Uit het plaatselijk Parlement let boerenbedrijf m de structuurverandering Hondenbespreking Kynologenclub Deventer Geslaagden modevakschool Lezing voor OX.M.-afdeling Holten Benoemd KINDERBOEKENWEEK 26 oktober-5 november Het nette stadje Zaterdag 29 oktober 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD SCHADEVERGOEDINGSVERORDENING VOOR PLANSCHADE VASTGESTELD HOOFDLEIDSTER KLEUTERSCHOOL IN DE KOL VAST AANGESTELD ONVOLDOENDE SAMENSPEL MET RIJKSWATERSTAAT NOG GEEN GELD VOOR AFBOUW KOLSCHOOL ONVOLDOENDE GEGADIGDEN VOOR RUNDERHAL NIEUWE SLACHTHUIS De vaststelling van een procedureverordening voor plansehadevergoeding was wel een van de agendapunten waar de gemeenteraad woensdagavond het langst over gesproken heeft. Ook de rondvraag nam deze avond nogal enige tiid in be slag. In tegenstelling met de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, die in zijn korte toe lichting er blijk van gaf, dat het hier meer een formele kwestie betreft, meende de heer ten Berge (VVD), dat het hier toch wel een belangrijke zaak geldt nu bepaalde rechten in de Wet op de Ruimtelijke Ordening zijn opgenomen, hetgeen in de oude Woningwet niet het geval was. De raadsvoorzitter gaf de heer ten Berge toe, dat inderdaad de rechten van de eigenaren zijn gewaarborgd nu het recht op schadevergoeding in de wet is op genomen. Tot- nu toe was dat in Holten in een gemeentelijke verordening vast gelegd, die nog vijf jaar zal gelden voor bestaande bestemmingsplannen. Het geen de raad nu te regelen heeft, aldus de burgemeester, is de wijze waarop de procedure, om dit in de wet opgenomen recht tot gelding te brengen, moet wor den gevoerd. Landelijk gezien betekent dit een vooruitgang. Voor Holten, aldus Mr. Enklaar, maakt dit nauwelijks enig verschil. Over de materiële mogelijkheden, waarover verschillende leden meer wil den weten, wilde de burgemeester zich niet uitlaten, omdat de wet daaromtrent geen enkel uitsluitsel geeft en de, inge volge de verordening te benoemen com missie, zelf ook van o.a. nog te verwach ten jurisprudentie moet uitgaan. Op des betreffende vragen van de heer H. Riet berg antwoordde de burgemeester, dat de commissie geen vaste commissie moet zijn en dat de in de verordening ge noemde termijnen niet te lang zijn. De raadsvoorzitter haalde nog tal van voor beelden aan om de strekking van het voorstel te verduidelijken. Bij het begin van de vergadering, waarin de heer van Schooten (BP) met kennisgeving afwezig was, vroeg de heer Wiggers (AR) inlichtingen over een schrijven van de heer B. J. Kruimelaar betreffende het bewonen van een zomer huisje. Men zou adressant beloofd heb ben aan hem te denken wanneer een geschikte woning beschikbaar zou ko men en dat had z.i. het boerderijtje kun nen zijn van de Vries in de Haar. Nog liever zou adressant willen wonep in een zomerhuisje in de buurt van zijn vader, die geregeld ziek is. „Wij denken aan elk van onze 6500 in woners" repliceerde de raadsvoorzitter, die meende dat dit een zaak van B. en W. is maar waarover hij wel wilde zeg gen, dat de heer Kr. op twee gedachten hinkt. De woning van de Vries kan uit sluitend bestemd worden voor mensen die geen boerderij zullen uitoefenen en dat is kennelijk diens bedoeling niet, Het bewonen van het betrokken zomer huisje is in strijd, met het bestemmings plan en het zou niet goed zijn wanneer B. en W. dit plan niet juist zouden toe passen. Naar aanleiding van vragen van enkele leden in een vorige vergadering, deelde de raadsvoorzitter mee, dat, wegens het gat van Wiggers een loper in bestelling is ik had hem gaarne vanavond voor U uitgelegd, aldus Mr. Enklaar dat het hek om de oude begraafplaats wordt hersteld en dat bomen zullen worden gekapt op de hoek van de Jeurlinksweg en Oude Deventerweg ter verbetering van het uitzicht, maar niet eerder dan met Kerstmis, omdat het hier mooie kerstbomen betreft. GRONDVERKOOP