GASD8igJ Treinmachinisten A. BOLIM VAKANTIE Robot makt een krantenpagina in twee minnten METALU HOLTEN NV cyclamen „MARJ0" 5718 Ifaatsletersj GI00T OPENINGSBAL liefer* Wanstnk v. NijvérdaIse drukken; AgentJAN WIGGERS Helweg 14 - Telef. 1356 Middenstands- cursus Grote dans- en showavond Onverdraagzamer Scherpe selectie voor 't Was 20 goed voorbereid Zaterdag 10 september 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Nagekomen familiebericht. Heden overleed, lot onze diepe droefheid, onze lieve echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader SIPKE BRAUNIUS in de leeftijd van 66 jaar. M. L. I-I. Braunius-Regterschot Kinderen en Kleinkinderen. Holten, 8 september 1966. Liever geen bezoek. De „Radio Corporation of America" heeft een elektronische zetmachine ont huld, die met behulp van een computer en video in twee minuten een complete krantenpagina klaarmaakt, die dan al leen nog op de plaat behoeft te worden gekopieerd en gedrukt. Deze ietwat griezelige robot, die blij kens een bericht in „offset" 170.000 dollar (rond ƒ600.000,gaat kosten, bezit een computergeheugen, waarin vier verschil lende lettertypen in diverse grootten zijn opgeslagen. Op de juiste wijze gepro grammeerd produceert hij 600 letters per seconde, die hij elektronisch in een katho- destraatbuis schrijft. Door middel van een lens worden de letters op filmmate riaal overgebracht (ook gevoelig papier kan worden verwerkt), zodat tronisch eindresultaat een film is voor kopie, die, al naar de verdere verwerking, kan worden gedrukt in boekdruk, offset of diepdruk. Men voedert de computer met kopij, die door de machine wordt gelezen en zo no dig van woordafbrekingen (aan het eind van de regel) wordt voorzien, welke ge gevens op een magneetband worden vastgelegd. Deze band wordt op zijn beurt gelezen door de Videocomp (zo heet de nieuwe machine) zelf, die daarmee de juiste letters in de gewenste grootte uit zijn geheugen opdiept. De machine werkt dus zonder loden of andere metalen let ters, fotobeelden of matrijzen. Commen taar van de Nederlandse Christelijke Gra fische Bedrijfsbond op dit bericht: als die machine ingang vindt, kunnen de zetters wel naar huis toe gaan. Te koop: partij prima Noordelingen eetaardappelen E. Aaltink, Holterbroek 64. tel. 1678. S5ggoLLkvo Het model... Direct tegen d» schoorsteen te plaatsen en klein van afmeting, is zo mooi van lijn. dat U er niet uitgepraat over raakt! En dan die ongelooflijk goed geko zen kleuren combinaties: Caprice, grijs, Sahara beige en Wapenblank. Werkelijk... of U nu een klassiek of modern interieur heeft, de Scalino past overal bij! De capaciteit... Géén 3000 of 5000 Kcal/u. - meestal te klein - maar zo'n 8000 Kcal/u. De Scalino is hierdoor de ideale verwarming voor de hon derdduizenden woningen in Neder land met een middelgrote vroon kamer! Het brandstofverbruik... O zo zuinig! Door het hoge gemiddelde rendement weet U zeker dat tl een gashaard koopt, die zo'n 20 tot 25% op Uw brandstofkosten bespaart! De prijs... Verrassend laag! Name lijk f 384,-.* Betaal voor een gas haard van zo'n 8000 Kcal/u. dus géén 500 gulden of meer. Bestel de.Scalino! Ingebouwde modulerende thermo staat f 65,-. Nu al bestellen... Inderdaad, om er zeker van te zijn dat U de Scalino nog dit seizoen geleverd krijgt. KOLWEG 76 Te koop: aanhang wagentje voor luxe auto G. Huisken, Borkeld 50, Holten. prachtige vanaf f J.5() f 2.50 en de grootste voor slechts f 3.50 Alleen bü Oranjestraat, t.o. hotel „Vosman". Te koop: 2 neurende volbloed M.R.Y.