Van het erf der Kerk en m. Een goede advertentie herhaling is «ie kraeht «ter reklame Het vissen ging niet door en toch Twee briefjes van duizend ontvreemd G.F.C. 4-Holten 2 0-8 V oetbalprogramma VOETBAL Holten 1 herstelde zich en won met 2-0 11 VESTEN en PULLOVERS FA. J. W. DOLLEKAMP Ondanks prijsverlaging volautomatische 59 cm t.v. f 70S,- FIRMA RIBBINK IN Dienstmeisje gevraagd Eendracht maakt macht IN DIT BLRD Sportdag 1966 Lagere Landbouwscholen Zaterdag 1 oktober 1966 ITQLTENS XIK1*VY'SBI ,AD „MODERNISME HEEFT KERKEN LEEG GEPREEKT" „In vrijzinnig-hervormde gemeenten zijn de kerkgebouwen 's zondags ver ontrustend leeg en neemt vrijwel geen jeugd meer deel aan de wekelijkse ere dienst. In de rechtzinnig-hervormde gemeente zijn de kerken 's zondags vol of halfvol (dit hangt mede van de grootte van de gebouwen en de gemeenten af) en zijn de jongeren met een behoorlijk getal vanzelf sprekend aanwezig, al vele, vele jaren." Aldus begint een brochure van Ds L. J. van der Kam, hervormd predikant te Blija onder de titel: „Modernisme, bloei en verval en verder", zo meldt de Leeuwarder Courant van 10 september 1966. De Leeuwarder Courant gaat verder Het is één van de opmerkelijkste ge schriften, die na de oorlog uit de kring van de vrijzinnig hervormden in Fries land zijn voortgekomen. In dit boekje komt ds Van der Kam. die zelf tot de vrijzinnige modaliteit mag worden ge rekend, tot de conclusie, dat dr. Abra ham Kuyper gelijk had toen hij het mo dernisme van de vorige eeuw een „fata morgana", een luchtspiegel, noemde. Het modernisme heeft, volgens hem, kerkver- woestend gewerkt en de moderne predi kanten hebben de mensen de kerk uit gepreekt. De vrijzinnigen zullen, aldus ds Van der Kam, de weg terug moeten gaan: terug naar de kerk, terug naar de bijbel, terug naar de kennis van het evangelie, terug uit de bleke neutraliteit naar een christelijk leven, dat wel in de wereld staat en solidair is mét die we reld, maar niet van de wereld is Van de predikanten wordt in deze si tuatie enorm veel tact, voorzichtigheid en vooral eerlijkheid gevraagd en van de leiding der kerk wijsheid maar ook dui delijkheid. Zij kunnen lering trekken uit de heilloze gevolgen, die de wijze, waar op men in de vorige eeuw de nieuwe ideeën van de kansels heeft gepredikt en van de kansels heeft laten prediken, ge had heeft. De predikanten zullen naast eerlijkheid tegenover eigen geweten en tegenover hun gemeente ook de eerlijk heid tegenover de kerk moeten blijven betrachten. Die eerlijkheid hebben in de vorige eeuw maar bitter weinig predi kanten opgebracht. Zij bleven in de kerk hoewel ze hadden moeten gaan, terwijl de leiding der kerk op een nu onbegrij pelijke wijze faalde. De brochure van ds Van der Kam zal met. applaus begroet worden in rechtzin nig hervormde en gereformeerde kring. Maar het kan geen vrijblijvend applaus zijn. Dit geschrift zou vele rechtzinnigen en gereformeerden in elk geval moeten bewegen tot een wat genuanceerder oor deel over de huidige vrijzinnigheid met name in Friesland dan zij vaak hebben. Verder zullen hervormden en gereformeerden, rechtzinnigen en vrij zinnigen elkaar in de komende jaren meer dan ooit nodig krijgen. Er steken nieuwe stormen op, die geen enkele kerk en modaliteit onberoerd zullen laten. In het licht van dit alles verbleken