T erugblikover het dat ging QUDEJAERS-CLQCK Zaterdag 31 december 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Negentien honderd zes en zestig van het toneel. Nog enkele uren en 1966 ligt achter ons. Toegevoegd aan de lange reeks van jaren die wij het verleden noemen. In deze laatste uren van het jaar, op de Oudejaarsavond, denken wij nog eens terug aan veel dingen, die zo een heel jaar door in onze goede gemeente de revue passeerden. Een jaar, rijk aan herinneringen: blijde en droeve. Voor de een meer voor de ander minder. In dit overzicht, in deze terugblik over het jaar dat ging, willen wij enkele gebeurtenissen die meer of minder in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan en in een van de twee en vijftig nummers van de achttiende jaargang van ons blad werden vermeld, nog eens naar voren brengen. 8 januari: Amsterdammer rijdt met luxe auto bijna Dorpshotel Holterman binnen. Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en Dijkerhoekse Amateur Toneelclub. Jonkheer F. W. W. H. van Coevorden oud-medewerker van onze krant te Goor overleden. Holten boven de 6500 inwoners. 15 januari: Firma Gebr. Wansink sluit zich aan bij de grote Landelijke Kroon-organi- satie. Spannende ijswedstrijden o.l. Dorpsschool. Gezellige avond Plat telandsmeisjes afd. P.G.J.O. Eerste plaats voor Jan Müller met „Johny" op internationaal concours te Veen- dam. 22 januari: Schietwedstrijd Dijkerhoek-Holten. Schaatswedstrijden om het kampioen schap van Holten voor dames en heren en om het Schoolkampioen- schap. Derde lustrum Chr. Platte landsvrouwen herdacht met feest avond. Jaarvergadering Chr. Boe ren en Tuinders Bond (C.B.T.B.), A.R. Kiesvereniging en Veefonds „Ons Be lang. Afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen tien jaar. 29 januari: „Jaarvergadering Veefonds" Holten. Eerste prijs voor Schietvereniging „De Eendracht" bij wedstrijden in Vriezenveen. Jaarvergadering afd. Holten Plattelandsvrouwenbond. Teun Nieuwenhuis 25 jaar in dienst bij de fa. H. Klein Velderman. Ledenvergadering „Jong Holten." 5 februari: Gemeenteraad besluit tot aankoop van de boerderij van de - heer G. J. Jansen „Hengeveld" in het Holter- broek. Prijs: Honderdduizend gulden. Echtpaar Brinks—Aijtink (erve Jan van Bathmen) 50 jaar getrouwd. Hervormde Vrouwengroep Dijkerhoek herdacht 10-jarig bestaan met gezel lige feestavond. Jaarvergadering Chr. Oranjevereniging. Chr. Ont spanningsclub „C.O.C." dogste veel bijval met toneelstuk „Om de Karas- hoeve". Jaarvergadering Holtense Brandweer. 12 februari: Gouden echtpaar Hullegie-Hurenkamp door zeer velen gelukgewenst. Pater Jan Hullegie. neef van het gouden paar, celebreerde Heilige mis van dankbaarheid. Jaarvergadering Onderlinge Paardenverzekering „IJol- ten", Landelijke Rijvereniging „Berg- ruiters" en Speeltuinvereniging „De Kol". Spiegelgladde wegen stag neren trein- en wegverkeer. 19 februari: Openbare vergadering „Vrije Boer' in café ,De Waag". Wim Jansen (16) benoemd tot organist der Ned. Herv. Kerk te Markelo. 