Puroj m herhaling is de kracht €ier Coöp. Raiffeisenbank „Holten" heeft in 1965 weer goed geboerd Spaarsaldo steeg met bijna twee miljoen en aantal spaarders met 553 Zestig jarig bestaan zal op sobere wijze worden herdacht He! nette stadje Middenstand onderging belangrijke aderlating Aantal winkels met 3600 gedaald In de selectieploeg houdt—d Voor Sanatorium Hellendoorn Geen Zondagsschool Voetbal Lompen voor H.M.V. V oorschotuitkering melkprijstoeslag 'n Heitje voor een karweitje ""s'%Ianie Zaterdag 16 april 1966 In Dorpshotel „Holterman" werd dinsdagavond de jaarlijkse ledenvergadering ge houden van de Coöp. Raiffeisenbank „Holten" onder voorzitterschap van de heer J. H. Sprokkereef, die, nadat hij namens het bestuur en de Raad van Toezicht een kort woord van welkom had gesproken, in z'n openingswoord vrij uitvoerig stil stond bij verschillende belangrijke dingen op landbouw-economisch en financieel terrein. HOLTENS NIEUWSBLAD GOEDE RESULTATEN Ook voor ons land heeft het afgelopen jaar op economisch gebied in menig op zicht weer goede resultaten te zien ge geven. Ondanks de aanzienlijke stijging van de lonen is het tekort op de beta lingsbalans lager dan in 1964. De industriële productie vertoonde een flinke groei, terwijl daarnaast de inves teringen toenamen. Het grote vraagstuk is thans hoe men de huidige hoogcon junctuur kan handhaven. Vooral tegen het eind van 1965 zijn de spanningen duidelijk groter geworden. De schaarste aan kapitaal kwam dui delijk aan het licht. Het bleek dat voor noodzakelijke, economisch verantwoorde investeringen, niet voldoende middelen konden worden aangetrokken. Een ge vaar dat mede versterkt is door het hoge niveau waarop de rente zich is gaan be wegen. ZORGEN Zo het geheel overziende zijn de voor uitzichten voor 1966 niet zonder zorgen. Te hopen is dat in de nog komende maanden van dit jaar het mogelijk zal zijn om de nodige investeringen voor een gezonde ontplooiing van het bedrijfs leven te kunnen verrichten. Mede als gevolg van de krappe kapi taalmarkt zien we allerwege 'grote acti viteiten om spaargelden aan te trekken. Laat een ieder die wat middelen gespaard heeft juist nu oppassen. Overleg, vraag advies en besteed nog meer zorg aan een zo solide mogelijke belegging. STERKE GROEI Verheugend is uit de cijfers te kunnen lezen dat het vertrouwen in onze Raif- feisen organisatie nog steeds sterk toe neemt. Het totaal der toevertrouwde middelen is groter dan ooit en heeft nu de vijf milliard overschreden. Opmerkelijke cijfers mocht ik lezen in het orgaan van het Instituut voor Land bouwcoöperatie in Drente. Hierin stond dat in 1916 het 'saldo tegoed aan spaar geld 456 millioen bedroeg. Het grootste bedrag hiervan was belegd bij de Rijks postspaarbank (207 millioen) daarop volgden de algemene spaarbanken (met 136 millioen), terwijl de boerenleenban ken de rij sloten (met 113 millioen). In 1964 waren de rollen geheel omge keerd. De boerenleenbanken met een spaartegoed van 7254 millioen gulden waren onbedreigd nummer één. De al gemene spaarbanken bleven met 4859 millioen gulden him middenpositie be houden, terwijl de Rijkspostspaarbank met 3880 millioen gulden met de derde plaats tevreden moest zijn. Als nieuwe lingen zijn daar nu- nog de handels banken bijgekomen. Heel duidelijk komt hierbij de mach tige groei en de belangrijkheid van het landbouw kredietwezen naar voren. Het is zeer verheugend te mogen con stateren wanneer wij als bestuur der plaatselijke raiffeisenbank te Holten, verslag mogen doen van de in het afge lopen boekjaar behaalde resultaten, dat