Uit het plaatselijk parlement kenmerkends roman onder de bomen" I Het nette stadje Holten heeft twee nieuwe wethouders, de heren J. Rietberg en H. Klein Velderman. Alle dertien leden in de commissies van hijstand gekozen. Dankwoord aan wethouder Brands. Hemingway's meest „Over de rivier m ëejaardensociëteit iN DIT BLRD Woorden van dank en waardering voor de heer Brands ZVV „Blauw Wit '66" V oetbalprogr amma Holten 1 kwam niet verder dan een gelijk spel Goede na-vlucht oude en jonge duiven Zaterdag 10 september 1966, HOLTENS NIEUWSBLAD De wethoudersverkiezing: heeft dinsdag geen verrassingen opgeleverd. Het was een reeds van tevoren beklonken zaak. De c.h.-kiesvereniging heeft reeds kort na de stemming op 1 juni j.l., wethouder Brands (PvdA) laten vallen en een af spraak met Gemeentebelang gemaakt, dat de heer H. Klein Velderman wethou der zou worden. De cJi.-fractie heeft zich aan dit consigne gehouden. De fractie-voorzitter van de PvdA, de heer Jansen, had hierop enige kritiek. Hij wilde niet haatdragend zijn en de goede verstandhouding niet bederven, maar betreurde het, dat een grote groep van kiezers nu niet meer in het dagelijks bestuur vertegenwoordigd zal zijn. De heer Jansen meende, dat de laatste jaren de grootste partijen in de raad aan hun trekken gekomen waren. De prot. christ. groeperingen, de V.V.D. in de persoon van dé burgemeester en zijn eigen groep. De burgemeester staat wel boven de par tijen, maar enige invloed gaat er van zijn politieke beginselen toch wel uit in het college, meende de heer Jansen. Hij sprak de hoop uit, dat de verstandhou ding echter goed mag blijven. Dit korte kritische geluid van de heer Jansen bracht natuurlijk geen verandering in de eenmaal gemaakte afspraak. De heer Bosschers (c.h.) hield een kort aanbevelingspleidooi voor de candi- datuur van zijn partijgenoot de heer J. Rietberg. Wij staan, aldus de heer Bos schers, aan het begin van een belangrijke periode. Sedert 1962 is er veel veran derd. Er zijn nu dertien raadsleden en de Boerenpartij heeft zijn intrede in de raad gedaan. De heer Venëklaas Slots heeft zich in verband met zijn leeftijd niet her kiesbaar gesteld. Achter de verkiezing van de heer Rietberg staat 23% van het aantal kiezers. Hij heeft reeds lang deel uitgemaakt van de c.h.u.-fractie en bezit capaciteiten, dat blijkt wel uit de diverse bestuursfuncties, welke hij bekleedt. Dat is voldoende bekend, aldus de heer Bos schers. Bij de eerste stemming verwierf de heer J. Rietberg (c.h.) 10 stemmen, de heer Klein Velderman (gem. belang) 1 stem, de heer J. H. Bosschers 1 stem, ter wijl 1 stem blanco werd uitgebracht. -De heer Rietberg (56 jaar) was hiermede gekozen. Bij de tweede stemming verwierf de De heer J. Rietberg heer Klein Velderman (gem. belang) 11 stemmen, de heer ten Berge (gem. be lang) 1 stem, terwijl ook nu weer 1 stem blanco werd uitgebracht. Ook de heer Klein Velderman (58 jaar) kon hiermede aan het hoofd van de tafel plaats nemen. De beide nieuwe wethouders oud wethouder B. J. Veneklaas Slots woonde de vergadering als bezoeker bij dank ten voor het in hen gestelde vertrouwen. De- heer Rietberg was zich bewust dat dit ambt zware eisen zal stellen en deed een beroep op allen met wie hij te maken zou krijgen voor een goede samenwer king. Gedurende de 21 jaar, dat hij raads lid was had hij niet anders als burge meester, mr. W. H. Enklaar, als voorzit ter meegemaakt. De heer Klein Velderman zei het voor recht te