tioltens nieuwsblad ONTWIKKELINGS- EN SANERINGSFONDS VOOR DE LANDBOUW Groot aantal inschrijvingen Motocross 1968 Kampioens-finale biljartbond „Ons Genoegen" Het nette stadje Week van de Fotografie Holten 1 won verdiend Vrijdag 29 april 1966 Voor de motocross, die hier zaterdag middag ter gelegenheid van Koninginne dag op het prachtig circuit in de Beuse- berg gehouden zal worden bestaat van de zijde der rijders een enorme belang stelling. Bij het secretariaat van de K.N.M.V. in Den Haag zijn meer dan honderd inschrijvingen in de drie juniorenafde lingen, waarin gestart zal worden, bin nengekomen. De croscommissie zal dan ook handen vol werk hebben om al deze renners binnen het gestelde tijdslimiet aan hun trekken te laten komen. Maar zij heeft een degelijke voorbereiding ge troffen voor deze cross. Wanneer de weersomstandigheden meewerken, is er een grote tosloop van publiek te ver wachten, want niet alleen uit de naaste, maar ook de verre omgevingen zijn de inschrijvingen ontvangen. En de rijders brengen allemaal hun supporters mee. Als de zware motoren van start gaan, zal in de bossen van de Zuurberg het motorgebrul weer losbarsten. Niet ieder een zal dit waarderen, maar de motor crossliefhebbers klinkt dit als muziek in de oren. Bij de 500 cc junioren heeft o.m. in- gescheven J. Hoefman uit Doetinchem, die wegens een voetblessure in Vasse en Harfsen verstek moest laten gaan, maar nu wel van de partij zal zijn. Hij staat momenteel no. 1 voor het landskam pioenschap. Verder treffen we aan Dick van der Kolk uit Lochem, le in Harfsen, 2e in Raalte, zijn broer Riche van der Kolk op Jawa, Hein van Olst uit Heino, die in Harfsen, Raalte en Vasse een van de voorste plaatsen bezette. Een serieuze gegadigde voor de eerste plaats is ook H. J. Wassink uit Doetinchem, die even als zijn plaatsgenoot Hoefman met een nieuwe B.S.A.-Victor komt. In de 250 cc junioren start o.m. J. G. Roosink uit Rijssen, die op zijn Greeves eerste werd in Vasse, Dirk de Vos uit Hellendoorn met Husqvarna, Bart Pot hoven uit Eefde op Greeves, J. Sikkema uit Deventer, Rozenburg uit Markelo en dan de Holtenaren Pekkeriet, Broekhuis en Haan. Bij de 50 cc junioren is een van de favorieten Dries Willems uit Holten, die het vorige jaar wegens machinepech moest opgeven, maar waarvan heel Hol- ten hoopt, dat hij nu als nummer 1 zal eindigen. Verder starten hier J. Hulsink en M. J. Vos uit Wierden, terwijl A. J. Gebben uit Rouveen op Kreidler zeker niet minder favoriet is. Het juiste aantal inschrijvingen is ju nioren 50 cc: 30; 250cc: 40 en 500 cc: 35. Bij de 500 cc hebben wij nog niet ge noemd Jan Nikkels uit Holten, die als zijn pijnlijke schouder het hem toestaat zeker ook hoge ogen zal gooien. De heer Nikkels, die verkoper is bij het Con structiebedrijf „Universal", is een en thousiast motorsportman. Hij is bestuurs lid van de „Hamac" te Harfsen en lid van de Holte'nse motorcrosscommissie. Hij vertelde ons, dat de oostelijke ren ners in de junioren-klassen goed voor de dag komen. Hij is bijzonder tevreden over het circuit in de bossen op de Zuur berg. Over een paar jaar zal dit, naar zijn mening, door het natuurlijk hoog teverschil een van de mooiste circuits van Nederland zijn, want het wordt elk jaar nog verbeterd. Er zijn maar een paar circuits die er boven uitkomen n.l. in Zuid-Limburg en in Apeldoorn. Voor de senioren zal het op enkele punten nog bijgewerkt moeten worden. Ten opzichte van het vorige jaar zijn al goede verbeteringen aangebracht. Het bevat alle hindernissen, die op een crossterrein aanwezig moeten zijn. De heer Nikkels wees nog op de gunstige