femcrkti 'sm j VOETBAL r Holten 1 was goed op dreef in WeerseSo, maar situatie werd nog spannend S.O.S. 2-Holten 3 0-0 Bevorderd V oethalprogramma Enter Vooruit - Blauw Wit '66 3-2 Gastheren wonnen verdiend Motor uitgebrand Schietwedstrijden Oudercommissie Kolschool „Jong Holten" werd ingelicht over het verzekeringswezen Verplichte runderesiting in een oostelijk gebied Barricade tegen mond- en klauwzeertype 0 één Bartiméus Zaterdag 29 oktober 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD In een soms wat harde, maar overi gens sportieve wedstrijd, met tal van spannende momenten, heeft Holten 1 in Weerselo tegen U.D. 1 een paar kostbare puntjes veroverd, waardoor zij van de zevende naar de vierde plaats op de rang lijst is omhoog geschoven. In de eerste helft hadden de Holtenaren zich reeds een 03 voorsprong veroverd en het leek er bij het ingaan van de rust op, dat zij deze wel zouden weten te handhaven. Maar na de pauze tapte U.D. uit een heel ander vaatje en begon de situatie er voor de bezoekers dreigend uit te zien toen de thuisclub de stand op 23 bracht. Juist in deze spannende fase van de wed strijd vergrootte Holten haar voorsprong, mar de grote Holtense aanhang, die mee naar Weerselo was gekomen, voelde zich pas zichtbaar opgelucht toen scheidsrech ter Van Veen, die uitstekend leidde, bij de stand 34 het einde floot. Reeds in de 10e minuut was het Rini den Heijer, die, een door Mans Klein Vel- derman aangegeven bal, onhoudbaar langs de Weerselo-doelman plaatste (0 1). Het spel ging daarna vaak snel op en neer en in deze periode ontkwam het Holtense doel aan een doorboring toen de rechtsbuiten van U.D. bij een snelle aan val keihard tegen de doellat schoot. In de 26e minuut werd het doorzetten van Veneklaas beloond door een fraaie tref fer toen deze was doorgebroken (02). Er volgden toen een aantal onstuimige aanvallen van de thuisclub, die dank zij voortreffelijk werk van doelman Beldman geen succes opleverden. Bij een scher mutseling voor het doel van de gasthe ren wist Rini den Heijer een gaatje te vinden en was de stand 03. In de tweede helft had U.D. haar op stelling enigszins gewijzigd. Dat bleek een verbetering want na een periode van snel op en neer golvende aanvallen, waar bij de Weerselose goalie een prachtige kopbal van Veneklaas nog net over de lat wist te stompen, werd Holten in de verdediging gedrongen en waren het Vreeswijk, die met een onhoudbaar schot en H. Wolbers, die met een fraaie kop bal de achterstand verkleinden (23). Het werd toen enorm spannend want ieder moment kon de gelijkmaker ko men, maar uit een mooie aanval van Holten wist Klein Velderman uit een goede voorzet van Veneklaas in de 31e minuut met een onhoudbaar schot het gevaar voorlopig te keren (24). In de 33c minuut zag middenvoor Veldhof, die goed naar voren gekomen was, kans stopper Hommes te omspelen en de ach- stand weer te verkleinen (34). U.D. bleef gevaarlijk opdringen, maar Holten liet zich ook niet onbetuigd, zodat onder grote spanning met deze stand het einde kwam. Doordat R.V. van Delden won met 3 1. Zenderen Vooruit met dezelfde cijfers van Twenthe verloor, Hector tegen RKSV met blanke stand gelijk speelde en aan voerder Rood Zwart op eigen terrein een 24 nederlaag leed tegen KSCV, ziet de ranglijst van 1 B er nu als volgt uit: Rijssen Vooruit 7 3 4 0 10 16-12 KSCV 8 4 2 2 10 15-10 Twenthe 8 3 3 2 9 15-14 Holten 7 3 2 2 8 17-14 Rood Zwart 7 3 2 2 8 14-13 Zenderen V. 7 3 1 3 7 9-11 U.D. 6 2 2 2 6. 