1 krant UW De kortste Varkenshouderij groeit naar andere verhoudingen ZONDAGAVOND BRANDEN DE PAASVUREN Ite mmmk die adverteert ligt altijd stukken voor Ledenvergadering varkensfokvereniging Uitgaven over de voeding Schoorsteenbrandje V oetbalpr ogr amraa Tien punten over het autoverkeer tijdens de Pasen Frontale botsing op Deventerweg naar Zaterdag 9 april 1966 HOLÏENS NiEUWSBfcAU In de jaarvergadering van de varkens fokvereniging „Holten e.o.", die donder dagavond onder voorzitterschap van de heer H. Markvoort in het Stationskoffie huis van de heer M. Kalfsterman ge houden werd hebben de heren J. H. Hols brink, hoofdinspecteur van het varkens stamboek te Almelo, G. Gerrits, voor lichter bij de plaatselijke varkenskem en en E. Markvoort, hoofdinseminator bij de varkens-k.i., alhier belangrijke en inte ressante mededelingen gedaan omtrent de ontwikkeling die zich voltrekt ten aanzien van de varkens-fokkerij en mes- terij. Voordat zij aan het woord kwamen werden eerst de huishoudelijke zaken afgedaan. Voorzitter Markvoort consta teerde in zijn terugblik een vrij gunstige ontwikkeling van de varkenshouderij, al heeft het mond- en klauwzeer daarop later ongunstige invloed uitgeoefend. Hij zag toch wel voldoende perspectief door toenemende kwaliteitsverbetering. SCHADE MOND- EN KLAUWZEER In zijn jaarverslag constateerde de secretaris, de heer W. Rensen, na eerst gewezen té hebben op de grote schade veroorzaakt door abortus, varkenspest en mond- en klauwzeer, dat de oprichting van de varkenskern en de plannen tot stichting van een berenstal bij het k.i.- station in het verslagjaar hun beslag hebben gekregen. Het ledental der vereniging is van 98 tot 124 gestegen. Er zijn bij de k.i. 14 beren en bij de veehouders E. Aaltink en H. Bosman resp. 1 en 2 beren. De heer Holsbrink voerde hierbij nog aan, dat de directe kosten van de mond en klauwzeer bestrijding 40 a 50 miljoen gulden bedragen, maar dat de schade aan onze economie toegebracht, vele en vele miljoenen meer bedraagt door het uitvallen van de export, waardoor het tekort op de handelsbalans aanzienlijk is gestegen. Uit het verslag van de penningmeester de heer G. W. Baltes bleek, dat de vere niging een klein batig saldo heeft ge boekt. Na het rapport van de kas- commissie bestaande uit de heren H. J. Rensen en E. Krikkink, werd secretaris en penningmeester dank gebracht voor hun arbeid. Naast de heer Rensen werd tot lid van de kascommissie aangewezen de heer J. Haverslag. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredende bestuurslid de heer E. Jansen met bijna algemene stemmen herkozen, terwijl als afgevaardigde uit de leden naar de jaarvergadering van het stam boek werd aangewezen de heer J. Jansen, E 63. De heer G. H. Bosman, die op 11 maart jl. de jaarvergadering van het varkens stamboek te Almelo heeft bezocht bracht een keurig verslag uit van het verhan delde aldaar. KERNGEGEVENS. De heer G. Gerrits verschafte de ver gadering een inzicht omtrent de werking van de varkenskern. Deze telt thans 40 leden, waarvan 21 die regelmatig tomen mestvarkens bijhouden, 9 met een zeug boekhouding en 10 met een mestvarkens- boekhouding. De toomadministratie is vanaf juli 1965 bijgehouden en betrof 481 varkens. Aan de boekhoudingen kunnen zeer belang rijke- gegevens worden ontleend aan gaande groei, voederkosten enz. zo bleek uit zijn mededelingen. Het vervoerders- vei-bruik liep b.v. uiteen van f 3,08 tot f 3,95 per kg groei. De voederwinst per varken bedroeg gemiddeld f 28,53, zij liep uiteen van min f 5,92 tot plus f 53,- per dier. K.I.