Volleybal-competitie Be Hollens® Boekhandel onderging smaakvolle uitbreiding De wettelijke bepalingen aardappelmoeheid worden vooralsnog gehandhaafd m-- Supportersvereniging H.V.C. „Holten" opgericht Reeds een groot aantal leden genoteerd Expositie bouwmaterialen Geslaagd Snuif en wrijf Het nette stadje VERLANGLIJST Loterij en oliebollen van „Bato" HOLTENS NIEUWSBLAD Zaterdag 19 november 1966 Door een interne verbouwing heeft de Holtense boekhandel aan de Dorpsstraat een belangrijke en bijzonder smaakvolle uitbreiding ondergaan. Er is een riante winkel ontstaan met veel meer ruimte, veel licht en een overzichtelijke uitstal ling van boeken, kantoor benodigdheden en -machines, schrijfbenodigdheden en dergelijke. Holten is hiermede een mo derne en goed geoutilleerde zaak rijker geworden, die het aanzien van de plaats en de winkeldrijvende middenstand ver hoogd. Er had geen officiële ingebruikneming plaats, maar toch- ging de heropening van de nieuwe boekhandel niet zonder eenvoudige handeling gepaard, want de 11-jarige Joop Heusinkveld, die dinsdag net jarig was, mocht om drie uur de sleutel van de winkel omdraaien, om de genodigden en andere bezoekers binnen te laten. De voorzitter van de Holtense Handelsvereniging, de heer W. ten Ber ge, die met de heer F. J. Schuppert, als afgevaardigde van de winkeliersvereni ging de familie Heusinkveld kwam com plimenteren, prees het genomen initia tief. Men kan tegenwoordig geen krant op slaan of men leest over bedrijfssluitingen en ontslagen, aldus de heer ten Berge, maar het midden- en kleinbedrijf in onze plaats durft toch nog initiatieven te nemen. Hij wees nog op de betekenis van het vreemdelingenverkeer. Het geld dat daar door binnenkomt rouleert, waardoor ve len er van profiteren. Wij zijn blij met zo'n goed geoutilleerde zaak, aldus spre ker, waarmede hij de fam. Heusinkveld dan ook van harte gelukwenste. De verbouwing van de zaak geschiedde door de Fa. A. Koopman Zonen, de winkelopstand werd geleverd door de Fa. A. Vukkink, de electrische installatie werd aangelegd door de Fa. Broekmaat en Oolbekkink, terwijl de heer H. H. J. Stukker het. schilderwerk verzorgde. Velen kwamen in de nieuwe boekwin kel een kijkje nemen, terwijl de fam. Heusinkveld talrijke bloemstukken wer den aangeboden. Grondontsmetting wordt nader onderzocht Onlangs verschenen speciaal in het Noorden des lands persberichten over het onderwerp „Grondontsmetting tegen aardappelmoeheid". Uit deze artikelen zou kunnen worden geconcludeerd, dat de wettelijke maatregelen ter bestrijding van de aardappelmoeheid ingrijpend zou den worden gewijzigd. Inderdaad aldus wordt door de Di recteur van de Plantenziektekundige Dienst te Wageriingen medegedeeld werden en worden in het zand en dal grondgebied in N.O. Nederland diverse proeven genomen om de waarde te be palen van grondontsmetting als middel bij de bestrijding van de aardappelmoe heid. De resultaten van deze proeven wettigen de hoop, dat grondontsmetting zeer waarschijnlijk een positieve waarde heeft en voor de aardappelmoeheidbe- strïjding perspectieven biedt. De overheid zal ongetwijfeld bij de be paling van haar beleid ten deze met de resultaten van deze proefnemingen re kening houden. Daartoe dienen echter de resultaten nader te worden bevestigd en moet voorts het effect van de gebruikte middelen op geeelde gewassen en op de verkregen produkten bekend zijn. Tevens zal de toepassing van de betreffende grondontsmettingsmiddelen officiële toe lating behoeven op grond van de Bestrij dingsmiddelenwet. Zolang dit niet het geval is, blijven de geldende maatregelen van kracht. De Fa. H. Koopman Zn., alhier, houdt op vrijdag, 25 november en zater dag 26 november a.s. in de zaal van ho tel Vosman een show en expositie van alluminum voorzetramen, zonnescher men, jalouzieën, keukenaanrechten, te gels, hout- en