de oude geschilpunten tussen hervormd en gere formeerd steeds meer. Het gaat thans om heel andere zaken in kerk en wereld. Samen zou men tot een nieuw belijden en beleven moeten komen. Denkt men in de beide kerken de jongeren nog lang te kunnen interes seren voor de zaak van de éénwording van hervormd en gereformeerd misschien in het derde of vierde geslacht, als de heren theologen het eens kunnen wor den? Wanneer men in de kerk de teke nen des tijds niet ziet, kan dit heilloze gevolgen hebben, juist daar waar de ker ken nu 's zondags nog vol zitten en de jongeren nog in grote getale opkomen. Het oude modernisme is, zoals ds Van der Kam mét dr. Abraham Kuyper ver klaart, een fata morgana gebleken. Maar ook volle kerken en oude geloofsformu lieren, die wel steeds herhaald en angst vallig bewaakt worden, maai- niet meer echt beleefd, kunnen bedriegelijke lucht spiegelingen blijken te zijn. OPROEP OM DE KERKEN TE VER LATEN HAD GEEN SUCCES Een campagne in het Stuttgarter stu dententijdschrift, waarin de studenten werden opgeroepen om uit de kerk te treden, heeft geen succes gehad. Begin van dit jaar verscheen cr in dit tijd schrift een artikel onder de kop: „Aan leidingen om uit de kerk te treden". In dit artikel stond onder andere: „Men kan de kerk alleen schade berokkenen als men er geen lid van is." Een enquête van de evangelische studentenpredikant in Stuttgart wees uit, dat geen enkele student die in Stutgart gevesigd is, op grond van dit artikel zijn lidmaatschap van de kerk heeft opgegeven. Naar de Stuttgarter studentenpredi- katn Peter Klemm meedeelde is er aan de Technische Hogeschool aldaar slechts in zeer geringe mate sprake van „geën gageerde antikerkelijkheid of een over tuigd atheïsme. Overwegend is wel een ongeïnteresseerdheid in het kerkelijk leven. Over het algemeen hebben de stu denten eert verkeerde voorstelling van de kerk", aldus deze predikant. JONGERENCONGRES IN TAIZE: ZO DICHT MOGELIJK BIJ DE EENHEID Het was een bijzondere belevenis voor de deelnemers aan het jongerencongres in Taizé, toen daar op zondag 4 septem ber 1966 twee nagenoeg gelijkluidende communievieringen plaats vonden. Eerst een reformatorische, waaraan leden van tal van verschillende kerken deelnamen, en daarna een rooms-katholieke, waarbij dezelfde liturgie gebruikt werd. Hoewel het officieel nog niet mogelijk was sa men het sacrement te ontvangen, namen enkele rooms-katholieken en protestan ten toch deel aan de wederzijdse com munievieringen. De conferentie, waarvoor ongeveer 1500 jongeren uit alle werelddelen naar Taizé gekomen waren, had de oecumene, de eenheid tol thema. Daarover werd van gedachten gewisseld door jongeren en ouderen. Kardinaal Bea van het r.k. secretariaat voor de eenheid en verschil lende andere hoogwaardigheidsbekleders uit de rooms-katholieke, orthodoxe, an- glikaanse en protestantse kerken waren aanwezig. De vragen, die aan iedereen werden voorgelegd luidden: 1. waarom is u hier gekomen; 2. wat verwacht u van dit congres; 3. wat gaat u doen met wat u hier hebt gehoord? En juist die laatste vraag kreeg steeds meer inhoud door de discussie gedurende drie dagen, die bekroond werden door de avondmaalsviering op zondag. Men verlangde naar de eenheid, men voelde zich een, ook al kon het nog niet zicht baar worden door een