m S.B.W.B. B0ES5TE IN 1885 MEER BM 180.089 RJE6WE LEDEN Bruidspaar van de dag Tuinieren met een beloning... tl U H 1 Hulpverlening door wijkverpleegsters aan vakantiegangers P.J.G.O.-afdelingen hadden gezellige avond Mulo-diploma's behaald Diploma machineschrijven Plechtige ingebruikneming troephuis Waardenborchgroep Rampvlucht vanaf Creil Handenarbeidwedstrijd Holtense welpen Bedrijfsvoetbal Zaterdag 25 juni 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD In een zeer uitvoerig' jaarverslag geeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. een duidelijk en zeer geschakeerd beeld van zijn vele activiteiten. Wij ontlenen daaraan het volgende: GROEI VAN DE BOND Het afgelopen jaar vertoonde het leden aantal van de A.N.W.B. een overstelpen de groei van meer dan 100.000 nieuwe leden. Eind oktober 1964 was de leden» stand 644.375; ultimo oktober 1965 was dit aantal 744.174. Het aantal Wegen wachtleden steeg in dezelfde periode van 478.157 tot 562.80S. Eind 1965 werd het 750.000ste lid inge schreven. TOERISME BUITENEAND De stuwende werking van de toeristen- stroom is steeds verder te bespeuren. In toenemende mate treedt belangstelling aan de dag voor Ierland, voor de landen van Oost-Europa, van Azië en Noord- Afrika zoals Egypte. Ook Israël mag zich verheugen in een groeiend aantal vakan tiegasten. Voor het verwezenlijken van het vakantie-ideaal zon, zand en zee is men n.l. bereid steeds verder te rei zen, daartoe in staat gesteld door belang- 1 ijke internationale verkeers- en vervoers- technische verbeteringen, nog steeds toe nemende motorisering en verdere sprei ding van welvaart. Het aantal afgegeven reisroutes bedroeg 147.006 (1964 134.912). 1 Kamperen in het buitenland is bijzonder I populair geworden. Het aantal afgegeven j internationale kampeercarnets bedroeg 120.483 (1964 102.912). Voor cruises is een I stijgende belangstelling merkbaar, terwijl I de vraag naar bungalows ongekend groot I is. Deze vorm van vakantiebesteding neemt steeds in betekenis toe. Zowel bij de betrokken ministeries, als in het buitenland via zijn zusterorganisa ties heeft de A.NAV.B. de urgente proble men aanhangig gemaakt en verzoek schriften ingediend tot vereenvoudiging van het grensverkeer: afschaffing van het nu nog altijd vereiste grensdocument voor aanhangwagens en betere en zorg vuldiger aftekening van de documenten zolang deze nog van kracht blijven. De afgifte van de Internationale Reis- en Kredietbrieven steeg in 1965 tot 214.172 (1964 194.479). Er werden in het kader van de aan dit A.N.W.B.-document ver bonden hulpverlening 1154 motorvoertui gen na een ongeval of na ernstige pech uit vrijwel alle Europese landen gratis gerepatrieerd (1964 947); 151 personen werden in 1965 door de zorg van de A.N. W.B. naar Nederland teruggebracht (1964 162). In 1981 gevallen (1964 1945) wer den soms zeer aanzienlijke kosten repa raties, takel- en sleephulp door de A.N.W.B. vergoed. In 241 (1964 226) ge vallen werden auto-onderdelen per vlieg tuig nagezonden aan automobilisten, die in het buitenland in moeilijkheden waren geraakt. De A.N.W.B.-radio-oproepdienst via Radio Luxemburg spoorde in nood gevallen 810 (1964 704) toeristen op. TOERISME BINNENLAND ar,?* RT0nd gaf 9377 rei'sroutes af (1964 y718). Het aantal afgegeven reisroutes voor het binnenland nam dus iets af, doch cjient naar zijn inzicht zeker als een der voorwaarden te gelden de aanwezigheid van een degelijk goedgekeurd verkeers- structuurplan. De Bond spreekt gaarne de hoop uit, dat de regering niet, zoals al zo dikwijls geschiedde, dan aanleiding zal vinden vooral de belastingen op het wegverkeer weer te verhogen. Ten aanzien van het vrachtautopark is logisch te verwachten dat de vrij constan te groei van gemiddeld ongeveer 8 per jaar zich zal voortzetten. .In 1970 zal het totale aantal vrachtauto's en bussen dan 360.000375.000 