boardwaren, steen en be- tonartikelen en dergelijke bouwmate rialen. Deze expositie is vooral belang rijk voor mensen die bouwplannen heb ben of er een doe het zelf-hobby op na houden. De materialen zijn van belang voor toepassing zowel in boerderij als burgerwoning en geven een inzicht wat in dit opzicht tegenwoordig voorhanden is, zodat deze expositie eigenlijk voor iedereen belangrijk is. In een aankondi ging in dit nummer vindt men nadere bijzonderheden. Te 's-Gravenhage is voor het Vakdi ploma B „Beroepsgoederenvervoer" ge slaagd de heer G. Oolbekkink, Kolweg. Uw verkoudheid vaa neus, tmk et borst weg net FEUILLETON door Gré de Boer 32) Langzaam was het tot Nel Hartog door gedrongen, dat buurvrouw van Oorschot haar meed. Zagen ze elkaar buiten ach ter het huis, dan knikte Greet en ging doorgaans gauw naar binnen. Voorheen kwam ze wel eens binnen onder koffie tijd, nu bleef ze weg. De overbuurman, slager van Veelen. was beleefd en korrekt, als Nel in de winkel kwam, maar maakte geen grap jes meer, zoals vroeger, hij zei alleen het hoognodige. Kennissen van de andere kant van het stadje, die vroeger dikwijls een avondje kwamen buurten, bleven plotseling ook weg. De leveranciers aan de deur maakten het kort om zo gauw mogelijk verder te kunnen gaan. Toen in januari de jaarlijkse bazar werd gehou den van de ontspanningsvereniging, In een druk bezochte vergadering in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman werd vrijdagavond besloten tot oprichting van een supportersvereni ging van de voetbalvereniging „Holten". Het initiatief daartoe was uitgegaan van een vijftal oud-voetballers, de heren J. Paalman, H. J. Schutte, D. J. Wansink, J. Kalfsterman en W. Beijers, die meen den dat de tijd daartoe nu rijp is, omdat de voetbalsport in Holten een sterk op gaande lijn vertoont en het wenselijk moet worden geacht de club, waarvoor velen enthousiast zijn bij haar taak te begeleiden en waar nodig de helpende hand te bieden. Laatstgenoemde gaf een uiteenzetting van de taak van een supportersvereni ging, die door middel van geldelijke steun en arbeid er kan toe bijdragen om het werk de bestuurders der voetbalver eniging te verlichten en haar doelstellin gen beter tot hun recht te doen komen. Men zal vooral niet treden in de bestuur lijke taak van de voetbalclub en vooraf in overleg moeten treden over de taken die beide verenigingen in het belang van de voetbalsport in de gemeente te ver vullen hebben, in het bijzonder met de betrekking tot de H.V.C. „Holten". Het is dan ook de bedoeling dat het te kiezen voorlopig bestuur zo spoedig mogelijk contact zal opnemen met dit clubbestuur, aldus de heer Beijers. Deze wees er nog in het bijzonder op, dat de supporters vereniging niet moet worden opgericht omdat het de V.V. „Holten" nu goed gaat, maar dat zij juist van groot be lang kan zijn wanneer minder rooskleu rige dagen voor de club mochten aan breken, want dan heeft zij de steun van haar supporters het meest nodig. Nadat uitvoerig van gedachten gewisseld was over de verschillende aspecten van de doelstellingen ener supportersvereniging gaven de aanwezigen zich bijna unaniem als lid op en werd een voorlopig bestuur gekozen, dat uit zeven leden zal bestaan. Gekozen werden de heren J. H. Kalf sterman, D. J. Wansink (vice-voorzit- ter), W. Beijers (voorzitter), J. Paalman, H. J. Schutte (secretaris), E. Vincent (penningmeester) en J. ten Velde (2e secretaris). De vergadering besloot daarna de mi nimum contributie te bepalen op 3, per jaar voor mannelijke personen en in dien hun echtgenoten lid wensen le wor den op minimaal ƒ2,per jaar. Staande de vergadering werden echter belangrijk hogere bedragen ingetekend en geïncas seerd, zódat de jonge vereniging direct over enige kasmiddelen de beschikking heeft. Aan de leden werd opgedragen om zo spoedig mogelijk nieuwe