26 februari: Voorzitter G. Stam neemt afscheid van de Coöp. Aan- en Verkoopvereni ging „Holten". Zes paarden van manege Teun Beldman in ere-escorte bruidsstoet prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Inbraken bij de fa. Krekel. Vaessen-Schoenmaker, Vleeswarenfabriek „Enkco" en Machi nefabriek „Universal". Uitvoering C-J.V. ,De Vriendenschaar", Beuse- berg. Jaarvergadering Chr. Kleuter school. 5 maart: Jaarvergadering „School met de Bij bel". Mej. E. v. d. Ridder 20 jaar onderwijzeres in Espelo hartelijk gehuldigd. Inbrekers stalen zomer huisjes leeg. Holtense Postzegel club opgericht. Ouderavond o.l. Dorpsschool. Gemeenteraad doet eerste aankopen in plan „De Haar". De heer Abma, leraar aan de Chr. Landbouwschool te Ommen, sprak voor de afd. Holten van de C.P.B. over het onderwerp „Christen en de luxe". 12 maart „Bergruiters" eerste in wintertournooi te Almelo. Vrije Boeren besluiten tot deelname aan gemeenteraadsver kiezing. Jaarvergadering Fokver- eniging „Holten en Omstr." en Hol tense Muziekvereniging „H.M.V.". Biljartvereniging „Het Anker" kam pioen van de 4e klasse. Geslaagde uitvoering van „H.G.K." en Kinder koor. Echtpaar Ebrecht-Ribbink, Hol terbroek, 50 jaar getrouwd. 19 maart: Primeur voor „Omefa" met ingebruik name rijdende melkontvangst. Jaarvergadering V.V.V. „Holtens Be lang. Uitvoering C.J.V. „Dë Bou wers" te Espelo. Ruilverkaveling aan de orde in gecombineerde verga dering van C.B.T.B., O.L.M. en Be drijfsverenigingen. 26 maart: C.J.V. „Dorp" boeide met toneelspel „Bergvink". Politiejost Dijkerhoek wordt opgeheven. Jaarvergadering afd. Dijkerhoek N.B.vP. Toneel avond P.G.J.O. „Jong Holten" in Dij kerhoek. Echtpaar Aanstoot-Oonk („Café De Poppe") vijftig jaar ge trouwd. Eerste prijzen voor slager Piet Brands op Paasveetentoonstelling Doetinchem. 2 April: Ouderavond Openbare Kleuterscholen. Echtpaar de Heijer-Schoneveld, Look 54, 50 jaar getrouwd. Gezel lige personeelsavond Verenigde Bak kerijen „De Halm". Sluitende ge meentebegroting 1966 onder protest aanvaard. Jaarvergadering Fokver- eniging „De Fries-Hollandse". Ou deravond Scholengemeenschap. Muziek- en zangavond afd. Holten van de N. B. v. Plattelandsvrouwen. Jaarvergadering afd. Roode Kruis. Vijf leden ontvingen Landsteinerpen- ning. 9 April: Afscheid van meester Witmer als hoofd van de o.l. te Dijkerhoek. Nieuw „Jasje" Dorpsstraat kostte plm. 22.000,„H.M.V." en „Kunstmin" (Gorssel) concesteerden o.l.v. de heer Fransen in gebouw „Irene". Fractie „Algemeen Belang-V.V.D." gaat in 't vervolg „Gemeentebelang" heten. Overijsselrit 1966 stelde zeer hoge ei sen aan rijders en materiaal. Boe ren weinig gelukkig met - Omefa - spaarbrieven. Jaarvergadering Var- kensfokvereniging „Holten en Om streken. 16 april: Grootste Paasvuur brandde op de Kol. Enorme verkeersdrukte tij tens Paasmaandag. Files van 4 a 5 kilome ter. Jaarvergadering Coöp. Raif- feisenbank. April doet wat hij wil. Reeds ontluikend groen onder sneeuw tapijt. 23 april: Jaarvergadering Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" en P.V. „De Bergvlie- gers". Door 5 partijen worden i.v.m. gemeenteraadsverkiezingen candida- tenlijsten ingediend. 30 april: Gemeente ruilt Erve „Hengeveld" in 't Holterbroek met de heer J. G. Wissink in het plan „De Haar". De heer H. Prins 40 jaar in dienst bij de Vrijheid, onderscheiden met zilveren ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. 