bedragen, in 1980 750.000 —800.000. In 't bezit van personenauto's is bij een verder stijgende welvaart een groei te verwachten die zich in het hui dige tempo voortzet tot het moment, waarop in elk gezin dat een auto wenst te bezitten ook zo'n voertuig aanwezig is. Hierna zal de groei afnemen en het per sonenauto-bezit langzaam naderen tot een plafond dat gezien de ervaringen in de Verenigde Staten, waarschijnlijk bij 300 personenauto's per 1000 inwoners ligt. In 1970 175 personenauto's per 1000 inw. In 1980 255 personenauto's per 1000 inw. d.w.z. bij een bevolking van 13,30 miljoen in 1970 en 15,25 miljoen in 1980 resp.: 2,3 miljoen personenauto's 3,9 miljoen personenauto's Totaal in 1965 1,51 miljoen motorvoertui gen op meer dan 2 wielen Totaal in 1970 2,65 miljoen motorvoertui gen op meer dan 2 wielen Totaal in 1980 4,60 miljoen motorvoertui gen op meer dan 2 wielen Het bovenstaande bevestigt nogmaals hetgeen reeds in een vorig jaarverslag werd gesteld: in 1970 zullen er bijna 2 x zoveel motorvoertuigen in Nederland zijn als in 1965; in 1980 zelfs 3 x zoveel. BEWEGWIJZERING Aan hoge wegwijzers, transparante wegwijzers, richtingsborden, voorrich- tingsborden en toeristische borden telde de A.N.W.B. per 31 december in totaal: 26.570 (1964 22.496). De A.N.W.B. heeft besloten om bij wijze van proef in afwijkende kleur vanuit de steden naar de autosnelwegen te gaan verwijzen. Zoals bekend zijn de armen van de transparante stadswegwijzers uit gevoerd in blauw fond met witte letters. Gebleken is dat, wanneer een dergelijke wegwijzer van meer armen is voorzien, niet in één oogopslag kan worden vastge steld, welke van deze armen naar de auto snelweg wijst, zelfs niet, wanneer aan het opschrift van de betreffende arm een autosilhouet is toegevoegd. Om deze moeilijkheden te ondervangen en de vlotte leesbaarheid van de naar de autosnelweg wijzende arm te bevorderen, werd besloten een proef te nemen met een arm in groen fond en witte tekst. Aan de op de arm te vermelden plaatsnaam of plaatsnamen zal bij deze proef het woord „autoweg" worden toegevoegd. Gedacht wordt om deze groene verwijzing naar de autoweg ook tot uitdrukking te brengen in het opschrift van een bij een derge lijke stads wegwijzer behorend voorrich- tingsbord. (Slot in het volgend nummer) Donderdagmorgen werd ten gemeente huize, alhier, het huwelijk voltrokken tussen de heer E. D. Rietberg en mej. J. W. Stevens. De heer Rietberg, die evenals zijn bruid 24 jaar is, is reeds ge ruime tijd de zeer gewaardeerde voorzit ter van de C.J.V. „De Vriendenschaar" uit de Beuseberg en tevens de leider van de jongensclub „Jonge Kracht". De jon gens van „Jonge Kracht" meenden, dat hun leider niet zonder meermet zijn jonge bruid het gemeentehuis mocht ver laten. Zij maakten een prachtige ereboog en deze hieven zij omhoog, toen na de huwelijksvoltrekking door de burgemees ter, Mr. W. H. Enklaar, het jonge paar, via de uitgelegde loper, het gemeentehuis verliet. Natuurlijk trok dit aardige tafe reeltje in de Dorpsstraat grote belang stelling. De huwelijksinzegening had in de Ned. Herv. Kerk plaats door Ds. C. C. Addink, herv. predikant, alhier. Voor een man, die in zijn tuin werkt, is een kop lekkere koffie altijd een welverdiende en graag geaccepteerde beloning Lekkere koffie... dat is Douwe Egberts Koffie. Het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand. En - door de grote vraag altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar rijne Dessert De koffie voor fijnproever^ ivcrkelijk iets bijzonder 250 g 2.18 Rood Merk De kwaliteitskoffie uitstek. Pak 250 g 1 Gemalen koffie vacuumblik Hand akontie. Gemak kclijk als onverwachte situaties. Blik 250 g 2.25 lekkere koffie T'- 1 J s/y'7- i daarnaast bestaat er - een zeer grote be langstelling voor de toeristische rondrit ten zowel per auto als per fiets/brom fiets, terwijl ook de gidsen „Per auto en te voet" veelvuldig worden gevraagd. Omtrent het recreatieverkeer in het bin nenland kan worden geconstateerd, dal- het weekendtoerisme nog steeds toe neemt, getuige o.a. de reeds in het vorige jaaroverzicht gesignaleerde en in 1965 nog *"■251 *oegenomen belangstelling voor de A.N.W.B.