Vreemde vondsten in Wormerveer en Enkhuizen GOUD, KONING DER METALEN MET MEEST WONDERLIJKE TOEPASSINGEN Amerikaanse astronauten door „vergulde" navelstreng verbonden met capsule Raadsels na Kennedy's dood De kale linde Zijn techniek bracht welvaart 1 borrel, 2 ribben, 3 dagen v°°debale Zaterdag 26 november 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Kort geleden is men opnieuw opge schrikt door een bericht uit Enkhui zen, dat merkwaardig veel overeen komst vertoonde met een soortgelijke mededeling uit Wormer, enkele jaren geleden. In beide gevallen was sprake van een geheimzinnig gat, het ene ge vonden in een weiland, het andere in een achtertuin. Er werd niets gevon den, waaruit kon blijken wat er nu ei genlijk ingeslagen was. Tot op heden is hiervoor geen bevredi gende verklaring gevonden, maar er zijn vermoedens in een richting, die ve len verbazen. Er kan namelijk sprake zijn van een meteoor-inslag, niet van het gewone type, maar bestaande uit anti-materie. Tegengestelde stoffen heffen elkaar op Men is in de natuurwetenschappen al ge ruime tijd op de hoogte van het bestaan van anti-materie. De „gewone" stoffen, waaruit onder andere onze aarde en het gehele zonnestelsel bestaan, zijn gevormd uit atomen, die weer zijn samengesteld uil uiterst kleine deeltjes die o.a. neutronen, fotonen en protonen genoemd worden. Reeds ten tijde van hun ontdekking ont stond er een theorie, die het bestaan ver moedde van de zelfde deeltjes, maar dan met tegengestelde eigenschappen: anti-ma terie. Het definitieve bewijs werd pas in 1957 door een foto geleverd, waarop de anti deeltjes zichtbaar waren. Deze feiten leid den naar een nieuwe theorie, die veron derstelde dat niet alle zonnestelsels of melkwegen noodzakelijkerwijs uit „gewo ne" materie hoefden te bestaan, maar dat er evengoed anti-materie sterrenstelsels bestaan. Ze zouden het zelfde beeld geven, alleen de ladingen van de deeltjes waren tegengesteld. Toen vroeg men zich af wat er zou gebeu ren als er eens twee melkwegstelsels zou den botsen, wat wel eerder gebeurd is, en wanneer het ene uit materie en het ande re uit anti-materie zou bestaan. Er zou een ongelooflijke uitbarsting komen, waarbij onvoorstelbaar veel energie zou vrijko men. Groot voorbeeld Wat heeft dit nu te maken met Wormer en Enkhuizen Wel, wanneer er een brok an ti-materie op aarde zou neerkomen, dan zou die verenigd met materie, geheel ver dwijnen, want positief en negatief heffen elkaar op. Zoals het holle en het bolle el kaar opheffen. Er blijft niets over. Men zou deze mogelijkheid niet serieus zien als men niet nog een geval kende, n.l. de enorme inslag in Siberië in 1908. Hoewel er een gigantisch gat gevonden werd en daar omheen veel verwoest bleek te zijn, is er nooit iets van een meteoriet gevonden. Het zou een dure vakantie worden dit jaar. Dat had Arie met zijn vrouw afge sproken. Ze waren er zuinig voor ge weest. De bromfiets was opgepoetst en ontkoold, er was zo'n handig boekje aan geschaft, waaruit men in een week kan leren hoe een Luxemburger de weg naar de tandarts vraagt, enfin alles was in orde. Want nu zelfs een bromfietser geen tas vol papieren meer nodig heeft aan de grens zouden Arie en de vrouw voor het eerst van hun leven naar onze zuiderburen gaan. Op de eerste dag van de vakantie moest Arie naar de stad om de laatste hand te leggen aan de toebereidselen voor de grote tocht. Men kent dat: pleisters. Bel gisch geld en zulke zaken schaft men pas op het laatste moment aan. Omdat het toch de eerste vakantiedag was, en omdat morgen de grote sprong in het onbeken de zou volgen, dronk Arie er een borrel op. En dat had hij niet moeten doen. Want daarom kwam hij nu op het matje. Een agent had hem zien aankomen op die gedenkwaardige dag van juli. De bromfietser slingerde, verklaarde de agent als getuige. Toen hij een fietser inhaalde, slingerde hij nog meer. En nadat hij de fietser had ingehaald, sloeg hij over de kop om vervolgens op de berm van de weg te blijven liggen. De agent kon zijn potloodje nog wel even in de zak houden, want een maand later