Voorlichtingsavond Landbouworganisaties trok grote belangstelling Ik begrijp Het nette stadje het niet! K?Bw?Pqiwp° Schaakteams speelden gelijk Administrateur Herv. Kerkelijk bureau Volleybal INGEZONDEN Zaterdag 17 december 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Als men tegenover landgenoten over kunst, in het bijzonder over de zeer mo derne kunst, spreekt, zijn er velen die meteen schrikachtig reageren: „Ja, maar ik begrijp het niet!" alsof kunst uitslui tend iets is dat men met zijn verstand zou moeten begrijpen, waar toch de benade ring met het gevoel zo belangrijk is. Bovendien denken zij vaak dat men jaren lang in de kunst moet hebben gestudeerd en er alles van af moet weten om iets mooi te kunneni vinden. Dat is helemaal niet waar! Natuurlijk kan men veel méér genie ten als men wat van een schildreij of beeld af weet; als men begrijpt wat de schilder, tekenaar, beeldhouwer of grafi cus heeft bewogen om zijn onderwerp zó weer te geven en niet anders; d.w.z. om dat hij slechts op die wijze duidelijk kan maken wat er in hem leeft. Het is natuurlijk heel prettig om veel van kunst af te weteni, maar het is geens zins nodig alles te begrijpen om ervan te genieten. EN TOCH KAN HET! Want ook als U er echt meer van zou willen weten, meer van kunst wilt begrij pen, dan kan dat gemakkelijker dan U denkt. De Stichting Openbaar Kunstbezit heeft 40 uitzendingen per jaar in de radio en 20 in de televisie over de kunstwerken in onze beroemde musea. Daarin geeft men U in telkens 10 of 15 minuten net genoeg informatie over een bepaald schilderij, beeld of ander kunstvoorwerp om er werkelijk begrip voor te krijgen en er misschien dezelfde vreugde aan te gaan beleven als aan een goed boek of een boeiend toneelstuk. Overigens zijn die toelichtingen kort genoeg en niet te zwaarwichtig om de aandacht gevangen te houden. Besproken worden steeds wis selende voorbeelden van kunst, die in een Nederlands museum te zien zijn, zoals schilderijen, tekeningen; beeldhouwwer ken, grafiek enz. Als U eenmaal de uit zendingen hebt beluisterd en in de buurt van een-museum bent, misschien gaat U dan gedachtig aan die 10 minuten voor de radio of televisie die U hebt beluisterd of bekeken, even binnen kijken. Dan blijkt, misschien uw drempelvrees voor goed goed overwonnen, en tevens dat U, dank zij die uitzendingen, veel meer van kunst geniet dan U tevoren had kunnen dromen. Wat krijgt de abonnee van „Openbaar Kunstbezit" Wie zich op de gecombineerde radio- en televisiecursus van Openbaar Kunst bezit abonneert, krijgt maandelijks: vier fraaie kleurenreproducties van de kunstwerken die in de lopende maand besproken zullen worden'; twee pagina's met zwart-wit afbeeldin gen voorstellende details en vergelijkings materiaal ter verduidelijking van de toe lichting; vier bladen met de teksten die in de voorafgaande maand zijn uitgesproken, opdat U, indien U een uitzending hebt ge mist, door de teksten te lezen uw schade kunt inhalen; een maandelijks verschijnend geïllu streerd mededelingenblad met nieuws over komende uitzendingen, berichten over interessante tentoonstellingen, over nieuwe aanwinsten van de musea, enz.; Het eerste tiental van de Schaakclub „De Pioniers" speelde donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, een competitiewedstrijd voor de 3e klasse A van de T.S.B. tegen Vriezenveen II. