ETEI 5190» INBIA Prinses Christina 19 laar SupjerljjEë JtonU stutA i AGENDA Miljoenen mensen worden door hongersnood bedreigd Huishoudoinderwijs gaat in nieuwe richting Ondertrouw Beatrix en Claus Zater3ag 19 februari 1966 No. 6 Jaargang 18 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,50 per kwartaal Betaling via de Coöp. Raiffeisenbank Holtengiro nr. 875587 Uitgave van de Stichting „Bollens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 051^83 - 1231/. Adv.-prijs 1-15 mm. (d contant) 3,—. Iedere mm. meer 0,12 Er is hongersnood in India. In New Delhi spreekt men van „de hongersnood van de eeuw". Dat betekent eenvoudig", dat het gaat om het leven van miljoenen en miljoenen mensen. Miljoenen mensen zijn aan de dood overgeleverd, als de wereld niet helpt. In een verklaring van de Secretaris-Generaal der Verenigde Na ties, Oe Thant, en de Direkteur-Generaal van de F.A.O., B. R. Sens, elders in dit blad, kan men lezen hoe ernstig de toestand is en op welke wijze men hoopt daarin verbetering te brengen. Er moet onmiddellijk geholpen worden. De Stichting Oecumeni sche Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de N.O.V.I.B., de R.K. Stich ting „Mensen in Nood", de Unesco en de Unicef hebben daarom sa men de aktie „Eten voor India" georganiseerd. Door deze spontane aktie, gesteund door radio en televisie, hoopt men geld, veel geld, in ons land bijeen te brengen. Zaterdagmorgen om elf uur zullen de kerkklokken luiden voor Tndia. De kerken zullen hun deuren openzetten en ook het gemeente huis zal die morgen van 11 tot 1 uur geopend zijn om uw gaven in ontvangst te nemen. Uit naam van hongerend India doen wij een beroep op u geld te brengen om te trachten daarmede het leven van vele medemensen te redden. Tussen 11 en 1 uur wordt u verwacht met uw bijdrage, desge wenst onder couvert: in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk; in de consistoriekamer van de Gereformeerde Kerk; op de secretarie van het gemeentehuis; in het gebouw „Bethanië" te Dijkerhoek of in het gebouw „Het Trefpunt" te Espelo. Kom niet later dan 1 uur, want op dat tijdstip zullen alle ge meentehuizen de ontvangen bedragen doorgeven aan de provinciale griffie, om nog dezelfde dag de balans te kunnen opmaken van het resultaat dezer aktie. Gaarne willen wij aan de bedrijven en ondernemingen in^ onze gemeente de suggestie doorgeven om, indien het personeel één of meer uren. voor deze aktie zou willen laten vallen, dit bedrag' te ver dubbelen. De boerenstand zou door middel van- het melkgeld en de zuivel fabrieken iets dergelijks kunnen doen. Dit kan zaterdag niet meer voor elkaar komen, maar de Coöp. Raiffeisenbank alhier heeft haar kantoor en haar gironummer 875587 voor dit doel opengesteld. Onder het motto: „Eten voor In dia" kan men na zaterdag daar zijn bijdrage storten. KOMT ZATERDAG ALLEN! SNELLE HULP IS DUBBELE HULP! 18 februari 1966. FOTO: MAX KOOT In de donderdagavond in hotel Holter- man gehouden ledenvergadering van de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft de heer P. H. Cammeraat, directeur van de Holtense huishoudschool, gesproken over de ont wikkeling van het huishoudonderwijs, welke steeds meer gaat in de richting van-een ontwikkeling van depraktische begaafdheden van de meisjes door oplei ding voor de verzorgende beroepen. De heer Cammeraat schetste hoe vrou wenarbeid in de vorige eeuw een zeer normale zaak was. Vaak was dit zeer zwaar werk, maar ook het slechts betaal de werk. De jeugd ging meestal direct alsze niet meer leerplichtig was en dit lag op veel jongere leeftijd werken. In de vorige eeuw werden de eerste vak scholen voor .meisjes opgericht om hen na de lagere school enige vakscholing te geven, vakken als naaien, borduren, enz. slagen door de snelle ontwikkeling der industrie en de industrialisatie. De namen leven hier en daar nog