imarfó '$m GESLAAGDE HEJBEWMKLTOCIT BRACHT HORDERDE!) IN DE NATUDR KfiLVERKEVRING lagere Landbouwschool Katham Het nette stadje Uitneembare fiets gewonnen Jan Muüer won in Bathmen Vormingswerk ook in Holten De voetbalcompetitie begint weer Zaterdag 3 september 1966 Meer dan vijftienhonderd wandelaars - jong en oud - waaronder ruim tachtig groepen hebben zaterdag zeer genoten van de heidewandeltocht, die de W.S.V. „De Trekkers", alhier, onder auspiciën van de N.U.W. organiseerde door de mooiste contreien in deze omgeving. Pre cies half drie vertrokken de clubs in hun kleurige en fleurige wandelcostuumpjes, begeleid door de drumband van de mu ziekvereniging vrolijk zingend, vanaf het gebouw Irene, waar het start bureau gevestigd was, via de Larenseweg en de Stationsstraat, door de straten van het Kolplan, naar de Borkeld. Doel was om door de bossen en langs de bloeiende heidevelden de wandelaars iets te laten zien van het natuurschoon, dat Holten te bieden heeft. De wandelaars, die 25, 15 en 10 km lie pen, kregen allen de bloeiende heidevel den te zien met hun paarse gloed, die, met op de achtergrond het donker naald hout of groene loofhout, een prachtige aanblik opleverden. De rust werd gehou den bij de uitspanning „De Poppe", waar alles keurig geregeld was om de grote schare wandelaars te ontvangen. Daar heerste een enorme drukte en gezellig heid. De 40-km-tippelaars twee en vijftig in getal waren reeds om 11.00 uur ge start en wandelden eerst, door het Neer dorp en via de Holterberg naar café „De Waag", waar de eerste rust gehouden werd. Daarna liepen zij ook via de Bor keld en de Friezenberg naar de „Poppe". Alle wandelaars kwamen via de mooiste gedeelten, van de Beuseberg en Zuurberg weer naar het punt van uitgang het gebouw Irene terug. Daar concerteer de de muziekvereniging „II.M.V." en heerste een prettige sfeer, die zowel ouderen als kinderen hun vermoeidheid deed vergeten. Een groot aantal bussen had de wandelaars uit alle delen van Overijssel en zelfs uit Gelderland en Drente, aangevoerd. Nadat door het ju rylid, de heer J. van de Weerd uit Kam pen, de uitslag was bekend gemaakt en door de voorzitter van „De Trekkers", de heer G. Voortman, de prijzen waren uit gereikt, vertrokken allen weer naar hun woonplaats. Uitvallers waren er praktisch niet geweest. Twee meisjes moesten naar Irene worden teruggebracht. Wel had de E.H.B.O., die met een volledig team over al aanwezig was, tal van blaren moeten prikken. Het was ideaal wandelweer en de deelnemers waren bijzonder enthousi ast over de route, die door „De Trekkers" was uitgestippeld. De gehele organisatie, waarvoor tal van leden waren ingescha keld. was keurig verzorgd. Sommige groepen vonden het wandelen over zand wegen. die overigens wel goed begaan baar waren, enigszins bezwaarlijk. Als algemeen technisch leider trad op de secretaris van de N.U.W., de heer A. Hoogkamp uit Enschede. De jury, die met zoveel deelnemers lang geen gemakke lijke taak had, bestond uit de heren B. Beumer, Borculo, J. v. d. Weerd, Kam pen en W. Waalboer, Zutphen. De Rijkspolitie had voor de verkeers regeling in het dorp o.a. bij het overste ken van de drukke verkeersader, de no dige maatregelen getroffen. De uitslagen van de Heidewandeltocht waren als volgt: 25 kilometer: Senioren le klas: 1. Zwolse Tippelaars 183 p., 2. Flierefluiters, Almelo 173 p., 3. Jannink, Enschede 