IV BILJARTEN .M vmr de l^idbow reeds wermoeht Agrarische jongeren beraden zich over de politiek ViOS twaalf punten voor Biljarieosiipetitle bijna ten einde Prachtige opbrengst voor hongerend India Voordracht hoofd Dijkerhoek VOOR BABY'S HUIDJE Schaakwedstrijd De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen A.R. heeft primeur lat hst Ontwikkelings- en Sanerliigsfonds Overzicht van aktiviteiten ALLES DRAAIT OM MOEDER Zaterdag 26 februari 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Dat de agrarische jongeren grote belangstelling hebben voor de politiek is don derdagavond wel komen vast te staan. De door de P.J.G.O.-afdelingen „Jong Hol ten" ien „De Plattelandsmeisjes" uitgeschreven gecombineerde vergadering, waar in vijf raadsleden, vertegenwoordigende de in de gemeenteraad zittende partijen, een korte inleiding hielden over de grondbeginselen van hun partij zoals de convocatie luidde was zeer druk bezocht. De meisjes waren in deze bijeenkomst zeker niet het minst vertegenwoordigd. 999999999999—99999999999 9 9 f De vijf raadsleden, die een inleiding van pl.m. tien minuten mochten houden en daarna onder leiding van de heer C. Broersma, directeur van de Coöp. Zui- velfabiek, een forum vormden, waren de heren W. ten Berge (vvd), A. Jansen (pvda), H. Klein Velderman (alg. belang), G. Landeweerd (ar) en J. Rietberg (ch). In hun inleidingen brachten zij in kort bestek de beginselen en doelstellingen van hun partij naar voren, maar dat ge schiedde op een wat uiteenlopende wijze, omdat de één met punten uit het begin selprogramma van zijn partij naar voren kwam, terwijl anderen waarschijnlijk omdat de bedoelingen niet voldoende om lijnd waren het meer in de richting van de praktische gemeentepolitiek zoch ten. Het was niettemin een bijzonder nut tige en leerzame avond, die aan de tal rijke jongelui heel wat schriftelijke vra gen voor het forum ontlokte en die soms aanleiding gaven tot-grote vrolijkheid. De voorzitter van „Jong Holten" (de heer M. Rietberg) wees er in zijn wel komstwoord op dat bij de komende ver kiezing voor de provinciale staten in de gemeente heel wat nieuwe stemgerech tigden hun stem zullen moeten uitbren gen. Hij hoopte, dat deze avond, die on der het motto „Politieke stromingen" De actie „Eten voor India" is ook hier een groot succes geworden. Er waren vijf plaatsen aangewezen waar men zijn bij drage kon bezorgen t.w. het gemeente huis, de consistoriekamers van de Ned. Herv. Kerk en van de Geref. Kerk, het gebouw „Bethanië" te Dijkerhoek en „Het Trefpunt" te Espelo. Reeds voor elf uur stonden er mensen voor de lokalen om hun geld te brengen en toen deze open gingen bleef het aanhoudend doorlopen tot 13 uur. Opvallend was het groot aan tal kinderen, dat met hun ouders mee kwam om ook een bijdrage in de bus te werpen. Psychologisch goed gezien om de kinderen vroeg te wennen een offer voor de medemens te kunnen brengen. Om goed twaalf uur belde men uit de con sistoriekamer van de herv. kerk, dat men daar reeds "f3182,— geteld had. Zo hoog zat men op het gemeentehuis toen nog niet, maar toen de einduitslag bekend was bleek toch op het gemeentehuis het meeste geld gebracht te zijn. De genoteerde be dragen waren als volgt: gemeentehuis f4388,60, Herv. Kerk f4111,75, Geref. Kérk f2048,27, Bethanië f730,10. Tref punt f354,25. Totaal f 11.532,96. Voorts was inmiddels gestort op de giro en op de Coöp. Raiffeisenbank