12-12 Delden 6 2 1 3 5 9-10 SOS 7 1 3 3 5 15-18 Hector 7 1 3 3 5 7-11 RKSV 8 1 3 4 5 10-14 Op een moeilijk te bespelen veld, speel de Holten 3 met twee invallers gelijk te gen de tweede editie van het Hellen- doornse SOS. De Holtenaren kregen wel de beste kansen, maar de thuisclub hield met een versterkte achterhoede de rood zwarten steeds van het scoren af. De Hellendoomse keeper bleek bovendien in voortreffelijke vorm te verkeren. Na ver schillende goede schoten stopte hij de gladde bal klemvast. Eenmaal werd hij toch van dichtbij door Jongman gepas seerd, de doelpaal stond toen echter een doelpunt in de weg. Ook de voorhoede van de gastheren bleek snel te kunnen kombineren. Stopper Van de Bos moest Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 560 biggen en 6 zeugen. Voor biggen werd betaald van f 70 tot f85 per stuk en voor zeugen van f400 tot f450, De handel in biggen was rustig en de prijzen waren lager. Onze vrogere plaatsgenoot de heer F. Petter, le luitenant der militaire admini stratie te Kampen is met ingang van 1 no vember a.s. bevorderd tot kapitein bij het zelfde onderdeel. zijn backs nog al eens assisteren om ge vaarlijke aanvallen te beteugelen, zodat keeper Pasop niet in te grote moeilijkhe den kwam. Holten 3 staat nu op de tweede plaats achter Haarlese Boys 3 en heeft de volgende resultaten behaald: Holten 3 8 4 2 2 10 25-17 Overige uitslagen van de elftallen van „Holten": Holten 2B.W.O. 4, terrein afgekeurd; SOS 2Holten 3 00; Haarlese Boys 4 Holten 4, terrein afgekeurd; Holten 5 Haarlese Boys 5, terrein afgekeurd. Holten aG.F.C. b 41; Sp. Rijssen b Holten b 011; Holten cEnter V. b 22; Enter V. cHolten d 1—1. Zondag: Holten IRijssen Vooruit Komende zondag ontmoet Holten in het Sportdal de ongeslagen leider van de Twentse eerste klasse Rijssen Vóóruit. In dit bizonder belangrijke topduel zal blij ken of Holten blijft meedoen aan, een gooi naar het kampioenschap. Overigens rekent men in Rijssen al op een terug keer van Rijssen Vooruit naar de K.N.V.B. Of de Holtense jongens hier ook zo over denken, zal zondag blijken. Het lijkt ons een goede dag te worden voor penningmeester Henk Tulier, want er zal voor deze wedstrijd ongetwijfeld bizonder- veel belangstelling bestaan v.oor de voetballiefhebbers hier en uit de ge hele omgeving. Voor de t.v. kan men des avonds Go Ahead-Ajax wel zien. Het verdere programma luidt: ZATERDAG: Holten bHaarl. Boys b, 3.15 uur Holten dExcelsior g, 2.30 uur ZONDAG: Holten 1Rijssen V. 1, 2.45 uur Heracles 5Holten 2, 2.30 uur Holten 3Twenthe 2, 12.45 uur Holten 4—R.V. 3, 11.00 uur De Zweef 4Holten 5, 2.30 uur Het eerste elftal van Blauw Wit '66 heeft het zaterdagmiddag in Enter tegen het tweede van Enter Vooruit niet kun nen klaren en het moet gezegd worden, dat de Blauw Witters verdiend hebben verloren omdat de thuisclub technisch beter was. Vooral het samenspel was beter en ook het plaatsen was beter ver zorgd. Tal van goed opgezette Blauw Wit aanvallen liepen veelal op niets uit, om dat op het beslissende moment onzuiver werd geplaatst. Verschillende van deze „onzuiverheden" willen we graag op re kening schrijven van het zware (op som mige plaatsen een