kmarkt $sm J M UK OPEN DEUR Vallen en opstaan, maar Varkens KJ. kreeg een eigen gebouw als berenstal Een fabrikant vraagt advies aan de huisvrouw Geen halt en front voor de keukendeur actieve vertegenwoordiger Ervaren chauffeor Gero-cassettes Gebr. Wansink Gastvrij Holten ontvangt weer öanadess pelgrims D.A.T. brengt 4e nieuwe Dijkerhcekse revue Leraar huishoudschool Zaterdag 17 september 1966 ITOLTENS NIEUWSULAD Door een vruchtbare samenwerking tussen de Coöp. Runder K.I.-vereniging „Zuidwest Overijssel" en de Varkens K.I.-vereniging is in het Holterbroek op het terrein van eerstgenoemde vereniging een flinke en doelmatige berenstal ver rezen, die weer een nieuwe mijlpaal vormt op de weg van de varkensfokkerij voor de gehele omgeving. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de varkensfokver- enigingen te Bathmen, Diepenveen, Holten en Markelo, wier besturen samen de K.I.-vereniging vormen. Het nieuwe gebouw met ruime uitloop-gelegenheid voor de dekbcren werd zaterdagmiddag, onder zeer grote belangstelling door de voorzitter van de var kens k.i.-vereniging, de heer E. J. Kers te Bathmen, geopend. De 5-jarige Gerard Markvoort, zoontje van de hoofd-inseminator de heer E. Markvoort, bood daar bij op een fluwelen kussen de sleutel aan. Mevrouw Kers werden hierbij bloemen aangeboden. Nadat de genodigden, waaronder tal van dames van de deelnemers, het ge bouw en haar inventaris hadden bezich tigd, gaf de heer J. H. Holsbrink, hoofd inspecteur van het varkensstamboek uit Almelo nog een korte explicatie van de eigenschappen van enkele der veertien dekberen, die hier door de vereniging worden gehouden. Daarna begaven alle bezoekers zich naar café 't Bonte Paard te Dijkerhoek, waar de heer Kers een welkomstwoord sprak. De secretaris der vereniging, de heer G. W. Mensink uit Markelo gaf een overzicht van de ont wikkeling, die uiteindelijk tot het thans bereikte doel heeft geleid. Een rij van sprekers bood hier haar gelukwensen aan en liet deze felicitatie vergezeld gaan van allerlei geschenken. 1959 HERBEGIN De stichting van de K.I.-vereniging en de bouw van de berenstal was, aldus de heer Mensink „een vallen en weer op staan". In juli 1959 werd de eerste ver gadering belegd. In een wat later sta dium kwam Diepenveen er bij en in november van dat zelfde jaar werd met de varkens-k.i. gestart. Bouwvergunningen voor kantoor en laboratorium werden verkregen en weer ingeleverd, want men zag zich namelijk geen kans de zaak financieel rond te krijgen. Na tussentijdse pogingen viel in december 1964 weer het woord „nieuw bouw". Stond men aanvankelijk wat huiverig tegenover een wat nauwere sa menwerking, uiteindelijk werd een ak koord verkregen, dat men gebruik kon maken van het laboratorium en het kantoor van de runder-k.i.-vereniging. Bij „het vallen en opstaan" heeft men zeer veel steun van deze vereniging on dervonden, verklaarde de heer Mensink. Een goede samenwerking was er ook met de prov. gezondheidsdienst voor dieren, het varkensstamboek en het rijksvee- teeltconsulentschap te Zwolle. De Ne derlandse varkenshouderij staat op een hoog peil. De heer Mensink deed een beroep op allen te trachten dit peil te handhaven en zo mogelijk nog op te voeren. De v.k.i. telt momenteel plm. 600 deelnemers. VOORDELEN In een korte inleiding, waarin hij het bestuur gelukwenste met de opening van het gebouw, wees dr. W. M. Gotink als motieven voor de toepassing der kunst matige inseminatie aan, voorkoming van besmettelijke varkensziekten, arbeidsbe sparing een een betere foktechniek. Twee besmettelijke ziekten hebben zich in Nederland geopenbaard, die o.a. door de k.i. konden worden ingedamd, omdat zij een zeer positieve bijdrage heeft ge leverd voor de. bestrijding daarvan. GEMENGD BEDRIJF Ir C. P. van Rossum. rijksveeteeltcon- sulent te