P© zaak di© C.JJ.-joiigeren hielden drukke en prettige sportdag Diploma-zwemmen O.L.M.-afdeling krijgt bezoek Is uw hond gehoorzaam? Pelgrimage naar oorlogsgraven „Klaprooscomité" ontvangt duizendste Canadese nabestaande EIWIT UIT MIDQLSE Plattelandsvrouwen van Dijkerhoek namen afscheid van mevr. Wevers Runder- en paardenfokdagen adverteert ügt altijd stukken voor! Televisie-serie als boek Zaterdag 10 september 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD De jeugd kring Holten van de C.J.V., waartoe behoren de afdelingen Bathmen, Beuseberg;, Dijkerhoek, Espelo, Holten, Markelo en Okkenbroek, hield zaterdag middag op een groot terrein tegenover de Dijkerhoekse korenmolen, haar jaar lijkse sportdag, onder leiding van de kring-voorzitter, de lieer Henk Rietberg. Terwijl de wieken van de prachtig ge restaureerde molen door de flinke bries lustig draaiden, kampte de jeugd in een vaak verwoede strijd in de verschillende atletieknuminers, die op het programma stonden. Meer dan honderd jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar, namen deel aan het verspringen, hoogspringen, balgooien, ke gelen, hoefijzerwerpen, hardlopen 100 m en hardlopen met hindernissen. Verder werd er door de jongens in clubverband gevoetbald, speelden de meisjes trefbal en was er verder touwtrekken en een estafetteloop voor jongens en meisjes.. Het terrein, dat eigendom is van de heer D. J. Bronsvoort te Dijkerhoek leende zich daar uitstekend voor. De jeugd had er de ruimte. Voor elke prestatie werden naar een vaste code punten toegekend en werden voor de 'verschillende leeftijdsgroepen de prijzen vastgesteld. Aan de hand van het hoogste aantal punten werd aan het slot van de middag de „Sportman" en de „Sportvrouw van het jaar" aangewezen en had onder de tonen van muziek van de geluidsinstallatie van de heer E. J. Kers een „ceremonie protocolair" plaats net zo echt als bij wedstrijden van Euro pees- of wereldformaat. Marinus Slomp uit Markelo en Ina Willemink uit Bath- In het natuurbad „Twenhaarsveld" werd vrijdagavond voor de vierde keer (voorlaatste keer in dit seizoen) diplo ma-zwemmen afgenomen door chef- zwemmeester de heer G. van Lemel. Als vertegenwoordiger van de Kring Twen- te-IJsselstreek (KNZB) was aanwezig de heer J. Hageraats te Almelo. De geslaagden zijn: Diploma I (meisjes): H. Landeweerd, C. H. W. Dekker, W. T. Leeftink, R. Hospers en T. Sappema. Diploma I (jongens): A. C. Reuyl, Zandvoort, L. Lukkes, Markelo, Jo Helsdingen, G. J. H. Wil- lems, C. L. Enklaar, J. Dollekamp, W. den He ij er en W. Spakman allen te Hol ten. F. v. d. Noort, E. Reeves. D. Vincent, R. H. Krikkink, G. A. Sluiter, M. Bolink, H. A. Overmeen, J. W. Baltes en T. Huls man allen te Holten, A. Rothuizen te Enschede. Diploma II (meisjes): L. Rothuizen, Bennekom, J. Lonink, Markelo, J. v. d. Steen, Zutfen, H. J. Paalman, Bathmen, A. Aaftink, D. Stoe- venbelt, E. Wennekes, H. Beltman, G. J. Vincent, E. J. Trekop, R. Bosschers, J. Lammers en B. Dijkstra allen te Holten. Diploma II (jongens): M. Bats, Voorburg. R. Nieuwenhuis, J. W. A. Dollekamp, M. J. G. Hols, E. Ro- zendom, G. Huisman, D. Aaftink, H- Wahsink, B. Bulsink en J. Kevelam al len te Holten. Diploma III (meisjes): A. Lukkes te Markelo, K. ter Hoeven, H. Landeweerd en I. I. Klein Nagelvoort allen te Holten. Vrijdagavond 16 september a.s. zal er wat dit seizoen betreft voor de laatste maal gelegenheid zijn om examen af te leggen. Na de plattelandsjongeren, die