IF? émtwéê *$m BALSEM TÉGEN HARTKWAAL KINDEREN EU ER0.1FT Geklaagd wordt er pas als er doden vallen L. Munnik weer eerste met jonge duiven Rond Battum's Dorpstoren. Handwerkprijzen op de braderie cmbmeren DE BATAVE TIE Nieuwe volledig Nederlandse lichte bromfiets He! nette stadje Jongeren uitwisseling met Amerika Zaterdag 6 augustus 19G6 Een inwoner van Schiedam had een wonderlijk geneesmiddel: „een smeer- balsem tegen hartkwaal". Hij ontzag zich niet in pamfletten deze balsem aan te bevelen. Men moest het spul op de pijnlijke plaatsen rond de hartstreek smeren. De man die de balsem in een vervallen woning vervaardigde en die aan zijn bedrijf de hoogdravende naam van „Hightree farmaceutische handels onderneming" gaf, was een apotheker. Maar de inspectie voor de volksgezond heid had de vergunning voor het berei den en verhandelen van verpakte genees middelen ingetrokken. De apotheker kwam hiertegen in verzet. Onlangs dien de deze zaak voor de Raad van State. „Het was een grof schandaal", zei de Inspecteur van de volksgezondheid, de heer H. A. M. van Steenbergen voor de Raad van State over de wijze waarop de Schiedammer de geneesmiddelen waar onder de bewuste smeerbalsum, bereidde en de wereld instuurde. Aan het verslag in de Volkskrant ontlenen wij verder: „Het was een armoedige, vervallen ex- woning waar deze Hightree farmaceuti sche handelsonderneming werkte. Als laboratorium diende een keukenfontein tje. Het was net zo min een laboratorium als deze raadszaal. Nergens stond aan- tekend hoe zijn geneesmiddelen gemaakt waren. De valse reclame, die hij maakte, was ronduit levensgevaarlijk. Als we dit toelaten kan elke knoeier op een achter kamertje een geneesmiddelfabriek be ginnen". De Schiedammer was bij de Kroon in verzet gekomen tegen het feit, dat zijn vergunning voor het bereiden en verhan delen van verpakte geneesmiddelen was ingetrokken. Zijn raadsman mr. A. M. Mout verraste de Raad van State en de mensen van het ministerie met de mede deling, dat de apotheker geen genees middelen meer wil bereiden. Hij wil zijn balsems en andere spullen bij 'n fabriek laten maken en zelf verhandelen. Raadsman mi*. C. J. Goudsmit van het ministerie vond dit een „opmerkelijke manoeuvre'. Hij zei: „Voor het verhan delen van geneesmiddelen moet hij een nieuwe aparte vergunning aanvragen, al betwijfel ik sterk of hij die krijgt voor zijn smeerbalsem, dat volgens hem hart ziekten verhelpt. Wie garandeert ons dat hij niet gewoon door zou gaan als we hem zijn oude vergunning lieten houden?" De inspecteur van de volksgezondheid en mr. Goudsmit hadden weinig goede woorden voor de balsem, waarmee de Schiedammer de lijdende mensheid wil helpen. Mr. Goudsmit wees op het „gele pamflet", dat de kopers aanraadt de bal sem steeds op de pijnlijke plaatsen rond de hartstreek te smeren. Volgens deze reclame is er geen reden tot bezorgdheid als de pijn verergert. Het garandeert „een volkomen herstel". „Verschrikke lijke propaganda" noemde mr. Goudsmit dit, en hij zag er „een staaltje van ge brek aan verantwoordelijkheidszin" in, ,dat deze apotheker typeert'. Inspecteur Van Steenbergen vond deze reclame vooral gevaarlijk, „omdat mensen erdoor van af worden gehouden naar een dok ter te gaan en omdat de patiënt wordt gesuggereerd zelf 'n diagnose te stellen." Mr. Goudsmit meende juridisch zeer sterk te staan. „Het is zonneklaar, dat de apotheker alle voorschriften, die er in de nieuwe wet op de geneesmiddelen sfaan schromelijk overtreden heeft. De Hightree farmaceutische industrie heeft zich er niets van aangetrokken. Maar ja. hoge bomen vangen veel wind", zei hij met ironische woordspeling op de naam van het bedrijf (Hightree hoge boom). In een opvallend kort pleidooi zei ver dediger mr. Mout, dat de onderneming sinds 1926 nooit een klacht gehoord had, tot een inspecteur na invoering van de nieuwe wet op de geneesmiddelen kwam controleren. (Mr. Goudsmit: „Dat zegt niets. Geklaagd wordt er pas als er do den vallen.") Volgens mr. Mout had het ministerie de vergunning ingetrokken, zonder duidelijk genoeg de redenen aan te geven. Dat de wetsartikelen, die de apotheker overtreden zou hebben, waren genoemd, vond hij onvoldoende. Hij hield staande, dat daardoor de vergun ning onrechtmatig was ingetrokken. Over kwaliteiten en de bereiding van de geneesmiddelen wilde hij niet praten, .omdat dat volgens hem nu niet ter zake was. De Raad van State zal de Kroon hierover adviseren. („Tegen de kwakzalverij") De heer L. Munnik, die de vorige week succes had met de vlucht van zijn jonge duiven vanaf Breda, werd ook nu weer eerste vanaf Roosendaal. Afstand 159 km. Lossing om 11.30 uur. „De Bergvliegers" namen met 82 duiven aan deze vlucht deel, die ondanks de regen nog een vrij goed verloop had. Aankomst van de eer ste duif van de heer Munnik 13.06.27 u. De volledige uitslag was: 1 en 12 L. Munnik: 2 en 10 L. Gazan; 3, 4, 7, 13 en 14 G. Veldhuis; 5 H. Wansink; 6, 8 en 16 J. W. Willems; 9 Joh. Paalman; 11 en 19 G. Bekkernens; 15 D. Muller; 17 en 18 H. J. Aal'tink20 I-I. J. ten Velde. Prijswin naar L. Munnik; scheerweg G. Veldhuis. De stand bij de jonge duiven is nu: 1 L. Munnik 309.8 punten; 2 Joh. Paalman 299.2; 3 J. W. Willems 294.2; 4 W. Aaf- tink 294.2; 5 G. Veldhuis 291; 6 G. Bek kernens 277.5; 7 H. Wansink 268.2; S L. Gazan 291; 9 G. Schuiterd 219.4; 10 H. J. Aaftink 203.7; 11 J. Paalman (Look) 202.2; 12 H. van Beek 192.3; 13 H. J. ten Velde 170.7; 14 D. Muller 157.4; 15 G. Steunenberg 149.8; 16 W. v. d. Pluym 112.9 punten. HOLTENS NIEUWSBLAD Onder dit motto organiseert de V.V.V. te Bathmen op zaterdag, 13 augustus een zomeravondfeest met muziekkorpsen, een dorpsloop, en een teenagersbal met beatmuziek. De muziekkorpsen van Bath men, Colmschate, Holten en Gorssel zul len, uit verschillende richtingen opmar cherend, op het dorpsplein samen komen. Daarna wordt een dorpsloop gehouden rondom de oude en karakteristieke dorps toren, waaraan o.m. een wisselbeker ver bonden zal zijn. De feestelijkheden zullen besloten wor den met een tienerbal in zaal Braakhek- ke, terwijl in andere café's eri hotel Bou de gezellige muziek aanwezig zal zijn. Na dere bijzonderheden omtrent dit zomer feest vindt men in een aankondiging in dit nummer. Nu de infectieziekten dank zij de voor uitgang van de medische wetenschap niet meer zoveel slachtoffers maakt on der de kleine kinderen, blijken ongeval len als doodsoorzaak ernstig op de voor grond te treden. Vergiftingen spelen daarbij een steeds groter wordende rol, zij zijn volgens de statistieken in onge veer de helft van de gevallen de oorzaak van een dodelijk ongeval bij kinderen van 1 tot 3 jaar. Wanneer wij daarbij weten, dat in de praktijk op elk dodelijk ongeval in dit genre er 150 tot 200 ver- giftigingsgevallen bij kinderen voorko men, die geen ernstige gevolgen hebben, dan is het wel duidelijk welk een ern stige bedreiging vergiften voor onze kleuters vormen. ZORGELOOSHEID DER OUDERS DIKWIJLS SCHULD AAN DE DOOD DER KINDEREN Kleine kinderen zijn nu eenmaal bij zonder nieuwsgierig en wanneer ze na het kruipen ook 't lopen hebben geleerd, dan gaan ze op onderzoek uit in de hen omringende wereld, die voorlopig nog gevormd wordt door het huis. Op die strooptochten vinden ze allerlei voor hen interessante zaken/zoals doosjes, flesjes en wat al niet meer. Natuurlijk willen ze weten wat daarin zit. Ze maken ze open en vinden de inhoud, die eveneens hun nieuwsgierigheid prikkelt. Aangezien hen het begrip voorzichtigheid nog volkomen onbekend is en zij alles wat interessant is in hun mond plegen te stoppen kan het gemakkelijk gebeuren dat ze de een of andere giftige substantie inslikken. Gebleken is, dat jongens hier sterker in uitblinken dan meisjes. Het aantal vergiftingen door medicij nen en huishoudelijke middelen bij kin deren stijgt in