Spanning in de lagere biljart-regionen De Gaulle kondigt terugtrekking uit de N.A.V.O. aan öfSr^"aarIre^ys op f t'nJftsssRkan- Een advertentie BEIJERS' Omhoog geen partij in oefenwedstrijd Competitie Ons Genoegen Ongustig jaar voor veren. Ziekenhuisverpleging Bathmen I/U# iN DIT BLDD Ouderavond O.L. Dorpsschool Nijverdal-ten Gate N.V. neemt deel aan Nationale Manifestatie Lichtwedstrijd te Rijssen doet „wonderen" voor de verkoop! ADVERTENTIEBUREAU i Zaterdag 5 maart 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Duidelijker dan ooit tevoren heeft pre sident De Gaulle op zijn jongste perscon ferentie aangekondigd, dat Frankrijk zich geleidelijk uit de geïntegreerde militaire samenwerking in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie terug zal trekken. Dat betekent niet alleen, dat de Franse troepen niet meer tér beschikking zullen staan van het geallieerde opperbevel, maar ook, dat alle NAVO-bases op Frans grondgebied, en vermoedelijk zelfs het hoofdkwartier bij Parijs, zullen moeten verdwijnen. Slechts dan, aldus De Gaulle, is Frankrijk weer volledig soeverijn. Dit is een bijzonder slecht vooruitzicht voor de NAVO. De Gaulle argumenteert, dat de noodzaak van een geïntegreerde verdediging aanzienlijk verminderd is, doordat de dreiging uit het oosten is ver minderd. Het is te hopen, dat de andere geallieerden voet bij stuk zullen houden en de NAVO trouw zullen blijven, al be tekent dat dan tevens, dat de nadruk in Europa wel heel sterk op Duitsland komt te liggen. Maar in ieder geval blijft de band met Amerika dan toch gehandhaafd. Bovendien moet men niet vergeten, dat alle Duitse troepen onder het bevel van de NAVO staan, dat Duitsland dus niet de volledige zeggenschap heeft over zijn eigen troepen. De afbraak van de NAVO, die De Gaulle wil bewerken, zou ten ge volge hebben, dat Duitsland wel over ge heel eigen nationale troepen zou komen te beschikken, hetgeen voorlopig nog nie mand aanlokt. Erhard heeft eind vorige week op een persconferentie zich al tot een verdediger van de NAVO verklaard en bovendien te kennen gegeven, dat het niet aanvaard baar is de integratie van de troepen te be perken tot Duitsland, zoals De Gaulle schijnt te willen. NKRUMAH AFGEZET De wereld krijgt tegenwoordig wel zijn deel aan staatsgrepen. De vierde van dit jaar in Afrika betekent het einde van de heerschappij van Nkrumah, de president van Ghana. Nkrumah heeft het genoegen gesmaakt, dat zijn land als een van de eerste van het koloniale Afrika in 1957 de onafhankelijkheid kreeg. Zijn populariteit in eigen land was zeer groot. Hij is een sterke, dynamische figuur met een grote persoonlijke charme. Hij inspireerde door de weg te wijzen naar een gemeenschaps ideaal, dat socialisme werd genoemd, en naar een Afrikaans eenheidsgevoel. Hij heeft geprobeerd Ghana een grotere welvaart te verzekeren door industrialisa tie, maar het succes is niet bijzonder groot geweest. Hij heeft te veel hooi op zijn vork genomen, waardoor de fabrieken, die ge bouwd zijn, goeddeels met verlies werken of niet werken. De schuldenlast hoopte zich op, de ontevredenheid onder de be volking begon te groeien. Daar komt bij, dat Nkrumah, die zich met titels als de Verlosser sierde, een persoonsverheerlij king stimuleerde, die leidde tot een onder drukking van alle kritiek en een vervol ging van iedereen, die een politieke tegen stander was of zou kunnen worden. Ghana werd een politiestaat. En zoals gebruikelijk wekte dat weerstanden op bij diegenen, die een