Aan Metalu Holten n.v. en de fa. Schipper werd voor de uitbreiding van hun bedrijven grond verkocht in het Kol plan Oost ter grootte van 255 m2 en 1160 m2 voor resp. 2.550,- en 11.600,-. De raad ging verder accoord met de verhoging van de deelname in het aan delenkapitaal van de N.V. Bouwfonds i Ned. Gemeenten met ƒ6.750,waarvan 10 zal worden gestort en met de ver hoging van de kasgeldlening bij de Bank voor Ned. Gemeenten van 300-000,tot ƒ400.000,Het crediet in rekening cou rant voor 1967 bij deze bank werd vast gesteld op ƒ375.00, HOOFDLEIDSTER Mevr. A. A. Wittenberg-Geers werd met algemene stemmen vast aangesteld als hoofdleidster van de Kleuterschool in de Kol. Ook besloot de raad medewerking te verlenen voor de bouw van één leslokaal aan de School met de Bijbel. De reali sering zal wegens het ontbreken van de nodige gelden naar het oordeel van de burgemeester geen eenvoudige zaak zijn. De financiering is evenals bij het openbaar onderwijs de moeilijkheid. Men is niet over een nacht ijs gegaan en deze uitbreiding is volgens het col lege dringend noodzakelijk. De raad voteerde een klein crediet voor de bibliotheek van de scholenge meenschap en een bedrag van 24.840, voor spanningvérbetering op verschillen- DE E 8 Bij de rondvraag wilde de heer Wes- lerik (C.H.) gaarne weten, wat de voor zitter kon zeggen over de verbetering van de E 8. „Niet meer dan in de krant staat", aldus Mr. Enklaar, die duidelijk liet blijken niet bijzonder ingenomen te zijn met de geheimzinnigheid waarmede Rijkswaterstaat haar plannen omringt. De raadsvoorzitter wees op een onvol doende samenspel en haalde daarbij de dubbele rijksweg bij Slotman aan, waar door een onduidelijke verkeerssituatie is ontstaan. Rijkswaterstaat heeft ge vraagd om de oude rijksweg in het be- stemmingsplan voor de Kol op te nemen. Het college heeft geantwoord, waarom men daar niet eerder mee gekomen is, i toen dit plan in wording was. De heer Westerik vroeg ook een stop verbod voor de levensgevaarlijke uitweg van de Kerkstraat. De heer Meerman (PvdA) wees op twee bouwvergunningen waarbij het ge bruik van twee soorten golfplaten op kippenhokken is voorgeschreven, waar door een der betrokkenen veel duurder heeft moeten bouwen. De heer Jansen viel zijn partijgenoot daarin bij, met er op te wijzen dat er in de afgifte dezer vergunningen maar drie maanden verschil lag. De burgemeester vond dit een goede benadering van dit soort zaken. Hij vindt het niet juist dat de mensen direct naar een raadslid lopen. Men moet zich eerst tot de directeur van gemeente werken wenden als men meent niet op gelijke wijze als anderen behandeld te i zijn en daarna kan men zich ook nog tot B. en W. wenden. Het college kan op dergelijke vragen geen direct antwoord geven omdat het de feiten niet kent. Hoewel de burgemeester de rechten van de raadsleden niet wil aantasten, zou een dergelijke benadering een reden kunnen zijn om de rondvraag af te schaffen. AFBOUW KOLSCHOOL De heer Meerman vroeg voorts of er geen enkel motief meer is te vinden om geld los te krijgen bij het rijk voor het afbouwen van de Kolschool. De raads- j voorzitter verklaarde ten departemente i grondige redenen te hebben aangevoerd. Wij kunnen de kinderen niet op straat hebben had spreker o.m. aangevoerd. Het volgend jaar, wanneer er nog een klas bijkomt wordt de situatie nog moei lijker. De nood is echter zo hoog geste gen, dat alleen nog maar geld beschik baar wordt gesteld voor consolidatie van vlottende schulden. De heer Westerik vond dit dan maar een hachelijke zaak. Hij had er geen goed woord voor. De burgemeester verklaarde, dat men er in Den Haag niet koud of warm van wordt. De heer Wansink (Gem. bel.) wilde weten of het aantrekken van gegadigden voor het gebruik van de runderhal in het nieuwe slachthuis tot het beleid van B. en W. of van de directeur behoort. De voorzitter antwoordde, dat