Kalfsterman Stichting Rechtsbijstand dienstplichtigen K.I.-leden vergaderden Hoe in Hotten gestemd werd voor de Provinciale Staten Het is weer boekenweek gratis HOLTENSE BOEKHANDEL V_ Nu 61/2%. rente van uw geld Paasvee-tentoonstelling Open Deur-samenkomst Bejaardensociëteit Vergadering Controlevereniging Bronchi letten Maart roert z'n staart Mevr. hier is Uw Keurslager ook Uw Voorkeurslager KEURSLAGER Een goede advertentie Collecte voor het Sanatorium te Hellendoorn Fanfare en Harmonie Zaterdag 26 maart 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Aan de Nederlandse jongemannen, krachtens de dienstplichtwet onder de wapenen geroepen, wordt een reeks van niet geringe verplichtingen opgelegd, welke niet alleen bij oorlog of oorlogs gevaar, doch ook in vredestijd tot ern stige moeilijkheden voor betrokkenen kunnen leiden. Worden zij in deze ver plichte militaire dienst door ziekten, ge breken of ongevallen getroffen, dan wel na het verlaten van de dienst als ge volg daarvan lichamelijk of geestelijk invalide, dan doet zich de vraag voor, waarop zij recht kunnen doen gelden. Gebleken is, dat vele dienstplichtigen en ook zij, die de dienst reeds verlaten hebben, onbekend zijn met de voorzie ningen, welke zijn getroffen terzake van arbeidsongeschiktheid en invaliditeit, welke hun oorsprong hebben gevonden in ziekte of ongeval tijdens het verblijf in werkelijke militaire dienst, alsmede met de wegen, welke moeten worden be wandeld om tot een realisering van de in deze voorzieningen neergelegde aan spraken te geraken. Teneinde in deze leemte te voorzien, is een onafhankelijke stichting in het leven geroepen met als doel de dienst plichtige voor te lichten en te helpen. Bedoelde instantie, genaamd „Stich ting Rechtsbijstand Dienstplichtigen", is gereed haar taak te beginnen. Niet al leen aan de dienstplichtige, maar ook aan hem, die de dienst reeds verlaten heeft, wordt, indien hij meent rechten te kunnen doen gelden, voorlichting en advies en ter beoordeling van de stich ting bijstand verleend. Voorts wordt als de dienstplichtige - hetzij tijdens de mi litaire dienst, hetzij na afloop van de militaire dienst en als gevolg daarvan - is overleden, aan de nabestaanden op hun verzoek deze bijstand verleend. Het werk van de Stichting beperkt zich niet tót het geven van advies en voorlichting. Zij verleent ook hulp bij het opstellen van bezwaar- en beroep schriften en de verzending daarvan aan het juiste adres. Wanneer dit nodig is, wordt ook bijstand verleend bij het in stellen van beroep bij de administratieve of burgerlijke rechter. Hieronder volgen een paar voorbeel den, welke zonder twijfel met vele an dere zouden kunnen worden aangevuld, in welk geval de dienstplichtige of ge wezen dienstplichtige zich tot de Stich ting kan wenden. a De minister van Defensie heeft be slist, dat aan een de dienstplichtige overkomen ongeval niet kan wor- Dinsdagavond 15 maart vergaderden de deelnemers uit Holten van de Coöp. K.I.-Vereniging Zuid-W est- Overij ssel met de rayoncommissie in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer H. Beldman, werd deze vergadering ge houden onder leiding van de heer G. J. Rietberg, die in zijn openingswoord al len hartelijk welkom heette, in het bij zonder dr W. J. Smidt van de Provin ciale Gezondheidsdienst, en de heer G. j. Kottelenberg ,te Markelo, D.B.-lid van de K.I. De voorzitter wijst er op, dat de K.I.