f500,en 50, terwijl in het gebouw Irene 's avonds nog ingezameld werd door de C.J.V. f 294, zodat de totale opbrengst voor Holten voorlopig bedroeg f 12.376,96. In het totaal van het gemeentehuis zit een bedrag van f 330,van de ulo-school, later nog weer aangevuld met f 94,en f300,van de dorpsschool. Bij de Herv. Kerk is nog nagekomen f 223,26 en bij de Geref. Kerk f 119,99, terwijl bij de Coöp. Raiffeisenbank na zaterdag nog gestort werd f 624,Dit brengt de totale op brengst op f 13.438,21 of op ruim'f2,— per inWoner. Ter voorziening in de benoeming van een hoofd aan de o.l. school te Dijkerhoek hebben burgemeester en wethouders, in overeenstemming met de Inspecteur van het L.O. te Deventer, de navolgende voor dracht opgemaakt: 1 de heer J. W. Kroon, onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. te Deventer; 2 de heer P. Faber, onderwijzer aan de o.l. school „Stedeke" te Diepenheim. was belegd, de interesse van de jongeren voor de politiek zal stimuleren. De helft van de daarvoor geïnteresseerden heeft onlangs een raadsvergadering bijgewoond, de andere helft zal spoedig aan de beurt komen. Dhr. Rietberg (ch), die de rij van spre kers opende, hoopte dat 't niet de lust tot- deze bijeenkomst, maar tot een verdie ping van het inzicht van de jonge men sen. Hij zag er een bewijs in dat de jon geren ernst willen maken met de poli tiek. Dat de provo's in Amsterdam bij de gemeenteraadsverkiezing willen uit komen met een eigen lijst noemde hij een teken aan de wand. Het betekent anar-- cliie. De heer Rietberg gaf vervolgens een uiteenzetting van de beginselen van de óhu. Daarna gaf de heer Jansen (pvda) een opsomming van de beginselverklaring Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft zich langza merhand een belangrijke plaats verwor ven in het landbouwbeleid en in het bij zonder bij de maatregelen om onze land bouw structureel aan te passen. In het kader van het fonds zijn voorzieningen getroffen ten dienste van ondernemers van landbouwbedrijven, die de structuur van hun bedrijf willen verbeteren dan wel hun bedrijf willen beëindigen. Aan het einde van 1965 waren er 1864 perso nen, die een uitkering ontvingen krach tens de beëindigingsregeling I, waarvoor het fonds 4,8 miljoen gulden heeft uit gekeerd, aldus ir. H. Corver, secretaris van de Stichting Ontwikkelings- en Sa- neringsfonds, onlangs in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Van de in totaal 7639 ontvan gen aanvragen werden er 2070 afgewe zen, terwijl per 1 januari 1986 2037 defi nitieve overeenkomsten waren gesloten. Inmiddels is gebleken, dat per maand ongeveer 210 aanvragen door het fonds bestuur worden ontvangen. In 1965 werden 2037 aanvragen ont vangen voor de bijdrageregeling van de ontwikkelingsbedrijven, waarvan 1794 betrekking hadden op het landbouwbe drijf en 243 op het tuinbouwbedrijf. Er werden 1039 aanvragen afgewezen, 114 - stuks ingetrokken, terwijl 774 aanvra gen reeds waren goedgekeurd. Met de goedgekeurde aanvragen is een bedrag -gemoeid van 6.7 miljoen gulden. Voor de montage-stallen werden 473 aanvragen ontvangen in 1965, waarvan er 48 zijn I ingetrokken, 183 afgewezen en 213 goed gekeurd, terwijl er nog 24 in onderzoek waren. Met de goedgekeurde aanvragen is 3,2 miljoen gulden aan bijdragen ge moeid. Aan proeven met montagehallen en voerbanden werd rond f200.000,- be- - steed. Bovendien is nog opdracht gege ven voor het uitbetalen van f 198.000,- voor een proefobject, waarbij het gaat om proeven van een zevental melkfa brieken voor bewaring en transport van gekoelde boerderijmelk in tanks, elk met een minimum-aflevering van 5 mil joen kg. melk 's jaars. De deelnemende melkveehouders ontvangen deze bijdrage in de kosten van de noodzakelijke in vestering in tanks en melkkannen. BEDRIJFSONTWIKKELING Het bestuur van het O.