ligging van het rennerskwartier ten aanzien van het circuit. Zaterdagmiddag trilt de Zuurberg weer van het motorgeronk. Om 2 uur wordt gestart met de 50cc-klasse. m De finale van de strijd om het persoonlijk kampioenschap van de zes hoogst geplaat ste spelers van de Biljartbond „Ons Genoe gen" zal op donderdag 5 mei gespeeld wor den in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman alhier. Deze zes „reuzen" in het amateur-biljartspel zijn: 1. A. ten Broeke (ten Bolscher) gemiddelde 6.62, 2. E. Gijsbers (Vios) gem. 6.17, 3. F.J. Web bink (De Tonne) gem. 5.81, 4. A.W.G. Spek- horst (Spekhorst) gem. 5.51, 5. J. Altena (ten Bolscher) gem. 4.84 en 6. W. Gerritsen (Spekhorst) gem. 4.77. Dat moyene klopt niet meer want in de vier wedstrijden, die de heren inmiddels ge speeld hebben is een geheel ander gemid- j delde uit de bus gekomen. De stand in deze competitie is na de wedstrijden welke maan dag j.l. in café Spekhorst gespeeld werden: 1. F. J. Webbink 8 600 101 5.94 1 2. E. Gijsbers 6 516 85 6.07 3. A. ten Broeke 4 552 83 6.65 4. W. G. Spekhorst 4 437 83 5.03 5. W. Gerritsen 2 421 77 5.47 i 6. J. Altena 0 495 109 4.54 Donderdag zullen in de laatste wedstrij den nog tegen elkaar uitkomen W. G. Spek horst - j. Altena, W. Gerritsen-F. J. Web bink en A. ten Broeke-E. Gijsbers. Er moe ten per partij 150 caramboles gespeeld wor den. Deze finale is voor het publiek toegan kelijk en vangt aan om. 8 uur. Degene, die de meeste matchpunten ver zamelt mag zich bondskampioen noemen. De grootste kanshebber lijkt ons de heer Webbink, hij staat aan de rand van het kampioenschap, maar men weet het nooit. De zenuwen kunnen zo'n belangrijke rol spelen in de biljartsport. Kampioenschap Kalfsterman Het eerste, tweede en derde viertal van „Kalfsterman" spelen momenteel een onder linge competitie om een kampioen in hun afdeling aan te wijzen. Op dinsdag 10 mei wordt dan in het Stationskoffiehuis ge speeld om het clubkampioenschap van „Kalfsterman". Ook deze biljart-finale be gint om 8 uur en is voor het publiek toe- I gankelijk. FEUILLETON door Gré de Boer 3) Ook dank zij dit werk, dat hij overigens maar matig vond, hadden ze in het laat ste oorlogsjaar geen etensproblemen. Bij de boer was altijd wel wat, hetgeen wel nodig was in het gezin, dat vrij snel groeide. Duurde het bijna twee jaar, voor de eersteling ter wereld kwam, daarna volg de Jaap ruim een jaar later, terwijl in het najaar van 1942 de tweeling Elsje en Dina j het gezin uitbreidde tot zes personen. En dat midden in de oorlog, waarin alles schaars ging worden. Als ze er nu aan terugdacht, snapte ze niet, hoe ze het al- tijd nog voor elkaar gebokst had de kin deren behoorlijk in de kleren te houden. Hoewel Huib dolgelukkig was met zijn I twee „meiden", zoals hij de tweeling op zijn manier noemde, verklaarde hij enkele dagen na de geboorte, dat hij het nu wel letjes vond. In samenwerking met de erkende foto- handel organiseert de Stichting ter Be vordering van de Amateurfotografie dit jaar voor de elfde keer de Week van de Fotografie, van 30 april tot 6 mei. FOTOWEEKGESCHENK Als geschenk van de Week van de Foto grafie wordt dit jaar een Fotomaat cadeau gegeven. Dit is een handig hulpmiddel bij het flitsen, bovendien is het bruikbaar als naamkaartje aan de camera. INRUILAKTIE Omdat het fotograferen met een moderne camera veel eenvoudiger is geworden krijgt men gedurende de gehele maand mei een inruilbedrag terug bij aankoop van een nieuwe camera. De inruilwaarde van Uw oude kiekkastje bedraagt van f 7.50 tot f 20.