CHARTWELL let buitengoed wan Sir Winston Churchill gesloten gesloten Verkoop van nieuwe auto's sterk gedaald Economische situatie niet gunstig EET m DRUIVEN!!! J, lOEÏBiOÖP ZOMEN werkster meisjes St, Jozef ZiekeniPjfê EN BRINK yrote dans en sfiowa¥snd 328 ZAALST0ELE! MARJO'S BLOEMENKAS Se J. SeSinppert METAUJ HOLTEN H.V. gKoivC KIJK EENS wat een goede aanbiedingen in de advertenties staan - IIOLTEN'S NIEUWSBLAD De recente verhoging van de prijzen blijkt duidelijk een uitwerking te hebben op de verkoopcijfers van dit jaar. Dat is niet verrassend, omdat in het laatste kwartaal van "1965 zoveel auto's méér verkocht .zijn dan normaal, welk aantal te schatten op 50.000 stuks in 1966 minder verkocht moet worden. Maar de resultaten van dit voorjaar wijzen er op, dat bovendien door velen de aanschaf van een nieuwe auto is uitgesteld of afge- gesteld. In het laatste geval is dan een tweedehandsje gekocht, wat relatief voor deliger is geworden, omdat de occasion- prijzen niet. zijn gestegen. In de eerste vier maanden van dit jaar werden ongeveer 60.000 personenwagens verkocht tegen 100.000 in de periode ja- nuari-april 1965. Een verkoopdaling van 40'. dus, die maar ten dele uit de vervroegde aanko pen verklaard kan worden. Het ligt, ge zien de daling in het begin, van dit jaar, niet in de verwachting, dat ook in de na bije toekomst het verkoopcijfer van vorig jaar. gehaald wordt. De verkoop van vorig jaar is in drie gelijke parten -- elk van 100.000 stuks te verdelen: het eerste part werd ver kocht, gedurende de eerste vier maanden, het tweede deel gedurende de daarop volgende vijf maanden, en part nummer 3 in de laatste drie maanden, na de aan kondiging van de verhoging der omzet belasting. Dat laatste kwartaal zal, indien de prijzen niet gewijzigd worden, dit jaar ten hoogste goed zijn voor 50.000 auto's. Het tijdvak mei-september kan een ver koopcijfer van ten hoogste 80.000 a 90.000 auto's opleveren. Met de 60.000 van de eerste vier maanden meegeteld, zullen de autoverkopen in 1966 dan ook stellig on der de 200.000 blijven. Terwijl vorig jaar in ons land 300.000 personenauto's ver kocht werden. Niet gunstig De economische omstandigheden voor dé autoverkoop zijn dit jaar niet gunstig. De grote impuls, die de laatste jaren van de loonstijgingen uitging, blijft thans ten dele achterwege. Er is, en er wordt waar schijnlijk nog meer, geld uit de particu liere sfeer naar de overheidsbudgetten overgebracht, dat via die overheid wel weer in de particuliere sfeer terugkomt, maar niet op zodanige plaats, dat er meer auot's door verkocht worden. Trouwens, de hele inflatoire situatie kan remmend gaan werken op de ver kopen van nieuwe auto's. De overheid wordt door de economische omstandig heden gedwongen tot een beperking van de bestedingen en zal die zeker ten dele in de particuliere sfeer moeten zoeken. 'Geld lenen is al duur, wat de koop van auto's op afbetaling niet bepaald verge makkelijkt. De toestand doet enerzijds denken aan de jaren 1957--'58 in ons land, en ander zijds aan de situatie op de automarkt in Frankrijk en Italië van drie jaar geleden. In beide gevallen leidde bestedingsbe perking tot een geringere vraag naar auto's gedurende een periode van meer* dan een jaar. Frappant is trouwens ook de overeen komst met de toestand van de Ameri kaanse automarkt op dit moment. Hoe wel op veel kleinere schaal, ontwikkelen ooxzaak en gevolg zich bij ons op gelijke wijze. In beide landen in een inflatie ont staan door een reeds enige jaren in straf tempo toegenomen particuliere consump tie en door een vooral in het laatste jaar sterk vergroot overheidsbudget. Dat laatste is de katalysator, olie op het vuur, of zo men wil de druppel, die de emmer