- en S.-fonds beraadt zich voortdurend over gedach ten, voorstellen en maatregelen voor de bedrijfsontwikkeling. Een afgerond beeld is nog niet te geven, nu de opbouw van de ontwikkelingstaak van het fonds nog in volle gang is. Het is niet de bedoeling aktiviteiten te ontplooien op gebieden, van belang voor de ontwikkeling van in dividuele bedrijven, die reeds door be staande organen worden verricht. Het fonds heeft juist de bedoeling op nieu we terreinen een zelfstandige taak te vervullen, toegevoegd aan wat reeds ge- van zijn partij. De heer Ten Berge (wd) zocht het meer in de richting van de gemeentepolitiek en sprak over de libe rale beginselen, terwijl ook de heer Lan deweerd (ar) na enkele principiële pun ten te heb'ben aangeroerd, meer overging tot de praktische politiek. De heer Klein Velderman, sprak namens de kiezersgroep van het algemeen belang en verklaarde dat zijn groep kiezers herbergt van ver schillende politieke overtuiging, geloof en ambacht, waar het de gemeentepolitiek betreft. Ook bij de schriftelijke vragen, die aan het forufri werden voorgelegd, ging het voornamelijk om de gemeentepolitiek, maar kwam ook de landjspolitiek wel even om de hoek kijken. Er werden vragen gesteld over de mo gelijkheid tot stichting van een Dorps huis, over de verbetering van de zand wegen (gesteld door iemand met vuile schoenen), subsidiering van de algeme ne jeugdvorming, het samengaan van ch en ar eventueel met kvp, op welke par tij stemmen de kiezers van algemeen be lang bij. de Statenverkiezing, heeft een der partijen lust om met de boerenpartij samen te werken, enz. enz. Op al deze vragen werden door de fo rumleden, al naar gelang van hun inzich ten, een antwoord gegeven. De voorzitter sloot met dank aan de sprekers en de heer Broersma, deze pret tige en geslaagde avond. beurt op het gebied van onderzoek, voorlichting, onderwijs en cultuurtech niek. In de landbouw leveren de vraag stukken van de noodzakelijke bestedin gen van kapitaal in de bedrijven bij zondere zorg op. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat op dat gebied de eerste bijdrageregelingen zijn getroffen. Aangezien bij deze investeringen, voort vloeiende uit de noodzakelijke aanpas sing der bedrijven, vooral de gebouwen een knelpunt vormen, liggen de eerste bijdrageregelingen op dat terrein. De rundveehouderij neemt een speciale plaats in, omdat de veroudering der ge bouwen in deze bedrijfstak het sterkst is. De bijdrageregeling voor de montage stallen (rundveestallen, gebouwd vol gens een arbeidsbesparend bouwsysteem) is in beginsel dan ook te beschouwen als een bijzonder geval in de bijdragerege ling voor ontwikkelingsbedrijven. Er zijn thans een twintigtal firma's met goed gekeurde staltypen, die uiteindelijk zijn terug te voeren op een vijftal systemen. Tenslotte dient gewag te worden ge maakt van de derde bijdrageregeling, die voor organen voor bedrijfsverzorging. BEDRIJFSBEËINDIGING Dc bedrijfsbeëindigingsregeling I geldt in het bijzonder