deze wederom zeer gunstig zijn te noe men. DANK Dit is in de eerste plaats te danken aan al diegenen die hun financiële za ken, hetzij grote of kleine, aan onze bank wilden toevertrouwen. Waarvoor gaarne onze dank. In de tweede plaats een woord van waardering voor directeur en medewer kers, die dagelijks de werkzaamheden verrichten en de zo belangrijke contac ten onderhouden en zo mogelijk trachten uit te breiden en in de derde plaats aan het bestuur en de raad van toezicht. Deze trachten door een verantwoord beleid te voeren, cfe zaken zoveel mogelijk te bevorderen en te stimuleren om daar door de doelstellingen der vereniging zo goed mogelijk te doen beantwoorden aan de taak die haar is opgedragen in de FEUILLETON door Gré de Boer HOOFDSTUK 1 Huib Hartog knipperde een paar keer met zijn ogen, omdat hij moeite had ze open te doen. Maar opeens waren ze toch wijd opengesperd. Het duurde enkele se- konden, voor hij zich goed realiseerde, dat hij ergens wakker van geworden was. Aandachtig luisterde hij, doch er was niets dan stilte om hem heen, die slechts verbroken werd door de zachte, regelma tige ademhaling van zijn vrouw naast hem. Hij draaide zijn hoofd om naar het wekkertje op zijn nachtkastje en consta teerde, dat het ternauwernood half vijf was. Zeker een auto door de straat gere den, dan dreunde het huis soms. Spaar- zaam kwam het prille morgenlicht door de kier van de gordijnen. Heel in de verte statuten, nml. de bevordering van de financiële belangen van haar leden. Dat zij in deze een zeer belangrijke taak ver vult springt direct in het oog wanneer we wijzen op de zeer laag in rekening gebrachte debetrente voor verleende voorschotten en hypotheken, in vergelij king met op de geldmarkt hiervoor ge vraagde rente. Anderszijds worden voor de toevertrouwde spaargelden een zo hoog mogelijke rente vergoed, doch nog belangrijker is de bijzonder solide be legging, omdat de gehele raiffeisenorga- nisatie met al haar leden de zekerheid geeft dat de gedeponeerde gelden met de rente, altijd worden terugbetaald. DESKUNDIGE VOORLICHTING Het is voor een ieder die wat wil spa ren van het grootste belang zich eerst bij de eigen, plaatselijk gevestigde bank, deskundig te laten voorlichten, alvorens men op de verleidelijke reclame van elders ingaat. Iets nieuws waarop ik even in wil gaan is de samenwerking met de Duitse- en Oostenrijkse Raiffeisenorganisaties. In de toekomst bestaat de mogelijkheid om in die landen over gelden te beschikken te gen overlegging van een eigen spaar bankboekje. Vooral vakantiegangers kunnen van déze regeling profiteren. Gelukkig dat het spaaroverschot m 1965 ook voor onze bank bevredigend kan worden genoemd. Met een aanwas van 1.3 millioen is het spaartegoed aan het eind van het boekjaar gestegen tot 16,8 millioen gulden. VOLDOENDE MIDDELEN ACHTER DE HAND Dank zij deze stijging van toever- j trouwde middelen kon aan de grote - vraag naar voorschotten en kredieten, vrijwel altijd, worden voldaan, indien de r.odige zekerheid tenminste kon worden gegeven. Daarom is het van zo'n groot belang de spaargelden bij de plaatselijke bank te beleggen, want daardoor kunnen velen, in alle sectoren van ons bedrijfs- leven, van de gevraagde kredieten wor- den voorzien. Het aantal rekening-couranthouders groeit nog steeds regelmatig. Vooral voor een goede boekhouding en onnodige risico's met contante middelen is dit voor een ieder van groot belang, terwijl de bank gaarne een ieder met deze service wil ten dienste staan, i Als gevolg van de sterk toegenomen werkzaamheden werd de arbeidsbezet- ting