„Hondervoudige interest" 100 JAAR ZONDAGSSCHOOL Moeten wij ermee doorgaan? vroeg de voorzitter Bedrijfsvoetbal is gestart Schoolreisjes hogere klassen 6. L. Dorpsschool Biljarten „Niet bij brood alleen" Drie nieuwe toeristische routes waarvan één in Overijssel Eindfase „Herindelingstoernooi" van de Nevobo Zaterdag 11 juni 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Moeten wij dóórgaan met het zondags- schoolwerk? Dat was een van de vragen die ds. J. ter Schegget, voorzitter van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging, op de jubileumbijeenkomst ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan dier vereniging zijn feestelijke luisteraars voorlegde. Hij stelde daarnaast nog twee vragen: als wij ermee door moeten gaan, hoe moeten wij dat doen? En waarom moeten wij het doen? In zekere zin heeft hij het bij het stellen dier vragen gelaten en dat stempelde toch eigenlijk het hele bestaan van de zondags school (nu, in het jaar 1986) tot een zaak die door veel vraagtekens is omringd. Die vraagtekens waren er nog niet toen de Engelsman Robert Raikes in 17S0 de eerste zondagsschool stichtte. Hij had daar een degelijk idealistische en realistische bedoeling mee: de straatschennende „schooiertjes" van de toenmalige armoe- straat halen. Raikes was een typische filantroop. Hij stak zijn schoffies zoveel mogelijk in de kleren, leerde ze dat ze hun handen moes ten wassen en bracht hun lezen en schrij ven bij. (Een verdachte zaak, vonden ve len Bij dat leren lezen speelde de bij bel een grote rol en dat was dan de zon dagsschool als óók godsdienstschool! In Nederland drong de zondagsschool gedachte, vooral in die laatste vorm en betekenis (meer godsdienstig dan maat schappelijk), een halve eeuw later door: in 1833 hield de Reveil-man dr. Capadose het eerste zondagsschooltje bij zich thuis. En in 1866 kwam tenslotte het alle zon dagsschoolwerk overkoepelende orgaan, de door de predikanten Hoedemaker en Adama v. Scheltema (de vader van de „rode" dichter) gestichte Nederlandse Zondagsschool Vereniging. Het is deze vereniging, die dezer dagen met enige uitdrukkelijkheid met een receptie in de Amsterdamse RAI en een feestelijke godsdienstoefening in de Am sterdamse Westerkerk gejubileerd heeft. Twee „concurrerende" verenigin gen, de vrijzinniger georiënteerde West- hill-vereniging en het gereformeerde „Ja- chin" waren bij het feest aanwezig. Zij bleken niet helemaal van samenwerking afkerig; die samenwerking is vooral no dig nu ook het zondagsschoolwerk druk bezig is ,in de crisis te raken". Het is bepaald geen werk meer, dat zich alleen maar in opgaande lijn beweegt. Het is lang niet meer zo vanzelfsprekend als een halve eeuw geleden. De zondag zélf is „in discussie". En wat de godsdienstige vorming van het kind van heden betreft: Men schrijft ons: Wanneer u dit werd aangeboden zou u zeker uw laatste spaarcent inzetten, want elke gulden zou er honderd opleveren. Stel u voor......! Wat een winstWoekerwinst, niet waar? Niet eens geoorloofd en toch Tóch was er sprake van „honderdvou dige interest". Waar? Op dat girostrook je van die man met z'n invalidenwagen! Of die man dan wat te koop aanbood of gekocht had? Welnee, hij was alleen- maar aan een invalidenwagen geholpen, waar door hij zijn werk kon blijven doen. Zelf had hij wat meegespaard en dat bleef hij nog even doen, totdat van de benodigde f 1200,zijn portie van f 300,bij elkaar was. (Dat wilde hij zo ènhij kon dat ook.) Dat girostrookje ging over de laatste vijftig gulden van die driehonderd en hij schreef