0.LM. beantwoordt wrageti wan ongeruste landbouwers Huishoudschool gaat oriëntatieklas stichten Meer zorg voor de brandpreventie BRANDWEER SMS RRTM JAAR Bathmen niet in liet ruilverkaveSingsbSok Holten - iarkeie VOETBAL Maximum f3850,- STUDIETOEUflEN nu aanvragen! Drlnkservies voor Beatrix m Claus Zaterdag 5 1.966 In de Kringvergadering van de O.L.M. te Deventer in hotel „De Wereld" heeft de algemeen secretaris, Ir. Y. van der Wal. zich, na de inleiding van voorzitter Jonkhans, speciaal beziggehouden met de vele vragen, welke door de afdelingen m de kiesdistricten Markelo ien Raalte-bij het hoofdbestuur wanen ingediend. Deze methode is gekozen ter ontlasting van de algemene vergadering der O.L.M. Vermogens- jen successiebelasting, onrustbarende kostenstijging in de landbouw ontwikkelmgskant O. len S.-fonds, subsidies binnen de EEG-landen, subsidiëring be-' drrjfs-economische boekhouding, subsidiërings-limiet bij het verplaatsen van boer derijen m ruiiverkavelingsgebied, de raad voor land- en tuinbouw jen de moge lijkheid van aardgas op het platteland, waren enkele van de vragen die de heer Van der Wal te beantwoorden had ien die een zeer nuttige discussie uitlokten Er spreekt enige ongerustheid uit onder de boeren over de economische situatie. De grondslagen der beide genoemde be lastingen zijn momenteel in studie. De Mi nister van Financiën neigt wel naar een lagei-e waardebepaling. De landbouw zou gaarne als basis zien de eigenlijke exploi- tatiewaarde van het onroerend goed voor de boer, aldus de heer v. d. Wal. HOLLENS NIEUWSBLAD 700 bezwaarschriften Streekplannen zijn sterk ingrijpend ver klaarde de heer v. d. Wal. Bij het plan Salland hoopt de O.L.M. meer inspraak te hebben. Bij het streekplan Twente staat men de leden terzijde. De heer v. d. Wal verwacht dat meer dan 700 bezwaarschrif ten uit de kringen van de O.L.M. bij het provinciaal bestuur zullen worden inge diend. De waterschapslasten worden veel te hoog. In Salland is men laat begonnen. Er wordt al een bedrag genoemd van f 80, per hectare. De financiering is bij de pro vincie in inter-provinciaal overleg. Ge vraagd wordt een bijdrage in de exploita tiekosten te leveren. Deze zaak is volko men nieuw. T.z.t. bestaat er naar het oor deel van spreker wel een mogelijkheid. Andere weg Wat de ontwikkelingshulp betreft is de tegenwoordige Minister van Landbouw steeds een principieel tegenstander van deze subsidies geweest. Hij heeft in Brus sel altijd getracht andere landen er vanaf te houden. Dat was niet bereikbaar. Het K.N.L.C. en later ook de Katholieke boe- ren-organisatie hebben de Minister drin gend verzocht ook een andere weg in te slaan. De regering subsidieert met aflopende korting (200-160-120-80-40 gulden) de be drijfseconomische boekhoudingen. Aan- De Huishoudschool te Hólten over weegt de stichting van een oriëntatieklas, om meisjes met een bepaalde opleiding dichter bij de keuze van een beroep te brengen. De tijd komt weer, dat de schoolgaande jeugd en in vele gevallen misschien de ouders zich gaat afvragen wat zij, na het beëindigen van een bepaalde school tijd, zal gaan doen. Vooral na een alge mene vorming komt men voor de keus te staan werk te zoeken of zich eerst nog verder voor een beroep te bekwamen. Voor die .meisjes, die na enige jaren ulo-onderwijs een meer practisch gerichte opleiding zoeken, bestaat de mogelijkheid om via de huishoudschool een beroep te kiezen, dat hen ligt en waar zij een be staan in kunnen vinden. Meisjes, die in het bezit zijn van het ge tuigschrift van een 3-jarige ulo, ulo-certi ficaat, of overgegaan zijn naar het vierde leerjaar van een ulo of het derde jaar van een middelbare school, hebben de moge