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel 55. De uitslag aan de borden was: H. D. Grobben-U. J. Oord 0—1, F. J. Hol- W. Ekkel 1—0, H. Roelofs-B. Holland 01, F Groenewoudt—Dekker 01, G. J. Hoeve-B. J. Poel 10, C. van Geere- stein-B. F. Maris 10, P. H. van Doorn- G. Eshuis 01, A. Stukker-G. Nijkamp 01, B. van Beek-J. Roelofs 10, H. H. J. Stukker-W. Schipper 10. De heer A. Teeselink, boekhouder bij het intern, transportbedrijf A. Muller Zn., is door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente benoemd tot admini strateur van het kerkelijk bureau dezer gemeente. De benoemde is thans ouder ling-kerkvoogd en zal als zodanig moeten heengaan. ÏULLETON door Gré de Boer 36) Dan kan zij mevrouw gaan spelen in de zaak. O, jk gun het er best hoor. Ik heb niks tegen Ida, vast niet. Ik geloof wel, dat ze geschikt zal zijn voor de zaak. Voor de klanten. Ze zweeg nog altijd, proberend haar gedachten te ordenen. Als ik zou moeten kiezen, neem nu eens aan, dat ik op de een of andere manier gedwongen werd een jongen te kiezen. Dan was het vast Henk. O ja, dat weet ik nu zeker. Ik mag hem, dat weet ik. En ik ken hem zolang ik in de cafetaria werk. Ik weet toch dat ik het prettig vond, toen ik hem vanavond zag binnenkomen? „Ziezo ik had beter m'n mond kunnen houden, dat snap ik nu wel- Maar ik kijk je er niet lelijk om aan een stevige marineblauwe linnen band met ringsysteem om reproducties en teksten van een heel jaar op te bergen. Deze band is aan het eind van het jaar tot een voortreffelijk kunstboek gewor den, dat altijd zijn waarde behoudt (reeds een miljoen dergelijke exemplaren siert, in tienduizenden Nederlandse gezinnen de boekenkast; een museumkaart die de houder ge durende een jaar gratis toegang geeft tot meer dan vijftig Nederlandse musea; het recht om door de Stichting Open baar Kunstbezit in samenwerking met het Prins Bernhardfonds uitgegeven kunstboeken tegen kostprijs te kopen (de Stichting werkt immers zonder winstdoel Bato-dames handhaven positie aan de kop in de 2e klasse. Voor de 2e maal het Nijverdalse VBOWVC verslagen. Nijverdal. Een enkele late bezoeker was maandagavond rond het midder nachtelijk uur getuige van hoe de Levo- dames moeizaam de 5e set wonnen van SVVN in de eerste klasse van de NeVoBo afdeling Nijverdal. Het leek er in het begin in het geheel niet naar dat Levo vijf sets nodig zou hebben om SWN te verslaan. De beide eerste sets werden gemakkelijk met 15--7 en 153 ge wonnen, doch de twee daarop volgende sets waren voor SWN, Tot 1010 in de vijfde set kon nog niemand raden nas de einduitslag, doch de Levo-dames lie ten nog één puntje toe en zegevierden tenslotte met 1511. Bij de eerste klasse heren won VBO WVC met moeite van eigen reserves. Al werd het een drie-sets overwinning, de zwakspelende heren van het „eerste" konden maar moeilijk winnen, getuige de eindstanden 1315, 1516 en 1416. De sensatie van de avond was onge twijfeld de eerste nederlaag die het En- terse Holyoke te slikken kreeg bij de 2e klasse heren en wel van Levo 2. Hoog land c.s. wisten in verliespunten gelijk te komen door de Entenaren in drie sets te kloppen. Rexalco kwam ook deze week voor treffelijk naar voren. De mannen van Smits Co., onder aanvoering van de witte Schwarte klommen één plaats op de ranglijst door twee overwinningen op resp. OKK en VBOWVC 3. De laatst genoemden, speelden hun eerste compe titiewedstrijden en deden dit, ondanks twee nederlagen, niet onaardig. Zij wis ten Rexalco zelfs een setje af te snoe pen. Bato 2 verhuisde naar de laatste plaats door nederlagen, resp. tegen het eerste en zelfs het derde Bato-team. Ba- hoor, vast niet. Ik weet het nu wel. Och, als ik goed nagedacht had, zou ik ge weten hebben, dat het een teleurstelling werd voor me. Enfin, ik hoop, dat v/e