doet overlopen. De regering der V.S. wil tegelijk van het land een „Great Society" maken en in de oorlog rond Vietnam investeren. De Nederlandse overheid wil ergens ook zo'n „Great Society", wat dan bij ons iets deftiger de „structurele groei van de maatschappelijke samenleving" wordt genoemd. Bomans Alleen, om eens een minder als eco noom bekend staand man te citeren, ons nationale volkslied moet aangeheven worden: „Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje?" (Men leze er Soman's Pa Pin kelman in de Politiek op na). Er is niet genoeg geld voor de verwe zenlijking van alle idealen tegelijk. Noch in Amerika, noch in Nederland. In beide landen heeft men de belasting op om. auto's daarom verhoogd, met als gevolg een prijsstijging aan het begin van dit jaar. Tengevolge daarvan dalen in beide lan den nu de autoverkopen, wat in Wall Street tot grote koersdalingen aanleiding heeft gegeven, maar bij ons niet minder een teken aan de wand is. Het is economisch nooit gunstig, als de autoverkopen dalen. Want dat be duidt, dat auto's die vervangen moeten worden, langer blijven rijden, omdat er geen geld genoeg is voor de vervanging. In ons land wordt het probleem nog ver ergerd, doordat de tweedehands-verko pen al relatief een zeer grote rol spelen, vergeleken met andere westerse landen. De occasions zijn dit jaar extra aan trekkelijk geworden doordat de prijzen er van iets daalden, terwijl die van nieu we auto's stegen, en doordat op de beb re gebruikte auto's goede garanties won.cn gegeven, waarvoor de BOVAG, Ford of General Motors instaan met een speciaal garantiebewijs. Deze gegarandeerde auto's zijn ui er- aard nog niet aan de schroothoop oc, maar ze zijn zeer gering in getal (de ?a- rantiebepalingen zijn veeleisend) en bui ten dc grote niet-gegarandeerde meerder heid komen nog immer grote hoeveelhe den in Duitsland gemangelde auto's over onze grens. Die, zoals bekend door ons fiscale stelsel bevoorrecht worden. Uitstel Wat zich afspeelt is op de lange duur gezien echter geen afstel, maar uitstel van het nieuwe auto's kopen. Er is ein delijk slechts één reden, waarom men geen nieuwe, doch een gebruikte auto koopt, namelijk de prijs. Het optimisme, dat de autohandel (te recht kenmerkt, blijkt dan ook ondanks de tegenslagen van dit en wellicht het volgend jaar bestaan. Hoewel het voor de iiandel wel beroerd was, dat men na jarenlange prijsverlagingen, die mede mogelijk waren door de E.E.G.-lariëfaf- braak, gedwongen werden de prijzen te verhogen. Door een overheid, die juist zo fel tegen prijsverhogingen is. Het is feitelijk allemaal een kwestie van tijd: door de prijsverhogingen moe ten de, mensen langer sparen voor een nieuwe auto. Duurt het langer alvorens ze er één (of meer) kunnen aanschaffen. En wordt ook de uitbreiding van het autobezit iets vertraagd. Maar op dat laatste behoeven minis ters, die geen wegen kunnen bouwen (of te weinig wegen», hun hoop niet te ves tigen. De vertraging van de toeneming van het aantal autobezitters duurt maar enkele maanden. Een paar maanden la ter rijden ze toch in de auto, waarvoor ze dan iets langer hebben moeten sparen Ten einde een groter portie van hun spaargeld aan de fiscus beschikbaar te kunnen stellen. Misschien in de hoop, dat dat de we genbouw ten goede komt. Een hoop, die echter nogal eens ijdel is gebleken. Topjaar Het is echter nu al te zeggen, dat 1968 'n topjaar wordt. In juli gaan dan de Euromarkttarieven weg, wat voor 80 G van de in Nederland verkochte auto's nieuwe prijsdalingen zal betekenen. Ter wijl omstreeks die tijd ook de omzetbe lasting op auto's omlaag zal moeten, om dat in E u rom arkt ver band dan een een heid van belastingtarieven moet worden verkregen. De