BILJARTEN.'. MIDDENSTAND EN TOERISME advërteert ligt altijd stukken vmw VoUeybafreompetitie ma i nvrki i II© Mink dié Zaterdag 29 oktober 1966 O 9 9 999e99999999«999&99®999999999999999999999999999999 HQLTENvS NIEUWSBLAD Nijverdal. In de eerste klasse van de biljartcompetitie van de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstreken j werd deze week de belangrijke ontmoe ting Ten Berge 1 (Enter) - De Tonne 1 i (Hellcndoorn) gespeeld. Het is een ont moeting geworden waarbij van goed bil jartspel viel te genieten, en de krachts- verhouding niet ver uiteen lag. Dat het j eerste viertal van De Tonne uit Hellen- doorn hier een gelijkspel wist weg te ha- len is voor hen zeker hoopgevend voor het verder verloop van de competitie. J Men is na deze wedstrijd nog steeds j leider in de eerste klasse met één punt voorsprong op het viertal van V.I.O.S. uit Rijssen, dat deze week een goede 7-1 overwinning behaalde in de thuiswed- j strijd tegen plaatsgenoot Spekhorst 1. j Het eerste viertal van K.O.T. uit Nijver- dal kon het deze week niet bolwerken tegen Bolscher l*in Enter en men kreeg een 6-2 nederlaag te incasseren. Het eer- j ste viertal van N.B.C. uit Nijverdal i kwam deze week verrassend uit de bus j door thuis met maar liefst 8-0 te win- i nen van Kalfsterman 1 uit Holten. In de j eerste klasse speelt de Bolscher-speler J. j Altena bijzonder sterk. Ook deze week j bracht hij weer de beste partij op zijn naam, n.l. 125 caramboles in slechts 12 beurten met een hoogste serie van 46. Deze serie werd echter nog weer verbe terd door zijn clubgenoot A. ten Broeke die een serie van 47 op tafel legde. In de tweede klasse wist het Holtense Kalf sterman 2 haar leiderspositie te handha ven dankzij de 6-2 overwinning die men op eigen biljart behaalde op het tweede viertal van K.O.T. uit Nijverdal. Met één punt achterstand volgt weer een viertal uit Holten n.l. V.O.P. 1 dat deze week in Hellendoorn een 7-1 overwinning behaal de op De Tonne 2. Het eerste viertal van De Ster uit Hellendoorn dat zo verras send goed van startging in deze compe titie leed een verrassende 6-2 nederlaag op eigen biljart van V.I.O.S. 2 uit Rijs sen. Het tweede viertal van Spekhorst uit Rijssen zal het dit jaar bijzonder moeilijk krijgen in deze competitie, want ook in Nijverdal kreeg het een 6-2 ne derlaag te incasseren van Hofstee 1. Het I-Iellendoornse H.B.C. 2 wees het tweede viertal van M.K.V. uit Raalte ook terug- naar de onderste regionen door in Raalte deze vereniging een 6-2 nederlaag toe te brengen. De plaatselijke ontmoeting in de twee de klasse tussen de Nijverdalse vereni- Nijverdal. Ondanks de overwinning die de VBOWVC-dames boekten in de over gangsklasse, gebeurde er weinig schok kends in de vijfde competitieweek van NeVoBo, afd. Nijverdal. Wel begint zich in de tweede klasse dames en heren af te tekenen dat men ernstig rekening moet houden met de teams uit Enter en Holten. Holyoke uit Enter dat vorige week de kop veroverde bij de heren werd nu gevolgd door het fris spelende Bato- team uit Holten dat met VBOWVCII aan de kop staat van de 2e klasse. De Hol tense dames wonnen verdiend en goed spelend van de Levo-reserves in twee sets. Het tweede dames-team van Bato moest ondanks lievig verzet het loodje tegen VBOWVC II. De eerste wedstrijd voor Nijverdal 1 bij de dames le klasse werd een gemakkelijke drie sets over winning. De sterk spelende Nijverdal- dames hadden aan SVVN haast geen par tij. Bij de heren le klasse speelde Nijver dal 1 en 2 de slotpartij van de