dezer dagen de afdeling Overschie op bezoek hadden, gaan nu ook de oudere plattelan ders een uitwisseling houden. De afdeling „Annerveen" van de Veenkoloniale Boe renbond komt donderdag 15 september met ongeveer 30 personen op bezoek bij de leden van de afdeling Holten der Over ijsselse Landbouw Maatschappij, die een echtpaar willen ontvangen. De eerste kennismaking zal om pl.m. 9.30 uur plaats vinden in hotel Vosman. Na de koffie gaan de gasten naar de be drijven, welke een Annerveens echtpaar één middag gastvrijheid willen verlenen. Deze willen n.l. gaarne in contact komen met de bedrijfsgenoten en de bedrijven op de lichte gronden. Het voorlopig pro gramma bevat vervolgens een bezoek na 2 uur aan het bedrijf van de heer E. J. Keuterman op Kronenberg, bezich tiging van de K.I.-stations in het Holter- broek en een bezoek aan het Natuur-His- torisch Museum „Piet Bos" op de Holter- berg. Ook de leden, die bezoekers gastvrijheid verlenen zijn van harte welkom op deze dag, aldus de mededeling van het afde lingsbestuur. De uitwisseling is geheel georganiseerd in samenwerking met de afdelingen Dij kerhoek, Espelo en Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De Kynologen Club „Deventer" houdt iedere woensdagavond van half 3 tot half 9 op het open terrein aan de Pi- keursbaan naast het Arbeidsbureau (bij de kazernein Deventer gedrags- en gehoorzaamheidsoefeningen, waar ieder een met zijn hond welkom is. De deel name is kosteloos en zo men wil kan men zelfs hiervoor een examen afleggen met de hond. Inlichtingen zijn ter plaatse verkrijg baar. Ook met het oog op de internatio nale honden-tentoonstellingen, zoals a.s. zaterdag in de pluimveehal in Barne- veld, worden oefeningen in ringdressuur gegeven. men, kwamen op het ere-podium, werden met kranzen omhangen en door hun ri valen van deze middag luide toegejuicht. Henk Rietberg, die de sportdag met een welkomstwoord had geopend, reikte aan het slot de prijzen uit, sprak er zijn vreugde over uit, dat alle clubs zo goed waren opgekomen en dankte de C.J.V. Dijkerh. voor de goede voorbereidingen, die voor dit sportgebeuren waren getrof fen. De prijsjes bestonden uit eenvoudige voorwerpen voor club- of privégebruik. De voetbalfinale werd gewonnen door de jongens uit Bathmen en de eindstrijd van het trefbal door de Bathmense meis jes, die daarmede beiden de wisselbeker veroverden. In de estafette bij de jongens zegevierde Bathmen en bij de meisjes Ok kenbroek. Het touwtrekken bracht, bij de jongens, Markelo de zege en bij de meis- Alle aandacht concentreert zich op het hoogspringen jes waren de Espelose meisjes het sterk ste. De overige uitslagen waren als volgt: Jongens 10 en 11 jaar: 1. Berend Jan Bussink, Markelo; 2. Wim Boode, Espelo; 3. Herman van Schooten, Bathmen. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Everdien Ste vens, Beuseberg; 2. Gerrie Boode, Espe lo; 3. Dinie Sluiter, Beuseberg. Jongens 12 en 13 jaar: 1. Wim Paal man, Holten; 2. Bertus Brondvoort, Dij kerhoek; 3. A. Luggenhorst, Holten. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. L. Ina Wille mink, Bathmen; 2. Dikie Aanstoot, Ok kenbroek; 3. Gerry in 't Hof, Okken- broek. Jongens 14 jaar: 1. M. Slomp, Markelo; 2. Gerrit Boode, Bathmen; 3. Herman Boode, Espelo. Meisjes 14 jaar: 1. Anneke Berendijk, Bathmen; 2. Annie Klein Velderman, Ok kenbroek; 3. Gerrie Haarman, Okken broek. Jongens 15 jaar: 1. B. Reilink, Bath men; 2. Wim Rensen, Espelo; -3. Henk Boode, Dijkerhoek. Meisjes 15 jaar: 1. D. Kleinhorsman, Espelo; 2. Ineke v. d. Worp, Dijkerhoek; 3. Rikie Vosman, Okkenbroek. He.t Nederlands Oorlogsgraven Comité beter bekend als het „Klaprooscomi té", omdat het door de jaarlijkse klap rooscollecte hiertoe de financiële mid delen verkrijgt heeft na de tweede wereldoorlog aan vele tienduizenden oorlogsnabestaanden gastvrijheid in ons land aangeboden, waarbij zij in staat worden gesteld het graf van hun in de jaren 19401945 gesneuvelde man, va der, zoon of broer te bezoeken. Soms ko men deze nabestaanden individueel of met enkele lotgenoten, doch meestal in grote groepen. Zo arriveert op 20 sep tember de elfde groep Canadese oorlogs nabestaanden in ons land. Als bijzonder heid geldt, dat tot deze groep de dui zendste Canadese nabestaande behoort, De moderne wetenschap is zó ver ge vorderd dat uit aardolie een welhaast onvoorstelbare hoeveelheid uiteenlopen de produkten kan worden vervaardigd. Dat benzine, smeerolie en petroleum van aardolie worden afgeleid is genoeg zaam bekend. Maar dat ook reukstoffen, plastics en kunstvezels hun oorsprong vinden in ruwe olie, die soms tot enkele kilometers diep uit het binnenste van onze aarde wordt gewonnen, is nog niet tot iedereen doorgedrongen. Het allernieuwste op het gebied van de verwerking van aardolie tot produkten die de mensheid ten dienste staan, is de winning van eetbare eiwitten. De olie- industrie heeft zich daarmee op een ter rein begeven dat grote perspectieven voor de wereldbevolking opent, niet in de laatste plaats in de landen die al sinds mensenheugenis onder de voort durende bedreiging met de hongerdood leven. Het begon allemaal in 1957 toen de heer M. Champagnat, die werkzaam is in een van de laboratoria van BP te Lavéra in Frankrijk, werd verzocht het afscheiden van wasdeeltjes uit petroleum en benzine te onderzoeken en meer in 't bijzonder een mogelijkheid te vinden om bij het afbreken van deze wasdelen de hulp in te schakelen van uiterst- kleine levende wezentjes: micro-organismen. De wasdelen hebben in veel aardolie- produkten een storende werking, omdat ze bij koud weer stollen en daardoor lei dingen en filters kunnen verstoppen. Het team dat met de micro-biologische onderzoekingswerkzaamheden werd be last vond al spoedig geschikte micro-or ganismen die kieskeurig genoeg waren om de ongewenste wasdeeltjes te con sumeren en de rest van de brandstof on gemoeid te laten. Terwijl de micro-organismen bezig wa ren de was te verwijderen, vervolgden ze hun normale levenscyclus en plantten ze zich voort, en al doende produceerden ze eiwitten. Sommige eiwitten kunnen worden ge bruikt als voedsel dat in verscheidene delen van de wereld in te geringe mate aanwezig is. Wat de heer Champagnat tot een geniaal uitvinder maakte, was dat hij op dit moment niet stil bleef staan bij het bereikte resultaat wat be treft het verwijderen van de wasdeeltjes, maar dat hij verder keek en een moge lijkheid zag voor de olie-industrie om mede in de wereldvoedselbehoefte te voorzien. Er volgden enkele jaren van experi menteren om te onderzoeken welke mi cro-organismen het beste geschikt wa ren voor de combinatie van het verwij deren van de wasdeeltjes én het produ ceren van een goed evenwicht in de ei- witbestanddelen (aminozuren», omdat de waarde van eiwit als voedsel afhangt van de respectieve hoeveelheden van en kele van deze aminozuren en de daar mee verbonden vitaminen. Nadat eveneens succes was bereikt met het