DE KOL HAD HET SMOTSTE PAASVUUR Het nette stadje Druk jubileumjaar mor de Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging Grote verkeersstroom trok paasmaandag door Holten AGENDA KERKDIENSTEN 'C- 1 C>So [p Enorme belangstelling De winter keerde terug Spit, Spierpijn DAMPO ANWB-„omleidingsborden" bij Zutphen Brochure wetgeving ruimtelijke ordening Trekkers liepen 40 km Wandelen is gezond Belevenissen geheim agent Boerenpartij: keus uit negen kandidaten Baby onder de dekentjes gestikt No. 15 Jaargang 18 P HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnemetitsprijs van dit blad bedraagt 2,50 per kwartaal Betaling via de Coöp. Raiffeisenbank Holten, giro nr. 875587 Uitgave van de Stichting Hollens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 051/83 - 123 J/ Adv.-prijs 1-15 mm. (d contant) 3,Iedere mm. meer 0,12 Het grote paasvuur op de Kol, dat dit jaar de eerste prijs heeft gewonnen, is op de avond van de eerste paasdag, onder enorme belangstelling, in rook en vlammen opgegaan. Wel een paar duizend toeschouwers ingezetenen en vreemdelingen had zich op het braakliggend terrein in het Kolcomplex verzameld toen Holtens burgervader, Mr. W. H. Enklaar, met een hem aangereikte toorts, de brand in de enorme houtstapel stak. Men had het aansteken van dit grote paasvuur, door middel van een geluidsinstallatie, met enig ceremonieel gepaard willen laten gaan, maar de heer Mans Pasop die de leiding van de opbouw had, verzocht de burgemeester, we gens droeve familie-omstandigheden bij een van de helpers aan het paasvuur, slechts een korte toespraak te willen houden. Hij bood de burgemeester, namens de Holbe woners, een klein presentje en mevrouw Enklaar bloemen aan. Voor dat de burgemeester het vuur ontstak, prees hij de bouwers van het paasvuur voor hun initiatief en door zettingsvermogen, waarvoor hij, ook als voorzitter van de V.V.V., grote bewon dering had. Door de zware regenval van de voorgaande nacht wilde het paasvuur eerst nog niet zo best aanpakken, maar toen het vuur door een hoeveelheid dieselolie flink was „opgepept", kwam de gloed er in en lekten vurige tongen om geven door een regen van kleine vonken hemelwaarts. Het schouwspel werd door velen lange tijd gadegeslagen. ,Veel kinderen kwamen met zwarte ko nen thuis, want hoewel verzocht was dit niet te doen, onthield de jeugd zich niet van het traditionele „zwartmaken". WEDSTRIJD Een commissie bestaande uit de heren J. Wiggers, G. J. Langenbarg, W. Beijers en P. B. Muller, had zaterdagmiddag acht paasvuren, die aan de wedstrijd deelnamen, gekeurd. De uitslag was: 1. De Kol 2. Harwich 3. De Schipbeek 4. De Noordenbarg 5. Aanstoot. „De Grieze" f40,— f 25,— f 15,— f 10,— f 10, Het geld was door enkele vakantiebe- drijven, industriëlen en de V.V.V. be schikbaar gesteld. De Holbewoners hebben zich dit jaar Dat er midden in april nog een flinke hoeveelheid sneeuw valt komt lang niet ieder jaar voor, ook al zegt het spreek woord „April doet nog wat hij wil". Don derdagavond is het landschap met een flinke laag sneeuw overdekt en heeft het jonge, ontluikend, groen het zwaar te ver duren gekregen. Deze koude, met barre oostenwind, zet de natuur weer een eind terug. Het lijkt wel of de winter is terug gekeerd. Vrijdagmorgen kon de thermo meter nog niet boven het vriespunt uit komen. De Bilt zal ons wel komen ver tellen hoe vaak zo iets in een bepaalde cyclus van jaren voorkomt. ONS NIEUWE FEUILLETON door Gré de Boer Op de zilveren bruiloft van Huib Har- tog, die dan nog pas 45 jaar is, hebben vooral de daar aanwezige jongevrouwen schik met hem. Dit maakt Huib overmoe dig en mede door het feit, dat men alle maal iets teveel op heeft, zegt hij, best kans te zien een avondje uit te gaan met een knappe jonge vrouw. Zijn broer en buurman lachen hem uit. Men sluit een soort weddenschap af: binnen een maand moet hij zijn bewering waar