Zwolie, zag in de stichting van het varkens k.i. station bij de runder k.i. een ontwikkeling van het gemengde bedrijf, zoals die zich ook op de land bouwbedrijven voordoet. Door deze sa menwerking wordt een groot belang ge diend. Spreker toonde met cijfers aan, dat het aantal bedrijven waarop varkens worden gehouden sterk terugloopt (in 10 jaar van 22.000 naar 16.000), maar dat het aantal varkens bijna is verdubbeld. De voederkosten bedragen plm. 60 de dekkingskosten 3 Van de dekking gaat echter langs de weg van de kwali teitsverbetering grote invloed uit op de rendabiliteit. Hij prees het werk van de inseminators, die belangrijk werk doen voor de kwaliteitsverbetering van het varkensbestand in Overijssel. De heer E. Jansen uit Holten bood na mens de 4 varkensfokverenigingen een medaillekast aan, de heer Kottelen- berg uit Markelo complimenteerde na mens de runder-k.i. vereniging. De sa menwerking tussen bestuur en personeel was bijzonder prettig. Zijn cadeau was een kruiwagen. Voorts voerde nog het woord Dr. Rut gers, secretaris van de centrale commis sie op het toezicht der k.i. verenigingen, de heer J. H. Veneklaas Slots, die na mens de drie coöperatieve verenigingen en de G.O.S.-afdeling een envelop met inhoud aanbood, de heer G. W. Prins uit Balkbrug, die namens het varkens stamboek Overijssel een geschenk onder couvert overhandigde, evenals de heer A. Vreeswijk uit Fleringen namens de K.I -verenigingen uit zijn woonplaats en uit Heino, Hardenberg, Almelo en Dren te. De aannemer van het gebouw, de heer B. J. Paalman, bood mede namens firmant Tempelman en de onderaan nemers een meelwagentje aan, de heer W. Luuks uit Bathmen complimenteer de met een geldelijke bijdrage namens de zuivelfabrieken „IJsseldal" te Bath men en „Markelo". In zijn slotwoord had voorzitter Kers woorden van lof voor het bestuur der runder-k.i., de aannemers Paalman en Klumpers. secretaris Mensink en het personeel de heren H. W. Tuller, Marktvoort en Schutte en dankte hij de heer en mevrouw Schokkin, en de heer H. Kers, die bij de voorbereidingen hulp verleenden. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 16 runderen, 904 varkens en 21 schapen. De prijzen beliepen voor koeien van f 950 tot f 1100, voor schapen van f 90 tot f 120, voor biggen van f 75 tot f 90 en voor zeugen van f400 tot f450, alles per stuk. De handel in runderen was kalm tegen staande prijzen. Schapen werden eveneens kalm verhandeld en de handel in biggen was rustig. Het was een druk bezochte markt met veel aanvoer van veehouderszijde. Op de schapenfokdag waren 350 stuks aange voerd, wat wederom een record aanvoer betekende. Wij leven in een snel veranderende wereld. Dit is voor niemand opzienba- rennd nieuws. Overal trachten nieuwe vormen en nieuwe ideeën heen te bre ken door de soms nog taaie schaal van conservatisme en verstarring. Dat gebeurt in het groot, in het reiken van de mens naar de planeten en de on eindige verten; het is ook aan de gang vlak bij ons, naast ons in onze eigen woning. De mens van vandaag wil niet langer wonen in pluche en tussen de stofnesten van bouwkundige tierelantij nen. Hij verlangt naar strakheid, naar eerlijke kleuren, naar efficiënte maar mooie vormen. Die drang maakt geen halt en front voor onze keukendeur. De keuken van 1966 is een vertrek ge worden soms al een deel uitmakend van de woonruimte waar het goed toeven is en prettig en vlot werken. Waarom ook niet? Waarom zou het la boratorium van de huisvrouw ten achter blijven bij de ontwikkeling naar doel matigheid en vormschoonheid, die de hedendaagse, verantwoorde woningbouw kenmerkt? Het stiefkind keuken, lang beschouwd als een soort noodzakelijk kwaad, is hard op weg zich te ontworstelen aan dat as- sepoesterbestaan. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat de huisvrouw zelf, in een tijd waarin de vrouw op velerlei terrein bewijst zeer mondig te zijn, nog vaak zo weinig wordt geraadpleegd als het gaat om zaken waarmee zij het meeste heeft'te maken. Doordat ook de huisvrouwen zich hebben georganiseerd, wordt haar advies geluk kig al steeds meer ingewonnen. Dat haar stem van grote waarde is, heeft een van de grootste houtverwer kende industrieën ter wereld, een Zaans bedrijf, terdege beseft. Deze industrie wil namelijk door middel van een opinie onderzoek vaststellen welke wensen en verlangens er onder de Nederlandse huis vrouwen leven, speciaal met betrekking tot de vorm en de inrichting van de ideale keuken, zoals die past in het huis van nu. In nauw overleg met de betrokken in stanties uit de wereld van de vrouw houdt zij in noord- en oost-Nederland een grootscheepse enquête naar de ideeën van huisvrouwen op dit gebied. Zoveel mogelijk plaatselijke afdelingen van huisvrouwenverenigingen zijn hierover al benaderd. Alle inlichtingen zijn te ver krijgen bij de afdeling P.R. van de Bruynzeelfabrieken te Zaandam. Een Commissie van deskundigen zal beoordelen in hoeverre de gegeven ant woorden getuigen van een gezond keu keninzicht en de deelnemers met de bes te formulieren belonen met een fraaie keuken. Uiteraard zullen de gegevens, die dit initiatief oplevert, ten goede komen aan een zo mogelijk nog doelmatiger en qua uiterlijk nog verantwoorder vorm geving van het produkt. de eigentijdse montagekeuken. Huisvrouwen, een fabrikant vraagt üw advies, in zijn belang, in uw belang, in ons aller belang. Aan u dit opmerkelijke initiatief te doen slagen. H||ppB| Voor de verkoop van onze KWALITEITS-MENGVOEDERS zoeken wij een die goed is ingevoerd bij de veehouders. Naast goede financiële voorwaarden bie den wij hem een daadwerkelijke steun bij de verkoop. Zonodig wordt auto ter be schikking gesteld. Sollicitaties onder no. 179a aan Holterberg 13. Bezoekt de OPEN DEUR-BIJEENKOMST op ZONDAG 18 SEPTEMBER A.S. in de Hervormde Kerk te Holten. SPREKER: de Eerw. -Heer A. Schellevis. ONDERWERP: „Wat is geloven nu feitelijk MEDEWERKING: Ambonezenkoor „TALITHA KUMI". AANVANG 19.15 UUR. VOORAF GEMEENSCHAPPELIJK ZINGEN V Onderwijzer heeft nog enkele uren vrij om leerlingen L.O. bij te werken. Brieven onder letter V.E. Kolweg 14. MEISJE gevraagd voor huishou ding. Hartsuiker, Oran jestraat 5, Holten. Te koop: Volière (2x3 mtr.) Compleet met gaas. Boschkampsstraat 24. PUIN Gratis verkrijgbaar. Oranjestraat 62. AAVANSAWWWy/W GEVRAAGD: TRANSPORTBEDRIJF FA. E. SCHIPPER EN ZN. KOLWEG 74 ORANJESTRAAT T.O. HOTEL „VOSMAN" Regelmatig honderden planten in voorraad. Loop gerust even binnen en geniet van zoveel schoons. Kijken kost niets en kopen kunt u voor een billijke prijs in alle modellen uit voorraad leverbaar. Alleenverkoop voor Holten AAAAAAJlAAAAAAAAAAA n modern karakter levert en voordelig Agent: JAN WIGGERS Kolweg 14 - tel. 356 Dc komende week zal Ilolten weer in het leken staan van het Canadees grafbezoek. Evenals twintig jaar geleden, toen Canadese militairen op de Hol terberg bezig waren met de aanleg van de laatste rustplaats voor hun gevallen makkers, zal hier weer veel Engels en misschien ook Frans gesproken worden. Zestig Hcïtense gezinnen zullen de nabestaanden van de gevallen Canadezen gastvrij onderdak verschaffen en hen in de familiekring opnemen. Het plaat selijk oorlogsgravencomité zal hen onder leiding van haar voorzitter, burge meester, Mr. W. H. Enklaar en haar secretaris, de heer J. Kroon met veel zorg omringen. Doel van hun komst naar Nederland is natuurlijk' een bezoek aan de graven der gesneuvelden, maar dat biedt het Ned. Oorlogsgraven Comité de gelegenheid uit naam van het Nederlandse volk iets terug te doen voor het grote offer, dat het Canadese volk gebracht heeft voor onze bevrijding. Het