170% p., 4. Storica, Zwolle 167 p., 5. Steeds voorwaarts, Rekken 164 p. Senioren, 2e klas: 1. Glanerbrug 169 p., 2. Tempo, Diepenheim 166 p., 3. K.S.W., Nijverdal 163 p., 4. Stadsveld, Enschede 160% p. Senioren, 3e klas: 1. Ons Genoegen, Al melo 168 p., 2. Zwervers, Almelo 165% p., 3. Lindenhof, Enschede 165 p., 4. As sendorp, Zwolle 162 p. Senioren, 4e klas: 1. Derofa, Den Hulst 165% p., 2. Stevenfenne, Enschede 163% p., 3. WIOS, Den Hulst 160% p. en de Berk el, Borculo 160% p. Semi-Overheid: B.B., Heerenveen 156 p. Niet aangesloten: H.D.Z., Aalten 166% P- 15 k.m.: Junioren, le klas: 1. Goose- maat, Almelo 178% p., 2. Boomplaats, Almelo 169 p., 3. WIOS, Hengelo (O.) 167% p., 4. Kerkelanden, Almelo 166% p., 5. de Riet, Almelo 164% p., 6. Lindenhof, Enschede 161% p. en Flinke pas, Den Hulst 161% p. Junioren, 2e klas: 1. Tykkert, Almelo 164 p.. 2. Almelo 163 p., 3. Storica, Zwol le 161 p., 4. A.Z.V., Deventer 158 p., 5. Stevenfenne, Enschede 157 p. Junioren, 3e klas: 1. Op Mars, Borne 166% p., 2. De Merels, Almelo 164% p. en Sluitersveld, Almelo 164% p., 3. Tempo B, Diepenheim 160% p., 4. K.S.W., Nij verdal 159% p., Stevenfenne, Enschede 154 p. Junioren, 4e klas: R.K.-H.B.S. „Pius X", Almelo 172 p., 2. V.O.K. B., Almelo 164% p, 3. Centrum, Almelo 160 p., 4. Ossen- koppelhoek, Almelo 157 p., Holtenbroek A, Zwolle 157 p., Holtenbroek B, idem 152 p., 't Harde, 't Harde 151% p. Jun. niet aangesloten N.U.W.: 1. Vier sprong A, Emmercompascuum 165 p., 2. Viersprong B, alsvoren 163 p., Pioniers A, Bergentheim 159% p., 4. Dalfsen 156 P- Senioren, niet aangesloten bij N.U.W. 1. W.I.K., Enschede 160% p. en WIOS, Den Hulst 160% p. 10 k.m., Adspiranten, le klas: 1. Ker kelanden A, Almelo 163% p., 2. De Riet, Almelo 163 p., 3. Almelo 161% p., 4.' VOK, Almelo 158 p., 5. Storica, Zwolle 158 p., 6. Lindenhof A en Lindenhof B. Enschede 157 p., 7. De Merels, Almelo 152% p. Adspiranten, 2e klas: 1. Kerkenhoek, Nieuw-Leusen 166 p., 2. Tukkert A„ Al melo 15S% p., 3. Holtenbroek, Zwolle 156% p., 4. Nijverheid, Hengelo (O. 155% p., 5. Sluitersveld, Almelo 155 p., 6 Tempo B, Diepenheim 154 p., 7. Tukker B, Almelo 152% p., 8. Stevenfenne, En schede 149% p. Adspiranten niet aangesloten N.U.VV. 1. G.V.O., Olst 156 p., 2. Pioniers C„ Ber gentheim, 3. De Viersprong B, Emmer compascuurn 154 p., 4. Pioniers B„ Ber gentheim 153% p., 5. Kerkelanden, Al melo 152% p. en Viersprong A, Emmer compascuurn 152% p. Scholen: 1. School met de Bijbel, Hol ten 159% p. HOLTENS NIEUWSBLAD Begunstigd door mooi weer werd dins dag 30 augustus op het voetbalterreintje aan de Smidsweg voor de vijfde keer de jaarlijkse kalverkeuring van de lagere landbouwschool te Batlimen georgani seerd. De dag werd geopend door de heer H. Wisselink, directeur van de landbouw school. Hij verwelkomde de jury, deelne mers, ouders der leerlingen en andere belangstellenden. Spreker bracht dank aan de diverse coöperatieve instellingen en fokverenigingen, die evenals andere jaren het financieel mogelijk maken, dat deze dag gehouden kan worden. Ook werd een dankwoord gesproken tot de gemeente voor het beschikbaar stellen van terrein en materiaal. De jury, die bestond uit de heer H. Nieuwenhuis van het veeteeltconsulent- schap te Zwolle en de heer E. Rietman te Zuidloo, had geen gemakkelijke taak om de prijswinnaars aan te wijzen. In totaal brachten 30 leerlingen een kalfje voor de jury. Door ziekte moest een zes tal kalveren thuis blijven. De jury keurde twee veeslagen, n.l. een drietal zwart bonte kalveren en de rest van het rood bonte veeslag. De algemene indruk van de jury was, dat het toilet door de deel nemers tamelijk goed verzorgd was, maar dat het voorbrengen hier en daar nog wel wat beter had gekund. De uitslag was als volgt: f.