lijkheid om zich via de oriëntatieklas en de opleiding voor inrichtingsassistente in een verzorgd beroep te bekwamen. Zij kunnen dan bepaalde taken in inrichtin gen uitvoeren of toelating tot de ver pleegstersopleiding vragen. Bij het mee helpen klaar maken van de jeugd voor een beroep is het zaak, dat de diverse schooltypen, waar ons land zo rijk aan is, zoveel mogelijk raakvlakken zoe ken. Het is n.l. verstandig steeds te zoe ken naar die schooltypes, die het meest paSsen bij de leerlingen. De Scholengemeenschap Holten en de huishoudschool te Holten hebben bij het zoeken naar mogelijkheden voor hun leerlingen nogal eens contact. 'Om het aantal mogelijkheden nu voor de meisjes uit te breiden wordt de stichtingsmoge lijkheid van de in de aanhef genoemde oriëntatieklas aan de Holtense huishoud school overwogen. Meisjes die o.a. een verzorgend beroep willen kiezen, hebben in zo'n oriëntatie klas de mogelijkheid zich een jaar te oriënteren en voor te bereiden op deze keuze. Inlichtingen daarover worden gaarne door de directeur verstrekt. gifte voor 1 maart is noodzakelijk. Voor ruilvèrkavelingsrente naar een an- nuiteit (rente en aflossing) van 5°/n is voor een te verplaatsen boerderij een limiet ge steld van f 90.000,Dit is 6 a 7 jaar ge leden geschied. De rest moet men opne-. men tegen een veel hogere rente. De diverse organisaties hebben reeds een ver hoging van het maximum gevraagd. Er zit, naar de heer v. d. Wal meent, een mo gelijkheid in. Bomeinbedrijven Van de domeinbedrijven wordt 75 °/o toegewezen aan ruilverkavelingsboerds- rijen en zij die weg moeten wegens stads uitbreiding. 25 is bestemd voor vrije uitgifte. Overijssel is er nog niet zo slecht afgekomen. Aardgas acht het hoofdbestuur voor het platteland te duur in aanleg. Door het aardgas zijn de kosten van olie, en steen kool aanzienlijk gedaald. Van dit neven verschijnsel'" van het aardgas moet het platteland meer profiteren. Reserve vorming uit de miljoenen, die het aardgas in de staatskas brengt, ten behoeve van de z.g. onrendabele gebieden, acht de heer van der Wal niet rationeel, zo verklaarde hij op een desbetreffende vraag. Kostenvergoeding voor vrijwillige inen ting van varkenstegen, mond- en klauw zeer met terugwerkende kracht wordt door de organisaties alsnog bepleit. De raad voer land- en tuinbouw is een overlegorgaan voor de behartiging van de belangen van producenten en verwerkers in .de landbouw. De coöperaties maken er deel van uit. De particuliere industrie heeft reeds bij de raad aangeklopt. Het orgaan is van belang voor het gesprek in de EEG. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenoot Cor ten Velde te Oldenzaal slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma Moderne Bedrijfs Administra tie (M.B.A.). Er zal in de toekomst door de brand weer meer aandacht moeten worden be steed aan de brandpreventie. Dit ver klaarde de commandant van de brand weer, de heer T. Prak, in de vorige week vrijdagavond in hotel Muller van de heer Van de Brink gehouden vergade ring van de Holtense brandweer. Voor al ten aanzien van hotels, vakantiekam pen e.d. zijn het afgelopen jaar bij een plaats gevonden onderzoek minder doel treffende dingen aan de dag getreden, wat het ingrijpen tegen brand betreft. De nieuwe bouwverordening, welke er, ingevolge de op 1 augustus in werking getreden Woningwet, moet komen, zal hier uitkomst moeten brengen. Na een voorbereiding van meer dan 12 jaar is het zover, dat men in dit opzicht grotere aktiviteit zal moeten ontplooien. In deze vergadering, waarin ook de dames van- de brandweerlieden aanwe zig waren en welke gevolgd werd door een gezellig diner, heette de brandweer commandant nog in het