram heeft belangrijk aan rechten ingeboet, want hij geniet nog slechts voor rang op kruisingen van gelijkwaardige wegen. De tram moet nu aan 'het rijdende verkeer op voorrangwegen de doorgang vrijlaten. Ook de militaire colonne en de uit vaartstoet zijn uit hun bevoorrechte posi tie verdwenen. Zij vallen nu onder de normale voorrangsregels, doch zij mogen, evenals processies en door voetgangers gevormde marscolonnes en optochten, door het andere verkeer niet doorsneden worden. Ook niet wanneer zij bij rood verkeerslicht mogen blijven doorgaan nadat zij op groen licht zijn begonnen. VOETGANGER VOLWAARDIG VERKEERSDEELNEMER Volgens de nieuwe regels worden onder „verkeer" ook voetgangers begrepen. Dat wil zeggen dat zij dezelfde rechten en plichten hebben als het rijdende verkeer, hetgeen blijkt uit het volgende: Een probleem was altijd al voor velen de situatie „rechtdoor op dezelfde weg gaat voor". Dat is nu beslist niet eenvou diger geworden, want thans moet ook nog In een vorig artikel hebben wij gezien, dat als gevolg van slecht melken, uier ontsteking belangrijk toenam. De melk- techniek zo schreven wij, zal verbeterd moeten worden. Dat is niet zo eenvoudig. Melkmachines zijn prachtige dingen, maar het blijven machines en koeien zijn dat nu eenmaal niet. Dit weten de boer en zijn vrouw maar al te goed. Ook al hebben de koei en namen, ook zonder deze kent de boer zijn dieren. Hij weêt precies hoe zijn dieren zich gedragen, de één trapt als hij begint te melken, de ander als hij bijna leeg is en weer een ander is steeds mak. Eigenlijk zou iedere koe zijn .eigen machine moeten hebben, welke dan speciaal afgesteld moet zijn. Dat is na tuurlijk onmogelijk. Mechanisatie heeft ook bij het melken de arbeid van de handen verplaatst naar het hoofd. Maar let wel! Een melkmachine kan nü eenmaal niet denken. Dat moet de boer blijven doen! Daarom is vergeleken met handmel- ken, het risico voor het optreden van FEUILLETON door Gré de Boer 39) Ze geeuwde. „Ik ga pitten. Om vijf over zeven gaat die lamme bus morgen weer.Gisteren waren er drie te laat. Goed voor de vakantiepot. Die van mij is ge lukkig nog niet veel zwaarder geworden. Maf ze." HOOFDSTUK 15 De proefperiode van Henk Hartog was bevredigend verlopen. Hoewel het half jaar voorbij was, bleef hij nog enige tijd in het rayon Meppel zijn leermeester as sisteren. Zodra er een geschikt rayon vrij kwam, zou dat voor hem zijn. Aan de-ene kant vond hij het wel fijn, want Klein Ulseman, met wie hij nu een half jaar aan het werk was geweest, was een vlotte, sympathieke kerel, met wie hij uitstekend overweg kon. Maar daar stond rekening worden gehouden met de voet ganger. Bepaald is, dat bestuurders die links of rechts afslaan ,,'het verkeer" dat hen op dezelfde weg tegemoet komt of dat op dezelfde weg zich naast dan wel links of rechts dicht achter hen bevindt, niet mogen hinderen. Dat wil zeggen dat ook de voetganger die rechtdoor gaat (oversteekt) ook op plaatsen waar geen zebra is, door het rij verkeer ongehinderd doorgang moet worden verleend. Deze nieuwe bepaling vergt veel zelfdiscipline zowel van de voetganger als van het rij dende verkeer. Redelijk samenspel blijft hier geboden. Alleen op de tram is deze bepaling niet van toepassing. INVALIDEN Wat elke weggebruiker reeds fatsoens halve deed is nu verplicht geworden, na melijk door de bepaling dat het rijdende verkeer ongehinderde doorgang moet ver lenen aan blinden, voorzien van een blin denstok (wit met rode banden), en overi gens aan alle personen die zich moeilijk voortbewegen. Hoewel altijd, geldt hier in het bij zonder: EEN BEETJE VRIENDELIJKHEID DOET WONDEREN! Een wellicht te weinig 'belicht aspect in verband met het bevorderen van het sparen is de verbetering van de parti culiere pensioenvoorzieningen. Bijna de helft van de werkende bevolking is uit sluitend aangewezen op de uitkeringen krachtens de A.O.W. Voor het levens verzekeringsbedrijf en werkgevers- en werknemers-organisatie samen ligt hier een vruchtbaar arbeidsveld. Daarbij mag niet vergeten worden dat vele be staande aanvullende pensioenvoorzie ningen niet voldoende up to date wor den gehouden. Maar al te vaak wordt te laat beseft, dat de pensioenvoorziening niet op een redelijk peil staat. Hierop vestigt de heer W. A. H. C. Boellaard, voorzitter van de Ned. Ver. ter. Bevordering van het Levensverzeke ringwezen, de aandacht in een nieuw jaarsbeschouwing in „De Verzekerings bode", het weekblad van deze vereniging. De voorzitter van de N.V.B.L. merkt verder op, dat het probleem van de geldontwaarding nog even brandend is als in de laatste jaren; dit blijft het levensverzekeringsbedrijf met zorg ver vullen. '„ScV-K^-niet ontkend worden dat het levensverzéèeringsbedrijf ten op zichte van de geldontwaarding een eigen plaats, inneemt, hetgeen onder andere blijkt uit het feit dat het bedrijf in staat is gebleken zich afzijdig te hou den van de tendens tot verhoging van de prijzen, die allerwege valt waar te nemen. Het heeft in de afgelopen jaren de premies niet verhoogd en in het laatste jaar nog twee maal een verla ging toegepast, terwijl desondanks de dekking kon worden uitgebreid", aldus bepaalde uiergebreken belangrijk toe genomen. Dit risico dient zoveel mogelijk beperkt te worden. In de eerste plaats: verstand gebruiken, d.w.z. de boer moet aandacht aan zijn vee besteden. In de tweede plaats: nauwlettend de instruc ties welke bij de melkmachine behoren opvolgen. Het zou heus niet overbodig zijn, wanneer iedere veehouder op dit terrein nog eens een cursus zou volgen. Ten derde: tijdens de droogstand de uiers in prima conditie te brengen, dit is van groot belang voor de volgende lactatieperiode. Vooral dit laatste is van zeer groot belang, gebruik bij de droog stand goede produkten, het beste kan men te rade gaan bij de dierenarts. Hij is toch de man die veel van het bedrijf weet en met kennis van zaken kan ad viseren. Vrij algemeen wordt tijdens de droog stand de uier met penicilline behandeld. Uit vergelijkende proeven bleek, dat de dieren in dé navolgende lactatie-perio- de gemiddeld 0,5 liter melk per dag méér gaven ten aanzien van vergelijk bare onbehandelde dieren, dus een fi nancieel voordeel. tegenover, dat nu hij het volle salaris kreeg, hij wel wilde trouwen. Maar hoe kwam hij aan een huis? In de familiekring had de mededeling, dat Nelie „zwaar" verkering had met de zoon van haar bazin wel enige opschud ding verwekt. In de eerste plaats al van wege haar jeugdige leeftijd. „Als ze nu achttien was," had Jaap opgemerkt, „dan zouden we er nog vrede mee kun nen hebben. Maas zestienhet moet toch al niet gekker worden." Nel Hartog was degene, die het pro bleem bij de kop had gepakt. Nadat ze door haar jongste dochter voor het vol dongen feit was geplaatst mam, ik heb al een poosje verkering stapte ze op een morgen in de bus en reed naar het naburige dorp, waar het atelier van de weduwe Bremer gevestigd was. Reso luut betrad ze het kantoortje, waar de zakenvrouw achter een bureau zat, stel de zich voor en deelde de reden van haar komst mede. Er had een vrij geanimeerd gesprek plaats. De beide vrouwen scheid den met een handdruk, nadat ze elkan der wederzijds uitgenodigd