zuiveren, gaf men de nu ver kregen eiwitten in kleine hoeveelhe den door het voedsel gemengd aan dieren; die weigerden het aldus eiwit rijk gemaakt voedsel niet en daarmee was de tijd rijp om te onderzoeken of de laboratoriumproeven mogelijkheden openden voor toepassing op grotere schaal. Hiertoe werd in Lavéra een groot proefstation gebouwd. CONTINU PROCES De te Lavéra gevolgde produktieme- thode van eiwitten met een aardolie fractie als basismateriaal is tot op ze kere hoogte gelijk aan wat zich afspeelt bij ieder gistingsproces. De aardoliefrac tie, die gewoonlijk ongeveer een tiende van de ruwe olie bedraagt, wordt afge tapt van de distillatiekolommen van de raffinaderij. Deze afgesplitste fractie van de ruwe. olie bevat ongeveer tien procent wasdeeltjes die geschikt zijn voor de eiwitten producerende organis men. De micro-organismen groeien in een goed vermengde olie/wateroplossing waaraan enkele voedingsstoffen zijn toe gevoegd. Terwijl olie, water en voedings stoffen worden toegevoerd aan de ene zijde van de reactiekamcr wordt het mengsel dat de ongebruikte olie en de eiwitten bevat afgevoerd, zodat een on afgebroken proces ontstaat. De eiwitten worden afgescheiden, gewassen en ge droogd, en het niet te consumeren ge deelte van de olie wordt teruggevoerd naar de raffinaderij. Bij een hoeveelheid van één ton om gezette wasdelen kan men rekenen op een produktie van ongeveer één ton ge concentreerd eiwit. Theoretisch is het mogelijk één ton eiwitconcentraat te produceren uit honderd ton olie. Vast staat al wel, dat een eiwitten-uit-aard- olie-fabriek ten minste 2000 maal snel ler eiwitten kan maken dan een koe. De eerste experimentele vorm van het eiwitconcentraat was een wit poeder dat volgens de chemici geleidelijk de smaak van oude kaas kreeg. Men ziet hierin een goed dierenvoedsel met gelijke toe passingsmogelijkheden als bijvoorbeeld vismeel. De Wereld Gezondheidsorganisatie heeft strenge voorschriften gemaakt ten aanzien van het beproeven van nieuw kunstmatig voedsel. Vele jaren van ex perimenteren zijn noodzakelijk om te onderzoeken hoe verschillende diersoor ten na verscheidene generaties hierop reageren. Via viskwekerijen zou het eiwit op praktische manier kunnen bijdragen aan de voedselvoorziening van de mens; men heeft al forellen van zo'n vijf kilo gekweekt. Naast Lavéra is men ook in proteïne stations in Grangemouth (Schotland) en bij de BP raffinaderij te Port Harcourt (Nigeria) met de produktie van dit ei witconcentraat bezig. Ook worden proe ven genomen in verschillende landen onder zeer uiteenlopende klimatologische omstandigheden. Wellicht lijkt het tempo langzaam waarmee het eiwittenprojekt zich gedu rende de uitvoerige proeven met betrek king tot hét voederen van dieren ont wikkelt. Deze proeven moeten echter worden uitgevoerd en de tijdsduur ervan wordt bepaald door de natuurlijke kringloop die niet kan worden versneld. In een druk bezochte en gezellige ver gadering in de zaal van ,,'t Bonte Paard" hebben de Dijkerhoekse Plattelandsvrou wen dinsdagavond afscheid genomen van hun medebestuurslid mevr. R. Wevers- Kelder. Haar man, cfe wachtmeester le klas J. Wevers, wordt overgeplaatst naar Haaksbergen en gaat spoedig vertrekken, om welke reden mevr. Wevers haar func tie moest neerleggen. Zij werd toegespro ken door de presidente, mevr. J. Reilink- Reijlink, die haar dank bracht voor het vele werk, dat zij voor de afdeling Dijker hoek heeft gedaan. Zij herinnerde er