-h. veeslag le prijs Cornelia 2 van B. Bronsvoort te Dijkerhoek, 75 punten; le prijs Willie 1 van L. Bronsvoort te Okkenbroek, 75 p. 3e prijs Marije 159 van F. Bekkernens' te Espelo, 65 p. M.R.IJ. VEESLAG Een le prijs voor Hanna 7 van H. Ren- sen met 79 punten; Doortje van H. Klein Ovin te Schoolt met 78 p.; Willie 3 van H. Schreur te Schalkhaar met 78 p.; Le- nie 13 van J. Dommerholt te Colmschate met 77 p.; Margriet van D. Heineman te Schalkhaar met 77 p.; Aletta van G. Horstman te Olst met 76 p.; Corrie 14 van B. Reilink te Schoolt met 75 p.; An nie 9 van A. Luggenhorst te Neerdorp met 74% p.; Manna 13 van H. van Schoo- ten te Loo met 74% p.; Corrie 17 van H. Klein Teselink te Neerdorp met 74 p. Een 2e prijs voor Greta van H. Kolk man te Harfsen met 73 p.; Mina 9 van G. Middeldorp te Wesepe met 73 p.; Beatrix 2 van J. Ebbink te Harfsen met 73 p.; Kato 7 van J. van de Riet te Ambt-Del- den met 71% p.; Betsie 6 van J. Wichers te Harfsen met 70% p.; Willemientje 3 van J. ten Have te Wesepe met 70% p.; Wanda 2 van W. Hekkert te Schalkhaar met 70 p.Hendrika van D. van Gelder te Epse met 69 p.; Klara van G. van Schoo- ten te Harfsen met 69 p.; Grada 19 van W. Haverslag te Dijkerhoek met 68% p.; Nella van W. Rensen te Espelo met 68% punten. Een 3e prijs voor Martha 3 van F. Klei boer te Okkenbroek met 67% p.; Dika van B. Haarman te Wesepe met 67% p.; Rikie van G. Tuitert ;te Epse met 6è p.; Aleida van G. Willems te Olst met 64 p.; Carolien van I-I. Boode te Espelo met 64 p.; Heleentje 6 van^H. Makkink te Gors- sel met 63% p. Kampioen exterieur F.-H. veeslag werd het kalf van B. Bronsvoort te Dijkerhoek. Reserve-kampioen het'kalf van L. Brons voort te Okkenbroek. Kampioen exterieur M.R.IJ. veeslag werd het kalf van G. Horstman te Olst. Reserve-kampioen het kalf van H. Schreur te Schalkhaar. Kampioen voorbrengen D. Heineman te Schalkhaar met het kalf Margriet. Re- serve-kampioen H. Rensen te Dijkerhoek met het kalf Hanna 7. Kampioen toiletteren B. Reilink te Schoolt met het kalf Corrie 14. Reserve kampioen H. Klein Ovink met het kalf Doortje. Mej. M. ter Borg, wijkverpleegster, al hier, heeft met een slagzin in de Shell- prijsvraag, waarvoor men bij allo Shell- pomphouders formulieren kan krijgen, een uitneëmbare fiets gewonnen. Zij zond twee slagzinnen in met welke zij deze mooie prijs gewonnen heeft is niet be kend gemaakt, zodat wij onze lezers daar over niet kunnen inlichten. Op het te Bathmen door de Land. Rijvereniging „Bathmen en Omstreken" georganiseerde nationaal concourshippi- que werd het springen klasse „Zwaar" gewonnen door Jan Müllcr met „Johny". FEUILLETON door Gré de Boer 21) Op enkele kilometers afstand van het stadje, waar beiden woonden, sloeg hij plotseling een zijweg in. Ze reden nu de ondergaande zon tegemoet. Nog altijd werd er niet tussen hen gesproken. Het meisje zal kleintjes in een hoek van de wagen, recht voor zich uit te turen. En kele minuten later reed hij opnieuw van de weg af, een smal klinkerpaadje in. Langzaam, zoveel