de direc teur nog pas weer getracht heeft hier voor gegadigden te vinden. Het beleid wordt echter mede door B. en W. be paald. Wij zullen er op uit moeten, al dus Mr. Enklaar. De heer Wansink had voorts bemer kingen op het trottoir langs de woning van dokter Rietdijk, dat door overhel lende struiken geen geschikt trottoir meer is. LOF VOOR O.A.D. en B. en W. De heer Bosschers (C.H.) had woorden van lof voor de O.A.D., die thans in Dijkerhoek een wachthuisje heeft ge- plaats en voor de wijze waarop thans de wegen worden aangepakt. De automatische beveiliging van de spoorwegovergangen in het Holterbroek gaat door verklaarde de burgemeester op een vraag van de heer H. Rietberg (C.H.)De verlichting van het dorp was een van de zorgen van de heer Jansen (PvdA). Men hoopt in december klaar te zijn. Eerst met het traject Hotel Vos man-Slotman en daarna de middenmoot in het dorp, verklaarde de voorzitter. Aan een inventarisatie van het recre atieterrein in de gemeente wordt door onze stedebouwkundige gewerkt, ant- woorde hij tenslotte op een vraag van de heer Landeweerd (A.R.). De raad ging hierna nog in geheime zitting in verband met de benoeming van een leraar aan de openbare scholen gemeenschap. Bij de heropening der vergadering had geen benoeming plaats. Donderdagavond, 20 oktober hield in gebouw H.U.Z. onder veel belangstelling de heer S. Franzen, keurmeester te Brummen een hondenbespreking. Liefst 41 honden waren verschenen, voor één keurmeester zelfs op een grote tentoon stelling die de hele dag duurt, een groot aantal. De heer Franzen worstelde zich er op deze avond op genoeglijke wijze door heen. Er waren uitmuntende hon den en ook honden zpnder stamboom. De eigenaars luisterden met aandacht naar de goede en minder goede kwali teiten van hun hond en vooral naar de adviezen. Het was een zeer geslaagde, sportieve en prettige avond, waarop de kynologenclub met genoegen kan terug zien. In februari a.s. zal een clubmatch worden gehouden. Te Utrecht slaagden de volgende leer lingen van de modevakschool D. Wessels- Nijland te Rijssen: voor handwerkont- werpster, mej. R. E. J. van Stappershoef te Rijssen, voor coupeuse de dames Ph. Baan, Rijssen, I-I. J. Rotman, Markeïo en J. Kolhoop, Enter, voor tailleuse de da mes G. Paalman, M. Stegeman, D. Lüg- genhorst, J. Podt, M. Bronsvoort. Holten, J. Wassink Loo-Bathmen, J. Baan en H. Vischer Rijssen, voor costumière de da mes J. Gerritsen, T. Wanders, mevr. R. Hulst, Rijssen, A. Hofstede, Nijverdal, A. Dekker, Okkenbroek, M. van Heum, Nij verdal en L. ten Brinke, Enter. De heer G. H. Bramer, plaatsvervan gend kassier bij de Coöperatieve Boe renleenbank (Raiffeisenbank), alhier, is met ingang van 1 december a.s. in ge lijke functie benoemd bij de Coöp. Raif feisenbank te Wierden. ZUIVERE HUID PUROL en PU ROL-poeder Het is dit najaar 75 jaar geleden, dat de afdeling Holten van de Overijsselse Landbouw Maatschappij werd opgericht. In november zal hier door de afdeling aandacht aan besteed worden. Dit deelde de voorzitter, de heer H. Stegeman, mede in de dinsdagavond in het Stationskoffie huis van de heer 31. Kaifsternlan gehou den ledenvergadering. Verder werden de leden geïnformeerd over de stand van zaken t.a.v. de ruilverkavelingsplannen en de daaraan gekoppelde streekverbete- ring. Iiï het ruilverkavelingsplan is nu ook het zuid- en noordwestelijk deel van Hol ten opgenomen. De totaal te verkavelen oppervlakte zal plm. 12.000 ha omvatten. De Ned. Heide 3Iij zal hopelijk in decem ber met het uitwerken der plannen ge reed zijn, zodat dan de verdere stappen gedaan kunnen worden om tot een ver kaveling te komen. Over de streekverbe- tering kan gezegd worden, dat naast het mede initiatief door de andere boerenor- ganisaties ook de afdelingen van de plat telandsvrouwen gevraagd zijn mede te denken over dit onderwerp. Hangende de aanvraag en het mogelijk van