bijzonder wel kom de burgemeester, mr W. H. Enk laar, en de oud-commandant, de heer W. Beijers, en hun echtgenoten. Het jaar 1965 is in brandweer-opzicht een bijzonder rustig jaar geweest. Er behoefde maar twee keer voor brand te worden uitgerukt en door de natte zo mer bleef men ook gespaard voor bos- en heidebranden. MUTATIES Tijdens het ziekteverlof van de heer Prak nam de waarnemend comman dant, de heer D. J. Pekkeriet, diens funktie effectief waar, waarvoor hem dank gebracht werd. Er deden zich en kele mutaties voor in het personeel door dat de heren Herm. Koopman, J. G. Maats en H. Koopman bedankten, ter wijl de heer M. den Heijer om gezond heidsredenen zijn funktie moest neer leggen. In deze vergadering werd met een hartelijk woord afscheid van hem genomen. Zes adspirant-(brandwachten, de heren J. Abma, G. H. Ebrecht, J. Spenkelink, W. C. v. d. Weerthof, W. Schalk en H. Willems, zijn inet ingang van 1 januari j.l. bevorderd tot brand wacht 2e klas. Het brandweerkorps zal waarschijnlijk nog wel enige aanvulling behoeven, deelde de heer Prak mede. Men wacht voorts op vervanging van de 25 jaar oude z.g. bellewagen met motor spuit, terwijl voorts, zodra de gemeen- te-financiën het toelaten, een beter ge outilleerde brandweergarage zal moeten worden gebouwd. GEZELLIGE MAALTIJD De administrateur, de heer P. B. Mul ler, herinnerde in zijn jaarverslag aan de keren, dat voor brand moest worden uitgerukt en registreerde een 4e plaats van de elf ploegen, die aan de brand weerwedstrijden te Dalfsen deelnamen. Met de brandpreventie werd, zoals reeds vermeld, in 1965 een begin gemaakt. Aan de gezellige en zeer goed verzorg de maaltijd, welke .hierna volgde, heeft de burgemeester de brandweerlieden dank gebracht voor hun paraatheid in het algemeen belang en er zijn erkente lijkheid over uitgesproken, dat op de brandweer altijd te rekenen valt. Hij bracht nog een bijzonder woord van |Het moet praktisch uitgesloten wor den geacht, dat de gemeente Bathmen of althans het deel der gemeente, dat door de autosnelweg de E8 zal worden door sneden, nog bij het ruilverkavelingsblok Holten-Mai'kelo zal worden gevoegd. De Cultuur-Technische Dienst vond het aanvankelijk wenselijk, de schade- snijdingen onder Bathmen door middel van ruilverkaveling op te vangen. In een later stadium toen de ruil verkaveling reeds was aangevraagd bleek een samenvoeging van Markelo bij het blok van Holten noodzakelijker. Dinsdagmiaag is in een gesprek met de ■C.T.D., van de zijde van het Hoofdbe stuur van de O.L.M. alsnog gesteld Bath men bij het blok Hölten-Markeio onder te brengen, aldus verklaarde de algemeen, secretaris, de heer Y. van der Wal in de woensdagmorgen te Deventer gehouden kringvergadering. Dit stuit echter op bezwaren omdat de uitvoering van het blok Holten-Markelo al zo ver in voorbereiding is, dat. het niet mogelijk wordt geacht daaraan nog zo'n groot gebied t.oe te voegen. De gedachte is thans geopperd om Bathmen toe te voegen aan het blok Salland-Oost, dat eveneens op stapel wordt gezet, maar in een korter stadium van voorbereiding verkeert. Nagegaan zal worden wat mogelijk is. De voorzitter van de afdeling Bathmen van de O.L.M., de heer B. J. J. Groot Bronsvoort, verwacht, dat ruim 80 h.a. cultuurgrond door de aanleg van deze autosnelweg verloren zal gaan, afgezien van de bezwaren, dat aan weerszijden op een strook van 250 m van het weglichaam geen gebouwen mogen worden opgericht. Het groot aantal bedrijven wordt zeer nadelig doorsneden. dank aan de heer Den Heijer, waarvan men betreurt, dat hij om gezondheids redenen weggaat. Deze verklaarde nog vanaf 1953 bijzonder plezierig in de brandweer werkzaam te zijn geweest. In