Geslaagde mofocross bood spannende momenten Jaarvergadering van „De ftïetvoorn" Het nette stadje Diploma-uitreiking Lagere Landbouwschool Markelo Larense Schotsers defileerden voor Koningin Juliana Markelo vooruit gaat zaterdags voetballen Veel belangstelling voor de sportvisserij P.v.d.A. besprak verkiezingsnederlaag Weer inbraak in zomerhuisjes VERDUBBELEN UW GELD IN TIEN JAAR Zaterdag 7 mei 1966 HOUTENS NIEUWS15UAD De motocross Holten 1966 op Konin ginnedag is uitstekend geslaagd. Niet al leen omdat de rijders hard geknokt heb ben om de ereplaatsen, maar ook wat de organisatie van en de belangstelling voor dit motorsport evenement betreft. Toen om ruim 2 uur de lichte 50 cc mo toren van start gingen hadden overal om het heuvelachtige circuit honderden toe schouwers een plaats gevonden, waarbij de belangstelling uiteraard het meeste uitging naar die terreingedeelten waar de situatie voor de rijders het moeilijkst was. En dit circuit het werd nog eens weer bevestigd door een van de K.N.M.V.-offi- cials telt vele van die moeilijke punten. Gereden werd in de 50 cc, 250 cc en 500 cc junioren. Zoals wij in onze voorbeschouwing reeds zeiden zou J. Hoefman uit Doetin- chem, die no. 1 staat voor het Ned. kam pioenschap een belangrijke rol spelen. Met zijn B.S.A.-Victor heeft hij in de twee eerste manches alle rijders achter zich gelaten. Het was een hevig duel tussen hem en Roelofs uit Gorssel, die eveneens een B.S.A.-Victor bereed. Hoefman werd tweemaal eerste, maar in de derde en laatste manche had hij moeilijkheden met zijn machine, zodat hij te laat van start ging. Door energiek rijden probeerde Hoefman de verloren tijd weer in te ha len, hetgeen hem echter niet geheel ge lukte. Hij werd in deze manche 9e en moest daardoor de eer aan Roelofs laten, die tweemaal als 2e was geëindigd cn de laatste manche op zijn naam bracht. Piet van Dijk uit Enschede en Hein van Olst. uit Heino zaten deze beide koplopers steeds vlak op de hielen, maar kwamen net iets vermogen tekort om in dit geacci denteerde terrein het tegen de koplopers op te nemen. Vermeldenswaard is het goede rijden van de Holtenaar Henny Vruwink, die in de le manche als 5e ein digde maar in de 2e manche door een val in de achterhoede geraakte. Elke manche telde acht ronden. Het was een enorm schouwspel om deze zware machines door het terrein te zien gaan. Hoefman heeft dus niet kunnen doen wat van Heugten in Vasse deed, ondanks een te late start alles achter zich te laten. Jan Nikkels, die als microfonist de rijders gewaarschuwd had om het in verband met de dikke bo men wat kalm aan te doen, kwam zelf met zijn Maico met een boom in aan raking waardoor zijn machine geheel ont zet werd en hij de strijd moest staken. De 250 cc werd een grandioze over winning voor J. G. Röosink (de Bico) uit De boerendansgroep „De Larense Scnotsers" heeft op Koninginnedag, met haar accordeonist Kupers Jenske de heer J. Mossink, besteller I der P.T.T. alhier deelgenomen aan het défilé oor de jarige Koningin Juliana voor het paleis Soestdijk. De televisie heeft daar van uitvoerig verslag gedaan en signa leerde ook de Larense Schotsers, die één van de zeven boerendansgroepen vorm den, die, onder auspiciën van de Fede ratie van Folkloristische Verenigingen, aan dit défilé deelnamen, met andere folkloristische gezelschappen. Op de te rugreis werd nog opgetreden in Harfsen en Laren, waardoor het geheel voor het gezelschap een onvergetelijke dag werd. Men maakte de tocht met een touring car van de O.A.D., met chauffeur W. Krekel. Voorzitter Plekkenpol heeft Ku pers Jenske en de heer Krekel aan het slot dank