Meer invloed van ouders op het openhaar lager onderwijs Het nette stadje iaadsvergadering Oevoelvclle Kersisratoriam-yitwosring van „Soli Deo GSsria" Bundel uw nieuwjaarsgroeten Bevordering Geld krijgen voor de gemeenten een moeilijke zaak Uitslagen Bridgeclub Holten Kerstviering Holtense Plattelandsvrouwen Schaakuitslagen In Eefde benoemd Zaterdag 24 december 1966 De Kerstoratorium-uitvoering door de Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" met medewerking van en kele solisten zaterdagavond in de Ned. Herv. Kerk, is weer een fraaie en ge voelvolle vocale en instrumentale ver tolking geworden van liet Kerstevange lie dat door de Bijbel tot ons gekomen is. Het was reeds de zeventiende achter eenvolgende uitvoering in het voor dit doel zeer geschikte kerkgebouw en velen zullen, zoals ds Oosterhoff, geref. predi kant, in zijn slotwoord opmerkte, bij zonder gegrepen zijn door deze prachtige avond, ook al hebben zij reeds vele raaien deze jaarlijkse oratorium-uit voering meegemaakt. Er waren weer veel getrouwe bezoekers en belangstel lende toehoorders en zij zullen er geen spijt van gehad hebben enkele uren van hun zaterdagavond voor dit, ook in cul tureel opzicht hoogstaand evenement, te hebben opgeofferd. In grote stilte en in tens medeleven werden de verrichtingen van koor en solisten beluisterd. „Soli" had voor de uitvoering van deze avond gekozen het Weinachtsoratorium van de Duitse componist Heinrich Barth, dat ook wat de vreemde taal betreft, onberispelijk door de koorleden werd uitgevoerd. Grote indruk maakte weer de zang van en de vertolking van de recitatieven door het koorlid Riek Bolink-Lande- weerd, met haar prachtige sopraan en de volumineuse bas van Henk van Mon- sjou, lid van het NCRV-vocaal ensemble te Hilversum. De pianobegeleiding was bij de Nij- verdalse pianist Henny Slettenhaar, die zich uitstekend van zijn taak kweet, in goede handen. De samenzang werd, zoals men dat van hem gewend is, op kundige wijze begeleid op het kerkorgel door de Holtense organist Anton Koop man. Het gegeven van deze kerstzang is vol doende bekend om er uitvoerig bij stil te staan. Het oratorium vangt aan met de samenzang der aanwezigen van „Komt allen tezamen". Na de voorge schiedenis van de geboorte, van Jezus komt het koor tot een climax, die zich na een gepassioneerd begin, duidelijk demonstreert" door de met kracht ge zongen openbaring van de geboorte en de komst van de herders naar de kribbe. Bijzonder fraai klonk de pastorale „Die Hirten" (de herders) door de ho boïst Wim Tuller uit Nijverdal, met pianobegeleiding van zijn plaatsgenoot Henny Slettenhaar, gevoelvol uitgevoerd. In het gewelfde kerkgebouw komt de muziek van de hobo bijzonder tot zijn recht. In deze pastorale komen de vo cale prestaties van het koor, met de in strumentale begeleiding en van sopraan en bas tot volle ontplooiing. Minder was dit het geval met het schone kerstlied „Stille Nacht, Heilige Nacht", dat ons zonder begeleiding van hobo en alleen, door het koor gezongen, veel lieflijker en gevoelvoller aanspreekt. Opvallend was hoe rustig en onopval- Be direkteur van het postkantoor, de heer Dekker, heeft ons gevraagd 11 te verzoeken, indien u nieuwjaarsgroeten ter post brengt, deze met een elastiekje of touwtje te bundelen, waardoor de postzegels allemaal op dezelfde plaats zitten. Dit betekent een enorme bespa ring bij het sorteren en stempelen der kaarten en brieven. De heer J. Brands, commies ter secre tarie van Deventer, alhier, is met ingang van 1 januari a.s. bevorderd tot commies A. FEUILLETON door Gré de Boer 37) Ik heb gezegd, dat ik dikwijls met vader mee geweest ben. Dat ik nu in een garage werk als monteur en dus er wel wat verstand van heb. Ze vonden me aanvankelijk nog te jong, maar ze heb ben me toch aangenomen. Ik denk, dat ik voorlopig als assistent meega met een oudere expert. Ze hadden het over een rayon in het noorden. Maandag moet ik dus naar Den Haag voor verdere instruc ties. Nou, moet ik maar weer een snip perdag nemen. Komt dat even mooi uit, want dan is