maken. Hij krijgt het voor elkaar, dat een knappe 23-jarige typiste, Josefien Bijl, een avond met hem uit gaat. Maar doordat hij Jos vaak ziet, ont staat een verhouding, die in het kleine stadje niet geheim kan blijven. Hoewel Jos en Huib beiden beseffen, dat de weg, die zij samen ingeslagen zijn, in HET NETTE STADJE niet verborgen kan blijven, bezitten ze niet de moed om tijdig uit elkaar te gaan. Als beiden verdwenen zijn, wordt het ge zin, maar inzonderheid de kinderen de dupe. Het stadje spreekt er schande van; de kinderen krijgen figuurlijk dc klappen, welke voor Huib bestemd zijn. En voor Jos. ONS NIEUWE FEUILLETON zal u van het begin af aan al boeien. U gaat meeleven met het gezin Hartog, u krijgt sympathie voor Nel, zijn vrouw, voor hun kinderen, en misschien bent u net als de inwoners van het stadje en gaat u er schande van spreken. Denkt u er om: dan krijgt u het met moeder Nel aan de stok, want zij duldt ondanks alles geen kwaad woord over Huib. Hoe het tenslotte afloopt en het komt natuurlijk allemaal weer op z'n pootjes terecht zult u kunnen lezen in ons nieuwe feuilleon „Het nette stadje", waarmee wij in dit nummer een aanvang maken. En we zijn er bij voorbaat van overtuigd, dat u het uiteindelijk toch eens zult zijn met moeder Nel. Want de liefde is toch het sterkst; die overwint! DE REDAKTIE. wel extra ingespannen. Vorig jaar ging liun de eerste prijs net voorbij. Die werd toen gewonnen door de Waterhoek Scheperman. Nu waren chauffeurs, bankwerkers, onderwijzers, amtenaren, enz. in blauwe overalls gestoken, maar vooral de jongens van de Kol, al dagen in de weer om met grote vrachtauto's het hout aan te slepen. De brandstapel bevatte dan ook meer dan 1000 kub. meter houtafval. Er heer ste grote spanning, welke groep met het grootste paasvuur uit de bus zou komen. Bij die spanning konden kleine onge vallen niet uitblijven. De 13-jarige Arie Wennekes van de Kol hakte zich in het bos met een bijl in een der benen. De dokter moest vier hechten inleggen. Bij een transport van de Noordenbarg vielen in de scherpe bocht van de Motieweg- Raalterweg zaterdagmiddag twee jongens met een hoeveelheid hout uit de vracht auto. De 10-jarige Henk Meesterberends brak daarbij een zijner armen. De 14-ja rige Gerard ter Harmsel van de Bosch kamp raakte bewusteloos. Het hout was gaan schuiven. Een groot aantal vracht auto's was ingeschakeld, want ook de. jongens uit de Look f Harwich) lieten zich niet onbetuigd. Zo kon het telkens gebeuren, dat de vrachtwagens met zingende knapen elkaar tegen kwamen en dan waren de strijdkreten niet van de lucht. Ook de grote paasvuren bij Harwich en van „De Noordenbarg" aan de voet van de Zuurberg brandden prachtig. Zij waren vanaf de grote verkeerswegen ten oosten van Holten duidelijk te zien. De vuren in de buurtschappen in de Beu- seberg (Aanstoot „De Grieze"), bij Sche perman in de Waterhoek, in de Haar en in het dorp Neerdorp, die niet zo groot waren zetten de hemel in een lichte gloed. Hier en daar kostte het nogal moeite om de natte houtstapels aan het branden te krijgen. De Nederlandsche Zondagsschool Ver eniging heeft een boeiend programma ontworpen voor zijn honderdste jaarver gadering, die 3, 4 en 5 juni a.s. te Am sterdam zal worden gehouden. Naast de huishoudelijke zaken en de jaarrede van voorzitter Ds. J. H. ter Schegget op de eerste dag zullen er tal van hoogtepunten zijn, die het honderdjarig bestaan van de grootste interkerkelijke zondagsschool organisatie, die ons land rijk is, zullen markeren. Op zaterdagavond is er een ontspan ningsavond voor de deelnemers. Op zaterdag is er de opvoering van een speciaal voor deze dagen geschreven musical „Kind op maandag". Op die dag recipieert de vereniging ook, maar het wordt een receptie met veel afwisseling door medewerking van kindergroepen. Het feest wordt afgesloten met een „hoogdienst" in de Westerkerk