- FOTOWEDSTRIJD CAMERA AHOY In samenwerking met scheepvaartinstan ties wordt ook een nationale foto-, film- en diawedstrijd georganiseerd, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. Wed- strijdformulieren zijn bij de erkende foto- handel verkrijgbaar. Er is ook een speciale jeugdklasse. Het totaal prijzenbedrag is ruim vijfduizend gulden en bovendien wor den enkele zeereizen aangeboden. Op de maandag j.l. gehouden veemarkt te Rijssen waren aangevoerd 232 runde ren, 104 koeien, 78 pinken en 50 kalve- f1200; de pinken van f700 tot f950 en de kalveren van f450 tot f700 per stuk. De handel verliep vrij vlot tegen op lopende prijzen. Gelukkig kwam iedereen ongedeerd de oorlog door, dank zij het boerenwerk, dat voor Huib eigenlijk veel te zwaar was, maar waardoor hij in ieder geval in de ge legenheid was om iedere avond naar huis terug te keren. Waar hij dan het huis op stelten zette met de vier peuters, die hun vader tot en met tyranniseerden, hetgeen hij lachend en dolgelukkig liet welgeval len. Kort na de bevrijding Huib werkte nog steeds in de polder werd Henk ge boren. En tenslotte in het voorjaar van 1948 het nakomertje Neeltje. Vier dochters en twee zoons hadden het gezin tenslotte gecompleteerd. Het geluk kige gezin, waarin altijd harmonie en lief de geheerst had. Vanaf de eerste dag, dat ze samen begonnen waren in het kleine huisje aan de Molenstraat tot op deze dag, vijf en twintig jaar later in de nieuw- bouw-woning, die ze vorig jaar hadden kunnen betrekken. Dank zij het feit, dat Henk een mooi salaris had en ook de kin deren verdienden. Ze draaide zich even naar haar man, die alweer vast sliep. Mijn schat, dacht ze vertederd. Vijf en twintig jaar ben ik al gelukkigmet jou geweest. Al die tijd hebben we veel van elkander gehouden, eerst samen, met z'n tweeën, later met de kinderen. In dit opzicht hebben wij In een vaak zeer spannende wedstrijd heeft Holten I op verdiende wijze twee kostbare puntjes weten te veroveren op het Hellendoornse S.O.S. Reeds vanaf het begin was het duidelijk, dat de Holtenaren alles op alles wilden zétten om te trachten hun positie op de ranglijst te verbeteren, omdat zij nog niet buiten degradatiegevaar zijn. De twee laatste elftallen op de rang lijst gaan n.l. naar de tweede klasse. Hun aanvallen strandden echter op de hechte verdediging van S.O.S.die ook haar voor hoede aan het werk wist te zetten. Door het opdringen van de thuisclub, die vaak het middenterrein teveel aan de bezoekers overliet, ontstonden gevaarlijke uitvallen. Bij één van die uitvallen werd de Holtense verdediging in verwarring gebracht, waar schijnlijk mede doordat een van de aan vallers geblesseerd in het doelgebied bleef liggen, waarvan W. Heupink dankbaar ge bruik maakte om S.O.S. de leiding te geven (0-1). Het duurde nog tot de 44ste minuut, voordat Ab Vincent uit een kopbal van Gerrit Soer de gelijkmaker kon scoren (1-1). Na de hervatting werden de bezoekers heel geleidelijk steeds meer op hun eigen helft teruggedrongen. Hun aanvallen mis ten steeds meer de stootkracht en de Hol tense verdediging had er dan ook niet zo veel moeite meer mee, al bleef het, door het opdringen van de thuisclub, toch wel goed opletten. De laatste twintig minuten oefen den de Holtenaren een zware druk uit op het S.O.S.