moeras) terrein, waar op de gastheren zich beter thuis voelden. De rust brak aan met een blanco stand, mede dank zij goed keeperswerk van Heuvink, die verschillende keren zeer resoluut ingreep. De wedstrijd was pl.m. een half uur oud, toen Thalen op de doel lijn redding bracht toen een van de EV- voorwaartsen een door Heuvink wegge- stompte bal inknalde en vlak voor de thee voorkwam Bekkernens ;nog juist een doelpunt. De tweede helft begon met een fiks offensief van de thuisclub en na 5 min. keek Blauw Wit door doelpunten van G. v. d. Berg en H. Rozemüller tegen een 20 achterstand aan. Enter Vooruit bleef doorgaan en de Blauw Witte achter hoede (inmiddels versterkt) had 't zwaar te verduren, doch blééf overeind. Toen het EV-offensief was gebroken, trok Blauw Wit meteen ten aanval en Leo Steggink verkleinde een kwartier voor het einde de achterstand tot 21. Blauw Wit drong ver op en de gelijk maker zat in de lucht. Een te ver opdrin gen werd de Blauw Witten noodlottig en bij een snelle uitval van EV kreeg Van den Berg pl.m. 10 meter voor doel een pracht kans, die hem door Arie Lande- weerd op onjuiste wijze werd ontnomen. Scheidsrechter Stegeman was dit niet ontgaan en hij wees naar de witte stip. Doelman Heuvink stompte de door Slots genomen strafschop nog tegen de paal, waarna de bal in 't net verdween (3—1). Met nog 8 minuten te spelen zag het er toen voor Blauw Wit r|et best uit, doch men bleef met volle inzet doorspe len en EV werd in de verdediging ge drongen. Bij een van de Blauw Wit aan vallen werd Manenschijn. onderuit ge haald, een overtreding waarvoor scheids rechter Stegeman een vrije schop toe kende pl.m. 25 meter van doel. Herman ter Beek plaatste zich achter de bal en voordat doelman Oosterveen wist wat er ging gebeuren was hij een geslagen man. In de resterende minuten zette Blauw Wit nog alles op alles om de halve winst te grijpen, maar Enter Vooruit zag het ge vaar en grendelde het doel af. TIJDELIJK BU TANDPASTA Toen de heer J. K. uit Rijssen zater dagmiddag op de hoek van de Rijssen- seweg zijn motorrijwiel wilde aantrap pen vloog het voertuig in brand. Het motorrijwiel brandde geheel uit, terwijl een verkeerspaal geheel geblakerd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De uitslagen van de door de schietver eniging „De Eendracht" de vorige week in zaal Vosman gehouden schietwedstrij den voorde onderlinge windbukscompe titie waren als volgt: 1. A. Schuppert 128 p.; 2 J. Haan 127 p.; 3 G. Tuitert 126 p.; 4 G. Jansen 124 p.; 5 D. J. Nijendijk 120 p.; 6 H. Paalman 117 p.; 7 H. J. Nek kers 117 p.; 8 A. Paalman 116 p.; 9 J. Manenschijn 115 p.; 10 J. A. Aanstoot 114 p. In de dinsdagavond gehouden vergade ring van onders van leerlingen van de Kolschool zijn vijf oudercommissieleden gekozen. De gekozen oudercommissie heeft de functie als volgt verdeeld: G. E. Kamperman, voorzitter; K. B. Koning, secretaris; D. Smit, penningmeester, H. W. Tulier en H. J. Hiddink, leden. Stand in de 2e klasse Excelsior 3 7 5 2 0 12 32— 6 Enter Vooruit 2 7 5 1 2 11 28—12 DES 3 8 4 2 2 10 24—16 Sp. Denekamp 1 7 4 1 2 9 18—19 Sp. Rijssen 1 7 4 0 3 8 21—14 Blauw Wit" 1 8 3 2 '3 8 19—15 Juliana 2 (Heng.) 7 3 1 3 7 17—20 Hulz. Boys 2 8 3 0 5 6 19—29 Achilles 2 (Ens.) 6 1 2 3 4 8—19 Sparta 4 (Ens.) 6 0 2 4 2 9—29 Sportl. 