daarbij: „Met hartelijke dank voor al uw financiële bemoeiingen, die zo gun stig resultaat hadden en honderdvoudige ideële en ideale interest opbrengen". „Honderdvoudige interest!" Dat lijkt overdreven, maar het betekent hier: de som, de uitkomst, van alle moeite en zor gen door vélen voor één aan de dag ge legd. „Ideële" wil hier zeggen: krachtens het ideaal van de A.V.O., de vereniging waar door de hulp tot stand kwam, waarbij het in de allereeste plaats' gaat om de zelf standigheid, de onafhankelijkheid, van de gehandicapte medemens. „Ideale" bedoelt hier, dat deze hulp werd verleend op de manier en in de vorm, die de man zelf had verkozen en die door de deskundigen als de juiste werd gezien. (In 1964 lukte dat voor 1023 ge handicapte Nederlanders.) Honderdvoudige interest, opgeleverd door goed besteed geld. Besteed aan het levensgeluk van anderen. Door de Nederlandse Vereniging A.V.O. alleen? Welnee, die voert het werk alleen maar uit. Het geld ervoor wordt opge bracht door alle Nederlanders tezamen. Voor een deel via het belastingbiljet, 'want de overheid helpt ook mee, en voor een ander deel door middel van de jaarlijkse A.V.O.-collecte. In de week van 1420 juni a.s. komt uw vrijwilligheid weer aan bod. Dan kunt unee, dan mag u weer een deel van uw eigen welvaart in klinkende munt (of ritselend papier) besteden aan het levensgeluk van anderen. Dat „mag", als een bewijs van dank baarheid voor uw voorrecht zonder hulp van anderen uw leven te leven zoals u het leeft. Geeft wat uw hart u ingeeft! Voor „honderdvoudige interest!" Wij maken de lezers nog attent op de t.v.-uitzending van de stichting Socutera over het A.V.O.-werk en wel op maandag 13 juni, na de hoofdfilm, dus vóór het laatste journaal. N.B. Willen de collectanten de bussen afhalen hij üs, Israël? velen twijfelen er aan of die nog wel van het „schoolse" karakter gediend is dat de zondagsschool (denk alleen maar aan de naam) van oudsher kenmerkt. En er zijn meer problemen. Het lastig ste: dat van de (onvoldoende) beschikbare leiders en leidsters en hun geschiktheid voor hun taak. En dan ook: dat van de verhouding tot de kerk, tot de gewone lagere school, tot de jeugdclub. Na hon derd jaar roepen ze om oplossing. Overigens, dat er bij alle moeilijkheden, aan onze overgangstijd eigen, nog altijd van een vrij vitale jubilaris gesproken kon worden bleek vooral uit de goede resul taten van twee jublieumacties, waarvan bij de viering te Amsterdam melding kon worden gemaakt: er is veel geld bijeen gebracht voor internationale steun aan een kinderziekenhuis op Ceylon en voor de stichting van een (Nederlands) vor mingscentrum voor het zondagsschool werk. (Deventer Dagblad) Het bedrijfsvoetbal is woensdagavond gestart met de ontmoeting Gebr. Wan- sink-De Halm uit groep B. op het terrein bij café „De Poppe". De aftrap werd ver richt door de heer T. I-I. Udema, één van de directeuren van U-vlees N.V., alhier, wier personeelselftal het vorige jaar kam pioen werd en in het bezit is van de prach tige wisselbeker, welke met tal van andere prijzen, met een waarde van omstreeks 250,staat uigestald in de zij-etalage van het Kledinghuis Beltman. De ontmoeting eindigde na een vrij spannende strijd in een 53 overwinning van Gebr. Wansink. Donderdagavond speelden uit dezelfde groep Udema 2-Gebr. Dikkers. Hiervan was de uitslag 52. Het programma voor de komende dagen luidt: vrijdagavond Universal-De Vrijheid (groep A), zaterdagmiddag: Udema I-Ter Horst Co (gr. A) 14.30 uur. Woensdag: Gebr. Dikkers-De Halm (gri B); donderdag: De