op zon dagmorgen, waarin Ds. ter Schegget hoopt voor te gaan. GOEDE REACTIES Op 23 oktober 1965 de honderdste „verjaardag" van de NZV is de Jubi leumviering ingezet met allerlei acties, waardoor de zondagsscholen in het ge hele land nauw bij deze viering betrok ken werden. Een fonds, waaruit men hulp aan kin deren in andere landen wil bieden, is door de kinderen onder het motto „Wij voor hen" bijeengebracht. Op de post rekening 8521 van de NZV is reeds een totaal van ruim f 40.000 aan bijdragen ontvangen. Voor de inrichting van een eigen vormingscentrum van het natio nale zondagsschoolwerk gaven ,de ker ken en particulieren samen reeds ruim 41120.000. IMjen hoopt in Amsterdam de einduitslag bekend te maken in de ver wachting, dat nog talrijke bedragen zul len. binnenkomen. Deze serie acties waaraan ook aller lei wedstrijden in de vorm van „Gulden taken" waren verbonden noemde men „Feest van 't Gulden Jaar". Ter gelegenheid van dit jubileum ver schijnt er binnenkort een pocketboek en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met De ANWB heeft dezer dagen speciale „omleidingsborden" geplaatst op de be langrijkste doorgaande routes naar en door Zutphen. Dit in verband met repara tie-werkzaamheden aan de brug over de IJssel in Zutphen, die ongeveer 3 maan den zullen duren. Automobilisten uit Apeldoorn en Arnhem en uit Twenthe en de Achterhoek dienen rekening te houden met oponthoud. Op verzoek van de Rijkswaterstaat plaatste de ANWB in totaal 27 speciale „omleidingsborden". Deze borden van 2 bij 2 meter vallen bijzonder goed op door een brede reflecterende gele rand. De borden vermelden naast de waar schuwing „Brug Zutphen gestremd" ook de te volgen omleiding. Onder meer zal het verkeer uit Arnhem al vóórDieren opmerkzaam worden ge maakt op de stremming van de brug in Zutphen, een omleiding is aangegeven via Doesburg en ITummelo. Het verkeer uit Hengelo en Enschede met bestemming Arnhem wordt bij Goor via omleidingen over Deventer verwezen. Het verkeer uit Apeldoorn naar de Achterhoek wordt ook over Deventer omgeleid. over de geschiedenis van de zondags- schoolarbeid in ons land. Een langspeel plaat met oude en nieuwe zondagsschool liederen is eveneens in voorbereiding terwijl onder de titel „Van feest tot feest" een grammofoonplaat van bijzondere samenstelling (liederen en gedichten rondom de feestdagen) in bewerking is. Door al deze activiteiten hoopt de NZV alle aandacht te vestigen op de grote be tekenis van het zondagsschoolwerk, dat op een bij deze tijd passende wijze mee werkt aan de godsdienstige vorming van de kinderen van ons volk. Het Landbouwschap heeft een brochure laten samenstellen over de wetgeving op het gebied van de ruimtelijke ordening. Dit geschrift geeft op heldere wijze, in kort bestek, een overzicht van deze ge compliceerde materie, die gevormd wordt door de Wet op de Ruimtelijke Ordening, de nieuwe Woningwet en de overgangs regeling. Het bevat 63 bladzijden, wier in houd de lezer niet alleen een indruk geeft van wat onder „ruimtelijke ordening" moet worden verstaan, maar ook een dui delijk beeld geeft van streekplannen, structuurplannen en bestemmingsplan nen, met de aan de vaststelling daarvan verbonden procedures. Ook de daarmede verband houdende termijnen zijn er in ge noemd. Het boekwerkje kan tegen stor ting van f2,50 op gironummer 645299 ten name van het Landbouwschap te 's-Gra- venhage worden aangevraagd. Het lijkt ons een bijzonder belangrijk werkje voor kaderleden van de plaatse lijke standsorganisaties, raadsleden en dergelijke. In de nacht van Goede Vrijdag op za terdag liepen 9 senioren van de W.S.V. „de Trekkers" in Almelo 40 km. Deze nachftocht werd dit jaar voor de derde achtereenvolgende maal georgani seerd door de W.S.V. „de Flierefluiters" te Almelo. De start was om 8 uur. Er wa ren dit jaar bij prachtig wandelweer 122 deelnemers. De stemming