hadden eens aan te wippen. Die avond zei Nel tot haar dochter: „Het is in orde. Neem Siem maar eens een keer mee naar huis. Dan kunnen we kennis met hem maken." Omdat het meisje de naam van haar Het bestuur van de sportvereniging „Bato" verzoekt ons mede te delen, dat met ingang van 1 januari 1967 de contri buties verhoogd zijn. Leden tot 16 jaar betalen per maand ƒ1,50 en ouder dan/16 jaar zijn ƒ2,- per maand verschuldigd. De contributies van de volleybal-afdeling zijn ongewijzigd ge bleven. Bij de gehouden winterinspectie van het Ned. Rundvee Stamboek (NRS) werden door inspekteur D. Terlouw in geschreven: Baarda's Adema van R. Jansen met B78 punten; Jeltjes Rudolf van H. Ste- geman, Lichtenberg met B79 punten. de heer Boellaard. „Het levensverzeke ringsbedrijf verkeert in zoverre in een relatief gunstige positie, dat de rente en in mindere mate ook de sterfte fac toren die naast de kosten bepalend zijn voor de bedrijfsresultaten tot dus verre gedeeltelijk een tegenwicht vorm den tegen de kostenstijgingen. De voort schrijdende efficiency door middel van de automatisering is het sluitstuk om het vereiste evenwicht te bewaren". De voorzitter van de N.V.B.L. wijst er echter op dat het, indien de hardnekkige kostenstijging mocht blijven voortduren, twijfelachtig zou kunnen zijn of op den duur een stabiel premieniveau kan wor den gehandhaafd. Het verschijnsel dat de winsten, die noodzakelijk zijn voor de versterking van de extra-reserves, niet in dezelfde mate toenemen als de omvang van het bedrijf, noopt tot waak zaamheid. De winsten die, zoals in het verleden enkele malen is aangetoond, allerminst excessief zijn, bieden de mo gelijkheid te voldoen aan de eerste eis, die men een levensverzekeringmaat schappij kan stellen, nl. die van een grote soliditeit. Als deze in gevaar zou komen, zou een zeer belangrijke pijler van ons maatschappelijk bestel onder mijnd worden. Inde beschouwing wordt nog eens onderstreept dat de verzekering op ba sis van belegging in aandelen ook naar de mening van het levensverzekering- bedrijf geen oplossing biedt tegen de geldontwaarding;, als zodanig is zij ook niet gepresenteerd. Een gunstig aspect van deze verzekering is dat nu tege moet kan worden gekomen aan de wens van een deel van het publiek om beleg ging in aandelen te combineren met risicodekking. Ten aanzien van de bedrijfsontwikke ling schrijft de heer Roellaard dat het afgelopen jaar tot voldoening stemt. Aangenomen kan worden dat het totale verzekerde bedrag bij de jaarwisseling circa 73 miljard was. De verwachtin gen voor 1967 zijn bemoedigend en hoopvol. ©ft®®©®#®©®®©®»®®®®®®®®®®®®*® ©•©••••e®®®®®®®® galant helemaal niet genoemd had, keek ze verbaasd naar haar moeder. „Hoe weet u, dat hij Siem heet?" Nel had geglimlacht. „Ik weet nog veel meer, m'n kind. Zondagmiddag verwachten we hem." In de Kerstvakantie logeerden Herman en Hilda met hun dochtertje een week bij moeder Hartog. Herman, die maar zelden zich bemoeide met familie-aan gelegenheden, vond Tinie een keurig meisje en Siem een geschikte jongen. Waarna Nelie haar arm om Herman's hals sloeg en hem een kus gaf op zijn wang. De feestdagen verliepen ondanks het feit, dat iedereen zijn best deed om 'de ander op te vrolijken, toch min of meer in gedrukte stemming. Onwillekeurig dacht iedereen: Nu is vader al meer dan een jaar weg en we hebben nog steeds niets van hem gehoord. Het lijkt wel, of hij in het niet verdwenen is. De familie Bijl had nadien ook nooit meer wat van hun dochter vernomen. Het was tijdens deze dagen, dat Her man en Jaap een lang gesprek met el kaar hadden. Het