De grootste jeugdvereniging te Holten DE ZONDAGSSCHOOL O.L.M. en G.B.T.B.-afdelingen gaan streekverbetering aanvragen SPI? Omzet Osëperafie nog steeds stijgende Netto-winst wordt aan de leden uitgekeerd Oliebollenactie Zaterdag 26 februari 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD OPRICHTING De negentigjarige zondagsschool te Hoi- ten is indertijd opgericht door ds. J. G. P. Muller en de godsdienstonderwijzer, de eerwaarde heer L. Goorman. Ds. Müller is de stamvader van vele Müllers in ons dorp. Toen de thans 90-jarige Paul Müller van de Boschkamp geboren is, .werd de zondagsschool opgericht! De eerste helpsters waren de dames G. J. Aaftink en H. Oolbekkink. De langste staat van dienst bij het zondagsschool werk kreeg echter „tante Mien", mej. H. Wonnink, die 55 jaar leidster is geweest en haar stempel vooral drukte op het ver sieren van de kerstboom. Voor de kinde ren vond ze een kleurige versiering erg mooi. De heer Overmeen is ook jarenlang leider geweest bij het zondagsschoolwerk en de eerwaarde heer H. Stokkers, gods dienstonderwijzer hier ter plaatse, is door zijn jeugdwerk in dit opzicht eveneens diep gegrift in het geheugen en in het hart van vele Holtenaren. VERANDERINGEN Uit de aard van de zaak werden er an dere leermiddelen eertijds gebruikt dan tegenwoordig, andere zangbundels, andere vertelbijbels. De inzichten waren anders. Meer werd gelet op het lerende element. Thans wordt meer waarde gehecht aan het geregeld samenkomen en het samen luisteren, zingen en bidden. De sfeer moet zo zijn, dat men met ple zier naar de zondagse bijeenkomst gaat. Het vroegere verplichte versje leren was voor kinderen met geringer opneemver- mogen een grote moeilijkheid. De leerlin gen, die de school met de Bijbel bezochten, hadden er wekelijks ook al eentje te leren. Verschillende ouders vonden het zondags schoolgaan voor die kinderen dan ook al niet erg nodig, omdat ze bovendien op de school dagelijks al bijbelse geschiedenis kregen. Zo kwam het overgrote deel der leerlingen van de openbare school. Voor kinderen van buiten het dorp was de tijd van samenkomst een groot bezwaar. Die tijd was namelijk na de kerkdienst, onge veer van 12 uur tot 13 uur. Circa 15 jaar geleden is hierin verande ring gebracht en is de zondagsschool- dienst gesteld van 10.30 tot 11.30 uur en later van 10 tot 11 uur, tegelijk met de tweede dienst in de Hervormde Kerk. Voorts werd regelmatig in „Hervormd Holten" iets gepubliceerd over de zon dagsschool. Het aantal leiders en leidsters werd langzamerhand uitgebreid tot 3 per lokaal, waarvan één een vrije zondag ge niet, zodat in het normale geval 2 per klas aanwezig zijn. Er wordt nog gelegenheid gegeven het zondagsschoolversje te leren, maar het overhoren gaat met de nodige soepelheid gepaard. Wanneer de leiders hun taak goed verstaan, wordt het vers de vorige zondag besproken en zo mogelijk enige keren .gezongen. De algemene leider belast zich niet met een klas, doch regelt allerlei algemene zaken en kinderen, die er eventueel uit gestuurd worden, omdac ze vervelend of in erge mate onoplettend zijn, kunnen rekenen op een gesprek met hem. Al deze veranderingen hebben het zon dagsschoolwerk gunstig in de hand ge werkt. Ouders, die hun kinderen naar de school met de Bijbel zenden, zien in het algemeen meer in dan vroeger, dat het san-, mkomen op zondag van de jeugd be langrijk is. En met name de I-Iervormde jeugd, die door de week verschillende scholen bezoekt, wordt samengebundeld op de zondag en men leert elkaar kennen. De laatste 15 jaar heeft het zondags schoolwerk een hoge vlucht genomen. Het aantal leerlingen is meer dan verdub beld. Vijftien jaren geleden bedroeg het aantal ongeveer 200. Thans beweegt dit aantal zich rond het getal 450. De buurt schappen Beuseberg, Neerdorp, Look, Borkeld, Hollerbroek en