hierbij aangepast. We hopen dat deze ontwikkeling zo moge doorgaan en dat is ondermeer mogelijk wanneer ieder die binnen het werkgebied van de bank i woont zijn financiële zaken daar toever- trouwt. Dit is in het belang van onze I eigen gemeenschap. Ons doel is niet om winst te maken, maar om de leden te dienen, aldus voor zitter SPROKKEREEF MEDEDELINGEN Nadat door de directeur de heer H. J. Oolbekkink de notulen waren gelezen deed voorzitter Sprokkereef mededeling j van het 60-jarig bestaan der bank eind l mei .a.s. Het bestuur is van mening dat aan dit diamanten jubileum op sobere wijze aandacht moet worden besteed doch over de wijze waarop zal nog nader be raad moeten plaats hebben. CIJFERS EN FEITEN De directeur de heer Oolbekkink gaf j hierna een toelichting op het uitvoerig overzicht van de financiële uitkomsten over het afgelopen jaar. Op 31 december j.l. stonden bij de bank 5881 spaarders ingeschreven (vorig jaar 5328) het ledental steeg in 1965 met 51 en bedroeg op 31 dec. j.l. 867. De toename van het aantal spaarders bedroeg 553. Aan spaargelden (incl. bijgeschreven rente) werd ontvangen een bedrag van floot een vogel. Wacht nou, hoorde hij wat of niet? Hij lichtte zijn hoofd een paar centimeter op en luisterde, zijn adem even inhoudend. Het leek wel van beneden te komen, uit de huiskamer. Inbrekers! flitste het door hem heen. Wel verdraaid, dat mankeerde er nog maar aan. 't Was al zo lang rustig geweest in de stad. Voorzichtig, om te voorkomen dat ook zijn vrouw wakker zou worden, kwam hij half overeind met de bedoeling zo zacht mogelijk het bed uit te stappen, want nu hoorde hij toch zeker in de huiskamer iemand stommelen. En zowaar ook nog gefluister. Zo, dus de heren waren met z'n tweeën. Wie weet met nog meer. Wel, Huib Hartog was niet bang, dat zou hij ze eventjes gevoelig laten merken. De man had bijna één been buiten het bed, toen hij de arm van zijn vrouw op de zijne voelde. „Blijf maar liggen", fluister de ze, „er is niets aan de hand". Hij steunde op zijn zij en keek haar aan. In de ochtendschemering kon hij iets van haar gezicht zien, dat half verscholen lag onder het dek. „Maar hoor je dan niet, dat beneden „Ga nu maar weer liggen, er is werke lijk niets om ongerust over te zijn." De op kalme toon gefluisterde woorden f8.725.781,12 en uitgegeven f6.893.466,17. Het spaarsaldo steeg in 1965 met f 1.832.314,95 (incl. bijgeschreven rente) tot f 16.844.030,50. Het aantal uitgezette hypothecaire voorschotten nam toe van 334 met 25 tot 359 en het aantal voorschotten steeg met 7 tot 98. Hypothecaire voorschotten per 1 jan. '65 f 3.889.916.46. Bij in 1965 f 1.986.727,94 Af in 1965 f 1.072.585,28 Totaal uitgezet aan hypotheken f 4.804.059,12. Voorschotten onder andere zekerheid dan hypotheek f255.634, Bij in 1965 f375.725,— Af in 1965 f222.917,50 Totaal uitgezet aan voorschotten f 408.441,50. Rekening courant: Totale uitgaven f 34.634.612,63 (v.jf26.998.517,27) Totale inkomsten f34.927.087,76 (v.j. f27.174.976,24) Totale schuld per 31 dec. '65 van 146 rekeninghouders f 771.818,32 (v.j. f823.774,76) Totaal tegoed per 31 dec. '65 van 239 rekeninghouders f 1.103.446,01 (v.j. f 862.927,32) Het aantal rekeninghouders nam toe van 336 met 49 tot 385. Het aantal kasposten steeg van 23022 tot 26578 en het aantal boekingsposten nam toe met 10277 tot ruim 80.000. Balanstotaal per 31 dec. '65 f 18.680.513,38 v.j. f 16.494.427,23 Totaal jaarrekening f96.988.495,10 v.j. f76.754.894,08 Voordelig saldo 1965 f 49.319,95 v.j. f 36.647,85 Een bestuursvoorstel om de gemaakte winst (f49.319,95) bij