-Vereniging er wel goed voor staat. Het aantal deelnemers loopt wel iets te rug, maar dat zijn in hoofdzaak kleine bedrijven, die er mee ophouden in ver band met bedrijfsbeëindiging via het Saneringsfonds. Het aantal koeien wordt niet zoveel minder, omdat er per bedrijf meer vee wordt gehouden. De notulen van de secretaris, de heer G. J. Klein Hegeman, werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Bij de bestuurs verkiezing waren aftredend de heren G. J. Rietberg en E. Aaltink, die herkies baar waren en met algemene stemmen werden herkozen. De heer M. Miedema, hoofdinseminator, bracht het jaarver slag uit. Bij de eerste inseminatie zijn bij de rood-bonten 15047 koeien drach tig of 65,3 pet.; en bij de zwart-bonten 1610 koeien of 64,2 pet. Buiten de vereniging om zijn 189 buisjes met sperma verkocht. Stieren, die weer afgevoerd zijn, waren o.a.: Eli te Sjaak, Aletta's Paul, Boris van Roza. In dat jaar werden aangekocht de stie ren: Aletta's Paul, Rob, Sjoerd, Prins, Riard, Cesar. Deze laatste drie zijn om streeks 1 mei 1965 op het K.I.-station gekomen. Wat de zwart-bont-fokkers betreft, betrekken Holten en Bathmen het sperma van de K.I.-Vereniging Hel- lendoorn en Markelo van de K.I.-Ver eniging Almelo, waarover men best te vreden is, wat de' resultaten betreft. De belangstelling voor het bezichtigen der stieren in de maanden december en ja nuari is goed geweest. Dit is een goede zaak, die de fokkerij ten goede komt. Er zijn nu weer twee jonge stieren aangekocht: één bij de heer J. Hofmei er te Heino en één bij de heer Krijt te Diepenveen. Door dr Smidt van de Provinciale Ge zondheidsdienst werd een inleiding ge houden over: „Erfelijke afwijkingen bij rundvee". Spreker belichtte duidelijk de afwijkingsregistratie, die van verschil lende stieren wordt bijgehouden, o.a. zware kalveren, zware verlossing of kei zersnede-verlossing, dode kalveren, ot ter-kalveren, bulldog-kalveren, haarloze dieren, wit van kleur enz. Daarna wer den deze afwijkingen nog weer verdui delijkt door middel van dia's. Daar er niets meer was voor de rond vraag, dankte de voorzitter de heer Miedema voor zijn uitvoerig verslag en dr Smidt voor zijn duidelijke uiteenzet ting over deze erfelijkheidskwesties. den aangemerkt als een dienston geval. b Een dienstplichtige heeft bericht ontvangen, dat hem ontslag uit de dienst is verleend terzake van ge breken en dat geen aanspraak op pensioen bestaat, c De gewezen dienstplichtige heeft een mededeling ontvangen, dat de Koningin afwijzend heeft beschikt op zijn aanvraag om pensioen, d De dienstplichtige is het niet eens met de grootte van liet bedrag der toegekende schadevergoeding. Zoals reeds is opgemerkt, zijn dit slechts een paar voorbeelden om te illustreren van welke aard de te verle nen hulp kan zijn. Indien de tussenkomst van de Stich ting wordt ingeroepen, dient de dienst plichtige alle op het geval betrekking hebbende bescheiden, welke in zijn be zit zijn, over te leggen De Stichting zal in de eerste plaats die gevallen behandelen, welke van he den af plaats vinden. Evenwel zullen zo mogelijk ook gevallen, welke vroeger zijn ontstaan, in behandeling worden genomen. Voor de door de Stichting verstrekte adviezen en voorlichting, alsmede voor juridische bijstand worden de dienst plichtige in het algemeen geen kosten in rekening gebracht. De Stichting bezit volkomen zelfstan digheid en verricht haar taak geheel onafhankelijk van welke overheidsin stantie ook. Hieraan doet niet af, dat de financiering van het werk der Stich ting o.a. met subsidie van de Overheid geschiedt. Het bestuur van de Stichting wordt gevormd door de volgende personen: Voorzitter: J. Blom te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Secretaris-penningmeester Mr W. J. E. van den Bosch te Bad hoevedorp. Wetenschappelijk Hoofd ambtenaar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en Oud-Juridisch Ad viseur van het CNV. Vice-voorzitter Dr H. J. Morren te Voorburg. Oud- Raadsadviseur van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid en Oud-Direkteur van het Al gemeen Werkloosheidsfonds. Lid: P. C. Broekhoff te 's-Gravenhage. Vice-admiraal Arts titulair b.d. Lid: H. J. Kuiper te Utrecht. Oud-Direk teur van de Sociale Verzekerings bank. Het bureau van de Stichting is ge vestigd te 's-Gravenhage, Stadhouders kade 118, telefoon (070) 54 1142. Direk- teur is Drs T. G. van den Hof, tot wie de dienstplichtige zich zowel mondeling als schriftelijk kan wenden. In het eer ste geval verdient het aanbeveling een telefonische afspraak te maken. De dagbladen hebben reeds op uitge breide wijze en in alle toonaarden de uit slagen van en de commentaren op de pro vinciale verkiezingen van woensdag, 23 maart gegeven, zodat wij ons kunnen be perken tot het weergeven van de uitslag der stemming in eigen gemeente. Dat is niet een volledige weerspiegeling van de landelijke uitslag. Wel een grote winst voor de Boerenpartij, maar niet zo'n groot verlies voor de Partij van de Ar beid, als overal elders in het land. Pro centueel is deze partij wel achteruitge gaan, maar wat stemmenaantal betreft is er zelfs nog een lichte vooruitgang verge leken bij de Statenverkiezingen van 1962 en slechts een verlies van 2 stemmen ver geleken bij de Kamerverkiezingen van 1963. Van het groot aantal jonge kiezers heeft men het normale accres dus niet op gevangen. De V.V.D. men kan dit allemaal zien op onderstaand staatje liep terug bij de verkiezingen van 1962, maar steeg weer in stemmenaantal vergeleken met 1963. De C.H.U. heeft zich in belangrijke mate hersteld van de inzinking in 1962 en verwierf nagenoeg de procentuele verho ging door de toename van het aantal kie zers. Van de A.R.P. kan men rustig zeggen, dat zij zich handhaafde, al had zij procen tueel van deze toename der kiezers iets meer mogen verwachten. De Boerenpartij boekte een aanzienlijke winst vergeleken bij 1962, maar ten aan zien van de uitslag van 1963 bleef de toe name van het aantal stemmen belangrijk achter bij de landelijke winst die deze partij maakte. Ze kan dus gerust aan de gemeenteraadsverkiezingen deelnemen, al liggen dan de zaken door het stemmen op personen vaak geheel anders. Vreemde geruchten Wat dat betreft hebben wij wel hele vreemde geruchten gehoord n.l. over het samen gaan van: „Algemeen Belang •V.V.D. en Boerenpartij". Maar het zullen inderdaad wel geruchten zijn, ontstaan door het uitblijven van de candidatenlijs- ten dezer drie partijen, want bij een der gelijke combinatie kan men alle politieke principes wel overboord gooien en den ken „na ons de zondvloed". Wij nemen dan ook aan dat hierin geen enkele grond van waarheid schuilt: Plaatsgenoten Wij laten hieronder nog het aantal stemmen volgen, dat onze plaatsgenoten, die op verschillende lijsten voorkwamen, bij deze stemming verwierven: W. Beijers (P.v.d.A., lijst 1) 468 st. L. Kaan, idem 28 st. D. J. Wansink (VVD, lijst 5) 242 st. W. ten Berge, idem 91 st. E. M. v. Schooten (Boeren Partij, lijst 10) 155 st. D. ten Dam, idem 45 st. Doordat de P.v.d.A. van 18 op 15 zetels komt en met name in de Kieskring De venter 1 zetel heeft verloren, zal de heer Beijers. niet in de provinciale staten terug keren. Geldige stemmen 3827 Van onwaarde 32 Opgekomen kiezers Niet opgekomen kiezers 3859 96 Stemgei'echtigden 3955 Politieke partijen PROVINCIALE STATEN 1966 Stembureau 2 3 Pr. St. Tw. K. 1962 1963 K.V.P. 10 18 13 45 20 106 68 92 P.v.d.A. 205 272 183 42 237 939 901 941 V.V.D. 85 188 137 96 58 564 699 458 A.R.P. 120 105 145 28 78 476 442 445 C.H.U. 299 155 282 307 95 1138 988 1043 C.P.N. 4 2 1 4 11 12 15 S.G.P. 3 4 8 1 13 29 24 31 P.S.P. 7 9 7 1 11 35 13 21 GP.V. 2 2 4 3 2 13 11 13 Boeren Partij 126 59 171 125 35 516 118 456 Totaal 861 814 951 648 553 3827 3276 3540 VAN 26 MAART 2 APRIL 1966 Bij het kopen voor f 7,50 aan boeken een nieuw boek van Theun de Vries: „Het zwaard, de zee en het valse hart" H. HEUSINKVELD - Dorpsstraat 62 - Holten Zoekt u een veilige en aan trekkelijke belegging? Neem schuldbrieven van de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Stukken a f 1000,—. Inl. en prospectus: 1) op het Gemeentehuis 2) G. W. Oosterkamp, Rörikstraat 6, Holten illllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllillllillililllllll PLAATST UW FAMILIEBERICHTEN IN DIT BLAD! iiiiniiiuiiiinniiiiiniiiiiniuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Eerste en tweede prijzen voor slager Piet Brands. Op de te Doetinchem door de Vereni ging tot Bevordering van het Marktwe zen gehouden Paasveetentoonstelling heeft slager Piet Brands een aantal mooie successen behaald. Slachtvee, klasse V' (koeien niet afge wisseld) eervolle vermelding. Slachtvee, klasse VI (koeien afgewis seld) eervolle vermelding. Afd. A: slachtvee klasse IV (vaarzen met 6 brede tanden)le prijs. Slachtvee-collecties (3 stuks)ere prijs. Nationale klasse „weidevee" (vaar zen met kalvertanden)le prijs. Slachtvee klasse III (vaarzen met 4 brede tanden)ereprijs. Slachtvee klasse IV (vaars met 6 bre de tanden)ereprijs. Een zeer. goede zestand-vaars werd onderscheiden met het kampioenschap. A.s. zondagavond zal in de Herv. Kerk alhier de laatste Open Deur-samenkomst worden gehouden vóór het zomerseizoen aanbreekt. Ds. P. B. Muller, Vrije Evan gelisch predikant in Heerde, hoopt te komen spreken over het onderwerp: „Wat doen wij met het kruis?" Daar Ds. Müller in Holten geen onbe kende is, zal het zeker niet aan belang stelling ontbreken! De „Holtense Muziek Vereniging" „HMV" verleent medewerking. Zoals alle Open Deur-samenkomsten draagt ook de bijeenkomst op zondag a.s. een vrij karakter, zodat er ook ruim te is voor andere liederen, dan alleen uit het Hervormde kerkboek. Aan elke bezoeker wordt bij het binnenkomen een gestencild programma uitgereikt, waar op ook de te zingen liederen zijn vermeld. De aanvangstijd is gesteld op kwart ever zeven. Mensen uit de buitenwijken hebben daardoor wat meer tijd. Vóór die tijd (ongeveer 19.05 uur) gaan de reeds aanwezigen gemeenschappelijk zingen. Wie dus vóór kwart over zeven bij de kerk aankomt en reeds hoort zingen, is niet te laat en kan gerust naar binnen gaan. Aangezien deze Open Deur-bijeenkom sten in het bijzonder worden belegd met het oog op hen, die niet gewend zijn kerkdiensten te bezoeken, vermelden wij nog, dat op de kerkeraadsplaatsen en de (gedeeltelijke) predikantsbank na (staat aangegeven op de zitting) alle plaatsen vrij zijn. Er is aan de uitgang slechts één col lecte, bestemd voor het plaatselijk Open Deur-werk. De leden van de Open Deur-groep, die u het programma bij het binnenkomen uitreiken, willen onbekenden eventueel graag van dienst zijn. t (Zie ook de advertentie elders in dit blad). Op donderdag 17 maart vergaderde de Controlevereniging Holten en Omstre ken in café Kalfsterman onder voorzit terschap van de heer G. J. Klaasses. De penningmeester, de heer C. Broersma, bracht het financieel verslag uit. De kas- commissie, bestaande uit de heren F. J. Sluiter en B. J. Stevens, bracht bij mon de van laatstgenoemde verslag uit van de kascontrole. Deze had alles akkoord bevonden. De heer Broersma werd dank gebracht voor zijn accurate beheer. Tot leden van de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heren J. Haverslag en B. J. Stevens. Op voorstel van het be stuur werd de contributie evenals vorig jaar op f 11,- per koe gesteld. De con troleur, de heer Jansen, bracht vervol gens verslag uit van de gemiddelde op brengsten. Het verenigingsgemiddelde is 4403 kg. melk, 3,71 pet. vet, 309 dagen met 3,34 pet. eiwit. Vergeleken bij het vorig jaar is het vetgehalte iets lager en het aantal kg. melk wat verhoogd. Van de 63 verenigingen in Overijssel staan de rood-bonten op rangno. 27, vorig jaar 33, en de zwart-bonten van de 85 ver enigingen op rangno. 17 (vorig jaar was dit rangno. 