de Lichtenberg kunnen dank zij 't algemeen ingeburgerd vervoermiddel de fiets en dank zij het ver vroegde uur ook komen. Als de zondags school vroeger om één uur uitging, kwa men sommige kinderen pas om half twee thuis. Het gezin wachtte met de maaltijd of de kinderen moesten na-eten. KERSTFEESTVIERING ^e kerstfeestviering moest door de toe loop gesplitst worden in tweeën. De be langstellenden worden voortaan éérst bin nen gelaten een half uur voor de aan vang. Ieder zocht rustig een plaats. De voor de kinderen gereserveerde plaatsen bleven onbezet. Het gedrang bij de kerk deuren was hiermede verleden tijd ge worden, terwijl beide keren het gebouw gevuld is. De kerstboom is geheel in zil ver en wit gehouden. Vroeger werd de boom met man en macht opgezet en ver sierd na de ochtenddienst, waardoor er zeer veel gevergd werd van het personeel. Later is toestemming gevraagd aan de kerkeraad om de vorige dag reeds de boom gereed te mogen maken, met de belofte, dat de grootte zodanig zal zijn, dat de predikant hiervan geen hinder on dervindt tijdens de preek, Dit is goed ge vonden. Hoewel echt kaarslicht veel meer aanspreekt dan het onbewogen electrische kaarslampje, is de kunstverlichting van de kerstboom om praktische redenen nog gehandhaafd. Alleen is de levende vlam ingeschakeld door een rij Goudse kaarsen rond het liturgisch centrum te plaatsen op de bovenleuning van de eerste zitbank, zodat een veertigtal flakkerende vlamme tjes meehelpen om bij jeugd en volwassé nen een aparte gezellige ouderwetse sfeer te scheppen, die vanouds bij het kerstfeest hoort. Een grotere verstaanbaarheid geven de versterkers tijdens de kerstfeesten. Wan neer de verteller voldoende let op de mi crofoon, kan praktisch iedereen hem vol gen. Er wordt daardoor als vanzelf beter geluisterd en daardoor is er helemaal geen rumoer of wanklank te vernemen, al is ook de galerij afgeladen vol. De grammofoonplaat kan desgewenst worden ingeschakeld, zodat >de diensten vermoedelijk aantrekkelijker zijn dan een halve eeuw geleden. Het uitreiken van een psalm- en gezan genbundel aan de hoogste klas heeft zich nog gehandhaafd bij het verlaten van de zondagsschool, maar enkele jaren geleden heeft de vertelbijbel voor de op één na hoogste klas plaats gemaakt voor een echte Bijbel in de nieuwe vertaling, aan gezien bleek, dat sommige leerlingen er een nodig hadden bij de godsdienstlessen op volgende scholen en dat in verschillen de gezinnen geen Bijbel was. OECUMENISCH GERICHT Bij het vertellen van het bijbelverhaal maken de personeelsleden dankbaar ge bruik van hetgeen de „Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging" biedt. Ge tracht wordt het kind'de boodschap van de Bijbel te leren verstaan. Hoewel de zondagsschool alhier uitgaat van de ker keraad der Hervormde Gemeente, geniet de algemene leider een grote mate van vrijheid betreffende het kiezen van perso neel en leermiddelen. Het is steeds het streven geweest om de lessen bijbels te geven. Uit de aard der zaak bezochten ook meermalen kinderen, behorende tot ande re kerkgenootschappen de zondagsschool alhier. Een principieel verschil met de Gereformeerden is, dat veel Hervormden een kinderdienst (zoals het zondagsschool werk genoemd kan worden) meer ge schikt vinden dan de kerkdienst der vol wassenen, terwijl eerstgenoemden het standpunt huldigen van: het gezin in zijn geheel behoort op te gaan naar Gods huis. De zondagsschool kan nog worden uit gebouwd als de ouders, die zich nu nog afzijdig houden, vertrouwen stellen in dit werk. Op 26. en 27 februari wordt de zondags- schoolarbeid speciaal in de belangstelling geplaatst door een expositie in „Irene" (zie advertentie) en door twee samen komsten in gezinsverband in de Hervorm de kerk. Groei zal zeker problemen schep pen. De Dorpsschool is nagenoeg vol des zondags, maar bij nog grotere groei zul len er wel oplossingen aangaande de ruim te te vinden zijn. Vroeger waren er vol gens sommigen wel eens ordeproblemen en stormde de jeugd naar binnen of barstte naar buiten, maar tegenwoordig gaat het bijna even ordelijk als op een dagschool, voeten vegen, rustig door de hal, naar de klas. Als het anders was, zouden ze allicht niet toegelaten worden in een modern schoolgebouw. De afdeling Holten van de O.L.M. zal na overleg ien in samenwerking met de afdeling der C.B.T.B.