avond. Het werd een belachelijke vertoning. Nadat er twee sets normaal gespeeld werd be gon H. Broekhuis c.s. in de derde set in het wilde weg te slaan, met het gevolg dat Nijverdal 2 deze set won en de vierde set moest beslissen. Deze keer waren het de reserves die alles de lucht in sloegen en de stand binnen vijf minuten op 11-0 lieten komen, kortom een schertsverto ning waar niemand waardering voor kon vinden. De hoofdschotel van deze avond was de ontmoeting in de dames-over gangsklasse tussen VBOWVC en Boeme rang. Ook deze wedstrijd was niet om over naar huis te Schrijven. Er werd over liet algemeen slordig gespeeld en de punten kwamen dan ook meestal van de fouten der tegenstanders. De eerste set ging helemaal tegen elkaar op. Zowel bij VBOyVVC als bij Boemerang werden alle „time outs" en „spelers, wisselen" ge bruikt. Tot 14-14 stonden de ploegen om beurten voor hetgeen nog enige span ning bracht in de wedstrijd. Boemerang zegevierde tenslotte met 16-14. De 2e set viel vooral op door het goede spel van mej. Schotman bij Boemerang, die tel kens een opgelopen achterstand met zui vere smashes weer. wist weg te werke n, zij werd hierbij ondersteunt door de aan voerster mejuffr. Loonte. Bij Nijverdal steunde de gehele ploeg weer op Martha de Jonge, die overigens wel eens beter heeft gespeeld als deze avond. De Nij verdalse dames liepen op een gegeven moment een achterstand op van 6-9 die weer terug werd gedrongen tot 12-9 voorsprong. De set werd na 11-11 en 12- 12 uiteindelijk door VBOWVC met 15-12 gewonnen. Nadat men in de derde set een achterstand had opgelopen van 1-4 herstelden de Nijverdalse dames zich keurig en wisten via „time out" weer met 5-5 bij Boemerang te komen. Hierna gingen de partijen weer gelijk op, ge tuige de stand 66, 77 en 8--8. VBOWVC liep uit tot 13—8, doch Boe merang sloeg terug tot 13—13. Spanning aan de staart van deze set, die toch nog met 1513 door VBOWVC werd gewon nen. De vierde set was een matige ver gingen N.B.C. 3De- Poppe 1 eindigde in een 4-4 gelijkspel. De beste partij in de tweede klasse kwam op naam van de heer J. Veneklaas, V.I.O.S. 2 die de 100 caramboles volmaak te in 21 beurten, terwijl de, hr. F. Bouw meester zich in deze klasse met een serie van 33 topscorer mag noemen. In de derde klasse slaagde het tweede viertal van De Poppe uit Nijverdal erin, koploper Jansen 1 uit Holten van de eer ste plaats te verdringen. De Nijverdallers wonnen hun thuiswedstrijd tegen Kalf sterman 3 uit Holten met 8-0, terwijl Jansen in haar thuiswedstrijd tegen plaatsgenoot het Anker 1 met een 4-4 ge lijkspel genoegen moest nemen. Het eer ste viertal van De Maan uit Hellendoorn, dat voor het eerst aan deze competitie deelneemt, blijft het voortreffelijk doen, getuige de 6-2 overwinning die men deze week behaalde op het eerste viertal van O.B.K. in Nijverdal. Ook de tweede de butant in deze derde klasse, het eerste viertal van Dreijerink uit Enter, blijft de leiders goed volgen, dankzij de ruime 8-0 overwinning die men deze week in de wacht sleepte tegen het bezoekende derde viertal van De Tonne uit Hellen doorn. De wedstrijden Mensink 1 (Hel lendoorn)V.I.O.S. 3 (Rijssen) en Bol scher 2 (Enter)Dennenoord 1 Nijver dal' eindigden beiden in een 4-4 gelijk spel. De heer D. Calkhoven speelde in de derde klasse de beste partij, n.l. 75 caramboles in 18 beurten. De hoogste se rie kwam op naam van de heer W. Heu- pink, De Maan 1 (23). In de vierde klasse zijn er momenteel vier verenigingen die de toon aangeven. Koploper Bolscher 