alle Westeuropese landen. Onder bepaalde omstandigheden wor den kleine kinderen bezield door onder- zoekingslust en dadendrang, terwijl zij aan de andere kant nog te weinig erva ring en inzicht hebben en dat kan leiden tot bijzondere nare gebeurtenissen. Heel gevaarlijk voor kleine kinderen zijn veel medicijnen, zoals bijvoorbeeld slaaptabletten, kalmerings-, oplos- en reinigingsmiddelen, die men wel in de meeste woningen kan aantreffen. Op het platteland overheersen als groot gevaar de aanwezige en niet goed opgeborgen insectenbestrijdingsmiddelen, die voor de kleintjes levensgevaarlijk zijn. Ouders kunnen met dit soort zaken niet voorzichtig genoeg zijn. De kleinen zijn ontzettend nieuwsgierig en ver schrikkelijk vlug. Soms zien ze kans een of ander reinigingsmiddel te nemen, ter wijl moeder er mee bezig is en zich even heeft omgedraaid. Oudere kinderen slikken vlot allerlei pil len en tabletten, omdat ze dat de oude ren wel hebben zien doen en denken, dat dat „groot" staat. Bij nog oudere kinderen, die wel de ge varen kennen blijft het onder bepaalde omstandigheden ook nog riskant om dergelijke dingen binnen het bereik te laten. De statistieken wijzen uit, dat die kinderen er soms zelfmoord mee probe ren te plegen, wanneer ze in panische angst zijn geraakt voor een of andere straf. Iets dat men zo niet zou verwach- ten, doch dat in de praktijk blijkt voor te komen. Wanneer een kind dat kort daarvoor nog gezond was, plotseling ernstige ziek teverschijnselen gaat vertonen, dient men ook te denken aan de mogelijkheid van vergiftiging. Als het kind nog bij be wustzijn is kan men proberen het te laten braken, terwijl zo snel mogelijk een dokter wordt gewaarschuwd. Beter is natuurlijk om de mogelijkheid van vergiftiging te voorkomen. Daarom doet men er goed aan om alle gevaar lijke zaken voor de kleintjes grondig ach ter slot en grendel te bergen, dat geldt voor medicijnen en gevaarlijke huishou delijke middelen en landbouwvergiften. Op de ouders rust wat dat betreft een grote verantwoordelijkheid en niemand zal toch willen dat zijn kind het slacht offer wordt van eigen nalatigheid. Men zou het zichzelf nooit kunnen vergeven! Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 31 runderen en 733 varkens. De prijzen waren als volgt: melkkoeien van f925 tot f1100; pinken van f750 tot f925; biggen van f72 tot 90; zeugen van f 400 tot f 475. Alles per stuk. De handel in runderen was niet vlot, doqh de prijzen waren staande. De prijzen voor biggen waren hoger, maar de han del was lui. In zeugen was een redelijke handel tegen hogere prijzen. De Holtense Plattelandsvrouwen heb ben met hun stand op de braderie, die ingericht was in de voormalige kuiperij van de heer A. Westerik en waarin o.m. veel eigen gemaakte hand- en naaiwer ken werden verkocht, veel succes gehad. Daar kon men ook raden hoeveel uur er gehandwerkt was aan een kleed, dat het bestuur werd aangeboden bij het 20-jarig bestaan, voor de bestuurstafel. Dat aan tal uren bedroeg 426. Twee dames hebben dit aantal op een uur na benaderd door 425 op te geven. Zij ontvingen, na loting, de eerste en tweede prijs, bestaande even eens uit zelfvervaardigde artikelen, t.w. de le prijs: mevr. T. Blom-de Kloe, Kerk straat 46, Alblasserdam en de 2e prijs: mevr. PaKkert-Paalman, Dannenberg 38a te Rijssen. s Handige, lichte, probleemloze brom mers, waarvan de prijs beneden ƒ500,— ligt, zijn erg populair. Het grote aantal in goede staat verke rende overjarige Nederlandse bromfiet sen op onze wegen, vormt een bewijs voor de bedrijfszekerheid van het Ne derlandse produkt, dat o.m. rekening houdt met het steeds wisselende Neder landse weerbeeld, invloed van zeewind e.d., wat blijkt uit het goede lak- en chroomwerk. Het is daarom verheugend dat Bata- vus, Heerenveen en de Anker Motoren Mij. te Rotterdam, elkaar hebben gevon den bij de constructie van een lichte, volledig Nederlandse