-streekverbetering aanvragen. Later zullen ook de drie afde lingen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de Chr. Bond van Plattelands vrouwen (en de bedrijfsverenigingen Holten en Dijkerhoelc worden ingeschakeld. Dit besluit werd genomen in de woensdagavond onder voorzitterschap van de heer J. W. Wesseldijk in hotel Holterman gehouden jaarvergadering van de O.L.M.- afdeling. De aanvrage moet uitgaan van de standsorganisaties. Met het hoofdbestuur van de O.L.M. is hierover reeds contact geweest, zo bleek uit de toelichting van de voorzitter. Streekverbetering valt meestal samen met ruilverkaveling. In Markelo heeft het al enige jaren gespeeld, maar werd al af geremd omdat de thans in gang gezette ruilverkavelingsprocedure in 't zicht kwam. Geadviseerd is om niet met Mar kelo samen te doen, maar de streekver betering in iedere gemeente afzonderlijk Zodra februari van het kalenderbloc ver dwenen is, kornt het verlangen naar voor jaar en lente heel sttrk naar boven Nog even geduld en dan merkt men heel duidelijk dat we een nieuw seizoen tege moet gaan: De lieve lente als de lamme ren weer dartelen in de wei. De bedrijfsresultaten van de Cciöp. Aan- ten Verkoopvereniging „Holten" hebben zich over het afgelopen boekjaar gunstig ontwikkeld. De geldelijke omzet bedroeg bijna f 235.000,meer dan in het voorgaand boekjaar, maar wat in verhand met prijsstijgingen lenz. meer zegt, de omzetten in hoeveelheid namen toe met ruim 114.000 kg. Er is een netto-overschot van ruim 41.000 gulden, dat, naar verhouding van de afname, aan de leden zal worden uitgekeerd. Het saldo van de resultatenrekening bedraagt f 491.755,93. Daartegenover staan de personeelskosten ad f 209.879,83, de afschrijvingen, de overige bedrijfskosten, interest, kwantumkorting ien belasting tot een bedrag van f 240.147,03. De balans sluit met een bedrag van f 863.750,09. Tegenover de duurzame aktiva als gebouwen, terreinen, machines, inventarissen, landbouwwerktuigen en vervoer middelen, welke voor een belangrijk deel zijn afgeschreven staat een eigen vermo gen in de vorm van reserves van f 191.871,83. Een en ander blijkt uit het jaarverslag der vereniging, dat in de maandag in café „De Waag" gehouden ledenvergade ring werd goedgekeurd. Het voorstel van het bestuur om het netto-overschot aan de leden uit te keren, werd door de vergadering goedgekeurd. Wel waarschuwde de directeur, de heer M. Bouwhuis, er voor, dat men op deze weg niet kan voortgaan, omdat de ver eniging meer eigen kapitaal nodig heeft. Jaren geleden werden de overschotten op de ledenrekeningen geboekt en werd later ook rente daarop bijgeschreven, maar het is niet meer verantwoord het systeem te blijven volgen, dat het overschot wordt uitgekeerd. Naarmate meer vreemd kapi- taal wordt aangetrokken, móet er meer rente betaald worden, daarom achtte hij het beter om weer te komen tot bijschrij ving op het ledenkapitaal in de toekomst. De heer Bouwhuis uitte zijn waardering voor de behandeling in deze door de Coöp. Raiffeisenbank. OUDE SLACHTHUIS De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer G. Stam, was goed bezocht. Aanwezig was o.a. het vol- lig jeugdbestuur. De voorzitter herinner de er in zijn openingswoord aan, dat in de maand juli 1965 een accoord met het gemeentebestuur werd bereikt over de