Vrijheid-Udema I (gr. A); vrijdag: Gebr. Wansink-Udema 2 (gr. B) steeds om 19 uur en zaterdag, 18 juni: 14.30 uur Ter Horst Co-Universal (gr. A). „Wie nog- nooit gevaren heeft, Weet niet hoe een zeeman leeft." De klassen 4, 5 en 6 hielden de vorige week hun schoolreizen, toen de stembus strijd om de gemeenteraad achter de rug was, zodat alle reisjes van de Dorpsschool thans gehouden zijn. De leerlingen van de zesde klas maak ten op donderdag en vrijdag hun twee daagse schoolreis naar het Piashuis bij Nunspeet aan het Veluwemeer. Dit was weer een hoogtepunt, getuige de reacties tijdens het verblijf aldaar en getuige de opstellen, die in school werden geschreven na de reis. De bus bracht de jongens en meisjes op donderdagmorgen en haalde de club terug op vrijdagmiddag. Er was. eigenlijk slechts één begeerte: „varen, varen", zelf roeien of peddelen in boot of kano! Die gelegenheid kreeg de jeugd. De eerste dag werden boten gehuurd voor 6 uren varen en op de tweede dag voor 4 uren. Eerst ging het nog wat on handig, maar allengs werd het beter. Dat het weer een beetje fris was, hinderde niet. De deining van de golven werkte op de fantasie. Samen aan tafel en samen op de slaapzaal was eveneens een hoogte punt! Hier volgen nog een paar citaten uit de opstellen. a. „De tweede juni 's morgens om kwart voor negen vertrokken we naar Nunspeet. Een belangrijk punt was dat we in een Scania Vabis reden, want dan wisten we bijna voor honderd procent dat we goed overkwamen." b. „Wat het roeien betreft: de eerste tijd had ik liet gemakkelijk, want toen was meester Xzo beleefd dat voor mij te doen." c. „De meisjes hadden allemaal een tafelheer. Ik had als tafelheer Y dat is een der mooiste heren uit de klas." d. „Het was een machtig fijn school reisje en ik vond dit het leukste van alle maal." e. Iemand die sommige gerechten te laf vond, schreef: „Met elkaar hebben we warm gegeten. Alleen het ijs en de ge haktbal smaakten. De rest was voor men sen die op zoutloos diëet zijn." ZE GINGEN NAAR ZAND VOORT, ZE GINGEN NAAR ZEE! Vrijdag gingen de beide 5e klassen op reis. Allereerst werd Schiphol bezichtigd. Een prachtig gezicht, al die vertrekkende en aankomende straalvliegtuigen. Een hachelijk moment beleefden twee onder wijzers van de O.L. Dorpsschool, die zich te dicht bij een Constellation bevonden; op verboden terrein! Gelukkig konden ze de marechaussee van hun onschuldige be doelingen overtuigen en mochten ze gauw weer naar de kinderen terug. Toen naar Zand voort, naar de zee. Heerlijk werd er gezwommen en geploe terd in de juist opkomende vloed. Een fort werd door de golven vernield. De zee blijft een belevenis voor jong en oud! Daarna werd een rondvaart door de Amsterdamse grachten gemaakt. Het meest imponerende vonden de kinderen NIJVERDAL Onder voorzitterschap van de heer H Tijhuis werd in café De Ster te Hellendoorn de jaarvergadering gehouden van de biljartbond „Ons Ge noegen" te Nijverdal en omstreken. Uit het jaarverslag van secretaris-pen ningmeester. de heer H. Dekker uit Hol ten. bleek dat het genu'ddelde in alle vier klassen dit jaar was teruggelopen In de eerste klasse van 2,95 naar 3.57. 