7 mei: Afscheid van de leidsters van de ge zinsverzorging de dames J. H. Schup- pert-Ebrecht en H. Maats-Kevelam. Dieks Roelofs 55 jaar winkelbediende. Plechtige dodenherdenking aan de Molenbelterweg. Jaarvergadering Holtense HandelsverenigingPlatte- landsmeisjes afd. P.J.G.O.; W.S.V. „De Trekkers"; Hengelsportvereniging „De Rietvoorn en afd. P.v.d.A. Moto- cross op de Zuurberg bracht volop spanning en sensatie. Opening bloe- menhal „MARJO". Jaarfeest meis jesclub „De Lenteklokjes" en jongens club „De Treffers". Jaarvergadering Sshaakcl. „De Pioniers". Los gebro ken paarden van manege Teun Beld man veroorzaken ernstig ongeluk. Diploma-uitreiking Lagere Landbouw scholen te Markelo en Bathmen. 14 mei: Verkeersexamen leerlingen lagere scholen. Inbreker zomerhuisjes te Eefde in de kraag gevat. Uitbreiding gebouw „Irene" kost meer dan hon derdduizend gulden. 21 mei: G. J. Scholten biljartkampioen club „Kalfsterman". Ernstig ongeluk met militair busje op de Deventerweg, kostte 20-jarige sergeant H. uit Lich tenvoorde het leven. Drie militairen werden zwaar gewond. Grote deel name aan oriënteringsrit M.A.C. „De Holterberg. Johan Koopman 40 jaar Margrietbezorger. Jaarvergadering Groene Kruis. Bejaarden Holtense Bejaardensociëteit maakten uitstapje. 28 mei: Zestig jarige Boerenleenbank schenkt vijftienduizend gulden voor bouw van muziekkoepel die door Holtense Bouw vakpatroons belangeloos zal worden gebouwd. Zaterdagmiddagclub „Blauw Wit '66" opgericht. Veld loop Scholengemeenschap. Derde prijs voor Vrijwillige Brandweer op de Prov. wedstrijden te Haaksbergen. Geslaagde Sport- en Technische wed strijdendag Kring II P.J.G.O. bij „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek. Mooie successen voor „Bergruiters" op con cours te Almelo. Zwem- en water poloclub „Twenhaarsveld" opgericht. Uitstapje Hervormde Vrouwengroe pen Holten en Dijkerhoek naar Fries land. 4 juni: Boerenpartij behaalt één zetel bij ge meenteraadsverkiezingen. A.R.P. van een op twee zetels. Schoolreisjes lagere klassen o.l. Dorpsschool. Enorme drukte tijdens de Pinkster dagen. 11 juni: Goede prestaties op zonnige vierscho- lensportdag. V.V.V. „Holtens Be lang" plaatste op de mooiste plekjes rond Holten dertig banken. A-juni oren van H-V.C-. kampioen. De heer C. P. Louws, commies-A ter gemeente secretarie. benoemd tot hoofdcommies van de gemeenten Neerkerk, Leer broek en Nieuwland. Schoolreisjes hogere klassen o.l. Dorpsschool. 18 juni: Geref. kerkeraad benoemd tot hulp in het pastoraat ds R. Oosterhoff te Sliedrecht. Paul Rugënbrink 25 jaar aan ,,'t Spoor". Vuil drinkwater als gevolg van extra grote afname i.v.m. hittegolf. Kinderuitstapje Ned. Bond van Vervoerspersoneel naar As sen en Emmen. 25 juni: Jaarvergadering E.H.B.O. Holtense Verkenners naar Engeland. Gezel lige avond P.J.GO. afdelingen Holten en Bathmen in feestzaal „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. 2 juli: Raad benoemd Dorpsschool onderwij zer H. Wilpshaar tot hoofd van de o.l. Kolschool en verleend dokter J. P. Na gelhout eervol ontslag als gemeente arts. Ondanks plensbuien opgewekt feest in Espelo. Wild zwijn aan het spit tijdens tuinfeest t.g.v. het 30-jarig huwelijk van het echtpaar Lubbers- Wildenbeest op de Holterberg. Uit reiking diploma's Huishoudschool. 