aankoop van het oude slachthuis met 2800 m2 grond voor de som van f 35.000,Op 't verder aangrenzend terrein met brand weergarage en woonhuis werd door de gemeenteraad aan de vereniging recht van eerste koop verleend. Gezien de aan grenzende ligging aan de terreinen der vereniging hebben zowel bestuur als raad van toezicht gemeend deze kans niet voor bij te moeten laten gaan. VERSCHUIVING Ten opzichte van het maal- en mengbe- drijf zien wij een duidelijke verschuiving van meel naar persproducten. Ook voor los-meel begint bij de leden belangstelling te kómen. Ten opzichte van de los-meel- voorziening heeft het bestuur geen plan nen het bedrijf hiervoor in te richten. Men wil dit ondervangen door een bepaalde samenwerkingsvorm met de zustervereni gingen te Bathmen en Colmschate. Wat de fabricage van persprodukten betreft, denkt het bestuur er sterk over om dit zelf ter hand te gaan nemen. Plannen en kosten worden hiervoor uitgewerkt. Voor de fabricage van mengvoeders werd het bedrijf door de C.L.O.-controle in de klasse „zeer goed" geplaatst. Met de bouw van een stalen graansilo is in middels een begin gemaakt. Men hoopt deze voor de nieuwe oogst in gebruik te kunnen nemen. Uit hoofde van bedrijfs- service staat deskundig personeel ten al len tijde voor de leden klaar om hen met raad en daad terzijde te staan, aldus ver klaarde de heer Stam. BESTUURSWISSELING Bij de bestuursverkiezing werd voor de heer Stam, die zich in verband met zijn leeftijd: 69 jaar niet herkiesbaar stel de, gekozen dé heer D. J. Bronsvoort, thans commissaris, die met de heer Joh. Lubbersen candidaat was gesteld. De beide periodiek aftredende commis sarissen, de heren G. J. Barvelink en J. W. Hulsman, werden met bijna algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer D. J. Brons voort werd uit het tweetal H. Stam Gzn. en J. W. Wesseldijk laatstgenoemde als commissaris gekozen. De stemmenverhou ding was resp. 24 en 29. Het bestuur werd gemachtigd ten be hoeve van de financiering van de nieuwe stalen graansilo met de Coöp. Raiffeisen bank te Holten een geldlening aan te gaan van f95.000,—. GEEN ENTREEGELD MEER Een voorstel van het bestuur om uit fiscale overwegingen artikel 11 van de statuten der vereniging te laten vervallen, dat de heffing van een entreegeld voor schrijft, werd met algemene stemmen aanvaard, maar dit besluit heeft nog geen rechtskracht, omdat niet het voorgeschre ven twee-derde deel van het aantal leden aanwezig was. Binnen een maand zal een nieuwe ledenvergadering worden uitge schreven, die, ongeacht de opkomst, kan beslissen. Bij de rondvraag kwamen o.m. ter sprake het op contract mesten van var kens, een nauwere samenwerking met an dere coöperaties, voorlichting en financie ring. VOORLICHTING Wat het eerste punt betreft werd van bestuurszijde opgemerkt, dat de leden die op contract zouden willen mesten, goed moeten rekenen, want de aanbiedingen van met name de groot-industrie zijn be slist piet altijd voordeliger. Nauwe samen werking wordt nagestreefd met Bathmen en Colmschate. Men wil echter zijn zelf standigheid bewaren. De coöperatie is geen financieringsinstituut, maar men wil wel hulp en tussenkomst, verlenen in geval van moeilijkheden. Ten slotte drong de. secretaris, de heer Rietberg, er bij de leden op aan meer gebruik te maken van de voorlichting, welke de vereniging te bieden heeft. NIEUWE ONTWIKKELINGEN In deze jaarvergadering heeft de direc teur, de heer M. Bouwhuis, nog gewezen op enkele belangrijke ontwikkelingen, welke zich in de landbouw en in het be drijf voltrekken. De veevoeder-voorziening beweegt zich steeds meer in de richting van los-meel en de voedering van z.g. brokken. Steeds meer boeren krijgen belangstelling voor het bouwen van silo's. Dit betekent voor de veevoeder-coöperatie een belangrijke besparing bij het transport