bij de Trekkers was bij zonder goed en werd op hoog peil ge houden door Herman Menkhorst. Vooral na de grote rust, tijdens welke een uit smijter werd genuttigd, was het Menk horst die de toon aangaf. Mede hierdoor kwamen allen goed over. Om ongeveer 2 uur was de ploeg weer in Holten. Van verschillende gehuwde dames en heren werd vernomen, dat er animo be staat tot het wandelen in groepsverband. Het bestuur van de wandelsportvereni ging „De Trekkers" juicht dit natuurlijk van harte toe. Daar er bij velen van hen echter een schroom bestaat om lid van de vereniging te worden, doordat deze meest jeugdige leden telt, worden zij, die belangstelling hebben voor de wandelsport, verzocht, zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de heer G. Voortman, Diessen- plasstraat 17, tel. 1851, of met mej. A. Drent, Oranjestraat 18, tel. 1615, die hen gaarne alle gewenste inlichtingen willen verstrekken. Voor de afdeling Espelo van de Ned. Bond Van Plattelandsvrouwen en de Buurtvereniging, aldaar, sprak dinsdag avond in gebouw „Het Trefpunt", Majoor J. van der Veer uit Brummen over zijn belevenissen als geheim agent in de ja ren 19401945. De heer Van der Veer bleek een boeiend verteller te zijn, die de vele aanwezigen spoedig in de ban van de spannende en gevaarlijke avonturen, die hij gedropt na het z.g. Engelandspiel als geheim agent had meegemaakt. Ook de angst en de ontberingen uit die oorlogsjaren, kwamen vooral de ouderen weer voor de geest. Des te meer mag men vandaag dankbaar zij, zo.was de alge mene indruk, voor de vrijheid, waaraan deze majoor belangrijk heeft bijgedragen mét de inzet van alles wat hij te geven had. De avond werd geopend door d e pre sidente van de Plattelandsvrouwen, mevr. H. J. Hol-Groothoff. De voorzitter van de Buurtvereniging, de heer J. W. Nijland, dankte de heer Van der Veer voor zijn boeiende lezing. De Kiesvereniging Holten van de Boe renpartij heeft voor de op 1 juni a.s. te houden gemeenteraadsverkiezing kandi daat gesteld de heren: E. M. van Schooten, Neerdorp 34; J. A. Reevoord, Look 86; D. ten Dam, Espelo 7; H. J. Huzen, Holterbroek 76; H. J. Baltus, Neerdorp 62; H. J. Kettelarij, Beuseberg 66; J. W. Harmelink, Holterbroek 88; H. Baltes, Holterbroek 77; H. Bolink, Look De rijkspolitie alhier heeft nog nim mer zo'n grote verkeersstroom te ver werken gekregen dan op de tweede Vele uren heeft zij 's middags het ver- keer staan te regelen bij het viaduct op de Deventerweg, bij de kruising Laren- seweg-Stationsstraat-Dorpsstraat en bij de splitsing naar Markelo en Rijssen. Een aanhoudende stroom auto's kwam via de Toeristenweg uit de Holterberg en moest ingevoegd worden in het reeds abnormaal drukke verkeer uit de rich ting Deventer, Almelo en Hengelo. Dit verkeer moest telkens onderbroken wor den evenals op het kruispunt Stations- straat-Larenseweg, waar het voorna melijk uit de richting Laren komende verkeer anders geen kans kreeg om op de grote weg, de E 8, te komen. Tenslotte was het niet mogelijk bij Slotman links af te slaan naar Rijssen, wanneer hier niet een politieman het verkeer regelde. Er ontstonden files van soms plm. 5 km lang o.a. van café „De Poppe" tot Holten en van Dijkerbroek tot aan het spoorwegviaduct. Hoe diep de rij auto's iie Holterberg in stond hebben wij niet kunnen nagaan, maar hier kon men slechts voetje voor voetje opschuiven om de drukke verkeersader door het dorp te bereiken. Doordat men gedwongen was lang zaam te rijden deden zich geen ernstige ongelukken' voor. Op de Deventerweg hadden vlak voor het viaduct enkele malen kettingbotsingen plaats, waarbij personenauto's waren betrokken, maar die slechts tot enige materiële schade beperkt bleven. In de stroom auto's, die zich in de richting Twente bewoog bevond zich een vrij groot aantal Duitse wagens. Twee er van waren bij genoemde kettingbot singen betrokken. Voor de hotels in het dorp