leden te werven waarvan zij en Huib sinds de oprichting, kort na de oorlog lid waren, had men ditmaal geen beroep op haar gedaan, om ook een standje voor haar rekening te nemen, zoals vorige jaren. Het plaatse lijke comité, dat de landelijke en andere collectes in het stadje regelde, en waar voor ze altijd gevraagd werd om ook een wijk door te gaan met de bus, scheen Nel Hartog opeens te zijn vergeten. Dit alles deed haar pijn, maar ze liet niets aan de kinderen merken en sprak er nimmer over. Ook niet als de getrouw de kinderen een middag of een weekend naar het ouderlijk huis togen. Ik moet nu een dubbele taak vervullen, dacht ze meermalen. De kinderen hebben het toch al moeilijk, doordat men zich ook van hen afkeert. Het ouderlijk huis moet nu meer dan ooit de veilige haven zijn, waar ze zich beschermd weten tegen ie dereen en alles. Ze luisterden belangstel lend naar de verhalen van het atelier, waar Nelie nu werkte. Ze had geen woord van verwijt, als Henk's overall door en door vuil en besmeurd meekwam op vrij dagavond. Ze protesteerde nimmer, als Nelie en Henk op de kamer van het meisje plaatjes draaiden, die haar onder normale omstandigheden misschien het voorhoofd hadden doen fronsen. Ik moet nu maar door de vingers zien. Ze liet het om de vereniging zo sterk mogelijk te maken. Aangezien de voetbalvereniging „Hol ten" overweegt, haar kleedgelegenheid te verbeteren, zal zo spoedig mogelijk worden geïnformeerd hoe het staat met de plannen voor de aanleg van de ge meentelijke sportterreinen, die al zo lang in de pen zijn, maar waarvan de realisa tie maar steeds op zich laat wachten. Als vijf december nader kwam dan klonken onze zangen van maan, die door de bomen scheen, het liedje van verlangen. Dan maakten we "het" lijstje op van. wat we zouden wensen; we grepen niet zo hoog, we waren nog geen grote mensen. Een pop met vlechten in het haar, een snoezig jurkje, kant en klaar, twee kaatseballen in een net, een letter van banket En vele jaren later komt weër vijf december nader, jé hebt nu geen verlanglijst meer, je bent nu man en vader, je weet dat 't weer wat kosten zal, wil je elk het zijne geven, steeds groter worden de kadoo's, steeds duurder wordt het leven. Ook nu schijnt, zoals ieder jaar, de maan weer door de bomen. Alleen vraag je je nu slechts af waar 't geld vandaan moet komen. En mocht je voor die ene keer eens een verlanglijst maken, dan vroeg je niet om snoeperij en dergelijke zaken; dan vroeg je om een beetje rust zo langs des heren straten, dan wou je enkel maar, dat je met vrede werd gelaten, de spanningen van ied're dag nu toch eens zouden wijken, die hangen tussen mens en mens en militante rijken, en dat je voluit zingen kon: „O Sint, we zijn zo blij, want stoute mensen zijn er niet meer bij Maai; als het vijf december is dan heb je al weer zorgen; vandaag is het een zorg'loos feest, maar morgen is 't weer morgen. JEAN BARD meisje vrij in de keuze van haar kleren, al was ze het er niet altijd mee eens. Ze zei evenmin wat, als Henk 's avonds wat later in huis kwwam dan regel was, om dat ze wel wist, dat hij hoogstens een uurtje in de cafetaria doorbracht. En in die cafetaria kwam het op een avond in april tot een hevige botsing tussen Henk en enkele andere bezoekers. Hoewel er enkele jonglui waren, die Henk Hartog sinds het gebeurde openlijk ne geerden, waarvan hij zich overigens niets meer aantrok, waren er ook enkele anderen, jongens en meisjes, die de rus tige jongeman wel mochten. Doch toen Henk wat meer dan gewone belangstel ling aan de dag legde voor het nieuwe dienstertje, Tinie Talsma, een knap zwartje met een lage, sonore stem, was dit niet naar de zin van een drietal stadgenoten, die een paar malen po gingen hadden gedaan om op haar vrije avond met haar uit te gaan, hetgeen het meisje op zeer besliste toon geweigerd had. Met lede