gebracht voor de verzorgde muziek en de dito reis. De Larense Schotsers zullen van 811 juli deelnemen aan een folkloristisch feest in Bitburg in het Rijnland en ach ter in september aan een groot inter nationaal folkloristisch festival in Vaals. De enkele jaren geleden opgerichte voetbalclub „Markelo Vooruit", die met wisselend succes heeft gespeeld in de onderafdeling van de afd. Twenthe van de K.N.V.B., heeft besloten om in de ko mende competitie inplaats van op zondag op zaterdag te spelen. Men zal in de competitie 1966'67 zo mogelijk met twee senioren- en een junio ren-elftal uitkomen. Er zal worden gespeeld op het terrein bij café „De Poppe" aan de Markelose weg. Zij die lid wensen te worden van deze nieuwe zaterdagmiddagclub attenderen wij op een desbetreffende advertentie in dit nummer. FEUILLETON Rijssen. Hij nam op zijn Greeves twee maal een grote voorsprong op het ren- nersveld en won onbedreigd. Het gevecht speelde zich hier meer at' tussen G. Ho renberg uit Lochem en Derk de Vos uit Hellendoorn. Horenberg wist ten slotte door een snellere race beslag te leggen op de 2e plaats. De Holtenaar Jan Haan reed in deze afdeling een uitstekende course, maar kwam net iets aan motorvermogen te kort, om het tegen deze groten op te kunnen nemen. Hij eindigde tweemaal als vijfde. De beker beschikbaar gesteld door het automobielbedrijf Willems te Holten werd gewonnen door Roosink. Bij de kleintjes, de 50 cc, werd niet door een snellere totaaltijd. Dries Willems pit Holten had weer te kampen met machinepech en eindigde op de 4e plaats. Dick Muller, heeft als voorzitter van de crosscommissie de winnaars gehuldigd en de no's 1 een boeket bloemen aange boden, terwijl Jan Nikkels, als microfo nist voor een uitstekend verslag zorgde, zodat men overal de wedstrijd goed vol gen kon. Een woord van bijzondere hulde komt toe aan de heer G. J. Stevens en zijn hel pers, die het terrein uitstekend verzorg den en aan Henk Brinks, die als secretaris een belangrijk aandeel had in het wel slagen van deze derde cross, die Holten organiseerde. De uislagen waren: 50 cc junioren: 1. A. J. Gebben, Rouwveen; 2. G. H. Eelde- minder hard geknokt. De man die wij in onze voorbeschouwing als een der kans hebbers kwalificeerden, A. J. Gebben uit Rouveen, eindigde tweemaal als eerste en werd de winnaar in deze klasse. G. H. Eel- derink uit Zelhem en H. Th. Jansen uit Hellendoorn eindigden met een gelijk aantal punten. Eelderink werd tweede rink, Zelhem en 3. H. Th. Jansen, Hel lendoorn. 250 cc junioren: 1. J. G. Roosink, Rijs sen; 2. G. Horenberg, Lochem en 3. D. de Vos, Hellendoorn. 500 cc junioren: 1. J. E. Roelofs, Gors sel; 2. J. Hoefman, Doetinchem en 3. P. v. Dijk, Enschede. De hengelsport mag zich in Holten in een nog steeds groeiende belangstelling verheugen. In het waterarme land, dat Holten is, telt de Hengelsportvereniging „De Rietvoorn" niet minder dan 114 le den, 15 jeugd- en 20 adspirant-leden. Dit bleek uit het jaarverslag van de secreta ris in de dinsdagavond alhier onder voor zitterschap van de heer H. Hilverink in hotel Holterman gehouden ledenvergade ring, die goed bezocht was. Secretaris Landeweerd herinnerde aan In een goed bezochte ledenvergadering in hotel Holterman heeft de afdeling Hol ten van de Partij van de Arbeid maandag avond uitvoerig gediscusieerd over de uit slag van de onlangs gehouden Statenver kiezingen en plannen beraamd voor de komende verkiezing van de gemeente raad op 1 juni a.s. De voorzitter, de heer L. Kaan, bracht verslag uit van het be- prokene in een vergadering te Deventer, waar de afgevaardigden uit de provincies