3 uit Enter verdedigde deze week haar leiderspositie door in Hellendoorn De Tonne 4 een 8-0 neder laag toe te brengen. Met twee punten achterstand volgen hier de viertallen van Hofstee 2. (Nijme gen), K.O.T. 3 (Nijverdal) en Oudelaar 1 (Nijverdal). Hofstee versloeg deze week Mensink 2 in eigen huis met 6-2; K.O.T. 3 won thuis met 8-0 van Jansen 3 uit Holten en Oudelaar bleef in de thuiswedstrijd M.K.V. 3 uit Raalte met 6-2 de baas. Het derde viertal van De Poppe komt er na deze week niet zo gunstig voor te staan, want men kreeg in Holten een 6-2 nederlaag te incasseren van V.O.P. 2, terwijl de wedstrijd Spekhorst 3 (Rijs sen) tegen Jansen 2 (Holten) in een 44 gelijkspel eindigde. toning. Boemerang gebruikte reeds in j het begin van de strijd al haar „time outs" en wisselde haar speelsters, terwijl j VBOWVC steeds meer uitliep. Zij won- nen tenslotte verdiend met 159. De volledige uitslagen waren: Dames Overgangsklasse: VBOWVC 1- Boemerang 1 31 (1416 1512, 15 13, 15—9). Heren le klasse: Nijverdal 1-Nijverdal 2 3—1 (15—5, 15—2, 14—16, 15—4). Dames le klasse: Nijverdal 1-SVVN 1 30 (15—3, 15—5, 15—7). Dames 2e klasse: VBOWVC 2-Bato 2 2_o (15—10, 15—6); Levo 2-Bato 1 0—2 (10—15, 7—15). De standen na vijf competitieweken zien er als volgt uit: Heren le klasse: gesp. gew. verl. pnt. VBOWVC 1 2 2 0 4 Nijverdal 1 2 1 1 2 Levo 1 0 0 0 0 Nijverdal 2 1 0 1 0 VBOWVC 2 1 0 1 0 Heren 2e klasse: Holyoke 1 3 3 0 6 Bato 1 4 2 2 4 Levo 2 1 1 0 2 OKK 1 2 1 1 2 Bato 2 1 0 1 0 Rexalco 1 2. 0 2 0 Dames le klasse: gesp. gew. verl. pnt. Levo 1 3 2 1 4 Nijverdal 1 1 1 0 2 Nijverdal 2 2 1 1 2 OKK 1 3 1 2 2 SVVN 1 3 1 2 2 Dames 2e klasse: Bato 1 3 3 0 6 VBOWVC 2 3 3 0 6 Levo 2 4 2 2 4 Bato 2 (x) 3 0 3 0 SVVN 2 (xx) 3 0 3 0 x 2 strafpunten xx 4 strafpunten Het programma voor maandag 31 okt. luidt als volgt: 7 uur Levo 2OKK 1 (heren II); 7.30 uur SWN 2Levo 2 (dames li)8 uur Nijverdal 1—OKK 1 (dames I); 8.45 uur Nijverdal 2Levo 1 (dames I); 9.15 uur Nijverdal 2VBO WVC 2 (heren I); lu uur Levo 1VBO WVC 1 (heren I). ASSEN WIL BARTJE B. en w. van de gemeente Assen heb ben het wenselijk geacht dat het huidige beeldje Bartje wordt vervangen door een nieuw Bartje van meer weerbestendig en gewapend materiaal. Bartje is al vele ke ren van zijn sokkel gestoten, en vertoont daardoor een aantal zwakke plekken. Het gemeentebestuur heeft contact opgeno men met de beeldhouwster Suze Bosch- ma-Berkhout uit Leeuwarden. Zij heeft zich bereid verklaard mee te werken aan de vervaardiging van een nieuw beeld. In overleg met mevrouw Boschma zal een gietmodel worden gemaakt door de Leeu warder kunstenaar Franz Geleneser. De oude Bartje zal een plaatsje krijgen in de hal van de secretarie-vleugel van het ge meentehuis. INKT IS OUDER DAN PAPIER Wanneer wij op de een of andere ma nier inkt gebruiken, bijvoorbeeld in onze vulpen of in de ballpoint dan realiseren we ons meestal niet dat dit materiaal al bijzonder oud is. De mens gebruikt inkt reeds zo'n 4000 jaar als middel om mede delingen ergens op neer te schrijven. De inkt werd al gebruikt lang voordat we het papier kenden. De oude Egyptenaren maakten inkt van houtskoolpoeder dat gemengd was met een bindmiddel. Door middel van 'n stift brachten ze deze don kere substantie op hun papyrusrollen in de vorm van woordtekens* Deze inkt was echter niet zo goed houdbaar, want ze kon met water weer worden verwijderd. De Romeinen brachten hierin verande ring. Zij gebruikten als inkt de donkere vloeistof die door de inktvis wordt uitge stoten, wanneer