Van het erf der Kerk Neg ¥88! mogelijkheden voor verbetering rundveestape! Het nette stadje Biljart-competitie Hron€hiB@ff,en Meester Snijders sprak Schaakuitslagen Schaakwedstrijd IBP Het is maar een weet ombïrscrcn Zaterdag 26 november 1966 TTOLTENS NIEUWSBLAD In een bijeenkomst van de P.J.G.O.-afd. „Jong Holten", die woensdagavond ge houden werd in hotel Muller, van de heer P. van de Brink, heeft het oud-hoofd van de school te Espelo en oud-directeur der lagere landbouwschool alhier, de heer A. J. Snijders, thans leraar aan de R.M.L.S. te Hengelo, gesproken over de rundvee houderij en -fokkerij, waarbij hij wat die per inging op de daarmee verband hou dende erfelijkheidsleer. Voordat de heer Snijders zijn praatje hield, deelde de voorzitter, de heer J. A. Podt, nog mede, dat men dit jaar geen geschikte datum heeft kunnen vinden voor. het traditionele Sinterklaasfeest der plattelands jongeren en dat in verband hiermede op zaterdagavond 10 december in de zaal van ,,'t Bonte Paard" te Dijker- hoek, samen met de plattelandsmeisjes, een z.g. sokkenbal zal worden gehouden. De heer Snijders wees er vervolgens in zijn causerie op, dat er, gezien het jong ste keuringsrapport van het N.R.S., aan de rundveefokkerij nogal wat te verbete ren valt. In welke richting moeten we fokken en is het K.I.-beleid voor vele vee houders geen groot vraagteken, zo vroeg spreker zich af. Ons land telt nog pl.m. 180.000 veehou ders met een totaal veebestand van pl.m. 1.800.000 koeien, waarvoor voor de fokke rij een goede selectie moet worden toe gepast. De inkomsten uit de veehouderij be staan vo.or 2V2 deel uit de melk- en 1 deel uit de vleesopbrengst. De gemiddelde melkopbrengstis in ons land 4200 kg. met pl.m. 4 vet per dier per jaar. Er moet een goede selectie toegepast worden om betere dieren te krijgen met 'n hogere produktie. Want er zijn, aldus de heer Snijders, nog teveel dieren die onder dit gemiddelde blijven en daarom is selectie noodzakelijk om de goede dieren te vin den en van de beste dieren die er zijn, stieren aan te houden. De heer Snijders ging uitvoerig in op de criteria, die moeten worden aangelegd, n.L melkopbrengst, het vetgehalte en het exterieur. Men moet n.l. ook een voldoen de grote koe fokken, want men wil toch ook nog altijd graag van de vleesproduk- tie profiteren. De grootte van het dier is van vrij sterke erfelijke aanleg, maar de produktie is maar voor een klein gedeelte een kwestie van erfelijke aanleg. De melkhoeveelheid is volgens de heer Snijders maar voor 0,3 erfelijk bepaald en het vetgehalte voor 0,7 Daarom moet men zich er van bewust zijn, voor de K.I. goede dieren te hebben, want het is meestal zo, dat er van de 10 K.I.-stieren maar 3 zijn, die verbetering brengen. Bijna alle fokstiertjes worden gekocht op basis van moedei', grootmoeder, over grootmoeder. De vader wordt meestal r_ h©U^de.Huid .smetteloos' zuiver De schaakclub „De Pioniers speelde donderdagavond in haar clublokaal, hotel Holterman weer een aantal par tijen voor de onderlinge clubcompetitie. De uitslagen waren als volgt: H. Roelofs - C. van Geerestein 01 B. van Beek - G. J. Hoeve 10 Westera - H. H. J. Stukker 34—y. H. Heusinkveld - F. Groenewoudt 01 Wester a Sr. - A. Stukker 01 J. Steenbergen - F. J. Hol 0—1 Het eerste tiental van de Schaakclub „De