Gelderland en Overijssel hun beschou wingen ten beste gaven over de oorzaak van de verkiezingsnederlaag, die de partij op 23 maart geleden heeft. Met de daar aangevoerde argumenten kon de verga dering het over het algemeen wel eens zijn. Wat het eenvoudig brengen van de problemen betreft, wilde zij zich echter niet spiegelen aan de heer Koekkoek, want zo simplistisch als deze de dingen stelt zijn de zaken, die in het parlement aan de orde komen beslist niet. De kri tiek, welke geuit is zal, naar men aan neemt, wel een verfrissende werking op het gehele partijwezen uitoefenen. Getracht zal worden vóór de gemeente raadsverkiezing een discussie- of debat avond te arrangeren. De uitwerking van de propaganda werd aan het bestuur over gelaten. Bij de bestuurverkiezing werden perio diek aftredende bestuursleden, de heren G. W. Knapen en W. Beijers, met bijna algemene stemmen herkozen. Laatstge noemde gaf te kennen, wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd geen vol ledige zittingsperiode meer te willen mee maken. Een aantal leden zal het meifestival, dat zaterdag in de jaarbeurshallen te Utrecht wordt georganiseerd, bezoeken. Bij de rondvraag kwamen aan de orde een eventuele verlaging van de gas- tarieven voor grootverbruikers en punten betreffende de gemeentepolitiek gevoerd verbaasd was. Wat zouden zé daar bene den toch allemaal uitspoken? Gré de Boer 4) Nee, daar was niet tegen te redeneren geweest, zodat er in november een dub bele bruiloft was, die een klein kapitaal tje had gekost, want Piet bezat een grote familie en die van Okke kon er ook wel wezen. Maar alia, allemaal hadden ze er aan meebetaald, zodat de kinderen een pracht van een herinnering zouden heb ben van hun trouwdag. Van beneden klonk een gesmoord ge giechel en onmiddellijk daarna een waar schuwende stem. Nel luisterde wat aan dachtiger, toen dezelfde stem nog iets zei. Dat was Jaap's stem, dus hij was ook van de partij. En wie waren er nog meer? Zouden Els eri Dientje ook overgekomen zijn? Ze hadden toen gezegd, dat ze pas in de loop van de morgen konden komen? Vast een smoesje geweest om hen te ver rassen. Nou, ze deed natuurlijk of ze hevig HOOFDSTUK 2 Voor het zilveren echtpaar Hartog was deze zeventiende mei een dag vol niet ver wachte verrassingen. Alleen van de brui loft hadden man en vrouw geweten. Met zo'n grote familie ontkom je daar niet aan. En al was dit een aangelegenheid, die de kinderen met hun respectievelijke echtgenoten voor hun rekening hadden genomen, er moest toch wel eens advies gevraagd worden. Bovendien had het bu reau, waarvoor Huib werkte, ook laten weten, dat één der directieleden in de loop van de morgen het bruidspaar zou komen feliciteren. „En die zal vast niet met lege handen komen", voorspelde Neeltje heel wijs, die alleen al vanwege het feit, dat ze deze dag niet naar school hoefde, zich ver heugde over alles, wat er stond te gebeu ren. Het bruidspaar viel die morgen van de ene verbazing in de andere. Het was be gonnen, toen het de prachtig versierde huiskamer binnenstapte. Op de drempel waren Huib en Nel blijven staan, getrof fen door het luide gezang van het zestal, want ook Hilda was van de partij en keek de wedstrijden, die het vorige seizoen ge houden werden en aan de vis-reisjes naar Friesland, die zeer in de smaak vielen. Er traden 14 nieuwe leden toe, zodat aan het einde van het verslagjaar het in de aan hef genoemde aantal leden stond inge schreven. Ook de penningmeester, do heer H. J. G. Brinks, kon een opwekkend geluid laten horen bij het uitbrengen van het finan cieel verslag. Het batig saldo bedroeg f 377,25. De