motorisering gaat door1. In Ameri ka kent men als sinds de jaren twintig ups en downs op de automarkt en rijdt per twee inwoners één auto rond. Dat vooruitzicht houden we maar voor ogen. Ondanks de kleine „down" van dit mo ment, die overigens de „up" van straks alweer voorspelt. Uit A.K. Dit jaar wordt voor het publiek open-gesteld door Prim Powell Het uitzicht over de Weald of Kent in de richting van de South Downs laat nooit na iedereen in verrukking te bren gen. De schoonheid van het graafschap Kent is spreekwoordelijk; dit glooiende landschap schonk vele beroemdheden, die in dit deel van Z.O. Engeland hun tehuis hadden, rust en inspiratie. Eén van hen was Sir Winston Chur chill, die door zijn verblijf op Chartwell, bij Westerham, extra luister bijzette aan een streek die er reeds op kon bogen verscheidene eminenten onder zijn bewo ners te hebben geteld. Chartwell, sinds 1923 het buitengoed van Sir Winston en Lady Churchill, werd in 1946 door een aantal vrienden en be wonderaars, die het van hem hadden ge kocht, overgedragen aan de National Trust. Men beoogde het huis voor het nageslacht tc bewaren, terwijl Sir Win ston en familie er gedurende zijn leven konden blijven wonen. Het is buiten kijf dat Chartwell temidden van het gol vend landschap en omgeven door schit terende tuinen voor de grote staats man de vredige haven was, waar hij tot rust kon komen na gedane arbeid. De National Trust zal dit jaar huis en tuinen openstellen voor het publiek; er is veel gedaan om Chartwell geschikt te maken voor de nieuwe taak, namelijk die van nationaal Churchill museum. De bedoeling is dat het gebouw er zoveel mogelijk uitziet als in de dertiger jaren. Veel van Sir Winston's bezittingen die van nationaal belang zijn en een gedeelte van het meubilair van dc familie Chur chill zijn op wens van Sir Winston zelf in het huis achtergebleven. Maar laten we, alvorens Chartwell zelf te bezichtingen, enige aandacht besteden aaii het omliggende Kentse land. Westerham is een kleine marktplaats met ongeveer vijfduizend inwoners, 34 km ten zuiden van Londen. Typisch En gels is de driehoekige dorpsbrink en de z.g. „tile hung" huizen, met muren van warm oranje-rode dakpannen, een bouw stijl die altijd kenmerkend is geweest voor dit deel van Zuid Engeland. De heuvel van Westerham werd reeds bewoond in het IJzeren Tijdperk. Het Domesday Book vermeldt dat Godwin, Graaf van Kent, zijn landgoed had te „Oistreham". De lijst van predikanten van de dorpskerk is vanaf 1199 volledig; de kerk zelf heeft nog veel dat uit de 13de eeuw stamt, alsmede een gedenk raam ter nagedachtenis aan generaal Ja mes Wolfe, de overwinnaar van Quebec, die in 1727 in de pastorie werd geboren. Wolfe, één van Westerham's beroemd ste zonen, kende de stad goed. In zijn kinderjaren was hij een vriend van John en George Warde van Squerryes Court, het 17de eeuwse buitengoed; het is nog steeds eigendom van de familie Warde en er is een Wolfe museum ingericht. Toen Wolfe 14 jaar oud was ontving hij zijn eerste officiersrang op een plaats in Squerryes Court die thans dooi- een ge denkteken wordt aangegeven. Het huis van zijn jeugd, Quebec House te Wester ham, eigendom van de National Trust, bevat vele relieken van de grote krijgs man. Nog een beroemde inwoner van Wes terham was William Pitt de Jongere. Hij woonde in een 13de eeuws huis, thans restaurant, naast een smidse waar 500 jaar lang het ijzer werd gesmeed als het heet was. Toekomstige generaties die in dit deel van Kent van de natuur komen genieten zullen daarbij echter altijd aan Sir Win ston Churchill denken. Chartw^h. zal een pelgrimsoord worden voor de miiljoenen die de herinnering aan de grote staats man, politicus, schrijver en