m ij* m be Uit het plaatselijk Parlement BALAXSTI.il> Moltense Boekhandel Handelsdrukkerij nt Grafische Industrie Nijtferdal Agent i -Jan Wtggers Kolweg 14 - Tel. 1356 v. iers-casseites Gein*. Wansink Het nette stadje Meus de beste keus is een adver tentie in dit Mad Zaterdag 31 december 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD RAAD PREFEREERT EEN SCHOOLRAAD. GEEN COMMISSIE VAN ADVIES ALGEMENE BIJSTANDSWET. SPORTVELDEN VRAGEN VIJF TON, DAAR VOOR MOETEN ALLE FINANCIëLE BRONNEN WORDEN AANGEBOORD. VIJFJARENPLAN VOOR DE ZANDWEGEN. In de laatste vergadering in het oude jaar heeft de raad nog even de degens ge kruist met het college van burgemeester en wethouders. Het gebeurt niet zo heel vaak, dat er in de raad van Holten over een voorstel wordt gestemd en dat „de „politiek" om de hoek komt kijken. Dat was dinsdagavond wel het geval in de bij eenkomst van de vroede vaderen, die andere jaren altijd heel rustig verloopt en waarin de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, zijn uitvoerige len zeer gedocumen teerde oudejaarsrede uitspreekt die wij ook nu weer elders in ons blad in extenso afdrukken. Aanleiding tot een zeer uitvoerig debat was het voorstel van het dagelijks bestuur om als adviesorgaan voor het openbaar lager onderwijs een ouderraad in te stellen in plaats van een schoolraad. Deze laatste heeft een veel uitgebreider bevoegdheid, waardoor de invloed van de ouders, onderwijzers en eventuele belangstellenden ook veel groter is. In een uitvoerig voorstel hadden b. ien w. hun keuze gemotiveerd door er op te wijzen, dat de slagvaardigheid van hun beleid door de instelling van een schoolraad nadelig zou woren beïnvloed. Wijzende op het feit, dat de raad de be noeming van onderwijzers aan him college heeft gedelegeerd, wees de raadsvoor zitter, ook bij de mondelinge motivering van het voorstel, nog eens op het verlies aan slagvaardigheid in het onderwijsbeleid. OLIVETTI TELMACHINES SIMPLEX 259. PRIMA 20 f 396, QUANTA (elektrisch) 605. WIJ LEVEREN UIT VOORRA AD BETALING IN TERMIJNEN MOGELIJK. (H. HEUSINKVELD) DORPSSTRAAT 62 TEL. 1400 (na 6 uur 1991) Wij demonstreren graag, geheel vrijblijvend, met TEL- en SCHRIJFMACHINES aan huis. iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiamiitmiimdumbimjaiiiiiiiuiiiiimbimuuiiiuiMuiiMimuihumiuiMimiJuiimmiiiiiitiitmiiniiHmimiiflnninffM Wij vervaardigen in deze afdeling alle voorkomende drukwerken, in kleine en massa-oplage, van het eenvoudige zwart wit werk tot meer kleuren drukken toe. ADVERTENTIEBUREAU iiunnflnfliinininiilmminiintnmiiTimiiainnninninniminiriiniiiniTniniinnmrtiiriiiiniiiiiiniiiiinnnininiioinnRmniuuiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiniUinnunmiiiini Het Bestuur van de Afdeling Holten der A.N.M.B. wenst allen EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR in alle modellen uit voorraad leverbaar. ALLEEN VERKOOP VOOR HOLTEN-. De heer Ten Berge (gem.bel.) was van mening, dat nu er een kans is om de ouders meer invloed op de gang van za ken bij het openbaar lager onderwijs te geven, deze kans moet worden aangegre pen. Om deze redenen heeft de regering de voorstellen van de Commissie-De Roos bijna volledig bij een wijziging van de La- ger-onderwijswet overgenomen, waarbij grote invloed is uitgegaan van Volkson derwijs. De heer Ten Berge wees op de invloed van de ouders bij het bijzonder onderwijs en somde de voordelen op van een schoolraad boven een ouderraad, die zich o.a. in een Friese gemeente al eens duidelijk gemanifesteerd hebben. De burgemeester was van ooi-deel, dat het instellen van een schoolraad de pro blemen alleen maar ingewikkelder en moelijker zal maken en vooral vertragend zal werken. Als het noodzakelijk mocht blijken kan men nog altijd een schoolraad kiezen ,maar men kan deze niet degrade ren tot ouderraad. De heer Landeweerd (a.r.) noemde het voorstel een ingewikkelde materie en zou de beslisssing willen uitstellen. Wij heb-r ben jaren gevochten, aldus