kascommissie, bestaande uit de he ren H. Berends te Markelo en H. J. Ebrecht te Holten had de administratie keurig in orde bevonden, zodat de pen ningmeester met een dankwoord werd ge dechargeerd. De contributie werd opnieuw vastge steld op f 6,per jaar voor leden, f 2,50 en f 1,— resp. voor jeugd- en adspirant- leden, terwijl van leder#die A.O.W. genie ten een gereduceerde contributie van f 3, geheven zal worden. Bij de bestuursverkiezing werden geen tegen-candidaten gesteld, zodat de heren H. H. Oolbekkink Hzn., G. L. Scholten en H. Kettelarij bij enkele candidaatstelling werden herkozen. Er werden voor het nieuwe seizoen plannen en data vastgesteld. Op zaterdag 4 juni zal een reisje gemaakt worden naar Tacozijl. Een tweede reisje zal nog door het bestuur worden bekeken. Op een dinsdag in juni zal van 79 uur aan de Wippert een onderlinge hengel wed strijd worden gehouden. Op donderdag 30 juni zullen de Rijssense en Holtense sportvissers tegen elkaar in het krijt tre den bij de Roudaalterbrug over de Schip beek. Voordat deze wedstrijden werden vastgesteld, werd de heer G. Jansen (Me- num) als wedstrijdcommissaris aange wezen. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat de heer Fr. Haan zijn ijzeren boot, die in het Twente-Rijnkanaal ligt, ter beschikking van de leden stelt. Zij moeten zich daarvoor in verbinding stel len met de heer Welmer van de Boeren leenbank in Laren (G.). Tanden blank-Adem ffis Onbotwist de beste tandpasta haar ouders met glunderende ogen van pret aan. Want nauwelijks hadden ze de deur geopend of het klonk: Lang zullen ze leven, Lang zullen ze leven, Lang zullen ze leven in de gloria! In de gloria! In de gloria! Hiep-hiephoera! Hiep-hiephoera! Hiep-hiephoera! En onmiddellijk waren ze omringd door de kinderen, die het bruidspaar om strijd wilden kussen en feliciteren: „Mam en papaheel hartelijk gelukgewenst met deze dagheerlijk, dat jullie deze dag in blakende gezondheid moogt beleven ga nou eens opzijik kan niet eens bij mam komenrïiamvan harte, hoor en papa, jij natuurlijk ook1-Ioe vin den jullie de kamer? Hebben we dat niet prachtig stil gedaan? Jullie hebben niks gehoord, hé? We waren om half vijf al bezig Vinden jullie het niet leuk, dat Ilillie er ook al is? En Elsje en Dinie? Hilda was er gisteravond al, die heeft bij Jaap en Hennie geslapenEn Els en Dinie stonden om kwart over vier bij Jaap voor de deur te toeteren. Die waren in het donker al uit Zwolle wéggereden Zeg, hoé vinden jullie onze versiering? Heeft Piet van Els ontworpen. Weet u In de Lagere Landbouwschool „Wehme- kamp" te Markelo vond de diploma uitreiking aan de vierde klassers plaats. De voorzitter van het Schoolbestuur, de heer H. J. W. Wesseldijk, heette in zijn openingswoord o.m. welkom: Ir. A. J. Valkeman, directeur- der M.L.S. te Hen gelo, vertegenwoordigers van directie en besturen van de Coöp. Landbouwvereni- ging, Zuivelfabriek en Boerenleenbank van Markelo, Holten, Delden, Goor en Die- penheim, vertegenwoordigers van de O.L.M., afd. Markelo, de P.J.G.O. - Mar kelo, de directeur en leraren der school, de ouders der leerlingen en uiteraard de leerlingen zelf. Hierna volgde de opvoering van een ko misch toneelstuk „de stomme soldaat", ge speeld door enkele leerlingen uit ie vier de klas. Ir. A. J. Valkeman gaf een uiteenzetting van de in september a.s. te starten B.- en E.