Uit het plaatselijk parlement Mi Opening Winterwerk &t*k Zaterdag 3 splember 1966 Afscheid van wethouder Veneklaas Slots en raadslid Sprokkereef. HOLTENS NIEUWSBLAD Aan- en verkoop van grond. Onderhandse opdracht bouw 49 woningen. Aanvullende kredieten tot miljoen. Resultaten slachthuis over eerste halfjaar 1966 niet ongunstig De Holtense vroedschap heeft in de laatste vergadering van de zittingsperio de 1962-3966 woensdagmiddag na afhan deling van de dertien punten tellende agenda afscheid genomen van wethou der B. J. Veneklaas Slots en de heer E. J. H. Sprokkereef. In deze laatste verga dering verklaarde burgemeester mr. W. H. Enklaar het zeer te betreuren, dat niet kon worden gezegd, dat de raad in deze zittingsperiode ongewijzigd was gebleven. Bij het afsluiten van deze periode denken we terug aan de persoon van de heer H. Soer, die op 4 september 1962 tot wethou der werd gekozen; een functie, die hij helaas maar enkele weken kon waar nemen. VERGRIJSD IN DE DIENST Zich tot de heer B. J. Veneklaas rich tend zei mr. Enklaar: „U heeft zich leren kennen als een trouw, degelijk, solide, betrouwbaar en karaktervast mens, sie raden om trots op te zijn en eigenschap pen waarom U in ons hart zo'n bijzon dere plaats hebt ingenomen. Het was een groot voorrecht U 27 jaar in ons midden te mogen hebben. Thans laat ik het zo mogen zeggen - „vergrijsd in de dienst" neemt U afscheid. Steeds uw plicht ge daan en steeds bereid om de belangen van onze mooie gemeente en haar ingezete nen te dienen. Geen enkele vergadering van de raad gemist en slechts een keer wegens huiselijke omstandigheden -- ontbroken in een vergadering van burge meester en wethouders. Bijzonder veel steun heeft ons college van U gehad. Wij wisten wat we aan el kaar hadden en omdat we het samen goed meenden namen we elkaar zo af en tóe wel eens „op de hak". We konden dit doen omdat we vrienden waren. Dat het onze vorstin behaagde om U ter gelegenheid van uw 25-jarig lidmaat schap van de raad koninklijk te onder scheiden stemde ons dankbaar en ver heugd en niet alleen ons, maar alle Hol tenaren. Ik hoop niet, zo besloot de burgemees ter, dat dit afscheid van vandaag zal be tekenen dat we U nooit meer terugzien op het gemeentehuis, maar ik spreek de wens uit, dat U de weg naar hier zal blij ven vinden om nog eens na te praten over de goede jaren, die wij samen hebben ge had." PUNTIGE OPMERKINGEN EN VAAK HET LAATSTE WOORD De heer Sprokkereef, die 9 jaar zitting in de raad heeft gehad, zo zei mr. Enk laar, hebben wij leren kennen en waar deren als een wijs en bedachtzaam man. Hij had veelal het laatste woord en was sterk in het plaatsen van puntige opmer kingen. Hij had zitting in tal van vereni gingsbesturen en organisaties, maar als het aankwam op het trekken van de grootste gemene deler, dan waren dit de boeren. Als raadslid diende hij de belan gen van Holten, maar dan uit de gezichts hoek van de boer; een gezichtshoek, die echter nooit een belemmerende invloed heeft gehad op de goede verstandhouding. U moogt, zo besloot de burgemeester, dankbaar terugzien op de negen jaar dat U lid van de raad van Holten bent ge weest. In een kort afscheidswoord tot de raad herinnerde burgemeester Enklaar aan verschillende voorzieningen die in de achterliggende vier jaar werden getrof fen en hij noemde o.a. de bouw van het nieuwe slachthuis (waarover twintig jaar werd gesproken in de vergaderingen van de raad), de Plattelandsbibliotheek, de ULO-school (met HAVO en MAVO), ver harding van enkele zandwegen, woning bouw en de bevolkingstoename (septem ber 1962 6100, thans ruim 6600 zielen). NIET DURVEN DENKEN Wethouder Veneklaas Slots, die aan het begin van zijn toespraak de CHU-kie- zers dankte voor het in