9 juli: Glanzend succes voor „H.M.V." op Nat. Fed. Muziekconcours te Gorssel. Bijzondere zangavond Bijbel Kiosk Vereniging in Ned. Herv. Kerk. Waardenborchgroep nam eigen troep huis in gebruik. Oud-plaatsgenoot W. Otten te Hilversum (administra teur, hoofd van de afd. Algemene Za ken) 25 jaar in gemeente-dienst. 16 jüli: Plaatsgenoot veehandelaar M. Hofman botste door vermoeidheid met auto te gen boom en werd met zwaar inwendig letsel in het ziekenhuis te Deventer opgenomen. O.L.M.-ers maakten uitstapje naar Marken en Volendam. Eerste prijs voor W.S.V. „De Trek kers B" in Enschede. 23 juli: „Universal" kampioen bedrijfsvoetbal. Henk Nieuwkamp uit Borne op de streep winnaar van vierde Holtense Wielerronde. Titel bij de jeugd voor Wim Klein Velderman. Drie avon den van bezinning in Braderietent in „Kalfstermansweide". Interker kelijk recreatiewerk in tent in de weide van Veneklaas aan de Borkeldsweg. 30 juli: Twaalfde Braderie schitterend, ge slaagd evenement dat weer duizenden op de been bracht. Braderie-konin gin Willy Nijhuis ging driemaal op kraamvisite. Gerrit Jan Stevens werd Schutterskoning. Ontspan ning en vermaak op gezellige boeren bruiloft in de grote tent. Zomerex- cursie Vereniging Bedrijfsvoorlichting Holten-Dijkerhoek. Jaarvergadering Holtense Voetbalclub. 6 augustus: Zondagsschool-onderwijzer Albert Vol kers overleden. De overledene was 35 jdar onderwijzer van de Zondagsschool in de Heihuizen. 13 augustus: Boerderij van L. J. Krikkink in Dijker hoek door brand verwoest. „De Kol school" in rioodlokaliteiten van start. De heer J. W. Hielkema ass. der Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" be noemd tot directeur van de Coöp. Zui velfabriek „Terschelling". Vier kna pen (weggelopen uit Rijksopvoedings gesticht) op strooptocht door Holten. Vergadering School en Volksfeest commissie Dijkerhoek. 20 augustus: Grandioos succes voor H.M.V.-Drum- band op internationaal muziekfestijn in Wierden. Eerste waterpolowed- strijd in natuurbad „Twenhaarsveld". 27 augustus: Burgemeester mr W. H. Enklaar ge kozen tot voorzitter van de afd. Over ijssel van de vereniging van Neder landse Gemeenten. Geslaagd School- en Volksfeest in Dijkerhoek. Zware vrachtauto ramt winkelpand van Schildersbedrijf fa. A. Schipper. Schade meer dan 10 mille. 3 september: Echpaar Vrugteveen-Paalman, van 't erve „De Panne" 50 jaar getrouwd. Spanning bij zwemwedstrijden in „Twenhaarsveld". Uitwisseling Plat telands jongeren. Oversehiese jongeren op bezoek in Holten. Geslaagde Heide-wandeltocht W.S.V. „De Trek kers". Meer dan 1500 deelnemers. Kalverkeuring Lagere Landbouwschool te Bathmen. Raad neemt afscheid van wethouder Veneklaas Slots en raadslid Sprokkereef. Onderhandse opdracht bouw 49 woningen. 10 september: Echtpaar Leemkuil-Bannink, Holter broek 52, vijftig jaar getrouwd. Raiffeisenorganisatie totaal spaarte goed meer dan 5 miljard. Plaatselijke bank bood de heer Ulfman uit de Burg. v. d. Borchstraat een geschenk aan. Festival Muziekkring Lochem in gebouw „Irene" matig bezocht. Raad koos als nieuwe Wethouders de heren J. Rietberg en H. Klein Velder man. Woorden van dank en waarde ring voor afgetreden weth. de heer G. Brands. C.J.V.