HOLTEN KOOP IN al uw waren dan kunt U veel geld toesparen! Voorlopige bedrijfsresultaten en dierziektebestrijding „De Vrijheid" Kerstwandeltocht N.U.W. Expositie in de Ulo-school Bronchi letten Geslaagd Kerstwijding chr. plattelandsvrouwen en meisjes Teruggave slachtrechten Gemeentebestuur contra de Minister Kerstwijdingsayond in Dijkerhoek Beter toezicht op gymnastieklokalen en turnartikelen Beslissingen richtprijs melk eis oriëntatieprijs rundvlees tijdens huidige kabinet LANDBOUW EN VEETEELT 1IEKTENBESTRIJDING Heiellige middag voor gepensioneerden Vrijdag 23 december 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Bij zijn mededelingen omtrent het be drijf in de najaarsvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek ..De Vrijheid" op maandag 19 december 1966 heeft de direc teur, de heer Broersma, o.a. uitvoerig stil gestaan bij de dierziektebestrijding in 1966. In de periode 1965/66 werden in to taal 7861 runderen geregistreerd, waar van 4499 werden getubercullineerd. Hier van waren 99 dieren met onbesliste reac tie. Van deze dieren werden er op ver zoek van de veehouders in overleg met de Gezondheidsdienst voor dieren zes ge slacht met een vaste subsidie van f50,—. Bij geen der betrokken dieren werd t.b.c. gevonden. Er werden in die periode 2300 certifi caten, 200 geleidebiljetten voor slacht dieren, alsmede 27 gezondheidsverklarin gen voor varkens afgegeven en 1256 cer tificaten en 19 gezondheidsverklaringen voor varkens ingenomen. ABORTUS BANG Bij onderzoeken inzake abortusbestrij- ding werden geen gevallen van brucellose gevonden. Wel werden 85 te vroeg ge boren kalfjes voor onderzoek ingezonden, waarbij 64 keer een negatief resultaat werd geboekt en de overige gevallen an dere afwijkingen vertoonden. Op 10 bedrijven werden 15 dieren be handeld voor runderhorzelbestrijding. Hieruit blijkt, dat de veestapel practisch vrij is van de gevreesde runderhorzel. Maar het is noodzakelijk hierop controle te blijven uitoefenen, vooral omdat hier tegen bij onze Oosterburen niet voldoen de wordt gedaan. Voor de mastitis-bestrijding (uiteront- steking) werden 67 bedrijfsbezoeken afge legd, waarbij monsters voor onderzoek werden opgezonden, Dit onderzoek ge schiedt op verzoek van de veehouders op vrijwillige basis. BEDRIJFSGEGEVENS De heer Broersma deelde mede, dat de melkaanvoer hoger was dan vorige jaar en tot over de 17 miljoen kg. is gestegèn. Er werd pl.m. drie miljoen kg. aange kocht. De kwaliteit' van de melk was be ter dan in het voorgaande jaar. Er werd ruim f20.000,meer toeslag betaald dan vorige jaar. De toeslag over het 3e kwar taal bedroeg f 67.000, De melkprijs over het 3e kwartaal '65 bedroeg f22,99 en over het 3e kwartaal 1966 f26,46. Het uiteindelijk bedrag zal ongeveer gelijk zijn aan het vorige jaar, aangezien de toeslag uit het Landbouw Egalisatiefonds is verminderd. KAASPRODUCTIE De heer Broersma deelde mede, dat er weinig melkpoeder is gefabriceerd. De kaasproductie bedroeg 15 miljoen kg. tegen vorige jaar 12V2 miljoen kg. De kwaliteit van de kaas was zeer goed. Zo als reeds gemeld werd hiervoor een bron zen medaille ontvangen. De voorzitter heeft de directeur en het personeel be dankt voor hun prestaties aan het slot van de vergadering. Ruim tweehonderdvijftig wandelaars, voornamelijk in wandelclubs uit Almelo, Deventer, Zwolle, Nijverdal, Tubbergen en uit Holten zelf, hebben zaterdagmid dag een frisse neus gehaald, tijdens de Kerstwandeltocht, georganiseerd door de Kring Almelo van de N.U.W. en uitgezet door de W.S.V. „De Trekkers'', alhier. Nu het wandelseizoen, in wedstrijd- vorm, voorlopig stil