Paardenfokdag Dijkerheek KEUR IM GOED MATERIAAL IK DE RING Colette van G. Koldewee voor de vierde keer kampioen Het nette stadje Grote deelname De Motorclub zette de deelnemers aan het puzzlen Postzaken zoveel mogelijk in de morgenuren afdoen Nieuwe straatverlichting op de Bekkenkamp Zaterdag 24 september 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Terwijl het aantal tractoren op de landbouwbedrijven gestadig toeneemt', blijft toch de belangstelling voor het paard en met name voor de warmbloedfokkerij. Dat bewees wel de paardenfokveedag, die de vereniging „Holbatheo" zaterdag, reeds voor de zestiende keer, organiseerde in de weide bij café „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek. Het evenement werd gehouden onder ideale weersomstandighe den en de groningers en geldersen" stonden werkelijk te pronken in de gouden najaarszon. Een demonstratie van kracht, elegance en charme. Een lust voor het oog. Voorzitter W. Starink uit Bathmen sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over het feit dat de aanvoer ongeveer gelijk was aan die van voorgaande jaren. Hij sprak een hartelijk woord van dank tot de familie Kloosterboer voor het be schikbaar stellen van de weide, de fa. H. J. Bouwhuis en Zn. voor het verzor gen van de geluidsinstallatie en de schenkers van de vele prijzen. In zijn woord van welkom richtte de heer Sta rink zich in 't bijzonder tot de heren van de jury, tot wethouder Bleumink van Bathmen en de voorzitter van de Ver enigde Zuivelfabrieken „IJsseldal" de heer S. H. Nieuwenhuis. Tijdens de keu ring kwam ook burgemeester mr. W. H. Enklaar een kijkje nemen. JURY ZEER TEVREDEN De jury was over het aangevoerde materiaal zeer tevreden. Bij de „gro ningers" waren de rubrieken over het algemeen niet groot doch wel select. De merrieveulens maakten zelfs een heel goede indruk waarbij ,,Helma" van G. J- Rietberg boven „Hiltje" van Joh. Me- kenkamp werd geplaatst om zijn meest moderne type. „Heieen" van H. Deten te Dijkerhoek had even te weinig ont wikkeling en moest genoegen nemen met de 3e plaats. De enters waren in aan voering uitstekend. Kampioen „Getta" van A. Hengeveld te Bathmen sprong er positief uit doch ook „Confina" van G. J. Flierman mag gezien worden doch mist even de moderne lijn. Reserve kampioen der een en twee jarigen werd „Firene" van G. Koldewee. Een lief dier maar kon ook even moderner zijn vooral in de schoft. Bij de 3 jarigen waren goed zon der meer Elsje" van Joh. Mekenkamp en Baltani" van Schottink te Markelo. „Elsje staat op de grens van het ster schap De stermerries vormden een bijzondere groep waarbij kampioen „Evelien" (vo rig jaar kampioen bij de jonge merries) van H. Deten en „Corina" van H. Belt man, Schalkhaar de moderne gevraagde lijnen het sterkst tot uitdrukking bren gen. Ook Bumanda" van Deten is een heel goed paard doch kan toch niet meer geheel voldoen aan de thans gestelde eisen. De. bekende „Kroonmerries" Anna Roe- lofina" van Flierman te Bathmen en ,.Vera-Alie" (reserve-kampioen) van G. J. Rietberg werden natuurlijk bekroond met een eerste prijs. Als geheel heeft het Groningertype gezien het beperkte ge bied een zeer goede indruk achter ge laten. De keuze van hengsten zal echter zorgvuldig moeten worden overwogen bij dit merrie materiaal. KEUREN TOILET. (Gron. type) Deze keuring iets nieuws voor deze fokdag is zeer nuttig omdat eèn