3 (G.br.) 7 1 0 6 2 15—22 De tweede editie van Blauw Wit speel de thuis tegen het derde van Sportclub Lemele en won verdiend met 20. De doelpunten werden gescoord door Tuitert en Flierman. De Blauw Wit junioren verloren in Rijssen met 21 van RKSV b. Nijland redde voor z'n ploeg de eer. De pupillen speelden in Rijssen tegen RV e een goede wedstrijd, doch verloren met het kleinst mogelijke verschil (10). PROGRAMMA Blauw Wit 1 en 2 hebben zaterdag a.s. vrij-af. Een combinatie-elftal (gevormd uit spelers van het eerste en het tweede) zal om half twee bij de Poppe een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen GFC uit Goor. De junioren treden thuis (3.00 uur) aan tegen Enter Vooruit a en de pupillen gaan naar Enter om,te spelen tegen de Enter Vooruit pupillen. Aanvang half 3. Op donderdag, 20 oktober hield de ver eniging „Jong Holten", afdeling van de P.J.G.O. een ledenvergadering in café „De Waag", onder voorzitterschap van de heer J. A. Podt, waarin de heer Han- kel van het Bureau Voorlichting Levens verzekering een praatje hield over het verzekeringswezen en waarin hij in het bijzonder belichtte het nut van het aan gaan van een levensverzekering. Het aan gaan van een levensverzekering noemde de heer Hankel in het bijzonder belang rijk voor jonge mensen, vandaar dat de titel van zijn causerie was „Niemand leeft voor zich zelf". Spreker zette uit voerig deze voordelen uiteen, waarbij hij in het bijzonder wees op de voordelen van de rijkspremiespaarregeling waar door men na 4 jaar 20% van de premie door het rijk betaald krijgt. Alle levens verzekeringsmaatschappijen staan onder toezicht van de verzekeringskamer, zo dat debacles, zoals die vroeger nog wel eens voorkwamen, praktisch uitgesloten zijn. Over de betekenis van het verzeke ringswezen werd door de inleider een filmpje vertoond! Voorts een tweetal kleurenfilms „En de zee was niet meer" en „Slochteren aan de lijn". Na zijn in leiding werden door de heer Hankel en kele vragen beantwoord. De voorzitter bracht hem dank voor zijn leerzame in leiding alsmede zijn assistent, voor de filmvertoning. Door de voorzitter werden in deze vergadering voorts mededelingen gedaan omtrent diverse cursussen. Voor de lascursus en traktorcursus bestaat wel belangstelling. Dogenen, die zich heb ben opgegeven zijn aan de betreffende instantie doorgegeven. De cursus „spre ken in het openbaar" zal, zolang er niet meer belangstelling voor is, geen door gang kunnen vinden. De vormingscursus vangt aan op donderdag, 3 november in de vergaderzaal van de coöp. aan- en ver koopvereniging te Holten 's avonds 8 uur. Puzzle-wandeltocht Op zaterdag, 15 oktober is er een puzz le-wandeltocht geweest, samen met de Plattelandsmeisjes, die niet gemakkelijk was. Toch hebben enkelen 't einddoel ca fé „De Pot" in Markelo, bereikt. De uit slag was als volgt: le prijs (een taart), de heren F. H. Schippers E. Veneklaas, Joh. Tuitert en W. Huzen.; 2e prijs (fles wijn) L, H. Rensen en echtgenote en H. Rietman en echtgenote. De poedelprijs, die bestond uit een worst, voor mej. J. Podt en de neer J. Lenderink en mej. M. Oolbekkink en de heer M. Bieleman. Wegens het vóórkomen van mond- en klauwzeer van het type Oj (O één) in Westduitse grensgebieden, heeft de mi nister van landbouw en visserij uit voor zorg besloten, pile runderen boven de leeftijd van twee maanden, aanwezig in een gebied in