kwam Arie het ziekenhuis pas uit. De dokter had er de handen mee vol ge had, want er waren allerlei krammen aan te pas gekomen om Arie's gezicht weer in de normale plooi te krijgen en twee ribben zaten niet meer op hun plaats. De officier vond het maar zielig, als ie mand zo zijn vakantie moet beginnen. „Als je dan toch met alle geweld in het ziekenhuis wilt gaan liggen, doe het dan in de baas z'n tijd", vond hij. Er was in deze zaak een probleem en daarom had men de verbalisant als ge tuige opgeroepen. Arie zelf had enkele dagen later bij het eerste verhoor in het ziekenhuis oprecht verklaard: „Het slokje zal er wel mee in verband staan". Maar uit het rapport van de dokter was ge bleken dat het alcoholgehalte in Arie's bloed niet veel hoger was dan dat van iemand, die per ongeluk over de stoep van een café is gelopen. Volgens de we tenschap had de man nauwelijks één borreltje op. Maar dal kwam, zei de agent, omdat de bloedproef pas vele uren na het ongeluk was genomen. Klaarblij kelijk had men eerst 's mnns ribben weer in het gelid gezet", t Is anders Dat er zo weinig „gaten" woi'den aange troffen kan men toeschrijven aan het neerkomen van zulke anti-stenen in de oceanen of in onbewoonde streken. Het is moeilijk zich een beeld van zo'n gebeurtenis te vormen, maar het volgende voorbeeld kan misschien veel duidelijk maken. De twee flessen Als u voor een vijver gaat staan krijgt u de volgende opdracht. U hebt twee lege flessen bij u, beide gesloten, maar leeg. U moet nu een van de flessen helemaal on derdompelen, maar zo, dat het peil van de vijver even hoog blijft. Er is maar één mogelijkheid om dit te doen, namelijk de overgebleven fles met water te vullen. Vergelijk nu het heelal met de vijver, waarin alles gevuld is. Met lucht, aarde, deeltjes, enz. De eerste fles is een stuk anti-materie. Dit komt in onze grote vij ver terecht. Maar het peil van de vijver, van het heelal (van onze correspondent) Binnen een jaar nadat president Kenne dy op 22 november 1963 in Dallas (Texas) was vermoord verscheen het rapport van een commissie onder voorzitterschap van opperrechter Earl Warren. Een indruk wekkend werkstuk van bijna duizend bladzijden plus nog eens twee dozijn vol getuigenverhoren. Een indrukwekkend werkstuk ook door de nuchtere toon van zijn inhoud en de redeneertrant die leidde tot de conclusie dat Lee Harvev Oswald in zijn eentje vanuit een bibliotheekgebouw de schoten had gelost die een eind maakten aan Kennedy's leven. Zo indrukwekkend was Warrens rapport dat het alom in kran ten aanvaard werd, ook al was er toen menige actie om te betogen dat het alle maal wel heel anders gegaan kon zijn en dat Oswald meer het slachtoffer was geworden van een complot. De Newyorkse advocaat Mark Lane, die door Oswalds moeder was aangezocht om de belangen van haar zoon te verde digen bij het onderzoek der commissie- Warren maar door de commissie niet werd toegelaten, heeft nu een boek ge schreven dat Rush to jugdment (Haas tige uitspraak) heet. Twijfel Zijn stelling is dat Warrens rapport zo goed niet is als het lijkt. Warren stond onder pressie van het Witte Huis om vóór de verkiezingen van november 1964 gereed te zijn en volgens Lane is dat goed te merken. Wat niet overeenkwam met de al half-officiële veroordeling van Oswald werd verwaarloosd en de nadruk werd gelegd op wat wel strookte met die theorie. Lane beschuldigt de commissie er van dat ze niet alle materiaal heeft gewogen, maar slechts dat heeft.geselecteerd wat haar te pas kwam. Dat hij dit in zijn geen kwade kerel", zei de politie. Arie bleef er bij dat het van de borrel moest zijn gekomen. Maar de officier kon er niet toe komen deze verdachte de gevangenis in te sturen. Die mislukte va- kantie is al een flinke straf op zichzelf, vond hij. Het moest maar met een flinke boete worden afgedaan. De agent trad nu opnieuw naar voren. Hij verontschuldigde zich omdat hij graag iets wilde zeggen zonder aan de beurt te zijn. En toen vertelde hij dat Arie de hele strop zelf moest betalen. De Ziektewet zal wel geen cent uitkeren, omdat het een