voor oudere landbouw ondernemers met niet meer dan een be paald inkomen, terwijl bedrijfsbeëindi gingsregeling II noch een leeftijds-, noch een inkomensgrens kent. Regeling I kent een maandelijkse uitkering toe ge- durende het leven; regeling II houdt een uitkering ineens in van 10 x de pachtwaarde van de tot het bedrijf be horende gronden. Deze laatste regeling is overigens pas op 1 januari 1966 in werking getreden. Op dezelfde datum zijn ook de maandelijkse uitkeringen volgens de loonindex weer aangepast. Voor 1966 bedragen de maandelijkse uitkeringen bij beëindiging op 50 jaar tot zijn 65ste jaar f213, bij beëindiging op 51 jaar tot zijn 65ste jaar f225, bij beëindiging op 52 jaar tot zijn 65ste jaar f238,- bij beëindiging op 53 jaar tot zijn 65ste jaar f244, bij beëindiging op 54 jaar tot zijn 65ste jaar f264, bij beëindiging op 55'jaar tot zijn 65ste jaar f277, bij beëindiging op 56 jaar tot zijn 65ste jaar f296, bij beëindiging op 57 jaar tot zijn 65ste jaar f329, Nijverdal. De biljartcompeliiie van de biljartbond Ons Genoegen te Nijverdal is met nog* enkele wedstrijden te spelen, bijna weer ten einde. In de eerste klasse is het Rijssense VIOS nagenoeg kampioen, want met nog twee wedstrijden te spelen heeft men een voorsprong van twaalf pun ten op plaatsgenoot Spekhorst. Deze week versloeg VIOS het bezoekende HBC uit Hellendoorn met 8-0. Opvallender nog in deze klasse was de 8-0 overwinning die het Rijssense Spekhorst behaalde in de thuiswedstrijd tegen Ten Berge uit Enter. Onderaan de ranglijst is de spanning veel groter, want er komen nog maar liefst vier verenigingen in aanmerking- voor degradatie KOT (Nijverdal), Kalf- sterman (Holten) I-IBC (Hellendoorn) en MKV' (Raalte). MKV behaalde deze week een bijzonder belangrijke overwinning op KOT. (6-2). Gerritsen van Spekhorst beëindigde zijn partij van 125 caramboles in 17 beurten. Altena (Bolscher), maakte de hoogste serie met 45 caramboles. In de tweede klasse zal de beslissing wel vallen in de laatste wedstrijd van de competitie zowel wat betreft de eerste als de laatste plaats. NBC 2 gaat hier nog steeds aan de leiding en met nog twee wedstrijden voor de boeg heeft men een voorsprong van vijf punten op plaatsge noot De Poppe. Spekhorst 2 staat nog steeds onderaan. Deze week werd met 6-2 verloren van NBC 3. De beste partij in de tweede klasse kwam op naam van de Poppe. (Kalfster man 2.) die voor de honderd caramboles 22 beurten nodig had. Topscorer werd Kolman (NBC 3) met een serie van 31. In de derde klasse heeft De Tonne 2 uit Hellendoorn 'n goede kans op het kampioenschap. Met nog vier wedstrijden voor de boeg heeft men een voorsprong van tien punten op plaatsgenoot De Ster. De beste partij in de derde klasse kwam op naam van Verwey. (De Tonne 2), die voor de 75 caramboles 24 beurten nodig had. Kelder1 (Mensink) werd topscorer met een serie van 23. In de vierde klasse is Het Anker uit Holten praktisch zeker van het kam pioenschap. Wat betreft de bezetting van de laatste plaats zal de strijd gaan tussen De Tonne 4, Hellendoorn en Jansen 2 uit Holten. Markvoort, (Het Anker), speelde de beste partij in de vierde klasse 75 caram boles in 31 beurten. Jansen, van Jansen, bracht deze week de hoogste serie (1.4) op zijn naam. De uitslagen waren: Eerste klasse: VIOS-HBC 8-0, MKV-KOT 6-2, Bolsc'her-De Tonne 6-2, 'Spekhorst -Ten Berge 8-0, NBC-Kalfsterman 6-2. Tweede klasse: NBC 