Pioniers" speelde donderdagavond in het wijkcentrum te Vroomshoop een wedstrijd voor de 3e klasse A van de T.S.B- tegen de schaakclub „Vrooms hoop" en won deze ontmoeting met 46. De uitslag aan de borden was als volgt: H. Lekkerkerker - H. D. Grobben y.y J. W. Dogger - F. J. Hol 10 H. Hilberink - B. v. Beek 10 J. P. Kassies - F. Groenewoudt 0—1 H. Dogger - J. Steembergen 0—1 B. Borg - C. v. Geerestein 10 T. Welmers - P. H. van Doorn 01 J. T. Visser - A. Stukker 01 H. Slot - J. Broere y—1A E. Heinhuis - H. H. J. Stukker 0—1 vergeten; de beoordeling daarvan valt ook niet zo hard mee, want dan moet men al minstens 5 jaar verder zijn. Na nog uitvoerig te zijn ingegaan op de vier mogelijkheden van de selectie en de daarmede verband houdende produk- tie-vererving, werden door de heer Snij ders nog een aantal vragen beantwoord en bracht de voorzitter hem dank voor zijn komst naar Holten. door Gré de Boer „Misschien niet. Maar jij begon te slaan Dat is erg stoer, maar nou zit jij met de brokken. Zo zie je maar." Hij knikte. „Laten we maar eens beginnen. Hendrik Hartog, niet? Je leeftijd. Na een kwartiertje was Henk Hartog in zoverre weer opgeknapt, dat hij naar huis kon gaan. De deur sloot zich achter hem en men hoorde hem nu over de verlaten straat gaan. De politieman be gon' te lachen. „Ik kan 't hem waarachtig niet eens kwalijk nemen. Op zijn leef tijd had ik, geloof ik, net eender gedaan. Nou, kinders hij weindde zich tot de beide diensters: „wie waren die flinke kerels? Of willen jullie ook die jongen van Hartog alles laten betalen?" Weet u dat de champignons, die tegen woordig het hele jaar door verkrijgbaar zijn, in samenstelling en voedingswaarde Te vergelijken zijn met groente van een laag vitamine C-gehalte? Ze bevatten daarnaast wat kalk, ijzer, vitamine Bj en B2. Het eiwitgehalte be draagt 4zodat zij als vleesvervanging nooit in aanmerking komen. Weet u dat rozebottelthee als vitamine C-bron niets te betekenen heeft in tegen stelling tot rozebotteljam (1 boterham belegging bevat evenveel C als 1 middel matige sinaasappel)? Rozebottelthee bestaat uit ingedroogd vruchtvlees en zeer veel pitten. De pit ten bevatten geen vitamine C, het inge droogde vruchtvlees heeft er nog iets van overgehouden. Door het indrogen, bewaren en zetten van de thee gaat zo goed als alle vitamine C verloren. Weet u dat een reep melkchocolade geen vervangingsmiddel is voor een be ker melk? In het volgende overzichtje is dit dui delijk te zien. 1 beker melk (200 g) bevat: 6 g eiwit, 6 g vet, 9 g suiker, 240 mg kalk, 0.3 mg vit. B2; 1 reep melkchocolade (40 g) bevat: 4 g eiwit, 13 g vet, 20 g suiker, 80 mg kalk, 0,2 mg vit. B2. Daar de melk juist belangrijk is om zijn goede kwaliteit eiwit, hoog kalkge- halte aan vitamine Be is de reep zeker niet gelijkwaardig. De grotere hoeveel heid vet en suiker zijn geen voordeel; deze stoffen komen toch al in te grote hoeveelheden in onze dagelijkse voeding voor. Weet u dat de schillen van sinaasap pels, citroenen en andere citrusvruchten met een schimmelwerend middel (di- fenyl) behandeld zijn en dat u daarom het regelmatig gebruik van deze schillen in gerechten beter achterwege kunt la ten? Marmelade kunt u beter niet zelf ma ken. Weet u dat u aardappelen, die niet doorgesneden of in plakjes gesneden zijn, gerust in ruim