-uitgave „Reisboek voor Neder land". Aan de door de A.N.W.B. georganiseer- de wandelingen werd in 1965 door meer »a?m'O-?00 wandelaars deelgenomen (1964 8950). In 1965 werden 700.944 kampkaar- en en speciale kampeerdocumenten afge geven of verlengd (1964 642.198). ■kt- J. VERKEER 7npk Tn ,18 de grote groep woning- zoekenden expliciet of zelfs maar in meer- dere mate aansprakelijk zou durven stel- Ien voor de nog altijd bestaande woning, nood. Niemand ook. die de van voldoende recreatiemogelijkheden verstoken ge meenschappen van dit manco een venrtjt zou willen maken. Integendeel, de mening veL t benodigde recreatie-objecten ter erbetermg van hun ieefbaareid dienen miiMei gefmancierd uit de algemene middelen, wordt althans in principe wei algemeen aanvaard. Zodra echter de noodzakelijke verkeersvoorzieningen ter sprake komen volgen van korscligheid getuigende reacties. Men is maar al te te6 whzï Jl) de automobilist aan zaker wf f zondebok. als de veroor zaker van al die complicaties en hem des wege te veroordelen tot exclusieve beta ling van het gelag. De A.N.W.B. wenst er geen twijfel over te laten bestaan dat hij hér 'a"gCn beschouwt als natio nale belangen van hoge prioriteit en dat gemeenschappelijke idealen bereikbaar Z" gemeenschappelijke inspannin- So" t™ aldus het De verhoging van de omzetbelasting op bromfietsen blijft voor de ANWB voUedfv rjPf5ke maatregel. Juist deze volledig benutte eenmansvoertuigen met hun z°veel bescheidener aanspraken 0j> plaatsruimte bieden in het drukke woon werkverkeer veel soelaas, aldus de Bond ran" het" mf hCeSt functlonele alternatief Sn rmieten geven.VerV°er 31,0 Het is verheugend dat bij de Rijksover heid kennelijk het inzicht begint door te breken dat de gemeenten financiële steun nodig, hebben voor de oplossing van hun verkeersproblemen. De A.N.W.B. is zeer belangstellend naar de criteria, die hier voor zullen worden aangelegd. Daarbij Vakantiegangers, die in" hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van de wijk verpleegster van een kruisvereniging, kunnen deze verpleeghulp - in overleg i en in overeenstemming met plaatselijke j regelingen - ook verkrijgen op het va- kantie-adres. Dit kan b.v. het geval zijn J wanneer het het geven van injecties be- j treft. De eigen huisarts dient de vakan- tieganger dan een briefje met enkele ge- j gevens mee te geven voor zijn collega in de vakantieplaats. Ook de wijkverpleeg- I sters in de twee plaatsen zullen elkaar i over de patiënt e) dienen in te lichten, j Als iemand, die met vakantie is, ziek j wordt en er een arts bijroept, kan hij of zij daarna ook de hulp van een wijkver pleegster ter plaatse verkrijgen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruis vereniging zal een nood-lidmaatschap moeten worden aangegaan. Buitenlan ders, die in ons land hun vakantie door brengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen. De ze patiënten dienen ook eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze kan hen zonodig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. In de zaal van café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek hielden de P.J.G.O.-afdelin gen van Holten cn Bathmen de vorige week zaterdag een gezellige avond. Door het zeer slechte weer was de opkomst van de leden niet zo groot, maar ijien kan toch terugzien op een goed geslaagde avond. De bijeenkomst werd ^geopend door me juffrouw D. Hoornenborg van de afde ling Bathmen, waarna deze afdeling en kele spelen en. kleine schetsjes verzorgde met o.a. „In de diligénce" en het bekende T.V.