ligt, worden toch dit soort wandeltochten, buiten competitie verband, waaraan geen prijzen zijn ver bonden, gehouden, om de onderlinge band te verstevigen en de „pur sang" wandelaars gelegenheid te geven de be nen nog eens los te tippelen. Het ging deze middag om een afstand van plm. 8 km waarbij als route gekozen was de Larenseweg, Aaltinkssteeg, Jeurlinksweg, Heksenweg, een paar we gen over de Holterberg en via het Beu kenlaantje naar de start café „De Waag" bij het station N.S. terug. Hier ontvingen alle deelnemers waaronder ook enkele groepen junioren een kerstkrans. De leiding van deze tocht berustte bij de heer M. Hofstede, voor zitter van de kring Almelo, te Nijverdal. Op zaterdag, 7 januari, organiseert het district Almelo een olieböllentocht van uit Nijverdal. In het gebouw van de ulo-school zul len de leerlingen van de openbare scho lengemeenschap op maandag, 26 de cember (2e Kerstdag) en dinsdag, 27 december een expositie houden van tekeningen en handenarbeidprodukten. Ten aanzien van de tekeningen be staat deze schoolexpositie uit een grote verscheidenheid van technieken en verder zal men er pottenbakkerswerk, boetseerwerk, linoleumsneden en der gelijke tentoongesteld kunnen zien. Deze tentoonstelling, die van de school uit gaat, staat onder leiding van de leraar handenarbeid en tekenen, de heer M. A. Al ting. Vorig jaar trok zij veel belang stelling. De uren van openstelling zijn van 10 tot plm. 16 uur. De toegang is vrij. Er is een groot aantal werkstukken bijeengebracht. Hoostdrcmk in tabletvorm. 95ct Te Deventer zijn voor het. Testimonium tot het geven van bijbelonderwijs bij het lager onderwijs geslaagd de heren H. H. Koopman, Dorpsstraat 32 en H. Littink, Kohveg 12. ZUIVELSITUATIE NIET OPTIMISTISCH Uit de mededelingen van de directeur bleek verder, dat in de E.E.G.-landen te grote overschotten aan boter in voorraad zijn. De afzet van koelhuisboter tegen lagere prijzen in eigen land brengen geen verbetering, .bmdat de mensen er iniet meer boter door eten. Een lichtpuntje zag de heer Broersma in het feit, dat de Ver enigde Staten en Canada geen boter meer uitvoeren naar Europa. Er bestaat een kans voor afzet naar die landen. De kaasproductie was in Nederland on gekend groot; de afzet is iets geremd. Als de produktie zo doorgaat en de afzet niet groter wordt, dan wordt de situatie niet erg rooskleurig. Er wordt veel ched- darkaasgebruikt voor de smeltkaasindu strie, o.a. voor Australië. De condenz-afzet is moeilijk door de situatie in het Verre Oosten. De afzet van koffiemelk naar West-Duitsland begint op gang te komen. Wat de melkpoeder betreft heerst er een zware concurrentie van de E.E.G.-landen. Hierin kan pas per 1 april 1968 verandering komen. Het totaalbeeld dat de directeur zijn toe hoorders kon geven was dan ook niet optimistisch. Dooi: afspraken in de E.E.G. zullen in april de prijzen der produkten omhoog moeten. Daaraan zal, gezien de afzetmog.heden niet te ontkomen zijn. De leden van de plaatselijke afdeling van de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes hielden donderdagavond in gebouw „Rehoboth" hun jaarlijkse kerst wijding. De presidente, mevr. J. Rietberg-van Lindenberg, heette allen hartelijk wel kom, in 't bijzonder de gasten, en ging voor in gebed, nadat gezongen was Ps. 98 vers 3. Na een kort inleidend woord werd overgegaan tot de Kerstliturgie „Gods be lofte heerlijk vervuld", waarbij samen zang, declamatie, orgelspel, lezing van een kerstverhaal en muziek elkaar afwissel den. Mej. J. Paalman declameerde, het orgel werd bespeeld door mevr. Nijen- huis-Brink, mevr. J. Hammer-Pleijsier hield