2e klasse van 2,47 naar 2,24, in de derde klasse van 1,88 naar 1,8" en in de vier de klasse van 1,44 naar 1,34. Het afge lopen seizoen namen 42 viertallen deel aan de competitie deel tegen 38 het jaar daarvoor. Nadat de heer Dekker, de competitie nog eens onder de loep genomen had en het persoonlijk kampioenschap, gaf hij zijn financieel overzicht. Ook hieruit bleek dat de bond een gunstig jaar ach ter de rug heeft. De vergadering werd voorgesteld om drie nieuwe verenigingen aan te nemen, n.l. ,De Maan", Hellendoorn; „Veer kamp" Nijverdal en „Dreijerink" uit Enter Nadat voorzitter Tijhuis de twee ju bilarissen. de heren E. te Kolstee en A. Dilsel wegens het feit dat zij reeds tien jaar een bestuursfunctie in de bond be kleden. had toegesproken, bood hij bei den een enveloppe onder inhoud aan Na de pauze werden de prijzen uitge reikt aan de kampioensviertalien en de persoonlijke kampioenen. Ook nu werd besloten om het komen de seizoen weer te gaan spelen op match- punten en aan het eind van de compe titie een toernooi te houden om het Der- soonlijk kampioenschap van de bond en tevens een toernooi om in iedere klasse een persoonlijk kampioen aan te wijzen. al die duizenden geparkeerde auto's zo vlak aan de rand van het water. Op de terugweg de traditionele speel tuin. Wat een sensatie: botsautootjes, mo torboten, lachspiegels enz. enz. Om half negen werden de ouders en thousiast begroet in de Bushofstraat. DOOR DE N.O.P. EN DE KOP VAN OVERIJSSEL Met twee bussen gingen de 4e klassers donderdag via Zwolle naar de oude Han zestad Kampen, waar de Kamper „uien" het goed deden. Een bezoek aan de Sche penzaal, waar de historie van de Middel eeuwen voor de kinderen zichtbaar werd, was de moeite waard. Na een korte wan deling door de stad ging men verder naar Urk, waar de IJsselmeervissers juist hun spiering afvoerden. Ook de oude vissers en vrouwen in klederdracht, de typische huizen met de waslijnen over de straat vormden een leuk gezicht. Emmeloord met zijn watertoren was het volgende programmapunt. Wat hoog en wat een geweldig uitzicht over het dorp en de polder! De reis ging verder tussen de meren Beulakker- en Belter Wijde door naar Giethoorn, waar een fijne tocht per pun ter werd gemaakt. Dit was echt iets an ders dan de Holterberg! Heerlijk om je hand door het water te laten glijden! Natuurlijk mocht een speeltuin niet ont breken en daarom werd Hellendoorn op gezocht, waar allen zich in „De elf pro vinciën" hebben vermaakt. Hans Eichenberger heeft vijf dochters, aEemaal Zwitserse meisjes met vlechten. Eigenlijk zou Hans Eichenberger in Euro pa moeten zijn om al die dochters op te voeden, maar hij is nog niet klaar. Tien jaar geleden kwam hij met zijn vrouw Gertrud naar de bergen van Noord Cameroun om het Evangelie te verkondi gen aan de Matakam. Die Matakam liepen toen nog naakt. Geld kenden zij niet. Hans en Gertrud hebben hard gewerkt. Zij hebben de taal geleerd. Zij zijn nog steeds de enige blanken, die de taal spre ken. Zij hebben een kerkgebouw en een school. Ze zijn een polikliniek begonnen. Nu zijn er een paar duizend Christenen. Nu zijn er al vijftien Matakam-evangelis- ten en sinds een paar jaar is de Staat be gonnen met een groot school-programma. Naakt lopen is verboden en de Matakam hebben stemrecht gekregen. Een wereld, die razend snel verandert. Eichenberger ziet die wereld veranderen en weet, dat juist in zo'n situatie een fundament voor het leven zo verschrikkelijk belangrijk is. Samen met Matakam evangelisten is Echenberger begonnen de Bijbel te ver talen. Het Evangelie ën het Boek der Handelingen zijn al uit. Nu ligt het hele Nieuwe Testament, hij de drukker. Eichenberger heeft zijn kinderen bij familie ondergebracht in Zwitserland en is terug gegaan, want dit Nieuwe Testa ment moet klaar komen en verspreid wor den. Dan pas hebben de Matakam een boek in handen, waardoor het leven ook in de nieuwe tijd leefbaar wordt. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap hoopt nog in 1966 van dit Nieuwe Testa ment 5000 exemplaren te laten verschij nen. Het is één van de tien uitgaven, die voor dit jaar op het programma staan. De gezamenlijke bijbelgenootschappen over de gehele wereld streven er naar de produktie van bijbels, nieuwe testamen ten en bijbelgedeelten in korte tijd te ver drievoudigen. Ze willen ook in deze tijd Gods Woord uitdragen. Materiële hulp voor de volkeren is van veel betekenis, maar niet bij brood alleen kunnen ze leven. De millioenen mensen, die er elk jaar bijkomen en vele anderen, die lezen leren, hebben net als de 80.000 Mata kam de Bijbel broodnodig. Het N.B.G. houdt van 5-^-12 juni een giftenactie met het motto: „Niet bij brood alleen". Een deel van de opbrengst vormt de Nederlandse bijdrage aan de interna tionale campagne. Een ander deel komt ten goede aan de uitgaven van het N.B.G. in 1966 ten behoeve van de zendingsgebie- den: 70.000 bijbels, nieuwe testamenten en evangeliën in tien verschillende talen, waarvan alleen de kosten voor papier, drukken en binden bijna f300.000,— be dragen. Omdat de mensen in de betrok ken landen bij lange na de kostprijs niet kunnen betalen, komt een zeer groot deel van deze lasten voor rekening van het N.B.G. te Amsterdam. Zijn gironummer is 22939. De ANWB zal weer drie nieuwe toeris tische routes 'gaan openstellen. Het zijn de Schouwen Duivelandroute (95 km), de Noordwest Overijsselroute (140 km) en de West Brabantroute (125 km), die res pectievelijk vanaf 4, 11 en 25 juni kunnen worden gereden. Hierdoor zal dit aantal door speciale zeskantige borden beweg- wijzerde ANWB-routes zijn gestegen tot 27 in de serie.van ongeveer dertig toeris tische routeis, die de Bond in Nederland zal gaan uitzetten. Behalve deze toeristi sche routes kent de ANWB ook nog vier (brom)fietsroutes en een grenslandroute, die gedeeltelijk over Duits gebied loopt. Geruggesteund door het succes - uit de belangstelling van leden en niet-leden voor de vouwbladen is af te leiden, dat zeker 1 miljoen mensen vorig jaar deze ver schillende routes hebben gereden - zullen vooral de (brom)fietsroutes en de grens landroutes in samenwerking met de cen trale en regionale overheid aanzienlijk worden uitgebreid. Vanaf de opening van de eerste toeristische route in 1962 zijn nu 750.000 vouwbladen aan de toeristen ver strekt. Via dit systeem geeft de Bond niet alleen uitbreiding aan de mogelijkheden van dagrecreatie, ook worden hierdoor de drukke verkeerswegen ontlast. Wij laten hieronder volgen de: Noordwest Overijsselroute De toeristische route „Noordwest Over ijssel" raakt het Rijkswegennet in Mep- pel, waar velen de route dus zullen be ginnen. De toeristische route gaat eerst door de landelijke gemeente De Wijk aan de oever van de Reest. Langs een met bomen afgezette weg met rondom in het land schap talrijke oude boerderijen loopt het tracé door de boswachterij Staphorst en Rouveen naar Hasselt. Na Zwartsluis gaat men dwars door de prachtige plas- sengebieden van de Belterwijde en de Beulakerwijde naar het Voorsterbos, waar vele wandelingen gemaakt kunnen wor den. Via het oude schilderachtige Zuider zeestadje Vollenhove en de vestigings plaatsjes Blokzijl en Kuinre met in de on middellijke nabijheid wandelgelegenheid in het Kuinderbos bereikt men een moeras gebied bij Ossenzijl, waarin het natuurre servaat „De Weerribben" is gelegen. Over Steenwijk en het bekende dorp Giethoorn, waar prachtige puntertochten en wande lingen kunnen worden gemaakt, zal men Meppel en de grote weg weer