-vaarzen G. J. Jansen, Erve „Me- num", Beuseberg. De loten moeten worden afgehaald vóór 16 september a.s. Niet afgehaalde loten worden doorverkocht wegens tekort aan loten. De Debitante: II. Derksen-Paalman OP ZONDAG 11 SEPTEMBER AANVANG 7.30 UUR IN ONZE NIEUWE FEESTZAAL MUZIEK: „THE BLUE YELLOW STARS" CAFÉ „JACHTLUST" LOO 108 BATHMEN Onze afdeling KRUIDENIERSWINKEL is wegens VAKANTIE GESLOTEN van 19 TOT EN MET 24 SEPT. B van modern karakter I evert en voordelig KI ij verdal jjf ADVERTENTIEBUREAU Te koop: 5 dragende varkens ingeschreven in b.b.; a. d. telling 18-23 september. H. Markvoort, Espelo 35. E3 DU LESSEN ZIJN BEGONNEN Aanmelding is nog mogelijk op DINSDAG 13 SEPT om 7 uur in de lllo-school. iiiiiiiiiiiiiiiüKiiüiaiiiiniiinnnnuiimiuiüiUimininni ZATERDAG 10 SEPT. IN „AMICITIA". iiiiinuiiiiiniiiiiHiiininniTinniinimiiiiiiiTnininiiiïïiD Plaats uw familieberichten in dit blad. Er valt een toenemende onverdraagzaam heid in onze huidige samenleving te ont waren. Op alles wat maar mogelijk is wordt kritiek uitgeoefend, in kranten, voor radio en televisie, in ingezonden stukken, in brieven en vragen van ka merleden aan ministers of van raadsle den aan colleges van b. en w. Het uit oefenen van kritiek is natuurlijk gezond en ons fundamenteel recht, maar het hakketakken wat men thans ontwaart, maakt de indruk dat het middel hoger aangeslagen wordt dan het doel wat men er mee wil bereiken. Men kritiseert en stelt kritische vragen vaak meer om zich zelf te laten horen, om op deze wijze toch maar van zijn gezindheid blijk te geven, dan omdat men daar enig resultaat van verwacht. Wanneer men let op de vragen die ka mer- en raadsleden soms aan de over heid stellen, dan moet men toch wel concluderen, dat dit vaak geen andere zin heeft dan om stemming te maken, d.w.z. stemming voor het eigen- of partijstand punt. Vragen louter dus om 'n beetje gratis propaganda te voeren, want de vragensteller weet van tevoren, dat het antwoord vaak weinig zeggend zal zijn en in elk geval niets aan de situatie zal veranderen. Ook bij interviews, vooral voor de tele visie gedragen sommige journalisten zich als „harde" ondervragers. Ze stellen vragen alsof ze tot de geheime politie van een dictatoriaal land behoren, zon der enig pardon voor hun slachtoffer. De samenleving schijnt steeds armer te worden aan humor en aan begrip voor het individu. Men denkt en men handelt massaal, altijd redenerend vanuit een organisatie-standpunt, waarin men voor bij gaat aan het gewone menselijke, het genuanceerde verschil in denken van ieder individu. Ér zijn geen twee mensen gelijk, maar urnen wil ze toch, in organisatorisch verband, gelijk laten denken volgens de principes die men toedicht aan de be trokken partij of organisatie. Het is akelig om te zien hoe de jongeren zonder enige humor protestmarsen orga niseren en ernstig en hard provoceren. Men zal ons tegenwerpen, dat een protest nu eenmaal altijd ernstig is, ernstig be doeld en dus ernstig uitgedragen moet worden. Waarom? Waarom die alleen maar harde leuzen en uitroepen, die spandoeken met een kreet? Zou er van die protesten niet veel meer uitgaan als men er de humor in wist te betrekken, de satyre desnoods? Wat zeg gen die in het Engels gestelde leuzen tegen de Amerikanen, die er helemaal niet op letten? Als men die stoeten aan kijkt, lijkt het alsof die jongeren hun eigen jeugd aan het begraven zijn en ze al het verdriet van de wereld in zich omdragen. Het is een arme wereld waarin men steeds zo hard tegen elkaar tekeer gaat, zo ernstig en fantasieloos protesteert, zo alleen maar er op uit is het eigen straat je schoon te vegen en zichzelf als een braaf ethisch denkend mens voor te doen. Een samenleving zonder humor is als pap zonder zout of suiker. Misschien ontstaat dit alles door dc over- organisering van ons maatschappelijk le ven. Het individu, van zijn denken en doen, vermindert. We worden steeds meer overgeleverd aan de denkorganen van de organisaties, die een massaal belang be hartigen en noodgedwongen voorbij gaan aan het persoonlijke. In die massale be handeling is geen plaats voor humor, al leen maar voor een hard zakelijk denken en handelen. De mens weet er zich door gevangen en bevangen, zodat ook het in dividu de humor wel vergaat. We zijn verder gevorderd in de dictatuur van de massa-staat dan we wel beseffen, ondanks alle schone democratische prin cipes. Het gaat hard tegen hard en ook tegen het hart. In onze vertegenwoordi