goeie vrienden blijven. Ik bedoel: in de cafetaria. Ik breng je netjes thuis, voor de deur. Scheelt je zeker een half uur vanavond. De bussen zijn allemaal laat vandaag. Dat komt door die wegomleg- ging aan de andere kant van de stad je bent nu zeker nog voor twaalven thuis. Slaapt je vriendin dan al? Wat doet die eigenlijk voor werk?" Ze hoorde maar met een half oor, wat hij zei. Doch op een gegeven ogenblik legde ze haar hand weer op zijn arm. ,Henk," zei ze met schorre stem, „Zet de auto eens aan de kant ergens." Hij draaide zich naar haar toe, maar in het donker kon hij haar gezicht ter nauwernood zien. Doch gelijk minderde hij vaart en op een parkeerstrook stopte hij. De motor viel uit. Vlak langs de kleine wagen raasde een vrachtwagen met een aanhangwagen voorbij. Ze voel den de zuiging. Het geluid stierf weg. Ze had nog steeds haar hand op zijn arm. Nu stak ze die door zijn arm en legde haar hoofd op zijn schouder. „Jij bent dommer dan ik dacht, Henk, begon ze op zachte toon. „Als jij veronderstelt, dat ik nee zou zeggen om hetgeen je en uitsluitend in het. algemeen belang); de kans om een origineel kunstwerk schildorw, beeldhouwwerk, ets, litho of tekening te winnen: Honderden van deze kunstwerken van levende Neder landse kunstenaars, aangekocht door Openbaar Kunstbezit, worden n.l. jaar lijks onder de abonnees, die tijdig inteke nen, verloot. Wat te doen om abonnee te worden? De enige manier om als abonnee te worden ingeschreven bestaat uit het tij dig d.w.z. vóór 7 jan. 1967 gireren van slechts f 11,75 op postgiro 1665 Aan Openbaar Kunstbezit, Amsterdam. Auto matisch ontvangt U dan voor het begin van de eerste uitzending op 23 januari a.s. de eerste enveloppe met kleurenrepro ducties. to 1 bleef door deze overwinning in de running. De dames 1 van het Holtense Bato handhaafden haar ongeslagen positie aan de kop in de 2e klasse. Voor de Iweede keer werd het sterke VBOWVC 2 op eigen terrein geklopt. Ook Bato 2 werd aan de zegekar gebonden. Levo 2 dat van SWN 2 won blijft de beide leidsters goed volgen. SVVN 2 kan un langzamerhand wel de rode lantaarn gaan omhangen. De SWN-dames heb ben uit zes wedstrijden nog geen enkel puntje weten te bemachtigen, wel 4 strafpunten. UITSLAGEN NeVoBo-COMPETITIE Dames le klasse: SWN 1 - Levo 1 2—3 (7-15, 3-15, 16-14, 15-12, 11-15) Heren le klasse: VBOWVC 2 - VBOWVC 1 0—3 (13-15, 14-16, 14-16) Dames 2e klasse: Levo 2 - SVVN 2 2—0 (15-11, 15-2) Bato 1 - VBOWVC 2 2—1 (11-15, 15-11, 15-9) Bato 2 - VBOWVC 2 0—2 (7-15, 11-15) Bato 1 - Bato 2 2—0 (15-8, 15-11) Heren 2e klasse: Rexalco - OKK 2—0 (15-9, 15-11) Holyoke - Levo 2 1—2 (15-13, 13-15, 4-15) Rexalco - VBOWVC 3 2—1 (15-7, 6-15, 15-9) Holyoke - VBOWVC 3 2—0 (16-14, 15-7) Bato 2 - Bato 1 1—2 (15-12, 6-15, 6-15) Bato 3 - Bato 2 2—0 (15-11, 15-9) Het programma voor maandag 19 de cember: Te Nijverdal: 19 uur Levo 2 - VBOWVC 3 (heren II) 19.30 uur Levo 2 - VBOWVC 2 (dames II); 20 uur VBOWVC 3 - Rexalco 1 (heren II; 20-30 uur Levo 1 - VBOWVC 2 (heren I); 21.15 uur Rexalco 1 - Levo 2 (heren II); 21.45 uur Nijverdal 2 - Levo 1 (heren I). vader gedaan heeft, dan zet je me op één lijn bij de anderen. Eigenlijk is dit een belediging voor me. Daar zou ik kwaad om moeten zijn, maar dat wil ik niet, Je bent bitter geworden door alle onheuse bejegingen. Ik denk terug aan die vechtpartij, bijvoorbeeld. Maar heb jij ooit redenen gehad om te denken, dat ik net zo ben als jouw stadsgenoten? Is er ooit in mijn houding iets geweest, dat deze veronderstelling rechtvaardigt?" „Nee, dat niet, maar „Wat maar?" „Dat is toch te