een inleiding en mevr. M. van Eng- brink-Ramaker las een kerstverhaal. Aan de Kerstwijding werd medewerking verleend door de Holtense Muziekvereni ging „H.M.V.". Het ensemble speelde o.a. Gezang 29, Gez. 135, Ere zij God en als toegift het bekende kerstlied „Komt allen tezamen". De mooie avond werd door mevr. Ham mer-Pleijsier met dankgebed gesloten, nadat mevr. Rietberg alle medewerken den had dank gezegd. Zij richtte zich in 't bijzonder tot „H.M.V." voor de zeer ge waardeerde medewerking. Blijkens een voorstel aan de raad tot hernieuwde vaststelling; van de verorde ning .en invordering van rechten voor het gebruik maken van het openbaar slacht huis bestaat er een ernstig verschil van mening tussen het dagelijks bestuur der gemeente len de minister van binnen landse zaken. Bij het ter goedkeuring aanbieden in 1965 dezer verordening aan de Kroon heeft de minister een bepaling gemist over gehele of gedeeltelijke te ruggave van rechten, indien een slacht dier in zijn geheel wordt afgekeurd voor voedsel voor mens en dier. Volgens de bewindsman voorkomt het opnemen van een dergelijke bepaling, dat men zieke, gestorven of in nood gedode dieren naar andere keuringskringen gaat vervoeren, waar men een dergelijke teruggave van betaalde rechten wel kent. Een derge lijk vervoer acht de minister n.l. uit een oogpunt van volksgezondheid niet zonder bedenking. B. en w. denken daar echter, blijkens hun uitvoerige toelichting, anders over en zeggen dat een dergelijke bepaling op 7 In een, op stemmige wijze met groen en kaarsen versierde zaal en bij de brandende kaarsjes der kerstboom, hielden de Dijkerhoekse plattelands vrouwen donderdagavond in 't Bonte Paard hun kerstwijdingsavond, die druk bezocht was. De avond werd door een viertal dames verzorgd, die elk een onderdeel van het programma voor hun rekening namen. Mevr. A. Pinkert- Kolkman verzorgde de kerstliturgie en las het kerstevangelie. Mevr. H. Koopman-Brinkman vertel de een verhaal getiteld „Armoede" en declameerde het gedicht „Kerstliedje". Tussen dit optreden door werden kerst liederen gezongen en in de pauze werd getrakteerd op koffie met cake. Na de pauze las mevr. H. Meijerman-Sluiter een ontroerend verhaal over een zee mansgezin „Het lied, dat Klaasje zong", terwijl mevr. A. Pinkert-Kolkman ver telde over „Kees de geleidehond". Ook mevr. D. Sluiter-Welbergen werkte aan het programma mee, dat met zang en tracties echt de sfeer van het kerstfeest opriep. De presidente, mevr. J. Reilink-Reij- link, die aan het begin van de avond in haar openingswoord voor het eerst de echtgenote van het hoofd der school te Dijkerhoek, mevr. Kroon-Pasman, wel kom kon heten, nu haar gezin in Dijker hoek is komen wonen, dankte na afloop, de dames die de zaal zo keurig versierd hadden en die door hun optreden zo'n prettige sfeer aan deze bijeenkomst hadden weten te geven. Ook bedankte zij de familie Kloosterboer voor het af staan van de zaal en voor het vrien delijk onthaal, dat men daar steeds vindt. Aan een drietal leden die door ziekte verhinderd waren deze kerst bijeenkomst bij te wonen werd door de leden een fruitbakje bezorgd. Burgemeester en Wethouders zijn niet erg te spreken over de wijze waarop de gymnastieklokalen en de daarin aan wezige toestellen en materialen in deze gemeente worden gebruikt. De ervaring met het gymnastieklokaal in de Tuin straat heeft het college geleerd, dat de zaal met de toestellen en de materialen niet altijd oordeelkundig worden ge bruikt en dat niet steeds de nodige zorgvuldigheid in acht wordt genomen. Het vele gebruik van deze lokalen (in de Tuinstraat en de