-CIJFERS. De heer E. Markvoort deelde mede, dat het aanal eerste inseminaties iets was teruggelopen en 3763 bedroeg, maar het is thans weer stijgende. Het drachtig- heidspercerftage bleef constant en be droeg bij eerste insem. 71 Van de 3763 geïns. zeugen was 46 stam boek en 54 niet-stamboek. Het aantal vergeefse bezoeken loopt geleidelijk terug. De k.i. berust op de fokverenigingen Markelo, Holten, Bathem en Diepenveen met een ledental van 334, hiervan hebben er 223 deelgenomen aan de k.i. plus 268 niet-leden. Vorig jaar werd op 593 bedrijven gein- semineerd. Met de boeren werden op de centrale fokdag te Raalte vier la en een lb prijs behaald. Er is een nieuwe beren stal in aanbouw. Laboratorium en kantoor zijn nog on dergebracht bij de runder-k.i. De samenwerking is bijzonder goed, waardoor de kosten zo laag mogelijk blijven. Men sloot het boekjaar af met ene batig saldo van ruim f3400,—. Na eerst een overzicht te hebben gegeven van de belangrijke verande ringen, die zich in de loop van de jaren, sedert de oprichting der vereniging in december 1952. hebben voltrokken, wees de heer Holsbrink er op, dat de varkens houderij die overigens in Nederland slechts 10 van de Europese varkens stapel bedraagt een welkome bron van neveninkomsten is op de gemengde be drijven, die echter steeds meer ontmengd worden. De kernen kunnen de boeren- daarbij helpen een administratie op te bouwen, die van grote betekenis is om de uitkomsten te kennen. Ook de integratie fokker-mester wordt van steeds groter belang. Men groeit steeds meer naar grotere eenheden en daarbij is het van belang biggen te hebben van bekende afkomst. Het tijdig spenen van de biggen noemde spreker zeer belangrijk. De beer heeft een belangrijke invloed op de kwaliteit van het varkensvlees. De fokker kan de kwaliteit van de zeugen verbeteren. In de toekomst zal het steeds meer gaan om een regelmatige aanvoer aan de vleeswarenfabrieken. De inleider toonde zijn gehoor aan hoeveel sectoren van het bedrijfsleven belang hebben bij de varkenshouderij. De landbouw speelt daarbij maar een betrekkelijke rol. Mogelijkheden zijn er echter genoeg. De E.E.G. groeit, de vraag naar vai-kens- vlees blijft. De toekomst wijst naar het samengaan van fokkersmesters. Misschien zullen op de duur de veevoe derindustrie en de vleeswarenindustrie daarin ook het hunne bijdragen. Nadat nog een aantal vragen waren beantwoord dankte de voorzitter de ver schillende inleiders voor hun bijdrage op deze avond. Op de avond van de eerste paasdag zul len overal in onze gemeente dc paasvuren weer branden. Niet minder dan 17 aanvra gen zijn bij het gemeentebestuur voor het ontsteken van een paasvuur ingediend. Dit oeroud Germaans gebruik door het Christendom gekerstend heeft zich de eeuwen door weten te handhaven. Het is de laatste decennia in onze gemeente nog in betekenis toegenomen, vooral nu de laatste jaren aan de opbouw van de paas vuren een wedstrijd is verbonden, waar aan onder auspiciën van de V.V.V. enkele mooie geldprijzen zijn verbonden. Daardoor is tussen de verschillende wijken en buurtschappen een sportieve rivaliteit ontstaan, waardoor de „baokens" steeds groter zijn geworden. Bij de secretaris van de V.V.V.de heer J. Wiggers, hebben zich tot nu toe vrier groepen deelnemers aan de strijd opgege ven, t.w. de winnaars van het vorige jaar, de groep Scheperman aan de Manen- schijnsweg-Oude