juist toilet de beste eigenschappen van het „Golette" van G. Koldewee. Een mooi gesloten dier met prachtige lijnen. Belofte voor de toekomst! In de voetsporen van haar beroemde ouders „Roland" en „Colette"? Bij dc tweejarigen op kop „Tadola" (een goede „Luitenant") van Kruitbosch te Deventer. Groot paard, goede merrie die 't gouden draadje nog even mist. Een knappe rubriek vormden de 36- jarigen met resp. „Ellys Dora" van Nie- meijer te Lettele en „Dora" van Hekkert te Schalkhaar op de eerste en tweede plaats „Elena" van Klumpers te Markelo en „Daria" van G. J. Boode te Espelo werden bij de stermerries op 1 en 2 ge plaatst. Uitlopers van de beste rubriek van de hele fokdag. Kampioen bij de „geldersen" werd „Colette" van G. Kol dewee. Een prachtig dier dat alles mee Kampioene der oudere merries van het Gronings type werd dc stermerrie „Eve lien" van de heer H. Deten te Dijkerhoek. paard veel beter tot zijn recht doen ko men. De fokkers hebben dit zeer wel be grepen gezien de grote belangstelling die zij hebben getoond door het bezoeken van de cursussen in toileteren en voor brengen in de afgelopen winters. Kampioen „Evelien" van Deten was keurig getoilletteerd, benen model ge knipt invlechting fijn en in zuiver rech te lijn. De persoon die „Evelien" voor bracht was in het wit gestoken. Ook een pluspunt. Al met al: dat was het en zo hoort het! De jonge kampioen „Getta" van Hen- geveld te Bathmen was ook echt op haar zondags, fcivlechting uitstekend doch toilet van keelgang en kaak had nog iets beter gekund, was niet helemaal juist behandeld. „Corina" van Beltman uit Schalkhaar werd op de juiste manier voorgebracht en opstelling was zeer goed. Invlechting liep gebogen en het toilet aan de benen was minder juist aangebracht. GELDERS TYPE: De jongere rubrieken kwamen wel eens beter voor de dag. Het sportregister veu len van Klumpers te Markelo sprong er ver uit en de jury was dan ook meteen klaar bij het toekennen van de door het gemeentebestuur van Raalte beschikbaar gestelde extra prijs. Bij de veulens mocht „Honnle" (een telg van de beroemde Zagreb) van Hekkert uit Schalkhaar goed gezien worden. De een jarigen werden aangevoerd door Kampioene der oudere merries van het Gelders type werd de kroonmerrie „Co- lette" van de heer G. Koldewee te Schalkhaar. FEUILLETON door Gré de Boer 24) Het gevolg was, dat Nelie opgevlogen i was om het voor haar vader op te ne- men. Het ene woord volgde het andere, de ruzie laaide opnieuw, nu heftiger op en beiden gingen uiteindelijk boos van elkaar. In huis, bij moeder Nel, huilde Nelie haar leed uit. „Gemeen om zoiets van vader te zeggen. Waarom doen de men sen dat? Er is toch niets van waar? Ik geloof er niks van. Ik zie Jos vaak ge noeg en ze is altijd vriendelijk. Ze zegt altijd: Dag, Nelie. En dat doe je toch niet alsals Moeder Nel. die als één der weinigen in de stad, ook nog volkomen onkundig was van de scheve schaats, die haar Huib sinds maanden reed, had haar dochtertje gekust en beweerd, dat het allemaal leugens en verdachtmakingen waren. „Zo zijn de mensen, kind. Als ze iemand kunnen bekladden, zullen ze het niet laten. Trek je er maar niets van a^n. hoor? Jouw vader doet zoiets niet." Datzelfde herhaalde die avond ergens anders in het stadje de oudste zoon in de keuken, ver achter de winkel, die stampvol was met geschenken kopende vrouwen en mannen. Hennie had