gezamenlijke sac ramentsviering, maar men ging zo ver als dat kon. De broederschap van Taizé leert dat men trouw aan zijn eigen kerk moet blijven om te werken naar de eenheid. Wie naar zijn geweten dat kon, nam echter al deel aan de gezamenlijke vie ring. Zo waren er protestantse jongeren die deelnamen aan de r.k. mis-celebratie. En er waren r.k. geestelijken, die aan het avondmaal aanzatenHier was men bijeen als christenen en niet als verte genwoordigers van kerken. Al vroeg op weg om te gaan vissen in het Twente-Rijnkanaal reed de heer G. T. alhier zaterdagmorgen omstreeks half acht op de Markeloseweg met. zijn perso nenauto in de zachte berm. Dat gebeurde ter hoogte van het aannemersbedrijf van de firma Kromdijk. Doordat de bestuur der, om de wagen weer op de weg te krijgen, het stuur vermoedelijk te snel bijtrok, sloeg deze over de kop en kwam in de bermsloot terecht. De heer T. die aan een van de handen erg bloedde werd door een van de omwonenden voorlopig verbonden en moest zich daarna onder medische behandeling stellen. De achter ruit was gesprongen en verder was de auto beschadigd, maar motorisch bleek zij nog intact te zijn. De wagen werd uit de bermsloot gevist en achter de woning van de fam. Vruwink tijdelijk geparkeerd. Bij de familie Wed. G. J. T. in de buurtschap Look zijn twee briefjes van duizend gulden ontvreemd. Het betreft hier vermoedelijk een geval van inslui ping. Men was donderdagavond even weg geweest. Toen de bewoners terug kwa men lag er een briefje van duizend gul den op een kastje. Het geldkistje met de sleutel er in, die normaal onder het hoofdkussen bewaard werd, bleek ogen schijnlijk onaangeroerd. Bij onderzoek bleken er aan de inhoud echter twee briefjes van duizend gulden te ontbre ken. De rijkspolitie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, is de gehele nacht met het onderzoek bezig geweest, waar bij een speurhond werd ingeschakeld. Dit onderzoek heeft tot nu toe geen re sultaat opgeleverd. In elk geval staat wel vast, dat de dader goed met de ge woonten van de bewoners op de hoogte moet zijn geweest. Holten 2 speelde zondag een uitwed strijd tegen G.F.C. 4 uit Goor Hoewel de opstelling van hel elftal iets gewijzigd was, doordat H. F. Klein Vel- denrian in het eerste elftal speelde, heeft dit toch geen invloed gehad op het score verloop. Direct na de aftrap begon Holten met een offensief. De G.F.C.-achterhoede kreeg veel werk te verzetten, doch kon voor lopig nog stand houden. Na een kwartier spelen was het echter linksbinnen H. J. Jansen, die, na enige spelers omspeeld te hebben, het eerste doelpunt voor Holten scoorde. Direct daarna wist H. Wansink een terugspeelbal te onderscheppen en scoorde 0-2. De G.F.C.-ers probeex-den daarna tot een tegenpunt te komen, doch de Holten- achterhoede bleek te sterk en te goed op elkaar ingespeeld. Doelman Joh. Jansen heeft in deze wedstrijd dan ook weinig wei-k gehad. Voor de thee scoorden H. Jansen en H. Wansink ieder nog een keer en brachten de ruststand op 0-4. Na de rust bood G.F.C. nog maar weinig vei-zet. Holten bleef aanvallen, zodat doel punten niet konden uitblijven. In de tweede helft van de wedstrijd werdén nog eens 4 doelpunten gescooi'd door res pectievelijk H. J. Jansen, H. Wansink, D. Nijenhuis en A. Vincent. Na drie wedstrijden is het 2e