deze vergadering werd tenslotte op initiatief van de heer P. van Doorn, een bedrag van T 53,- bijeengebracht voor de slachtoffers van de grote oliebrand bij Lyon in Frankrijk, waarvoor de Am sterdamse brandweer een aktie op touw heeft gezet. Voor de afd. Twente van de KNVB zijn voor het eerst weer wedstrijden vast gesteld op zaterdag 12 februari en zon dag 13 februari a.s. Er zal, gezien de ontstane situatie ten aanzien van de verdere afwerking van de competitie, op de feestdagen (Twee de Paasdag, Hemelvaartsdag, Tweede Pinksterdag en 30 april, Koninginne dag) geen uitstel tot het spelen van competitiewedstrijden kunnen worden verleend. Het wordt tijd, dat de jongens weer aan het voetballen komen. Hopelijk wordt de training niet verwaarloosd. Holten 1 speelt zondag a.s. om 2.30 uur in Rijssen een vriendschappelijke wedstrijd tegen RV 1. Wij laten hier de verschillende compe titiestanden volgen Eerste klasse A: Unisson 9 13 Haaksbergen 8 10 SOS 8 10 Twenthe 8 10 Delden 8 8 RKSV 9 8 Rood Zwart 8 7 Bonifatius Boys 8 6 Haarlese Boys 8 5 Holten 8 5 rde klasse E: Wilhelminaschool 2 10 16 Twenthe 2 10 14. Almelo 3 10 13 Holten 2 10 13 GFC 3 10 11 Delden 2 10 10 Achilles 5 10 8 BWO 3 10 8 Rood Zwart 3 10 5 Hengelo 5 10 2 Derde klasse H: Enter 2 Holten 3 Wier den 2 Haarlese Boys 2 Nijverdal 2 Alpielo 4 Bornerbroek 2 SDOL 2 SOS 2 Omhoog 2 Vierde klasse L: Twenthe 3 10 19 Hector 3 10 16 RV 2 10 14 Enter 3 9 10 Holten 4 9 10 RKSV 3 10 9 RV 3 10 6 Twenthe 5 9 4 GFC 5 9 2 Markelo Vooruit 2 6 4 Junioren Groep I: Jr Twenthe a 10 16 Enter a 9 15 Enter Vooruit a 9 15 Holten a 9 12 Hector a 8 8 RV a 8 8 GFC b 9 6 RKSV a 9 6 Excelsior b 8 4 Holten b 9 3 Sportclub Rijssen a 8 1 lioren Groep III Q: De Zweef e 9 18 Holten c 8 14 Enter Vooruit c- 9 14 Excelsior g 9 12 VESOS to 9 10 Enter c 9 8 Nijverdal d 9 6 Haarlese Boys e 9 3 DES f 8 1 SVVN d 9 0 DEZE maand zal de P.T.T. honderden brieven per dag bezorgen aan het grote pand aan de Nieuwe Uitleg 1 te Den Haag, waar onder meer die afdelingen van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen zijn gevestigd, die beslissen over de talloze aanvragen voor een studietoelage. Voor de meest uiteenlopende studies kunnen toelagen worden aangevraagd. Ook wanneer men bij het een of ander provinciaal fonds om een studietoelage verzoekt, dient een dergelijk verzoek te zelfdertijd aan het ministerie te worden gezonden. Onder deze aanvragen nemen de ver zoeken om toekenning van een studie beurs voor aanstaande studenten aan een universiteit of hogeschool vanzelfspre kend een belangrijke plaats in. ER MOET GOEDE FINANCIËLE BASIS ZIJN IEMAND die aan een universiteit wil studeren, dient de zekerheid te hebben dat hij in staat is de gekozen studie te bekostigen. Men zette de gedachte uit het hoofd, dat men als werkstudent er wel een aardig centje zou kunnen bijver dienen. Dat laatste is natuurlijk wel mogelijk, maar dan komt er van studeren weinig of niets terecht. Er moet los van eventuele bijverdiensten een voldoende financiële basis zijn, an ders kan men beter een minder dure opleiding kiezen. Natuurlijk kunnen som mige studenten in betrekkelijk weinig uren wel een aardig bedrag verdienen, maar normaliter zijn dat alleen degenen, die al ver met hun studie zijn gevorderd. We denken hier bijvoorbeeld aan studen ten die hun kandidaats achter de rug heb ben en er dan met enkele lesuren wat bijverdienen bij het onderwijs. Er zijn ook studenten in de psychologie die na hun kandidaats bijvoorbeeld gaan werken voor de een of andere maatschap pelijke instelling, maar dit betreft dus slechts degenen die zich al voor hun doc toraal voorbereiden. HOGE KOSTEN HOEVEEL kost nu een academische studie