Tinie ook weer vrij." Nel Hartog keek haar jongen verwon derd aan. „Waarom heb je dat gedaan? Je hebt toch goed werk in Epe?" „Jawel mam, maar dat geeft niet ge noeg om op te trouwen. Als assistent expert verdien ik zeker vier tienen meer lend de dirigent, de heer J. Plomp uit Nijverdal, deze prachtige uitvoering, die een lange tijd van voorbereiding heeft gevergd, met een machtig slotkoor -tot een groot hoogtepunt wist te brengen. De heer A. Sehellevis, pastoraal mede werker der hervormde gemeente, sprak aan het begin vanaf de kansel een kort welkomstwoord, na in gebed te zijn voorgegaan. De belangstelling voor dit kerstgebeuren noemde hij een stimulans voor de uitvoerenden. Het is werkelijk Soli Deo Gloria" „God alleen zij d'eer". Hij hoopte op een goede en ge zegende avond. Aan het slot bracht ds R. -Oosterhoff, geref. predikant „Soli" en de solisten dank voor de prachtige uitvoering. Er is een hele studie aan vooraf gegaan. Het evangelie is niet te omvatten. Gods geboorte kan men als een diep geheim slechts persoonlijk beleven. Hij hoopte, dat. de aanwezigen dit geheim als blijvend mogen ervaren. Na dank gebed, werd de avond met het geza menlijk zingen van het bekende gezang „Daar is uit 's werelds duistere wolken" besloten. Het ligt heel moeilijk bij de gemeenten met de financiering der investeringen. Dit blijkt nog weer eens duidelijk uit het voorstel van b. en w. aan de raad, waar bij het college vraagt een algemeen be sluit te nemen tot het aangaan van vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten (geldig tot 4 december 1967), tot welk tijdstip de „centrale financie ring" voorlopig zal gelden. Deze „centrale financiering" werd in gevoerd op 4 december 1965. Zij gold voor één jaar, maar werd onlangs met een jaar verlengd. Deze maatregel houdt in, dat voor elke kapitaalsuitgaaf, waar toe de raad besluit en voorzover deze meer bedraagt dan f25.000,bij de mi nister van Binnenlandse Zaken door tus senkomst van Ged. Staten een verzoek moet worden ingediend om medewerking voor het verkrijgen van de benodigde financieringsmiddelen. Deze verzoeken, voorzien van het nodige advies, worden door de minister doorgezonden aan de in de aanhef genoemde Bank, welke instel ling, voorzover er middelen beschikbaar zijn, de betreffende verzoeken inwilligt. Het vorenstaande zal tot gevolg heb ben, dat de raad meermalen zal moeten worden bijeengeroepen voor het sluiten van een vaste geldlening tot een veelal klein bedrag, Inpassing in het normale schema van de te houden raadsvergade ringen is veelal niet mogelijk, zegt het college, omdat van te voren niet bekend is, wanneer aanbiedingen worden gedaan en deze slechts tot een zeer korte tijd gel dig zijn. Vandaar dat b. en w. hun toe vlucht menen te moeten zoeken tot een algemeen geldleningsbesluit waarin dan de voorwaarde zal worden opgenomen, dat van elk op te nemen geldlening in de eerstvolgende raadsvergadering mede deling zal worden gedaan. ZUIVERE HUID vV PUROL en PUROL-poeder De uitslag van de clubavond op 19 de cember was als volgt: 1 Heren PauleLukkien 26 p. (65 2 Mevr. Heilheer Ter Horst 24 Vz p. (61,25%) 3 Heer en mevr. Leget 20 p. (50 4 Heren BoonstraHulshof 17 p. (42,5%) 5 Heren HofsteengeHanenburg 16% p.(41,5 6 Heren WarrinkDijkstra 16 p. (40%) Bij voldoende belangstelling hoopt het bestuur binnenkort een bridge-drive te houden waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen. Telefonische inlichtingen worden gaar ne verstrekt op no. 1957. in de maand. En als ik alleen ga werken, wordt het nog veel meer." „Maar jongen, waarom zo'n haast? Tinie en jij. jullie zijn nog zo jong." Hij ging glimlachend bij haar zitten. „Mam. volgende week wordt ik negen tien. En Tinie is twintig. Hoe oud waren papa en u, toen jullie trouwden?" Nel Hartog was verslagen. Zelf had ze ook veertien dagen voor haar huwelijk met Huib haar negentiende verjaardag gevierd, terwijl Huib nauwelijks twintig was Jaap, Hilda, Elsje en Dina. ze waren allemaal jong getrouwd en wa ren gelukkig. Wat kon ze er tegen in brengen, nu