water kunt koken? Al leen de stukgesneden cellen verliezen hun vitamine C. De gave cellen binnen in de ardappel behouden het. Weet u dat chips tussen de 38 en 48% vet kunnen bevatten en dus een zeer ca lorie-rijke versnapering zijn? 100 gram chips met 40% vet levert ons ongeveer 550 Caloi'ieën, hetgeen over eenkomt met de calorische waarde van ongeveer 600 gram normaal gekookte aardappelen (68 stuks). Weet u dat kaas om schimmelvorming tijdens het rijpen te voorkomen wel in vloeibaar plastic gedompeld wordt? Deze plasticlaag en ook de wel voorkomende was- of paraffinelaag kunt u beter voor het gebruik verwijderen. Ook uw huis dieren en de vogels kunnen er nadeel van ondervinden. Weet u dat de laagst bereikbare tem peraturen in de koelkasten zeer verschil lend kunnen zijn en dat om deze reden de „ster" aanduiding is ingevoerd? 1 ster komt overeen met een koeling in het vriesvak van tenminste 6°C. 2 sterren komen overeen met een koe ling in het vriesvak van tenminste 12°C. 3 sterren komen overeen met een koe ling in het vriesvak van 18° C of lager. Weet 11 dat inmaken met behulp van een inmaakpotje alleen mogelijk is voor vruchten en enigszins zure groen tesoorten (b.v. postelein, spinazie)? Het betekent echter niet dat de bacteriën die bederf veroorzaken in deze zure omge ving gedood worden; ze kunnen zich al leen minder snel vermeerdei'en. Er is dus steeds een risico aan verbonden. Voor het inmaken van andere groente soorten, vlees, vis of kip is het pompje ten enemale ongeschikt. Weet u dat de verse bakkersgist, die nog levende gistcellen bevat, ongeschikt is voor consumptie? Het vitamine Bi-gehalte van deze gist komt niet tot zijn recht doordat het door de levende gistcel wordt verbruikt. Bo vendien onttrekt de levende gistcel in het spijsverteringskanaal nog extra vi tamine Bj aan de voedselbrij. De droge gistvlokken en gistpasta's zijn daarentegen waardevol om hun vi tamine Bi-gehalte. Nijverdal. In de eerste klasse van de biljartcompetitie van de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstre ken wordt het zo langzamerhand al wel duidelijk dat de strijd om de eerste plaats zal gaan tussen de viertallen van V.I.O.S. 1 uit Rijssen en Ten Berge 1 uit Enter en misschien dat De Tonne 1 uit Hel- lendoorn hier ook nog een woordje zal gaan meespreken. Het eerste viertal van V.I.O.S. bleef ook na deze wedstrijdweek nog op de eerste plaats al wordt het ver schil op Ten Berge steeds kleiner. De ploeg E. Gijsbers speelde deze week met 44 gelijk tegen Bolscher 1 in Enter, en we krijgen het idee, dat de ploeg van Bolscher op uitzondering van de eerste twee spelers na, wel aan kracht heeft ingeboet. Ten Berge slaagde erin om M.K.V. 1 in Raalte op eigen terrein met 62 te kloppen, waardoor haar achter stand nog 3 punten bedraagt op de lei ders en bovendien met één wedstrijd minder gespeeld. Het eerste viertal van N.B.C. uit Nijverdal wist zich op de der de plaats te handhaven, door de 62 overwinning die men op eigen biljart be haalde op plaatsgenoot K.O.T. 1. Het eerste viertal van Kalfsterman kreeg het bijzonder moeilijk tegen N.B.C. 2 uit Nij verdal, hoewel de 44 einduitslag de verhouding goed weergeeft. Er kwamen deze week in de eerste klasse niet min der dan 3 gelijke spelen uit de bus, dit resultaat was ook de uitslag bij de