hebben gehad al een poosje wet houder te zijn geweest. Ik heb mijn jon- De heer H. Klein Velderman gens op de tribune zitten. Als ze allemaal een stapje harder lopen, dan kan ik er nog wel eens uitlopen. Spreker hoopte nog veel voor de gemeenschap van Hol ten te kunnen doen. Voordat de vergadering, waarvoor een grote belangstelling bestond, tot de ver kiezing van de wethouders overging, had de beëdiging van de raadsleden plaats en •pmk de burgemeester gelukwensen uit met hun verkiezing of herverkiezing Daarbij richtte hij zich in het bijzonder tot de nieuwe leden de heer J. Wiggers (a.r.), H. Rietberg (c.h.), D. J. Wansink (gem. belang) en E. M. van Schooten (boerenpartij). De raadsvoorzitter wees er op, dat zij door de bevolking zijn ge roepen, om uit haar gezichtspunt gezien, de belangen van die bevolking te behar tigen. Over de verkiezing van de heer Wan sink zijn wij allen verheugd nu hij weer zijn intrede doet in de raad. Wij weten, dat de naam Wansink een goede klank heeft, aldus mr. Enklaar. De heer Wiggers is geen onbekende in de raadzaal, hij heeft reeds vele jaren achter de perstafel gezeten. Hij zal erva ren, dat men achter die tafel zit met enig kritisch gevoel. Dat is de taak van de pers. Hij is nu één van de onzen. Bij de benadering van de problemen zal hij nu geconfronteerd worden met de achter gronden. De heer Landeweerd heeft wel eens gezegd „ik ben degene, die de mees te kiezers vertegenwoordigt". Dank zij het aantal inwoners is de heer Wiggers nu als 2e man om diens partij te verte genwoordigen. De raadsvoorzitter zei overtuigd te zijn, dat deze de onderlinge sfeer die in deze vergadering steeds be staat zal vveten te handhaven. Hij ver klaarde tot vóór dit moment de heren Rietberg en Van Schouten nauwelijks te hebben geleend, maar vond het zeer be langrijk, dat de jeugd zijn bijdrage mag leveren bij de behartiging van de belan gen der gemeente. De burgemeester wees de jongste i-aadsleden er op, dat men de kritiek moet brengen op de plaats waar de gemeente vergadert en niet op de straat. Hij sprak de hoop uit, dat men goed met elkaar zal kunnen w.erken en dat ook zij iets zullen aanvoelen van de goede sfeer, die altijd in de vergadering heeft geheerst. Hij deed op alle leden een beroep op een ami cale medewerking. Tot leden van de energiecommissie werden vervolgens gekozen: A. Westerik (c.h.), A. Jansen (pvda)', .W. ten Berge (gem. belang) en G. Landweerd (a.r.). Voorzitter wordt wethouder Klein Velder man (gem. bel.). Slachthuiscomm.G. Brands (pvda), D. J. Wansink (gem. bel.), J. H. Bosschers (c.h.), J. Wiggers (a.r.). Voorzitter mr. W. H. Enklaar. Wegencommissie: H. Meerman (pvda), H. Rietberg (c.h.), E. M. van Schooten (boerenpartij), G. Landeweerd (a.r.), voorzitter: wethouder J. Rietberg (a.r.), Commissie georg. overleg: J. H. Bos schers (c.h.), A. Jansen (pvda) en W. ten Berge (gem. bel.), voorzitter is de burgemeester. Nadat de burgemeester herinnerd had aan de verjaardag van Prins Claus en enkele leden enige vragen hadden gesteld werd de vergadering gesloten. Over de rivier en onder de bomen, de thans in de ARBO-reeks verschenen Ne derlandse vertaling van Across the river and into the trees was Ernest Heming way's eerste roman na een zwijgen van tien jaar. Het boek speelt in Italië, in 1946, en de echo's van de tweede wereld oorlog, waarin Hemingway zelf vóóraan meevocht, zijn er nog duidelijk in hoor baar. Het toneel is Venetië en de hoofd figuur is