begrijpen? Als je niet anders merkt dan minachting om je heen, raak je er immers aan gewoon? Wat ga je dan denken? Iedereen oor deelt hetzelfde." „Maar ik niet, Henk. Ik mag je wel. Dacht je, dat ik ooit iemand van de be zoekers op mijn kamer gelaten zou heb ben, zoals ik jouw gisteren binnenliet? Dat was al een bewijs van mijn speciale voorkeur. Ik zal je nog meer bewijs ge ven. Draai je gezicht eens naar me toe." Hij deed het. Ze kon de verrassende verwondering in zijn ogen niet zien, maar met haar vrije hand trok ze zijn hoofd naar zich toe en drukte haar lip pen op de zijne. „Moet ik nog meer zeg gen, jij domme, achterdochtige jongen?" „Tinie, dat is dat is ik ik In plaats van de jaarlijkse akker- en y/eidebouwdag organiseren de afdelingen van de O.L.M. en C.B.T.B. en de be drijfsverenigingen Holten en Dijlcerhoek gezamenlijk een tweetal voorlichtings avonden. De eerste bijeenkomst, die maandagavond onder voorzitterschap van de heer H. Stegeman, A'oorzitter cïer O.L.M.-afdeling, in hotel Holterman ge houden Averd Avas druk bezocht. De heer E. Habers, bedrijfsdeskundige bij de R.L.V.D. te Hengelo sprak over „Moderne Inkuilmethodes" en over „Voor- en na delen bij de aamvending van drijfmest", tenvijl de heer J. W. Lubbersen te Bath- men, rayon-assistent bij genoemde dienst, een inleiding hield over „Jong veestallen op roostervloeren". Alvorens de beide sprekers aan het Avoord kwamen deelde de voorzitter me de, dat in verband met de vaste aan stelling van de bedrijfsverzorger, de des betreffende stichting Avaartoe behorend Bathmen, Diepenveen en Holten, de do naties heeft, herzien. Diepenveen heft 10,per jaar, Bathmen zal de bijdrage verhogen van 5,op 10,en Holten, dat tot nu toe J' 20,hief, zal dit bedrag verlagen tot 10,maar in plaats daarvan trachten het aantal con- tributanten te verdubbelen. Over de hoofden der aanwezigen heen, deed de heer Stegeman een beroep op de Hol tense boerenstand, het niet alleen te laten bij burenhulp, die natuurlijk bij zonder belangrijk is, maar ook de be drijf sverzorging haar steun te geven, omdat hiermede niet alleen een per soonlijk, maar ook een groot algemeen belang gediend wordt. In zijn inleiding over de moderne in kuilmethodes verklaarde de heer Ha bers, dat voldoende ruwvoer nog altijd zeer belangrijk is voor de uitkomsten van het boerenbedrijf. Vroeg inkuilen is noodzakelijk, terwijl de veldperiode zo kort mogelijk moet zijn om de kuil- kwaliteit zo goed mogelijk te blijven be houden. Het maaikneuzen is stormer- derhand naar voren gekomen. Bij een vergelijking met andere methodes is maaikneuzen nog steeds de meest ge- „EEN GEDENKTEKEN" Reeds jaren ligt de tweede wereldoor log nu achter ons. Toch keert elk jaar weer op 4 mei de doden herdenking te rug. Deze herdenking wordt ook door de jeugd positief ervaren. Op vele plaatsen in ons land verrezen monumenten, die een permanente herinnering vormen aan de verschrikkelijke jaren 19401945 en die dank brachten aan de gevallenen. Ook Holten heeft een monument. Als oud-Holtenaar heeft het mij altijd pijn gedaan, dat het grote aantal joodse Holtenaren, dat door de nazis Averd ver moord op bovenvermeld monument niet voorkomt. Nog zullen er genoeg inwoners zijn die de omgekomen joodse inwoners hebben gekend. Gaarne zou ik op alle Holtenaren, die er voor voelen alsnog tot het oprichten van een eenvoudige ge denksteen te komen een beroep willen doen. Willen diegenen die met mijn plan in stemmen mij dit berichten, ik hoop dan zo spoedig mogelijk nader met hen in contact te treden. Mijn adres is: J. Kater, Van Hetenstraat 