het dier wil vluchten. De ze vloeistof noemen wij sepia" en deze was aanmerkelijk beter geschikt als schrijfmateriaal dan de houtskoolinkt van de Egyptenaren. Ongeveer duizend jaar geleden vond men een zeer goed bruikbare inkt uit. Men gebruikte hiervoor galappels, dat zijn de kleine appelachtige bolletjes die men wel op cte bladeren van eiken vindt. Ze bestaan uit een houtachtige massa die om insecteneieren is gegroeid. In zo'n galappel zit looizuur. Met behulp van eni ge chemische stoffen wordt hiervan goe de inkt gemaakt. Oude schrifturen uit de middeleeuwen tonen ons aan, hoe uitste kend deze inkten het schrift voor ons be waarden. In de kloosters hadden de ver schillende monniken dikwijls hun eigen geheime inktrecepten. REGEN METEN WE IN MILLIMETERS Wie wel eens gekeken heeft naar het weerbericht op de TV of geluisterd heeft naar het weerbericht op radio of telefoon, weet dat de weerkundigen de gevallen hoeveelheden regen (neerslag) meten in millimeters. We horen dan dat er hier of daar bijvoorbeeld 4 millimeter regen is gevallen. Hiermede wordt bedoeld, dat er zoveel regen is gevallen dat wanneer de ze niet in de bodem zou wegzakken, deze bodem op die plaats bedekt zou zijn met een laag water ter hoogte van 4 millime ter. De metingen worden door de weer kundigen verricht met. behulp van spe ciale regenmeters, waarin het neervallen de water op een bepaalde oppervlakte wordt opgevangen en gemeten. De opga ve van de neerslag in millimeters zegt de meeste mensen betrekkelijk weinig. Och wat is tenslotte zo'n millimetertje! Maar- wanneer we een en ander omrekenen, dan wordt het ons veel duidelijker. Wan neer er 1 millimeter x-egen is gevallen, dan betekent dat dat het water op één vierkante meter 1 millimeter hoog staat. Omgerekend komen we dan tot de con clusie dat het betekent dat er op 1 vier kante meter één liter water is gevallen. Elke millimeter betekent dus één liter per vierkante meter. Wanneer er dus 10 mil limeter neerslag is gemeld, dan betekent dat dat er niet minder dan 10 liter water op elke vierkante meter is gevallen, dat is hètzelfde als een flinke emmer water vol. Dat zegt ons wel iets meer. SURINAME 1966 Op 25 november 1966 zal de Suri naamse Postadministratie een serie van 5 Kinderzegels met toeslag uitgeven. De serie werd ontworpen door de Surinaam se kunstenaar R. Flu te Paramaribo. De frankeerwaarden, toeslagen, voor stellingen en kleuren zijn: 10 5 cent „Oud jaar": jongens met bamboesi kanon. Kleuren: rood, oran je, groen en zwart. 15 8 cent „Phagwa"; kinderen die el kaar met. paarse vloeistof besprenke- kelen. Kleuren: rood, lichtbeige en zwart. 20 10 cent „Dag der Vrijheden"; jube lende kinderen. Kleuren: rood, licht geel. donkergeel en zwart. 25 12 cent „Konfrijarie" kinderen op de kermis. Kleuren: rood, lichtgroen, donkergroen en zwart. 30 15 cent „Kerstmis" kinderen met kerstster. Kleuren: rood, lichtpaars, donkerpaars en zwart. Als bijzondere tekst is op de zegels vermeld; „Voor het kind". De verkoop prijs per serie bedraagt in Nederlandse munt ƒ3. Bovendien zal er een strookje worden uitgegeven met drie zegels: 10 5 cent, 20 10 cent en 10 5 cent. De prijs hiervan bedraagt in Neder landse munt 1,20. OKTOBER Oktober houdt zich sober zou men kunnen zeggen als men bedenkt dat deze herfstmaand zich ook wel eens laat begeleiden door gierende storm, re gen en wind, in z'n opmars naar de on verbiddelijke winter. Totnutoe is het bij zonder met de weersgesteldheid. Zo'n milde oktobermaand is bij mensenheu genis