elftal nog ongeslagen. In deze wedstrijden ki-eeg Holten 19 doelpunten vóór en 4 tegen. Zatei'dag: Sportlust 3Blauw Wit 2.30 uur Enter Vooruit 4Blauw Wil 2 4.15 uur Enter aHolten a 4.15 uur Excelsior cBlauw Wit a 4.35 uur Holten bEnter b 3.50 uur Excelsior eHolten c 2.15 uur Blauw Wit bEnter d 3.30 uur Holten eSVVN e 3.00 uur Zondag: Twenthe 1Holten 1 Holten 2—NEO 3 Holten 3Ha aid. Boys 3 RKSV 3—Holten 5 Holten 4SDOL 3 2.30 uur 11.00 uur 2.45 uur 12.00 uur 12.45 uur Het eerste van Blauw Wit heeft zater dagmiddag bijna 3 kwartier nodig ge had om haar meerderheid in een doel punt uit te drukken. Voordat Leo Steg- gink in de 40ste minuut de score opende was de doelman van de Hulzense Boys meerdere malen op zijn kwaliteiten ge test en het moet gezegd hij was z'n plaats onder de lat volkomen waard. Schoten van Ter Beek, Herman Heu- vink en kers werden zeer bekwaam ge stopt en de rust brak dan ook aan met 1—0. Na de thee was het al gauw door Heu_ vink uit een keurige pass van Herman Kers 20 en tien minuten in de 2e helft werd het 30 door Heuvink toen de Boyskeeper een hard schot van Steggink niet klemvast had. Een kwartier voor het einde kwamen de Boys heel goedkoop aan een doelpunt doordat Schalk in eigen doel speelde. De Hulzenaren zetten de laatste tien minuten alles op alles om de achter stand in te lopen doch de Blauw Witte achterhoede wist het te klaren en doel man Heuvink voorkwam in laatste in stantie het dreigende gevaar. Een minuut voor het eindsignaal van scheidsrechter Modders bracht Steggink met een fraai doelpunt de stand op 41. Blauw Wit II werd deze middag weer met dubbele cijfers (14 tegen 1) geklopt en het kostte de voorwaartsen van Ex celsior 4 (Rijssen) niet al te veel moeite om deze zware nederlaag toe te brengen. Schoppers redde voor Blauw Wit de eer. In deze 3e klasse van de onderafdeling KNVB ging tot nog toe geen zaterdag voorbij of er waren wel elftallen die hun wedstrijden met meer dan 12 doelpunten verschil wonnen, c.q. verloren. Een vraag: Zou het niet wenselijk zijn om evenals bij zondagvoetbal een 4e klasse in te voegen? Sportclub Rijssen 5, 6 en 7, Excelsior 6, Vesos 3 en 4, Sportclub Lemele 3 en Blauw Wit II en ongetwijfeld nog veel meer teams zouden met veel meer plezier voetballen. Ook voor de elftallen in de derde klas se zou er dan veel meer aardigheid aan zijn want winnen met een verschil van 12 tot 20 doelpunten is beslist niet leuk meer. De Blauw Wit junioren verloren in Haarle van de B-junioren van de Haar- lese Boys met 7—1. Geert Beldman zorg de voor het tegen puntje. In Rijssen waar de Blauw Wit pupillen speelden tegen de D-pupillen van Sport club Rijssen viel slechts een doelpuntje en dit werd gemaakt door de Roodwit- ten. Voor de Blauw Witten een eervol resultaat. PROGRAMMA Blauw Wit I maakt zaterdag de verre reis naar Glanerbrug om daar Sportlust III te bekampen. We houden het op een volle winst voor de Holtenaren. Aanvang: half drie. Blauw Wit 2 speelt uit tegen Enter 4 en zal het weer heel moeilijk krijgen. De Entenaren werden dit seizoen nog maar een keer geklopt. Aanvang: 4.15 uur. De Blauw Wit junioren spelen om 4.35 uur te Rijssen tegen Excelsior C en thuis ontmoeten de Blauw Wit pupillen om 3.30 uur Enter D. De Blauw Witjes (uit 3 wedstrijden 2 puntjes) moeten in staat zijn om de jongelui uit