30). De heer G. J. Klaasses, die aan de beurt van aftreden was, werd met alge mene stemmen herkozen. Door de voor zitter werd het personeel, ook de mon sternemers, dank gebracht voor de goe de samenwerking in de afgelopen pe riode. Hoéstdrank in tab let vorm. 95 ct De bejaardensociëteit zal dinsdagmid dag 29 maart e.k. weer worden gehou den oin 2.30 uur in „Irene". Daar het programma een extra verrassing voor u vermeldt, wordt u verzocht er rekening mee te houden, dat de sociëteit ongeveer een uur langer zal duren dan gewoon lijk het geVal is. Wij rekenen op u allen! Toen we donderdagavond deze regels schreven werd het landschap terwijl het onweer in de verte rommelde over dekt met een witte wade. Het was de andere morgen nog een fraai gezicht, die besneeuwde bomen en struiken. Dit gril lige voorjaarsweer deed ons denken aan een gedichtje van de Ooievaar van 8 maart 1925 onder bovenstaande titel: Wat een differentie ondervinden we met het weer. Vorige zondag scheen de zonne. Nu valt kletterend de hagel neer. 't Leek of 't zomer wilde worden Reeds op de eerste dag van maart, Maar nu kunnen we ondervinden, De maand maart, die roert z'n staart. Gure noorderwinden blazen uit de koude hoek Waar w'ons nu mee gaan vermaken, DINSDAG: is een kienspel of een boek. Va kg VARKENSWORST 218 We baadden toen reeds in de weelde kg RUNDERWORST 24g Van een m00ie jas en reec3S opgeborgen kg MAGER ROOKSPEK 2 5 Komen nu weer voor den dag. pot ZILVERUITJES 03 een gloeiend hete kachel Houden we de moed er in, WOENSDAG: Maar de clou van deze dag is, Vs kg SPEKLAPPEN 178 Tante Betje heeft haar zin. bakje HACHéVLEES 138 za heeft genoeg gewaarschuwd, Hou toch jullie jassen aan Pot PRUIMEN 33 Want o,p die maartse zomerdagen Kun je geen sikkepit opaan. DONDERDAG: ,7 We hebben haar toen uitgelachen kg GEHAKT 198 En het goeie mens werd boos 5 SINAASAPPELS 53 Maar nu kunnen we ondervinden, Met het weer is wel wat loos. VRIJDAG EN ZATERDAG: OOIEVAAR kg ROLLETTE 268 bakje SOEPCOMPLET 98| DE HELE WEEK 4 SLAVINKEN 98! blik ERWTEN WORTELEN 72 Pak CUSTARD 30 Fles SLASAUS 75 doet „wonderen" voor de verkoop! De bestrijding der tuberculose is een zaak die onze voortdurende aandacht verdient. Theoretisch is een algehele uitroeiing denkbaar. Dit zal echter alleen bereikt kunnen worden wanneer iedereen mee doet en op de juiste wijze behandeld wordt zodat geen onverwachte infecties meer kunnen plaats vinden. Onverflauwd dient er dus opgewezen te worden dat een ketting slec(hts zo sterk is als haar zwakste schakel, en dat de gehele reeks van maatregelen voor de bestrijding, van de tuberculose vanaf het bevolkingsonderzoek, in de consultatiebu- reaux en in :het sanatorium voortdurend in stand moet gehouden worden. Het sanatorium te Hellendoorn rekent ook thans weer op uw bijdrage om deze inrichting tot verpleging van tuberculose patiënten zo goed mogelijk te doen func tioneren. In de week van 4 tot en met 9 april zullen de leden van de vrouwenverenigin gen in onze gemeente door middel van een huis aan huiscollecte, een beroep op u komen doen. I.aat dat geen vergeefs be roep zijn. Geeft mild. TWEE ENSEMBLES CONCERTEREN IN „IRENE" Zaterdagavond 2 april zullen in gebouw „Irene" zowel de liefhebbers van fanfare als die van harmoniemuziek ruimschoots aan :hun trekken komen tijdens een ge zamenlijk concert door de Holtense mu ziekvereniging „H.M.V." en het Harmo nie-orkest Kunstmin" uit Gorssel. Beide ensembles ,die onder directie staan van onze plaatsgenoot de heer H. J. Fransen komen uit in de Vaandelafdeling van de Kon. Ned. Federatie van Har monie en Fanfaregezelschappen. Voor de pauze brengt „H.M.V." de vol gende nummers: 1. The (Medallion Mortimér 2. Oberto ouverture Verdi 3. On the Pier Peter Yorke 4. Indian Summer 4-del. suite Eric Ball 5. Autumn-Evensong Rimmer 6. Boston, mars Het 2e gedeelte van de avond wordt door „Kunstmin" gevuld met 1. Arromanches, mars 2. Orpheus in de onderwereld Offenbach 3. Highroad impressions (3-delig) Pi Schelf er 4. American Panorama John Darling 5. Lady of Spane, pasodoble Al met al een programma dat het zal doen en aller belangstelling verdient.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4