IVOROL Moedig echtpaar viert 50-jarig huwelijksfeest Afscheid op de secretarie Misleid door de mist Wachtverbod toeristenweg Landbouw raakt ie de knel 0M8II6IR6 SD1SIII1BELEII HIKES RMMEMEUJK „Om de Karashoeve" Mooie toneelvoorstelling van „C.O.C." in „Rehoboth" Schaakuitslagen Geen feestelijkheden op 10 maart Jaarvergadering Chr. Oranjevereniging „ZonnestraaF-collecte Zaterdag 5 februari 1966 Op dinsdag8 februarihoopt het echtpaar J. B. Hullegie en H. A. Hullegie-Hurenkamp te Espelo de dag te hen-denhen, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De heer Hullegie is 76 jaar en zijn echtgenote 7Jf jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid en doen nog elke dag de normale arbeid op hun boerderij. Zij zijn in het gelukkig bezit van vier zoons en tioee dochters en hebben 23 kleinkinderendie allen hun plaats in de maatschappij hebben gevonden. De kans om hun gouden huwelijksfeest te vieren heeft wel eens aan een zijden draad gehangen, want in de bezettingsjaren was hun boerderij in de Heihuizen, aan de westelijke helling van de Holterberg, een wijkplaats voor onderduikers, Engelse piloten, een Franse krijgsgevangene en een Joodse tijdelijke ingezetene van Holten, die er kortere of langere tijd een veilige schuilplaats hebben gevonden. Als de heer Hullegie de balans opmaakt zijn het er meer dan vijftig geweest. MOEILIJK EN SPANNEND Hoe moeilijk het vaak geweest is in de laatste jaren van de bezetting, en vooral hoe spannend, valt thans nauwelijks meer te beseffen. De heer en mevrouw Hullegie zijn eenvoudige, bescheiden, maar boven al onbaatzuchtige mensen, die over hun goede daden maar het liefste zouden wil len zwijgen. Het heeft ons zelfs moeite gekost ter gelegenheid van dit gouden feest een foto van hen los te krijgen. HET BEGIN Het begon in mei 1943 toen op last, van de bezetter al de militairen, die in de Mei-dagen van 1940 voor het behoud van onze onafhankelijkheid gestreden had den en na de 'capitulatie naar huis ge zonden waren, weer in krijgsgevangen schap moesten terugkeren. Een aantal Holtense jongemannen (met Wim Kan zeggen we „namen noemen we niet") wenste onder geen beding aan dit bevel te voldoen. Zij stelden zich met de familie Hullegie in verbinding, die ook jongens in dienst had en bouwden in de stuifbel- ten op de Holterberg uitstekend ingerich te onderkomens, die praktisch onvind baar waren. Toen de z.g. „Ausweis" werd ingevoerd en voor hen geen behoefte meer bestond om van deze onderkomens gebruik te maken, kwamen er andere onderduikers. En zo groeide het aantal mensen waarvoor de familie Hullegie voornamelijk de zorg op zich nam. Moe der Hullegie heeft dan ook heel wat em mers pap en stampot, onder de mom van varkensvoer, naar de hongerige magen gebracht. In het koude jaargetijde zaten de man nen in de boerderij of verbleven ook wel elders al naar de omstandigheden zulks meebrachten. Een ontvluchte Franse krijgsgevangene werd door de heer Hullegie naar het klooster Sion gebracht, dat als door gangshuis fungeerde. De heer Hullegie reed met de fiets zover vooruit, dat de Fransman hem steeds in de rug kon zien. RAZZIA'S Het was de Duitser blijkbaar niet hele maal onbekend, dat er bij Hullegie onder duikers zaten, want bij een razzia kwamen ze van alle kanten naar zijn boerderij opzetten. Mevrouw Hullegie werd drie maal het pistool op de borst gezet om te vertellen waar de „partisanen" zaten. Vader Hullegie spreekt nu nog met groot respect over de wijze waarop zijn vróuw dit alles heeft doorstaan en over haar onvermoeibare arbeid voor de men sen, die grotendeels aan haar zorg waren toevertrouwd. Bij die razzia vlogen moe der Hullegie, die in de tuin was, de kogels om de oren, want de Duisters schoten op IIOLTENS NIEUWSBLAD hadden. De familie Hullegie is daarbij echter goed bijgestaan door enkele beken de Holtenaren, wier namen wij, omdat zij niet compleet zijn maar verder buiten beschouwing zullen- laten, evenals van hen, die de Engelse piloten en de Joodse