wed strijd H.B.C. 1 HellendoornSpekhorst 1 (Rijssen). De beste partij alsmede de hoogste serie kwam deze week op naam van de heer G. Evers van het tweede viertal van N.B.C., die zijn partij van 125 caramboles volmaakte in slechts 15 beurten met een bijzonder goede serie van 48. In de tweede klasse blijft het eerste viertal van V.O.P. uit Holten de toon aangevende ploeg, en het maakt een bij zondere goede kans de sterkste te blijven in deze klasse, want reeds nu bedraagt haar voorsprong op nummer twee, het Nijverdalse N.B.C. 3, 9 punten. Deze week bleef V.O.P. thuis met 62 de baas over M.K.V. 2 uit R-aalte, en met dezelfde cijfers toonde N.B.C. 3 zich de meerdere over De Tonne 2 uit Hellen doorn. Het eerste viertal van Hofsteé uit Nijverdal klom op naar de vijfde plaats, door een daverende 80 overwinnig in de thuiswedstrijd tegen het toch beslist niet zwak spelende V.I.O.S. 2 uit Rijssen. Hoewel Spekhorst 2 uit Rijssen het deze week niet onverdienstelijk deed tegen H.B.C. 2 uit Hellendoorn, een 53 ne derlaag, zal het toch bijzonder moeilijk voor deze jongens worden degradatie te ontspringen. Het eerste viertal van De Ster uit Hellendoorn, schijnt totaal uit vorm te zijn, want ook deze week kreeg men weer een gevoelige 62 nederlaag te incasseren van Kalfsterman 2 uit Hol ten. De plaatselijke ontmoeting De Pop- pe 1K.O.T. 2 eindigde in een 44 ge lijkspel. Het was de heer Th. Poppe van Kalfsterman 2 die de beste partij in deze klasse op zijn naam bracht, n.l. 100 ca ramboles in 24 beurten. Topscorer werd de heer D. Hoogenkamp van De Poppe 1 (24). In de derde klasse ligen de papieren voor Jansen 1 uit Holten bijzonder gun stig. Behaalde men deze week zelf een ruime 80 overwinning in de thuiswed strijd op De Maan 1 uit Hellendoorn, het tweede viertal van De Poppe uit Nij verdal kreeg het bijzonder moeilijk tegen het eerste viertal van Mensink in Hel lendoorn, en moest met een 4—4 gelijk spel genoegen nemen. Dreyerink 1 uit Enter kwam op de gedeelde tweede plaats dor een 6—2 overwinning in Rijs sen op het derde viertal van V.I.O.S. Het derde viertal van Kalfsterman kwam de ze week wel bijzonder verrassend voor de dag door thuis met 62 de baas te blijven over Bolscher 2 uit Enter. Hier- HOOFDSTUK 13 Nel Hartog schrok, toen hij, veel later dan gewoonlijk thuis kwam, gehavend en met een gescheurd overhemd. „Wat Is er gebeurd?" „Ze hadden het over vader. En dat neem ik niet. En meer zeg ik er niet van. Dit hij wees op zijn gezicht „gaat wel over". Twee dagen lang was het werken een marteling, maar hij verbeet zijn pijnen en liet niets merken. De derde dag ging het beter en binnen een week waren de wonden grotendeels genezen. Zaterdags avonds vertoonde hij zich opnieuw in de cafetaria, ditmaal samen met een colle ga uil Epe, die van derden de historie gehoord had en wel eens kennis wilde maken met „die leuke mensen bij jou in de stad". De potige Piet Breekveld, die met twee handen een V.W. van voren optilde, zodat een ander er de krik on der kon zetten, keek geamuseerd rond in de cafetaria. Doch Tinie was in een wip aan hun tafel. Ze boog zich voorover naar Henk en zei, met een ernstig gezicht: „Henk, geen geknok vanavond, hoor. Ben je daar soms speciaal voor gekomen?" Hij keek haar lachend aan. „Als jij zegt, dat je het niet hebben wil, doen we