-programma's van de M.L.S. te Hengelo. Spreker betoogde o.m. dat er in de ko mende jaren, ondanks de huidige af vloeiing, steeds een groot aantal jon geren nodig zullen zijn om de openge vallen plaatsen te bezetten. De tegen woordige gemiddelde bedrijfsgrootte in Overijssel is 13 ha, en wil men over 30 jaar bedrijven met een opp. van 30 ha hebben, dan zullen toch nog altijd 7700 bedrijfsleiders in die 30 jaar hun op leiding voltooid moeten hebben. Spreker- zei verder, dat 80 der leerlingen van de L.L.S. in Drente ook nog de M.L.S.- opleiding- volgen. In Overijssel is dit gemiddeld 53 be halve in de N.O.P., waar het percentage 85% bedraagt. Vanouds is het programma der M.L.S. 2 winterhalfjaren school -f- zomerperiode praktijk. Hoewel men de praktijk graag in 3 jaar veranderd wil hebben, kan dit volgens het Ministerie nog niet verwezenlijkt worden (daar er in dat geval grotere gebouwen en meer leraren nodig zijn). Het programma is momenteel als volgt ingedeeld: het normale programma der M.L.S. (genaamd E), dat 2 jaar duurt. Verder een zwaardere opleiding (B), die 2 X 35 weken duurt, met afwisselend les sen op school en enige weken achtereen praktijk op diverse praktijkscholen en be drijven. Een uitbreiding is er vooral in de vakken: Nederlands, Engels, wiskunde, bedrijfseconomie en mechanisatie. De be doeling van genoemd B.-programma is een gedegener opleiding aan die jongens te geven, die qua intelligentie en prak tij kaanleg tot het kader der toekomstige boerenstand gaan behoren. Deze opleiding is dus vooral opgezet voor de toekomstige boeren, daarna voor de jongens, die door studeren en de boerenjongens die af vloeien naar de dienstverlenende sector, als voorlichtingsdienst en diverse Coöp. instellingen. Na de M.L.S. kan men na het volgen van een schakelklas toegelaten worden tot de Hogere Landbouw School. In het volgende programmapunt leid den twee leerlingen een quiz tussen leer lingen en genodigden. Hierna deelde de directeur der school, de heer A. J. Harkink, mede, dat er naast het diploma ook nog de mogelijkheid be staat een getuigschrift te behalen. Dit is ingesteld voor die jongens, die moeite met het leren hebben, vooral ten aanzien van de vakken algebra, meetkunde en En gels. Hoewel ze de school volledig hebben doorlopen, komen ze niet in aanmerking voor het diploma. Een tweetal meisjes hebben dit cursusjaar de lessen voor boek houden gevolgd. Ze namen deel aan het Centraal Examen voor de L.L.S., afd. Boekhouden en ze komen, gezien de re sultaten in aanmerking voor het certifi caat „Boekhouden". Met een toepasselijk woord voor iedere leerling deelde de heer Iiarkink daarna de diploma's uit, waarna de leerlingen hun examencijfers ontvingen van de heer Wesseldijk. In de rij van sprekers sprak de heer H. J. Schreurs, namens de O.L.M., afd. Markelo en de heer van der Vlugt, na mens de gezamenlijke Markelose Coöpe raties. Alle sprekers wezen er op, dat de jongens de school nu wel goed doorlopen hebben, doch dat het geenszins de be doeling kan zijn de boekentas nu maar in de hoek te laten liggen. Integendeel, ae jongens werden opgewekt bij de tijd te blijven en zich verder te ontwikkelen, door naar de M.L.S. te gaan of enige cursussen te volgen, om zodoende een praktische landbouwer te worden. Als vertegenwoordiger van de Commissie voor het Landbouwonderwijs van de O.L.M., deelde de heer A. Ooms uit Nij- verdal het prachtige fotoboek „Overijssel" uit aan de beste leerling van de klas, G. H. Kottelenberg. De heer H. Berend- sen sprak namens de P.J.G.O. - Markelo. Hij feliciteerde de geslaagden en wekte de jongens tegelijk op om lid te worden van de P.J.G.O., om zodoende haar ge lederen te versterken. In aansluiting hier op, dankte de leerling G. H. Kottelenberg niet alleen het personeel, doch ook alle sprekers voor hun hartelijke woorden. Onderstaande leerlingen ontvingen het