spreker, voor vrijheid van onderwijs. De heer Ten Ber ge moet niet vergeten, dat de openbare school een Staatsschool is en dat men voor deze vorm van onderwijs, waarbij de invloed van de ouders geringer is, zelf heeft gekozen. De raadsvoorzitter wees er nog op, dat de heer Ten Berge in feite een pleidooi hield voor een bijzondere neutrale school, waarop deze repliceerde, dat het hier al leen maar om meer invloed van de ouders, onderwijzers en deskundige belangstel lenden gaat. De heer Westerik (c.h.) verklaarde al tijd het standpunt te hebben gehuldigd hoe dichter men ouders bij de school brengt hoe beter. Hij zou dit experiment willen wagen en de geboden gelegenheid willen aangrijpen. Ook de heer Jansen (pvda) was van oordeel, dat men met een schoolraad het best aan de verlangens der ouders tege moet kan komen. Daarbij kan men men sen kiezen, die veel voor het openbaar onderwijs voelen. Nadat nog enkele leden hun pro en contra hadden verklaabd, werd het voor stel van de heer Ten Berge, als het meest vergaande, in stemmming gebracht en met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer Van Schooten (b.p.) wilde blanco stem men, maar toen de voorzitter hem er op wees, dat hij dan de vergadering had moe ten verlaten, stemde hij voor het voorstel Ten Berge. Tegen stemden de heren Lan deweerd, Wiggers, Bosschers, H. Rietberg, en de beide wethouders de heren J. Riet berg en H.. Klein Velderman. BIJSTANDSWET Aan het begin van de vergadering had men ook al gestemd n.l. over een verzoek van de plaatselijke centrales van het C.N.V., N.K.V. en N.V.V. om een Com missie van Advies in te stellen ingevolge de Algemene Bijstandswet. De burgemeester verklaarde, dat het vorige college van b. en w. geen behoefte had aan een commissie van bijstand en ook het huidige college acht dit niet no dig, omdat b. en w.. voldoende op de hoog te zijn en zij de landelijke normen van „Divosa" hanteren. De heer Jansen (pvda) wilde meer mensen bij dit werk betrekken, omdat hij de gemeente en dit werk ziet uitgroeien. De heer Westerik (c.h.) viel hem daarin bij. De centrales dringen aan op een com missie van advies, dan gaat het ambtelijke er z.i. wat af. De voorzitter wees er nog eens op, dat FEUILLETON door Gré de Boer 38) Half elf kwam Nelie tliuis met een verhit gezicht. „Dag.Wat is het nog warm, hè6 Hij keek haar onderzoekend aan, doch besloot niets te zeggen. Toen Nel Hartog naar de keuken was gegaan om een kop koffie voor haar dochter klaar te maken, zei hij zacht: „Kom straks op m'n ka mer. Ik heb je wat te vragen." Ze keek hem geschrokken aan. „Is er dan wat?" Hij legde zijn vinger op de mond. ,,Ss:jt. Straks." Kwart voor elf ging Henk naar boven. Op zijn kamer stak hij een sigaret aan en ging zitten. Tien minuten later stap te Nelie binnen. Ze ging op de rand van het tafeltje bij het raam zitten. „Trou bles?" vroeg ze. een commissie altijd traag werkt. Er zijn al meer commissies o.a. voor de groeps regelingen. Bovendien doet men de men sen er geen plezier mee. Ze zijn bang, dat men hun geheimen op straat brengt. De heer Ten Berge was van oordeel, dat de mensen eerder naar een ambtenaar lo pen dan naar een commissielid en noem de een voorbeeld van een bank, die ook van dit systeem was teruggekomen. De heer Brands wees er op, dat het volgens de wet alleen gaat om de alge mene aspecten van de Bijstandswet b.v. over de vraag of de normen goed worden toegepast. Zowel de raadsvoorzitter als wethouder Rietberg verklaarden geen behoefte te hebben aan een commissie. Dat werkt slechts vertragend en de mensen worden er door afgeschrikt. Laatstgenoemde kon plaatsen bij de vleet opnoemen waar zo'n commissie niet is ingesteld. De heer Westerik wees er nog op, dat de. Staatssecretaris de gemeentebesturen in overweging heeft gegeven zo'n com missie in te stellen. De heer Landeweerd zou in zo'n geval ook de diaconiën ingeschakeld willen zien. Nadat nog enkele sprekers hun stand punt hadden gemotiveerd werd