was deze verkeersdrukte niet zo erg voordelig, om dat de mensen nauwelijks gelegenheid hadden van hun route af te wijken. De hotels op de Holterberg hebben daarvan geen hinder ondervonden, en hebben het met de paasdagen bijzonder druk gehad. Niet alleen met gasten die vooruit bespraken, maar ook met pas santen. Het mooie weer heeft daaraan bijzonder meegewerkt. De familie A. Nijenhuis aan de Kol- weg heeft zaterdag op tragische wijze een kind door de dood verloren. Een van de jongentjes van de acht maanden oude tweeling werd zaterdag morgen, toen de moeder de kinderen wilde baden, dood onder de dekentjes in zijn bedje gevonden. Het was, op zijn buikje liggende, diep onder de dekentjes gekropen en door verstikking om het leven gekomen. Toen de moeder een van de kinderen uit zijn bedje wilde nemen, zag zij het kind in het andere bedje niet zo gauw cn kwam zij tot de vreselijke ontdekking- dat het onder het dekentje gestikt was. Zaterdag, 16 april t./m. donderdag, 28 april, tandarts Steunenberg wegens va kantie afwezig. Zaterdag, 16 april, 19.30 uur, Grote dans en showavond in Amicitia (zie adv.). Maandag 18 april, 's avonds 8 uur in ge bouw „Bethanie" bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek. In deze laat ste bijeenkomst van het seizoen zal de heer B. H. Brouwer dia's vertonen. Dinsdag 19 april 8 uur Ledenvergadering „Jong Holten" afdeling der P.J.G.O. in café Jansen. Woensdag, 20 april, 8 uur: Ledenvergade ring van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Donderdag 21 april, 8 uur, Herv. Vrouwen groep in gebouw Irene. Vrijdag 22 april en vervolgens iedere vrijdagmiddag: Bloemisterij Haneveld, achter smederij Maats, Dorpsstraat 36, geopend. Maandag 25 april 's avonds 8 uur in café Kalfsterman vergadering commissie motocross 1966. Woensdag 27 april, 8 uur, ledenvergade ring afd. Holten Ned. Bond van Platte landsvrouwen in hotel Holterman. Le zing vanwege de Stichting ter bevor dering van de hygiënische gewoonten. Donderdag, 28 april, 2 uur, Excursie herv. vrouwengroep naar wasserij in Apel doorn vanaf Irene. Zaterdag 30 april (Koninginnedag) Grote motocross op het circuit Zuur berg. Dinsdag 3 mei, 8 uur: Ledenvergadering Hengelsportvereniging „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Zaterdag 14 mei, inzameling van lompen in de buurtschappen ten bate van de Holtense Muziekvereniging. Zondag 17 april Ned. Herv. Kerk: Holten 8.30 uur Eerw. Heer Schellevis. 10.15 uur uur Eerw. Heer Schellevis (Gezinsdienst) (geen zondagsschool). Collecte Inwendige Zending Dijkerbroek: Bethanië 10.00 uur Ds Addink. Collecte Inwendige Zending. Geref. Kerk: 9.15 uur Ds Bloem van Goor 15.00 uur Ds Mak van Hengelo (O) In beide diensten is het ene offer voor Eigen kerkelijk leven. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerkbouw. R.K. Kerkdienst: 8.45 uur H. Mis in het gebouw Irene. Zondagsdienst Dierenartsen: Zaterdag 16 en zondag 17 april de heer Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, telefoon 15 15. Gevonden: 2 Portemonnaie's (met inhoud) 1 paar damesschoenen; 1 Nummerplaat van auto; 1 Padvindersriem; 1 Sjaal 1 Damesfiets; 1 Nylon-want. Aan komen lopen: 1 Tekkel. 1 Boxer. Verloren: 2 Portemonnaie's (met inhoud); 1 Lerenslof; 1 Bouwladder; 1 Broche; 1 Plastic regenbroek. Geboren: Mannes, zv. G. Scherphof en G. Stam, Haarstraat 2. Willemtje Grietje, dv. A. Kuipers en W. Kruime laar, Look 91. Herman Johannes, zv. J. ten Velde en J. H. Dolman, Dorpsstraat 44. Bedrich Jozef, zv. G. G. Kwinten- berg en H. Wansink, Hoffesstraat 14. Maria Johanna,'dv. G. D. W. Brinks en A. Jansen, Beuseberg 149. Overleden: R. Nijenhuis, 7 maand, Kol- weg 26. BEVOLKING Ingekomen: geen. Vertrokken: H. Aaftink, van Burgem. v. d. Borchstraat 3 naar Deventer. H. A. Jongman en gezin van Zomerhuisjester rein F 7a naar Hoogeveen.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 1