-jongeren van de Jeugdkring Holten hielden sportdag in Dijkerhoek. Sportvrouw en sportman van het jaar werden resp. Ina Wille- mink uit Bathmen en Marinus Slomp uit Markelo. In Dijkerhoek namen Plattelands vrouwen afscheid van hun mede-bestuurslid Mevrouw Wevers- Kelder. 17 september: Hoofdleidster Betty Hoogkamp trad in het huwelijk. Feestelijk uitgedorste kleuters van de Christelijke Kleuter school vormden ere-haag voor het ge meentehuis. Jonggeborene kreeg „krentewegge" van meer dan ander halve meter. Echtpaar Hof-Vrielink in de Kozakkenstraat bijzonder verrast. Eenmansband" in de persoon van de heer van Laar zorgde voor de muzikale omlijsting. Fokveedag in Espelo bracht vee van goed gehalte in de ring. Espelose Plattelandsvrouwen dagje uit naar Enschede en Hengelo. Nieuwe berenstal varkens K.I. in ge bruik genomen. 24 september: Zestig Canadese gasten (w.o. de dui zendste grafbezoekster) hartelijk ont vangen. Indrukwekkende plechtigheid öp het Canadese Kerkhof. Keur van goed materiaal op de Holbatheo paar- denfokdag in Dijkerhoek. Nieuwe straatverlichting op de Bekkenkamp (vanaf viaduct tót hotel „Müller) in gebruik. Dijkerhoekse Amateur To nelisten oogstten succes met revue „Van alles wat". Grote belangstel ling voor le Open Deur-dienst in Ned. Herv. Kerk. Medewerking verleende het Ambonezen koor „Talitha Kumi" uit Nijverdal. 1 oktober: Feestelijke samenkomst (Social eve ning) met Canadese gasten in 't Park gebouw te Rijssen. Holtense Pad vinders zeer succesvol bij zwemwed strijden in Deventer. De heer J. W. Witmer, oud-hoofd van de o.l.s. te Dij kerhoek benoemd tot hoofd van de Schuilingschool te Deventer. Fok veedag. in Kalfstermansweide. Jaar vergadering Jong Holten. Fa. Voor des H. J. Wansinkstraat (belangrijk uitgebreid) schakelt over op zelfbedie ning. 8 oktober: Gouden bruidspaar van Laar-v. d. Bos door zeer velen gelukgewenst. Vrou wen werden voorgelicht over de atoom gevaren. Zeven Holtense dames die 5 jaar als voorlichtsters fungeerden ont vingen herinneringstegeltje. Brid geclub opgericht. 15 oktober: Propaganda-avand E.H.B.O. Gerrit Jan Struik uit Espelo vrij ernstig ge wond bij verkeersongeluk bij 't viaduct. Verbouwing en uitbreiding gebouw „Irene" begonnen. Volleybaltournooi Scholengemeenschap. Eerste prijs voor W.S.V. „De Trekkers" bij wed strijden in Almelo. 22 oktober: „The Sensation Rockets" bestaan 5 jaar. Cross country Bergruiters en Manége Beldman. Jaarvergadering afd. Holten „Coveco" (v.h. G.O.S.) en A.R. Kiesvereniging. Feestavond Paardenfokvereniging „Holbatheo" 29 oktober: Holtense Handelsvereniging besluit tot grootscheepse winkelactie i.v.m. Smit's verjaardag. Afscheid bij het Chr. Kleuteronderwijs. O.L.M. Staffunc tionaris A. W. Kreulen sprak voor de leden van de Holtense afdeling over het onderwerp: Ons boerenbedrijf en de hedendaagse structuurverandering. P.v.d.A.-afdeling content met ver kiezingsprogram. 