grote machtsfactor zijn in elk weinig stabiel land, de officieren. In Ghana was het dan ook, net als in zovele andere Afrikaanse landen, het leger, dat Nkrumah verjoeg en de macht greep, terwijl de president op reis was in het Verre Oosten en het droeve nieuws moest horen van zijn Chinese gastheren. Nkrumahs buitenlandse politiek was sterk anti-Westelijk. Moskou en Peking waren voor hem het lichtende voorbeeld in een strijd tegen het imperialisme, dat hij overal nog de kop zag opsteken. In de Westelijke hoofdsteden verwacht men van het nieuwe bewind onder generaal An- krah een minder vijandige politiek. STAATSGREEP IN SYRIë Ook in Syrië heeft een staatsgreep een regeringswisseling veroorzaakt. Maar hiér is het vooral de tegenstelling in de Baath- partij, die voor de moeilijkheden heeft gezorgd. De Baathpartij is in Syrië opge- Omhoog 1 uit Wierden bleek geen partij te zijn voor Holten 1 in de vriendschappe lijke ontmoeting, die zondagmiddag in het Sportdal gespeeld werd. De Holtenaren wonnen met 100, maar van een derge lijk overwicht was in het eerste kwartier van de wedstrijd nog niets te zien. De Hol tenaren speelden met een aantal invallers en een gewijzigde opstelling en pas nadat Hogenkamp uit een fraaie voorzet van Wim Nijenhuis het eerste doelpunt had gescoord, kwam er meer verband in de ploeg (10). Een kwartier later vergroot te Nijenhuis de voorsprong (20) en toen tegen het einde van de eerste helft Holten een penalty kreeg toegewezen, was het Hommes, die zich achter de bal plaatste en er 30 van maakte. Na de hervatting misten de Wierdena- ren direct in de eerste minuten een straf schop. De thuisclub kreeg steeds meer overwicht op de bezoekers. Het waren Hogenkamp en Veneklaas, die het eerst het doel wisten te vinden (5—0). Een fraaie kopbal van Wansink trof doel (6—0) en daarna waren het Wim Nijen huis en Veneklaas, die de score tot 10—0 opvoerden. Bij de bezoekers raakte het verband uit de ploeg. Tegen de opdrin gende rood-zwarten was hun verdediging niet opgewassen. Hun doelman wist ech ter tal van fraaie schoten te keren. Deze uitslag is voor de Holtenaren echter beslist geen. aanwijzing om het straks in de competitie nu maar eens kalm aan te doen. De gedeelde eerste richt als een pan-Arabische partij. Zij heeft een Arabisch bestuur, waarin de stichter Aflak en de nu afgezette presi dent Hafez en premier Bitar zitting heb ben. Daarnaast had men tot december van het vorige jaar een regionaal bestuur, dat veel radicaler was. Dat bestuur is in december van het vorige jaar opgeheven, maar nu hebben de mensen van het regio nale bestuur wraak genomen en het Ara bische bestuur gevangen gezet. Voor de Arabische politiek kan dat wel enig ver schil maken, omdat Hafez en Bitar in de loop van het vorige jaar wat meer toe nadering zochten tot Nasser, terwijl het regionale bestuur sterk anti-nasseristisch is en sociaal ook wat radicaler denkt. Deze interne strijd in de Baath kan voor Syrië een nieuwe periode van onzekerheid betekenen, want behalve de Baath zijn er nog andere krachten, die op het vinke- touw zitten. Er is een sterke nasseristische groepering en de conservatieve krachten zijn ook niet te verwaarlozen. NASUTION NAAR DE ACHTERGROND In Indonesië heeft het leger geen staats greep gepleegd, doch heeft Sukarno zich weer meester van de situatie getoond door de aankondiging van een kabinets wijziging, die generaal Nasution, door velen als de sterke man van Indonesië be schouwd, naar de achtergrond heeft doen verdwijnen. Het