-doel en regende het op een ge geven moment corners. Het winnende doel punt zat in de lucht. In de 35ste minuut was het Gerrit Soer, die dit doelpunt, met een fraaie en onhoudbare' kopbal, uit een door Veneklaas goed aangegeven bal, wist te scoren (2-1). Er steeg een luid gejuich op uit het publiek. De bezoekers kwamen nog wel even terug, maar Hommes en zijn mannen hadden daar niet zoveel moeite meer mee. Holten bleef nog heftig aan vallen maar in de stand kwam geen ver andering mèer. een voortreffelijk gezin, waarin iedereen van elkaar houdt, respecteert, helpt en beschermt. We verheugen ons allemaal, als er redenen tot blijdschap is en wan neer iemand verdriet heeft van ons clubje, lijdt ieder gezinslid mee. Tot drie jaar geleden was ons achttal compleet. Toen kwam de lange Herman onze Hilda weghalen: de eerste vogel, die het nest uitvloog. Daar hadden Huib en zij wel even moeite mee gehad. Temeer, omdat ze zo ver weg gingen, helemaal naar Zeeland, waar Herman een boek- houdbureau had. Via telefoon en brief bleef het kontakt bestaan en op hoogtij dagen reden Herman en I-Iillie in hun kleine Renault naar de Noordveluwe, om samen met de anderen een verjaardag of het Kerstfeest te vieren, of de vakantie in de omgeving van het ouderlijk huis door te brengen. Het jaar daarop werd de kleine Nel ge boren, terwijl Jaap, nauwelijks 20 jaar, trouwde met de dochter van bakker De Graaf, waar hij al twee jaar werkte. De vrolijke, levenslustige Hennie, enig kind, die doorgaans alles kreeg, waar ze haar zinnen op gezet had, speelde vanaf de eer ste week met de rustige Jaap, die het banketbakkersvak wilde leren. Talloze malen had De Graaf zijn dochter de bak kerij uitgejaagd, waar ze op de meest on- De voorwaarden waaronder gebruikers van landbouwbedrijven hun bedrijf kunnen beëindigen middels het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw zijn, voor wat betreft bedrijven gelegen binnen ruilverkavelingsgebieden, in hoofdzaak de volgende. A. Beëindigingsregeling I. 1. Om voor een vergoeding in aanmerking te komen moet de ondernemer: a. een natuurlijk persoon zijn; b. op het tijdstip van aanvrage de leef tijd van 49 jaren hebben bereikt; c. sinds 1 januari 1960 ononderbroken als zodanig een landbouwbedrijf heb ben uitgeoefend; d. in de laatste drie jaren, waarvoor op het tijdstip van aanvrage een defini tieve aanslag in de inkomstenbelas ting is opgelegd, een totaal fiscaal zuiver inkomen hebben genoten van niet meer dan gemiddeld 8.000, per jaar; e. meer dan 50% van het gemiddeld totaal fiscaal zuiver inkomen in de onder d. bedoelde jaren hebben ver kregen uit het door hem uitgeoefen de landbouwbedrijf met een mini mum van 2.500,per jaar. 2. indien meer ondernemers gezamenlijk een landbouwbedrijf uitoefenen moet elk van hen voldoen aan het gestelde onder la, b, c en e met dien verstande dat het gestelde onder d van toepassing is op de inkomsten van het gezamenlijk door hen uitgeoefende landbouwbedrijf. 3. Een ondernemer die het landbouwbedrijf van de overleden echtgenoot dan wel een bloed- of aanverwant in de eerste of tweede graad, waarin hij of zijn echt genote reeds sinds 1 januari 1960 werk zaam is geweest, zonder onderbreking heeft voortgezet, kan eveneens aan vragen indien degene wiens bedrijf wordt voortgezet aan de voorwaarde ge noemd onder punt lc zou hebben vol daan. Hierbij wordt, voor zover nodig, het in komen van degene wiens bedrijf is voortgezet mede in aanmerking geno men voor de toepassing van de grenzen genoemd onder de punten ld en e. 4. Bedrijfsverkleiningen gedurende de laat ste 5 jaren moeten bij de aanvrage met vermelding van de oorzaken worden op gegeven. Geval voor geval zal worden beoordeeld in hoeverre de oorzaken en de omvang van een verkleining aan leiding geven, bepaalde aanvragen af te wijzen. 5. Niet in aanmerking komt de onder nemer die zijn landbouwbedrijf uitoefent: a. op percelen die voor meer dan de helft een andere bestemming dan voor de landbouw hebben verkregen, krachtens een uitbreidingsplan dat ter visie is gelegd, vastgesteld of goedgekeurd; b. op percelen die voor meer dan de helft in een onteigeningsplan, dat ter visie is gelegd, als te onteigenen percelen zijn opgenomen. 