hem zo vele jaren gestelde vertrouwen, verklaarde bij zijn verkiezing tot raadslid (1939) niet te heb ben durven denken, dat hij een zo lange reeks van jaren een wethoudersstoel zou bezetten. Dat hij zo veel mocht doen in het belang van de gemeente en haar in woners deed hem veel deugd. Hij dankte de raadsleden voor mede werking en vriendschap en sprak woor den van lof en waardering tot burge meester Enklaar die als burgervader de Holtense gemeenschap op zo uitnemende wijze wil dienen. Woorden van dank sprak de heer Veneklaas Slots ook tot collega Brands, met wie steeds prettig werd samengewerkt, tot de gemeente secretaris de heer G. J. Langenbarg, tot de hoofden van de verschillende dien sten. tot het secretariepersoneel, het per soneel van gemeentewerken, het ener giebedrijf en de gemeentearbeiders. Alhoewel de financiële nood van de gemeente groot is had de heer Vene klaas Slots toch nog de moed om een verlanglijstje te presenteren waarop hij vroeg een nieuwe school met onderwij zerswoning in Dijkerhoek en herbestra ting van een gedeelte van de weg Espe- lo-Dijkerhoek. ABRUPTE INGREEP De heer J. Rietberg sprekend namens de raadsleden noemde het heengaan van de heer Veneklaas Slots een abrupte in greep in de regelmaat van het dagelijks leven. Zeven en twintig jaar lid van de raad (met een schorsing van vijf jaar tijdens de bezetting) waarvan zestien jaar wethouder en dus betrokken bij de bestuurlijke arbeid wil zeggen vertrouwd raken en vergroeien met dit werk, kort om van uur tot uur op de hoogte blijven met het wel en wee van de gemeente en haar ingezetenen. Dit alles wordt spoedig verleden tijd en U zult dit alles vooral de eerste tijd missen. Er zal een leemte zijn, nu U de gang naar 't- gemeentehuis niet meer hoeft te maken. Maar niet alleen bij U, ook bij de raad zal er in de komende raadsvergaderingen die leemte zijn, want een vergadering zonder Veneklaas Slots heeft nog geen onzer meegemaakt. U en wij thans nog uw medeleden zullen met de komende veranderde omstandig heden vertrouwd moeten raken. Ik wil geen uitvoerig resumé geven van het vele en belangrijke werk dat U in de loop der jaren in het belang van de Holtense gemeenschap heeft verricht doch het laten bij een oprecht hartelijk dank U wel voor alles wat U deed. Voor de heer Sprokkereef ligt het heengaan uit de raad iets anders naar mijn mening wat gemakkelijker. Het moet m.i. worden gezien als De scheidende Wethouder IJ. J. VENEKLAAS SLOTS van een geleidelijk terugtrekken uit be stuursfuncties in 't openbare leven nu de pensioengerechtigde leeftijd werd be reikt. Dat wil echter niet zeggen dat U na een 9-jarige zittingsperiode geen be paald stempel achterlaat. Met U gaat een zeer bekwaam raadslid heen en vooral 't agrarisch deel onzer ingezete nen verliest in U een zeer deskundig pleitbezorger. Wij hebben U leren ken nen als iemand die steeds goed beslagen ten ijs kwam en uw oordeel over een be paald onderwerp of voorstel was altijd weldoordacht en goed overwogen, met kennis van zaken en scherpzinnigheid benaderde U de problemen. U was als oudste lid van de raad onze woordvoer der en U deed dit altijd op een bijzondere prettige wijze daarbij de gave bezittend van een goede formulering van 't woord. Gaarne wens ik U en de heer Vene klaas Slots namens de raad op Uw ver dere levensweg bij het klimmen van de jaren, Gods onmisbare zegen. GOED ELFTAL De heer Sprokkereef roemde in een korte toespraak de prettige sfeer en goe de vriendschap die steeds in de raads zaal heerst. Het samenspel in het elf tal was goed en mede hierdoor heeft men succes behaald en veelal bereikt wat men beoogde. Het was een voorrecht in dit elftal negen jaar mee te mogen spelen. De heer Sprokkereef die zeer