en voor de boer een financiële besparing. Wat de normale meelvoorziening be treft gaat de behoefte steeds meer in de richting van runder- en kalverbrokjes. Holten is daarvoor niet ingericht. Men be trekt o.a. van Bathmen en Almelo. Een brokjespers is niet zo duur, maar er is koeling en er zijn zeven en mengers no dig, die meer investeringen vragen. Ook het drogen van graan beweegt zich naar een steeds grotere omvang. Er zullen op den duur ook te Holten voorzieningen moeten worden getroffen. Bij het op contract mesten van varkens kan de coöperatie slechts een uniforme prijs aanhouden. Deze medaille heeft twee zijden. Haar standpunt is, dat de boer zoveel mogelijk boer moet blijven. EIER INTEGRATIE Bij wat de heer Bouwhuis de „eier-inte- gratie" noemde, wees hij -er op, dat men sterk gaat in de richting van grotere een heden in de „legsector". Het resultaat is hogere kosten en een mindere opbrengst per kip, maar bij grote partijen ontstaat een uniforme kwaliteit, waar o.m. de zelf bedieningszaken naar vragen. De integra tie van O.P.C., Handelsraad, Cebeco en de veevoedercoöperaties heeft nog niet haar volledig beslag gekregen, maar doet haar invloed reeds gelden. Men streeft naar een „jaar rond productie", hetgeen o.m. inhoudt de bepaling van het beste soort kippen, een geplande eier-aanvoer en de vaststelling van normprijzen. Het plaat sen van de dieren op z.g. batterijen geeft geen arbeidsbesparing, maar is wel ge makkelijker. De heer Stegeman gaat met een aantal belangstellenden dezer dagen naar Duitsland om deze legbatterijen in ogenschouw te nemen. Over de wijze van betaling der eieren gaf de heer Bouwhuis nog een uitvoerige beschouwing. MESTKUIKENS Ook voor het houden van mestkuikens begint hier steeds meer belangstelling te komen. Momenteel is reeds één pluimvee houder bezig, terwijl vier interesse heb ben o.a. voor objecten van 6000 en 12.000 kuikens. Door de z.g. verticale integratie: ver meerderaar, fokker, mester, veevoeder- coöperatie en het pluimveeslachtbedrijf te Wezep, ontstaat een volledige samenwer king, waardoor de prijzen kunnen worden vastgesteld, welke eventueel gecorrigeerd worden aan de hand van de marktprijs, maar waardoor toch een zekere garantie voor de opbrengst van de produkten: ei, kuiken, slaehtproduct kan worden verkre gen. Als rente en aflossing niet betaald kunnen worden, kan er nog een bepaalde garantie van de coöperatie worden ver kregen. De laatste jaren heeft iedere mes ter, aldus de heer Bouwhuis, nog een be hoorlijke winst gemaakt, waarbij hij het gevolgde systeem met cijfers aantoonde. De animo is momenteel zo groot, dat niet ter hand te nemen. Wel wordt gedacht aan een overkoepelende commissie uit beide gemeenten. Er zal zo spoedig moge lijk een. meerjarenplan van 6 a 7 jaar moeten worden opgezet. In de aanloop periode wordt wel eens gesubsidieerd. De streekverbetering zal de boeren geen geld kosten, maar wel zeer veel arbeid vra gen van de betrokken besturen en com missies. Ook zijn subsidies te verwachten voor bedrijfsverbetering en woninginrichting, alsmede voor de teelt van gewassen. In zijn openingswoord wees de heer Wesseldijk er op, dat zich in de landbouw telkens weer andere problemen voordoen en dat daardoor een beeld ontstaat, dat de jongeren wel haast moet afschrikken. Tel kens moet het zwaartepunt worden ver legd. Van de rundveehouderij, naar de varkensmesterij en dan weer naar de pluimveehouderij of omgekeerd. Men moet bewondering hebben voor de boer, die van al deze aspecten wat afweet, of de specialist voor zijn problemen weet te vinden en naar diens adviezen weet te handelen. Dit weten te handelen noemde spreker een van de belangrijkste factoren voor het boer zijn. Spreker zag een zeer gunstige ontwikkeling in ruilverkave- lingsverband en drong aan op het hoog houden van het