134, Deventer, Tel. (05700) 135 38. Noot van de Redactie: Wij willen dit beroep op de Holtense ingezetenen van de heer Kater gaarne ondersteunen. Wij vestigen er echter de aandacht op, dat het monument aan de Molenbelterweg uitsluitend is opgericht ter herdenking van onze in de oorlog of door oorlogs omstandigheden omgekomen militairen. Behalve een groot aantal joodse inge zetenen zijn ook nog meer ingezetenen het slachtoffer geworden van deze door de nazi's ontketende tweede wereld oorlog, wier heengaan in de loop der jaren ook wel is herdacht. Het verdient derhalve wel aanbeveling dit initiatief met de nodige piëteit te realiseren. Te Holten: 19.30 uur Bato 1 - OKK 1 (heren II); 20 uur Bato 1 - SWN 2 (dames II); 20.30 uur Bato 2 - OKK 1 (heren II); 21 uur Bato 2 - SVVN 2 (dames II); 21.30 uur Bato 3 - OKK 1 (heren II). geloof er niets van Doe het nog eens?" „O wat ben jij een uitgekookte, zeg!" Maar ze kuste hem nogmaals en toen hij niets terugdeed, vroeg ze ver wonderd: „Zeg, heb je plotseling een verlamming in je armen gekregen?" Hij lachte. „Ik heb m'n woord gege ven, dat ik je niet zou aam-aken in de auto, dus. Ze vleide zich opnieuw dicht tegen hem aan. „Bij deze ontsla ik je van je gelofte," fluisterde ze, terwijl ze zich rood voelde worden. HOOFDSTUK 14 In juli begon de zomer heet te worden. In de garage, onder het matglazen dak, was de hitte 's middags ongeveer te snij den. Ondanks het feit, dat Henk onder zijn'overal alleen maar een hemd en een shortje aan had, dreef hij van transpi ratie. Een proef rit je van een kwartiertje was al een verademing. En op de rit naar huis, aan het einde van de dag taak, had hij de twee zijruiten omlaag gedraaid om maar zoveel mogelijk van de wind te kunnen profiteren. Op een avond, enkele dagen voor zijn negentiende verjaardag, lag er een brief voor hem, toen hij de kamer binnen stapte. Moeder Hartog had hem 's mor- slaagde kuil. Een zeer voorname factor noemde spreker het suikergehalte van het gras. Mei en juni zijn de beste maanden om in te kuilen. Juli en augus tus is het suikergehalte wat lager. In september neemt dit gehalte weer toe. Belangrijk zijn voorts droog en zonnig weer. 's Middags maaien geeft het aller grootste voordeel. Gras besmet met zeer veel stikstof laat zich minder goed in kuilen. Hel suikergehalte is dan lager. Geen slap jong gras inkuilen, maar winddroog materiaal. De kuil goed Vast- rijden en met plastic (niet te dun) in pakken. Ook van boven moet geen water kunnen toetreden. Nat kuilvoer laat zich dopr de dieren slecht opnemen. De heer Habers Avees op de voordroog methode, die Aveinig kost en prima voe der geeft, dat door de dieren zeer graag wordt opgenomen. Bij te weinig voor- drogen is er kans op een slechte kuil. Er ontstaat teveel boterzuur, waardoor een stinkkuil ontstaat. Broei in de kuil is funest. Een trommelschudder kan goede diensten beAA-ijzen. Geen natte plukken tussen het droge materiaal. De heer Habers besprak daarna nog de methoden met toevoegingsmiddelen als landbouwzout, gedenatureerde sui ker, melasse, suikerpulp en het oor spronkelijk veel gebruikte A.I.V.-zuur, dat nog steeds wordt toegepast en dik wijls hele goede resultaten geeft. De nieuwste methode, Avaarmee men in Friesland is begonnen is het gebruik van een z.g. torenhoes, een grote plas- ticzak, Avaarin het voorgedroogde mate riaal Avordt opgeborgen. Bij tAvee hec tare in te kuilen gras zijn de investe ringskosten plm. 200,en bij 10 ha 600,De resultaten noemde spreker verrassend, hetgeen hij ook aan de hand van verschillende cijfers aantoon de, maar het brengt nogal wat risico mee, Avant zo'n hoes moet luchtdicht af gesloten blijven. Ratten, maar vooral muizen, vormen het grootste risico, om dat de hoezen binnen b.v. in grote schuren moeten Avorden opgeslagen. DRIJFMEST Bij zijn volgende praatje wees de heer Habers er op, dat de aanwending van drijfmest, mede dank zij de financiële hulp van het O. en S.