een voor stel van de heer Jansen om aan het ver zoek der centrales te voldoen met 4-9 stemmen verworpen. GOLFPLATEN Naar aanleiding van een vraag in een vorige vergadering over het gebruik van goedkopere en duurdere golfplaten, deel de de burgemeester aan 't begin der ver gadering mede, dat het gemeentewerken op dat moment niet bekend was, dat er een ander soort platen in de handel was. De goedkopere platen zullen kunnen worden gebruikt als deze acceptabel zijn. In antwoord op een andere vraag deel de spreker mede, dat b. en w. besloten hebben, dat de Kerkstraat tot de par keerplaats van de Firma Wonnink voor auto's toegankelijk zal zijn. Op een vraag van de heer Wansink over het verhuur van de grond in „De Haar" behorende bij de aangekochte woningen, deelde wethouder Rietberg mede, dat deze zo lang de gemeente er geen behoefte aan heeft meestal in huur blijft bij de oorspronkelijke eigenaren De raad besloot de woning Kolweg 31 (voormalig eigendom van de heer T. Hof man) publiek te verkopen onder het stel len van voorwaarden, dat hierin geen agrarisch bedrijf mag worden uitgeoefend of paarden of ander vee mag worden on dergebracht. GELDLENINGEN Nadat een aantal punten onder de ha mer waren doorgegaan besloot de raad een geldlening aan te gaan van f 30.000,- en 1' 160.000,- met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tegen een x-ente van 7llw% en een koers van 99%. B. en W. kregen de gevraagde mach tiging om vaste geldleningen aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten, mits van het sluiten daarvan in een volgende raadsvergadering mededeling wordt ge daan. De heer J. C. W. van Dijke, commies A ter secretarie werd beëdigd als waarne mend gemeente-ontvanger, terwijl de heer J. F. Sijtsema, met algemene stem men werd benoemd tot gemeente-genees heer in de plaats van dokter Nagelhout, die 1 januari a.s. met pensioen gaat. KEURLONEN Bij de vaststelling van de verordening op de keurlonen en rechten voor het ge bruik van het slachthuis, vroeg de heer Landeweerd (a.r.) of de tarieven zijn ge baseerd op die in andere gemeenten of dat zij hoger. zijn. De burgemeester antwoordde hierop, Hij keek haar onderzoekend aan. „Wie is die vent, bij wie jij vanavond in de auto zat?" Ze trok haar wenkbrauwen op. „Ben je me aan 't bespionneren?" „Praat geen onzin, Nelie. Ik zag jullie toevallig. Jullie schijnen nogal goed met elkaar overweg te kunnen, niet? Zoent-ie lekker?" Hoewel hij alleen maar een schemer lamp aan ;had, zag hij haar rood worden. „Nou, en? Mag ik alsjeblieft? Of leest Tinie jou soms voor uit een boek, als jullie samen in je wagen zitten?" Draai er niet om heen, zus. Tenslotte ben ik bijna negentien en jij ternauwer nood zestien." „Alsof dat veel verschil maakt. Maar je mag het gerust weten, hoor. We ver bergen het voor niemand, 't Is Siem. Siem Bremer." „Siem Bremer? Van het atelier?" Ze knikte. Terwijl ze met haar benen schommelde, vervolgde ze: „Zoon van de bazin. Een fijn jong. Heel wat vlotter dan Wim Morsdijk." „Zo, zo. Vandaar, dat hij zo goed de weg weet via het Wied. En hij maar zoenen en jij het prettig vinden, niet? Tol ma Bremer het in de gaten krijgt, haar zoon de auto afneemt en jou ont slaat. Snap je dan niet, dat zoiets nooit dat zij nu nog hoger zijn, maar dat de an dere slachthuizen in de omtrek nog aan gepast moeten worden aan de E.E.G.- eisen, zodat men daar veel duurder zal moeten bouwen, dan in Holten en zeker de rechten ook veel meer zal moeten op trekken. Op een opmerking van de heer Ten Berge, dat het niet in rekening brengen van de extra heffing voor noodslachtin- gen voor veehouders uit Holten een dis criminatie betekent voor anderen, ant woordde de burgemeester dat elke grens zijn onbillijkheid heeft, maar dat hier een vriendelijk gebaar betekent jegens de Holtense veehouders. De heer Van Schooten (b.p.) wees er op, dat de meeste noodslachtingen toch .over de G.O.S. of via Pagrach lopen, zo dat de veehouders er dan geen voordeel