wel in de her innering, vakschool voor meisjes, vrou- wenarbeidsehool, industrieschool enz. Een nieuw doel werd gevonden in de voor bereiding van het meisje voor haar latere taak als huisvrouw en moeder. Ook dit moest mislukken, want welk meisje heeft, aldus de heer Cammeraat, al echt interesse voor deze toekomstige taak. De laatste decennia is het onderwijs vee; meer gericht op een vooropleiding voor vele vervolgcursussen, meestal op het gebied van de verzorgende beroepen. De algemene vorming staat daar al veel meer primair. Door de opkomst van de school typen, die zich geheel op de theoretische ontwikkeling toelegden is er een zekere selectie ontstaan, die de huishoudschool gedwongen heeft zich vooral toe te leg gen op dé meisjes met meer. practisehe dan theoretische begaafdheden. De nadruk bij het onderwijs is meer komen te liggen op de algemene ontwikkeling, opleidend voor verzorgende beroepen. De meisjes kunnen terecht op de INAS, de huishoudelijke kant gaat in de rich ting van kinderverzorgster in koloniehui zen en inrichtingen, de verzorgende be roepen klas in de richting van kraamver zorgster, bejaarden- of gezinsverzorgster. Bij de inwerkingtreding van de Mammoet wet op 1 augustus 1968, komt de nadruk niet meer te liggen op de vakopleiding maar op de plaats in de samenleving. Ook de huishoudschool heeft tot taak op te voeden, de vrije tijd nuttig te be steden. Ten slotte besprak de heer Cam meraat nog de instelling van een oriën tatieklas, die de mogelijkheid opent voor verdere opleiding. In haar openingswoord had de pre sidente, mejuffrouw M. ter Borg, gewezen op het feestelijk karkater van deze dag in verband met de ondertrouw van onze kroonprinses. Zij sprak de hoop uit, dat allen haar een goed hart toedragen en dat veel geluk haar deel mag worden. De presidente herinnerde aan de vrou wenwereldgebedsdag op 25 februari. Zij deelde mede, dat op 2 maart een hand- werkmiddag begint voor het maken van werkstukken voor de braderiestand om uit de opbrengst daarvan t.z.t._ het 25- jarig bestaan der afdeling te vieren en dat door de afdeling tussen 4 en 10 april de jaarlijkse collecte voor het volksana torium te Hellendoorn zal worden gehou den. Ten slotte werd door een kleine jury de ui,t schoonmaakartikelen vervaardigde pop van mevrouw B. Beijers-Holterman aangewezen voor de provinciale wedstrijd in Zwolle. BOERDERIJ GEKOCHT De landbouwer G. Hulsman, Borkeld, is door onderhandse aankoop eigenaar ge worden van een boerderij anet ruim 9 ha. land aan de Woestenweg in de buurtschap Vinkebuurt (gem. Ommen). Claus von Anisberg tekent (Bü BAARN toekijkt Geboren: Martijn, zv J. G. Boering en M. M. Dijksterhuis, Kozakkenstraat 9. Betty, dv D. Harting en B. J. Hakkert, Weversstraat 21. Geert Gerrit, zv P. A. Brands en H. G. Aaltink, Dorpsstraat 12. Elisabeth, dv B. Nijmeijer en J. B. Hazelhorst, Zomerhuisjesterrein D 2b. Hendrikus, zv A. Tempelman en J. Op laat, Look 68. Joost, zv J. G. M. Over- beek en W. J. Roubos, Haarstraat 15. Dinant, zv J. W. Nijland en J. J. Klein Horsman, Benseberg 54. Jan Gerrit, zv A. H. J. Visser en G. B. Tuitert, Neer dorp 21 Ondertrouwd: J. H. Langkamp, 27 jr., Wierden en H. J. Stam, 26 jr., Look 2. Overleden: G. A. Meijer, wv Tukkers, Schoolstraat 15, overl. te Deventer. J. Hegeman, Espelo 10, overl. te Deventer. G. Schoneveld, 80 jr., Beuseberg 50. BEVOLKING: Ingekomen: M. M. Boering-Dijkster- huis van Deventer naar Kozakkenstraat 9. G. Benedictus-Bolle van Veenen- daal naar Oranjestraat 33. F. L. Rich ter van Hellendoorn naar Holterberg 26. Vertrokken: J. H. Middelveld en ge zin van Bergmanstraat 18 naar Gronin gen. C. A. Bolink van Burg. v. d. Borchstraat 12 naar Amsterdam. akte, terwijl prinses Beatrix lachend andse telefoto. Opname Klok/Coersen i Gevonden: handschoen; hangslot met sleutel; vulpen; twee nylonwanten; een Grolse