-fonds een storm achtige ontwikkeling doormaakt. Het aantal drijfmestkelders, dat op deze wij ze tot stand kwam, is bijna niet meer te tellen. Ook voor varkensstallen begint men met de toepassing daarvan. Inlei der besprak uitvoerig drie criteria, die men doormiddel van uitgebreide proeven in Weerselo en Deurningen onderzocht heeft. Schade aan de graszode, de be- smettingswaarde en de inhoud van de kelder. In alle onderzochte gevallen in de periode van half december tot eind april, werd geen zichtbare schade aan de zode geconstateerd. De drijfmest heeft een zeer goede bemestingswaarde, al zal voor verschillende producten een aan vullende bemesting moeten plaats heb ben en de kelder moet zo groot zijn, dat men de mest tenminste 6 weken zal kun nen bewaren Men moet minimaal reke nen op 2 y, m» per groot stuk vee en 0,2 m:> per mestvarken. JONGVEESTALLING De heer J. W. Lubbersen verklaarde in zijn betoog over de huisvesting van jong vee, dat de veestapel in de periode van 19611965 met plm. 20 is toegenomen, A'oor jongvee varieert dit percentage tus sen 20 en 25 Het gevolg is, dat op vele boerderijen het jongvee in alle mogelijke hokken wordt opgestald. Een zo goedkoop moge lijke oplossing kan o.a. gevonden worden door het onderbrengen in loopstallen op rooster met daaronder een kelder, die 1.251.50 m diep is. De jonge dieren trappen de mest tussen betonnen balkjes door in de kelder. De beste afstand tus sen de balkjes is blijkens de praktijk 125 tot 150 mm. Uitgaande (bij nieuwbouw) van een oppervlakte van 8 bij 10 m kan men bij loopstallen op stroo 16 stuks en bij loopstallen op rooster 32 stuks jong vee onderbrengen. Er is een voeder- ruimte nodig van een halve meter met het systeem van de z.g. Zweedse voor hekken. Spreker raadde zijn gehoor aan wan neer men tot deze methode van opstal- ling van het jonge vee wil overgaan eerst eens elders te gaan kijken waar dit systeem wordt toegepast. Nadat door de beide sprekers nog tal van vragen waren beantwoord sloot voorzitter Stegeman met dank aan de inleiders deze geslaagde bijeenkomst. gens enkele malen bekeken en om en om gedraaid, want het schrijven was af komstig van het expertisebureau bij wie Huib al die jaren in dienst was geweest. Voorzichtig als ze was, had ze eerst het adres gelezen en geconstateerd, dat de brief bestemd was voor haar jongste zoon. En de rest van de dag had ze er over gepiekerd, wat de baas van Huib van haar zoon moest. Henk kuste zijn moeder, die hem naar de brief wees. „Voor jou. Van Den Haag. Wat zouden ze van je moeten?" „O, eindelijk bericht. Ik ben gloeiend nieuwsgierig!" riep hij uit en scheurde de envelop los. Haastig las hij de enkele regels, waarna hij zijn moeder met schit terende ogen aankeek, hij overhandigde haar de brief. „Lees eens, mam." De vrouw nam de brief over. Nadat ze hem gelezen had, keek ze hem met niet- begrijpende ogen aan. „Dat. Betekent dit, dat jij het werk van je vader gaat overnemen?" „Niet precies, mam. Weet u nog, dat ik drie weken geleden een snipperdag heb genomen? Tinie en ik zijn toen naar Den Haag geweest en van die gelegen heid heb ik gebruik gemaakt om te sol liciteren. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2