van hebben. Nadat de voorzitter nog verklaard had, dat men nog niet is kunnen slagen met de volledige bezetting van het slachthuis, maar dat de zaak overigens behoorlijk loopt, ging de raad -met de verordening accoord. WONINGNOOD De woonruimtecommissie bestaande uit de heren J. Kroon, G. Weijl, R. Petter, mevr. A. Müller-Tiessink en J. Beldman werd met bijna algemene stemmen herbe noemd waarbij de voorzitter naar aan leiding van een opmerking van de heer Wansink, dat in een grote gemeente dui zend mensen teveel op de lijst stonden verklaarde, dat er in Holten meer wo ningzoekenden staan ingeschreven als ooit te voren. Vastgesteld werd de verordening op het gebruik van de gymnastieklokalen. Bij de rondvraag wees de heer Bos schers (c.h.) op de noodtoestand van de zandwegen en van de waterafvoer op het Vonderschotten en in de Beusberg. De voorzitter noemde de zaak inderdaad ten hemel - schreiend en wethouder Rietberg beloofde bij de begx-oting 1967 te komen met een vijfjarenplan. SPORTVELDEN De heer Wansink (gem.bel.) noemde 't meer dan verschrikkelijk en een schande, dat er nog steeds geen gemeentelijke sportvelden zijn. Eén club moet met tien ploegen één veld bespelen, terwijl nog een andere club buiten de gemeente speelt. Hij vroeg wanneer er nu eens iets van zal komen. Wethouder Klein Velderman, verklaar de, dat deze zaak al jaren draait. Toen hij wethouder werd heeft hij direct met be- langstellling van de plannen kennis ge nomen. B. en w. zijn verontrust over de vraag of de gronden (aan de Aaltinks- steeg) wel zullen voldoen als sportter rein. De Grontmij heeft bij een laatste onderhoud verklaard een garantie te wil len geven, dat, uitgezonderd abnormale weersomstandigheden, deze gronden ge schikt zullen zijn, mits men de terreinen twee jaar laat liggen en het onderhoud bij gemeentewerken komt. Daar wil men dan zijn handtekening voor zetten. De voorzitter verklaarde nog, dat naai de berekening van het college er geen subsidie beschikbaar zal komen. De aan leg der sportvelden zal de begroting 30 jaar met plm. 75.000 -gulden per jaar be lasten. Men zal n.l. 5 ton. moeten investe ren. Bij opkomende werkloosheid kan het werk verlicht met een grote subsidie van de C.A.D.W. worden uitgevoerd. De heer Wansink wees er nog op, dat omliggende plaatsen allemaal prachtige sportvelden hebben en dat het publiek veel liever naar het Sportdal gaat. De voorzitter merkte hierover op, dat men daarvoor nooit goedkeuring zal krij gen, omdat een belarigx-ijk deel van de Holterenk zal moeten worden afgegra ven, terwijl de heer Rietberg nog ver klaarde, dat- alle financiële bronnen zul len moeten worden aangeboord om de 4Vó H.A. plus. eventuele uitbreiding te kunnen financieren. TOESPRAKEN De Burgemeester hield vervolgens in tegenwoordigheid van de hoofden van diensten, schoolhoofden,' en ambtenaren zijn oudejaarsrede. De heer Brands bracht ais oudste x-aadslid de bui-gemeester dank voor zijn uitvoerig overzicht. Jammer dat wegens het gebrek aan financiën niet datgene kon worden bereikt, wat we gehoopt had den, maax; ondanks dit, burgemeester hebt gij met Uw grote wex-klust en helder in zicht er zeer zeker van gemaakt wat er op zijn hoogst te bereiken was. Dit stemt ons tot dankbaarheid, aldus de heer Bx-ands, en ook strekt onze dank zich uit tot de wijze waarop gij steeds leiding weet te geven aan onze vergaderingen, door welke leiding er steeds een goede sfeer heerst. Na er op gewezen te hebben, dat er natuurlijk ook wel eens vex-schil van mening is, spx~ak het oudste raadslid de iets kan worden? Zoon van de baas en één van de ateliermei'sjes? Dat loopt op huilen uit." „Niks hoor, moe Bremer weet het al lang. En ze mag me. Vorige maand heeft ze gezegd: Ik ben een moderne vrouw, dus ik ga niets vei-bieden. Maar denk ex- goed om: in het werk geen gescharrel. Tijdens de arbeidsuren ben jij juffrouw Hartog en hij meneer Bremer. Dat heeft ze gezegd. Nou, ze heeft gelijk. We hou den er oxis aan. In