aan, dat tal van bestuursvergaderingen bij haar thuis werden gehouden en bood haar behalve het bondslepeltje ook een bonbon schaaltje als herinnering aan. Mevr. We vers dankte voor de waarderende woor den en de aardige geschenken, die haar werden aangeboden. Zij nodigde de da mes uit maar eens naar Haaksbergen te komen. Dit afscheid had plaats na de pauze, waarin het scheidende bestuurslid koffie met cake presenteerde. In haar plaats werd daarna gekozen mevr. D. Huzen- Brinks, die door de presidente als zodanig werd geïnstalleerd. De vergadering werd geopend met het zingen van het bondslied. Daarna had een voorlopige bespreking plaats van het winterprogramma, waarbij al vast een naaicursus werd gepland en de Kerstwij ding werd vastgesteld. Ook werd een be zoek aan de Elastiekfabriek Fortuin in Deventer overwogen. Nu de oogst van het land is en men nog niet met het aardappclrooien is be gonnen heerst er grote activiteit in de agrarische sector wat de fokbeweging betreft. Op woensdag, 14 september wordt in Espelo de jaarlijkse fokveedag gehouden, waarvoor een groot aantal inschrijvingen is binnen gekomen. Zij is dit jaar bedoeld als een soort voor keuring van de Holtense fokveedag, die achter in september wordt gehouden. De fokdag wordt gehouden op de ter reinen van de heer W.F. Boode aan de Oude Diepenveenseweg. Op zatei'dag, 17 september a.s. houdt de Vereniging „Holbatheo" haar jaar lijkse paardenfokdag op de terreinen van 't Bonte Paard te Dijkerhoek. Hier komen een groot aantal warmbloed- paarden van het Gelderse en Groningse ras uit verre omgeving bijeen om gekeurd en gemonsterd te worden. Het aantal inschrijvingen voor. beide rastypen is vrijwel gelijk, hoewel het Gelderse type hoe langer hoe meer veld wint en o.a. door de V.L.N. nogal geprotegeerd wordt. Voor beide fokdagen wordt door de Holtense middenstand en coöperatieve instellingen jaarlijks een groot aantal prijzen in de vorm van bekers, kransen en medailles beschikbaar gesteld. Hol batheo, dat haar werkingssfeer verder uitstrekt, ontvangt ook van de Bath mense middenstand en .instellingen deze bijdragen. die door de activiteiten van het „Klap rooscomité" het graf van een gesneu veld familielid zal bezoeken. In het al gemeen draagt het Nederlands Oorlogs graven Comité alleen de kosten van het verblijf in Nederland;, van deze duizend ste Canadese bezoek (st) er zullen door het comité echter de kosten van de ge hele reis worden vergoed. De groep van 150 nabestaanden die om 10.00 uur per DC8 op Schiphol aan komt zal in „De Wijde Blik" op het vliegveld worden toegesproken door de Heer H. Götzen, voorzitter van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité. Daarna gaan zij met bussen naar hun logeer adressen, Nederlandse gezinnen in Hol ten, Nijmegen en Groesbeek, die hun woningen voor deze door de oorlog ge troffen Canadezen gastvrij hebben open gesteld. Zestig logeren er in Holten, ne gentig in Nijmegen en Groesbeek. Woensdag 21 september is gereser veerd voor een bezoek aan de graven der gesneuvelde familieleden. De meesten zullen hierbij een bezoek brengen aan de grote Canadese begraafplaatsen te Holten, Groesbeek en Bergen op Zoom. Ook zullen er individuele bezoeken wor den gebracht aan de oorlogsgraven in Eindhoven, Venray, Mierlo, Jonkerbos bij Nijmegen, Amsterdam, Gorssel, Amersfoort en Bergen-NH. Enkele na bestaanden gaan naar geallieerde oor logskerkhoven buiten onze grenzen: Reichswald en Rheinberg (juist over de