bromfiets, de Bala- vette. Hierin zit nl. de Nederlandse An ker M 48 motor, met een cylinderinhoud van 48 c.c. Voor elk doel Deze lichte bromfiets is geschikt voor iedereen, die een brommer dagelijks als vervoermiddel moet gebruiken: voor da mes en heren en voor de jeugd. De jeugd immers „bromt" naar school en sport veld; ouderen gaan ermee naar hun werk of gebruiken hem om boodschappen te doen of op visite te gaan. Karakteristiek is het „tankframe", met een inhoud van 2*/i liter, waarbij de vul opening bij het balhoofd is aangebracht, wat vlekken op kleding uitsluit. Snel de montabele kettingschilden beschermen tegen spatten. De lage instap van het frame (wij dachten de laagste in deze categorie) zal vooral dames met strakke- en meisjes met mini-rokjes aanspreken. Het verende zadel en het stuur zijn ver stelbaar, zodat met alle lichaamsafme tingen rekening is gehouden. Zelfbe- krachtigende voltrommelnaven zorgen voor een groot remvermogen; een ste vige bagagedrager en een middenstan daard completeren het geheel. Het chroomwerk is carrosserie-bestendig; het lakwerk bestaat uit liefst 4 laklagen over een roestwerende fosfaat ondergrond (laagdikte 80 micron). Allerlei accessoires kan men zich apart verschaffen, als: het bekende ver chroomde boodschappenmand je met dra- gertje, dat aan het stuur wordt gemon teerd; een bijpassende tas in Schotse ruitstof en jasbeschermers in kleur. Zo wel de Standaard-uitvoering (ƒ438. -- FEUILLETON door Gré de Boer 17) Ze draaide zich om en keek door de achterruit en daarna door de zijruiten. „Ik zie niemand:" riep ze uit. De wagen trok al op, toen hij ant woordde: „Dan zijn ze zeker al wegge gaan." Ze zat naast hem, de handen in de schoot en keek hem verstoord aan. „Dat was maar een smoesje, he?" „Ik dacht toch werkelijk begon hij. „Houdt uw mond," viel ze de man in ie rede. „Waarom maakt u op het laat ste ogenblik nog misbruik van de gele genheid?" „Misbruik?" Hij keek haar een paar tellen verbaasd aan. „Maar het was toch afgesproken? Je vond het toch goed?" „Er was niemand meer. Die zijn na tuurlijk allang naar huis gegaan. U bent een mo'oi nummer, hoor." „Als ik je beledigd hebt, bied ik je mijn verontschuldigingen aan, Josefien." „U meent er niets van." „Hoe moet :-k het dan weer goed ma ken? Zullen we het straks afzoenen?" Ze schoot in een gulle lach. „U steekt ook overal de draak mee, he?" „Beslist niet. Ik ben. heel serieus. Vol komen in m'n rol. Alleen was jij in dit opzicht niet bizonder rolvast." „Ja, ja, kletst u maar. U hebt in ieder geval uw zin gehad. Bent u nu tevre den?" Ze reden de stad uit naar de Kater- veerbrug. „Josefien, je bent nog jong. Ik zou zeggen: nog heerlijk jong. Leer van een oudere man, dat een man nooit tevreden is. Hij wil altijd meer. Dat zul je te zijner tijd zelf wel ondervinden." „Als u soms denkt, dat ik stoof ze op. „Ssst ik neem aan, dat ik me de hele avond behoorlijk heb gedragen en dat ik niets gedaan heb, wat niet bij de overeenkomst behoorde." Ze dacht enige tijd na. „U wint het. Formeel hebt u gelijk. Alleen was het I niet bepaald noodzakelijk om de gehele I overeenkomst tot in de finesse na te komen." met vaste voorvork) als de Luxe-uitvoe ring (ƒ479,met oliegedempte verende voorvork) zijn leverbaar in carameta (grijs-beige) en marona (donker bor deaux-rood). Dezer dagen vertrok het m.s. „Seven Seas" uit New York met bestemming Rotterdam. Aan boord bevinden zich bij na 900 jongens en meisjes van rond de achttien jaar, die Frans, Noors, Portu gees, Fins, Spaans, Grieks of Arabisch spreken; met een Amerikaans accent. Het zijn namelijk deelnemers aan een van de uitwisselingsprogramma's van de American Field Service, die allen een .jaar in een amerikaanse gastfamilie heb ben doorgebracht en in hun woonplaats de lessen aan een Highschool volgden. Het afgelopen schooljaar hebben in to taal bijna 3100 jongens en meisjes uit 58 landen van