leger in Indonesië heeft weinig politieke ambities getoond en dat heeft het Sukarno mogelijk gemaakt weer voor wat politiek evenwicht te zor gen. Maar de oude toestand is toch niet helemaal teruggekeerd, daar hij niet zo openlijk op de communistische partij, die overigens verboden is, kan vertrouwen als tegenwicht tot het leger. Bovendien heeft de anti-communistische opwelling van de laatste maanden de tongen losser ge maakt en de loop der gebeurtenissen heeft de onaantastbaarheid van Sukarno enigs zins aangetast. Dat blijkt wel uit de stu dentendemonstraties tegen de kabinets wijzigingen, die uitgelegd worden als een toeneming van de communistische in vloed. De studentenorganisatie Kami is verboden. Er zijn doden gevallen, toen de paleiswacht het vuur opende op de de monstranten. De economische toestand laat al tijden lang te wensen over, maar men denkt nu toch serieus over sanering, want de rege ring heeft prof. Tinbergen, de bekende econoom uit Rotterdam, uitgenodigd haar te adviseren. VERKIEZINGEN IN ENGELAND Premier Wilson is vorige week terug gekomen van een reis naar de Sowj et- unie, die behalve persoonlijk contact met de Russische regeerders niets schijnt te hebben opgeleverd. Men was in Engeland zeer gespannen op de terugkomst van Wilson, maar dat hield verband met de verwachting, dat hij dan eens wat licht zou laten schijnen over zijn bedoelingen ten aanzien van de verkiezingen. De aanwijzingen, dat Wilson wil profi teren van de gestegen populariteit van Labour, zoals die bij een opinie-onderzoek naar voren komt, zijn de laatste tijd sterk toegenomen. Als datum voor de verkie zingen is nu vastgesteld 31 maart. Wilson hoopt dan een grotere meerderheid dan de schamele vier a vijfstemmen in het Lagerhuis te veroveren. NIJVERDAL Zoals wij reeds enige dagen eerder vermeldden, heeft 't eerste viertal van de biljartvereniging „VIOS" uit Rijssen het kampioenschap behaald in de eerste klasse van de biljarteompe- titie voor de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstreken. Men liet in de wedstrijd tegen het Raaltese MKV duidelijk zien dat men met recht aan spraak maakte op dit zo begeerde kam pioenschap. Een tweede viertal uit Rijs sen, n.l. Spekhorst 1, staat stevig op de tweede plaats, al was de nederlaag van 6-2, die men deze week kreeg te incas seren van het Nijverdalse KOT 1 wel een grote verrassing. Het eerste viertal van NBC uit Nijverdal stelde zich deze week veilig door in Enter met 4-4 gelijk te spelen tegen het eerste viertal van Ten Berge. Onderaan duurt de spanning nog voort en hier zal in de laatste wedstrijden be slist worden wie voor het spelen van promotie- en degradatiewedstrijden in aanmerking komt. De gegadigden hier voor zijn Kalfsterman 1 (Holten), MKV 1 (Raalte). KOT 1 (Nijverdal) en HBC 1 (Hellendoorn). Het Hellendoornse HBC deed het ech ter deze week zeer goed, want men wist thuis met 4-4 gelijk te spelen tegen Bol- scher 1 uit Enter, dat als derde staat genoteerd. Dit zelfde kan worden gezegd van het eerste viertal van Kalfsterman uit Holten, dat in Hellendoorn tegen het eerste viertal van De Tonne een 4-4 ge lijkspel uit het vuur sleepte. In de eerste klasse werden weer enkele zeer goede partijen gespeeld, n.l, E-. Gijsbers, VIOS 1. 