hogerhand daaruit voortvloeiende vooronderzoek, kon hieromtrent verder nog niets mede gedeeld worden. De uitwisseling, welke met Annerveen plaats gehad heeft kan volgens de voor zitter zeer geslaagd genoemd worden. Over de vergadering met de afdeling Markelo en andere afdelingen in de om trek op 10 november a.s. waar de heer Egas, staatssecretaris van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, hoopt te spreken, krijgen de leden nog nader bericht. Structuurverandering Na de afhandeling van het zakelijk ge deelte sprak de heer A. W. Kreulen, staf functionaris der O.L.M. over „Ons boe renbedrijf en de hedendaagse structuur verandering". Uitvoerig stond de heer Kreulen stil bij de betekenis van het boerenbedrijf in de Nederlandse samenleving. Het boerènbe- drijf is en blijft nog altijd één van de grondpeilers van een goed functioneren de maatschappij. Dat er met de landbouw iets gaande is voelt men niet alleen in de landbouw aan de lijve. Maar ook daar buiten wordt er wel deskundig maar meer nog ondeskundig over gesproken en geschreven. De boer als wereldvoed selproducent kan beslist niet gemist wor den. De gehele economische opzet van onze samenleving verandert sterk. „Schaalvergroting" is aan de orde van de dag. Kleine en grote bedrijven zoeken el kaar om samen te werken. Wie dit niet doet heeft het zeer moeilijk om een ren dabel bedrijf overeind te houden. Ook de boer zal zich bij de traditionele bedrijfs- opzet, met vier inkomsten mogelijkheden bouwland, rundvee, varkens, kippen moeilijk kunnen handhaven. Meer en meer gaat men over tot één of enkele inkomstenbronnen. Er kan zo meer ge produceerd worden om bij lage prijzen toch een redelijke uitkomst te verkrijgen. Hoge arbeidslonen en een gering arbeids aanbod dwingen de ondernemer een één* mansbedrijf in stand te houden met be hulp van een sterke doorgevoerde me chanisatie. Deze geeft ook meer gelegen heid tot productie-opvoering. Het risico wordt echter zeer veel groter. Grote in vesteringen moeten gedaan worden. De boer als ondernemer zal daarom zeer prijs- en inkomenbewust moeten zijn. Hij zal de arbeidsbelonnig voor hemzelf en de medewerkende gezinsleden moeten bere kenen. Daarbij komen dan rente, aflos sing, risicodekking en reservering. De re serveringen zullen gelijk op moeten lo pen met het neerwaarts gaan van de geldwaarde. Het wordt er al met al niet gemakkelijker op om een gezond rende rend bedrijf te voeren. De bedrijfsopvol ging, die een steeds groter probleem wordt is hier mede sterk door bepaald. Dit bracht spreker op het tweede deel van zijn lezing n.I. de tegenstelling tus sen de oudere en de jongere generaties, die door dit alles kan ontstaan. De jongere generatie zal, naar sprekers me ning, eerder de durf opbrengen om tot verandering van de bedrijfsopzet te ko men, dan de oudere. Het zal goed zijn, dat de oudere generatie luistert naar de jongeren en hen mede een stem en ver antwoordelijkheid geeft in een bedrijf waar zij ook hun werkkracht aan geven. De hoer hoopt toch ook, dat zijn bedrijf' later voortgezet wordt. Het is zaak dat dat bedrijf dan ook zo gezond mogelijk overgenomen kan worden. Underne- mingslasten en latere uitkoopsommen zullen goed beoordeeld moeten worden, opdat de aantrekkelijkheid een bedrijf over te nemen niet verloren gaat. De hr. Kreulen wees in dit verband op de belo ning- van de meewerkende zoon in de vorm van uitgesteld en opgespaard loon, als basis voor een bedrijfskapitaal bij overname. Een bedrijf kan onmogelijk bestaan bij geleend kapitaal alleen. Wederzijds vertrouwen, onderling ge sprek en het samen maken van plannen om in de toekomstige situaties zo goed mogelijk gewapend te zijn is een eerste vereiste voor een stabiel bedrijf. Het on derling vertrouwen, het aandacht hebben voor eikaars wérk, taak en leven in het gezin is van het allergrootste belang. In de eerste plaats voor