de reserve te voe gen werd met algemene stemmen aan genomen. Het reservefonds steeg hierdoor tot f 549.800.20. BESTUURSVERKIEZING Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer J. H. Sprokkereef met al gemene stemmen herkozen. Door het be stuur was tevens candidaat gesteld de heer W. Stevens Jwzn., Beuseberg 112. De waarn. voorz. de heer G. J. Riet berg wenst de heer Sprokkereef geluk met zijn herbenoeming, een feit waar mee de heer Sprokkereef zeer content was. Bankzaken zo verklaarde hij liggen mij en ik zal volgaarne in de komende drie jaar mijn beste krachten aan onze plaatselijke bank geven. Als lid van de Raad van Toezicht werd met algemene stemmen gekozen de heer Joh. Lubbersen zulks inplaats van zijn vader de heer J. Lubbersen die regle mentair (leeftijdsgrens) niet herkiesbaar was. Door het bestuur was tevens candidaat gesteld de heer D. B. Krikkink Mzn. Voorzitter Sprokkereef wenste de heer Joh. Lubbersen geluk met zijn benoeming en herinnerde er aan dat de heer J. Lub bersen sinds 1954 als lid van de Raad van Toezicht zijn diensten aan de bank heeft bewezen. Hij kende de gemeente en ingezetenen en de door hem verstrekte inlichtingen waren steeds betrouwbaar. Aangezien de heer Lubbersen wegens ziekte niet op deze jaarvergadering aan wezig kon zijn zal op een nader te be palen tijdstip in een veigadering van het Bankbestuur en de Raad van Toe zicht afscheid van hem worden genomen. SLOTWOORD Voordat de heer Sprokkereef voor de laatste maal de hamer liet vallen wees hij de spaarders op het grote belang van belegging bij betrouwbare instellingen. Dat een aantal particulieren en zaken mensen die in Holten een goede boter ham verdienen of wat hun zaak betreft op de Hol tense gemeenschap drijven el ders hun financiële zaken regelen is te betreuren temeer daar de reden dat men naar elders uitwijkt beslist niet steek houdend en ongegrond zijn. Steeds meer kruideniers- en groente zaken in ons land blijken het loodje te moeten leggen tegen de grootwinkelbe drijven met hun super-markten. Zo kromp in het afgelopen jaar het aantal kruidenierszaken met liefst 840 in tot 21.546, terwijl het aantal groentezaken met 577 verminderde tot 12.153. Het aan tal sigarenwinkels dat in 1965 moest slui ten beliep 441, waardoor er op 1 januari j.l. nog 10.683 over waren. Trouwens, de middenstand als geheel heeft een belangrijke aderlating moeten ondergaan wat het aantal verkoopplaat sen betreft. Dit verminderde namelijk, blijkens het Centraal Registratiekantoor Detailhandel Ambacht, in de loop van '65 met ca. 3600 tot 193.999. In 1964 bedroeg de teruggang ruim 2600 verkoopplaatsen, zodat in twee jaar tijds het aantal ver kooppunten met 3,4 is afgenomen. Er zijn echter ook een aantal branches, waarin het aantal zaken een uitbreiding onderging. Nauw samenhangende met de welvaartsstijging nam bijvoorbeeld het aantal zaken in de radio- en televisie- branche in de afgelopen twee jaar met Tot de 19 jeugdspelers, die na afloop van het afdelingstournooi voor jeugd spelers van 14 tot 16 jaar in Zeist, zijn aangewezen voor de selectieploeg van het Nederlandse „scholierenelftal", dat op Hemelvaartsdag, 19 mei a.s., tegen de scholieren van West-Duitsland in een rog nader bekend te maken plaats in ons land zal spelen, behoort ook de 14- jarige André J. C. Dekker, zoon van de directeur van het postkantoor, alhier, die voor Go Ahead speelt. De jongens zullen nu acht keer onder leiding van oefenmeester De Jong van de K.N.V.B. deelnemen aan de centrale training op het terrein van de voetbal vereniging „Robur et Velocitas" te Apel doorn. Verder staat er nog een „scholie renwedstrijd" in Zuid-Engeland op het programma. De vraag is nu of André ook voor de wedstrijden zal worden aange wezen. 