gende lichamen, in de bedrijven, op straat hoort men nauwelijks meer eens een kwinkslag. We zijn bezig geestelijk te ver armen en te verharden. H. van Wermeskerkcn. (Nadruk verboden). TER INFORMATIE Bijbel tentoonstelling in ZwolleTer gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de afdeling Zwolle van het Ned. Bij belgenootschap wordt in de Bethlehem- kerk van 28 september tot en met 7 ok tober de BIJBELTENTOONSTELLING „Het Boek dat blijft" gehouden. Ope ningstijden 9-12 v.m., 2-5 en 7-9.30 uur n.m. Zondags gesloten. De tentoonstelling omvat een reizende expositie van het Ned. Bijbelgenootschap met o.a. een aantal be langrijke, met modern illustratie- en foto materiaal uitgebeelde, episoden uit de ge schiedenis van de Bijbel. Voorts is er een inzending van de Heilig-Land-Stichting te Nijmegen die in gaat op de inhoud van de Bijbel en de groepen van boeken, waaruit de Bijbel is samengesteld, in beeld brengt. Daarnaast treft men bijbels en vele ge bruiksvoorwerpen van godsdienstige en profane aard, muziekinstrumenten enz., die in de Bijbel beschreven worden, aan, alsmede een nagebootste tempel van He rodes. Inl. VW Zwolle, tel. 05200-13900. Zwolle. Een tentoonstelling van ge heel andere aard wordt van 9 tot en met 25 september gehouden in het Hopmans huis. Dan kan men kennismaken met schilderwerken van Appel, Corneille en Lucebert, leden van de voormalige Cobra groep. Openingstijden 15-18 uur en 19.30- 21 uur. Zaterdags- en zondagsavonds ge sloten. Inl. VVV Zwolle, tel. 05200-13900. Middenstandstentoonstelling „Rijlito 4" in Rijssen. Deze wordt van 14-17 septem ber op het Driehoeksplein gehouden. Ope ningstijden: 14 september: 14-22 uur, ove rige dagen: 13.30-22 uur. Inl. VW Rijs sen, tel. 05480-2303. nodig voor grote verantwoording Er is een aantal beroepen waarvoor het aanbod van arbeidskrachten groot genoeg is om het aantal posten dat ieder jaar vrij komt, te bezetten en waarin toch een personeelstekort heerst. Eén van deze beroepen is dat van treinmachinist en de oor zaak van het tekort moet worden ge zocht voor dit beroep in de zeer stren ge eisen, die Nederlandse Spoorwegen terecht stelt aan de sollicitanten. En aan hen niet alleen, want iedere in dienst zijnde machinist wordt tegelma- tig gekeurd op zijn geschiktheid. Dit is niet zo verwonderlijk, want een treinmachinist van een personentrein heeft de verantwoording voor veelal honderden mensenlevens en die van een goederentrein rijdt vaak met een waarde aan materialen van honderd duizenden guldens. Het percentage ma chinisten dat tot hun 65ste jaar trei nen bestuurt, is zeer gering. Het beroep van treinmachinist eist in alle gevallen een zeer sterke concen tratie gedurende de gehele reis en dat elke keer weer. Helemaal alleen zitten of staan zij in de bestuurderscabine en van hen hangt- de veiligheid bij overwegen, het binnenlopen van sta tions, bij wissels en op nog veel meer punten af. De N.S. heeft op het ge bied van de veiligheid een zeer goede reputatie in de hele wereld en wil deze uiteraard behouden. Werkterrein naar keuze De N.S. heeft ons land verdeeld in een aantal districten met een depotplaats als middelpunt. Een machinist wordt gesta tioneerd bij een bepaald depot (bij zijn aanstelling wordt rekening gehouden met zijn wensen in Welke streek hij wil wer ken) en hij rijdt treinen op de baanvak ken, die tot het gebied van dat depot behoren. Deze baanvakken dient hij beter te ken nen dan de binnenzak van zijn colbert of uniformjasje. Alvorens hij op een be paald baanvak mag gaan rijden, worden Emoties op het vliegveld Ze zouden naar Oostenrijk gaan, negen lange dagen, en de twee dochters kwa men naai" het vliegveld om pa en ma uit te zwaaien. Zij reisden niet zo vaak naar het buitenland, dus was het voor het hele gezin een prettige, wat opwindende ge beurtenis. Bij aankomst op het vliegveld liepen ze dadelijk tegen een paar heel oude be kenden op. Een gezellig weerzien en ze maakten meteen een afspraakje om, na het verzorgen