125 caramboles in 15 beurten; A. ten Broeke Bolscher 1, 125 in 17 beurten en H. Nieuwenhuis, VIOS 1 die voor de zelfde caramboles 13 beurten nodig had. De hoogste serie (37) kwam op naam van de heer A. t. Broeke van Bolscher 1. In de tweede klasse is de strijd nog niet beslist, al maakt het Nijverdalse NBC 2 een goede kans hier de hoogste eer te behalen Met nog één wedstrijd voor de boeg heeft men een voorsprong van 6 punten op plaatsgenoot De Poppe I. NBC 2 won deze week haai- uitwed strijd tegen HBC 2 in Hellendoorn met 6-2, terwijl De Poppe 1 met 5-3 zege vierde over het eerste viertal van VOP uit Holten. In deze klasse zullen Spek horst 2 uit Rijssen en het tweede vier tal van KOT uit. Nijverdal moeten uit maken wie als laatste zal eindigen. Bei de viertallen kwamen deze week tegen elkaar uit en de uitslag 4-4 geeft wel duidelijk weer dat er in deze twee vier tallen bijna van geen krachtsverschil sprake is. In de tweede klasse kwarnen deze week twee spelers in aanmerking voor de beste partij, n.l. M. Engels, De Poppe 1 en H. Jalving. VOP 1. Beiden maakten de 100 caramboles vol in 22 beurten. De heer Jalving mocht zich bo vendien topscorer noemen met een serie van 29. Ook in de derde klasse is met drie wedstrijden voor de boeg nog van alles mogelijk. Een bijzonder belangrijk tref fen vond deze week in Hellendoorn plaats, waar de beide plaatselijke kam pioenskandidaten De Tonne 2 en De Ster 1 tegen elkaar uitkwamen. Het is werkelijk een bijzonder interessante ont moeting geworden, waarin het eerste viertal van De Ster uiteindelijk de sterk ste bleek. Het werd een 6-2 overwinning waardoor er voor beide clubs nog van alles mogelijk is. Wat betreft de bezet ting van de laatste plaats geloven wij er niet meer in dat Spekhorst 3 uit Rijs sen er nog in zal slagen haar laatste plaats over te doen. De heer T. Bouw meester, De Tonne 2. speelde in de derde klasse de beste wedstrijd, n.l. 75 caram boles in 17 beurten. De hoogste serie (20) 'kwam op naam van de heer J. Ve neklaas. VIOS 3. In de vierde klasse is het eerste vier tal van Het Anker uit Holten wel zo goed als zeker kampioen. Met nog drie wedstrijden voor de boeg heeft men een voorsprong van 14 punten op plaatsge noot Jansen 1 dat nog maar twee wed strijden behoeft te spelen. Deze week kwamen de beide plaatselijke favorieten tegen elkaar uit. Het Anker ondervond felle tegenstand en zal ongetwijfeld met de 4-4 einduitslag het meest tevreden zijn. De strijd om de laatste plaats is nog niet gestreden en het is zeer moei lijk te voorspellen wis hier het kind van de rekening gaat worden. Zowel De Ton- jst vraaöt een energieke aanpak, bracht de beste partij op zijn naam, n.l. 75 caramboles in 31 beurten, terwijl de heer W. J. Derksen van Jansen 2, met een serie van 19, zich topscorer mocht noemen. Standen: le klasse: VIOS 1.68101; Spekhorst 1 68—83; Bolscher 1 68—78; De Tonne 1 68—77; Ten Berge 1 68-76; NBC 1 68-59; HBC 1 68—53; KOT 1 68—52; Kalfster man 1 68—51; MKV 1 68—50, 2e klasse: NBC 2 68—98; De Poppe 2 68—92; Hofstee 1 68—89; VOP 1 68--86; VIOS 2 68—80; NBC 3 68—59; HBC 2 68—57; Kalfsterman 2-68—47; KOT 2 6838; Spekhorst 2 68-^-34. 3e klasse: De Tonne 2 6896; De Ster 1 68—90; MKV 2 72—81; HBC 3 68—80; Bolscher 2 68—78; De Poppe 2 6878; OBK 1 68—62; Kalfsterman 3 72—56; Mensink 1 64—49; VIOS 3 68—46; Spek-- horst 3 68—36. 