kolonel Richard Cantwell eens gedurende korte tijd brigade-gene raal een man van middelbare leeftijd, die een hard leven achter zich heeft. Voor hem is de tweede wereldoorlog een „vuile oorlog", omdat er elke heroïek in ont brak, die hij zich nog herinnert van de éérste wereldoorlog. Toen vocht hij óók in Italië en hij heeft er zijn grote liefde voor de stad Venetië van overgehouden. Als gevolg van verscheidene verwondin gen is de kolonel 'ernstig ziek. Hij weet, dat hij niet langer meer zal leven. Vanuit Triëst, waar hij is gestationeerd, laat hij zich naar Venetië rijden en hij beleeft daar al zijn herinneringen, vol spijt, heim wee en bitterheid. Maar naast dit omzien- in-wrok, beleeft hij een laatste, meesle pend liefdesavontuur met een jonge vrouw: de kleine comtessa Renata. Zij is jong, zij is fris, zij is mooi en zij doet.een wilde hoop in zijn hart herleven. Zij is een klankbord voor zijn felle betogen te gen de oorlog, tegen de legerleiding voor al, een klankbord ook voor zijn voortdu rende hardop-denken-aan-de-dood. Vóór alles is deze comtessa zijn meest intense, heftige liefde, kort maar hevig. Op last van Hemingway zélf is dit boek vijftien jaar lang in Europa verboden ge weest om, naar nu is gebleken, de gevoe lens te sparen van de kleine Italiaanse gravin Adriana Ivaneich Biagini, naar wie Hemingway zijn fascinerende Renata- figuur creëerde. Zij was negentien jaar oud toen het boek van Hemingway in 1950 verscheen. Ze is nu gehuwd met een Duitse zakenman en woont in Mi laan. Over de rivier en onder de bomen ver scheen als ARBO-boek bij de Uitgeverij De Arbeiderspers in een vertaling van mevrouw E. Veegens-Laterf, met illustra ties van H. Bishoff. Prijs gebonden: ƒ11,90 (voor abonnees op de serie 5,95). Men verzoeke ons mede te delen dat op dinsdag 3 september de eerste be jaardensociëteit na het vakantieseizoen weer zal beginnen. De familie Cats, welke in onze ge meente de enige is die nog zelf op de boerderij kaas maakt, is bereid de be- 1 jaarden op 13 september als hun gasten te ontvangen te rond te leiden door hun kaasmakerij. Het ligt in de bedoeling dat gezamen lijk van Irene af naar de familie Cats wordt gereden. Voor vervoer zal worden gezorgd. De leden van de bejaardensociëteit worden dringend verzocht niet later dan 10 minuten over twee bij Irene aanwe zig te willen zijn. •••••••••••••O** MMOOMMM Na de wethoudersverkiezing sprak de burgemeester een woord van dank tot de afgetreden wethouder, de heer Brands, die echter als raadslid zijn taak blijft ver vullen. Gekozen in de plaats van de heer Soer, die tot aller verdriet het college veel te vroeg door de dood ontvallen is, heeft de heer Brands zijn plaats op waar dige wijze ingenomen. Wij hebben het 4 jaar zeer goed met elkaar gehad en de heer Veneldaas Slots en spreker hebben, dat gisteren bij het afscheid in het college nog eens onder woorden gebracht. Wij hebben U geprezen, aldus mr. Enklaar, ■■h Oud-wethouder de heer G. Brands omdat wij van 'n politieke zaak nooit iets gemerkt hebben. Bij benoemingen hebt U ook steeds gestreefd naar de beste man op de beste plaats. Wel was er verschil van mening, maar wij hebben altijd goe de beslissingen kunnen nemen. Wij heb ben U leren kennen als een betrouwbaar en integer man. De gemeente is U veel dank verschuldigd. Politiek is een hard bedrijf. De burgemeester kan zich voor stellen, dat het een grote teleurstelling voor de heer Brands is, dat hij niet als wethouder