mogelijk de hobbels in het pad vermijdend, reed hij verder. „Dit is een doodlopende zijweg," legde hij uit. „Ginds hij wees even is het laatste huis. De v/eg eindigt daar, bij de dijk. Ik ken hem, want verleden jaar is er nog een ongeluk gebeurd. Met een ;ractor, die een aanhanger met hooi trok. Beiden kantelden en er raakte een arbeider onder bedolven." „Dood?" „Nee, gelukkig niet. Het viel nog mee, want ze wisten hem gauw te bevrijden. Maar de tractor had veel schade. Ik heb dat geval toen behandeld. Vandaar, dat ik toen deze v/eg bekeken heb." „U bent overal goed bekend, he?" Hij lachte. „En of. We zetten daar de wagen neer en klimmen over de dijk. Aan de andere kant is het IJsselmeer. Als het helder weer is, kun je de kust van Noordholland zien." Aan het eind van het pad stapten bei den uit en sloot hij de wagen af. Hij hielp haar de dijk te beklimmen, waar ze enige tijd stonden te kijken naar de zeilscheepjes, die heel in de verte ma- noevreerden. Maar het begon al enigs zins te schemeren, zodat het zicht be perkt bleef. Na een paar minuten gekeken te heb ben, ging hij in het gras zitten. Ze volg de hem en legde haar handen om de knieën. Huib legde zijn arm om haar schouders. Hij voelde haar huiveren. „Bang? Of koud?" Ze schudde haar hoofd. „Let er maat niet op." Hij hield aan. „Ik wil zeker weten, dat je niet bang bent. Anders gaan we met een weer terug. Nou?" „Bang ben ik niet, maar. Het meisje keek hem glimlachend aan. „Bang ben ik niet, maar. „Wat dan? Ik wil, dat'je ook aan deze dag prettige, goede herinneringen houdt. De vorige keer, toen was het wat anders, toen stond er iets op het spel. Maar nu Als je denk, dat ik misbruik maak van de omstandigheden, geef je me maar een klap op m'n wang Ze boog haar hoofd en Huib zag, dat ze begon te kleuren. „Het isik ver trouw mezelf niet meer," fluisterde ze. „U je bent de hele dag zo lief voor me geweest. Lanfifzaam. trok hij haar in zijn ar men. Ze sloot haar ogen, toen hij zijn mond op de hare drukte. „Jos, lief kind ik kan er niets aan doenik ben dol op je HOOFDSTUK 8 In drie maanden kan ontzettend veel gebeuren. En er is altijd wel iets aan de hand, wat de moeite waard is om be sproken te worden. Op het plein, bij de oude stadspomp, waar de oude vissers, die al jaren niet meer varen, een bab beltje maken en bij goed weer op de bank zitten kijken naar het schaarse verkeer, dat door de oude poort naar het In januari 1965 startte in Rijssen het vormingswerk voor de jeugd. Gedurende de twee jaar dat dit cursuswerk draait is gebleken dat het in een behoefte voorziet. De deelnemers gaan graag naar de cursussen en vrijwel alle grotere be drijven sturen hun jeugdige werknemers naar het instituut. Tot het wervingsgebied van dit insti tuut behoren ook de plaatsen Holten. Markelo en Enter. Vandaar dat we de hoofdleider, de heer J. w. Smit, op be zoek zien bij de bedrijven in deze plaat sen om interesse te kweken voor het vormingswerk. Vooral in de laatsgenoemde plaatsen is de belangstelling nog niet zo sterk. Vele bedrijven zien het werk als een pro- ductiebelemmerende factor. Men mist niet graag een jongen voor een hele of halve dag. De heer Smit betreurt dit. Volgens hem zou men dit werk moe ten zien als een stuk personeels-investe- ring. De mens wordt in het productie proces steeds belangrijker en wanneer men dit inziet, dan kan men onmoge lijk voorbijgaan