Deventerweg, de Noor- denberg, die in de Lokerenk steeds een groot paasvuur heeft, de jongens van de Kol, die in de buurt van 't nieuwe slacht huis bouwen, en de groep van Harwich in de Look in de weide van de heer H. W. Veneklaas, aldaar, met een „baoken" dat er altijd ook zijn mag. Men k.an zich ech ter nog opgeven tot zaterdagmiddag 2 uur bij de heer Wiggers, telefoon 1356. Door enige vakantie- en industriële be drijven en de V.V.V. zijn gelden beschik baar gesteld, zodat er enkele behoorlijke geldprijzen beschikbaar zijn. De plaatsen waar grote en minder grote paasvuren zullen worden ontstoken zijn voorts: Neerdorp 9, Lichtenberg 3, Kozakkenweg Neerdorp 2, Espelo 72, Look 65-66, Borkeld 10 Rijssen op Holtens territoir, Beuseberg 172-174, Beuseberg 126-139, Wippertsbrug, Dijkerhoek 19, Holterbroek 88, Espelo 92 en Gravensteeg. Het is een oud gebruik, dat de jongelui tijdens het paasvuur overgaan tot het z.g. zwartmaken, waaraan jongens en meisjes van hun leeftijd over het algemeen niet ontkomen. Het verdient daarom aanbeve ling en dat zouden wij via de vakantie- bedrijven tot de vreemdelingen die hier dan vertoeven willen zeggen om niet de beste kleren aan te trekken. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding te Den Haag geeft enkele vouwbla den en een brochure uit over de voeding, die voor de huisvrouw zeer interessant zijn. Allereerst noemen we dan het vouw blad „Tomaten zijn gezond", waarin men kan lezen waarom deze verlokkelijke vruchten zo gezond zijn en op wat voor verschillende manieren men ervan kan genieten. De prijs van dit vouwblad be draagt 10 cent. Velen zien met verlangen uit naar de eerste jonge voorjaarsgroenten. In het vouwblad „Voorjaarsgroenten" zijn vele recepten en menu's verzameld, die het mogelijk maken deze groenten nog sma kelijker op te dienen. Prijs 5 cent. Alle goede dingen bestaan uit drieën. Daarom ook graag aandacht voor het re ceptenboekje van mevrouw Scholte-Hoek „Vis op uw dis". De verschillende soorten vis, schaal-, schelp-en weekdieren, die in ons land aan de markt komen, zijn erin beschreven evenals de smakelijkste be reidingswijzen. Een in kleuren uitgevoerd „vissenplaatje" verhoogt de aantrekke lijkheid van het boekje nog. De prijs be draagt 80 cent. Men kan deze uitgaven per briefkaart bestellen, waarbij aan de adreszijde het verschuldigde bedrag, verhoogd met f 0,05 administratiekosten, extra aan postzegels moet worden bijgeplakt. De kaart te adres seren aan het Vooi-lichtingsbui-eau voor de Voeding, Riouwstraat 174, Den Haag. Wie liever wil gireren, kan het verschuldigde bedrag overschrijven op giro 363081 ten name van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Den Haag. OFFICIëLE PUBLICATIE: VOLKSTUINTJES Burgemeester en wethouders maken be kend, dat belanghebbenden zich bij de dienst gemeentewerken kunnen aanmel den voor de huur van een volkstuintje, ge legen bij het nieuw openbaar slachthuis. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris Maandagavond om kwart over acht werd de brandweer gewaarschuwd door een schoorsteenbrand in de K.I.