resultaat was, dat ze besloten een soort detective in de arm te nemen, die meer van dergelijke kar weitjes had verricht. Het was een ken nis van Herman, die enige jaren bij de „Meneer de rechter", riep de jeugdige meubelmaker, „ik ben helemaal onschul dig. D'r was niets aan de hand. Eerlijk, ik ben onschuldig „Zo, zo", zei de rechter,die kennelijk minder van 's mans onschuld overtuigd was dan de meubelmaker zelf, „maar u had toch wel een flinke hoeveelheid limo nade gedronken." „Kan wel zijn", zei de jongeman, „maar onschuldig ben ik, dat is vast." De politie had de meubelmakersleerling evenwel aangetroffen op een bromfiets die van iinks naar rechts de weg over la veerde. Aan dit gevaarlijke gezwalk was een einde gekomen toen de knaap wat te ver naar links ging. Hij botste tegen een boom en bleef liggen. Een barmhartige agent raapte hem op. „Eerst reed ik langs een politieagent: zei niks", wist de verdachte zich te herinne ren, „toen reed ik langs het politiebureau: zei ook niks." „Dat komt vaker voor", vertelde de rech ter, „maar dat het politiebureau zwijgt, zegt niets omtrent uw schuld." De meubelmaker was er voor een kennis op uit geweest om grondwerkers te zoe ken. Hij had gemeend die in een café aan te treffen. „Een café", leraarde de rechter, „is een arbeidsbeurs, waar de mensen zo beurs worden dat zij niet meer kunnen ar beiden." De verbalisant had een geheel andere le zing van het geval dan de meubelmaker zelf. De politie was er op uit gegaan om de jongen te zoeken, nadat zijn moeder had opgebeld. Moe vond het zo gevaar lijk dat zoonlief op de brommer klom, dat zij meteen de politie waarschuwde toen ze merkte dat hij ging rijden. Helemaal overbodig bleek dat niet. Toen men hem tenslotte haast de boom had In verband met de in de prov. Over ijssel opgetreden gevallen van mond- en klauwzeer bij varkens heeft de Minister van Landbouw en Visserij besloten de gebruikelijke verplichte ring-enting van varkens om de besmette bedrijven uit te breiden tot de gehele prov. Overijssel. Met deze enting, die evenals bij de ring- entingen het geval was, voor rekening van het rijk geschiedt, zal onmiddellijk worden aangevangen. Varkens, die op de dag van enting van het betrokken bedrijf jonger zijn dan 2 weken, behoeven niet te worden geënt. Evenmin worden in de enting betrokken varkens, waarvan wordt aangetoond, dat zij na 15 november 1966 met 01 vaccin zijn ingeënt. Aan deze entingsmaatregel heeft de Minister, ingaande 5 januari 1967 te 0.00 uur, een vervoerverbod gekoppeld voor herkauwende dieren en varkens in, naar politie was geweest, doch sinds een jaar of drie een informatiebureau dreef en soortgelijke karweitjes deed. Het kostte misschien wel enkele honderdjes, doch men besloot een limiet te stellen. Met z'n tweeën zouden ze het betalen. Her man zou er zich mee belasten de man alle mogelijke en nodige inlichtingen te verschaffen. In janiiari kreeg Henk Hartog plot seling een rayon toegewezen. Het was een deel van de provincie Utrecht, maar het belangrijkste was wel, dat Tinie en hij nu konden trouwen, want er was ook een woning beschikbaar. Dat gaf weer de nodige drukte. Henk was al enkele malen met zijn meisje mee geweest naar haar ouders, die in het friese Surhuisterveen woonden. Toen Henk er voor de eerste maal arriveerde, verklaarde hij het een „machtig mooi dorp" te vinden, waardoor hij meteen het hart van Tinie's moeder stal, want deze was geboren en getogen in het „Fean". De familie Talsma had geen be zwaar tegen het huwelijk, zodat een trouwdatum werd vastgesteld: de vijfde maart. Die viel op een vrijdag en had