Haarstraat) maakt het gewenst, dat voor het gebruik rege len worden vastgesteld, waaraan de ge bruikers zich hebben te houden. B. en W. achten het dan ook nood zakelijk, aldus schrijven zij in een toe- lichting op een desbetreffend voorstel juli 1965 welbewust is weggelaten. Het college is namelijk van mening, dat door het weglaten van een bepaling tot terug gave van rechten de handel in zieke die ren kan worden afgeremd. Deze handel draagt, zeggen b. en w., een speculatief karakter, waarvan door het opnemen van een bepaling als door de minister be doeld, zou worden medegewerkt. In werkelijkheid liggen de omstandig heden zo, dat een dier, waarvoor geen genezing van een ziekteproces wordt verwacht of waarvoor de behandeling ter voor eventuele verkrijging dezer gene zing economisch niet verantwoord is, door de eigenaar wordt verkocht. De eventuele baten komen dan ook in vele gevallen niet bij de oorspronke lijke eigenaar terecht. Bovendien moet elk transport voor het zieke dier als een nadelige factor voor dit dier worden ge zien en betekent het vervoer over grote afstanden, die deze speculatieve handel met zich meebrengt, voor de zieke dieren een nodeloze kwelling. Uitvoerig gaan b. en w. ook nog in op de kosten die de keuring van deze die ren ,die keuringstechnisch bijzondere aandacht vereisen, met zich meebrengt. De relatief kleine bedragen, die de keu ringsgelden vertegenwoordigen, vormen, naar het oordeel van het college, voor niemand een bezwaar en zijn naar zijn mening ten volle verantwoord, wanneer alle extra zorg en werk in aanmerking worden genomen. Het college is op tal van gronden dan ook van oordeel, dat aan de genoemde opmerking van de minister niet moet worden tegemoet gekomen. Het stelt voor de verordening overeen komstig het aangeboden ontwerp vast tfe stellen. Mr. B. W. Biesheuvel, Minister van Landbouw en Visserij, acht het nood zakelijk, dat het huidige kabinet de re gelingen voor het melkprijsbeleid en het rundvleesbeleid voor het jaar, lopende van april 1967 tot april 1968 voorbereidt en beslissingen neemt. De Minister van Landbouw en Visserij stelt dit vast in de memorie van ant woord op het voorlopig verslag bij de Landbouwbegroting voor 1967. De na tionale beslissingen voor de vaststelling van de richtprijs voor melk en de oriën tatieprijs voor rundvlees ingaande 1 april 1967 zullen in de loop van fe bruari 1967 genomen moeten worden. Dat is nodig, omdat na de nationale be sluiten over het melkprijsbeleid 1967/ 1968 in het geding zijn de hoogte van de richtprijs, de mate van steunafbraak en de hoogte van de verrekeningsprijs voor de consumptiemelk de EEG-Mi- nisterraad nog de drempelprijzen voor de zuivelprodukten moet vaststellen, die eveneens per 1 april 1967 van kracht worden. De vaststelling van het melkprijsbe leid 1967/'68 moet rekening houden met het perspectief van het gemeenschap pelijk zuivelbeleid, dat per 1 april 1968 verwezenlijkt dient te worden: van die datum af zal de industriemelk 5,35 per 100 kg meer moeten opbrengen ter realisering van de voorgeschreven richt prijs aanpassing van 1,80 per 100 kg en de verplichte volledige afbraak van de huidige toeslag op de industrieel ver werkte melk (exclusief de melk verwerkt tot gecondenseerde melk) ad 3,55 per 100 kg. Daarnaast dient rekening te worden gehouden met een geringe ver dere noodzakelijke verhoging van de in- dustriemelkopbrengst in verband met mogelijke wijzingen in het consumptie- melkbeleid. Zo geleidelijk mogelijk De Minister deelt de mening van ver scheidene kamerleden, dat er naar ge streefd dient te worden de noodzakelijke aanpassingen zo