5 c/r tot 2442, terwijl het aantal optiek zaken met 6 steeg tot 677. Ook in de branches alcoholhoudende dranken, foto artikelen en boeken breidde het aantal verkooppunten zich uit. De instelling van een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand, het waarborgfonds met de kredietvoor- zieningen en een regelmatige voorlich ting door de provinciale middenstands consulent, lijken ons belangrijke facto ren in de moeilijke strijd van de kleinere middenstandsbedrijven. smetteloos zuiver misten hun uitwerking niet. Hij schoof terug onder het laken en draaide zich naar haar toe. ,,'t Zijn onze jongens", verduidelijkte ze. „De kinderen? Maar wat moeten die zo heidens vroeg beneden doen?" Ze voelde met haar hand naar zijn hoofd en trok dit dicht naar zich toe. „Mijn lieve bruidegom, wat is het van daag?" Er ging een schok door hem heen. Als je me nou,Nu moet het toch niet erger worden", fluisterde hij haar in het oor. „Nel, van harte hoor, meid. Mensen nog aan toeIk was vast nog niet goed wakker. Enne, een beetje tevreden over die vijf en twintig jaren?" De vrouw zoende hem vluchtig. „Na tuurlijk, lieve kwajongen. Wat mij be treft, knopen we er nog eens vijf en twin tig aan vast." „Ja, vandaag voor vijf en twintig jaar was het onze trouwdag, hé? Als je me nou, Nel, waar blijft de tijd, hé? Het is mij net nog als de dag van gisteren. Je was zo'n knap, verlegen bruidje." Ze sloeg haar arm om hem heen. „Huibje, jongen", antwoordde ze, „ik was ook nog maar net negentien. Of ben je dat vergeten?" Aangevoerd: Runderen 93 Prijzen: 30 koeien van f900,tot f 1.200 per stuk; 41 pinken van f 650,tot f 850,per stuk; 22 kalveren van f 450,tot f 650, per stuk. Overzicht handel: Handel slecht, prijzen staande. ■Verzette markt en koud nat weer belem merde een vlotte handel. De door da vrouwenverenigingen in deze gemeente gehouden collecte ten be hoeve van het Sanatorium in Hellen doorn heeft f 853,18 opgebracht. De gevers en de dames-collectanten wordt hartelijk dank gebracht voor dit mooie resultaat. Het personeel van de Holtense Zon dagsschool verzocht ons mede te willen delen dat er zondag a.s. in verband met de Gezinsdienst die eens per drie maan den wordt gehouden geen zondagsschool zal zijn. „Wat was je die morgen toch een weer gaas knap ding, Nelleke." „Ja, in dit opzicht ben ik wel veran derd, hé?" „Kom noumensen nog aan toe, je kunt er best zijn, hoor. Maarwat moeten de kinderen zo vroeg'in die ka mer? Snap jij het?" „Jij dan niet?" „Denk je, dat „Ik vermoedde al een paar dagen wat", antwoordde Nel Hartog bij zijn oor. „Ze waren zo geheimzinnig en als ik onver wacht binnenkwam, was het „ssst" of legde iemand een vinger op zijn mond. Zo zullen wel allerlei plannen gemaakt heb ben. Ik heb zo het idee, dat ze de kamer aan het versieren zijn." „Als je me nou, en ik dacht nog wel aan inbrekers „O, ik ben ook al een hele poos wak ker. Ze zijn zeker al een half uurtje bezig. Hoe laat is het?" „Ruim half vijf. Het moet toch niet erger worden. Van de weeromstuit ben ik nu ook klaarwakker." „Je zult toch nog wel een poosje geduld moeten hebben, vader. Ze rekenen er be neden natuurlijk op, dat we slapen als ossen." „Vandaar, dat Henk gisteravond tegen In afdeling 1 A van de T.V.B. speelde Holten 1 wegens terreinafkeuring niet de vastgestelde wedstrijd tegen Haarlese Boys. Een grote Twentse courant meld de een 70 overwinning voor de