aan de volwassenwor ding van zijn jeugdige werknemers. Hiervoor is begeleiding nodig. De meeste bedrijven missen hiervoor de tijd en de mensen die hieraan aandacht kunnen besteden. Het vormingsinstituut kan de ze taak geheel voor het bedrijf verzor gen. Juist nu het vaak moeilijk is om het personeelstekort aan te vullen, zal men aandacht moeten gaan schenken aan de jeugd. Wat doet men in het vormingsinstituut? De cursisten (voorlopig alleen jon gens) komen een hele of een halve dag per week naar het instituut. De 14-ja- rige jongens komen gezien de wettelijke verplichtingen een hele dag. De ouderen (tot 18 jaar) een halve dag. Deze komen geheel vrijwülig in de tijd van de werk gever. Hun loon wordt doorbetaald. Het lesprogramma bestaat uit de onder- delèn maatschappij verkenning, hand vaardigheid en sport. Bij de maatschappijverkenning komt van alles ter sprake. In verband met de situatie van deze jongeren dus ook het bedrijf. Hoe zit het in elkaar? Wat is de taak van de baas? Vooral hierbij is het belangrijk dat men de baas gaat zien als een mens met allerlei verplichtingen. Men gaat op bezoek bij bedrijven en in- tervieuwt een baas. Daarna worden de ze gegevens op het instituut bekeken en besproken. Ook komen allerlei onderwerpen uit het dagelijksleven aan de orde: vrije tijdsbesteding, omgang met anderen, actuele gebeurtenissen, de politie, de overheidsdiensten, zakgeldbesteding, de televisie, enz. Alles wordt behandeld in discussie vorm, waarbij wordt uitgegaan van het geen bij de cursist aanwezig is. Ook wor den talrijke excursies gemaakt. De handvaardigheidslessen geven de gelegenheid om handigheid op te doen met allerlei gereedschappen. Deze les sen zijn mede gericht op de toekomstige taak van huisvader, waarbij men aller lei karwijtjes moet kunnen opknappen. Ook worden allerlei expressietechnieken beoefend, waarbij het creatieve element op de voorgrond treedt. Bij de sportlessen ligt het accent op de ontspannende lichaamshouding, vaak als tegenwicht voor de eentonige werk houding. Ook komen allerlei situaties voor, waarbij het gaat om doorzettings vermogen en richt men zich op de vrije- De competitie van de afdeling Twente van de K.N.V.B. (vroegere T.V.B.) be gint zaterdag en zondag reeds op volle toeren te draaien. Met uitzondering van Holten 2 is voor alle tien elftallen van „Holten", zowel senioren als junioren, een wedstrijd vastgesteld. Het tweede staat bij de indeling als laatste elftal op de ranglijst en aangezien in haar elftal op ling elf elftallen zijn ingedeeld kon dus voor haar voor zondag a.s. geen wedstrijd worden vastgesteld. Wij hopen dat er goed getraind is en dat allen zich weer met volle elan op de bal zullen werpen, zodat er direct goede uitslagen uit de bus komen. Het spreek woord zegt „De eerste klap is een daal der waard" en het is beslist niet prettig direct tegen een achterstand aan te kij ken. Plet eerste elftal van „Blauw Wit '66" maakt zaterdagmiddag de verre reis naar Enschede om daar de eerste wedstrijd in de competitie '66-'67 te spelen tegen het tweede van Achilles. Blauw Wit 2 speelt om 4.15 uur bij „De Poppe" tegen het vijfde van Sport club Rijssen, de junioren A spelen om 3 uur bij „De Poppe" tegen de B-junioren van Sportclub Rijssen terwijl om 2.30 uur in het Sportdal zal worden gespeeld de wedstrijd HVC D-Blauw WitB. Het programma ziet er als volgt qit: Zaterdag: Achilles 2-Blauw Wit 1, 4.15 uur; Blauw Wit 2-Sp. Rijssen, 4.15 uur (terrein: De Poppe); Blauw Wit A-Sp. Rijssen b, 3 uur (terrein: De Poppe); Bornerbroek a-PIolten a, 4.00 uur; Holten b-Excelsior c, 4.10 uur; DES c-Holten c, 4.15 uur; Holten d-Blauw Wit b, 2.3Ö uur; Holten e-De Zweef f, 3.20 uur. Zondag: Holten 1-Rood Zwart 1, 3.00 uur; Holten 3-G.F.C. 3. 