bereiken. Nijverdal Met de in Holten gespeelde wedstrijden van de BATO-teams is een einde gekomen aan het z.g. „Herindelings toernooi" van de NeVoBo, afdeling Nij verdal. De gedegradeerde zestallen uit de laatste volleybalcompetitie namen aan dit toernooi deel, samen met de nieuwe clubs, om een plaatsje in de eerste klasse. Er werd in twee poules gespeeld, t.w. dames en heren. De winnaars van dit toernooi gaan naar de eerste klasse in de komende competitie. Na de sluitingsdatum voor de inschrijving van de nieuwe competitie zal worden bekeken of er nog meerdere teams overgaan naar de eerste klasse. Bij de he ren werd Nijverdal 2 ongeslagen kampi oen en keerde terug naar de „grote broers". De volledige uitslagen zijn: Dames: VBOW 2-OKK 2 15-8 15-11; SWN 1-SWN 2 15-0 15-3; OKK 2-BATO 1 15-11 13-15; VBOW 2-SVVN 1 9-15 10-15; OKK 2-SWN 2 2-15 9-15; VBOW 2-BATO 1 13-15 15-2; OKK 2-BATO 2 15-5 15-1; OKK 2-SVVN 1 4-15 3-15; VBOW 2-SVVN 2 15-8 154; VBOW 2-BATO 2 15-3 15-5; SWN 1-BATO 1 13-15 15-10; SWN 2-BATO 2 15-4 12-15; VBOW 2-BATO 3 15-2 15-0; SWN 1-BATO 2 15-7 15-5; SWN 2-BATO 1 10-15 2-15; SWN 1-BATO 3 15-0 15-7; OKK 2-BATO 3 15-11 15-3; SWN 2-BATO 3 15-7 15-6; BATO 1-BATO 3 15-2 15-2; BATO 3-BATO 2 7-15 2-15; BATO 1-BATO 2 12-15 15-5. Heren: Holyoke 1-BATO 1 0-15 16-14; VBOW VC 3-BATO 2 15-11 15-5; Holyoke 1-BATO 3 15-5 15-2; Nijverdal 2-BATO 1 15-9 15-2; VBOW VC 3-OKK 1 15-7 15-9; Nijverdal 2- BATO 2 15-3 15-7; VBOW VC 3-Nijverdal 2 6-15 15-10; OKK 1-Holyoke 1 15-13 15-7; EEN DAGJE UIT? GOED VOOR U! Maar zorg dan ook voor een puik be sluit met een goede maaltijd. De buiten lucht maakt immers extra hongerig? Natuurlijk hebt u weinig zin om zon- doorstoofd uren lang de keuken in te duiken. Hoeft ook niet! Een gezellig, goed sa mengesteld en met zorg bereid maal kan ook in korte tijd op tafel staan. Zoals altijd zal ook nu vlees, vis, kaas of ei in de maaltijd moeten voorkomen. Voor het voedzame gedeelte kunt u gebruik maken van levensmiddelen met een korte kooktijd, al zult u voor dat gemak natuurlijk wel extra moeten be talen. Ze zijn er in overvloed: vlugko- kende rijst, gort, macaroni of spaghetti, peulvruchten uit blik of pot, „patates frites", aardappelpuree uit een pakje, „kant en klare vla, pap en zelfs complete maaltijden. Al deze geheel of gedeeltelijk van te voren klaargemaakte produkten vragen wel om een frisse en vitamine C- rijke aanvulling met groente en fruit. De groente kunt u geven in de vorm van een slaatje en fruit is als toetje bijzonder in trek. Profiteer zoveel mogelijk van die voorliefde. Melk of een melkprodukt mag in geen maaltijd ontbreken. Geen nood: er is pap, vla en niet te vergeten yoghurt. Mocht u helemaal geen moed hebben om een warm maal al is 't ook nóg zo eenvoudig te bereiden, dan kunt u voor een keer een uitgebreide brood maaltijd op tafel brengen. Vlees of vis, kaas of ei en groente of fruit mogen ook dan niet ontbreken, evenmin als een glas melk, karnemelk of yoghurt. Een welgevulde broodmand met bruin- en witbrood noodt de tafel genoten en vakantiegangers tot toetas ten. Een kop soep uit pak of blik geeft een warme toets aan zo'n brood-etentje. Als u brood meeneemt voor onderweg, denk dan naast de traditionele broodbe leggingen als kaas en vleeswaren, óók eens aan een blaadje sla met plakjes tomaat, radijs, komkommer, wortel, ap pel of sterrekers. De sla voorkomt in dit geval dat 't brood vochtig wordt. Hier onder volgen tot slot enkele menuvoor- beelden en uitgewerkte recepten: VBOW VC 3-BATO 1 5-15 15-6; Nijverdal 2-BATO 3 15-10 15-8; Holyoke 