haast niet bekend. Meermalen kan Dank zij de gestadig toenemende wel vaart en de vooruitgang in de techniek heeft het toerisme zich toi een massa verschijnsel kunnen ontwikkelen. En dat niet alleen in de „normale" vakantie periode. Denken wij maar aan het ont staan van het weekend-toerisme, mo gelijk geworden door de invoering van de vijfdaagse werkweek. De toeristische markt is een grote markt geworden met nog ruime uit breidingsmogelijkheden. In 1964 verble ven meer dan 2,3 miljoen vreemdelin gen in hotels en andere logiesbedrijven in ons land. Dit betekent een stijging van meer dan 6 ten opzichte van 1963. De voorzichtig geraamde ontvangsten hieruit beliepen een bedrag van bijna 900 miljoen. Van de Nederlandse bevolking heeft in 1964 ongeveer 54 in de periode van mei - september zijn vakantie buiten de woonplaats doorgebracht. In 1960 was dit percentage 45. Het toerisme maakt dus een snelle groei door. De ondernemer die een taak heeft binnen deze toeristische markt moet daarom de ontwikkeling nauwgezet volgen en terdege letten op de groei van de vraag naar zijn diens ten. Hij mag deze markt niet onder schatten. Er liggen enorme mogelijkhe den voor diegenen, die de toeristische stroom naar zich toe weten te trekken. Het toerisme is een nieuwe bron van inkomsten geworden, waarvan de groot te in 1964 op anderhalf miljard gulden wordt geschat. Dit is in het bijzonder van betekenis voor die streken van ons land, waar ruimtelijk nog onbenutte mogelijkheden zijn, om grote aantallen vakantiegangers in een mooie en rustige omgeving te ontvangen en waar het in komen van de middenstand en de ove rige bevolking gemiddeld lager ligt dan van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op het economisch leven uitgaat, zal hier kunnen bijdragen tot het verkrij gen van meer welvaart. Doch ook hier geldt, zoals hiervoor reeds is opgemerkt, men zal zich moeten inspannen de stroom van toeristen naar de eigen streek te trekken. Dat kan betekenen, dat er investeringen zullen moeten wor den verricht voor het maken van over- nachtings- en amusementsaangelegen heden en voor het verzorgen van pro paganda. Het assortiment in de ver schillende branches zal wellicht moeten worden aangepast. Kortom, de toerist zal zijn verblijf als „aangenaam" moe ten kunnen ervaren. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzieningen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij kan worden vermeld, dat de meerderheid der vakantiegangers voor keur blijkt te hebben voor een gezellige drukte. Ook in dit opzicht is toerisme een massa-verschijnsel, zodat mag wor den gesteld, dat de meeste van deze voorzieningen geschikt moeten worden gemaakt voor het verwerken van grote re aantallen mensen. Teneinde een toex-istische accommo datie. die aan moderne eisen voldoet, vlot te organiseren is het wenselijk, dat een goede samenwerking bestaat tus sen hét gemeentebestuur, de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (V.V.V.en de middenstand. Medev/erking van de gemeente kan men niet missen bij het realiseren van projecten, zoals bijvoor beeld de bouw en de inrichting van een bungalow-, kampeer- of caravanterrein, de verwerving van de daarvoor nodige grond, het aanleggen van een riolering en van water- en energieleidingen, het maken van een strandje langs de oever van een plas of beek, enz. enz. Een goede V.V.V. is een onmisbaar in strument ter verzorging van de collec tieve propaganda en tevens tot het uit oefenen van een zeker toezicht op de logiesverstrekkende