Henk zijn positie wilde ver beteren, omdat hij wilde trouwen? En Tinie was een zacht, lief vrouwtje. Reeds de eerste zondagmiddag, dat Henk haar in huis gebracht had, vond ze het meis je een schat. Later, toen op voorstel van Nel zelf, de anderen een avondje over gewipt waren om met Henk's keuze ken nis te maken, had niemand een ver keerd v/oord gehad voor het zwartje; zelfs Klaas, die zich sinds rfuib's vertrek, zo ongeveer als de verantwoordelijke persoon voor het gezin zag, bleek inge nomen te zijn met Tinie Talsma. De jongen lachte nog steeds. Hij boog zich naar zijn moeder en kuste haar op het voorhoofd. „Mam, als je jong trouwt, De ouders, voogden of verzorgers, wier kinderen of pupillen het openbaar lager onderwijs volgen en het onderwijzend personeel, dat aan dit onderwijs verbon den is, meer invloed te verschaffen op het beheer en het besturen van dit onder wijs, is de strekking van het uitgebreid voorstel, dat b. en w, de raad hebben aangeboden tot instelling van een ouder raad in deze gemeente. Uitvoerig zet het college uiteen hoe, naar aanleiding van voorstellen van de zgn. commissie-de Roos, de Lager-onder- wijswet 1920 op tal van punten in dit op zicht ingrijpend gewijzigd is bij de wet van 16 juli 1964, Stbl. 307 en hoe de wij ziging van artikel 20 der L.O.-wet, de in stelling etc. regelt van oudercommisssies, ouderraden en/of schoolraden. De wet kende reeds vanaf 1920 oudercommissies en in 1937 werd daaraan toegevoegd de mogelijkheid om ouderraden in te stellen. Deze organen hebben echter slechts wei nig invloed gehad en de wetswijziging van 1937 heeft de natuurlijke en zelf standige groei van de oudercommissies en ouderraden dan ook niet gebracht. In kringen van het openbaar onderwijs leef de sinds 1945 dan ook het verlangen (evenals zulks bij het bijzonder onder wijs reeds het geval was. Red.) naar meer invloed van de ouders op het beheer en het bestuur van de openbare lagere school. Vandaar dat de commissie-de Roos, wier voorstellen door de regering geheel zijn overgenomen, de versteviging van die in vloed der ouders met kracht heeft nage streefd. Uit de toelichting van b. en w. blijkt, dat de ouderraad het overkoepelend li chaam is geworden voor de in de ge meenten bestaande oudercommisssies en dat deze daarmede het contact onder houdt. De ouderraad staat derhalve de gemeenschappelijke belangen der open bare lagere scholen binnen de gemeente bij de raad en burgemeester en wethou ders voor. De taak van de schoolraad is in eerste instantie dezelfde als van de ouderraad, maar daarnaast moeten b. en w. deze raad horen over de voordracht tot be noeming van hoofden van scholen, de per leerling beschikbaar te stellen bedragen, de leerplannnen der openbare scholen en over de organitatie en uitbreiding van het openbaar lager onderwijs in de gemeente. Deze bevoegdheden en taken boven die van de ouderraad .nu stuiten bij b. en w. op ernstige bezwaren. Het instellen van een schoolraad, menen zij, zou de slag vaardigheid in het onderwijsbeleid, dat met de delegatiebevoegdheid aan hun zit je oud niet meer in de kleine kinde ren. Tinie is het helemaal met me eens. Ik zal een half jaar een proeftijd moeten doormaken, voor ik definitief een aan stelling krijg. Maar daar sla ik me wel doorheen. Het grootste probleem wordt natuurlijk een woning. Maar ja, dat komt ook nog wel in orde." 's Avonds, in de cafetaria, liet hij het briefje aan Tinie lezen. Ze kneep een oogje half dicht. „Geluksvogel," felici teerde ze hem. „Denk je dat je het aan kunt?" Hij boog zich naar haar toe. „Ik heb een pracht van een doel voor ogen, weet je? Een knap zwart meisje als mijn toe komstige vrouw. Dan lukt het toch ze ker?" fluisterde hij. Ze sloeg hem speels met het servet en glimlachte. Maar in haar ogen las hij haar liefde voor hem. Om half negen ging hij weer weg. „Ik wil nog wat studeren voor mijn toekom stig beroep. Tal van wetten over aan sprakelijkheid en zo. Ingewikkeld! Maar ik kom er wel uit. Tot morgen." Vrolijk fluitend liep hij naar buiten. Terwijl hij naar huis