11.30 uur; Holten 4-Haark. Boys 5, 1.15 uur; R.V. 3-Holten 5, 12.45 uur. Aangevoerd: Runderen 24 Varkens 985 1009 Prijzen: 12 koeien van 900.— tot 1.100,— per stuk; 9 pinken van 700,— tot 925,— per stuk; 3 kalveren van ƒ500,— tot 675,— per stuk; 969 biggen van 78,— tot 95..per stuk; 16 zeugen van 450,tot 525,per stuk. Overzicht handel: Runderen: Handel zeer traag met staan de prijzen. Zeugen Handel vlug met hogere prij zen. Biggen Grote aanvoer vooral van de zijde der boeren, aanvanke lijk handel afwachtend, la ter vlotte verkoop met hoge prijzen. tijdsbesteding door allerlei spelen te be oefenen. Getracht zal worden ook in onze plaats belangstelling voor dit vormings werk te wekken. centrum van het stadje rijdt. Tussen de buren, die overdag wel eens een paar minuten de tijd hebben om de plaatselijke nieuwtjes onder de loep te nemen. In de winkels, waar de huis vrouwen hun inkopen doen en waar ze en passant de mening van de winkelier ster vragen. En in de cafe's, waar de jonge mensen komen biljarten en hun biertje drinken cn de ouderen een kaait- je leggen. Bij de cafetaria, waar de tie ners en nozems elkaar rendez vous ge ven en soms ook wel eens wat weten te vertellen. Kortom overal, waar mensen tezamen komen en gelegenheid vinden om van gedachten te wisselen. Van een eerste gerucht weet je nooit, waar het vandaan gekomen is. Iemand vertelt je wat, heeft het van horen zeggen en geeft er zijn persoonlijke visie op. Als het een nieuwtje is, kun je er vast op re kenen, dat het als een strovuurtje ver der gaat en binnen een paar dagen weet iedereen in het stadje bepaalde finesses. Al of niet geheel naar waarheid. Maai er zal licht wat van waar zijn, want En dan krijgt een bepaalde zegsman of zegsvrouw een soort aureool van be trouwbaarheid om zich heen geweven. Er zijn mensen, die het zich als een plicht beschouwen om alles, wat niet volgens de heersende begrippen van mo raal door de beugel kan, rond te bazui nen. Dit laatste wel niet letterlijk, maar het uiteindelijke resultaat is tenslotte het zelfde. Ja, dat eerste gerucht. Wat Huib Har- tog in stilte al weken vreesde, werd op een goede of kwade dag werkelijkheid. Slager van Veelen, zijn overbuurman, met wie hij van kind af aan al goed overweg kon, stak al twee ochtenden niet meer joviaal zijn hand op, als Huib het huis uitkwam om in zijn wagen te stap pen. En de derde morgen keerde hij zich eenklaps om en begon verwoed op het blank geschuurde hakblok een stuk vlees uit te benen. Door het spiegeltje zag Huib, dat de dikke Van Veelen he»m verstolen nakeek. Daar begon het mee. Diezelfde dag bemerkte hij meer van die mensen op, die hem plotseling anders, koeler groet ten als voorheen. Jansen, de opper, groette wel. maar keek hem nadenkend na. toen hij het stadje uitreed. Hij probeerde zichzelf weer eens voor de gek te houden en dacht: Misschien verbeeld ik het me. Enfin, vanavond zie ik Jos. Als ze het ook gemerkt heeft, dan zie ik het terstond. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2