het oosten van Overijssel en voor een klein gedeelte in Gelderland, op 's rijks kosten verplicht te laten in enten. Het als barricade bedoelde entge- bied omvat geheel of gedeeltelijk de ge- menten Tubbergen, Denekamp, Ootmar- sum, Weerselo, Losser, Oldenzaal, En schede, Haaksbergen, Eibergen, Groenlo en Winterswijk. Opleidingsmogelijkheden voor kinderen die in hun gezichtvermogen beperkt zijn of die blind zijn Door de jaren heen is aan het publiek bekend geworden dat er in de drie, naar levensbeschouwing ingestelde, opleidings instituten voor blinde kinderen grote mogelijkheden liggen voor een ontwikke ling, door onderwijs en opvoeding, tot nuttige leden van onze samenleving, tot volwaardig geschoolde werkers, die in hun beroep kunnen voorzien in eigen onderhoud. Minder algemeen bekend, om niet te zeggen nog onbekend is het publiek (zijn de ouders) met de opleiding aan een spe ciale school voor kinderen met een be perkt gezichtsvermogen, dit zijn de jon gens en de meisjes die niet tot de blinden gerekend mogen worden, maar niet vol doende gezichtsvermogen bezitten om volledig te kunnen meekomen met de kin deren in de vaak overvolle klassen van de gewone school die zij in hun woon plaats bezoeken. Nog dagelijks wordt ervaren dat deze kinderen met de beste bedoelingen zo goed mogelijk door hun onderwijzer (es) worden geholpen, maar dat dit „helpen" veelal niet tot de gewenste resultaten leidt. In vele gevallen wordt te laat opge merkt dat langzaam maar zeker een hiaat in de kennis is ontstaan en vergeleken bij de zienden een achterstand valt te consta teren, die veelal (al of niet ten onrechte) eerder aan tekort aan mentale vermo gens dan aan het verminderd gezichts vermogen wordt toegeschreven. Vaak wordt bij de „slechtziende kinderen" te vens (in meer of mindere mate) een te kort aan aanpassingsvermogen aan hun omgeving gesignaleerd om verder niet te spreken over andere bijkomende defec ten. Voor deze kinderen, met beperkt ge zichtsvermogen, zijn er in ons land ver scheidene speciale scholen, die rekening houden met de handicap, waar bijzondere aandacht wordt geschonken aan „het leren leven" met de handicap en aan de maatschappelijke aanpassing. Vele specia listen o.a. op medisch als ook op onder wijstechnisch gebied worden waar nodig ingeschakeld. Niets wordt nagelaten om het kind met beperkt gezichtsvermogen optimale kan sen te geven voor een reële plaats in de maatschappij (evenals de blinden en de zienden!). Wil men dit kind wérkelijk helpen, dan zal men het toch heus dienen te verwij zen naar een der speciale scholen voor slechtzienden. Uiteraard kan plaatsing op een school voor blinden of voor slechtzienden slechts geschieden op duidelijk advies van hier voor deskundige oogartsen. Deze en an dere specialisten zijn aan alle instituten verbonden. Een eventuele plaatsing wordt altijd voorafgegaan door een onderzoek, dat zorgvuldig wordt voorbereid en waar bij vanzelfsprekend de eigen onderwijzer es), medici etc. worden geraadpleegd. Een dergelijk onderzoek blijft voor de ouders altijd nog vrijblijvend. Zij kunnen zelf beslissen, na het verkregen advies, of zij hun kind al of niet de kans willen geven tot deze speciale opleiding, welke behalve L.O. ook vervolg- en vakonder wijs omvat. In het christelijk instituut „Bartiméus" te Zeist zijn zulke scholen