Enter (uit 4 wed strijden 1 puntje) te kloppen. Stand in de 2e klasse: Excelsior 3 Enter Vooruit 2 Blauw Wit 1 Sp. Rijssen 1 DES 3 (Nijv.) Juliana 2 (Heng.) Hulz. Boys 2 Achilles 2 (En.) Sparta 4 (En.) In de zondagmiddag in het Sportdal ge speelde wedsti-ijd tegen RKSV uit Rijssen hebben de Holtenaren zich hersteld van de inzinking van veertien dagen geleden en door een 2—0 overwinning hun plaats op de ï'anglijst verbetei'd. Het elftal was trouwens weer compleet en de opstelling van Gerrit Soer als back bleek een ver sterking van de achterhoede. Het was een spannende, vaak hai'de en niet altijd even fraaie wedstrijd, Waarbij de Holtenaren, nogal wat doelrijpe kansen door slecht schieten verloren lieten gaan. Zij bleken het grootste uithoudingsvermogen te hebben, waai'door RKSV in de eindfase sterk op eigen helft teruggedrongen werd. Had men toen een paar goede schutters gehad, dan waren de bezoekers er zeker niet met 2—0 afgekomen. Het ging nu echter allemaal wat te onbe suisd. De beide goals die gemaakt wer den waren fraaie doelpunten. Reeds in de negende minuut gaf Vene klaas door een hard, verrassend, en voor de Rijssense doelman onhoudbaar schot zijn club de leiding (1—0). De Holtenaren bleven opdringen, totdat de Rijssenaren het offensief in handen namen en er in de 25e minuut paniek in de Holtense de fensie ontstond, waaiwan de aanvallers echter geen gebi'uik wisten te maken. Het spel golfde snel op en neer waarbij de Holtense aanvallen het gevaarlijkst wa ren (hoekschoppenverhouding Holten S en RKSV 2). Na de rust miste linksbuiten Wim Nijenhuis ï'eeds in de eerste minuut een pi-acht van een kans om de voorsprong der Holtenaren te vergroten. Beide doe len kwamen daarna beurtelings in ge vaar. Holten nam hel offensief geleidelijk in handen, maar voor het doel levei'de het geen resultaat op, zodat het talrijke pu bliek langs de lijnen zich ging afvragen „Waar blijven de schutters?" In de 33e minuut kreeg Holten een vrije trap toe- 4 3 0 1 6 12—13 3 2 1 0 5 9— 2 3 2 1 0 5 19— 4 4 2 1 1 5 8— 5 4 2 0 2 4 9— 8 4 1 2 1 4 11—11 4 1 1 2 3 10—11 4 1 0 3 2 8—13 4 0 2 2 2 4—17 3 1 0 2 2 7— 8 3 1 0 2 2 4—13 LANGZAAM maar ZEKER nadert de winter. Zorg tijdig voor aanvulling van WARME KLEDING- Wij tonen U graag onze uitgebreide degelijke sortering TWINSETS in Lamswol. Draion en Astralon met korte en lange mouwen. WARME NOORSE SOKKEN voor kinderen, dames en heren. WOLLEN ONDERGOEDEREN voor klein en groot, voor jong en oud. Pracht koliektic SPREIEN DEKENS oa- AiBé (esl:n fabrieksprijzen. Al met al een sortering om van te watertanden. Kom vrijblijvend eens een kijkje nemen bij ORANJESTRAAT 69 TEL. 1437 m TOCH NOG SPECIALE AANBIEDINGEN met complete antenne slechts 825. Ander type (59 cm.) f 825. Deze met antenne f 850. Druktoetsbediening (59 cm.) 945. Met antenne slechts 975. En nog 5 andere typen met EXTRA LAGE ANTENNEPRIJZEN En niet te vergeten: in de prijs is onze ENORME SERVICE begrepen. Deventerweg 18 - Bathmen - Tel. 05704-304 De zaak, die niet alleen verkoopt, doch ook repareert. Sneller, beter en vast niet duurder B A. JALINK Haarstraat 51 Rijssen Telef. 