kwaliteitsproduct. De afdeling telt momenteel 232 leden. Drie leden bedankten en er traden twee nieuwe leden toe, aldus bleek uit het jaar verslag van de secretaris, de heer E. Riet berg. In 1965 was de varkenshouderij vrij goed. De prijzen vrij stabiel. Het mond en klauwzeer bracht een grote tegenslag, waardoor de prijzen drastisch terugliepen, maar deze herstelden zich nog weer vrij spoedig. De pluimveehouderij bracht zeer wisselvallige uitkomsten. Perioden met lage en met hoge eierprijzen wisselden elkaar af. Behalve de bemoeiingen met de ruil verkaveling Holten-Markelo, kwam de af deling tot tal van andere activiteiten. Financieel is het de afdeling niet voor de wind gegaan, zo bleek uit het verslag van de penningmeester, de heer Js Ren- sen. De inkomsten bedroegen f 11.701,21 en de uitgaven f 12.146,83, zodat het boek jaar eindigde met een nadelig saldo van f445,62. De afdeling zit echter nog niet helemaal op zwartzaad want er is nog een kassaldo van ruim tweeduizend gulden. De aftredende bestuursleden de heren J. H. Aanstoot en Js Rensen werden met bijna algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer Wesseldijk, die regle mentair niet herkiesbaar was, werd ge kozen de heer H. Stegeman, Lichtenberg. De vice-voorzitter, de heer J. H. Vene klaas Slots, heeft de scheidende voorzit ter Wesseldijk dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor de afdeling heeft verricht. Eerst als secretaris en in de vol gende periode als voorzitter. Met al zijn kracht heeft hij het verenigingswerk be vorderd en op de bres gestaan voor de belangen van de leden. Men heeft vaak bewondering gehad, dat zijn echtgenote ondanks bedrijf en gezin hier voor 100% achter stond. Hij bood de scheidende voor zitter en diens echtgenote namens de af deling een klein geschenk aan als blijk van grote waardering. De traditie getrouw zal de Sportver eniging „Bato" zaterdag, 26 februari weer een uitgebreide oliebollenactie houden ter versterking van. de kas der vereniging. De verkoop begint om pl.m. 1.30 uur door middel van de leden van „Bato". Een be kende plaatselijke bakkerij is garant voor de goede kwaliteit van het product, zodat wij onze lezers de aankoop van oliebollen van harte kunnen aanbevelen. iedereen direct wordt geaccepteerd. In elk geval moet eerst de bouwvergunning aan wezig zijn voordat men wordt aangeno men. Onze mesters zijn, aldus spreker, ge accepteerd. De heer Stegeman is in dit opzicht uiterst actief geweest. VARKENSKERNEN Hierna sprak de veevoedingsvoorlichter, de heer Gerrits, over zijn ervaringen met de opgerichte varkenskernen. Het aantal afmesters, dat eigen zeugen houdt, is sterk verminderd. Er worden steeds meer biggen verhandeld en verplaatst. Zo zijn biggen-import- en -exportgebieden ont staan in eigen land. De boer koopt de big gen op het oog. Zo ontstaat er ook een allegaartje op de bedrijven wat afkomst, kwaliteit en leeftijd betreft. Het werken met materiaal van bekende herkomst noemde de heer Gerrits een be sliste vereiste. Groei, voedergebruik en slachtkwaliteit moeten zowel fokker als mester bekend zijn. Tussen hen dient dus een nauw samenspel te bestaan, want de slachtkwaliteit is voor de export van uiter mate groot belang. De fokker moet in zage kunnen hebben van de resultaten van de mester. Beiden moeten een beetje zelfstandigheid opofferen. Uitvoerig ging spreker in op het systeem, dat hierbij wordt toegepast. Enkele resultaten zijn tot nu toe, dat er 31 deelnemers zijn met 2200 biggen. 49 procent van de slachtrijpe varkens werd in A geelasseerd. Het per centage gestorven biggen bedroeg 1,2 In het stimuleren van dit werk heeft de coöperatie een belangrijke taak, aldus de heer Gerrits. Voorzitter Stam bracht de heren Bouw huis en Gerrits dank voor hun inleidingen.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 3