2-VIOS 2 6-2, HBC 2-Hofstee 7-1, NBC 3-Spekhorst 2 6-2, Kalf sterman 2-De Poppc^ 2-6, VOP-KOT 2 8-0. bij beëindiging op 58 jaar tot zijn 65ste jaar f367, bij beëindiging op 59 jaar tot zijn 65ste jaar f425, bij beëindiging tussen 60-65 jaar tot zijn 65ste jaar f489. bij beëindiging op 65 jaar of ouder, of bij eerdere beëindiging vanaf zijn 65ste jaar f103, MOGELIJKHEDEN 1966 Gegroepeerd volgens tijdstip bestaan voor 1966 de volgende mogelijkheden voor de bedrijfsontwikkeling: Aanvragen ofn bijdragen voor ontwikkelingsbedrij ven vóór 1 maart 1966; aanvragen om bijdragen voor montagestallen vóór 1 'maart 1966. Aanvragen te richten tot de land- en tuinbouwconsulenten. Voor be drijfsbeëindiging is de gelegenheid tot het indienen van aanvragen het gehele jaar open, ook volgens regeling II. Aan vragen te richten tot de districtsbureau houders. Tevens wordt, tenslotte, in her innering gebracht, dat de aflossing van de f 1.000,- voorschotten als volgt ver der verloopt: vrijwillige aflossing met f750,- vóór 1 mei 1966, verplichte aflos sing met f 1.000,- na 1 mei 1966 en aan vragen om kwijtschelding kunnen nog vóór 1 maart 1966 worden ingediend. Derde klasse: De Tonne 2Kalfsterman 3 s—O, VIOS 3—De Poppe 2 —4, HBC 3 Bolscher 2 5—3, CB'KSpekhorst 3 6—2, De Ster—Mensink 4—4, Vierde klasse: De Poppe 3Jansen 26, V'OP 2Oudelaar 44, Mensink 2MKV 3 80, De Tonne 4Het Anker 08, De Tonne 3Jansen 2 80. Het eerste tiental van de Schaakclub „De Pioniers" uit Holten speelde het af gelopen weekend te Nijverdal een wed strijd voor de 3e klasse A van de Twentse Schaakbond tegen E.N.O. 2 uit deze plaats. De ontmoeting eindigde in een gelijke stand 5-5. De individuele uitslagen wa ren: H. OlthofW. D. Koopman 0-1; A. GeurtsenF. J. Hol 0-1; J. HorstinkF. Groenewoudt 1-0; Dr. J. Klein Nagel voortC. van Geersetein Vz - VzJ. Lang kampH. II. J. Stukker V2-V2; G. v. d. Berg"B. van Beek 0-1; H. ZiersP. H. van Doorn 1-0; H. KeizerG. J. Hoeve 1-0; G. HemminkA. Stukker 1-0 en O. de Boer—S. Krako 0-1. De A.R.-partij 'heeft wat betreft het vaststellen van de candidatenlijst voor de op woensdag 1 juni a.s. te houden stemming voor leden van de gemeente raad de primeur. Voor zover bekend heeft nog geen enkele plaatselijke kies vereniging de lijst niet officieel vastge steld althans niet voor publikatie vrij gegeven. De Partij van de Arbeid heeft in haar dinsdagavond gehouden vergadering de z.g. .groslijst" samengesteld en zal bin nen niet al te' lange tijd de officiële lijst met kandidaten vaststellen. Een vraag, die dezer dagen vaak gesteld wordt luidt:- „Wat zouden de „Vrije Boe ren" doen? Enkele weken geleden werd de kies vereniging van de Boeren Partij opge richt. De voorzitter van de" vereniging, de heer E. W. van Schooten HWzn., deel de ons desgevraagd mede, dat nog geen besluit werd genomen t.a.v. het uitko men met een eigen lijst bij de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Op onze .vraag, t.a.v. de kans op een eigen lijst was zijn reactie: „Afwachten, 't kan vriezen, 't kan dooien". In de kringen van de CHU en de WD /Alg. Belang werd terloops over de ver kiezingen gesproken. A.R.-kandidaten. In de maandagavond onder voorzitter schap van de heer A. J. Nijkamp in ge bouw „Rehoboth" gehouden goed be zochte vergadering van A.R.-kiezers werd na verschillende stemmingen de candidatenlijst als v.olgt vastglesteld'. 