voor blinde en slechtziende kinderen. Voor de kinderen die niet dagelijks de reis van huis naar school en terug kunnen maken zijn er de internaten. De leiding van het instituut streeft naar een intensief contact met de ouders van de aan haar toevertrouwde kinderen. Naast de ontmoetings- en ge- spreksmogelijkheden in het instituut te Zeist en de briefwisseling met de ouders door de leidsters en de kinderen wordt eenmaal per jaar een ouderbijeenkomst georganiseerd in de provincie waar de kinderen woonachtig zijn. Onze staf medewerkers komen daar dan ook heen. Deze bijeenkomsten hebben echt het doel open en eerlijk, op ongedwongen wijze, het persoonlijk gesprek over het kind tussen de ouders en de medewerkers te bevorderen: samen spreken over hun kinderen. Gebleken is dat deze bijeenkomsten ook zeer vruchtbaar zijn voor ouders die een „blind of slechtziend kind hebben dat nog niet op een speciale school gaat. Ook en juist zij zijn van harte welkom op de provinciale (regionale) ouderbijeenkom sten. Deze zijn evenmin slechts bedoeld voor geestverwanten van „Bartiméus", maar ook voor andersdenkenden. Door verwijzing naar het instituut van hun keuze is mogelijk. Eveneens zijn welkom allen die beroepshalve te maken hebben met blinde of slechtziende kinderen en die zich nader willen oriënteren. Wie niet in de gelegenheid is de ouder bijeenkomst te bezoeken te ZWOLLE op vrijdagavond II. november a.s. om 7 uur in hotel Van Gijtenbeek, Stationsplein 13 te Zwolle, kan schrijven naar „Barti méus", Utrechtseweg 84 te Zeist en vrij blijvend een bezoek van de maatschappe lijk work(st)er vragen (zonder kosten). Met de enting van de ongeveer 50.000 in dit gebied aanwezige runderen zal nog deze week zo snel mogelijk een aanvang worden gemaakt. De enting zal in een zo kort mogelijke periode worden voltrok ken. Overigens kan de directeur van de Veeratsenijkundige Dienst mededelen, dat deze voorzorgsmaatregel, mede gezien de gunstige positie op dit moment van het mond- en klauwzeer in Europa, tot geen enkele ongerustheid onder rundvee- en varkenshouders aanleiding behoeft te geven. Tevens zal, blijkens de ministeriële be schikking, waarvan de publicatie in de Staatscourant van 19 oktober kan worden tegemoetgezien, het vervoer van runde ren binnen het entgebied, evenals het ver voer van runderen in of uit dit gebied, ingaande 20 oktober tot nadere aankon diging zijn verboden. Voorts is eveneens ingaande 20 okto ber 1966 het houden van tentoonstellin gen, veemarkten, keuringen en dergelijk bijeenbrengen van runderen tot nader order in het entgebied verboden. ^let mond- en klauwzeer type Oj is nog nooit in ons land voorgekomen. Het wijkt enigszins af van het O-type, met welk vaccin elke winter het Nederlandse rund vee, tesamen met het A- en C-vaccin wordt ingeënt. Onze runderstapel moet tegen deze variant van de C-smetstof on voldoende immuun worden beschouwd. Voor deze mond- en klauwzeersmetstof zijn vooral runderen gevoelig. Zij veroor zaakt niet direct ziektegevallen bij var kens. Ervaringen in West-Duitsland heb ben geleerd dat, indien in een gehele streek het rundvee onvatbaar voor deze vorm van mond- en klauwzeer is gemaakt het zeer onwaarschijnlijk is, dat varkens door dit type worden aangetast. Immuni sering van de rundveestapel beschermt dus tevens de varkensstapel. D{t