kwestie van eigen schuld is, zei hij. Nu zag de rechter vol mededogen op de verdachte neer. „Drie dagen gevangenis straf", besliste hij. „Maar voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Als je zorgt dat er het eerste jaar niets ge beurt, gaat er een streep door". „En het volgend jaar alleen maar melk drinken", adviseerde de officier. Willy H. Heitling. Voor de balie: Deze man verscheen voor de groene tafel met het gevoel van „Er is toch geen recht in de wereld". De wet had hem dwarsge zeten vanwege de lindeboom voor zijn venster. Die linde was daar groot gewor den en tot grote omvang gekomen onder het troetelend oog van de gemeente. Maar hoe voorspoediger de linde wies, des te duisterder werd het in de woning van deze man. En na vele jaren besloot hij dat er iets aan moest worden gedaan. Hij ging naar de gemeente en vroeg of men de boom wilde snoeien. Prompt kwam er enkele dagen later een gemeen telijk iemand kijken. En verder gebeurde er niets. Toen ging hij opnieuw naar de gemeente en schoof daar zijn ergernis on der een loket door. Weer kwam iemand kijken, nu uit een hogere loonklasse. En weer gebeurde er niets. Nu besloot de man dat er definitief een einde aan moest komen. Hij begaf zich naar het gemeentehuis en legde daar al les uit, van de linde af tot zijn schemerige voorkamer toe. De ambtenaar luisterde meewarig en schreef alles op. Met de voortvarendheid die onze gemeente eigen is, werd de zaak nu aangepakt. Het duur de slechts enkele dagen of er kwam een deskundig persoon, beladen met papieren kan onmogelijk veranderd worden. Dus ontstaat de zelfde hoeveelheid materie, net als de tweede fles. Komen die nu met el kaar in aanraking, dan blijft er precies niets over. Ze vullen elkaar op. Daarom kan er ook niets gevonden worden. Alleen een gat, waarin zich dat hoogst merk waardige proces heeft afgespeeld. Bombardementen Het is ook niet uitgesloten dat de aarde wordt bekogeld met stenen anti-materie. De meeste zullen wel te klein zijn, om gevaar op te leveren, maar er kan een ge bied in het heelal zijn, waar wij doorheen moeten, en waar veel anti-materie is. Men moet namelijk niet vergeten dat wij met ons zonnestelsel deel uitmaken van een melkwegstelsel, dat om zijn as draait. In 200.000.000 jaar draait het eenmaal rond. En wij bevinden ons in een buiten gedeelte er van. Omdat het welkwegstelsel zo enorm groot is, leggen wij een heel lange weg af, waarbij we eventueel door gebieden moeten, waar heel veel anti-ma terie kan zijn. We moeten maar hopen, dat we er nooit dicht genoeg bij komen, om in een kosmische ramp te belanden. A. C. J. Flantua. (Nadruk verboden) eigen boek ook doet is duidelijk, maar het verschil is natuurlijk dat het hem als advocaat wel past zich te concentre ren op al wat twijfel kan wekken aan de schuld van zijn cliënt, terwijl de com missie gehouden wasobjectief te oor delen. Lane legt de nadruk op een aantal merk waardigheden. Sommige er van zijn vrij simpel weg te praten, zoals het feit dat sommigen meer schoten hoorden dan de officiële twee: de moord geschiedde tus sen hoge huizenblokken en er waren van zelfsprekend echo's. De raadsels Hoe kon een man op grote afstand een signalement geven van Oswald die bo vendien nog veel hoger stond En hoe kon Oswalcï de politieman Tippet neer schieten, wanneer hij maar kort daar voor vele kilometers verderop was ge signaleerd En hoe zit het met de wonden Vol gens de dokters was een kogel van voren Kennedy's nek binnengedrongen, wat er dus op zou moeten wijzen dat ook van vorenaf geschoten moet zijn. Oswald schoot van achteren op de auto. Pas later hebben de artsen verklaard zich vergist te hebben bij hun haast om te pogende president in leven te houden, maar waar zijn dan de röntgenfoto's Die zijn inder daad onvindbaar. Ook de commissie heeft ze niet gezien, omdat opperrechter Warren dit „te onsmakelijk" vond. Lane haalt verder aan dat een kogel die een rib van gouverneur Connally verbrij zelde en daarna nog eens zijn pols, toch vrijwel gaaf op de grond werd gevon den. Kan dat nu? Er schijnen proeven