bedrijven. Van de middenstand zal bovendien de nodige investeringsactiviteit mogen worden verwacht om voldoende logies- gelegenheid, vermaak- en ontspannings mogelijkheden voor volwassenen, jeug digen en kinderen to.t stand te brengen en om in de behoefte aan vervoer, le vensmiddelen en technisch onderhoud te kunnen voorzien. Het zal duidelijk zijn, dat het belang van het toerisme o.rh. daarin is gelegen, dat het een tijdelijke, doch aanzienlijke vergroting van de koopkracht mee brengt; in sommige plaatsen bedraagt j de omzet gedurende het seizoen een i veelvoud van die gedurende de rest van j het jaar. Uiteraard verkrijgt het zaken- I leven hierdoor de gelegenheid een even tuele onderbezetting %eheel of gedeelte- j lijk goed te maken, waarin men des te i beter zal slagen, naarmate het lukt het j toeristisch, aanbod beter te organiseren. I Dit aanbod zal in zijn totaliteit moe ten worden verzorgd door ondernemers J in de detailhandel, het ambacht, de ho- reca-sector en het vervoer. Het zal zo breed mogelijk moeten zijn en aange past aan de speciale behoeften van de verschillende categorieën, waarin de mo derne vakantiegangers zijn te onder men nog genieten van een zomerszon- netje en de temperatuur is zodanig dat men overdag de kachel beslist missen kan. Wat de temperatuur betreft: oktober houdt zich inderdaad geweldig Als het gif nu maar niet in de staart zit, wilt U er direkt aan toevoegen. Tja, daarvoor kunnen we geen zekerheid geven. Er kan van alles gebeuren, maar tot op heden zijn de nachtvorsten zeld zaam geweest en we hebben in de laat- j ste week van oktober wel eens een pak j sneeuw zien neerdwarrelen. Dat is wel I een poosje geleden, trouwens, j Zo ziet men maar: er zit van alles In, maar niet zo heel veel goeds, denkt U er stiekem bij. Wat wilt U: over 5 we- j ken is het al Sint Nicolaas. Het gaat snel, ziet U maar scheiden. Daarnaast zal het streven moeten zijn gericht op het bereiken van een onderlinge samenwerking, tenein de overdreven concurrentiezucht in te tomen en het economisch resultaat van de gezamenlijke inspanning te vergro ten. Deze samenwerking zal zich moeten uitstrekken tot alle hierboven genoemde belanghebbenden, opdat goede initiatie ven de steun kunnen ontvangen van het plaatselijke bedrijfsleven en de gemeen telijke autoriteiten. Voor sommige ambachtelijke bran ches zal het toerisme nieuwe mogelijk heden openen, doordat de uitgebreide technische uitrusting van de moderne toeristische bedrijven en van de toeris ten onderhoud en reparatie behoeven. De hieraan verbonden werkzaamheden zul len voor een deel gedurende de winter kunnen worden verricht, hetgeen ook deze bedrijven in staat stelt tot een meer gelijkmatige bedrijfsbezetting te komen en meer blijvende werkgelegenheid schept. De taak van de horeca-ondernemers ten aanzien van het toerisme is zo van zelfsprekend, dat deze nauwelijks ver melding behoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs deze ondernemers soms zo weinig moeite over hebben om voor dit doel activiteiten van enige betekenis te ontplooien. Hotel, café, restaurant en bungalowpark zullen aan de moderne toeristische eisen moeten kunnen vol doen. Hiermede zijn soms weinig mid delen gemoeid, als men denkt aan het presenteren van een goede kop koffie, het inrichten van een gezellig terrasje, de aanschaf van een behoorlijk biljard e.d. Waar inmiddels de praktijk heeft ge leerd, dat het toerisme zoals eerder opgemerkt een nieuwe bron van in komsten enwerkgelegenheid vormt, moet het niet meer aan twijfel onder hevig zijn, dat het noodzakelijk en alles zins verantwoord is de V.V.V.