6. Omtrent de overdracht van de grond geldt het volgende: a. Indien de grond eigendom is van de aanvrager moet de grond worden verkocht aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. b. Indien de aanvrager prachtgrond Door deze overwinning is Holten één plaats naar boven geschoven. Unisson won van Haarlese Boj's. Door de overwinning van RKSV op Haaksbergen is deze club in elk geval 3 punten achterop geraakt op de koploper. Doordat Delden-Twenthe en Boni- facius Boys-Rood Zwart de punten deelden is de positie van de Holtenaren er niet slechter op geworden. De stand is nu als volgt: 1 A Unison 15 10 4 1 24 50-15 Haaksbergen 14 8 3 3 19 33-18 Delden 15 7 3 5 17 33-24 RKSV 15 7 1 7 15 25-40 Twenthe 14 3 7 4 13 24-25 Holten 15 5 3 7 13 26-27 SOS 13 4 4 5 12 23-25 Rood Zwart 14 3 5 6 11 24.33 Bon. Boys 14 3 4 7 10 16-30 Haarl. Boys 13 3 2 8 8 22-39 Programma: Zaterdag: (Koninginnedag) Holten 1 - Haarl. Boys 1 5.30 uur Junioren: Rood Zwart a - Holten a 3.50 uur Holten b - Vesos a 2.30 uur Zondag: Almelo 3 - Holten 2 2.30 uur gelegen ogenblikken binnenviel om gek heid te maken met de knechts in het alge meen, maar met Jaap in het bizonder. Langzaam maar zeker raakte do rustige oudste zoon verliefd op het wilde kind. Misschien had De Graaf aanvankelijk wel bezwaar, misschien zijn vrouw nog meer, want tenslotte was haar man eigenaar van de grootste banketbakkerij in de wijde omgeving, goed gesitueerd, met een bestelwagen en een luxe auto, waarmee hij in het weekeinde toerde, terwijl Jaap nu jaeigenlijk maar een knechtje was. Doch De Graaf zag in de kalme jon gen de vakman groeien en omdat hij geen zoon had, aan wie hij liet bedrijf zou kun nen nalaten, als hij de tijd gekomen acht te om het kalmer aan te gaan doen, be gon in hem de gedachte vorm aan te nemen, dat een vakkundige schoonzoon toch niet te versmaden zou zijn. Temeer, omdat Hennie twintig keer op een dag verklaarde, dat ze met Jaap ging trouwen en dat vader het huis maar eens moest laten verbouwen, zodat ze als getrouwd paar op hun eigen konden zitten. Na enige tijd vond hij het een goede oplossing, als Jaap met zijn dochter ging trouwen. Er volgde een ernstig gesprek, dat resulteerde in een verloving. Terwijl de voortvarende Hennie besliste, dat ze binnen de drie maanden wilde trouwen. heeft, heeft de eigenaarverpachter vier mogelijkheden te weten: 1. hij kan de grond verkopen aan de Stichting Beheer Landbouw gronden; 2. hij kan de grond tegen een nader met de Commissie overeen te ko men prijs verpachten aan de ruil verkaveling; 3. hij kan voor een door de Com missie goed te keuren termijn de grond verpachten aan een in overeenstemming met de Com missie aan te wijzen persoon; 4. hij kan de grond onder door de Commissie te stellen voorwaar den zelf in gebruik nemen. De beslissing inzake de bestemming van de grond behoeft de goedkeuring van de Provinciale Adviescommissie c.q. van het Bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds. 7. De eigendomsoverdracht, de verpach ting, het zelf in gebruik nemen moet naar het oordeel van de Commissie lei den tot een duurzame verbetering van reeds bestaande landbouwbedrijven dan wel tot een duurzame onttrekking van de grond aan het gebruik van de land bouw. 8. De aanvrage voor beëindigingsvergoe ding moet worden ingediend bij de Districtsbureauhouder. 