de goede verstand houding en samenhang binnen het gezin. Daar kan het be,drijf alleen maar voor deel van hebben. Het zal de boer niet altijd voor de wind gaan, aldus spreker, maar juist de te genslag zal de lust tot vechten om ér bo ven op te komen doen toenemen. De moeilijkheden kunnen de inspiratie voor mogelijkheden geven. De wijsheid der ouderen is daarbij een grote steun, aldus de strekking van een gedicht van Jan Luijken waar de heer Kreulen mee be sloot. Na deze lezing volgde nog een uit gebreide discussie, waarbij het onder werp nog verder uitgediept werd. Met een dankwoord aan de heer Kreulen sloot voorzitter Stegeman hierna de ver gadering. Het Kinderboekenweekgeschenk, dat men bij aankoop van 5.aan boeken ontvangt bij de erkende boekhandel, be staat dit jaar uit „Het kleinste sprook jesboek", een kaboutertje onder de sprookjesboeken, niet groter dan 4,5 x 3 2 cm. De bekende en minder bekende sprookjes in dit kabouter-boekje zijn geselecteerd door Jannie Daane, direc trice van de Openbare Jeugdleeszaal en Inlichtingenbureau voor Jeugdlectuur te Amsterdam. De vierkleurenillustraties, 31 in getal, zijn geknipt of getekend door Mance Post, Amsterdam. Het boekje wordt sa men met een klein loepje gestoken in een echt luccerferdoosje met op het eti ket dezelfde afbeelding als op het om slag van het boekje. De tekst is gezet uit een 4 pts letter. Oplage 125.000 exem plaren. Aantal pagina's 128. De inhoud van het kabouterboekje bestaat uit de volgende sprookjes: Annie M. G. Schmidt, Het luciferdoosje Hans Christian Andersen. De prinses op de erwt Eleanor Far j eon. De parkieten Grim, Hoe de strohalm, het kooltje vuur en de boon samen de wereld ingingen De panter in de valkuil, Afrikaans volks verhaal P. de Zeeuw J. Gzn., De Zwolse Blauw vingers Mies Bouhuys, Het laatste verhaaltje. FOLDER KINDERBOEKENWEEK In een oplage van 1 miljoen exem plaren wordt opnieuw een folder uit gereikt aan alle openbare en bijzondere lagere scholen in Nederland. In nauw overleg tussen Bureau Boek en Jeugd der Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken en Idil-Stichting Infor matie Dienst Inzake Lectuur, aange sloten bij het Katholiek Lectuur Cen trum, werden de in deze folder vermelde 180 titels uitgekozen. Er wordt in het blad niet geadverteerd. ENKELE GEGEVENS OVER HET KIN DER- EN JEUGDBOEK IN 1965 Boekenproductie in Nederland 1963 1964 1965 totaal aantal verschenen titels 9.448 10.026 10.193 waarvan kinder en jeugdlectuur 966 1.026 1.056 10 10 10,4 Van deze 1.056 kinderboeken waren 681 oorspronkelijk in het Nederlands en 375 vertaald in het Nederlands. '-EU1LLETON looi Gré de Boer 29) HOOFDSTUK 11 De mensen zijn hard in hun oordeel. Dat bemerkten vooral de jonge kinderen Hartog. Na de kerstvakantie nam Nelie haar plaats weer in en kwam nog vóór j de lessen waren begonnen tot de ontdek- j king, dat haar bankgenote Geesje de Vries, de dochter van de enige schilder in de stad. niet meer naast haar zat, doch drie banken vóór haar, naast de spichtige, magere Els Buitendonk, doch- ter van een gemeentearbeider. In het speelkwartier vroeg ze aan Geesje: „Zeg, heb ik ineens de roodvonk, dat je bij een ander bent gaan zitten?" Geesje, die gearmd liep met twee an- dere meisjes, keek haar met opgetrok- ken v/enkbrauwen aan. „Kind, dat moet je mij niet vragen, dat heeft de klasse leraar beslist. Die zei vanmorgen, dat ik daar moest gaan zitten. Bij haar." En ze wees naar de lange Els, die in haar eentje aan het ballen was tegen de schoolmuur. Toen ze terugliep naar haar klas, flits te het plotseling door haar heen: Dat is om vader. Ze wil nu niet meer naast me zitten. Ze heeft natuurlijk aan Van Dam gevraagd of ze ergens anders mocht zit ten. Wat vind ik dat gemeen Om kwart over twaalf treuzelde Nelie opzettelijk, zodat ze tenslotte de laatste was, die naar de deur liep. Van Dam, de klasseleraar pakte zijn