ogen zagen ze, dat zwarte Tinie, zoals ze genoemd werd, misschien iets vriendelijker en aardiger was voor Henk Hartog. Die avond, een kwartier voor sluitingstijd, zei een van de drie lot Tinie: „Ik zou maar voorzichtig zijn met die Henk Hartog, zwarte. Z'n ouwe heer is er ook al met een griet vandoor." Nijverdal. De achtste competitie avond van de NeVoBo, afdeling Nij verdal, stond hoofdzakelijk in het teken van de heren-volleyballers. Er stond n.l. maar één dames-wedstrijd op het programma en wel in de eerste klasse tussen O.K.K. 1 en S.V.V.N. 1, die van belang was voor de bezetting van de onderste plaats van de ranglijst. Het werd een goede en span nende vier-sets ontmoeting, beter dan we de laatste tijd gewend zijn bij de dames. De beide ploegen ontliepen elkaar niet veel hetgeen in de tussenstanden ook goed te zien was. De eerste twee sets waren voor SVVN, de derde voor OKK en SVVN besliste met 15-10 in de vierde set over het lot van OKK dat nu onderaan de ranglijst bengelt met 2 punten uit 5 wedstrijden, vlak erboven stan Nij verdal 2 met 2 punten uit 4 wedstrijden. SVVN rukte door deze overwinning op naar de derde plaats. Bij de tweede klasse heren is het Bato 1 gelukt het sterke Levo van de tweede plaats te verdringen door in drié sets te winhen. Ook deze wedstrijd was de moeite waard om te zien. De ove rige wedstrijden in de tweede klasse wer den afgelast i.v.m. de grote achterstand op het tijdschema. Jammer voor de heren uit Holten die de reis voor niets maakten. Een fout in de organisatie die onnodige onkosten met zich meebrengt. In de eerste klasse heren ging de strijd tussen Nij ver dal en VBOWVC. Nij verdal 1, zonder Broekhuis, had vier sets nodig om het sterke VBOWVC 2 van zich af te schud den. De eerste set werd zelfs door VBOWVC gewpnnen, gevolgd door een moeizame tweede set die Nijverdal voor zich liet aantekenen. De derde set was wel helemaal op het nippertje, 16-14 voor Nijverdal. In de vierde set bleek Nijver dal de langste adem te hebben. De man nen van Boeve kwamen er niet meer aan te pas, 15-4. Het tweede team van Nijver dal dat tegen VBOWVC 1 in het veld kwam heeft laten zien wat men waard was. Boerrigter c.s. hadden de grootste moeite om het felle reserve-team van Nij verdal van het lijf te houden. De eerste twee sets gelukte dat nog wel doch de derde set was duidelijk voor Nijverdal 2. VBOWVC 1 raakte slechts vijf keer de vijandelijke vloer. Ook in de vierde set liep het niet zó gemakkelijk. Aanvanke lijk leek het dat VBOWVC deze set met het gróótste gemak zou gaan winnen. Eerst liepen zij uit tot 6-1, waarop Nijver dal haar eerste „time out" vroeg. Het werd zelfs 11-2 en Nijverdal" kreeg haar tweede „time out". Toen kwamen de Nij- verdallers plotseling opzetten en via 8-11 kwamen zij met 13-13 bij eikaar. Het werd zelfs 14-13 voor Nijverdal en bijna was een vijfde set nodig geweest, doch op het laatste nippertje wist VBOWVC de stand nog in 16-14 te doen wijzigen. VBOWVC behoudt hierdoor haar ongeslagen positie aan de kop van de ranglijst met 8 punten uit vier wedstrijden. Helemaal onderaan Nijverdal 2 met 0 uit drie. De volledige uitslagen van maandagavond waren: Dames le klasse: OKK 1SVVN 1 13 (13-15, 13-15, 15-9, 10-15). •Heren le kl.: Nijverdal—VBOWVC 2 3—1 (12-14, 15-10, 16-14, 15-14). 