vervoersverbod geldt niet voor het vervoer van runderen van de weide naar de tot het betreffende bedrijf behodende stallen en omgekeerd; van koeien naar een stier en/of daar van terug; van slachtrunderen naar de slacht plaats; van voor export bestemde runderen naar het grenskantoor; van runderen, waarvan kan worden aangetoond, dat zij tenminste twee weken tevoren zijn ingeënt. In uitzonderlijke gevallen kunnen de betrokken districtsinspecteurs van de Veeartsenïjkundige Dienst voorts onthef fing van het entgebod en het vervoers verbod verlenen. Voor de balie: „Dat is nou al de tweede keer binnen een jaardeed de rechter streng. „Ja meneer, 't is wel wat. Ik weet ook niet wat ik er van zeggen moet", ant woordde de verdachte gedwee. Het was ccn gemoedelijke dikkerd van over de zeventig. Zijn ogen zagen goedig de wereld in. Hij was van de soort, die geen vlieg kwaad doel, deze opa. Maar hij was geen opa. Het leven had hem al leen gelaten lussen een rumoerige troep vrienden aan de stamtafel, waar hij als ome Jaap bekend stond. De één trouwde na de ander, en als ze hem dan op straat nog eens tegenkwamen, dan groetten ze joviaal: „Bonjour, ome Jaap". Hun plaat sen werden dan weer ingenomen door anderen. Maar door de jaren heen was de stamtafel de zelfde gebleven, met ome Jaap en met de wekelijks gepoetste kran tenhanger. Hij kon het wel doen, die ome Jaap, want zijn zaak marcheerde niet slecht. „Wie zal me dat borreltje misgunnen placht hij met waterige oogjes t:e zeggen, als hij de zoveelste achteroversloeg. Ome Jaap was een goedig man, die moei lijk neen kon zeggen, ook tegen zichzelf. Een paar jaar geleden ging hij op de bon, omdat hij niet meer rechtop naar huis kon lopen. „Nou ja", zei hij, zo'n jonge knul van een agent". Sans rancune, zoals ome Jaap is. Maar dat herhaalde zich een paar maal, en het vorig jaar viel hij van de fiets in de armen van een stevige brigadier. Er had weinig aan gescheeld, of ze hadden ome Jaap doodgereden die avond. Hij is die brigadier nog dankbaar voor zijn redding. De vijf dagen voorwaardelijk, die hij kreeg wegens het fietsen onder zo danige invloed, dat hij niet in staat moest worden geacht, dat naar behoren te kun nen, nam hij sportief op de koop toe. „In verband met uw leeftijd", zei de rech ter toen. „Als u een paar jaar jonger was, ging u de gevangenis in Maar nu was ome Jaap er weer, en er was geen reden tot clementie. „Ik mag geen sterke drank meer gebruiken", zucht te ome Jaap, terwijl hij het briefje van de dokter op dc groene tafel legde. Maar dat maakte geen indruk. Een week eiste dc officier nu, en er is een beste kans, dat die vijf dagen voorwaardelijk daar bovenop komen. Ome Jaap hoorde dat aan met grote schrikogen. Hij had er kennelijk niet op gerekend. Plotseling kreeg hij een vrese lijke afschuw van die stamtafel, met die koperen krantenhanger en die ijle gezel ligheid. Maar hij kreeg zijn week. „Dan weet ik tenminste zeker, dat je één week zonder drank bent", zei de rechter. Onzeker schuifelde de oude baas het zaaltje uit. Als de verbalisant hem nu te genkwam, zou hij zeker zijn adem willen ruiken. Maar in het achterhoofd van de man maalde de afschuw van dc gevan genis en de angst voor honderden een zame avonden tot aan het eind van zijn leven. Willy H. Heitling.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4