tas in en deed net of hij geen erg had in het meisje. Ze bleef enkele ogenblikken staan, doch toen hij niet reageerde, zei ze, met de deurknop in haar hand: „Dank u wel, meneer van Dam, voor deze trap. Ik zal het goed onthouden." Meteen was ze weg, met moeite haar tranen weerhou dend. Onderweg dacht ze: Ik zeg thuis niets. Mam heeft al genoeg verdriet om vader. En het kan me ook geen zier schelen. Ik trek me er niks van aan. Doch 's avonds reed ze een eindje de weg op naar de stad. Henk tegemoet, die daar op school was. Hij heeft het veel gemakkelijker, dacht ze. Hij is tenminste niet bij ons op school. Daar zullen ze wel niets weten over vader. Ze zag hem aankomen en ging de weg over naar het andere fietspad. Henk reed met twee andere jongens, die haar vrolijk groetten en vooruit gingen rijden, omdat Henk afremde. „Is vader soms weer thuis?" vroeg hij, naar het ernstige gezicht van zijn zusje kijkend. Ze schudde haar hoofd en vertelde, wat er op school was voorgevallen. „En vind jij dat nu niet gemeen?" Hij dacht na. Dat was beroerd voor zijn zusje. Al kibbelden ze doorgaans, ze moesten niet aan Nelie komen, want dan kregen ze het met hem aan de stok. „Dat zal wel werk zijn van De Vries," meende hij. „Die ouwe verf kwast is vast vanmorgen naar de school gegaan en gevraagd, of Geesje ergens anders geplaatst kan worden. Daar zie ik hem precies voor aan. Vroeger stak hij altijd joviaal zijn hand op, als ik langs fietste. Tegenwoordig draait hij zijn hoofd om, als ik aankom." Ze fietsten samen langzaam naar huis. „Ik wil van school af," besliste ze, zich met, moeite inhoudend. „Je moet je er niks van aantrekken," meende hij. „Waarom deed-ie het, Henk? Mam was toch altijd lief en zo? Hoe kan iemand zoiets doen?" „Dat snap jij toch niet," antwoordde hij wijs. „Mannen zijn nu eenmaal heel anders dan vrouwen." i „Poe, hij zegt wat. Ik heb het nooit achter Jos gezocht," vervolgde ze. „Al hoewel ze is knap. Ze heeft papa natuurlijk ingepalmd. Zulke vrouwen zijn er, maar dat snap jij natuurlijk niet," troefde ze. „Laten we er niet over kibbelen, wat schieten we er mee op. Zal ik moeder vragen, of je.bij ons in de stad op school mag?" Ze schudde haar hoofd. „Als het me begint te vervelen, ga ik er af en zoek een baantje. Ergens, waar ze ons niet kennen." Doch zelf begon hij ook de narigheid van zijn vader's daad te ondervinden. Op de een of andere wijze waren enkele klassegenoten er achter gekomen. Tij dens een pauze kreeg Henk met een an dere jongen daarover ruzie en driftig als hij was, pakte hij de ander beet. Binnen twee seconden vochten ze. Tot de leraar binnen kwam, er een eind aan maakte en beide kemphanen straf gaf. Hetgeen I Henk oneerlijk vond, en hij dan ook na I afloop van de les zei. Doch de leraar was onverbiddellijk. „Waarom het ging, in teresseert me niet. Alleen het feit, dat jullie vochten in de klas is voor mij vol doende om te straffen." „Dus ik moet lijdelijk blijven toezien, als mijn vader wordt beledigd?" „Dan kom je bij mij en zal ik hem daarvoor straffen." „Daar heb ik niemand voor nodig," brieste Henk woedend. „Ik laat mijn va der door niemand beledigen! Onverschil lig wie het is. ik sla hem ervoor op z'n smoel!" Dat kostte hem nog meer strafwerk, maar Henk was nu door het dolle heen. Het boek, dat de leraar hem gaf, met de aantekeningen van de thema's, die hij moest maken, scheurde hij met zijn ster ke handen in één keer door midden. Dat doe ik met uw strafwerk, ziet u? Omdat u onrechtvaardig bent. U zult van mij geen last meer hebben. U zult wel gedacht hebben: zijn vader deugt niet, de appel zal wel niet ver van de stam vallen. Zo zijn jullie allemaal. Ik kom hier nooit, meer Wit van woede had hij zijn tas inge pakt, de hand van de leraar, die hem probeerde te weerhouden, van zich af schuddend, stormde hij het lokaal uit. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2