5 november: Jans Mossink (Kuper Jenske) 12 jaar „Spölleman" bij de Larense Schotsers gehuldigd in café Rotman te Laren. Verhaal van mevr. B. C. de Haas-Boekbinder bekroond met eerste prijs, zijnde een 12-daagse reis naar Canada en Amerika. W.S.V. „De Trekkers" (kampioen 2e klasse N.U.W.) vierden feest in clublokaal „De Waag". 12 november: Achttiende bijeenkomst Holtense Kunstclub werd zeer druk bezocht. Oudste inwoonster van Holten, mevr. H. Vasters-Aanstoot, in de ouderdom van 95 jaar overleden. Hervormde Vrouwengroep vierde haar 3de Lus trum. 19 november: Vijf en zeventig O.L.M. in Holten. Druk bezochte receptie en feestavond. Holtense Voetbalclub „H.V.C." kan rekenen op steun van Supportersclub. Smaakvolle uitbreiding Holtense Boekhandel. Gezellige avondrit M.A.C. ,.De Holterberg". Woonwagen van de familie L. ten Veen ging in vlammen op. 26 november: Geslaagde uitvoering Holtens Ge mengd Koor en Kinderkoor. Over wegwachter H. J. Traanman nam i.v.m. pensionering afscheid van chefs en collega's. Prachtige successen voor Holtense ruiters op internationaal concours te Meppel. De heer A. J. Snijders leraar R.M.L.S. te Hengelo sprak voor de P.J.G.O. afd. „Jong Hol ten" over „Rundveehouderij en fok kerij". 3 december: Sinterklaas door grote kinderschare hartelijk begroet bij aankomst op het Station N.S. Triomftocht door het dorp, voortijdig einde door plensbui. Bezoek van Sint aan de kinderen in Espelo (Trefpunt) en Dijkerhoek (Bonte Paard) H.M.V. zorgde voor feestmu ziek. Cross country L. R. „Bergrui ters". Jaarlijkse uitvoering „H.M.V." schitterend geslaagd. „Amicitia" was geheel bezet en bezoekers waren zeer tevreden over het gebodene. Familie Pinkert speelde „Old folks at home" en oogstte enorm applaus. Oud-groeps- cdt. der Rijkspolitie R. Petter sprak voor Chr. Plattelandsvrouwen- en meisjes. Jaarvergadering A.B.V.A.- afdeling en afdeling Partij v. d. Arbeid. Familie-avond Chr. Besturen Bond. 10 december: Melkstrijd na 18 jaar beslecht: „V-V.M." - „OMEFA" - „VRIJHEID". Oudermiddagen Lagere Landbouw school Bathmen. Jaarvergadering IJsclub „De Noordpool". Prachtige successen voor „Bergvliegers" op ten toonstelling in Rijssen. Sint bezocht de scholen. 17 december: Gemeente schenkt Canadese Ambas sade en buurgemeenten kerstbomen. Teun Beldman eerste op internatio naal concours in Zuidlaren. Voor lichtingsavond Landbouworganisaties druk bezocht. De heer A. Teeselink benoemd tot administrateur kerkelijk bureau Hervormde Gemeente. 24 december: Bestuur en directeur van de Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrij heid" gaven volledig opening van za ken aan Omefa-leveranciers over Melklevering aan „De Vrijheid". Kerstoratorium-uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" zeer geslaagd. Kerstwandeltocht N.U.W. (uitgezet door de W.S.V. „De Trek kers") bracht ruim 250 wandelaars in actie. Kerst wij dingen Chr. Platte landsvrouwen en -Meisjes; Afd. Dij kerhoek Ned. Bond van Plattelands vrouwen en Holtens afdeling van Plat telandsvrouwen. Gezellig samenzijn voor gepensioneerde leden van de bij1 het N.V.V. aangesloten vakbondsafde lingen. 