-werk- zaamheden krachtig te steunen. Zowel de ■gemeentebesturen, als de middenstandsondernemers en vereni gingen hebben hier een taak, waar zij zich niet met een paar tientjes van af mogen maken. De V-V.V.'s hebben een vertrouwde klank gekregen bij het grote publiek in binnen- en buitenland en het moet daar om als een ernstig verzuim worden ge kenschetst indien daarvan niet een goed en ruim gebruik zou worden ge maakt. Door collectieve propaganda en objectieve voorlichting kunnen deze ver enigingen veel goodwill kweken, terwijl zij daarnaast kunnen fungeren als een overleg-orgaan om de toeristische be drijvigheid verder uit te bouwen. Er zijn voorbeelden, die aantonen, dat een eendrachtige samenwerking be langrijke resultaten kan opleveren. In het ene geval betrof het een nauwe sa menwerking met een vervoerbedrijf om de bereikbaarheid te verbeteren, elders een ondersteuning van folkloristische evenementen in voor- of naseizoen, enz. MEDEWERKING VAN DE OVERHEID Teneinde de totstandkoming van toe ristische bedrijven te steunen kan in be paalde gevallen van de zijde van het Provinciaal Bestuur en van de Rijks overheid een financiële bijdrage worden gegeven in de kosten, die verbonden zijn aan basis-voorzieningen, zoals grond werken. aanleg van rioleringen en lei dingen, graven van havenkommen, aan leg van zwembaden, enz. Als uitvloeisel hiervan heeft het Rijk in de periode 1960 t/m 1965 een bedrag van 21,5 mil joen beschikbaar gesteld. Aanvragen om hiervoor in aanmerking 'te komen moe ten door het Gemeentebestuur worden ingediend bij het College van Gedepu teerde Staten. Ten behoeve van de financiering van bedrijfsvestiging, -modernisering en -uit breiding kan eveneens medewerking van de Rijksoverheid worden verkregen door middel van de reeds alom bekende kre dietverlening onder Staatsgarantie. De rijksoverheid i.e. de Staatssecreta ris van Economische Zaken zal het be leid ter bevordering van het toerisme met kracht voortzetten. De volgende be leidspunten zullen daartoe dienen: 1 Sterkere bevordering van de toeris tische infrastructuur. Het subsidiebe drag van zes miljoen gulden voor 1965 is voor 1966 verhoogd tot 11.375.000,—. i 2. Voortzetting van de financierings hulp voor de uitbreiding en verbete ring van de logiesaccommodatie. Ver hoging van het plafond der Staats garantie in het kader van de Hotel- kredietbeschikking van tien miljoen tot dertig miljoen gulden. 3. Enige maatregelen ten dienste van de kampeer- en aanverwante bedrij ven. 4. Steun aan de toeristische propagan da. De subsidie aan de A-N.V.V. is voor 1966 verhoogd van ƒ3,1 miljoen tot ƒ3.705.000,—. terwijl de bijzondere bestemmingssubsidie van een miljoen gulden wordt voortgezet. 5. Steun aan het binnenlandse V.V.V.- wezen met 220.000, 6. Steun aan de propaganda voor va kantiespreiding met 100.000, 7. Sterkere bevordering van de toeris tische onderzoekingen door verho ging van de subsidie van ƒ120.000, tot 300.000.—. VOORLICHTING Over deze aangelegenheden en over de economische facetten van het toerisme in het algemeen kunnen belanghebben den. o.m middenstandsondernemers en -verenigingen, zich om raad en voor lichting wenden tot de landelijke en ge westelijke middenstandsorganisaties en tot de Rijksconsulenten voor het Mid den- en Kleinbedrijf en Toerisme, die in iedere provinciehoofdstad en in Amster dam zijn gevestigd.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 5