met de beide, tijdelijk gehuurde winkelmeisjes, haar handen vol en hoewel Jaap eigen lijk ook moest meehelpen, was hij van mening, dat het gesprek, dat hij met zijn vader had, belangrijker was. „Henine heeft nog dagen.wat zeg ik? Nog weken in je geloofd. Toen de eerste geruchten ons bereikten, was het eerste wat ik zei: Dat geroddel is vuil en laag. Echt iets voor ons stadje. Ik geloof er geen letter van. Jouw vader doet zoiets niet Ja dat zei ze. En je had haar moeten zien; ze was rood van verontwaardiging. Jij, als haar schoon vader je stond altijd reuze bij haar aangeschreven. Ik denk, dat ze bijna net zoveel van jou hield, als van haar eigen vader. Maar op het lest wist ieder een in de stad het. Ze wisten precies, dat heeft. Een mooie beste merrie waarvan de jury er heel graag meer zou willen zien op de keuring in Dijkerhoek. De eerste prijs voor het toiletteren was voor „Tadola" van Kruitbosch te Deven ter. Keurig in orde, goed en juist ge vlochten manen en prima voorgebracht. Aan „Arusa" van G. Koldewee was wat het toilet betreft evenveel zorg besteed maar wijze van voorbrenging was voor verbetering vatbaar. De derde prijs was voor „Ellys Dora" van G. A. Niemeijer té Lettele. De keuring van landbouwrijpaarden zou volgens de jury belangrijk aan waar de winnen als in de toekomst ook onder het zadel werd gereden. UITSLAG: De volledige uitslag der keuring luidt als volgt: GRONINGER TYPE: MERRIE-VEULENS la „Helma" eig. G. J. Rietberg, Holter- broek; lb „Hiltje" eig. Joh. Mekenkamp, Borkeld; 1c „Heieen"-eig. H. Deten, Dij kerhoek; 2a „Hermien" eig. B. J. Hartge- rink, Markelo; 2b „Hurania" eig. J. W. Vorkink. Bathmen; 2c „Helphine" eig. T. Boode, Espelo. HENGST - VEULENS: 2a NN eig. G. J. Flierman, Bathmen. EENJARIGE MERRIES: la en kampioen „Getta" eig. A. Henge veld, Bathmen; lb „Gonfina" eig. G. J. Flierman, Bathmen; 2a „Gesta" eig. H. A. Haarman, Heeten; 3a „Güriana" eig. J. W. Vorkink, Bathmen. TWEEJARIGE MERRIES: la en reserve-kampioen „Firene" eig. G. Koldewee, Schalkhaar; lb „Fernanda" eig. J. A. Podt, Dijkerhoek. DRIEJARIGE EN OUDERE MERRIES: la „Elsje" eig. Joh. Mekenkamp, Borkeld; 2a „Baltani" eig. J. H. Schottink, Mar kelo. STERMERRIES: la en kampioen „Evelien" eig. H. Deten, Dijkerhoek; lb „Corina" eig. H. Beltman, Schalkhaar; lc „Bumanda" eig. H. De ten, Dijkerhoek; 2a „Arica" eig. Joh. Mekenkamp, Borkeld; 2b „Celpnine" eig. T. Boode, Espelo; 2C „Carolien" eig. B. J. Hartgerink, Markelo. KROONMERRIES: la en reserve-kampioen „Vera-Alie" eig. G. J. Rietberg, Holterbroek; lb „Anna Roelofina" eig. G. J. Flierman, Bath men. GELDERS-TYPE: MERRIE VEULENS: la „Honnie" eig. W. J. Hekkert, Schalk haar; 2a „Horiena" eig. A. Roeterdink, Bathmen; 2b „Hermi" eig. G. W. Kruit bosch, Deventer; 3a „Harana" eig. A. W. Alferink, Okkenbroek. SPORTREGISTER-VEULENS la „Helena" eig. A. J. Klumpers, Mar kelo; 2a „Haria" eig. G. J. Boode, Es pelo; 2b „Hijsta" eig. A. G. Volkerink, die meid van Bijl een paar keer in de week met de bus mee ging en na een kwartier uitstapte. Dan liep ze het dorp door en bij het bos stond jij altijd te wachten met de wagen. Dan reden jullie weg, het bos in. Man, dacht jij nou, dat ze hier achterlijk zijn? Je had toch wel kunnen begrijpen, dat dit nooit geheim kon blijven? Hoe kon je zo stom zijn? Om nog maar te zwijgen van de bele diging, die het voor moeder is. Meer dan vijf en twintig