content was met de entree op 6 septem ber a.s. van enkele jongere raadsleden wenste B en W en de raad voor de ko mende zittingsperiode alle goeds en dankte de kiezers voor het in hem ge stelde vertrouwen. AGENDA VLOT AFGEWERKT Voordat in deze latste zitting afscheid werd genomen van Wethouder B. J. Ve neklaas Slots en de heer J. H. Sprokke reef werkte de raad in vlot tempo de agenda af die dertien punten telde. Een schrijven van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie te Utrecht be treffende de blokbegrenzing ruilverka veling „Holten-Markelo" was voor de heer W. ten Berge aanleiding om te vra gen of de ruilverkavelingscommissie niet „versterkt" kon worden met een Holte- naar. De oppervlakte die Holten „in brengt" is zoals de plannen nu liggen in ieder geval even groot als het Markelose gedeelte en in de commissie zitten 3 mensen uit Markelo en 2 uit Holten. De vraag van de heer Ten Berge was voor de Voorzitter een reden om mee te delen dat de Commissie geluisterd heeft naar reëele Holtense wensen en we zul len ons thans moeten distanciëren van kritieke instellingen die we eerst hadden. Aan gerechtvaardigde belangen van Holten is genoeg gedaan. Of er twee of drie Holtenaren in de commissie zitten doet er niets toe als de commissie als geheel haar werk maar goed doet. De Standsorganisaties hebben hun fiat gegeven, het gaat in de voorbereidende commissies goed. We moeten nu niet meer gaan „modderen". Niet klein zijn maar vertrouwen hebben dat dit grote werk naar behoren zal worden gerund. De Kon. Ned. Heide Mij. heeft gezegd wij zullen U bijzonder goed behandelen. Op een vraag van de heer Westerik deelde de Voorzitter mede dat de Ko ninklijke nog dit jaar met een plan ter tafel hoopt te komen. De heer Rietberg (lid van de Ruilver kavelingscommissie) verklaarde het met de gang van zaken tot nog toe eens te zijn en waarschuwde voor stagnaties als gevolg van „strubbelingen". Burgemeester Enklaar deed tenslotte een dringend beroep op de raad om zich enbloc achter dit verkavelingsplan te scharen. AAN- EN VERKOOP VAN GROND Een voorstel van B en W om grond aan te kopen rond de commandopost van de BB aan de Oranjestraat van de Provincie Overijssel voor een bedrag van 6.445,ontmoette geen bezwaren. Be treffende de haveloze toestand waarin de tuin bij deze post verkeerd nam de Voorzitter contact op met de provinciale commandant. De heer T. Rietman te Ommen die niet bereid was om een klein perceeltje bos- terrein in het voor villabouw bestemde terrein in de Look aan de gemeente te verkopen voor de vastgestelde prijs heeft blijkbaar vernomen dat de gemeente er geen belang meer bij heeft en liet nu weten dat hij deze 2000 m^ wil afstaan voor de prijs van ƒ2,— per m2. Geen dei- leden had bezwaar om alsnog met de heer Rietman zaken te doen. Aan Ver- dugt's Exploitatie Mij voor Onroerende goederen te Tiel werd voor 10.280, ruim duizend m'2 grond verkocht in het Kolplan (Industrieterrein) terwijl op voorstel van B en W verder nog werd besloten tot het verkopen van bouwter reinen in het Kolplan-Oost aan de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Zwolle voor 16,50 en 18,50 per m2 als mede drie percelen voor het bouwen van bungalows resp. voor de prijs van 14.250,— 13-000,— en 10.500,—. STRAATNAMEN De heer Landeweerd voelde zich niet bepaald gelukkig met de namen die B en W kozen voor de nieuwe straten in het Kolplan-Oost. Hij zou liever bordjes zien met de namen van oud-Holtenaren er op. 't Zou de mensen meer aanspre ken. De Voorzitter kon deze zienswijze wel delen maar vindt namen als Schou tenstraat en Schepenstraat ook leuk. 