4e klasse: Het Anker 1 68118; Jan sen 1 72 —104; Hofstee 2 6896; De Ton ne 3 68—87; MKV 3 .72—68; De Poppe 3 68—62; VOP 2 72—56; Oudelaar 1 68—51; Mensink 2 68—42; De Tonne 4 6834; Jansen 2 68—32. In zaal Braakhekke hield het Onderling Waarborgfonds voor Ziekenhuisverple ging Bathmen zijn jaarvergadering. De waarnemend voorzitter, de heer B. J. Wassink, opende deze niet best bezoch te vergadering en heette de aanwezige leden hartelijk welkom, hopende op een prettige bijeenkomst, waarna hij 't woord gaf aan de secretaris, de heer H. van der Worp, voor het lezen van de notulen, welke onder dankzegging werden goed gekeurd. Het verslag van de penningmeester, de heer A. Ribbink, over het jaar 1965 gaf een tekort aan van 33.000,voor het grootste deel een gevolg van de gestegen ziekenhuis- en dokterskosten, alsmede door langdurige verpleging van enkele patiënten. Het grote tekort was er oor zaak van, dat de gekweekte rente danig was aangetast en nieuwe maatregelen nodig waren. Ook de penningmeester werd dank ge bracht voor het akkurate beheer. De onbeperkte verplegingsduur werd wederom met 1 jaar verlengd. Het reglement werd in die zin gewij zigd, dat voortaan een bode zal worden aangesteld door het bestuur, welke benoe ming voordien door de leden moest ge schieden. De aftredende bestuursleden, de heren W. Bronzewijker, E. J. Kers en G. J. Ste- geman Jr., werden met bijna algemene stemmen herkozen. Als nieuw bestuurslid inplaats van wijlen de heer G. M. J. Vol kers werd gekozen de heer T. van Schoo- ten te Okkenbroek. Het 40-jarig bestaan der vereniging in april a.s. zal in verband met de financiële middelen niet worden herdacht. Wel werd besloten om in de maand april of mei een bijdrage van de leden te heffen ten be drage van f 10,per persoon om het ont stane tekort voor een deel weg te werken. Vergoeding voor zieken vervoer zal van af 1 maart j.l. alleen meer gelden voor ambulance-vervoer. De o.l. Dorpsschool hield haar jaarlijkse ouderavond in Irene op vrijdagavond, 25 februari j.l. De vice-voorzitter der ouder commissie, de heer G. J. Jansen, heette de aanwezigen welkom en gaf de leiding over aan het hoofd der school, de heer B. H. Brouwer. De secretaris, de heer G. J. Aaftink las de notulen der vorige bijeenkomst en de heer A. J. Aanstoot bracht als penningmeester kasverslag uit. Een en ander was door de kascommissie, bestaande uit de heren J. Aanstoot en J. A. J. Groteboer, gecontroleerd en laatstgenoemde deelde mede alles in orde te hebben bevonden. Décharge werd ver leend. Voor het nieuwe jaar namen de heren Jhr. F. W. W. H. van Coeverden en G. Jansen zitting in de kascommissie. MEDEDELINGEN Hierna werden er door het schoolhoofd verschillende mededelingen gedaan. Na mens de schoolkinderen is er 398,22 ge geven aan de actie „Eten voor India". De oud-papier-actie bracht in het afgelopen jaar ruim 4200,op. V'an dit bedrag is 800,geschonken aan Kinderuitzending, India en de openbare Kolkleuterschool. Voor verfraaiing van de school werd ƒ600,besteed (2 vitrines). Er werd voor ƒ500,filmmeubilair (lange hal- banken aangeschaft. Voor het opzetten van vogels en zoogdieren werd 320, uitgegeven. De diatheek werd uitgebreid, hetgeen ƒ400,kostte. Busreizen naar Borculo en Varsseveld alsmede, een ex cursie naar Zwolle kostten ƒ310, Meerdere uitgaven werden opgesomd en het bleek dat de oud-papier-post nog een saldo van een kleine honderd gulden be vatte. Medegedeeld werd, dat de oudercom- missieleden evenals vorige jaren een vol ledige staat van inkomsten en uitgaven zullen ontvangen. Gewezen werd op het jubileum van de vereniging „Volksonder wijs", die dit jaar haar honderd-jarig be staan hoopt te vieren. De doelstellingen van V.O. werden toegelicht. In het land wordt dit jaar een geldinzameling ge houden voor het derde schoolreisjeverblijf van V.O. in Zeeland en een ledenwerf actie is op touw gezet om de vereniging ster ker te