1-BATO 2 15-4 15-13; OKK 1-BATO 1 14-16 15-9; OKK 1-Nijverdal 2 15-9 5-15; VBOW VC 3- Holyoke 1 9-15 15-11; OKK 1-BATO 3 15-2 5-10; Holyoke 1-Nij verdal 2 11-15 6-15; OKK 1-BATO 2 15-10 15-12; VBOW VC 3- BATO 3 15-17 15-9; BATO 1-BATO 3 14-16 15-11; BATO 3-BATO 2 11-15 10-15; BATO 1-BATO 2 15-9 15-9. De eindstanden van dit herindelingstoer" nooi zijn als volgt: HEREN: Setgem. gesp. gew. verl.pnt. voor tegen Nijverdal 2 6 6 0 12 169 97 OOK 1 6 4 2 8 155 133 BATO 1 6 4 2 8 145 140 VBOW/VC 3 6 3 3 6 155 140 Holyoke 1 6 3 3 6 139 137 BATO 2 6 1 5 2 113 171 BATO 3 6 0 6 0 111 179 DAMES: SWN 1 6 6 0 12 178 81 VBOW/VC 2 6 5 1 10 167 88 BATO 1 6 3 3 6 155 110 OKK 2x 6 3 3 6 125 136 SWN 2 6 3 3 6 122 133 BATO 2 6 1 5 2 95 153 BATO 3 6 0 6 0 50 180 Aardappelen - bloemkool - plak boter hamworst - yoghurt. Aardappelpuree - komkommer/rode koolsla - gebakken kaasboterham of warme sandwich met rookworst - rijs tepap. Jachtschotel - sla - vanillevla. o Haringsla met bietjes - pannekoeken, o Uitgebreide broodmaaltijd - andijvie- sla - chocoladevla. Groentesoep - roggebrood (met kaas) - koffie. Spaghetti/macaroni - spinazie - roerei - tweekleurenvla. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN: Komkommer-rode koolsla 300 g rode kool, een grote komkommer 200 g), 2 eetlepels slaolie, 1 eetlepel azijn of citroensap, 1/4 ui, zout, peper, suiker (peterselie). De slaolie, azijn of citroensap, zout, peper en suiker door elkaar roeren. De ui schoonmaken en fijnsnipperen; de komkommer wassen of dun schillen en in schijfjes of stukjes snijden. De rode kool schoonmaken, zeer dun schaven en wassen. De groenten door de slasaus mengen (de peterselie wassen, fijnsnijden en als garnering over de sla strooien). Sandwich met rookworst en saus 4 sneden öf een rest bruin brood, 1 rookworst, 25 g 1% eetlepel) boter of margarine, 25 g (3 eetlepels) bloem, 21/. dl bouillon, bieslook, selderij, peterselie, zout. De rookworst in 10 minuten gaar en warm laten worden. De rest bruin brood in vieren snijden en de sneden in een koekepan warm en knapperend bakken. De kruiden goed wassen en klein snij den. De boter of margarine laten smel ten, de bloem ineens toevoegen en goed doorroerend de bouillon in gedeelten erbij schenken. Steeds alles goed laten door koken en doorroeren. De kleingesneden kruiden erdoor mengen en op smaak af maken met zout. De rookworst in plak jes snijden en verdelen over de stukjes gebakken brood. De saus erover schen ken en deze traktatie opdoen. Jachtschotel 1 kg gekookte aardappelen, 500 g ap pelen, 250 g uien, een dikke plak boter hamworst (250 g), 50 g rauwe bruine bonen (150 g gaar), 2 grote, zoetzure augurken, 1 dl melk, 1 eetlepel boter of margarine, paneermeel, zout, peper, laulierblad. Bij gebruik van de rauwe bonen deze een nacht tevoren weken in ruim water on ze in het weekwater in uur gaar koken. Zout op het laatst toevoegen. De uien kleinsnijden en fruiten in de boter of margarine, de worst in blokjes laten smoren 10 min.). De aardap pelen in plakken snijden en de augurken in schijfjes. De appels schillen, ontdoen van klokhuizen en in dunne plakjes snijden. Een vuurvaste schotel dun besmeren met boter of margarine en vullen met: een laag aardappelen, bonen, uien, worst, augurken en appel. Het geheel met wat bonennat overgieten en afdekken met een laag aardappelen. De schotel afwerken met paneermeel en boter of margarine en midden in een matig hete oven gedurende uur verhitten. Di(: gerecht geven met een frisse sla.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4