want. Verloren: achterplank van melkwa gen; bril; kinderslede; een paar gym schoenen; een paar handschoenen. Komen aanlopen: een zwarte hond (poedel) Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau te Holten van 8-22 uur, doch niet tussen 13-14 uur. Zaterdag 19 februari: Zonnestraal-col lecte. Zaterdag 19 februari, 4 uur: Jaarverga dering van de afd. Holten ABTK „De Eendracht" in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Zaterdag 19 februari, 7.30 uur precies: Uitvoering CJV „De Vriendenschaar" uit de Beuseberg in „Irene". Uitge stelde uitvoering van 12 februari j.l. (zie adv.). Zaterdag 19 februari: Grote dans- en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 21 februari, 7.30 uur: Leden vergadering van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Holten" in café „De Waag". Maandag 21 februari, 7.45 uur in ge bouw „Rehoboth": Vergadering van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje". Dinsdag 22 februari, 's avonds om 7.45 uur: Jaarvergadering Chr. Kleuter school in de Kleuterschool aan de Schoolstraat. Dinsdag 22 februari, 8 uur: Bespreking kruideniers vakantieregeling 1966 in Dorpshotel Holterman (zie adv.). Woensdag 23 februari: Laatste dag ver zilvering waardebonnen winkelweek 1965 (zie adv.). Woensdag 23 februari, 7.30 uur: Verga dering van de Dijkerhoekse Platte landsvrouwen met de afd. Espelo in „'t Bonte Paard" (uitgestelde bijeen komst van 16 februari j.l.). Woensdag 23 februari, 7.45 uur: Leden vergadering afd. Holten van de OLM in hotel Holterman. Donderdag 24 februari, 's avonds 7.45 uur: Vergadering van de Chr. Platte landsvrouwen en -meisjes in de bo venzaal van de Coöp. Aan- en Ver koopvereniging „Holten". Spreker: de heer Abma, leraar aan de Chr. Land bouwschool te Ommen. Donderdag 24 februari, 8,uur: Gecom bineerde vergadering PJGO-af delin gen in hotel Holterman over: „Poli tieke stromingen". Donderdag 24 februari, 8 uur: Bijeen komst van de Herv. Vrouwengroep in „Irene". Spreekster:, mevr. Wartena- Bos over: „Eenzaamheid en gemeen schap". Vrijdag 25 februari, 7.30 uur: Ouder avond van de Dorpsschool. Vrijdag 25 februari, 8 uur: Vrouwenwe reldgebedsdag in gebouw „Rehoboth". Zaterdag 26 februari, 14-17.30 uur: Ex positie van Zondagsschooluitgaven in „Irene" (zie adv.). Saterdag 26 februari: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Maandag 28 februari, 7.30 uur: Leden vergadering van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging in zaal Braak- hekke te Bathmen. Maandag 28 februari, 8 uur: Jaarverga dering School met de Bijbel in de hal der school. Dinsdag 1 maart: Voorstelling „Na- bucco" van Verdi door het Opera Ge zelschap „Forum" in de Stadsschouw burg te Deventer. Vrijdagavond 4 maart in Zaal „Amici tia": Uitvoering Holtens Gemengd Koor met medewerking van Riek Bo- link-Landeweerd, sopraan. Zaterdag 5 maart, 7.30 uur: Dansen in „'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Maandag 7 maart, des avonds om 8 uur in hote „Vosman": Ledenvergadering Landelijke Rijvereniging „Bergrui- ters". Bespreking van het „Werkplan 1966". Zondag: 20 februari 1966 Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Addink (bevesti ging van ouderling A. J. Pekkeriet) en 7 uur ds Israël. In beide diensten ex tra collecte voor het Prot. Interker kelijk Thuisfront. Om 10 uur Jonge- rendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Israël. Extra collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Theologische Opleiding aan de Vrije Universiteit en de Theologische Hogeschool te Kampen. Bij de uit-/ gang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst (gebouw „Irene") 8.45 uur H. Mis. Zondagsdienst Dierenartsen: Zaterdag 19 februari en zondag 20 fe bruari: de heer Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, tel. 1515.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 1