onze vrije tijd halen we de schade wel in." „Ja, maar Nelie, je bent pas zestien." „O. Toevallig weet ik dat ook. En ver der?" „Je bent nog maar een kind." „Och, houdt toch op." Ze sprong van de tafel eix deed een paar passen, daar bij in het rond draaiend. „Kijk me maar eens goed aan, broer. Zie ik er uit als zestien? Vorige week zijn we in Zwolle naar de bios geweest. Een film boven de achttien jaar. De portier boog als een knipmes voor ons. Siem dacht in het be gin ook, dat ik al achttien was." „Hoe oud is dat jong?". „Nou moet je niet zo smalend over hem spreken. Hij is reuze, Henk, eerlijk. En safe, hoor, neem dat maar gerust van mij aan. Ik ben vast niet gek. Hij is een enige jongen." hoop uit, dat de burgemeester ook in het komende jaar weer zijn gewaardeerde wex-klust en kracht ten volle kan ont plooien tot heil van de mooie gemeente Holten. Na de heer Brands sprak de gemeente- secx-etax-is, de heer G. J. Langenbax-g me de namens de ambtenaren een woord van dank tot de- bux-gemeester, het colle ge van b. en w. en de raad, waax-in hij inhaakte op de vex-houding ambtenaar en bestuui'der en ambtenaar en wex-knemer in het vrije bedrijf. Hij noemde de goede verhoudingen, -die er bestaan een bijzon- „Ik vroeg hoe oud-ie is." „O, twintig. Hij studeert in Leiden. We hebben nog wel eexi paar jaar de tijd. Maar ik houd. van hem. Mag dat alsje blieft? Heeft dat wat met leeftijd te ma ken? Hoe oud was Nettie, toen jij al op het kasteel kwam? Ook zestien. En hoe oud was je zelf toen?" „Hoe is dat zo aangekomen tussen jul lie? Hoe lang ga je al met hem?" „Eigenlijk al sinds Pasen. Toen ben ik een middag met hem mee geweest. En met Pinksteren was hij weer thuis. Ik geloof, dat-ie me toen voor het eex-st gezoend heeft. Hij is echt een fijne jon gen, Henk. Vorige week begon zijn va kantie. En gingen we iedei'e avond een eindje toeren. Moe Bi-emex; wachtte ons vorige week 's avonds op. Ik schrok me wild en dacht: Nou vlieg ilc meteen de laan uit. Maar hij had al tegen z'n moe der gezegd, dat hij met me uitging. Ik moest binnenkomen, kreèg koffie en koek. O, ze is best aardig. Toen zei ze het, van het werk. Daar zijn we het mee eens. Waar-om niet? Ik wil niet,.dat ze wat op m'n werk aan te merken heeft. Dat is m'n eer te na. Als ie wel eens bin nenkomt dat doet-ie de laatste dagen, die doerak zeg ik gewoon: Morgen, meneer. En dan antwoordt hij met uit gestreken gezicht: Morgen, dames. O, der voóri-echt, die het werken voor allen licht en px-ettig maakt. In zijn toespraak wees hij verder nog op de verhouding be stuurder en bestuurden. Volgens zijn er varing begrijpen de mensen het. bestuur niet meer en dat geeft onbehagen en! on- begx-ip. Hij deed de suggestie door voor lichting en samenkomsten hierin veran dering te brengen. De burgemeester bx-acht de heren Brands en Langenbarg dank voor hun sympathieke woorden, waarna men in hotel Holtei-man nog enige tijd gezellig bijeen kwam. heel 'formeel. Maar 's. avonds. Ze glimlachte en maakte weer een paar danspassen. „Ik kan hem wel opvreten". „Maar Nelie. „Figuurlijk. Anders zou ik ruzie krij gen met moe Bremer." Hij dacht een poosje na. „Ik zou het toch maar tegen mam zeggen, als ik je was. Je weet, hoe ze er over denkt. Neem hem maar een keer mee naar hier." Ze knikte. „Dat heb ik al tegen hem gezegd. Maar hij is op zijn manier ver legen. Snap je dat nu? Een student nota bene. Ik dacht, dat die onderhand wel door de wol geverfd waren. Nou, morgen zal ik 't hem zeggen. Kort en bondig. Zondagmiddag komen we thee drinken. Ik zal het morgen wel tegen mam zeg gen. Tevi-eden, broertje?" Ze keek hem lachend aan. Hij haalde zijn schouders op. Tegen haar ï-edeneringen over zijn omgang met Nettie was niets in te brengen. Dat was zo. Ze kenden elkaar al, toen Nettie nauwelijks zestien was. Ongeveer zo oud als Nelie nu. „Als het serieus is, zal mam er ook niets op tegen hebben, dat weet je zelf wel." (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 5