schilder, le vend willen houden. Hier heeft Sir Win ston vele van zijn gelukkigste uren doorgebracht: hier deed hij nieuwe krach ten op temidden van zijn gezin dat zoveel voor hem betekende. In 1922 vatte Churchill (toen nog ge woon meneer Churchill) het plan buiten te gaan wonen; tenslotte kocht hij Chart well. Met de architect Philip Tilden be zochten de Church-ills Chartwell in het voorjaar van 1923; zij werden enigszins ontmoedigd door de sombere aanblik van het huis, dat er in die lijd vrij lelijk uil- zag en op onhandige wijze „gevictoriani- seerd" was. Maar zij bezweken voor het landschap en zagen grote mogelijkheden in de tuinen. Het huis werd grotendeels naar hun smaak verbouwd met behoud zowel van vele van de mooie oude bal ken als van de afmetingen van die ka mers die in hun smaak vielen. Bij al het vernieuwingswerk toonde Churchill levendige interesse. Tilden gaf blijk van aanzienlijke vakbekwaamheid: hij had niet alleen rekening te houden met de wensen van zijn cliënt, maar ook met het probleem dat het huis tegen een steile helling was gebouwd - - twee ver diepingen aan de voorzijde en vier ver diepingen aan de tuinkant. Aan de voorzijde liggen salon en eet kamer met daarboven slaapkamers, ter wijl de twee lager gelegen verdiepingen aan de tuinzijde eén reeks van vertrek ken bevatten, gescheiden van de rest van het huis', waarin Sir Winston's biblio theek en kamers voor het personeel van zijn sekretariaat waren ondergebracht. De slagader van het huis is Sir Win ston's studeerkamer een hoge ruime kamer met een naakt houten plafond dat van de oorspronkelijke bouw behouden bleef. Men kan zich hem gemakkelijk voorstellen achter zijn bureau aan het raam, zo nu en dan opkijkend om van het schitterende panorama van de Weald of Kent te genieten. Het werk van de National Trust is bij zonder vergemakkelijkt door de steun van Churchill en andere familieleden, die hebben geadviseerd bij het plaatsen van de meubelen en toestonden dat vele stuk ken op Chartwell bleven. De tuinen, die ook tijdens het leven van Sir Winston 's zomers dikwijls te be zichtigen waren, vormen een prachtige omlijsting voor het huis. Er zijn brede lanen, bloeiende heesters, in vormen ge snoeide taxis en een reeks meertjes om geven door mooie bomen. In het prach tige rosarium is een laan van gouden rozenhet cadeau van hun kinderen bij het Gouden Huwelijk van Sir Winston en Lady Churchill in 1958. Op de meer tjes zwemmen de beroemde zwarte zwa nen, voor een belangrijk deel geschon ken door Australië. In de vijvers bij de rozentuin woont de goud winde, vissen schitterend van kleur, ongeveer 60 cm lang, die in scholen komen aanzwemmen zodra iemand over de stenen in het water oversteekt. Sinds 1935 bouwde Sir Winston in de loop van zeven jaar eigenhandig de muur om de moestuin van 120 are. Hij hield van hard lichamelijk werk en verrichtte het met zijn spreekwoordelijke doortas tendheid. De muur zit goed in elkaar; er is een plaquette met zijn naam als uit voerend metselaar. Het openluchtzwem bad, beschut door de beboste hellingen van de Downs was eveneens een geliefde verblijfplaats. Hier zwom hij bij warm weer; soms trok hij laarzen en overall aan om de arbeiders te helpen het bad te legen en te reinigen. Chartwell is thans in veilige handen, in de handen van de National Trust, die er voor zal zorgen dat alles blijft zoals het was. Deze organisatie, in 1895 opgericht door mejuffrouw Octavia Hill, Sir Ro bert Hunter en kanunnik Rawnsley, treedt op als gevolmachtigde van de na tie bij de verwerving en het in bezit houden van landerijen en gebouwen die verdienen in stand te worden gehouden. De volledige naam van de instelling is „National Trust for Places of Historie