31 december: Raad tegen advies van B. en W. tot de instelling van ouderraad bij het Open baar Lager Onderwijs besluit met 7 stemmen voor en 6 tegen tot instelling van Schoolraad. Perceel Kolweg 31 (voorheen bewoond door de fam. T. Hofman) zal publiek worden verkocht. Dokter J. F. Sytsema volgt dokter Nagelhout op als gemeente-arts. In 1966 vrij forse stijging van het aantal woningzoekenden. „HOLTENS NIEUWSBLAD" Het in Holten meest gelezen blad be staat 18 jaar. En hiermede besluiten we dit over zicht over het jaar 1966, dat in geen ge val aanspraak wil maken op volledig heid. Gheluyt ter gelcegentheyt van d'Uytganck van het Jaer onses Heeren MCMLXVI. De Oudejaers-clock klept en duyster syn de Lugten, de Winter komt aen Boord met sombere gerugten, de Welvaert, die een elck als blyvent scheen t' aenvaarden, staat op een wanckel punt, 't Geldt gaet steeds meer Ontwaarden. De eene onderneemingh nae de andre sluyt de Poort, het soo gevreesde Woort „Werckloosheyt" wordt gehoort en wie 't noch weet, denck aan de sombre Crisis Jaaren; zal dit Decennium ons nieuwe sorghen baeren? Wij moesten in dit Jaer ontsachlyck veel verstouwen, vooral toen een Princes haers Harten Lief wou trouwen. Niet yedereen was bly met 't Princelyck besluyt, maer het Protest liep hier en daer het Spuygat uyt. Men vroeg sich wel eens af of in een vrye Staet 't Belyed soms moet bepaelt door 't Ghewelt op Straat! De Hoofdstad van het Land, met trots devies int Waepen, moest van een slap Beleyt de wrange vrugten' raepen. De Schout moest aen de Kant, de Bock in de Woestyn en prent op prent deed kond van 't Provostraatfestijn. De jonghens met Lang Hayr, de Meyden met de Krenten ze waeren staegh op stang en knockten met Agenten. Maer dit wast Eynde niet van alle Naerigheydt. Oock de Regeeringh wierd 't vertrouwen opgheseyt. Hier ging het om de Vraeg, hoe het Tekort te decken. De plannen waren schoon, maar kon de Bruyn het Trecken? Zoo zat ons Land, toen alles riep om Vast Beleydt, op eenen morghen vroeg plots sonder Ooverheydt! En in het Nieuwe Jaer, dan moeten wy gaen stemmen: met volle kragt voor uyt of op de helling remmen? Wie sal er aenstonds met de Stemmenbuyt gaen stryeken: de Arrebeytsparty of wel dc Katholycken, de Christelycken of welligt de Liberalen? En sal Boer Koekoeck er oock nu weer Winst uyt haelen? Wat oock ghebeurde, de Courant was er steeds by, sal oock int Nieuwe Jaer weer syn van de Party. En wat in eyghen Plaets en Strceck belanghryck is, Uw Nieuwsbladt merekt het op, Uw Nieuwsbladt brenght het wis. En. laet de Oudjaersclock v;at sombre galmen hooren, dat moogh int Nieuwe Jaer de Blytschap niet verstooren, dat oock dit Jaer van 's Hoogsten Hand ons wierd gegeeven en wy gespaert syn by Gesondheyt en by Leeven, een Leeven, weliswaar met Sorg, maar steeds noch vry; wij vaeren voor de Wind, al ist maer Wind op sy! Ghy, leezers van dit Blad, ghy allen, Mans en Vrouwen, tragt oock int Nieuwe Jaer de Moed er in te houwen. Ghy, zaakenlien, al hebt ghy onghetwyfelt sorghen, leeft by de dag en maeckt geen sorghen oover Morgen. Bestuur van Stad en Land, sy wysheyt U ghegeeven, dat yedereen hier stil en rustig mooge leeven. Sy voorspoed en gheluk uw deel en dat God's Zeegen, waer 't allermeest aen ligt, U leyd' op al Uw weegen!

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2