van de bagage, met elkaar nog even een kopje koffie te drinken. Daar was immers nog tijd genoeg voor De jongste van de twee dochters verge zelde papa, die zich met de koffers ging bemoeien; mama bleef bij de andere dochter, die jammer genoeg, een beetje ziekjes en bleekjes in en hoek zat. De kennissen van vroeger bleven bij hen in de buurt en vroegen net: „Waar gaan jullie eigenlijk heen toen Andrea, de jongste dochter, net terugkwam en lako- niek opmerkte: „Paps en mams gaan helemaal niet op reis, tenzij mam de pas sen in haar tasje heeft Gogd opgeborgen Het valt met geen pen te beschrijven hóe mama keek en wat er op dat ogen blik allemaal door haar hoofd schoot. De hele reis was tot in de kleinste bijzon derheden voorbereid. Ze hadden veilig heidsspeldjes, alle mogelijke en onmoge lijke aantekeningen van eetgelegenheden en bezienswaardigheden, maagpilletjes en papieren zakdoekjes bij zich, maar de passen lagen thuis. In 't geldkistje, waar van het sleuteltje wèl in mama's tasje zat. Wat haar vliegensvlug ook door het hoofd ging, maar waarover ze, heel ver standig overigens, zweeg, was dat papa, als aandeel in de drukke voorbereidin gen, voor de passen zou zorgen. Even verslagenheidDaar kwam vader aan, één en al energie, want, het moet gezegd, vader is altijd op zijn best als alles dreigt spaak te lopen. Hij was er al achter gekomen, dat hij naar de een of andere marechaussee moest gaan, hij kwam mama dus even halen. Het leek allemaal weer even hoopvol. Ze konden een soort nood-pasje krijgen, dat bij te rugkomst dadelijk weer moest worden ingeleverd. Nog even een pasfoto laten maken in de automaat. Maar, of het spel er mee sprak, hing er op de foto automaat een bordje „Defect". Paniek Weer werd de toestand vrij paniekerig. „Hebt u geen pasfoto's bij u Het mag wel een verouderd exemplaar zijn". Nu, papa had er twee in zijn portefeuille, maar daar was moeder niet mee gered, en de tijd begon te dringen. Zo snel als het kon, hep mama naar de dochters te rug enwonder boven wonder, Els had een pasfoto van haar moeder in haar tas. Nog vijf minuten en het vliegtuig zou vertrekken. Een enorme zucht van ver lichting en dan.Een vrouwenstem,die aankondigt, dat het vliegtuig voor Wenen twee uur vertraging heeft. Els, die nog steeds in elkaar gedoken op een stoel zat, was de eerste die wat zei: „Dat hou ik niet meer uit, ik ben zó ziek". Wat bleef vader anders over dan voor zijn beide dochters een taxi te bestellen, die ze in de kortst mogelijke tijd weer thuis kon brengen Pa en ma zwaaiden dus hun beide kinderen op het vliegveld uit en vertrokken zelf twee uur later. De reis door Oostenrijk is gelukkig een groot succes geworden. Betty Teeling. hem eerst op papier en later in de prak tijk met meerijden alle eigenaardigheden en kenmerkende punten, zoals seinen, wissels, stations, overwegen geleerd. In het algemeen kan worden gesteld, dat hoe langer de machinist in dienst is bij de N.S. en bij hoe meer depots hij heeft gewerkt, dat het gebied waarin hij mag rijden groter wordt. Zo zijn er enkele ma chinisten van de ongeveer 2500, die in ge heel Nederland mogen rijden. Op inter nationale treinen worden de machinisten bij de grensstations afgelost. Onregelmatige diensten De diensttijden van een treinmachinist zijn onderhevig aan vrij veel wisseling. Precies op de tijden van de dienstrege ling moet worden gewerkt, 's nachts met de goederentreinen en overdag met de personentreinen. Het continubedrijf, dat de N.S. vormen, moet doorgaan en wan neer dat nodig is moet een machinist dus ook des nachts en in de week-ends wer ken. Voor deze onregelmatige diensten worden toeslagen gegeven, die het voor velen aantrekkelijk maken om juist in deze diensten te rijden. Als vooropleiding is een diploma van de l.t.s. in de vakken machinebankwerker, elektrotechniek of automonteur het meest gewenst, alsmede het V.E.V .