het niet." Het meisje kleurde. „Ik houd je aan je woord. Wat zal het zijn?" Misschien waren de boerenjongens aan de tafeltjes geïmponeerd door de ver schijning van Henk's kameraad, in ieder geval bleef het tot sluitingstijd rustig en op straat verklaarde Piet, dat hij het er maar een dooie boel gevonden had. Begin juni moest Henk een proefrit maken in een gerepareerde wagen. Sinds enige tijd had hij zijn rijbewijs. Zijn baas zei: „Maak er een behoorlijke rit mee, dan kun je zelf controleren, of hij nu aan zijn toeren komt." Opgewekt reed Henk het dorp uit in de richting Zwolle. Daar, waar het an dere verkeer zulks toeliet, trapte hij het gaspendaal in, zodat de snelheidsmeter een eind over de honderd ging. Nabij Zwolle realiseerde hij zich, dat Tinie haar vrije dag had. Wacht eens, waar woonde ze Turfpoortstraat of steeg Het nummer wist hij wel, Kom, we zoeken ons zwartje eens op. Misschien heeft ze de koffie bruin. Na enig zoeken vond hij het kleine huisje, dat ze samen met een vriendin huurde. Hij zette de wagen aan de kant en liep de trap op. Bij haar kamer klopte hij aan en wachtte. Gestommel weer klonk, daarna geschuifel. En een stem: „Wie is daar?" door deelt Kalfsterman nu in de derde klasse de laatste plaats met Mensink 1. O.B.K. 1 uit Nijverdal bleek thuis een te zware tegenstander voor De Tonne 3 uit Hellendoorn en het behaalde een ver diende 62 ovex-winning. Het eerste viertal van Het Anker klom weer een plaats op de ranglijst en dit ging ten koste van Dennenoord 1 uit Nijverdal, dat met een 8—0 nederlaag de thuisreis moest aanvaarden. Zowel de beste partij als de hoogste serie kwamen deze week op naam van een speler, n.l. J. Alberts, O.B.K. 1, die de 75 caramboles volmaak te in 12 beurten met een hoogste serie van 24. In de vierde klasse verbeterde Bol scher 3 uit Enter haar leiderspositie aan merkelijk, doordat het zelf thuis met 80 de baas bleef over M.K.V. 3 uit Raalte, terwijl haar concurrent, Oude laar 1 uit Nijverdal in de plaatselijke ontmoeting tegen K.O.T. 3 niet verder kon komen dan een 44 gelijkspel. Het tweede viertal varn V.O.P. uit Holten verbeterde ook haar positie op de rang lijst, want in Hellendooi'n bleek men te sterk voor De Tonne 4 (80). Het twee de viertal van Hofstee daarentegen viel een plaats terug, door een verrassende 80 nederlaag die men in Holten kreeg te incasseren van Jansen 2. Spekhorst 3 bleef thuis met 6—2 de baas over Spek horst 3, terwijl de wedstrijd De Poppe 3—Mensink 2 in een 44 gelijkspel ein digde. Het was J. Wolters van Bolscher 3 die de beste partij op zijn naam bracht, n.l. 75 caramboles in 19 beurten. Topscorer werd G. Nijboer van Mensink 1 met een totaal van 16. Ho»stdrank in tab let vorm. 95 ct Het joodse volk in het denken van de "Wereldraad van Kerken De jaarlijkse studiedag van de Chris ten Jonge Vrouwen Federatie op 10 no vember j.l. in Utrecht stond dit keer in het teken van de verhouding tussen het christendom en het joodse volk. Ds. G. H. ter Schegget leidde deze dag in met een algemeen oriënterende beschouwing over „Israël". Hierin ontkende Ds. Ter Schegget vooral een tegenstelling tussen het joodse volk van vroeger en nu. De kerk is niet in de plaats van het oude verbond gekomen, maar moet veeleer worden gezien als een voortzetting van het oudtestamentische Israël. Ook