Holte- naren, maar dat was nog wel een beetje voorbarig. Bonifaeius Boys leden een 07 nederlaag tegen Delden, zodater nog goede kansen in zitten voor Haaksbergen en Delden om Unisson van de eerste plaats te verdringen. Rood Zwart en Twenthe deelden de punten door een 2-2 gelijkspel. De stand is nu als volgt: 1 A Unisson 13 8 4 1 20 45—14 Haaksbergen 12 7 3 2 17 29—14 Delden 13 7 1 5 15 32—23 RKSV 13 6 1 6 13 21—36 SOS 11 4- 4 3 12 22—22 Twenthe 12 3 6 3 12 20—20 Holten 12 4 3 6 9 25—23 Rood Zwart 12 3 3 6 9 22—31 Bón. Boys 12 2 3 7 7 10—25 Haarl. Boys 10 2 2 7 6 18—26 Programma zaterdag: Hector aHolten a 4.00 u. Holten bHaarl. Boys b 4.15 u. Holten c—WW c 3.00 u. Programma zondag: Haaksbergen 1- -Holten 1 2.30 u. (gewijzigd aanvangsuur) Holten 2Rood Zwart 3 12.00 u. Almelo 4Holten 3 11.00 u. Enter 3Holten 4 12.00 u. In de komende week zullen 's avonds in het dorp en de naaste omgeving de lompen worden opgehaald o.a. bij die ingezetenen waar men bij de eerste in zameling op zaterdag 2 april niet thuis was of verzocht werd nog eens terug te komen omdat moeder de vrouw met de schoomnaak nog niet klaar was. Het ligt in de bedoeling om cp zaterdag 14 mei in de verschillende buurtschappen de lompen op te halen. Evenals voorgaande jaren rekent HMV weer op ieders medewerking. 'tMeziek kost per week f 80 a f 90 gulden. 4.500,gulden per jaar waarvan het grootste deel op tafel komt dank zij de gemeentelijke subsidie, donaties en con tributie. Voor het restant van f 2000, wordt o.a. elk voorjaar een lompenactie gehouden. Helaas zit het wat de prijs betreft dit voorjaar niet mee. Wie weet komt er deze keer meer massa en valt de totaal opbrengst toch mee. De Minister van Landbouw en Visserij heeft besloten naast het voorschot op de uitkering uit het Zuivelfonds ten be drage van fl,10 per 100 kg melk plus f G,26 per procent vet per 100 kg melk aan de veehouders een voorschotuitke ring op de melkprijstoeslag 1966/'67 te verlenen van f 0,85 per 100 kg melk plus 10,24 per procent vet per 100 kg melk. Dit komt in totaal neer op circa f3,85 per kg melk. De Padvinders van de Waardenborch- groep hebben met de aktie ,,'n Heitje voor 'n karweitje" ruim f510,-— bijeen ge bracht. Zij hebben bij de ingezetenen tal van karweitjes opgeknapt en bij de over wegen aan de Bannink en in de Rijssense- weg autoruiten gewassen. De Verkenners brachten f 260,- en de Welpen ruim f 150,- bijeen. me zei: Neem alvast een borreltje, vader, om een beetje aan de smaak te wennen. Hij dacht ook: als je een slokkie op hebt, slaap je misschien vaster." „Houd je gemak nog maar een tijdje, bruidegom. We mogen de kinderen niet teleurstellen. Wie weet, wat ze beneden allemaal bekokstoven." Geruime lijd lag het echtpaar te luiste ren. Geluiden van stoelen verschuiven, wat gefluister en soms een ingehouden gegrinnik waren hoorbaar. Af en toe een geluid, dat iemand maakte, die heen en weer liep van de kamer naar de keuken en terug. Natuurlijk hadden ze de deur opengezet. En iedereen was waarschijn lijk nog in pyama en op blote voeten. Als ze maar geen kou vatten, dacht Nel. De ochtenden zijn tegenwoox-dig nog zo fris. Langzaam zakte Huib weer in slaap. Ze trok heel voorzichtig haar arm terug en schoof iets van hem vandaan. Met haar ogen wijd open keek Nel Hartog naar de zoldering. Beelden uit haar hu welijk gingen voorbij. De geboorte van hun eersteling, tot haar grote teleurstel ling een dochter, maar Huib was er gek mee en daarom was ze er al gauw mee verzoend. Het kind was er natuurlijk even welkom om. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2