9-15, 15-5, 14-16). Nijverdal 2—VBOWVC 2 1—3 (91-5 Heren 2e klasse: Levo 2Bato 1 12 (15-12, 13-15, 13-15). Een wilde woede laaide gelijk in de jongen op. Hij kwam overeind en liep naar het drietal. Zich zoveel mogelijk beheersend vroeg hij: „Wat had je te vertellen van m'n vader?" Degene, die zich zo laatdunkend over Huib Hartog had uitgelaten, keek hem spotlachend aan. „Donder op jij, je bent toch zeker niet doof?" „Nee, daarom vroeg ik het. En als je een kerel bent, herhaal je het." De ander haalde zijn schouders op. „Ga weg, jo, je stinkt me te hard." Daarmee was de maat vol. Nauwelijks had de nozem dit gezegd, of de stevige vuist van Henk Hartog kwam op zijn gezicht terecht met zo'n kracht, dat hij half over de tafel vloog en glazen cn flessen op de stenen vloer in scherven vielen. Wat daarna gebeurde, kon naderhand niemand precies zeggen. De eigenaresse van het cafetaria gilde, hetgeen nauwe lijks boven het geschreeuw van bezoekers en bezoeksters hoorbaar was. Meteen belde ze de politie, die vlakbij was. Doch toen opper Jansen arriveerde, was de cafetaria leeg, op Henk Hartog na, die bloedend en hijgend op de grond lag, Naast hem zwarte Tinie, die met een spons zijn gezicht schoonveegde. Terwijl het andere dienstertje, geassisteerd door De stand na acht weken: Heren le klasse: gesp. gew. verl. pnt. VBOWVC 1 4 4 0 8 Nijverdal 1 3 2 1 4 VBOWVC 2 3 1 2 2 Levo '1 1 0 1 0 Nijverdal 2 3 0 3 0 Dames le klasse: gesp. gew. verl. pnt. Nijverdal 1 5 5 0 10 Levo 1 5 3 2 6 SVVN 1 5 2 3 4 Nijverdal 2 4 1 3 2 OKK 1 5 1 4 2 Heren 2e klasse: gesp. gew. verl. pnt. I-Iolyoke 1 5 5 0 10 Bato 1 5 3 2 6 Levo 2 3 2 1 4 OKK 1 3 1 2 2 Rexalco 1 3 1 2 2 Bato 3 2 0 2 0 Bato 2 3 0 3 0 Dames 2e klasse: gesp. gew. verl. pnt. Bato 1 6 6 0 12 VBOWVC 2 5 4 1 8 Levo 2 7 4 3 8 Bato 2 6 0 6 Ox SVVN 2 4 0 4 Oxx x 2 verliespunten xx 4 verliespunten Het progromma voor maandag 21 no-, vember te Nijverdal ziet er als volgt uit: 7 uur VBOWVC 2Levo 2 (dames 2e klasse); 7..30 uur Levo 2Bato 3 (heren 2e klasse); 3 uur VBOWVC 1—Lavolé 1 (dames Ogkl.); 9.15 uur Rexalco 1Bato 1 (heren 2e klasse); 9.45 uur VBOWVC 2 SWN 2 (dames 2e klasse). De Duizendkunstenaar van Lublin: Meesterwerk van ISAAC BASHEVIS SINGER Als ARBO-boek is bij de Arbeiderspers verschenen de langverbeide vertaling van het meesterwerk van de jiddisje schrijver Isaac Bashevis Singer, die thans wordt beschouwd als een van de grootste levende auteurs ter wereld. Dit door Kurt Löb prachtig geïllu streerde boek in een voortreffelijke vertaling van Singer-specialist Nico Po lak speelt in het Polen aan het einde van de negentiende eeuw en is tegelijk een soort joodse schelmenroman, histo rische roman én avonturenroman. Een kleurrijk boek en toch eenvoudig van taal en stijl. Het Bestuur van de Sportvereniging „Bato" verzoekt ons mede te delen, dat de trekking van haar loterij zal plaats vinden op zaterdag, 19 november a.s. voormiddags 10.30 uur (precies) in de Kolschool aan de Dorpsstraat. Tevens zal zaterdag een plaatselijke bakkerij een grote partij lekkere olie bollen bakken, die door de leden van Bato huis aan huis zullen worden aan geboden. We twijfelen er niet aan of elk gezin zal minstens een zak oliebollen kopen, daarvan smullen en de vereniging, die onze gëmeenschap zo'n belangrijke taak vervult zal er wel bij varen. de eigenaresse en haar zoon, de ravage probeerde op te ruimen. Tijdens het ge vecht waren de meeste jongens en meis jes naar buiten gevlucht. Nadat ze ge drieën Henk Hartog hadden afgetuigd, waren de helden er eveneens vandoor ge gaan. Uit hetgeen de achtergeblevenen ver telden over de vechtpartij kreeg opper Jansen zo ongeveer de juiste toedracht te horen. Iemand had het gehad over de vader van Henk Hartog en deze had het niet genomen. Hij had de eerste klap gegeven en was daarna afgetuigd. Jansen bekeek het slachtoffer, dat nu door het meisje overeind was geholpen. Henk zat op een stoel en probeerde met zijn gezwollen lippen wat te drinken uit het glas, dat Tinie hem voor hield. „Wie waren het, Hartog?" Hij haalde zijn schouders op. „Ik ken ze niet van naam. Laat maar, opper. Misschien was het wel m'n eigen schuld." „Zo." Hij dacht na. „En de schade hier?" Hij maakte een gebaar met zijn arm. „Wie betaalt dat? Of wil je dat al leen doen?" Hij keek de politieman fel aan. „Ik heb niets kapot geslagen, wel?" (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2