maken door het aantal leden 150.000) op te voeren. VERKIEZING Na nog enige schoolzaken te hebben aangestipt werd de verkiezing toegelicht. De periodiek aftredende oudercommissie leden, de heren G. J. Jansen en H. W. Tulier werden bij enkele candidaatstelling herkozen verklaard en de niet herkiesbare leden, de heren J. H. Paalman en H. J. Schorfhaar bleken na de verkiezing te zijn vervangen door mevrouw F. ter Doest-Bos en de heer D. Smit. De afge treden leden kregen dankwoorden van het schoolhoofd te incasseren, vergezeld van een klein stoffelijk blijk van waardering voor hetgeen ze in de afgelopen jaren voor de school hadden gedaan. DIA'S OVER SCHOOL EN OMGEVING In de pauze werd koffie aangeboden, terwijl op verzoek van verschillende ouders een verlotinkje ten bate van de ouderkas was georganiseerd die ƒ250,— opbracht. Tussen de prijzen bevonden zich ook een tiental nestkastjes. Tijdens de rondvraag werden o.m. vra gen gesteld over de mogelijkheid de dia's over Holten ook eens op het doek te laten zien aan belangstellende niet-ouders en aan bejaarden, terwijl sommige be zoekers de ouderavond liever in de hal van de school zouden zien gehouden in het vervolg. Er werden een paar honderd dia's vertoond over schoolactiviteiten en bijzondere gebeurtenissen. Opnamen over de omgeving als oude boerderijen, het zwembad, nieuwe straten, ondergelopen land in juli, natuurschoon, nesten met Nijverdal. Zoals bekend wordt 9 maart a.s. in verband met het huwelijk van Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg een Nationale Manifestatie georganiseerd in het RAI-gebouw te Amsterdam. Tijdens deze manifestatie zijn o.a. alle Nederlandse provincies vertegenwoordigd en zal de provincie Overijssel met onge veer 100 deelnemers verschillende facet ten van „de arbeid" uitbeelden, terwijl óók een bruidsstoet uit Markelo aanwe zig zal zijn. De Koninklijke Textielfabrieken Nij- verdal-ten Cate te Nijverdal hebben de vererende uitnodiging ontvangen om naast de groepen „landbouw" en „nijver heid" de „industrie" te vertegenwoordi gen. De manifestatie zal via de televisie wor den uitgezonden in een directe reportage tussen 15.45 en 16.45 uur, terwijl 's avonds laat nog een herhaling volgt. Dinsdagavond 8 maart om 8 uur zal te Rijssen in verband met het in gebruik nemen van de nieuwe „Lichtinstallatie op de Koerbelt" een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen 'n elftal van F.C. Twente en een Twents amateurelfstal. De opstelling van F.C. Twente zal zijn: doel: Warringa; achter: Vondeling en Hooman; midden: Nemes, Ter Beek en Plageman; voor: Höher, Roordink, Köhn, De Vries en Ter Mors. Plet elftal van de amateurs zal worden samengesteld uit de volgende spelers: J. Voerhuis (De Tukkers), Tulp (Quick), Kalter (Sp. Enschede), Harbers (Excel sior), Leusink (Quick), Groenendaal (DOS), Leussink (Excelsior), Van Vondel (Excelsior), Pahlplatz (Quick), Olde Rie- kerink (Tubantia), Jansen (DOS), De Leeuw (DOS), Veneman (Oranje Nassau) en Vink (Voorwaarts). eieren of jonge vogels, de herder met zijn hond bij de kudde op de Markeloër heide, bijzondere gebeurtenissen als de komst van de tandarts, het huwelijk van de meester, de wedstrijd op de Noordpool, enz., enz., werden op het witte doek ge reproduceerd. HOLTERBERG 13 TELEFOON 1234 Verzorgt gaame uw advertenties in alle moge- lijke bladen. Uitgebreide documentatie beschikbaar. Adviezen en informaties op allerlei gebied. ADRES: ZIE PIJL

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4