vrouw brachten, wier man door de Duitsers was opgepakt. Toen de nood op het hoogste was, werd onder de blote hemel in de Holterberg een koe geslacht, zodat men, voorlopig althans, weer voldoende vlees en vet had, twee belangrijke ingrediënten om de mensen op de been te houden. Het gouden paar Hullegie, dat tijdens de bezetting niet gevraagd heeft wat krijgen we, maar dat - onbaatzuchtig als het was - alles gegeven heeft. jonge mensen, die aan hun greep trachtten te ontkomen en in gebogen houding de vlucht namen. Een tragische gebeurtenis deed zich voor toen bij een razzia op 14 oktober 1944, een 18-jarige onderduiker, M. F. W. Steyens, afkomstig uit Apeldoorn, bij zijn vlucht uit de Vlishoek op de Haarler- weg, een paar honderd meter vanaf de boerderij van de familie Hullegie, door de Duitsers werd neergeschoten. De Duitsers lieten het slachtoffer maar lig gen. De heer Hullegie is toen naar de N.S.B.-burgemeester gegaan om de be grafenis te verzorgen. VOEDSELPROBLEEM Het grootste probleem vormde de voedselvoorziening voor al die mensen, wier magen elke dag gevuld moesten worden, terwijl zij veelal geen bonnen Na ruim twintig jaar zijn de her inneringen vervaagd. Het boven staande is dan ook geen compleet verhaal. De heer Hullegie en zijn vrouw denken echter nog steeds met dankbaarheid terug aan wat zij voor hun medemensen in nood hebben kunnen doen. Dat is wellicht nog de grootste beloning, welke zij hiervoor hebben kunnen ontvangen. De familie Hullegie kerkt in Nieuw Heeten. Op hun gouden huwelijks dag recipiëren zij van 14.3016.00 uur in zaal Vree Engberts, aldaar. In de boerderij van de familie Hullegie in de Heihuizen hebben tal van onderduikers een veilige schuilplaats gevonden. Op de gemeentesecretarie werd vorige week vrijdagmiddag in tegenwoordig heid van haar collega's afscheid geno men van mej. Jelly van der Woude, klerk ter secretarie, die na ruim een jaar in Holten werkzaam te zijn geweest in een hogere rang teruggaat naar haar "vorige standplaats, de gemeente Olde- hove. Zij werd toegesproken door de burgemeester, mr W. H. Enklaar, die verklaarde, dat het het gemeentebestuur spijt, dat zij Holten gaat verlaten, om dat zij haar werk altijd tot volle tevre denheid heeft verricht, en door de ge meentesecretaris, de heer G. J. Langen- barg, die er o.m. aan herinnerde, dat zij ook reeds een plaats had gevonden in het verenigingsleven. Haar werk op de secretarie en in het verenigingsleven is van belang geweest voor haar vorming. Hij bood haar namens het college van B. en W. en het personeel een boeken- bon aan, waarin de gebruikelijke in scriptie zal worden aangebracht. Door de dichte mist reed vorige week vrijdagavond een personenauto, komen de uit de richting Deventer, bij de spoor wegviaduct in de tuin van de familie Nijendijk, die naast de spoorbaan woont. De bestuurder was blijkbaar door de mist misleid van de weg afgeraakt, zo dat hij naast de viaduct terecht kwam. Het ongeluk liep bijzonder goed af door dat niemand letsel kreeg. Een paar lek ke banden waren de gevolgen van het waarschijnlijk nog te hard rijden bij dit gevaarlijk weer. Met een kraanwagen moest de auto worden wegesleept. In verband met verkeersopstoppingen vooral tijdens het toeristenseizoen en op zondagen hebben Gedeputeerde Sta ten dezer provincie een wachtverbod vastgesteld voor de toeristenweg over de Holterberg ter hoogte van hotel ,,'t Lösse Hoes", het.restaurant „De Wielen" en het natuur-historisch museum „Piet Bos". Het wachtverbod geldt vanaf de noorde lijke splitsing van do weg in twee geschei den rijbanen tot aan de Mo tie weg onder de gemeente Holten. ÊSf! Door indirecte steunmaatregelen aan de landbouw door onze andere EEG- partners, met name door Duitsland en Frankrijk, wordt de concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw onder mijnd, zo niet onmogelijk gemaakt. Het hoofdbestuur van de OLM signaleerde in dit verband in de woensdagmorgen in hotel „De Wereld" te Deventer gehou den