-spel „Wie van de drie". Door leden van de afdeling Holten werd het kluchtige kolderstuk „Poppey als daghitje" voor het voetlicht gebracht. Deze klucht speelt in de huiskamer van de Familie Doezel. Meneer Doezel (de heer G. Bielemah) was voorzitter van de vereniging tot hulp aan onbehuisde zeelieden, waardoor de familie Poppey, een oude zeeman, (de heer J. Ulfman) in huis kreeg als hulp in de huishouding. Poppey was wel zeer gemakkelijk in het huishouden, zoals een zeeman dat gewend is. Dit stond mevrouw Doezel (mej. M. Rensen) niet zo erg aan, vooral als de heer Staalmans (de heer B. Veneklaas Slots) patroon van meneer Doezel, met zijn zoon Hans (de heer B. J. Markvoort) de hand komen vragen van de jongste dochter (mej. M. Bronsvoort). Maar Pop pey zei, hét oude vlees moet eerst op, waarmede hij bedoelde, dat eerst de oud ste dochter (mej. G. Reijlink) aan de beurt was, hetgeen hij op bijzonder goede wijze wist te versieren. Hij zorgde er ook voor, dat het jonge paar hulp in de huis houding kreeg, doordat Eusie, een vriend van Poppey (de heer E. Krikkink) bij hen in kwam en het hele bootje kon va ren. Een vaste uitdrukking van Poppey was „Man je moet imponeren". Na de opvoering van deze klucht, die veel bijval oogstte, werd er nog geruime tijd gezellig gedanst op muziek van „The Playboys". In de pauze werden loten verkocht ter dekking van de onkosten en werd mede gedeeld, dat er bij voldoende deelname door de Kring Holten een reisje zal wor den georganiseerd op zaterdag, 20 aug. a.s. Hiervoor kan men zich opgeven bij het afdelingsbestuur. Van de Holtense Scholengemeenschap slaagden te Deventer voor het mulo-di ploma A met wiskunde: Cobie Aal, Nij- verdal; H. Assink, Goor; F. H. Beid, W. Boei-, Markelo; Wietske Viet, Holten; R. van Lindenberg, Holten; E. O. Hartman, Markelo; H. Bronzewijker, J. H. Slag man, Laren (G.); B. J. Winterman, T. W. Kistemaker, Willie Sligman, Markelo; Catrien Snel, Christien Leijenaar, Bath men; Gerda Wisselink, Markelo; A. Taal, Deventer; J. Hospers, Holten; J. J. ter Horst, Rijssen; Marjolein Cieraad, Nij- verdal; diploma A met middenstandsdi ploma: Mary Pagrach, Holten; Jopie Sligman, Joke Sligman, Dinie Vruwink, Markelo; voor het diploma A: Marian Rosman, Rijssen en Dinie Vedders, Mar kelo. Eén candidaat werd afgewezen. Van de Holtense Scholengemeenschap slaagden de volgende leerlingen voor het diploma machineschrijven afgegeven door de Ver. van Leraren in het schoon schrijven M.O., Stenografie „Groote" en Machineschrijven: Gerritdina B. Klein Teeselink, Gerritje Aaltink, Hendrika J. Men schrijft ons: Het troephuis in de Beuseberg is thans zover ingericht, dat tot ingebruikneming ervan kan worden overgegaan. Alle mensen, die op welke wijze dan ook, hebben meegewerkt aan het tot stand komen van dit prachtig clubge bouw, zijn uitgenodigd om een kijkje te komen nemen op vrijdag, 1 juli a.s. Mochten wij - het zou ons zeer spijten - toch nog vergeten hebben mensen uit te nodigen, dan danken wij U langs deze weg alsnog héél hartelijk voor Uw hulp. Natuurlijk bent U op 1 juli van harte welkom om te komen kijken tussen 8 en 9 uur 's avonds. De ouders der padvin ders worden verwacht tussen 7 en 8 uur. De padvinderij is dankbaar, dankbaar aan talloze Holtenaren, de sjouwers en de zwoegers, de donateurs en de (rente loze) aandeelhouders. Het is erg prettig er op te wijzen, dat er onder deze „me dewerkers", tientallen zijn, die geen kin deren bij de padvinderij hebben. Laten we hopen, dat de thans uit ruim 80 leden bestaande Waardenborchgroep, een fijne tijd tegemoet zal gaan in haar mooie troephuis. Het Bestuur. Plekkenpol, Hermipa H. Meesterberends, H. M. Aaftink, Frederika G. Lubbersen, J. W. Klein Velderman, H. L. J. A. Klein Ovink, W. H. Beijers, Petronella Kooi man, H. J. Wansink, H. G. Bosman, G. J. Rensen, Egberdina W. Klein Horsman, Albertha