grens bij Nijmegen) en Leuven, Adegem en Schoonselhof in Bélgië. De volgende dag worden, aanvangend om 15.00 uur, op de Canadese oorlogs kerkhoven van Holten en Groesbeek, herdenkingsdiensten gehouden. Op 23 september worden de nabestaanden om 16.30 uur ontvangen door de Canadese Ambassadeur in ons land in zijn ambts woning te Wassenaar. Verder wordt aan de nabestaanden een afwisselend programma aangebo den, teneinde hun een indruk te geven van ons land, waarvoor hun familiele den zijn gesneuveld. De groep, die in Holten logeert, maakt bustochten in de omgeving, brengt een bezoek aan enkele kastelen, alsook aan Giethoorn, Twen te, Amsterdam en Volendam. Op 22 sep tember om 16.30 uur worden zij ont vangen door het gemeentebestuur van Holten. De negentig nabestaanden, die in Nij megen en Groesbeek verblijven, zullen ook Amsterdam en Volendam bezoeken, alsmede het Openluchtmuseum in Arn hem. De Canadese nabestaanden blijven tot 28 september in Nederland. Dan ver trekken zij om 13.00 uur vanaf Schiphol weer naar Montreal. De oudste deelneemster aan deze pel grimage naar de oorlogsgraven in Ne derland is de tachtigjarige Mrs. M. Wright. Haar zoon Captain E. F. Wright is begraven op het Canadese Militaire Kerkhof te Groesbeek. Naar wij vernemen gaat dit najaar de elke zondagavond onder redactie van de gezamenlijke kerken I.K.O.R., R.K.K. en C.V.K. voor kinderen en ouders uitgezonden t.v.-serie „Woord voor Woord" als boek verschijnen. Deze verhalen uit de bijbel om aan kin deren voor te lezen zijn verteld door de bekende schrijfster Mies Bouhuys. Bert Bouman maakte de tekeningen. Onder de titel „Woord voor Woord" wordt dit boek uitgegeven in samenwerking door de uit geverijen De Fontein en Het Wereldven ster. Bij laatstgenoemde uitgeverij ver schijnen voorts: in de serie Land-Volk- Cultuur delen over „India" door Jeannet- te Bossert en „Pakistan" door Go Man- dersloot. Een nieuwe serie „Theologische Monografieën" onder redactie van de hoogleraren Dr. E. Schillebeecks o.p. en Dr. J. Sperna Weiland opent met een boek van laatstgenoemde „Oxiëntatie" nieuwe wegen in de theologie. In de reeks „Wijsgerige Monografieën" zullen het licht zien „Albert Camus" door Dr. R. Bakker, „Leibniz" door Dr. C. A. van Peursen, „Jean-Paul Sax*tre" door Dr. L. W. Nauta en „Galilei" door Dr. P. v. d. Hoeven. In de serie „Mens en Dier" gaat Tony Soper's gids voor het voederen en be- schex-men van de vogels rondom ons huis en in de tuin verschijnen, bewerkt voor Nederland door Ko Zweeres en ingeleid door Bert Garthoff onder de titel „Leven met de vogels". Een eveneens nieuwe serie paperbacks „Anatomie van de toe komst", onder redactie van Dr. B. Delf- gaauw, Dr. L. W. Nauta, Drs. A. J. Nijk en Dr. J. Sperna Weiland opent met twee delen „Het vraagstuk van de wereldbevol king" door Dr. A. de Froe en een be schouwing over „Oorlog, Dienstplicht, Dienstweigering" door W. G. J. Iemhoff. Van Dr. J. L. Klink's „Bijbel voor de kinderen", Oud Testament, komt de 5e druk; van haar gesprek met kerkgangers „Ter Meexxlere Eere" de 2e druk; van Delfgaauw's „Wijsbegeerte van de 20e eeuw" de 5e, van diens „Beknopte Ge schiedenis der Wijsbegeerte" de 6e en diens „Teilhai'd de Chardin" de 12e; van het werk „Martin Buber" door Di\ M. A. Beelc en Dr. J. Sperna Weiland de 2e druk; van Professor - Beek's boek over „Israël" de 4e druk en van de bekende „Mémoires van Klaas Toxopeus" de 8e druk.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4