kringvergadering bij monde van zijn voorzitter, de heer D. J. Jonkhans, tal van feiten, die hem ernstig bezorgd ma ken. In een korte inleiding somde de voorzitter van het hoofdbestuur punten op, die een ombuiging van het land bouwbeleid in ons land dringend nood zakelijk maken, waarvoor een ernstig beroep zal moeten worden gedaan op de huidige minister van landbouw. Met zijn inleiding liep de heer Jonk hans vooruit op de beantwoording van 'een groot aantal vragen, welke uit de districten Raalte en Markelo aan het hoofdbestuur zijn voorgelegd. De mees te vragen waren afkomstig uit de afde lingen Holten, Markelo, Diepenheim, Rijssen en Goor, maar ook uit Bathmen, Wijhe en Raalte. Uit al deze afdelingen waren deputaties naar Deventer geko men en tijdens deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer A. Gro- tentraast uit Wesepe, kwamen nog tal van nieuwe vragen los. HET PAKT VERKEERD UIT Men heeft gedacht door een overbrug ging van enkele jaren in de EEG met snelle schreden een goede plaats voor de Nederlandse landbouw te kunnen ver overen. Het verdrag van Rome hield de ze belofte in. Door de afbraak van de tolmuren en vrij grensverkeer zou met goede produkten een goede afzet kun nen worden verkregen. Men heeft daar bij echter over het hoofd gezien, dat elk land een produktietak mocht subsidië ren, niet door een producentensubsidie, maar wel in grond en gebouwen. In '66 zal de melkprijs 37 ct. moeten bedragen, in de EEG is dit 34,4 ct. geweest. Duits land vraagt 35,3 ct. Als wij weten, dat dit 37 moet zijn, dan is het duidelijk, dat in de onkosten-sector de reden moet liggen. In Duitsland ontvangen de boe ren dan ook extra subsidie, zodat zij toch wel kunnen concurreren. Vijf en twintig' procent van alle Duitse bedrij ven ontvangt subsidie in de directe bouwkosten en goedkoop geld tegen 2 a 3 pet. In nieuwbouw en verbouw van boerderijen en stallen, voor silo, oogst- ventilatie en melkkoeien wordt subsidie ontvangen. Bovendien ontvangt de Duit se boer 4 Pfennig per liter melk extra buiten de kwaliteitstoeslag voor een be paalde kwaliteit melk, rentesubsidies voor aankoop grond en uitbreiding ge bouwen, alsmede kredieten voor het aan schaffen van machines. Bij bedrijfsover name (vererving) ontvangt hij 25 pet. subsidie, voorts wordt een laag waarde cijfer aangehouden voor de grond en de inkomstenbelasting bepaald naar maat staven van 1935. AFVALRACE De heer Jonkhans noemde de situatie een afvalrace, waarbij de Nederlandse landbouw aan het kortste eind trekt. Er is hier geen sprake van gelijke kansen met onze collega's van over de grenzen. De Minister staat voortdurend voor de landbouw op de bres. Brussel laat geen mogelijkheden wat de prijsbepaling be treft. 1-Iet hoofdbestuur van de OLM en de KNLC hebben echter bij de minister geprotesteerd en gevraagd de Nederland se landbouw tegemoet te komen. Als andere punten van zorg noemde In gebouw Rehoboth" bracht zaterdag avond de Chr. Ontspanningsclub C.O.C. het toneelspel „Om de Karashoeve" voor het voetlicht. De voorzitter van C.O.C., de heer Js. Beldman, opende deze avond met gebed en een kort openingswoord, waarin hij attendeerde op het feit, dat dit stuk zou worden gespeeld door bijha allemaal jonge leden met nog heel weinig toneelervaring. Het zou kunnen gebeuren, dat alles niet even goed uit de verf zou komen. Er bestond voor de uitvoering flinke belangstelling (ruim 200 bezoekers) en het zal de C.O.C.