gedaan te zijn die uitwezen dat dit in derdaad kon, maar in tegenstelling tot de commissie gelooft Lane er niet erg in. Toevalligheden Lane haalt er bij dat sommige getuigen die door de commissie graag geloofd werden, een niet zo betrouwbare staat van dienst hebben. En een grote rol speelt bij hem ook dat een man die ver klaarde dat de wegrennende moordenaar van agent Tippet helemaal niet op Os wald leek, kort daarop werd beschoten. De van deze schoten verdachte werd los gelaten op getuigenis van een strip-tease- danseres, die in dienst was geweest vannachtclubeigenaar Ruby, de zelf de man - naar hij zeide uit woede - Os wald neerschoot in het politiebureau van Dallas. En de danseres zelf werd opgesloten om dat ze door al te uitbundig leven de open bare orde verstoorde. In de cel zou ze plotseling genoeg hebben gekregen van het leven dat ze zo lustig leidde en zich van kant hebben gemaakt. Dat zijn in derdaad vreemde toevalligheden, daar heeft Lane gelijk in; maar het toeval is nu eenmaal wel vaker vreemd. Nader onderzoek Ongetwijfeld zijn er een paar punten in Lanes boek, die dc verdenking wettigen dat de commissie het zich af en toe om- dervville van de tijd iets gemakkelijker heeft gemaakt dan nodig was. En dat Earl Warren bijvoorbeeld geen genoegen had moeten en ook niet had hoeven ne men met Johnsons weigering om te ge tuigen, overigens niet aan de commissie en duimstokken en kennersblikken. Hij mat de linde en het huis, hield zijn hoofd scheef naar links en naar rechts, tekende het een en ander op, en vertrok. Overi gens gebeurde er ook voor deze derde maal verder niets. Deze man was een fatsoenlijk burger, en ie mand die niets liever doet dan wandelen op de paden der wet, zich vermeiend in de zegeningen der democratic. Hij nam zich voor geen vierde maal naar het ge meentehuis te gaan. Hij besloot nu een brief te schrijven, want er werd toch aan de riolering gewerkt in zijn straat. Nu kon er meteen iets gebeuren aan die lin deboom, dacht hij naïf. Hij nam een vel briefpapier, bedrukt met zijn naam en adres. Hij schreef daarop aan de edelacht bare heer wethouder hoe het stond met die linde. En hij vroeg eerbiedig of het obstakel kon worden besnoeid. Maar ant woord kreeg hij niet. Met opgestoken zeil ging hij toen de vierde maal naar het ge meentehuis, ditmaal om te vragen waar om de edelachtbare wethouder geen ant woord had gestuurd. Daar liet men hem zijn brief zien. Hij had vergeten er zijn handtekening onder te zetten. „De ge meente antwoordt niet op anonieme brie ven", zei men. Dat er een gedrukt brief hoofd boven stond, deed daar niets aan af. Daarop narn de man de snoeischaar ter Er bestaat vermoedelijk geen stof, die zo tot de menselijke verbeelding spreekt als goud. Dat is al zo'n zesduizend jaren het geval. Opgravingen hebben aange toond, dat gedurende de achter ons lig gende eeuwen talloze volkei*en met dit edele metaal wisten om te gaan, getuige de vaak weergaloos fraaie voorwerpen, zoals drinkbekers, halskettingen en tal van andere sieraden en gebruiksvoorwer pen, welke men op diverse plaatsen in de wereld heeft aangetroffen. De prijs van het goud bedraagt vijfen dertig 'dollar per „troyounce" (31.1035 gram) of 4.073,50 per kilogx-am. Deze theoretische goudprijs werd in 1934 door de Verenigde Staten vastgesteld en woi'dt overal ter wereld erkend. Goud speelt bij handelstransacties tussen landen on derling een bijzonder belangrijke rol; de grote internationale banken bewaren hun goudstaven in kluizen ter dekking van het papier-geld. Goud is een metaal met vele merk waardige eigenschappen. Het is bestand tegen de verwoestende werking van de tijd en de inwerking van de lucht, water en de meeste bijtende en invretende stof fen. Daarnaast is het zeer gemakkelijk te verwerken. Zo heeft men uiterst dunne bladen van goud met een „dikte" van l/10.000ste millimeter geklopt. Een troy ounce goud kan tot een lange draad van zesenvijftig kilometer worden getrokken zonder te breken, aldus het maandblad „Het Beste", dat een reportage aan dit belangwekkende metaal heeft gewijd. In