terugkeert. Dankbaar voor de Het eerste elftal van Blauw Wit '66 is met een gelijk sffel (22) tegen het sterke Achilles II te Enschede zeker niet onverdienstelijk gestart in de competi-, tie '66-'67. Hadden de1 Blauw Witte voorwaart- sen wat beheerster met de wat men noemt opgelegde kansen omgesprongen dan had men zeker met 42 gewonnen. De doelpunten werden gescoord door Steggink en ter Beek. Blauw Wit II speelde thuis tegen het vijfde van Sportclub Rijssen, stond tot tweemaal toe voor doch moest met de rust genoegen nemen met een achter stand van 23. Na de rust was het met de Blauw Wit ten helemaal mis. Er werd zeer slordig gesp.eeld, zonder elan en het kostte de Rijssenaren bijna geen moeite om de score op te voeren tot 72. Voor de thuisclub scoorden Schöppers en Fliermah. De Blauw Wit junioren verloren hun eerste thuiswedstrijd tegen de B-junio ren van Sportclub Rijssen (03) en de Blauw Witte pupillen moesten in het Sportdal het onderspit delven tegen de HVC pupillen (20). Programma zaterdag 10 september: Blauw Wit I Sp. Rijssen I 4.00 uur Sp. Rijssen II Blauw Wit II 4.00 uur Junioren (pupillen): Twente d (Goor) - Blauw Wit b 3.00 uur Zaterdag: Blauw Wit 1 Sportcl. Rijssen 4.00 uur (Dc Poppe) Sp. Rijssen 2 Blauw Wit 2 4.00 uur Holten a Twenthe a 4.00 uur Enter Vooruit a Holten b 4.15 uur Twenthe d Blauw Wit b 3.0Ö uur WW e Holten d 3.00 uur DES g Holten e 3.00 uur vriendschap, die spreker zo ruim heeft mogen ondervinden, is hij verheugd, dat de heer Brands in de gemeentelijke ge zichtskring blijft. De heer Brands dankte de burge meester en de heer Veneklaas Slots voor de goede en prettige samenwerking. Aan vankelijk was hij niet zo gebrand ge weest op het wethouderschap, maar door de prettige geest, die er onderling heer ste, was hem de uitoefennig daarvan licht gevallen. Alleen voor de manier waarop hij buiten spel is gezet kon hij geen goed woord over hebben. In de wedstrijd van Holten 1 tegen Rood Zwart 1 uit Delden werd niet gescoord. Vooral in de eerste helft werd in een hoog tempo gespeeld, zonder dat er van een be langrijk overwicht van een van de par tijen sprake was. Wel deden zich enkele spannende momenten voor. Reeds in de 12e minuut kroop Rood Zwart door het oog van de naaid toen Gerrit Soer bij de afweer van een aanval door de vijandelijke verdediging het terugspringende leer met een listig hakballetje net naast de buiten kant van de paal plaatste. Zeven en twin tig minuten later kwam het doel van de bezoekers door dezelfde speler weer in ge vaar, maar de Deldense keeper, die zijn doel uitstekend verdedigde, wist steeds op het juiste moment in te grijpen. Het spel van de Holtenaren, die de Rood-Zwarte verdediging met lange pas ses trachten te forceren, was te doorzich tig en leverde geen resultaat op. Er werd vaak te hard, maar vooral te onzuiver ge schoten. Het samenspel van de Deldenaren was van beter gehalte, maar zij strandden steeds op de hechte verdediging van Hom mes c.s., die op tijd wisten in te grijpen. Na de rust oefende Rood Zwart gerui me tijd een zware druk uit op het Holten- se doel en liet goalie Jan Beltman zich van zijn beste zijde zien. Resultaat lever den de aanvallen van Delden dan ook niet op. Met het verstrijken van de tijd werden de aanvallen van de Holtenaren onstuimi ger, maar er zat nog te weinig verband in de ploeg om werkelijk gevaarlijk te worden. Vooral de middenlinie sloot niet altijd voldoende achter de voorhoede aan. Toen Wim