alle werelddelen op deze wijze kennis kunnen maken met het dagelijks leven in een ander land. Als besluit van het jaar maakten zij een bustocht van 4 weken vanuit hun respectievelijke woon plaatsen naar New York en Washington, waar zij op het Witte Huis werden ont vangen. Onder de bijna negen honderd opvaren den van het m.s. „Seven Seas" bevinden zich een zestigtal Nederlanders. Voor hen betekent de aankomst op 6 augustus in Rotterdam het einde van een grandioos jaar, waarin ze niet alleen de Verenigde Staten beter clan welke tourist dan ook hebben leren kennen, maar ook een groot aantal vaak blijvende internationale con tacten hebben gelegd. De American Field Service, een parti culiere instelling, begon in 1947 haar uit wisselingsactiviteiten en heeft thans meer clan 22.000 jongeren in de gelegenheid ge steld kennis te maken met de Verenigde Staten. Op 8 augustus vertrekt een nieuwe groep Nederlanders, samen met jongeren uit andere Westeuropese landen, met het m.s. „Seven Seas" naar New York, waar hun amerikaans avontuur zal beginnen. „Och," antwoordde hij droogjes, „ik kijk niet zo krap, zie je?" „Dat heb ik gemerkt, ja. Enfin, u hebt uw gokje gewonnen. Veel geluk met uw vier flessen. Om het even, wat er in zit." „Vuurwater. En ik zal beslist een glas op jouw gezondheid drinken." „Ik voel me vereerd." „Een sigaret?" .Alsjeblieft. M'n lippen gloeien nog. Hoe hebt u dat zo goed geleerd?" Hij gaf haar een sigaret en zijn aan steker. „Tja, ruim een kwart eeuw erva ring, he? Ik zou je in dit opzicht heel wat kunnen leren." „Werkelijk? behoorde flirten ook bij onze overeenkomst?" „Vind je het erg?" „O, als u het Jeuk vindt, gaat uw gang- maar, hoor. Dat kan zonder uw handen en armen te gebruiken." „Je brengt me op een idee. Josefien „Moeten we een ongeluk krijgen? Houdt uw handen alstublieft aan het stuur, he?" „Jawel, Jos. Zal ik nog- een eindje van je vandaan schuiven?" „Niet nodig. Ik vraag me alleen af. hoe u dit alles aan uw vrouw zult op biechten." „O, heel gewoon. Vandaag of morgen zeg ik zo langs m'n neus weg: O ja, dat gokje, dat we overeengekomen zijn op de bruiloft weet je nog wel? Met Klaas en onze buurman, dat heb ik ge wonnen. Ik ben een avondje uit ge weest." „Ja dat zal best. U spreekt er natuur lijk met geen woord over." „Ik zou niet weten waarom niet. Mijn vrouw is hélemaal niet jaloers. En het ging toch alleen maar om dat gokje?" „Denkt u er om, dat u er nooit op zin speelt bij mijn baas. hoor? Ik krab u de ogen uit het hoofd." „Ik kijk wel uit. Daar heeft niemand verder wat mee te maken. Onze twee vrienden houden het ook voor zich, dat was afgesproken. En wij samen zullen alleen maar prettige herinneringen aan deze avond overhouden." „Nou prettig „Ben ik dan zo'n onmens voor je ge weest? Ik dacht, dat ik me vrij behoor lijk heb gedragen." Ze knikte. ,,Ja, dat is de rechte defi nitie: vrij behoorlijk. Nou. we zullen et niet meer over praten." „He, wat jammer. En ik vind het net zo gezellig." Josefien glimlachte. „U bent een grap jas, maar dat wist ik al. En een flirt, hetgeen ik eveneens al bemerkt heb op kantoor. Belooft u me alsublieft, meneer Hartog. dat u er nimmer met één woord •er zult spreken met anderen? En voor. al niet met m'n baas?" Hij lachte luid „Waar zie je me voor aan, Josefien? Maar voor een zoen be loof ik alles wat je wilt." „Dat is dan in orde, want die zoen hebt u al gehad." Hij schudde zijn hoofd. „Dat is niet waar. Die telt niet mee." Ze keek hem aan, met haar hoofd schuin naar hem toe. „Hoe krijgt u me zo gek voor de tweede keer?" „Ik kan het toch proberen? De avond van ons is nog niet helemaal om. We zijn nog vier kilometer van het Wied." „U hebt geen schijn van kans meer. Zodra u stopt, spring ik uit de auto." „Dat is anders helemaal niet nodig. Ik kan nu op mijn beurt zeggen: Waar zie je me voor aan? Voor een schoft?" (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2