gouden sieraden staat vermeld hoe veel goud er in is verwerkt. Hiervoor wordt de term karaat gebezigd. Vieren twintig kaï'aat is zuiver goud. Een acht tien karaats ring bestaat dus uit achttien delen goud en zes delen ander metaal. WONDERLIJKE TOEPASSINGEN Men heeft het goud voor de meest uit eenlopende doeleinden gebruikt. Zo liet een van de Russische tsaren een gouden vlo construeren, die bovendien nog kon springen; een nogal wonderlijke toepas sing. De stad Athene bekroonde haar Akro- polis met een gi-oot gouden ivoren beeld van Athene, de beschermgodin van de stad, wier gouden kleed meer dan een ton woog. Helaas zijn de meeste kunst uitingen in goud verdwenen, maar de he dendaagse bezoeker van het Egyptisch Museum te Cairo kijkt met stijgende ver bazing naar de massief gouden doodkist van Koning Toetaiichamon, die een leng te van 188 centimeter heeft en 1111 kilo gram weegt. Een van de nieuwste toepassingen van goud is zonder twijfel de vergulde „na velstreng", die de Amerikaanse astronau ten tijdens hun uitstapjes met de capsule verbindt, wanneer zij gedurende de vlucht de cabine verlaten. Deze gouden di-aad blijft hen dan van zuurstof voorzien. Men heeft het goud al vroeg aange wend voor het slaan van munten als be taalmiddel. Het was Koning Gyges van Lydië, die in 650 voor Christus de aller- meegedeeld door de president, maar door een van zijn medewerkers. Het kort geleden verschenen en beperk ter Inquest (Onderzoek) van E. J. Ep stein en het boek van Lane vormen zelfs niet samen een redelijk argument om sterk te twijfelen aan de slotconclusie van Warrens commissie. Het gaat in de V.S. echter wel nieuwe nadruk geven aan de al veelvuldiger geuite wens dat de moord toch nog eens verder wordt on derzocht opdat niet de minste twijfel over kan blijven. Er zijn al vele geruchten geweest, van dat de Russen er achter zaten, of dat het een complot was van uiterst xechtse ele menten. Zolang er enige speelnximte gela ten wordt voor dergelijke roddels blijft het gevaar bestaan dat ze op een gege- I ven moment een onfrisse politieke rol gaan spelen. En dat is zeker het laatste wat men in de V.S. zal wensen. (Nadruk verboden) hand, klom in de boom en maakte er in enkele uren een uit zijn krachten ge groeide hyacint van; een soort van knot- linde. Nu werd de gemeente plotseling ac tief. Zij stuurde een politiedienaar, en die gaf de man een proces-verbaal wegens vernieling van een gemeentelijke linde. „Ja", zei de officier, ,,'t Is mij andersom overkomen. Er kwam een gemeentewei-k- man zeggen dat ik mijn boom moest snoeien. Maar twee dagen later hoefde het al niet meer. De gemeente had het zelf al gedaan, en de trots van de buurt is ver anderd in een soort Venus van Milo. Nu ben ik een ouderwets man. In mij leeft de gedachte dat de gemeente niets weder- rechtelijk doet. Daarom heb ik het wet boek opgeslagen en zie: art. 714 van het Burgerlijk Wetboek spreekt over ellen en palmen, maar zegt ook dat er onder be paalde omstandigheden na aanzegging moet worden gesnoeid. Maar als de ge meente mijn boom mag snoeien, dan mag de verdachte ook de boom van cle gemeen te snoeien. Daarom eis ik vrijspraak." De rechter was het er mee eens en de snoeier werd vrijgesproken. Hetgeen ove rigens geen vrijbrief is om van alle ge meentelijke bomen rietstengels te maken. Kijk liever eerst art. 714 B.W. na als u zoiets zou willen. Willy H. Heitling. (Nadruk verboden) eerste gouden munten liet slaan. Deze hadden de vorm van limabonen en toon den aan een zijde de afbeelding van een leeuw: het wapen van de koning. Er bestaan nog enkele van deze oude betaalmiddelen, die thans echter een waarde van ruim vijfduizend gulden per stuk hebben. GOLDRUSH De beroemde Amei'ikaanse goldrush begon op een dag in januari van het jaar 1848 toen James W. Marshall een hoed vol glinsterende korrels uit de rivier de American bij Coloma haalde. Tachtigdui zend mensen trokken in het jaar daarna in de richting van het Westen, waarvan er sommigen vijftig dollar per dag ver dienden met het wassen van goud. Toch is de grootste goudklomp niet