1. G. Landeweerd (lid van de raad); 2. J. Wiggers; 3. A. J. Nijkamp; 4. A. Riet man; 5. Joh. Aanstoot; 6. D. Deldman, Gerh.zn.r 7. J. v. d. Meulen; 8. Js. Beld- rrian; 9. J. G. van Lindenberg; 10. E. H. Hulsman (Dijkerhoek). Maandagavond 28 februari zal in ge bouw „Rehoboth" tijdens een voorlich tingsavond voor A.R.-jongeren in het bij zonder voor hen die voor de eerste keer het stemhokje binnen gaan spreken de heer J. van Leeuwen uit Wierden, voor zitter van de ARJOS in Overijssel en candidaat no. 6 op de lijst) voor de Pro vinciale Staten. Een voorstel van het bestuur om voor leden en sympathiserenden een bijdrage te vragen voor het bestrijden van de te voeren propaganda i.v.m. de verkiezingen voor de Prov. Staten en de gemeenteraad vond algemene instemming en een vol doend aantal leden bleek spontaan bereid om de leden te bezoeken. FEUILLETON door Tom Lodewijk 27) „Tine, ik peins er niet over. Dat zul je wel hard vinden. Maar ik zal je ronduit zeggen hoe ik er over denk. Je moet weg van die boot. Jij moet met ons mee. We hebben een leuk troepje. En ze zijn alle maal niet zo erg jong meer, ze lopen zich niet in 't zweet." Vooral die Meindertsma is een expert in het ontdekken van verschrikkelijk ge zellige en niet dure terrasjes en tent jes en als je daar eenmaal zit, zit je er al gauw een anderhalf uur. En dan pra ten we niet over elephantiasis of me laatsheid. Jij moet de stoute schoenen maar eens aantrekken en méégaan van daag." „Ik zal jullie tot last zijn." „Ben je mal! Hoogstens kom je moe thuis. Maar dan slaap je lekker. En van avond gaan we lekker ergens aan de wal op een terrasje en kletsen nog wat." „Je bent me aan 't verleiden", glimlachte Tine. „Laat je maar verleiden!" „Hallo hallo meine Damen und Herren, o pardon, Herren zijn er nog niet", galm de Meindertsma stralend van welgedaan heid. „Mens nog an toe, mevrouw Haze laar, wat heb ik gisteren gelachen". „U lacht te veel", berispte Els. „Dat zei indertijd mijn schoonvader ook. Jij lacht mijns te veul", zei hij. „Nou, mijn arme vrouw, God hebbe haar ziel, heeft in ieder geval geen saggerijnig leven met me gehad. Zelfs - niet toen ze zo ziek was dat ze het niet meer ophaal de. Piet, zei ze een keer tegen me, dat was een week voor haar sterven, wat hebben wij toch een plezierig leven ge had samen. Nou mevrouw Treebergh, ik heb die lieve meid nooit vergeten en ik heb er nooit weer zó een ontmoet, maar als ik aan die woorden denk, dan word ik weer dankbaar, dat we dat tenminste samen hebben gehad". Tine zag hem verwonderd aan. Deze grapjas had nog altijd het verdriet om de vrouw die hij niet kon vergeten. En zij zou gezworen hebben dat de man in zijn leven nooit verdriet had gekend, dat hij overal maar luchtig overheen huppel de, over alles grapjes maakte. Ze zag terzijde naar hem, terwijl hij naast haar over de reling leunde en even zag ze zijn gezicht zonder de brede lach, de rimpel tjes bij de ogen. nadenkend, ernstig. „Een vrolijk hart is een gedurende maal tijd", zei ze, „dat staat in de bijbel. Het past wel bij u". „Ja", zei hij, „God zij dank dat hij me een vrolijk hart heeft gegeven. Ik ben blij met elke dag, vooral met zo'n dag als deze Moet je nou eens zien, hoe heerlijk dit alles is. Moet je al die mensen aan 't werk zien en wij lekker vakantie vieren". Hij veegde de ernst van het ogenblik met een weg. „Mevrouw Treebergh, je gaat vandaag méé hóór! Bovenop de Lorelei. En dan zingen wij samen een duet", en hij. hief al aan in zijn wonderlijke Duits: „les weis niet wat soil es beduiden dat ich zo traurig ben". ,Ja, dat is wel toepasselijk", lachte Tine. ,U bent goed bij stem, meneer Meinderts ma. Ik heb half zin om u bovenop cle Lorelei te horen zingen." „Half zin! helemaal zin! U gaat mee hoor. 