't Is een manier om het verleden te doen herleven en in dergelijke namen zit mo gelijk een aardig lesje voor het onder wijs. Het ligt in de bedoeling om bij de naamgeving in het plan „De Haar" aan dacht te schenken aan het verzet en de bevrijding. De heer Rietberg liet weten het met de heer Landeweerd wel eens te zijn. Laat men in het Kolplan de gekozen na men aanbrengen maar bij naamgeving in de Haar eens denken aan bijv. mees ter P. Kenemans die meer dan dertig jaar hoofd van de School met de Bijbel is geweest en die niets te veel was als hij de belangen van Holten kon dienen. De heer Westerik kon met de namen voor de straten in het Kolplan wel akkoord gaan maar zou een volgende keer eens willen denken aan wijlen ds Bax en ds Steenbakker die resp. als gereformeerd en hervormd predikant vele jaren in Holten het woord hebben bediend. De Voorzitter zal bij een volgende naamgeving met de suggesties rekening houden maar meende toch even waar schuwend de vinger te moeten opsteken. Men moet in deze zeer voorzichtig zijn. De heer Ten Berge zou graag zien dat men voor een straat dezelfde naam aan houdt en niet zo als het geval is bij de Pastoriestraat en de Rietmolenstraat. Dat geeft maar verwarring. Een voorstel tot wijziging van de ver ordening regelende de tarieven voor de levering van aardgas alsmede een voor stel tot vaststelling van een verordening geldelijke steun doorstroming van huur ders van goedkope naar duurdere wo ningen werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Van doorstroming zal in de praktijk (nog) niets komen om de eenvoudige reden dat men geen duurdere woningen heeft. Er zijn wel een aantal mensen die in woningen zitten beneden hun finan-- ciële kunnen. EERVOL ONTSLAG Aan mevrouw G. Slotman-Post werd op haar verzoek met ingang van 19 sep tember a.s. eervol ontslag verleend als hoofdleidster der openbare kleuterschool in de Boschkamp onder dank voor de verleende diensten. BOUW VAN 49 WONINGEN Op voorstel van B en W werd besloten tot het verlenen van een onderhandse opdracht aan het aannemingsbedrijf B. J. van der Steeg Hzn. te Genemuiden voor de bouw van 49 woningwetwoningen in het Kolplan-Oost. Het plan werd eerst met de plaatse lijke aannemers doorgenomen maar aangezien men niet voor de zgn. curve- prijs kan bouwen kon aan hen de bouw niet worden gegund. De fa v. d. Steeg kan bouwen voor de curveprijs omdat drie gemeenten (Hollen, Staphorst en Genemuiden) gaan bouwen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden heeft de firma v. d. Steeg 40 werkweken nodig voor de bouw van deze 49 woningen. De Holtense aannemers hebben nog even gesproken over „sam, sam" maar hebben geen organisatie daarvoor. FORSE AANVULLENDE CREDIETEN Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad tot het verlenen van een aan vullend crediet bouw slachthuis tot een bedrag van 586.000,Tijdens het bou wen van het nieuwe slachthuis kwamen de EEG-voorschriften en -eisen af (be tegeling etc.) en de werkelijke kostprijs werd belangrijk hoger dan was voorzien iets wat normaal is bij het bouwen van zo'n bedrijf. Met het verlenen van dit crediet is het af. Op een vraag van de heer Ten Berge deelde de Voorzitter mede dat het exploitatieverlies over het eerste half jaar van 1966 bedroeg 5.600,waarbij men niet uit het oog moet verliezen de mond- en klauwzeer periode waardoor het aantal slachtingen sterk daalde. Men hoopt in het 2e halfjaar een flink deel van het verlies in te halen. De Slacht huiscommissie is over de gang van za ken tevreden en is wat de toekomst be- De raad na een 4-jarige zittingsperiode voor de laatste keer in vergadering bijeen treft niet somber gestemd. De raad ging verder nog akkoord met de voorstellen tot het verlenen van crediet voor uit breiding gasontvangststation (ƒ93.000,-); uitbreiding elektriciteitsbedrijf (ƒ2.400,-) aankoop brandweermateriaal (ƒ41.000,-) leermiddelen scholengemeenschap (ƒ4.180,50) en bouw garage bij postkan toor (ƒ4.850,—). De uitbreiding van het gasontvangst station is dringend nodig wil men blij ven kunnen voldoen aan nog steeds toe nemende behoefte. Men hoopt nog voor het a.s. winterseizoen de uitbreiding klaar te hebben zodat men in het voor de deur staande stookseizoen garant kan zijn voor een goede distributie. Het voorstel om 24.000,— te besteden voor verzwaring van het elektriciteitsnet werd met grote instemming begroet. In de buurtschappen Beuseberg, Espelo en onder Nieuw Heeten laat de spanning veel te wensen over. De heer Sprokkereef zou graag zien dat het bovengrondse net werd vervangen door een ondergronds. Het landschap zou dan fraaier worden en de hinder van palen langs de wegen en in de landerijen zou tot het verleden be. horen. De voorzitter zou aan de wensen van de heer Sprokkereef heel graag tegemoet willen komen maar in deze tijd van fi nanciële stilstand en kapitaalschaarste hoeft men hier zelfs niet aan te denken. Of de 41 mille nodig voor de aankoop van brandweermateriaal op tafel zal ko men moet maar worden afgewacht zo liet de Voorzitter de heer Ten Berge we ten. B en W kunnen geen verantwoording langer nemen voor het thans in gebruik zijnde materieel. Het wachten is thans op Den Haag, de verantwoording is door het genomen besluit van de raad van onze schouders genomen. RONDVRAAG Op een vraag van de heer Ten Berge of de krapte op de kapitaalmarkt van invloed zal zijn op de realisering van het uitbreidingsplan en de bouw van een Be jaardencentrum deelde, de Voorzitter mede dat deze geldschaarste in ieder ge val remmend werkt. Hopelijk komt er spoedig wat meer ruimte. Wie weet ko men er de 3e dinsdag in september ver rassingen uit het kleine koffertje. Het Bejaardencentrum zou zeker in een gro te behoefte voorzien maar het is niet mogelijk om vooruitlopend op het uit breidingsplan gronden aan te kopen voor het bouwen van dit centrum. Een voorlopige grondprijs aanhouden en later eventueel meer betalen zoals de heer Ten Berge zou willen gaat niet want men krijgt dan nooit een zuiver exploi tatie overzicht. Op een desbetreffende vraag van de heer Jansen deelde burgemeester En klaar mede dat van de PTT bericht was ontvangen dat zo gauw Holten aan de beurt is in het dorp een telefooncel zal worden geplaatst. De heer Bosschers zou graag zien dat de School in Espelo en de school in Dij kerhoek werden opgeknapt. De Voorzit ter verklaarde wat de school in Espelo betreft hiervoor wel te voelen maar aan gezien in Dijkerhoek een nieuwe school moet worden gebouwd zal men aan het oude gebouw alleen die voorzieningen moeten treffen die dringend noodzake lijk zijn. Het z.g. winterwerk, waarbij alle Her vormde verengingen betrokken zijn, zal zondagavond van start gaan met een bij zondere laten we zeggen met een exclu sieve dienst in de hervormde kerk. Ex clusief omdat in deze dienst een aantal hervormde ouderen en jongeren hun vi sie zullen geven over tal van zaken op ker kelijk- en verenigingsgebied. Onomwon den en zoals men dat noemt „fris van de lever". Men krijgt de gelegenheid om nou es precies te zeggen hoe men denkt over de kerk, het kerkvolk, de preek van de dominee, samenwerking tussen hervorm den en gereformeerden enz. Ook menin gen van buiten de kerk zal men "kunnen beluisteren. Het geheel zal muzikaal worden om lijst. Nadat men uitgesproken is zal dominee Addink in een korte samenvafïlng zijn visie geven over de verschillende vragen en opmerkingen. De dienst begint om 7.15 uur doch van 7.00-7.15 uur zullen in samenzang een aantal bekende liederen worden gezon gen.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4