-stal in het Holterbroek. De schoorsteen van de centrale verwarming, die met olie ge stookt wordt, stond in brand. Met een straal van de nevelbluswagen en door het afdekken van de schoorsteen werd de brand geblust. De brandweer mensen waren net weer thuis van een oefening toen het alarm klonk. Zaterdag: Holten bSportclub R. a 4.15 u. Holten cRood Zwart d 3.00 u. Paasmaandag: WW aHolten a 10.30 u. Haarl. Boys 1Holten 1 2.30 u. Twente 5Holten 4 11.00 u. 1. Verwacht het onverwachte van vele, onervaren automobilisten, die tijdens het paasweekend zeker weer op de weg komen. Ook van buitenlanders die ons verkeer niet gewend zijn. 2. Als u met een huurauto op stap wilt, maats dan eerst een proefrit en controleer met name: remmen, stuurinrichting en banden. 3. Windt u niet op als er geen eind komt aan een file. Houdt voldoende afstand tot uw voorganger: maxi maal de helft van uw snelheid in meters. 4. Als een auto te dicht achter u rijdt-, kennelijk met de bedoeling in te halen, moet u zo ver mogelijk naar rechts gaan. 5. Houdt in een file het achterop komende verkeer steeds in het oog (binnen- en buitenspiegel) en kijk door een file heen naar de stop lichten van uw voorliggers. 6. Waarschuw als u wilt stoppen, het achteropkomend verkeer door enkele malen op het rempedaal te trappen, waardoor uw remlichten opgloeien. 7. Breng bij het wegrijden indien mogelijk uw auto op de parkeer- strook op snelheid en voeg in zonder het rijdende verkeer te hinderen. 8. Als een file auto's op een buitenweg rijdt met een snelheid van bijv. 80 km dan houdt u als verstandig automobilist die snelheid ook aan. 9. Pech kan iedereen krijgen. Maar zet dan uw auto van de rijbaan af! 10. En bent u niet helemaal zeker van uzelf, zoek dan de rustige binnen wegen op. Donderdagmorgen om half vijf is de heer G. II. van S. uit Zandvoort op de Deventerweg in de bocht voor het spoorwegviaduct tijdens de dichte mist met zijn personenauto frontaal in botsing gekomen met een truck met oplegger van het expeditiebedrijf San- eerman uit Rijssen, die in de richting Deventer reed. De botsing was zo hevig, dat de be stuurder van de personenauto uit zijn wagen werd geslingerd en zwaar gewond op het wegdek bleef liggen. Hij is op advies van doker Rietdijk met de Holtense ziekenauto naar het St. Geertruiden Ziekenhuis in Deventer ver voerd met vrij ernstige hoofdwonden en een gebroken been. De personenauto werd aan de linker voorzijde totaal in elkaar gedrukt en is vrijwel waardeloos geworden. De vracht autobestuurder kreeg geen letsel. Van de truck was het linkervoorwiel ontzet, zo dat hij niet verder kon rijden. Vermoedelijk is de heer S. door de mist misleid, op de linker weghelft te recht gekomen. Goed twaalf uur later reed mevr. B. uit Almelo, echtgenote van een bekende textielfabrikant, bijna op dezelfde plaats met haar auto achter op een Volks wagenbusje van de fa. J. Krekel Zn., bestuurd door de heer F. S., die naar het bedrijf van deze wegenbouwfirma, links van de weg, af wilde slaan. Deze aan rijding bleef beperkt tot enige materiële schade aan beide auto's. Vrijdagmorgen hadden op de Deventer weg weer twee verkeersongevallen plaats. W. K. uit Apeldoorn die per bromfiets in de richting Holten reed, werd om II uur aangereden door een personenauto bestuurd door de broodbezorger D. J. uit Holten, die uit de Elsendijk kwam en geen voorrang verleende omdat hij door het drukke verkeer op de hoofdweg de bromfietser niet had opgemerkt. Deze werd met een gebroken been naar een ziekenhuis in Apeldoorn over ge bracht. Even later reed de heer G. B., kandi daat-notaris re 's-Gravenhage 100 meter voor het spoorweg-viaduct door file-vor ming op een voor hem stoppende bestel auto bestuurd door J. P. uit Rijssen. Mevr. B. kreeg een shock. Beide auto's werden beschadigd.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 3