'En als je dan niet lopen kunt dan draag ik je", zong hij. „Mevrouw Treebergh," legde Els uit, „is bang dat ze ons tot last zou zijn, ze is niet zo sterk ze is heel lang ziek geweest". „Mevrouw", zei Meindertsma op ernstige toon. „Zie mij aan. Een man die helemaal niet sportief is. Die zich nooit in het zweet loopt. Die, als hij loopt, meteen al aan 't rondkijken is, waar hij zal gaan zitten, liefst naast een goed glas bier. Tegen de tijd dat u begint te voelen dat u wel eens moe zou kunnen worden, zit ik al. Houd u maar aan mij vast, en u hebt een mak kelijke dag!" „Ik ga het proberen", zei Tine opeens vastbesloten. „Tenslotte leef je maar eens". „Lééf dan ook", zei Meindertsma. „Agge moar leut hét. Niks is zo goed- voor her stel van een zwakke gezondheid als lachen". De bel klonk, het ontbijt stond klaar. „Ik heb trek", zei Tine en één ogenblik dacht ze aan het beschuitje, dat ze 's mor gens moeizaam met een kopje thee door spoelde. Zou ze dan toch werkelijk after all een doodgewoon, normaal mensenkind zijn? De hele troep voer met de pont naar de overkant. Tine werd hartelijk verwel komd. „We kunnen d'r best nog een bij hebben". Ze merkte dat Meindertsma, on der allerlei vrolijke opmerkingen toch haar wel in het oog hield, er op lette dat het niet te hard ging en te lang duurde. En inderdaad was ze nog niet eens moe, toen de ongekozen leider van de troep al een landelijke en gezellige Wirtschaft in 't oog kreeg en zei „dat het maar een dorstig weertje was". „Ik wist al dat je dat zeggen zou", zei een van de heren, „toen ik hot uithangbord van dat zaakje al in de verte zag." „Hij is lid van de zittende magistratuur", zei een ander. Als een troep spreeuwen streken ze neer aan de keurig gedekte tafeltjes en een blozende waardin kwam met een brede glimlach naar buiten om haar eerste gasten te begroeten. „Hollander!" O ja, ze sprak ook wel wat Hollands, maar zei ze, één woord hoefde ze nooit te vertalen. „Erdbeerentorte mit Saline", riep Mein dertsma. Ze knikte lachend en zei dat het. wel slecht was voor zijn lijn. „Wenn ich die Leine trek, denke ich niet an meine Leine", zei Meindertsma. „Erd beerentorte mit Sahne voor mij, mevrouw Treebergh, wat denkt u er van?" En Tine zat aan dc aardbeientaart met slagroom, voor ze er bij nadacht. En toen ze met de hele club bovenop de Lorelei zaten en probeerden te raden wat die rode en witte vlaggen uit het sein huisje bij 't Binger Loch betekenden, toen beneden hen lange treinen met witte rook pluimen als speelgoed een tunnel indoken en toen Meindertsma dan eindelijk zijn toegezegde solo ten beste gaf, merkte Tine Treebergh dat ze al die tijd nog niet hadden gedacht aan 't toch onbetwistbare feit, dat ze een patiënte was. „Nou?" vroeg Els, „bevalt het beter dan gisteren?" „Ik geloof", zei ze, „dat ik het beste her stellingsoord wel gevonden heb!" Voor Tine begon een ander leven. Wel ging ze 's avonds op tijd naar bed, wannéér het grootste deel van het gezel schap nog ,,de stad inging". Ze moest de kaars maar niet meteen aan beide kanten aansteken. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2