precies? Een berekening van de studiekosten is niet gemakkelijk te ge ven. In de eerste plaats brengt de ene studie meer kosten met zich mee dan de andere. De duurste studie is de tandheel kunde, want de toekomstige tandarts moet elk studiejaar enige honderden guldens besteden voor de aanschaf van instru menten, aanzienlijk meer nog dan stu denten in de medicijnen. Wie geologie wil studeren, bedenke, dat het maken van vrij kostbare excursies flink in zijn (haar) budget zal ingrijpen. Wie klassieke talen of theologie kiest, heeft meer boeken nodig dan studenten van andere faculteiten. V'oor studenten in de biologie, chemie en natuurkunde zijn de bijkomende kos ten gemiddeld hoger dan bijvoorbeeld voor studenten in de rechten, psychologie, economie of sociologie. Zo moest een aan tal biologie-studenten uit Nijmegen vorig jaar een verplichte excursie van drie weken naar Joego-Slavië maken. Met dat grapje bleëk een ƒ300,gemoeid! RAMING BIJ DE specificatie van de kosten mag niet uit het oog worden verloren, dat de maatschappij van een academicus ver wacht, dat liij een cultureel gevormd mens is. Het moet voor elke student mogelijk 'ijn veel te lezen, zich te abonneren op vakbladen, lid te zijn van een gezellig heidsvereniging, concert of schouwburg te bezoeken ienz. enz. Welke kosten kunnen de studenten nu globaal genomen verwachten, daarbij er van uitgaande dat hij op kamers moet gaan wonen, en in de mensa zal eten. De cijfers, die wij hierover geven en die na tuurlijk van jaar tot jaar verschillen, zijn aangepast aan de kosten van levenson derhoud, zoals die in het begin van 1966 liggen. Een algemene raming levert de volgen de cijfers op: Collegegeld en inschrijfgeld 210, studieboeken, instrumenten e.d. 250, vaktijdschriften, kranten 100, huisvesting 900,— voeding noo,— kleding 400,— reiskosten 240, zakgeld 400,'— diversen 200, ƒ3800,— Deze (jaar)raming is vrij laag, en voor studenten van sommige faculteiten zijn bijvoorbeeld de kosten van studieboeken en instrumenten zeker hoger. VOORSCHOTTEN EN BEURZEN DEZE maand moeten de aanvragen voor een studietoelage worden ingediend. De rijksstudietoelagen worden, naar de vorm waarin zij worden gegeven, onder scheiden in renteloze voorschotten en beurzen. Renteloze voorschotten dienen te worden terugbetaald; beurzen zijn schen kingen. In het algemeen worden aan eer stejaarsstudenten alleen renteloze voor schotten verstrekt. Het maximum van een renteloos voor schot is gesteld op ƒ1200,—. Renteloze voorschotten moeten na beëindiging van de studie worden terugbetaald in jaarlijk se termijnen van 10% van het totale be drag, dat in de vorm van een dergelijk voorschot werd verstrekt. De eerste ter mijn vervalt twee jaar na het beëindigen van de studie. In bepaalde gevallen wordt gehele of gedeeltelijke vrijstelling van terugbeta ling verleend. Bijvoorbeeld wanneer een afgestudeerde gaat werken bij het on derwijs of wetenschappelijk ambtenaar wordt bij een academische staf. Heeft een student aan een renteloos voorschot niet voldoende, dan kan hem een hoger bedrag worden gegeven, maar dit alleen als beurs. Heeft iemand 1800,- gulden nodig, dan kan de minister, wan neer de betrokkene niet voor een gehele beurs in aanmerking komt, hem ƒ1200,- als renteloos voorschot verstrekken en 600,als beurs. De maximum-studie toelage, die door het ministerie kan wor den verstrekt, bedraagt momenteel 3850 gulden. Mr. M. van OUDWUCK Leerdam. De ontwerper, de heer G. J. Thomassen, van het kristallen glaswerk, dat prinses Beatrix en Claus von Amshcrg voor hun huwelijk ten ge schenke krijgen van het comité. Een gedeelte van het drinkservies.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4