geleidelijk mogelijk te doen verlopen, teneinde aan de binnen landse afzet van zuivelprodukten met name de afzet van boter en kaas zo weinig mogelijk afbreuk te doen. In dit verband dient zeker te worden overwo gen per 1 april 1967 naast de ingevolge de EEG-zuivelverordening verplichte steunafbraak van 0,46 per 100 kg een extra bedrag af te breken, waarvan de grootte bepaald dient te worden in sa menhang met de richtprijsaanpassing per 1 april 1967. Van een eventuele versnelde afbraak per 1 april 1967 van de thans geldende industriemelktoeslag ad 3,55 per 100 kg met b.v. 50 dus nog zonder reke ning te houden met de samenhangende factoren van een mogelijke richtprijs aanpassing en een eventueel aan te brengen wijziging in het consumptie- melkbeleid verwacht de bewindsman geen érnstige nadelige gevolgen voor de binnenlandse afzet en de export van zuivelprodukten. Voor de kaasafzet naar Duitsland is niet het Nederlandse beleid bepalend, maar het beleid dat terzake in de Duitse Bondsrepubliek per 1 april 1967 zal worden vastgesteld, n.l. de hoog te van de drempelprijs voor kaas per 1 april 1967 voor dit land. De invloed van een prijsverhoging In ons land bestaan terwille van de veehouders op het gebied van de ziekten- bestrijding zeer goede gezondheidsdien sten; ze worden door de veehouders be stuurd en gefinancierd. Door een hechte samenwerking ook met de overheid is al veel bereikt. Wanneer wij denken aan een ziekte als rundertuberculose, abortus Bang, kan men wel zeggen dat deze kwaal thans bijna geheel is uitgeroeid. Ook de bestrijding van de runderhorzel is een prachtig voorbeeld van georganiseer de dierenziektenbestrijding, waar men trots op kan zijn. Het zo gevaarlijke mond- en klauwzeer wordt door jaarlijkse voorbehoedende en ting binnen de perken gehouden. Maar nu de mastitis of uierontsteking; de bestrijding van deze ziekte is nog lang niet opgelost en meer dan ooit zal men ook aan dit vraagstuk aandacht moeten schenken. Uiterontsteking komt nog zeer veelvuldig voor, dit tot grote schade van onze veehouderij. In hoofdzaak ontstaat mastistis door grotere of kleinere wonden aan uier of tepel, maar ook zeer dikwijls als gevolg van slecht melken. Het is noodzakelijk om de veehouders hierop bij voortduring te wijzen, want slecht melken veroorzaakt veel meer uierontsteking dan goed mel ken. Ook een te hoog vacuum, versleten tepelvoering zijn belangrijke factoren bij hetoptreden van deze ziekte. Iedere veehouder kent mastitis. Bij acute vorm vooral zien wij, dat het ont stoken kwartier vergroot is, rood van kleur en vaak hard en pijnlijk. aan de ï'aad, dat op het gebruik en het nevengebruik toezicht wordt uitge oefend, opdat de zalen, toestellen en materialen overeenkomstig de bestem ming worden gebruikt. Op hun verzoek hebben de gymnastiekleraren, de heren Paule en Lukkien, zich bereid verklaard zich met dit toezicht te belasten. Het college heeft regelen voor het gebruik opgesteld, waarmede genoemde leraren zich kunnen verenigen en waarvan het gewenst wordt geacht, dat zij in een verordening van de raad worden opge nomen, overeenkomstig een bijgevoegd ontwerp. De melk is afwijkend van samenstel ling, er zitten vlokken in. Maar nu de bestrijding. Grote verbete ringen zijn vastgesteld, wanneer net vóór of tijdens de droogstand penicilline in de uier werd gebracht. Dit moet wel een langdurige werking hebben; als het kan de gehele droogstandduur, dus wel tot 2 maanden. Acute gevallen moeten door de dierenarts worden behandeld. Wil men een blijvend succes hebben, dan zal ook de melktechniek verbeterd moeten wordpn, maar hierover in een