-ers bijzonder deugd hebben gedaan, dat de jeugd in zo grote getale present was. „Om de Karashoeve" werd door de to neelgroep zeer verdienstelijk gespeeld en de spelers oogstten verschillende keren een welverdiend applaus. Korte inhoud Mischko Karas, de krachtige Macedoni sche boer uit het eeuwenoude geslacht Karas, kent maar één plicht en één lief dezijn hoeve. Eigenbelangen waren nooit aan de orde in het Karasgeslacht. Elk belang werd ondergeschikt gemaakt aan de belangen van de hoeve, Zelfs ook de belangen van zijn tweede vrouw Diana worden als niet geteld. Toch blijft ook hier de tijd niet stil staan. De zoons komen in opstand tegen de vader en als de oudste zoon Tornar door zijn vader gedwongen wordt te trouwen met Catherina, het meisje van zijn broer André, is daarmee het teken gegeven tot het actieve verzet van de zoons tegen hun vader. De jongste zoon Nicolo geeft als enige oplossing, de hoeve samen te verlaten. Door vader alleen achter te laten op de hoeve zal hij wel tot andere gedachten komen. Maar vader Mischko verdedigt zijn hou ding met alle kracht die in hem is en hij tracht zelfs zijn wil aan zijn zoons op te leggen met het geweer en de zweep in de hand. Maar de zoons gaan. En in deze tijd van anderhalf jaar blijkt de enige dochter van het geslacht Karas, Melia, die zich eerst ontpopte als een echte Kpras met dezelfde gevoelens als haar vader, toch niet zo hard te zijn als het wel leek. De hoeve is snel achteruit gegaan en als deze aan de rand van de afgrond is, blijkt dat Melia en buurman Starnipol al het mogelijke hebben gedaan om vader Mischko Karas tot het inzicht te brengen dat de jongens weer terug moeten keren op de hoeve. Hoewel hij zich daar eerst met kracht tegen verzet, en zelfs het ge- Weer op zijn zoons richt, breekt tenslotte toch in hem het verzet en wordt het op „Karashoeve" goed wonen en werken. Rolverdeling Mischko Karas Diederik Bosschers Dj ana, zijn vrouw mevr. Meijerink-Beldman Nicolo, Tornar en André, hun zoons Gerrit Beldman, Rien Landeweerd en Henk Aanstoot Melia, hun dochter Gerry Beldman Starnipol, buurman, Diederik Kruimelaar Sophie, zijn dochter To Landeweerd Catharina, buurmeisje Marry Reinink De grime was bij kapper Drent in goede handen. Voorzitter-regisseur Js. Beldman dank te met enkele woorden voor de belang stelling en hij verraste mevr. Aanstoot- Kolkman, die als beheerster van het ge bouw „Rehoboth" steeds voor C.O.C klaar staat, met een welgevulde fruit schaal. OP TOURNEE De toneelclub C.O.C. heeft zich in de loop der jaren ook buiten Holten een goe de naam verworven en steeds weer ont vangt men uitnodigingen om te komen spelen. Op 18 februari wordt gespeeld te Geesteren (Gld.) voor de afdeling van de Chr. Jonge Boeren Organisatie, zaterdag 22 februari wordt „Om de Karashoeve" op de planken gezet op de jaarlijkse fami lie-avond van het Chr. Nat. Vakverbond in Almelo en zaterdag 12 maart wordt te Enter gespeeld op uitnodiging van de af deling C.J.B.O. Door leden van de schaakclub „De Pio niers" werden donderdagavond in 't club huis hotel Holterman een aantal partijen gespeeld voor de onderlinge clubcompeti tie. De uitslagen waren: P. H. van DoornW. D. Koopman 01 F. Groenewoudt—G. J. Ploeve 1—0 H. HeusinkveldA. Stukker 0—1 S. KrakoJ. Steenbergen io Enkele nagekomen uitslagen: A. StukkerG. J. Hoeve y,y, B. van BeekF. Groenewoudt 01 J. Steenbergen—C. van Geerstein 0—1 Tanden blank-Adem fels Onbetwist de beste tandpasta De leden van de Chr. Oranjevereniging „Vreest God, eert de koning" kwamen vrijdagavond 28 januari in jaarvergade ring bijeen in de bovenzaal van de School met de Bijbel onder voorzitterschap van de heer J. Kroon. Hij opende de vergadering met Schrift lezing (1 Johannes 4 721) en gebed. Na een kort woord van welkom las de secretaris, de heer Js. Beldman de notu len en het jaarverslag (keurig op rijm en gekruid met humor), waaruit o.m. bleek een kleine teruggang van het' ledental, dat op 31 december j.l. 187 bedroeg. Er is aan de ledenwerving de laatste jaren heel weinig of niets gedaan en het bestuur zal dan ook trachten door een actie een flink aantal leden aan te trek ken. De jaarlijkse contributie van mini maal een gulden hoeft voor niemand een bezwaar te zijn om als lid van de vereni ging toe te treden. Uit het verslag van de penningmeester, de heer Js. Kolkman, bleek o.m. dat de boeken over 1965 konden worden afgeslo ten met een batig saldo. Een appeltje voor de dorst, dat met het oog op de extra uitgaven ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg goed van pas zal komen. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren G. J. Jansen en C. Knijff, had boeken en bescheiden in orde bevonden. Tot leden van de controlecom missie 1966 werden benoemd de heren C. de heer Jonkhans o.m. de waterover last, voor de gevolgen waarvan bij de overheid veel belangstelling bestaat en waarvoor de Algemene Bijstandswet (Regeling kleine zelfstandigen) behoor lijk uitkomst biedt en onvoldoende in spraak van de landbouw in de planolo gie. In het Streekplan Twente is de in breng van de landbouw veel te gering geweest Wij moeten ons niet tegen re creatie opstellen. In het jaar 2000 zou den wij volgens sommige voorspellingen een importerend land zijn van zuivel- produkten, merkte spreker op. MELKPRIJS Wat de richtprijs van de melk betreft kwam de heer Jonkhans in zijn inlei ding tot de conclusie, dat deze - in ver band met de kostenstijging - ten minste 35 cent moet bedragen. In feite is deze te laag, maar men heeft begrip voor de prijsontwikkeling in het buitenland. De vleesprijzen moeten met 6 a 7 pet. om hoog. Nederland moet dezelfde taktiek toepassen als Frankrijk en België. Daar wacht men tot de richtprijs 4 pet. is ge daald voordat maatregelen worden ge nomen. Hier wacht men tot 7 pet. Spreker kwam tenslotte tot de con clusie, dat de Minister nu maar eens moet zeggen waar het op staat en de nodige maatregelen tot verbetering moet nemen. Er werden tenslotte door hem tal van vragen beantwoord. Knijff en J. Wiggers. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden herkozen de heren J. Oolbekkink, H. Rozendom en M. Stam, terwijl inplaats van de heer J. Stam, die zich niet herkies baar stelde, uit het door het bestuur ge stelde dubbeltal, t.w. de heren G. Aan stoot H.Jzn. en H. Aanstoot I-Izn., eerst genoemde werd gekozen. GEEN FEEST OP 10 MAART Bij het bespreken van het agendapunt „Feesten op nationale feestdagen" deelde de voorzitter, de heer Kroon, mede, dat in overleg met burgemeester mr. W. I-I. Enklaar en de voorzitter van de Holtense Oranjevereniging de heer G. II. Brouwer werd besloten om op de trouwdag van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg geen feestelijkheden te organi seren. Men kwam tot dit besluit om twee rede nen: a. iedereen wil op de televisie oog getuige zijn van dit huwelijksfeest; b. het tijdstip (10 maart) is niet geschikt voor het organiseren van een buitenfeest. Aan de kinderen van de lagere scholen zal door het gemeentebestuur een blijven de herinnering worden aangeboden, ter wijl ook de kleuters van de beide kleuter scholen een cadeautje zullen ontvangen. Mochten 's avonds de weersomstandig heden gunstig zijn, dan zou men met medewerking van de Holtense Muziekver eniging een fakkel/lampionoptocht kunnen houden. Op 30 april zal na de zanghulde voor het gemeentehuis met de kinderen van de School met de Bijbel feest worden gevierd in gebouw „Rehoboth", waar de jeugd groep van de Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." een spel zal opvoeren, terwijl des avonds in gebouw „Irene" een blijspel zal worden opgevoerd door de toneelclub „O.C.II.". De kinderen zullen op 10 maart en 30 april weer royaal worden getrakteerd op snoep en ander lekkers. KLANKBEELD Na gehouden rondvraag werd nog ge noten van het klankbeeld „Onze mooie provincie Overijssel". Prachtige kleuren dia's van o.a. de Holterberg waren een lust .voor het oog en lieten overduidelijk zien de schoonheid van eigen land en om geving. De zeer matig bezochte jaarver gadering werd door de heer J. Beldman met dankgebed gesloten. Op zaterdag 12 februari en zaterdag 19 februari a.s. wordt de jaarlijkse „Zon- nestraal"-colleete gehouden ter bestrij ding van Volksziekten. Meisjes zullen u hun busjes aanbieden. Uw milde gave zal bijdragen tot het gezond maken van t.b.c.-patiënten en lijders aan andere ernstige ziekten, die uit het arbeidspro ces zijn weggenomen. Helpt mee om hen daar wéér in te schakelen.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2