liep, dacht hij; Weet je wat ik neem m'n boek en fiets een eindje de stad uit. Buiten kan ik me beter concentreren. Later op de avond lag hij half over een bermpje, een eindje van de grote weg college voor de benoeming van onder wijzers is toegenomen, weer nadelig be- invloeden. Het college geeft ook nog op andere gronden verre de voorkeur aan de instelling van een ouderraad. Deze kan zich immers, zo wordt gezegd, ook op elk gewenst ogenblik met alle problemen van het openbaar lager onderwijs tot de gemeenteraad of tot ons college wenden. B. ien w. stellen de raad derhalve voor tot het instellen van een ouderraad over te gaan. (De slagvaardigheid in het onderwijs beleid moge bij instelling van een schoolraad nadelig worden beïnvloed,het inzicht in de problemen van het openbaar lager onderwijs, wordt voor hen die daar mede te maken krijgen als leden van de schoolraad aanmerkelijk verdiept, waar door de door velen' begeerde invloed der ouders kan worden vergroot. Daarvoor zÖu men enige vermindering van de slagvaardigheid kunnen over hebben. Red.) De Holtense Plattelandsvrouwen heb ben woensdagavond gezamenlijk in Ami- citia kerstfeest gevierd. De mooi versier de zaal met grote kerstboom en de vele brandende kaarsen boden een feestelijk aanzien. In haar toespraakje wees de presidente, mej. M. ter Borg, op de vele eenzamen, die vooral met Kerstmis hun eenzaam heid nog sterker voelen. Laten wij ieder in eigen kring bedenken, aldus wekte zij de talrijke leden op, of er niet iemand is, waar we even aandacht aan kunnen schenken. De sfeervolle avond werd geheel door de leden verzorgd. Voor de pauze werd, afgewsseld met zang, door een koortje en enkele gedichten, een kerstliturgie gehouden. Daarna volgde een toneelstukje, getiteld „De droom van tante Paulien". Deze schets liet de toeschouwsters zien, dat men niemand kan en mag beoordelen naar het uiterlijk. Alleen het innerlijke, daar gaat het om. Ieder mens is het waard om beter gekend te worden. Het toneelstukje werd vlot en goed ge speeld. De twee herenrollen werden ver vuld door de heren Broere en Arfman. Het koortje zong heel aardig onder lei ding van mevr. H. Fransen-Lubbersen. Met het bekende avondlied „Blijf bij mij, Heer" werd deze bijeenkomst besloten. Het was een goede avond. af, een hoofdstuk over aansprakelijk heid tegenover derden enkele keren over lezend, zodat hij de verschillende aspec ten, praktijkgevallen en wettelijke uit spraken goed in zijn hoofd kreeg. Af en toe keek hij eens op uit zijn boek naar het verkeer in de verte. Het was druk op de weg, ondanks het feit, dat de dag vrijwel voorbij was. Je kon echt merken, dat het hqpgseizoen op gang begon te komen. Af en toe ont stond er een file en stonden rijen auto's achter elkaar. Natuurlijk als gevolg van de smalle pijpela in de stad. Dat. ze nog steeds niet een rondweg gemaakt had den. Nu ja, je kon via het Wied en dan langs de buurtweg. Dat sneed zelfs een stuk af, maar wie wist dat buiten de streekbewoners? Vreemdelingen zeker niet, die reden op de borden. Opeens wreef hij zijn ogen uit. Zag hij dat goed in die rode Ford? Zat daar zijn zusje niet naast iemand, die een arm om haar geslagen had? Warempel, dat was Nelie. Kijk ze eens lachen naar die knul. Ze zag, dat de bestuurder van het mo ment gebruik maakte, omdat ze stil stonden, en een sigaret opstak. Hij gaf er ook een aan het meisje. Gelijk boog hij zich naar haar toe en kuste haar snel, wat hem een speelse tik op zijn wang kostte van het nog altijd lachende HOLTENS NIEUWSBLAD De gemeenteraad komt dinsdag 27 de cember a.s. des avonds 7 uur bijeen ter behandeling van de navolgende AGENDA 1. Notulen van de openbare vergadering van 26 oktober 1966. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de heer A. J. J. Cents te Haarle. 4. Voorstel tot wijziging van de Alge mene voorwaarden voor de verkoop van woningwetwoningen door de ge meente Holten. 5. Voorstel om in principe te besluiten tot publieke verkoop van het perceel Kolweg 31. 6. Voorstel tot vaststelling, resp. wijzi ging van huren van verschillende ge meentewoningen. 