diploma der L.L.S. MARKELO: H. J. Boswinkel, G. H. Kottelenberg, B. J. Leunk, G. J. Ooster kamp, G. J. W. Potman, J. H. A. Sprokke- reef en H. B. Zendman. HOLTEN: J. G. Jansen en J. W. Kette larij. DIEPENHEIM: H. A. Wesseldijk. Het getuigschrift werd uitgereikt aan D. J. Jansen, Markelo. Het certificaat boekhouden werd over handigd aan: mej. G. J. Oldereuver of Briel en mej. J. Schorfhaar, beiden te Markelo. Er is weer ingebroken in een aantal zomerhuisjes op het zomerhuisjesterrein op de Borkeld. Wanneer- het precies is ge schiedt is niet bekend, de rijkspolitie heeft er pas kennis van gekregen. Bij een der huisjes zijn schroefjes losgedraaid van een raampje, waardoor men de beneden- sluiting kon bereiken en daardoor in een der slaapkamers kon komen. Bij het huis je van de familie E. uit Amersfoort heeft men een glasruit uitgebroken, die een paar maand geleden ook al op dezelfde wijze vernield werd. Het is een vreemde dieverij, die veel weg heeft van een soort baldadigheid. Er worden b.v. een paar volle flessen drank vermist, 25 meter tuinslang, een transistor-radio, een blok schaaf en een zaag. Aangebroken flessen met sterke drank heeft men onaangeroerd gelaten. Er is van losse bonbons gegeten, terwijl anderzijds volle dozen bonbons niet zijn aangeraakt. Van de overige vrij kostbare inrichting van deze zomerhuisjes wordt niets vermist. Voor de betrokken eigenaren is dit een bijzonder vervelende geschiedenis. nog, dat we verleden week opeens alle maal naar Zwolle moesten? Nou, daar liet Piet het ontwerp zien. Hij kan het, hé? En kijk jullie stoelen eens? Vind je dat niet leuk? Kom eens mee, kijken naar de taartJe hoeft niet te vragen, wie die gemaakt heeft, hé? Jaap wordt al net zo'n kunstenaar in 't vak als zijn schoonvader. Gaan jullie gauw zittenwe hebben al thee gezetNee, mam, vandaag ben je het feestvarkenhoef je niets te doen. Ennewacht nou even, Elsik ben nog niet eens uitgesproken Mevrouw Hartog hief bezwerend haar handen in de hoogte: „Kinderen, kinderen, kalm aanpapa en ikwe zijn ge heel ondersteboven van deze verrassing. Huibvind je het niet geweldig? En we wisten nergens vanik sta gewoon verstomd De vijftienjarige Neeltje gniffelde. „Of we het ook stil gedaan hebben, hé? Alleen Dinie moest telkens grinnikendie verlinkte het nog bijna, omdat ze van de stoel viel „Nietwaarjij kietelde aan m'n kuit en toen verloor ik m'n evengewicht." „Dat heet evenwicht", verbeterde Henk wijs. Het mollige Dientje haalde droog haar schouders op. „Wat geeft dat. Nou, wie helpt even met de thee? Mam, twee zak jesis dat sterk genoeg?" „Veel te sterk", verklaarde Jaap. „Krijg jij er wel een scheut water bij. Piet wil altijd sterke thee „Wie snijdt de taart aan?" „De bruidegom natuurlijk. Hé, papa, ga nou zitten. Je krijgt vandaag nog tijd ge noeg om alles te bewonderen." „Zeg, ze komen ook nog van de krant een intereen interdinges" Dién keek hulpeloos naar haar zusjes. „1-Ioe heet dat nou?" „Interview. Vraaggesprek." „Nou ja, jullie begrijpen het wel. Ma ken ze misschien een foto en komt die in de krant: onze gewaardeerde stadgenoot Huib Hartog vierde 17 mei zijn zilveren verjaardag Een geloei ging op en Henk zei: „Jij zou helemaal niet voor verslaggeefster- deugen. Jij met je zilveren verjaardag." „Jullie begrijpen het wel. Els, help eens even met het bladMam geen suiker en pap geen melk. Enfin, ik zet de suiker pot er wel bij. Kan iedereen zichzelf be dienen." „Hé, papa, snij nou die taart eens aan." „Ach, wacht toch evenjij krijgt heus je portie wel. Als we allemaal thee hebben en zitten (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2