2223 van modern karakter levert -STreéen voordelig Agent: JAN WIGGERS Kolweg 14 - tel. 336 doet „wonderen" voor de verkoop! V Uw plaatselijke vereniging voor die renbescherming heeft weer veel gedaan, zoals onderdak geven aan achtergelaten dieren, hulp van de dierenarts voor ge wonde zwerfdieren, vogelvoedering in veraf gelegen bossen en velden, propa- gandaplaten voor de jeugd. enz. Vele dieren hebben in 't' afgelopen jaar desondanks nog veel geleden wegens verkeerde huisvesting of -en -behandeling. Wij kennen vele mensen, die mét ons zijn, door zelf normaal goed te zijn voor vogels en viervoeters, boeren, die oppassen met maaien om vogelnesten te sparen, die een aangereden hond opnemen en nog veel meer. - Wij vragen echter toch nog: Bent U wel lid van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren. Prinses Mariestraat, Den Haag? Geeft U zich daar dan op. of in uw eigen plaats bij een lid. Met 100 leden krijgt Holten weer een eigen bestuur en maakt U de honderd vol! De contributie is laag, ƒ5,per jaar, een maandblad met foto's inclusief. Wij kunnen zonder U geen hulp ge ven. Met dank. Bestuur afdeling: Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren gewezen wegens ruw spel van de tegen partij. Hommes kwam uit de achterhoe de. plaatste de bal prachtig over het muurtje van spelers, waar Flans Klein Velderman, met een kopbal de Rijssense doelman het nakijken (20). In de laatste minuten volgde er nog een kanonade op het doel der gasten. Vijf of zes keer werd de bal ingeschoten, maar telkens brachten paal, lat of een der verdedigers redding. De Rijssenaren waren praktisch uitgespeeld. De score bleef ongewijzigd. Op het terrein de Haverkamp te Mar- kelo hielden de gezamenlijke leerlingen van de Lagere Landbouwscholen van Bathmen. Markelo en Wierden, donder dag 22 september j.l. sportdag. Aan genoemd evenement werd door 180 leerlingen deelgenomen. Als jury en scheidsrechters fungeerden de leraren der scholen en de gymleraar A. L. Valk hof van de L.L.S. te Markelo. 's Morgens nam iedere leerling aan de volgende on derdelen deel: hardlopen, ver- en hoog springen, goalschieten, spijkerslaan en handbalgooien. Elke school kreeg de punten van zijn eigen leerlingen; het gemiddelde puntenaantal der leerlingen werd genoteerd in het school-punten- klassement. Zo kreeg Wierden 75.7, Bath men 76,4 en Markelo 80.8 punten per leerling. De punten voor het schoolklassement konden nog verhoogd worden door het winnen of gelijkspelen van de middag wedstrijden: touwtrekken, slagbal en voetbal. De wedstrijden werden bezocht door vele ouders der leerlingen, die hun jongens nu eens van de sportieve kant konden zien. 's Middags wei'den de wedstrijden bij gewoond door de Inspecteur van het landbouwonderwijs, de heer Ir. W. J. v. de Wal en burgemeester de Meester van Markelo. Als hei'innering aan deze dag ontvin gen alle deelnemers een vaantje. Tot slot werden de prijzen bekend gemaakt. De burgemeester deelde de wisselbeker uit aan de school, die het hoogste punten aantal had in het totaalklassement. De Landbouwschool te Markèlo ontving de ze prachtige beker met 350,8 punten. (Bathmen 196.4 en Wierden 195,7 pun ten). Hierna overhandigde Ir. v. d. Wal de medailles voor de beste all-round sport lui. Ie pr. H. Wolbrink, Markelo 134 pnt. 2e pr. A. Altena, Kerspel-Goor 130 pnt. 3e pr. B. Nijenhuis, Markelo 126 pnt. 4e pr. G. Tuitert, Bathmen 120 pnt. 5e pr. G. Willems, Bathmen 120 pnt-

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 5