Interest and Natural Beauty" en ze doet haar naam eer aan. Ongeveer 200 huizen van bijzonder be lang, die in het bezit zijn v^n de National Trust, zijn voor het publiek geopend, evenals vele andere eigendommen waar onder natuurreservaten, kerken, rustieke huizen, molens, herbergen, stallen en zelfs duiventillen. De landbouwgebieden die aan de National Trust zijn toever trouwd zijn verhuurd aan pachters die zich hebben verplicht om het land fraai te onderhouden terwijl zij er tegelijker tijd productieve en efficiënte boerderijen exploiteren. Verder omvat het bezit zo wel grote stukken bos en heuvelland als kuststroken, die alle in stand worclen gehouden tot vreugde en nut van het algemeen. Te koop bij inschrijving: pl.m. V2 hectare haver op stam Briefjes t.m. woensdag 10 augustus inleveren bij G. J. Vlogtman. Dijkerhoek 9. Te koop: Ford Taunus 12 M 1964 weinig k.m. gelopen, en SLAATJE SLAATJE Een leest voor uw mond en heerlijk gezond 1 Per kB1.25 Volop verse groente als: SLA, ANDIJVIE, SLABONEN. BLOEMKOOL enz. enz. HANDAPPELEN 4 x '2 kg. voor 1. HANDPEREN 4 x G kg. voor 1. SINAASAPPELEN 5-6-7-8 voor f 1. Beleefd aanbevelend. HOTEL ,,De Iioltorberg vraagt voor de ochtenduren en voor hele of halve dagen. STATIONSSTRAAT II TEI.LE. 1216 In het te DE VEN IER zijn vanaf 1 augustus 1966 iedere dag de BEZOEKUREN voor de za len: Telef. 1412. s middags van 13.45-14.45 uur en s avonds van 18.45-19.30 uur (ook zaterdags). Zaterdag 6 augustus a.s PROFITEER ER VAN....) in „Amicitia -ir Met medewerking van ..THE SENSATION ROCKETS" Voor een BLOEMSTUK groot of klein, moet u in zijn ORANJESTRAAT Ingang tegenover Hotel „Vosman" bij bordje spaarbank. WEGENS VAKANTIE van zaterdag 6 aug. tot en met vrijdag 12 aug. Manufacturen Oranjestraat KOLWEG 76 Winkel wegens vakantie tot en met dinsdag 9 aug. Voor gas en reparaties geopend. n modern karakter levert s*te£ en voordeli Agent: JAN WIGGEKS Kolweg 14 - tel. 356 (stapel- en koppelmodel) in één koop, per stuk 6,l 4 stoelen en 2 clubs compleet 50, 4-delige clubstellen nu 50,/jjs 2-delige clubstellen 30,— 4-delig modern, nieuw bekleed fauteuilstei, compl. 200,— 2 keukenstoelen, houten zitting 20,'P 3 keukenstoelen, houten zitting 15, 2 slaapkamerstoclcn 20,15,en 10,- Prima couch-zitbank 30,"5 Complete bankstellen (bank en 2 clubs» nu 200,en 100- 4 stoelen en 2 fauteuils nieuwe wol moquette bekleding 150,r| PARTIJ-AANBIEDING 100 NIEUWE HOUTEN UAFé-STOFLLX in één koop per stuk 10.50 Ronde eiken salontafels 20,en 15,$p| Enkele kloostertafels 35,en 25,ÏST Moderne radiotafel 17,5üfc Eiken uittrektafels van 40,en 30.— Ronde uittrektafel 40, Nieuwe mahonie uittrektafel. 2e keus 90,— I Diverse eiken theemeubels 35,— I Mooie eiken dressoirs 90,en 50,— I Eiken cilinderbureau 75 E Verlichte draaibare bockcnmulen 20.— f 3-deurs eiken boekenkast (170 breed. 42 pd„ 127 hoogi 75, jl-pers. stalen ledikant met voetbord 25,'1 Als nieuw: 1-pers. wentel bed 37,50$? 2-pers. wèntelbed m. plankenbodem 40.- g 2-pers. ledikant met stalen matras van 45,tot 20,- j 1-pers. vlokmatras 12,50® f Geschilderde wastafel 7,501 I Enkele kleer- en linnenkasten - 75,en 60,— I Mooie kroonlamp 20, Staande metalen schemerlamp 10,J 12 koperen hulzen 15,B Pendule 5, Verchroomde kapstok 10,- Wol moquette divankleed, als nieuw 45,- Prima traploper (7,60 x 1,50 m.) met 21 traproeden, samen 22,503 5-delig stel Chinese vazen 40, Mooie hangklok 10, Strijkplank 5, 3-gaats kookkachels 40, Kijken kost niets en is geheel vrijblijvend Dagelijks geopend van 8-18 uur Zondag en maandagochtend gesloten. Vrijdag koopavond tot 9 uur Franco bezorging boven 30, VERKOOPLOKAAL KERKSTRAAT 123 - TELEF. 05470-2670

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 3