jaar ben je al getrouwd met moeder, en nu ga je zoiets doen Denk je dan helemaal niet aan je pres tige? En aan ons, je kinderen? Want ze kijken er ons ook op aan. Wat dacht je? Ik kan het nu al merken in de zaak. Klanten, die mijn schoonvader al jaar en dag had. ben ik opeens kwijt geraakt. Ik begreep eerst heel niet waarom, maar nu snap ik het. Zoiets neemt men hier nu eenmaal niet. En wie worden er de dupe? Wij. En de kleintjes: Henk en Nelie. Nou? Vind je dat leuk? En dat vlak voor de feestdagen. Vandaaag of morgen komt moeder het ook te weten. En wat dan?" Huib Hartog had dit gesprek zien aan komen. Jaap, de oudste zoon, achtte het tot zijn plicht om zijn vader hierover onder vier ogen te spreken. Aanvanke- Okkenbroek; 3a „Hebalta" eig. J. H. Schottink, Markelo. Een extra prijs voor het beste veulen van de fokdag aangeboden door het ge meentebestuur van Raalte werd toege kend aan „Helena" eig. A. J. Klumpers te Markelo. HENGSTVEULENS 3a „NN" eig. G. A. Niemeijer te Lettele. EENJARIGE MERRIES: la en kampioen „Golette" eig. G. Kol dewee, Schalkhaar; 2a „Gorina" eig. J. A. Podt, Dijkerhoek; '2b „Goziene" eig. J. H. Veneklaas Slots; 2c „Gonnelleke" eig. G. H. Kileger, Espelo; 3a „Garina" eig. A. W. Alferink, Okkenbroek. TWEEJARIGE MERRIES: le en reserve-kampioen „Tadola" eig. G- W. Kruitbosch, Deventer; lb „Floortje" eig. G. J. Flierman, Heeten; 2a „Fabiola" eig. J. W. Reilink Mzn., Dijkerhoek. MERRIES VAN 3 tot 6 JAAR: la „Ellys-Dora" eig. G. A. Niemeijer, Let tele; lb „Dora" eig. W. J. Hekkert, Schalkhaar en G. W. Kruitbosch, De venter; lc „Debora" eig. M. Harmelink. Bathmen; 2a „Cilly" eig. G. A. Niemeijer, Lettele; 2b „Emmy" eig. A. Hengeveld, Bathmen; 3a „Dirma" eig. E. Jansen, Neerdorp. MERRIES 6 JAAR EN OUDER: 2a „Oriena" eig. A. Roeterdink, Bathmen; 2b „Arina" eig. A. W. Alferink, Okken broek. STERMERRIES: la Elena" eig. A. J. Klumpers, Markelo; lb „Daria" eig. G. J. Boode, Espelo; 2a „Anelleke" eig. G. H. Krieger, Espelo; 2b „Arusa" eig. G. Koldewee, Schalkhaar; 2c „Cijsta" eig. A. G. Volkerink, Okken broek; 2d „Ariena" eig. G. Koldewee, KROONMERRIES: la en kampioen Colette" eig. G. Kolde wee, Schalkhaar. MERRIES MET MINSTENS TWEE AF STAMMELINGEN (Geld. type): la „Oriena" met „Horina" en „Gorina" eig. A. Roeterdink en Zn., Bathmen; 2a „Arina" met „Garina" en Harana" eig. A. W. Alferink, Okkenbi'oek. MERRIES MET MINSTENS TWEE AF STAMMELINGEN (Gron. type): la „Arica" met „Hiltje", „Elsje" en „Fer nanda" eig. Joh. Mekenkamp, Borkeld; lb ,Anna-Roelfina" met hengstveulen „NN" en „Gonfina" eig. G. J. Flierman, Bathmen. KEURING LANDBOUWRIJPAARDEN: la „Dora" eig. W. J. Hekkert, Schalk haar; lb Ellys-Dora" eig. M. Niemeijer, Lettele; lc „Elena" eig. H. Deten, Dijker hoek: 2a „Golette" eig. G. Koldewee, Schalkhaar; 2b „Debora" eig. M. Harme link Bathmen; 3a „Daria" eig. G. J. Boode, Espelo; 3b „Evelien" eig. H. De ten, Dijkerhoek; 3c „Arina" eig. G. Kol dewee, Schalkhaar; 3d „Arusa" eig. G. Koldewee, Schalkhaar. EENSPAN FOKMERRIES VOOR LAND- BOUWWAGEN: 1. Arusa" eig. G. Koldewee, Schalkhaar; 2. „Oriena" eig. A. Roeterdink, Bathmen; 3. „Cilly" eig. G. A. Niemeijer, Lettele; 4. „Anna-Roelofina" eig. G. J. Flierman, Bathmen; 5. „Arina" eig. A. W. Alferink, Okkenbroek en 6. „Ariena" eig. G. Kol dewee. Schalkhaar. De jury bestond uit de heren G. A. R. Nieuhoff, Hardenberg;J. Zweverink. Lo- chem: burgemeester