in de Ver enigde Staten maar in Australië gvon- den. Het is de „Welcome", die tien jaar na de Amerikaanse goldrush, in 1858, in Ballarat in Victoria werd ontdekt. Deze goudklomp woog meer dan tweeënzeven tig kilogram. Alhoewel men thans door middel van kernsplitsing op kunstmatige wijze goud kan maken, is dit systeem zo kostbaar, dat het op die manier verkre gen edele metaal duurder is dan het ge dolven erts. Vandaar dat de mens voor lopig tevreden zal moeten zijn met de bescheiden voorraden goud, die de natuur de mensheid heeft geschonken. Voor de balie „Onze welvaart en onze beschaving", riep de spreker uit, „zij zouden niet kunnen bestaan zonder onze techniek De spre ker riep nog veel meer. Maar de rest van zijn woorden ging verloren voor een der toehoorders, linke Thomas genaamd, die zich nadenkend achter het oor krabde, de zaal uit sloop, en in een kroegje diep ging zitten nadenken. Linke Thomas is een van onze beken den. Wij weten nog hoe hij jaren geleden begon met kleine oplichtinkjes. Daarna heeft hij een grootse carrière gemaakt. Zijn oplichterijen leverden steeds grotere bedragen op. Ook steeds grotere gevange nisstraffen trouwens. Maar de laatste tijd werd linke Thomas zo door de politie in de gaten gehouden dat er weinig meer te versieren viel. Techniek en welvaart; dat schijnt hij na die lezing in zijn hoofd te hebben gehou den. Enkele dagen later zagen twee agenten in burger hem op de automarkt scharrelen. „Wat zou die hier moeten vroegen ze zich verbaasd af. En hun ver bazing steeg toen zij bemerkten dat linke Thomas voor luttele tientjes eigenaar werd van een voorhistorische motorfiets. Dat was de uiting van techniek die hem, Thomas, welvaart moest brengen. Maar de agenten hadden helderziende moeten zijn om dat te weten. Zij rapporteerden het zonderlinge voorval, en omdat de eerste tijd niets bijzonders bleek vergat men de motor van linke Thomas maar weer. De eigenaar zelf echter geraakte tot grote activiteit. Hij poetste en verfraaide de motor. Hij haalde zelfs een rijbewijs, wat tegenwoordig niet gemakkelijk is. En daarna ging hij grote tochten maken. Men zag hem 's morgens bijtijds wegrij den. 's Avonds laat, en soms pas de vol gende morgen kwam hij terug. Dat bleef de politie verontrusten. Een groot reiziger is deze man nooit geweest. Zijn trips beperkten zich over het alge meen tot het vervoer op staatskosten van de ene gevangenis naar de andere. Men trachtte na te gaan waar hij heen reed. Maar elke dag nam hij een ander reisdoel. Het meest zorgwekkende was wel het feit dat Thomas in de zelfde tijd in goede doen ging verkeren. Aan een re chercheur, die eens voorzichtig infor meer-de, verklaarde hij zonder blikken of blozen, dat hij nog steeds bezig was de uitgaanskas van zijn laatste straf op te maken. Hetgeen niemand geloofde. Tot op een kwade dag de schoonmoeder van een van de agenten jarig was. Die schoonmoeder woonde wel vijftig kilo meter ver. Wat verveeld keek de felicite rende agent tijdens de verjaarsvisite in het plaatselijk krantje. En wat viel hem op Een kort berichtje. Mevrouw T. had bij de politie aangifte gedaan van op lichting. Iemand was bij haar geweest met een kapotte motoi'fiets. Hij had vier tientjes geleend om dc motor te laten reparexen. Vervolgens was hij verdwenen en niet teruggekeerd. De agent stortte zich naar buiten, onder de vei'baasde blikken van zijn schoon familie. Via de plaatselijke politiek rende hij naar mevrouw T. „Het signalement riep hij. „Was was het voor een motor?" De techniek had linke Thomas geen wind eieren gelegd. Na een oproep in de streekbladen kwam men aan een totaal van enkele duizenden guldens, allemaal geleend met het zelfde smoesje: repara tie van de oude motor. En dc meeste be nadeelden zullen wel geen aangifte heb ben gedaan. Nu is het uit met Thomas en de techniek. Zij hebben hem voor de grote rechtbank gebracht, en hij is ter beschikking van de regering gesteld. Voorlopig gaat hij naar een inrichting. Met de trein. Willy IT. Heitling. (Nadruk verboden)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 6