in de kringen van de Wereldraad van Kerken is men ervan overtuigd dat Israël nog steeds een bijzondere plaats in het ge heel van de heilsgeschiedenis inneemt. Volgend jaar zal het departement voor Geloof en Kerkorde van de Wereldraad tijdens een vergadering in Bristol een verklaring afleggen over het joodse volk in het denken van de Wereldraad. De commissie die dit rapport heeft voor bereid, is echter niet uit de vragen van uitverkiezing en zending onder het joodse volk gekomen, zo deelde mevrouw Dr. E. Flesseman-van Leer mee. Heeft het gesprek met joden tot doel hen tot de kerk te brengen, óf moet het gesprek veeleer het karakter dragen van een open dialoog, een confrontatie? Prof. Mulia overleden Slechts enkele weken na zijn ere-pro- motie, aan de Vrije Universiteit, waar voor hij met zijn echtgenote en twee van zijn zoons naar Nederland was ge komen, is in Amsterdam op zeventig jarige leeftijd overleden Prof. Dr. T. S. G. Mulia uit Djakarta. Zijn wankele ge zondheidstoestand had opneming in een ziekenhus noodzakelijk gemaakt, waar op 11 november het einde kwam. Na een rouwdienst in Amsterdam zal de be grafenis naar zijn eigen wens in Dja karta plaatsvinden. Prof. Mulia heeft voor Evangelie en Kerk in Indonesië zeer grote verdiensten gehad. Hij gaf de stoot tot de instelling van een Raad van Kerken in Indonesië en leidde tot het laatst toe het Indone sisch Bijbelgenootschap. Zijn vele vrien den, ook in Nederland, zullen het be richt van zijn overlijden met ontroering hebben vernomen. Jaarlijkse bijdrage hervormde lidmaten verhoogd tot f5, Van de lidmaten van de Ned. Her vormde Kerk zal met ingang van 1 ja nuari 1967 een jaarlijkse bijdrage voor de generale kas van ƒ5,per lidmaat (was 2 50) worden gevraagd. Dat heeft de Synode van de Hervormde Kerk maandagmiddag 14 november 1966 be sloten dat van deze jaarlijkse bijdrage een aanzienlijk deel zal terugvloeien naar de kerkelijke gemeenten. De secretaris van de Generale Finan ciële Raad, Ds. H. J. F. Wesseldijk, wees er in de synode op dat nu reeds van al het geld dat uit de hervormde gemeenlen in het land aan de Generale Financiële Raad in Den Haag wordt afgedragen, 80 in de vorm van subsdies weer te rugvloeit naar de gemeenten, provincies en classes. Slechts 20 van de ontvan gen gelden wordt besteed voor het lan delijk werk van de Hervormde Kerk, aldus Ds. Wesseldijk. Opening Pastoraal Concilie 27 november a.s. Nederland is het eerste land dat na het tweede Vatikaanse Concilie nu met een eigen nationaal concilie komt. Zondag 27 november a.s. zal kardinaal Alfrink in de r.k. kathedraal te Utrecht de opening verrichten van het pastoraal concile van de Nederlandse kerkprovin cie. Hoe dit landelijke concilie, dat een pastoraal beraad wil zijn, zich zal ont wikkelen valt nog niet te zeggen. Qua opzet heeft het veel gemeen met het Va- tikaans Concilie. Nu echter worden de genodigden van andere kerken en ge loofsrichtingen niet alleen als waarne- nemers toegelaten, doch nemen als vol waardige leden deel aan de verschillende studiecommissies. Uiteraard hebben zij geen stemrecht wanneer het om eind beslissingen gaat, daar dit concilie voor volledige verantwoordelijkheid van de R.K. Kerk komt. Dit pastoraal concilie is bedoeld als een gezamenlijk pastoraal beraad, waar bij iedere stem