7. Vborstel tot verhoging van het ver zekerd bedrag in de verwaarborgings- regeling der Frauderisico-onderlinge van gemeenten. 8. Voorstel tot het voorlopig vaststel len van de gemeente- en bedrijfsre- keningen over het jaar 1961. 9. Voorstel tot het nagaan van geldle ningen met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten te 's-Graven- hage. 10. Voorstel tot machtiging tot het aan gaan van vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage. 11. Voorstel tot het vaststellen van het maximum bedrag der op te nemen kasgeldleningen voor het. jaar 1967. 12. Voorstel tot toelating in de vergade ring van de heer J. C. W. van Dijke, alhier, voor het afleggen van de ver eiste eden in verband met diens aan wijzing tot waarnemend gemeente ontvanger. 13. Voorstel tot het benoemen van de heer J. F. Sijtsema, alhier, tot ge meente-arts. 14. Voorstel tot het toekennen van een uitkering-ineens aan het gemeente- personeel in verband met nacalcula tie „trend" 1966. 15. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en invorde ring van rechten voor het keuren van vee en vlees en voor het gebruik ma ken van het openbaar slachthuis en de waag in de gemeente Holten. 16. Bezwaarschriften tegen aanslagen in verschillende belastingen. (Woonfo- rensenbelasting, hondenbelasting, en schoolgeld). 17. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woning bij het per ceel Look 50. 18. Voorstel tot het benoemen van leden van de woonruimtecommissie. De commissie is thans samengesteld als volgt: J. Kroon (voorzitter), G. Weijl, R. Petter, mevrouw A. Müller-Tiessink, en J. Beldman. 19. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op het gebruik van gymnas tieklokalen. 20. Voorstel tot instelling van een advies orgaan voor het openbaar lager on derwijs. 21. Voorstel tot het herbenoemen van le den van de commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend zijn de heren: J. Kroon en A. Rietman. 22. Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting 1966 (credieten voor openbare kleuterscholen, christelijke kleuterscholen, scholengemeenschap, aankoop vrachtauto gemeentewerken, bouw 49 woningwetwoningen). 23. Rondvraag. De leden .van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel Holterman, een aantal partijen voor de onderlinge clubcompeti tie. De uitslag aan de borden was: H. H. J. StukkerF. Groenewoudt 10 B. van Beek-H. D. Grobben 01 P. H. van Doorn—J. Broere 01 F. J. Hol—G. J. Hoeve 1—0 C. v. Geerestein—J. Steenbergen 1—0 Onze oud-plaatsgenoot de heer F. J. Hospers, onderwijzer aan de o.l. school te Ellecom, is uit 48 sollicitanten benoemd tot onderwijzer aan de o.l. Wilhelmina- school te Eefde. meisje. De man gaf haar vuur. Nu rook ten ze beiden en babbelden blijkbaar vergenoegd, want Nelie lachte af en toe. Hij had zijn zusje nog nooit zien roken. Het kind was amper zestien! En wie was die snuiter, bij wie ze in de auto zat? Dat was behoorlijk gevaarlijk. Henk sprong overeind en greep zijn fiets, die naast hem lag. Gelijk zette de file zich weer in beweging. Terwijl hij de enkele meters naar de straatweg fietste, dacht hij: Ik moet we ten, bij wie ze in de auto zit. 't Kan wel een kerel zijn, die haar meegelokt heeft. Je leest er zo vaak over tegenwoordig. Hoewel Nelie is niet bepaald iemand, die zo gemakkelijk over te halen is voor iets dergelijks. Wat drommel, nu gaan ze ineens hard rijden. Als ik het nummer nu maar op kan nemen van die wagen. Doch de rode Ford ging door de bocht en was weldra uit het ook verloren. Henk trapte niet verder, wiste zich het zweet af. de wagen nakijkend, die nu bij het Wied rechtsaf sloeg. Zo, dus de bestuur der was met de situatie in deze contreiën op de hoogte. Dan was hij in ieder ge val geen vreemde. Thuisgekomen zei hij niets over het geen hij gezien had, dronk zijn koffie, onderhand pratende met zijn moeder. (Wordt vervolgd.) kunt U tanken by: Coöp. Ver.'voor K.I., Zuid West Overijssel Holterbroek 84a HOLTEN

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2