-diploma sterkstroom. De leeftijd waarin de maat schappij nieuwe machinisten aanneemt ligt tussen de 20 en 35 jaar. De medische keuring is bijzonder streng. Niet alleen mag een machinist geen en kele handicap hebben, ook zijn algehele constitutie dient in orde te zijn. Veel aandacht wordt geschonken aan zijn ogen en brildragers worden in dit beroep niet toegelaten. Geen paniek Het psychologisch ondei"zoek, dat ieder personeelslid van de N.S. vóór de in diensttreding dient te' ondergaan is ook zeer streng. Hierbij wordt de nadruk ge legd op een goed concentratievermogen en het niet in paniek raken in plotse linge schrik-omstandigheden. Dit is voor al van belang, omdat de treinmachinist alleen in zijn cabine zit en tijdens zijn diensttijd op niemand zijn psychische spanningen kan afreageren. Daarom vor men de machinisten ook nog altijd een zeer aparte groep in het spoorwegperso neel en onderling wisselen zij na een reis of tijdens een pauze vaak hun belevenis sen uit. Degenen die aan de keuringseisen hebben voldaan, komen in de theoretische machi nistenopleiding in Utrecht, die aanvangt zodra er 10 a 12 kandidaten zijn. Wanneer men in dienst komt vóórdat een oplei ding begint, kan men tot die tijd reeds kennis maken met het werk op het de pot, dat men heeft uitgekozen. Aan de depotkeuze kan de N.S. vrijwel altijd vol doen, omdat op bijna ieder depot een personeelstekort heerst. Cursussen Na deze eerste opleiding, die zes maan den duurt en waarbij men per week twee dagen theorie- en drie dagen praktijk lessen krijgt, kom je als adspirant machi nist bij de rangeerdienst. Het is wette lijk voorgeschreven, dat men minstens 25 maanden bij de rangeerdienst moet werken. Daarna kan een tweede cursus worden gevolgd, die opleidt voor de die sel electrische tractie van de goederen treinen. Pas als het examen hiervoor met goed gevolg is afgelegd en enkele examens zijn gedaan voor de beheersing van de baanvakken in het depot-gebied, komt de machinist op de vrije baan. Onder de eigenaardigheden van eik baan vak is één van de belangrijkste punten wel het binnenlopen op de stations, om dat het bij grotere vaak op verscheidene manieren mogelijk is om langs het zelfde perron te komen. De derde N.S .-cursus is voor de elktri- sche tractie en hoewel er ook wel enkele goederentreinen rijden met elektrische tractie, is deze cursus geheel gericht op de opleiding van machinisten voor de personenvervoertreinen. Overigens hou den de eerste en tweede cursus een wer kelijke promotiekans in voor de geslaag den en is de derde cursus meer te be schouwen als een voortgezette opleiding. Promotiekansen Voor de allerbeste treinmachinisten be staat nog de mogelijkheid tractie-opzich- ter op een depot te worden, waarvoor nog een tweejarige cursus bestaat. Om trac- lie-opzichter te worden is het nodig al enkele tientallen jaren ervaring te heb ben als treinmachinist, omdat hij bij de opleiding van jonge machinisten in de praktijk een belangrijke rol speelt. Tot slot van de carrière is het voor enkelen nog mogelijk om het tot depotchef te brengen. De machinisten zijn bij de N. S. niet in rangen ingedeeld, maar naar taakgroepen als rangeerders, goederen treinmachinisten en personentreinmachi nisten. Het salaris van een machinist begint op een normaal niveau van mensen met een opleiding l.t.s. maar later kan het be langrijk hoger worden. Een belangrijk punt bij het salarispeil vormen de toesla gen die gemiddeld 10 a 20 pet. van het maandsalaris bedragen. Uiteraard is er een vastgesteld aantal uren dat een ma chinist per week mag maken, maar dit kan variëren per dag. Een trein die bij voorbeeld van Amersfoort naar Zwolle rijdt kan niet zomaar midden op de Ve- luwe sloppen omdat de machinist daar ergens toevallig precies zijn aantal uren van die dag haalt.... Geïnteresseerden in dit beroep, dat zeer veel afwisseling biedt, raden wij aan hier over contact op te nemen met de afde ling personeelszaken van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht, of een van de gewestelijke arbeidsbureaus.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 5