gehoord kan worden, en iedere opvatting haar inbreng kan heb ben. De verwachtingen van dit concilie zijn hoog, maar moeten niet opgehangen worden aan „hete hangijzers" zoals ge boorteregeling en celibaat, aldus karj dinaal Alfrink op een persconferentie in Doorn. Het gaat om de verantwoorde lijkheid voor geheel de kerk, niet om persoonlijke wensen of verlangens. De universele kerk mogen we niet uit het oog verliezen, zo deelde de kardinaal voorts mee. De volgende kerken en kerkelijke ge meenschappen hebben een uitnodiging tot actieve deelname aan het concilie aanvaard: de Ned. Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Doopsge zinde Broederschap, de Remonstrantse Broederschap, de Evangelische Broeder gemeenten, de Oud-Katholieke Kerk. De Anglicaanse, Russische-Orthodoxe en Grieks-Orthodoxe Kerk moeten eerst nog contact opnemen met Canterbury, Moskou en Konstantinopel. Verder werden nog uitgenodigd het Leger des Heils, de Ned. Protestanten bond, de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland en het Humanistisch Verbond. Met de joodse groeperingen is contact gezocht via Het Leerhuis te Am sterdam. Overwogen wordt nog een aan tal personen uit de niet-christelijke we reld persoonlijk uit te nodigen. „De melkboer!" riep Henk vrolijk. ,.De melk. herhaalde de stem aan de andere kant, maar gelijk werd de deur geopend en keek hij in het verwon derde gezicht van Tinie Talsma, gekleed in een schijnbaar haastig omgegooide ochtendjas. „Hallo, Tinie." „Kom jij doen?" „O, ik maak een proefrit met een v/a-~ gen en was in de buurt. Ik dacht: eens kijken: misschien heeft Tinie de koffie klaar." Het meisje was besluiteloos en toen ze niet antwoordde, betrok zijn gezicht. „Erg welkom ben ik niet, he? Laat je më voor de deur staan?" „Ik ben nog niet eens gekleed!" „O, ik doe m'n ogen wel dicht, hoor. Maar als je me liever niet ziet. hij draaide zich al om. Gelijk deed ze de deur wijd open. „Kom dan maar verder. Maar niet te lang. We mogen geen heren op de kamer ontvangen." Hij kwam binnen en boog lachend. „Dank je voor het compliment." „Wat?" „Je had het over heren, he?" Ze begon te glimlachen. „Let niet op de rommel. Als ik vrij ben, slaap ik uit." „Zou ik ook doen." Ze sloot de deur achter hem. ..Ga zit ten. Ergens liggen wel sigaretten. Ik zal me eerst kleden." Hij zakte m een crapaudje en wuifde met zijn hand. „Je behoeft voor mij geen moeite te doen. Ik kan wel van je af blijven." Tinie keek hem besluiteloos aan. „Ik moet nog baden, zie je?" „Ik zie niks," antwoordde hij grinni kend, maar het zal wel zo zijn. Een kop je koffie en ik smeer 'm weer. Heb je de rest van de dag tijd om te zwemmen." Er kwam een glimlach op haar gezicht. Ze mocht hem wel. Van alle jongens, die doorgaans in de cafetaria kwamen, was hij wel de meest beschaafde en rustigste. Het gebeurde met zijn vader was iets, waar hij niets aan kon doen. Daar mocht je hem toch zeker niet lelijk om aan kijken? Ze liep de keuken in en goot wat melk in een pannetje. Zelf lustte ze nu ook wel wat. In de deuropening staande, zei ze: „Hoe wist je. waar ik woon?" Hij knipoogde. „Geheimpje, Tinie, mag ik niet verklappen." „Heeft Ida je zeker verteld?" „Ida ziet me nauwelijks, als ik in de cafetaria ben, dat weet je zelf." (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2