A. J. Ganzeboom, Raalte; H. te Luggenhorst, Beltrum en H. G. Schrijver. Terwolde. De prijsuitreiking zal plaats hebben op de jaarlijkse feestavond van „Holbatheo" die eind oktober begin november zal worden gehouden in de grote zaal van café „Het Bonte Paard". Tijdens deze feestavond zal tevens de trekking plaats hebben van de verloting met als hoofd prijs een veulen. Men had de trekking willen houden tijdens de fokdag maar aangezien nog niet alle loten verkocht zijn heeft het „Holbatheo"-bestuur de trekking enkele weken uitgesteld. De M.A.C. „De Holterberg" liield zondagmiddag een bijzonder leuke en zeer attractieve puzzlerit, waarvoor een grote belangstelling bestond. Niet minder dan 76 auto's en motoren en 15 brommers gingen vanaf twee uur bij café Vruggink van start, met een routebeschrijving, die hen heel wat puzzles zou opleveren. De rit ging over 49 km geheel binnen de gemeente Holten. Behalve met het beantwoordden van las tige vragen als „wie is de meneer, wiens schoonmoeder de moeder van mijn moe der is?", het happen van een kaars uit water en een blokje chocolade uit meel, konden de deelnemers winstpunten vei'- gai'en met sjoelen, schieten en kegelen. Het binnenrijden van een denkbeeldige gai'age, vragen over witte en zwarte sok ken en de vierkante ring (ring waarin ge bokst wordt), waren even zovele lastige obstakels onderweg. Het vinden van een geel kruis, waai'voor men af moest slaan (kabouter in gele broek), vormde voor de meeste deelnemers een moeilijke op gave. Niet alle rijders kwamen dan ook bij de finish café Kalfsterman te- rug. Hier heerste een gezellige drukte en werd koortsachtig gewerkt om de uitsla gen vast te stellen. Een telfoutje bleek later de oorzaak dat de lieer W. Zijdveid uit Nijverdal als winnaar der autober stuui'ders wei'd uitgei'oepen terwijl dit moest zijn de heer H. Deegens uit Enter. Maar met royale medewerking van beide heren en de motorclub werd dit probleem op een prettige wijze opgelost. De voorzitter, de heer H. W. Goorman, reikte in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman de prijzen uit, dank te de organisatoren, die de rit-in elkaar In verband niet; de gewijzigde uren van openstelling van het P.T.T.-kantoor is er in de middag slechts één uur beschikbaar om het publiek te helpen, waardoor vaak een te grote toeloop en vertraging ont staat, terwijl in de morgenuren nog vol doende tijd beschikbaar is om dc nodige service te verlenen. De directeur van het postkantoor, de heer Dekker, doet daar- om een beroep op de ingezetenen de post- j zaken zo veel mogelijk in de morgen- j uren af te doen. Dit voorkomt lang wach ten en bevordert de vlotte afwikkeling j van de werkzaamheden in de middag uren. gezet hadden en Dick Muller voor de hoofdprijs 100 1. benzine van de'Pam. Ook de dames en heren die de veertien con troles bezetten werden in zijn dankwoord betrokken. De rit vormde de afsluiting van het seizoen van de motorclub. De deelnemers waren zeer ingenomen met deze aardige rit door Holtens mooiste dreven. De prijswinnaars waren: Auto's en motoren: le pr. H. Deegens, Enter 42 winstp.; 2. W. Zijdveid, Nijver dal 35 winstp.; 3. D. Muller; Holten 34 winstp.; 4. J. Bos, Olst 34 winstp.; 5. J. J. van Brussel, Nijverdal 29 winstp.; 6. A. G. Telgenkamp, Tubbei-gen 29 winstp.; 7. E. Hendriks, Hellendoorn 24 winstp.; S. G. H. Kamp, Nijverdal 24 winstp.; 