men een weekend voor zich. Want Henk moest maandags gewoon weer aan het werk. Een huwelijksreis was, jammer ge noeg, niet mogelijk. gevonden met de brommer volkomen aan diggelen, bleek de meubelmaker een nogal beschadigd hoofd te hebben. De dokter werd er bij gehaald om het meubelma- kershoofd te repareren. Maar de brokken piloot was ondertussen enigszins bij zijn positieven gekomen. Hij ging zo te keer dat twee agenten hemmoesten vasthou den terwijl de dokter verband op de ver schillende gaten plakte. Toen de dokter klaar was lieten de agenten de verdachte los. En die rukte toen meteen alle ver band weer van zijn hoofd. Daarna heeft men hem maar een poosje in de cel ge legd om verder bij te komen. Na dit alles bestond er weinig twijfel meer aan schuld of onschuld. Door zon der aanwijsbare reden links van de weg tegen een boom te botsen had de brom mer overigens zelf al aangetoond dat hij niet bij machte was zijn bromfiets be hoorlijk te besturen. „Meneer de rechter", riep hij nog, „ik had bijna niets op." Maar dat hielp wei nig. De officier eiste een maand, en een jaar ontzegging van de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen. De politierechter vonniste conform: een maand zonder sterke drank op rijkskos ten en een jaar niet rijden. „Dus dan mag ik geen auto rijden in formeerde de meubelmaker. „Neen, en ook geen bromfiets", zei de rechter. „En een motor dan „Ook niet." „Mag ik nog wel in de bus zitten „Als passagier wel, voor zover u zich fat soenlijk gedraagt." „Nou, dat moet dan maar", vond de meu belmaker. „Maar eerlijk is 't niet. Want ik ben echt onschuldig." (Nadruk verboden) Willy H. Heitling. en uit de provincie Overijssel. Hiermede wordt beoogd de voor mond- en klauw zeer gevoelige dieren in deze provincie te blokkeren tot dat kan worden aange nomen dat de gewenste onvatbaarheid is bereikt". In bijzondere gevallen kan de betrokken inspecteur van de Veeartsenij- kundige Dienst ontheffing van dit ver bod verlenen. Tevens wordt de jaarlijkse rundvee enting in de pi'ovincie Overijssel bij voor rang uitgevoerd. Hoewel de andere provincies vrij zijn van mond- en klauwzeer zal om de moge lijkheid van verspreiding van de ziekte nog verder te beperken, evèneens met ingang van 5 januari 1967 te 0.00 uur, in geheel Nederland voorlopig een markt- verbod voor varkens gelden. Ook het hou den van keuringen, tentoonstellingen' e.d. van deze dieren is verboden. Deze maat regelen gelden in Overijssel bovendien voor herkauwende dieren. Tijdens een weekend, waarin Henk en Tinie weer naar Friesland waren, kwa men de broers en zusters bij elkaar in het ouderlijk huis om plannen te maken voor een intiem bruiloftsfeestje. Tinie had verklaard niet in Friesland te willen trouwen. „Hier in de stad, dat vind ik veel leuker. Mem en Heit vinden het opperbest. En de rest van de familie van ons moet het maar goedvnden." Daar was ze gauw klaar mee. Bij de bespre king was ook Siem Bremer, die zich trots en gelukkig voelde, omdat hij nu door de hele familie geaccepteerd was. De meest gelukkige die avond was Nelie. Ze beschouwen me nu ook al zo'n beet je als volwassene, dacht ze. En dat stemde^ haar voldaan. Terwijl men elkaar suggesties deed en met elkaar babbelde, zat Nel Hartog in haar hoekje zwijgend toe te kijken. Wat verschrikkelijk naar, dacht ze, dat Huib er niet bij is. Dan zou ik weer volkomen gelukkig zijn. Zie de kinderen nu, alle maal hartelijk voor elkaar, met hun res pectievelijke vrouwen en mannen. En Nelie met haar Siem. Vormt dit alles geen harmonieus geheel? (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2