programma, dat de bezoekers gedurende acht dagen geboden wordt is maar een bescheiden tegenprestatie, maar deze werd tot nu toe altijd hogelijk gewaar deerd. Er is een hechte band ontstaan tussen Royal Canadian Legion en het Ned. Oorlogsgraven Comité, met haar plaatselijke afdelingen, een band die beide volken nauw samenbindt. De versteviging van die band wordt mogelijk gemaakt door de opbrengst van de klaprooscollecte, die ieder jaar in de maand novem ber gehouden wordt. Wanneer dinsdagmorgen de 150 graf- bezoekers, waarvan er 60 naar Holten ko men, op Schiphol arriveren zullen zij be halve door het N.O.C. begroet worden door vertegenwoordigers van de Canadese am bassade en van onze Minister van Buiten landse Zaken. Dan zal de naam bekend ge maakt worden van de duizendste graf bezoeker of -bezoekster, hetgeen in Ca nada gelijktijdig zal geschieden door Dr Lovink, de Nèd. ambassadeur, aldaar. De Hol tense gasten vertrekken daarna per touringcar naar hun tijdelijke stand plaats waar 's middags na de lunch in Amicitia de kennismaking plaats vind met de gastheren en gastvrouwen. Deze heb ben geen zorg met het eten, want diner en lunch worden, behalve wanneer men een trip maakt, gehouden in hotel Holter- man. Woensdag staat een bezoek aan de Ca nadese begraafplaats in Holten en Bergen op Zoom op het programma. Donderdag middag zal op de begraafplaats op de Hol- t.erberg een herdenking plaats vinden ge volgd door een ontvangst door het ge- De toneelvereniging „D.A.T." te Dijker- hoek zal de nieuwe revue „van alles wat" die wegens ziekte van enkele spelers aan de vooravond van het school- en volks feest. aldaar, niet opgevoerd kon worden nu voor het voetlicht brengen op maan dag, 19 september en op zaterdag, 24 sep tember a.s. De voorstelling vindt plaats in de zaal van ,,'t Bonte Paard" en is maandag a.s. uitsluitend toegankelijk voor de lijsttekenaars van het volksfeest. Voor de uitvoering 24 september zijn de toegangsbewijzen nu reeds in voorver koop verkrijgbaar bij 't Bonte Paard. Men verwacht evenals bij de vorige revue weer een grote toeloop. meentebestuur voor de pelgrims en offi cials. De herdenking zal worden geleid door Ds van Voorst Vader, predikant bij de Kon. Militaire Academie te Breda. Vrijdag vindt een ontvangst plaats op de Canadese Ambassade te Wassenaar, na dat men eerst, een bezoek gebracht heeft aan Huis ten Bosch, geluncht heeft op de Pier in Scheveningen en het Vredes paleis heeft bezichtigd. De daarop volgende dagen worden.trips gemaakt in de omgeving, met o.a. een be zoek aan de watermolen van Bels te Vasse. Er staat ook een bezoek aan Volendam en Amsterdam op het programma met o.a. een rondvaart door de grachten en de ha ven. Dat zal maandag, 26 september ge schieden, waarbij de gasten o.m. inkopen zullen kunnen doen in de Bijenkorf. Zondags daarvoor hééft een oecumeni sche dienst plaats in het gebouw Irene, welke geleid zal worden door een der plaatselijke predikanten. Woensdag is de afscheidsavond met een z.g'. „social evening", met de gastheren, omdat men elkaar in een week tijds wat beter heeft leren kennen. De andere dag vertrekken de Canadese gasten, die hier dan vrienden gemaakt hebben, naar Schiphol, uitgewuifd door de schooljeugd. Een DC 8 van de K.L.M. brengt hen dan weer naar hun vaderland terug. Als leider van deze pilgrimmage treedt op de voorzitter van de Royel Canadian Legion, Mr. R. Mac Beath, De Canadese televisie zal de duizendste bezoeker of be zoekster vergezellen en naar wordt aange nomen in Holten blijven gedurende het verblijf in Holten van de duizendste gast. Tot leraar in de algemene vakken is aan de huishoudscholen te Holten en Goor benoemd, de heer J. Koelemaij, on derwijzer bij het lager onderwijs te Heemskerk (N.H.i.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 5