J. Nijland, Hermina J. Jansen, G. Dijkstra, C. D. Israël, E. J. J. Meijer- man^ R. F. van Geerestein, G. A: Heek, Aaltje H. W. Veneklaas, Anny Meerman, Bertha Schooien, W. C. Müller, PI. Paal man, R. G. de Grote, Hermina IJ. Koop man, allen te Holten; Johanna G. Mark voort, Fenna G. Kolkman, Johanna W. Schreurs, A. Hammers, H. A. Kamp, A. J. Brinkmans, H. J. v. d. Maat, Lammer- dina G. Aanstoot, Arendina C. Daalwijk, Anna G. B. Keuper, J. Haan, IJ. C. Pul len, PI. J. W. Schorfhaar, Willemina IJ. Dijkman, IJenriëtte J. Klumpers, IJ. Romp, Lidya IJ. Klein Velderman, Ger ritje Schottink, E. J. Slot, allen te Mar kelo; A. Nijmeijer, J. Th. Gijsbers, G. J. van Geenen, G. Blom, Johanna H. M. Meijer, Dina de Groot, Hendrika J. Nij land, Joke Nijland, allen te Rijssen; Mar- geretha J. M. Wevers, Janna W. Stegink, Johanna Beekhof, Janneke A. Muiler man, PL Meijer, IJ. C. Westra, Akke Westra, L. Meijer, J. Willemink, allen te Bathmen; IJ. Plekkenpol, D. J. Dijkman, W. Wichers, Gerritje IJ. Slot, IJ. J. Stoe- venbelt, A. J. Snellink, G. J. Vrielink te Laren; J. M. Kamperman, Joyce M. de Geest te Hellendoorn; Antonia G. Meijer te Diepenveen; Christien Klein Lebbink, Willemina F. Klein Velderman, Hendrika B. Vosman, allen te Okkenbroek; Joh. Braakhekke te Oude Molen; Maria IJ. Lindeboom te Epse; IJ. J. IJogemans te Neede; Willemina J. Tuten te IJeeten; Marianne Hermse te Nijverdal. Zestien candidaten werden afgewezen. Zaterdagmorgen werden zeventig dui ven van „De Bergvliegers" des voormid dags 8 uur gelost te Creil - 436 km - met bewolkte lucht en kalme zuidwesten wind. De duiven werden om ongeveer 4 uur verwacht, maar 's avonds om half acht bij het afslaan der klokken was er van de zeventig duiven nog niet één door gekomen. Van de gehele afdeling Twen te van de bond van zaterdagvliegers was practisch geen duif op de hokken ver schenen in verband met de zware regen val. Vele liefhebbers zijn nu dan ook uit gespeeld met hun duiven. Creil is een rampvlucht geworden. Een ander bericht Over de Holtense padvinders betreft de deelname van en kele welpen van de Waardenborchgroep, aan een handenarbeidwedstrijd in het district Deventer waarmede zij bijzon der aardige resultaten bereikt hebben. Ongeveer honderd welpen uit het district Deventer hadden wekstukjes ingestuurd. In de groep ..hout" kreeg Jan Bruintjes een tweede prijs, met een prachtige brug. In de groep „metaal" behaalde Arend Jan Steenhuis, met een sierlijke vogel de eerste prijs; Martin Hols werd in deze groep tweede, met een vis. In de groep „papier en karton'" werd Rien Witten berg grandioos winnaar. De jury (be staande uit deskundigen niet-padvin- ders) was buitengewoon verrukt over dit gave knipwerk; dit werd uniek genoemd. De uitslagen van. de laatstelijk gespeel de wedstrijden voor de bedrijfsvoetbal- competitie luiden als volgt: Gebr. Wan- sink-Udema 2 3—2, Ter Horst Co-Uni- versal 1—6, De Halm-Udema 2 2—2 en Gebr. Dikkers-Gebr. Wansink 12. Het programma voor de komende da gen is als voigt: vrijdag: Universal-Ude- ma 1, maandag: De Vrijheid-Ter Horst Co, woensdag: De Halm-Gebr. Wan sink, donderdag: Gebr. Dikkers-Udema 2 en vrijdag 1 juli: De Vrijheid-Universal. De wedstrijden worden gespeeld bij „De' Poppe" en beginnen om 19.00 uur. De wedstrijd van zaterdag, 27 juni: De Vrijheid-Ter Horst Co, is, zoals hier boven blijkt, verzet naar maandag, 27 juni. VEEMARKT RIJSSEN Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 17 runderen en 739 varkens. De prijs van de koeien bedroeg van f950 tot f1200; kalveren van f450 tot f700; biggen van f70 tot f80; zeugen van f350 tot f400. Alles per stuk. De handel in runderen was vlot tegen staande prijzen en biggen werden rede lijk vlot verkocht tegen staande prijzen. De prijzen voor biggen waren iets lager, maar werden vlot verkocht.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2