9. F. ter Hoeven, Holten 24 winstp.; 10. A. H. Maathuis, Deventer 23 winstp. De ex- aequo prijzen weiden door het minst aan tal sti-afpunten bepaald. Brommers: 1. F. J. Groteboer, Holten 21 winstp.; 2. J. A. Jansen, Holten 14 winstp.; 3. G. H. M. Corporaal, Deventer 5 winstp. De verbetering en vernieuwing van de straatverlichting, waarnaar al zo lang is uitgezien, is gereed gekomen aan de wes telijke zijde van het dorp. Met hoge licht masten is een natriumveiiichting aange bracht, die een belangrijke verbetering betekent voor het verkeer, dat uit de rich ting Deventer het dorp binnen komt en wel scherp afsteekt bij de povere verlich ting, die daar tot vrijdag j.l. dienst deed. De verdere verbetering van de straat verlichting in het dorp en van de ooste lijke entree zal in tegenstelling tot vorige berichten zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. In elk geval is de Bekken kamp thans reeds voorzien van een straatverlichting, die aan de moderne eisen voldoet en bij avond door de gele kleur van het natriumlicht een nieuwe aanblik oplevert. lijk, toen de eerste geruchten de ronde deden, dacht hij: Als vader bemerkt, dat het stadje er al weet van heeft, zal hij toch zeker v/el zo verstandig zijn om er meteen een eind aan te maken. En als dat gebeurd zou zijn, zou hij er nooit met één woord over gesproken hebben tegen vader. Temeer ook, omdat hij van het standpunt uitging, dat het hem niet paste om zijn vader te kapittelen, zoals hij dat noemde. Doch toen Hennie ook al op de hoogte kwam van de verhou ding, die haar schoonvader had aan geknoopt met het meisje van Bijl, spoor de ze haar man aan om haar schoon vader te wijzen op het onmogelijke van deze ontstane situatie. En nog had Jaap daar eerst niet aan gewild. Hij had een paar dagen met de gedachte rondge lopen, dat het onder geen omstandig heid te rijmen is met de verhouding zoon-vader, om als jongeman de vader te onderhouden over zijn scheve spron gen. Doch omdat Hennie aanhield, be sloot hij in arrenmoede dan toch maar de oude traditie te doorbreken. Op die de cemberavond had hij zijn vader gebeld: „Kom eens even aan, ik heb wat te be praten." Huib, hoewel hij half en half ver wachtte, dat het wel zou gaan over Jos, maakte zichzelf op weg naar de banket bakkerswinkel wijs, dat hel; misschien ging over een Sinterklaas cadeautje voor moeder. Maar, toen hij in de keuken had plaats genomen, zag hij aan het gezicht van zijn zoon, dat het menens zou wor den. Jaap stak zijn tirade af, inwendig woe dend, maar zich zoveel mogelijk inhou dend. Hij is toch mijn vader, dacht de jongeman. Wat heb ik altijd hoog tegen hem opgezien, als kleine jongen al. Trots was ik op hem, omdat mijn vader zoveel kan. Hij is automonteur geweest en als zijn eigen wagen stuk is, kan hij het doorgaans zelf wel in orde maken. Hij is een der beste schade-experts in de provincie, dat zegt men zelfs op het kantoor in Den Haag. Iedereen mag mijn vader graag. Altijd ben ik er trots op geweest zijn zoon te zijn. Eia daarbij komt nog, dat vader en moeder nog al tijd zoveel van elkaar houden. Tenmin ste, dat heb ik altijd gedacht. En nu dit uitgaan met een meid, die de helft jonger is, drie vier avonden in de week. En aan moeder vertellen, dat hij lan ger gewerkt heeft. En moeder, die lie verd, gelooft onvoorwaardelijk in vader. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2