9. De vergoeding bedraagt met ingang van 1 januari 1966 tot en met de maand waarin de 65-jarige leeftijd wordt be reikt, per maand: 213,indien wordt beëindigd op 50- jarige leeftijd. 225,indien wordt beëindigd op 51- jarige leeftijd. 238,indien wordt beëindigd op 52- jarige leeftijd. 244,indien wordt beëindigd op 53- jarige leeftijd. 264,indien wordt beëindigd op 54- jarige leeftijd. 277,indien wordt beëindigd op 55- jarige leeftijd. 296,indien wordt beëindigd op 56- jarige leeftijd. 329,indien wordt beëindigd op 57- jarige leeftijd. 367,indien wordt beëindigd op 58- jarige leeftijd. 425,indien wordt beëindigd op 59- jarige leeftijd. 4S9,indien wordt beëindigd na 60 jaar doch vóór 65 jaar. Na het bereiken van de 65-jarige leef tijd is de vergoeding 103,per maand. De weduwe van degene, die voor zijn overlijden een beëindigingsvergoeding ontving en met wie zij' op het tijdstip van aanvrage gehuwd was ontvangt 103,per maand. Bovengenoemde uitkeringen zijn waarde vast. 10. De gebouwen moeten blijvend aan de agrarische bestemming worden ont trokken. B. Beëindigingsregeling II. De voornaamste voorwaarden bij deze re geling zijn: 1. Om voor een vergoeding in aanmerking te kunnen komen moet de aanvrager sinds 1 januari 1960 ononderbroken een landbouwbedrijf hebben uitgeoefend. 2. De ondernemer die het landbouwbedrijf van de overleden echtgenoot dan wel 'n bloed- of aanverwant in de eerste of tweede graad, waarin hij of zijn echt genote reeds sinds 1 januari 1960 werk zaam is geweest zonder onderbreking heeft voortgezet kan ook aanvragen, indien degene wiens bedrijf hij heeft voortgezet aan de voorwaarden genoemd onder punt 1 zou hebben voldaan. 3. Ook hier geldt, dat niet in aanmerking komt de ondernemer die zijn landbouw bedrijf uitoefent: a. op percelen, die voor meer dan de helft een andere bestemming dan voor de landbouw hebben verkregen krachtens een uitbreidingsplan dat ter visie is gelegd, vastgesteld of goedgekeurd b. op percelen, die voor meer dan de helft in een onteigcningsplan dat ter visie is gelegd, als te onteigenen percelen zijn opgenomen. 4. De voorwaarden met betrekking tot de overdracht van zowel eigendoms- als pachtgrond zijn gelijk aan die welke voor beëindigingsregeling I gelden. Ook de onttrekking aan de agrarische bestemming van de bedrijfsgebouwen moet plaats vinden. 5. De uitkering bedraagt 10 maal de door het Bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds te bepalen pachtwaarde. 6. De aanvragen moeten worden ingediend bij de Districtsbureauhouder. En ook ditmaal kreeg ze haar zin. Ze was een lief bruidje naast haar statige bruidegom en het stadje was het er over eens, dat het een knap paar was. Waar na het knappe paar een kort huwelijks- reisje maakte in de Opel van pa De Graaf en daarna de helft van de grote woning in gebruik kon nemen. Ja, Jaap had het getroffen. De wilde Hennie was een schat en na elf maanden een dolgelukkige moe der van een welgeschapen zoon, die naar grootvader De Graaf werd genoemd: Dolf. Weer een jaar later waren het de twee lingen, nauwelijks negentien jaar-, die hun hart en hand schonken aan twee blauw vingers, die ze tijdens een feestje in Zwolle hadden leren kermen. Zelf had ze wel een enkel bezwaar gehad, omdat Els je en Dina nog zo jong waren. Doch de meisjes hadden het trouwboekje uit de kast gehaald en daarmee gewapend naar moeder Nel getogen. „Jong? Wij? Hoe oud was mam, toen ze trouwde met papa? Nou, Kijk eens r;aar de datum in het boekje? Nauwelijks negentien. We hou den van de knullen en daarom willen we trouwen. Ze verdienen goed hun brood, er is zelfs een huisWat willen we nog meer?" (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2