Nijenhuis, na een lichte bles sure, op halve kracht ging spelen, ontbra ken bovendien de vaak gevaarlijke voor zetten van links. Door enkele schermutse lingen werd de sfeer wat onrustig. Rood Zwart trachtte in de laatste minuten nog een doelpunt te forceren, maar de Holten- se verdediging gaf geen krimp. De wed-* strijd eindigde dan ook met blanke stand (00), waarmee de krachtsverhouding juist werd weergegeven. Aan de navlucht met oude en jonge duiven vanaf Roosendaal werd door de Bergvliegers deelgenomen met 149 vo gels. Het werd door de zuid-westelijke wind en het goede weer een snelle vlucht. Lossing 11.30 uur. Aankomst eerste duif, van de heer W. Aaftink, 13.10.18 uur, 37ste duif 13.23.03 uur. Met de aankomst van zijn eerste duif schoof de heer Aaf tink in de ranglijst op van de 9e naar de 5e plaats. De heer H. J. Aaftink hand haafde zich op de eerste plaats. De vol ledige uitslag was: 1, 14, 22, 23, 24 W. Aaftink: 2, 6, 15, 18, 19, 33, 34 en 35 H. J. Aaftink: 3, 8, 27, 29, 30, 31 en 32 W. v. d. Pluym; 4 H. Wansink; 5 en 13 H. van „Beek; 7, 21, 25, 28 en 37 L. Gazan; 9, 20 en 26 J. W. Willems; 10, 11, 12 en 16 G. Veldhuis en 17 en 36 G. Steunenberg. De prijs werd gewonnen door W. v. d. Pluym, de Scheerweg was voor H. Wan sink. De stand is nu: 1. H. J. Aaftink 240.5 p.; 2. H. van Beek 192.8 p.;'3. W. v. d. Pluym 183 p.; 4. J. W. Willems 171.4 p.; 5. W. Aaftink 169.9 p.; b. L. Gazan 154.7 p.; 7. H. Wansink '133.5 p.; 8. I-I. J. ten Velde 129.1 p.; 9. C. W. Reeves 125.2 p.; 10. G. Steunenberg 124.8 p.; 11. Joh. Paal man 101 p.; 12. G. Veldhuis 90.7 p.; 13. D. Muller 86.2 p.; 14. Joh. Veldhuis 82.8 en 15. G. Bekkernens 34.6 p. FEUILLETON door Gré de Boer 22) Om half zeven belde hij naar huis vanuit Heerde. „Nel, ik ben nog lang niet klaar. Een ingewikkeld gevalletje, dat ik zorgvuldig moet behandelen. Wacht maar niet met het eten, ik koop wel wat. Ik zal proberen het niet te laat te maken." „Goed, Huib. Doe maar kalm aan, he? Ik wacht wel op je. Dat is jammer, want Jaap en Hehnie komen vanavond." „Dat is waar ook. Nou, ik zal probe ren zo gauw mogelijk thuis te komen, hoor!" „Goed, lieverd. Ik zal het wel zeggen, al ze komen. Tot straks." Terwijl hij langzaam over de oude weg in de richting van zijn huis reed, dacht hij: Ik begin een schurk te worden: je raakt er aan verslaafd. Alle goede voor nemens ten spijt, om het te laten, steek je na één of twee dagen niet roken er toch weer één op. En zo zal het met dronkaards ook wel zijn. Vroeger ver achtte ik zulke zwakkelingen. Nu ben ik er zelf énHopeloos. Bij het laatste dorp voor het stadje stopte hij op een dwarsweg en zette de motor af. „Ik moet het vanavond kort maken," zei hij tot zichzelf. „Hoogstens een half uurtje, drie kwartier. Jos zal het begrijpen." Al enige tijd wilde het meisje niet meer, dat hij haar bij het Wied ophaal de. Dicht in de buurt lag de boerderij van Van 't Woud en vandaar uit had men een vrij uitzicht op het kruispunt. Dus stapte ze een paar keer per week op de bus en nam een retourtje naar het dichtsbijzijnde dorpje, waar Huib Hartog met de wagen wachtte. Om kwart over zeven zag hij haar aankomen, diep voorovergebogen tegen de strakke wind in. Toen ze vlak bij was, opende hij alvast het portier. Zwijgend stapte ze in en vrijwel gelijk trok Huib de wagen op. Hij greep onder het rij den haar hand en drukte die. Ze voelde j ijskoud. „Jos, kind, wat ben je koud. j Waarom heb je geen handschoenen aan