volgend artikel. voor boter en kaas die overeenkomt met een steunafbraak per 1 april 1967 van 1,78 per 100 kg industrieel verwerkte melk (excl. de tot gecondenseerde melk verwerkte melk) op het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud bedraagt ca. 0,1 punt. Indien de eerste verwachting uit komt, zal een halvering van de indu striemelktoeslag per 1 april 1967, ten op zichte van de bedragen in de begroting van het Landbouw Egalisatiefonds voor 1967 voor de zuivelsector, een besparing opleveren van ca. ƒ30 miljoen. Uit deze mogelijke besparing kunnen echter con clusies worden getrokken met betrek king tot het uiteindelijke nadelige saldo van het L.E.F., omdat dit saldo mede in belangrijke mate beïnvloed wordt door een aantal factoren, die zich aan de directe invloed van de Minister onttrek ken. De gemeenschappelijke interventie prijs voor boter welke op 1 april 1968 van kracht wordt is vastgesteld op 6,38 per kg. Deze prijs ligt 1,21 boven de thans voor het melkjaar 1966/'67 gel dende nationale inleveringsprijs van 5,17 per kg boter. De mogelijkheid is voorzien deze noodzakelijke prijsverho ging geleidelijk door te voeren, door tij delijk een consumentensubsidie op boter te verstrekken. Een dergelijke subsidie komt voor nationale rekening en dient uiterlijk 31 december 1969 te worden beëindigd. De vraag, of en in hoeverre van deze mogelijkheid gebruik ware te maken, zal op een later tijdstip onder ogen moeten worden gezien. Het is voor de gepensioneerde leden van de bij het N.V.V. aangesloten vak bondsafdelingen en hun vrouwen een prettige en gezellige middag geworden, de bijeenkomst, die door de bestuurders- bond zaterdag in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman werd be legd. Een experiment verklaarde de voorzitter, de heer H. Koopman, dat niet als vergadering of feest is bedoeld, maar slechts een gezellig samenzijn, waarin de oudere leden met hun dames, die dikwijls toch de afdelingsvergaderingen niet meer bezoeken, elkaar nog eens kunnen ontmoeten. Hij richtte ene bij zonder woord van welkom tot de heer G. Runneboom te Diepenheim en diens echtgenote, die jarenlang secretaris van de NVV-bestuurdersbond in Holten is geweest. De heer J. F. Tang, districtsbestuur der van de Ned. Bond van Vervoersper- soneel te Zutphen, noemde deze bijeen komst een gelukkig initiatief en aan het verzoek om aan deze middag enige lei ding te geven, had hij dan ook gaarne gevolg gegeven. In Amsterdam, waar spreker tot voor kort werkzaam was, heeft men in verschillende delen van de stad vijf clubs, waar de gepensioneerden wekelijks samen komen. Hij reikte ver volgens aan twee leden van de Algem. Ned. Bouwbedrijfsbond (ANB), de heren G. Broekmaat en T. Koopman, die vijf en twintig jaar lid zijn, het zilveren NVV-speldje uit, terwijl de plaatselijke afdeling van de bond daaraan nog en kele geschenken toevoegde. Mevr. Koop man werden bloemen aangeboden. Terwijl de aanwezigen getrakteerd werden kwam een discussie op gang over de economie van ons land, het stakingsrecht, de gemeenteclassificatie en de prestaties van Ajax, die door de heer Tang, als supporter van „de Vole- wijkers" toch wel zeer worden gewaar deerd. Zij hebben zelfs nog een econo mische betekenis vooral voor het ver voer, verklaarde hij. Er ontbraken, door ziekte of familie omstandigheden slechts enkele gepen sioneerden. Deze bijeenkomst, die met een broodmaaltijd werd besloten hoopt men nog eens te herhalen. De heer Beijers bracht de bestuurdersbond dank voor het genomen initiatief, dat hij zeer geslaagd noemde.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4