getrokken?" „Vergeten," antwoordde ze op vlakke i toon. Huib stuurde de wagen de bossen in en na enige tijd stopte hij aan de kant- van de weg en doofde zijn grote lichten. Toen trok hij het meisje naar zich toe en begon haar te kussen, maar ook haar lippen voelden kil aan. Gelijk begon ze te huilen. „Wat is er? Ben je niet in orde? Heb je soms kou gevat?" Ze lag in zijn armen te snikken, doch na enige tijd begon ze: „Ze weten het in de stad van ons. Dus zij ook al, dacht hij. Maar speelt de verbeelding ons geen parten. Hoe kan men het weten? We zijn zo voorzichtig als maar mogelijk is. Hij probeerde haar 1e overbluffen. „Hoe kom je aan die onzin?" Ze schudde haar hoofd. „Het is geen onzin. Ik merk het al een paar dagen. Zelfs m'n baas is opeens stug tegen me. Daar kan ik niet tegen. Ik zie het aan de gezichten van de mensen. In de buurt en in de stad.' Gisteravond ik moest nog even de stad in Bij de cafetaria stonden wat jongens. En meisjes. Toen ik aankwam, zwegen ze plotseling allemaal en keken me aan. Toen ik voor bij was, hoorde ik zé mompelen „Ach," probeerde hij haar gerust te stellen, „dat zegt toch niets?" Josefien draaide haar gezicht naar hem toe. „O nee? Anders was het altijd: Ha, die Jos, of ze maakten een grapje: moet je een croquet je, Jos? Maar nu keken ze alleen maar. En zwegen. Tot ik voorbij gefietst was." Ze pakte een zakdoekje uit haar tas en begon over haar gezicht te vegen. „Je merkt het aan een hoop kleinigheden. Ze zeggen niks, maar hun gezichten spreken boekdelen. En ik weet ik voel instinctmatig, wat ze denken." Ze frommelde het zakdoekje in elkaar. Haar blik werd vragend, toen ze hem in het halfduister aankeek: „Jij hebt het ook gemerkt, he? Ze weten het. Hoe dat is me een raadsél. Iemand moet ons een paar keer gezien hebben. Hier of ergens anders. Of je broer zou „Daar hoef je geen angst voor te heb ben. Ik ken Klaas. Zo is hij niet." „Die buurman van je soms?" „Ach, welneeMisschien weet nie mand in werkelijkheid iets, maar gissen ze alleen maar. Overigens, we komen toch nooit samen meer door de stad heen? De laatste keer was dat. wacht eens dat was, toen ik deze wagen uit Den Haag gehaald hebt. Weet je nog?" Ze haalde haar schouders op. „Weet ik hel. Maar een feit is, dat men in de stad iets over ons te weten is gekomen. Kom nou de mensen veranderen zo maar niet zonder redenen hun sympa thieën? Willems, de monteur, stak altijd zijn hand op, als ik 's morgens kwam. Sinds twee dagen heeft hij het opeens zo druk, dat hij me niet eens meer ziet. Altijd kwam hij zijn koffie en thee in het kantoor opdrinken, maar sinds eer gisteren doet hij dat in de garage. En m'n baas nou, laat ik er maar over zwijgen." „Heeft-ie er wat over gezegd? Heeft- ie je beledigd?" viel Huib heftig uit. Ze schudde haar hoofd. „Welnee, zo is hij niet, dat weet jij ook wel beter. Maar af en toe voel ik, dat hij me zit aan te kijken. Vroeger maakte hij wel eens een grapje, maar sinds gisteren zegt hij al leen het hoognodige. Dat maakt me ner veus." Geruime tijd was het stil in de wagen. Huib streek haar enkele malen over de haren en drukte haar tegen zich aan, nadenkend. Maar wat kon je er aan doen? Je kon moeilijk naar buurman van Veelen toe stappen en vragen: Is er wat, buurman, dat je me niet meer wilt zien? Overigens, hem kon het weinig schelen, maar voor Jos was het rot „Als je eens ergens anders ging wer ken," opperde hij voorzichtig. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2